HET VUURWERKDRAMA Grotere oppervlakte winter tarwe, minder suikerbieten Kabinet wil kiesrecht voor Nederlanders in buitenland „Brazilië wil geen kernwapens" Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs in augustus van start Cijfers van het CBS „Niet speculeren over gevolgen gijzelingen" „Speel-slecht" speelgoed Koffie flink duurder Minder baarmoederhals kanker op platteland VARA-Visie over legalisering drugs Wat biedt de BEELDBUIS? 4 DEIN HAAG, 30-7. Er is voor de oogst van dit jaar aanzienlijk meer wintertarwe uitgezaaid dan een jaar tevoren: 125.000 hectare, wat een stijging betekent met 23.000 hectare of 23 procent. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft dit bekendgemaakt, met nadruk op de voorlopigheid van deze en volgende cijfers. Andere graange- ROTTERDAM. 31-7. Medische des kundigen hebben tijdens de Molukse akties in de Punt en Bovensmilde te veel uitspraken gedaan over de gees telijke gevolgen voor de gijzelaars. Dat heeft later de behandeling be moeilijkt. Dat vinden de psychiater H. M. van der Ploeg en de psychologe E. Th. F. Meeuvvisse van de universiteit van Leiden. Ze hebben uit de perio de mei-juni 1977 interviews met 25 deskundigen naast elkaar gelegd. Een van hun konklusies is dat de ondervraagden op 64 punten met el kaar van mening verschillen. Maar de twee onderzoekers vinden het erger, dat de ex-gijzelaars onder de golf van „deskundige" verklarin gen wel problemen moeten krijgen met de ondergane ervaringen, on danks de tegenstrijdigheden in de interviews. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND OTTERLO. De elf maanden oude Jean Paul van der Schans uit Am sterdam is het afgelopen weekeinde in zijn campingbedje gestikt.. Hij lag te slapen in een tent op de camping de Heidekamp aan de Koeweg te Otterlo. De baby had zich in een tuigje vastgedraaid. ARNHEM. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben voorgesteld om voor de verdere voorbereiding en de grondverwerving voor de zo genaamde Pleyroute (onderdeel van de hoofdwegenstructuur Midden- Gelderland) een bedrag van 27 mil joen gulden uit te'trekken. wassen zjjn er min of meer op ach teruit gegaan. Vooral de daling vau de oppervlakte zoinergerst met '7.800 hectare tot 51.700 hectare was op merkelijk. De gepote oppervlakte consumptie aardappelen nam met 5.400 hectare toe tot 96.500 hectare, ongeveer het niveau van 1977. De opervlakte suikerbieten ver minderde met zes procent of 8.000 hectare tot 122.500 hectare. Volgens het ministerie van economische za ken dat de cijfers doorgeeft, is dit misschien gedeeltelijk te verklaren door het slechte voorjaar, waardoor men in veel gebieden pas laat het land op kon. Peulvruchten Bij de peulvruchten zijn de opper vlakten capucijners, grauwe erwten, bruine en witte bonen afgenomen. Deels wordt dit gecompenseerd door een toeneming van de oppervlakte veldbonen, een gewas dat na jaren lang te zijn vergeten weer wat aan dacht kreeg nadat enige jaren gele den de invoer van sojabonen stokte. Opmerkelijk is de voortgaande op pervlaktetoeneming bü een ander voedergewas: de snjjmais. Er kwam zeven procent of 8.000 hectare bij, zodat het 126.000 hectare werd. Er is volgens het CBS een opmer kelijke teruggang van de oppervlak ten koolzaad, blauw maanzaad en vlas. Karwijzaad benadert nog enigs zins het niveau van 1978 (2.500 hec tare). De oppervlakte zaaduieri bleef met 11.500 hectare nagenoeg gelijk en het graszaad verminderde met 9 procent of 1.600 hectare tot 16.500 hectare. HAARLEM, 31-7. Veertig procent van het speelgoed dat door de Haar lemse keuringsdienst van waren wordt getest, voldoet niet aan de van kracht geworden speelgoedbe- normen die in het drie jaar geleden sluit 'zijn vastgelegd. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1978. De dienst wil nu strenger gaan optreden. Van de 700 monsters die werden onderzocht moesten er 284 wegens chemische onveiligheid, mechanische gevaren of verkeerde aanduidingen worden afgekeurd. Voor 174 artike len werd een waarschuwing gegeven en in veertig gevallen leidde de con trole, die de gespecialiseerde Haar lemse dienst voor alle zestien keu ringsdiensten in ons land uitvoert, tot een proces-verbaal. DEN HAAG, 30-7. Het kabinet Van Agt wil een bepaling in de grond wet opgenomen zien, waarin aan Ne derlanders in het buitenland kies recht voor de Tweede Kamer wordt verleend. Maar in tegenstelling tot het vorige kabinet, achten de minis ter-president en de minister van bin nenlandse zaken, die de daarvoor be nodigde grondwetsherziening voor hun rekening nemen, het juister het vereiste van ingezetenschap af te schaffen. Het vorige kabinet had voorge steld dat bij de wet kiesrecht voor de Tweede Kamer zou worden ver leend aan Nederlandsers die geen ingezetenen zijn. De eis van ingeze tenschap bleef daarbij voor het kiesrecht van de Tweede Kamer in Cornelissen (CDA): DEN HAAG, 30-7. Het CDA-Kame. lid P. A. M. Cornelissen is ervan overtuigd dat Brazilië het mede door Nederland te leveren verrjjkt ura nium niet zal gebruiken voor het produceren van kernwapens. Als lid van een commissie van de West- Europese Unie bracht Cornelissen kort geleden een bezoek aan dat land. In een verslag van zijn bezoek voor do CDA-fraktie in de Tweede Kamer, schreef Cornelissen maandag dat de Brazilianen hem verzekerd hebben niet de minste behoefte te hebben aan de produktie van kernwapens gelet op de positie van Brazilië in Zuid-Amerika. Defensie Brazilië heeft een bevolking van 115 miljoen mensen, bijna de helft van de totale bevolking van het Zuid-Amerikaanse continent en zo schrijft de christendemocraat, er lijkt dan ook weinig gevaar voor een wer kelijke bedreiging van Brazilië door buurlanden. Ook agressieve bedoe lingen van Brazilië zelf acht Corne lissen onwaarschijnlijk. Het land geeft slechts twee procent van het bruto nationaal produkt uit aan de fensie. De Brazilianen hebben Cornelissen duidelijk gemaakt dat een toekomstig te verwachten energietekort hen tot gebruik van kernenergie heeft doen besluiten. Uitgave „De Spreekbuis" ZIEItlKZEE. 30-7. In augustus gaat een nieuwe opleiding M.S.P.O.- - Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs - van start. Voor deze kursus is een vooropleiding van mi nimaal MAVO vereist. Na de M.S.- P.O. kan men verder met een drie jarige dagopleiding. Dit staat vermeld in ..De Spreek buis". een uitgave van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zecianl. In deze uitgave wordt ci op gewezen, dat het vaak voor komt dat mensen in moeilijkheden verkeren, zonder dat zij weten waar heen zij kunnen en waar zij hulp kunnen vfnden. De moeilijkheden zijn van velerlei aard doch een groot aantal doen zich voor in 't gezin. Moeder ziek. vader zonder werk. schoolverlaters welke g cn baan kunnen krijgen en nog talloos vele problemen waarmee de mensen van daag de dag gekonfronteerd worden Moeilijkheden vaak. waarmee ze zelf geen raad weten. Veel hulp verlening Daartegenover staat, dat er op het gebied van hulpverlening zeer vele instelingen zijn, die graag zouden willen helpen, doch belemmerd wor den door een bij de bevolking aan wezige terughoudendheid om zich met hun problemen tot anderen te wenden. Dit nu juist, maakt het voor de mensen die hulp kunnen bieden vaak heel moeilijk, zo niet onmoge lijk. die hulp tc verlenen. De dienstverlening Noord-Zeeland is een Instelling, waar nien altjjd en met allerlei moeilijkheden terecht kan. Men heeft een uitgebreid team helpers en helpsters ter beschikking en Is graag bereid, te helpen waar hulp nodig en gevraagd wordt. Zo zijn er. de bejaardenhelpsters, dc gezinsverzorgsters, de gezinshelp sters die een gespecinlicecrde scho ling hebben gehad, de maatschappe lijk werkers die in bijna alle geval len wel in staat zijn hulp tc bieden. Zelfs in tie meest moeilijkste om standigheden. Sommigen moeilijkhe den vereisen met een gcspecialiceer- rte hulpverlening zo staat vermeld in „De Spreekbuis". het algemeen gehandhaafd, maar de wet zou door haar te wijzen catego rieën buiten Nederland wonende Ne derlanders kunnen gelijkstellen met ingezeten Nederlanders. Communicatie In de maandag verschenen memo rie van antwoord op het ontwerp van wet betreffende de verkiezing van de Tweede en de Eerste Kamer wijzen de bewindslieden er op dat het in het verleden meer voor de hand lag het kiesrecht tot de ingeze ten Nederlanders te beperken. De mogelijkheden voor hen die in het buitenland verbleven om zodanige contacten met Nederland te onder houden dat zij de politieke gang van zaken in Nederland konden volgen wanen toen beperkt. Antillianen Er bestaat wel behoefte aan een uitzonderingsmogelijkheid. Dat be treft de bevolking van de Nederland se Antillen die de Nederlandse na tionaliteit heeft. Het ligt volgens de ministers niet voor de hand dat de inwoners van de Antillen naast het kiesrecht voor de Antilliaanse sta ten ook nog kiesrecht voor de Ne derlandse Tw-eede Kamer zouden hebben. De nieuwe grondwettelijke bepaling zal pas in werking kunnen treden nadat ook het statuut nood zakelijke wijziging heeft ondergaan. AMSTERDAM, 31-7. De advies prijzen van koffie gaan voor de kon- sument woensdag omhoog met f 0,56 per pak van 25Ó gram. Oploskoffie wordt f 0,29 duurder per pot van 50 gram. Met deze verhoging komt de adviesprijs voor de hoofdsoorten koffie (roodmerk) op f 4,18. Twee jaar geleden was de prijs van de roodmerksoorten f 6,82 sinds dien deed zich een lange reeks van dalingen voor tot f 3,62 in april van dit jaar. Nu maken de ontwikkelin gen op de wereldmarkt voor het eerst sinds lange tijd, weer een ver hoging nodig. Het ministerie van ekonomische zaken is van de prijs verhoging op de hoogte gesteld, al dus een mededeling van de Neder landse Koffiebranders en Theepak kers. ROTTERDAM, 30-7. Baarmoeder halskanker komt op het platteland en in de randgemeenten minder voor dan in de stad. De ziekte komt meer voor bij gescheiden vrouwen, dan bij hun sexegenoten, ongeacht of die nu gehuwd, ongehuwd of we duwe zijn. Er is geen duidelijk ver band tussen leeftijd en baarmoeder halskanker. Dat zijn drie voorlopige konklu sies uit een tussentijds rapport van de GG en GD in Rotterdam. Samen met Utrecht en Nijmegen is Rot terdam één van de drie proefregio's, waar in 1976 een bevolkingsonder zoek gestart is naar - zoals het offi cieel heet - cervicarcinoom. HILVERSUM, 31-7. In de televi sie-actualiteitenrubriek VARA-visie wordt vandaag het voor en tegen van het legaliseren van drugs, waarvoor in Amsterdam plannen bestaan, tegen elkaar afgewogen. Aan het woord komen drugsver slaafden en deskundigen, onder wie mr. F. Frenkel, docent in het straf recht. De VARA heel't voorts een reportage over moeilijkheden in de haven van Muiden. Daar dreigen botters voor besluit van de gemeen teraad verwijderd te worden. (Ne derland 2 - 21.20 uur). WOENSDAG 1 AUGUSTUS NED. 1: De KRO-uitzending wordt geopend met een aflevering uit de poppenfilmserie Papotin. De tweede helft van het middagprogramma bestaat uit de Duitse jeugdfilm De komkommer, waarin een gezin in paniek raakt, doordat er plotseling een gekroonde komkommer op de keukentafel zit. De avonduitzending wordt door de NOS begonnen met Van gewest tot gewest, gevolgd door de Franse televisiefilm Lavendel en Reseda. Tijdens de Duitse bezetting in Frankrijk worden tivee Duitsers ingekwartierd in een dorpje in de Provence. Heel geleidelijk ontwik kelt zich de toenadering tussen de jonge korporaal en de oude sergeant enerzijds en de bevolking van het dorpje anderzijds. Het kovit zelfs zover dat de vierentwintigjarige korporaal, Klaus Richter een ver houding krijgt met een dochter van de lokale verzetsleider. De rest van de NOS-zendtijd wordt gevuld met. nieuws en met het programma Ten huize van professor dr. Jan Tinber gen. Tinbergen, hoogleraar in de econometrie, werd in 1969 de eerste Nobelprijs voor de economie uitge reikt. NED. 2: Om te beginnen de IKON-serie Jouw wereld, mijn we reld. De zesde aflevering uit deze reeks speelt zich af op één van de vele nieuwe scholen op Cuba, waar ook Fidel Castro af en toe een kijkje komt nemen. De informatierubriek over kerk en samenleving Kenmerk en Stichting Socutera sluiten de vooravond af, waarna Veronica ver der gaat met Countdown. Naast de hitparade en het popjournaal volgt er ook weer een special, die gewijd is aan de groep Normaal. Vervolgens een dubbelaflevering van Fantasy Island. Roarke ontwerpt een perfec te moord om de nietsnut Stanley Schecter ie tonen dat hij beter de tective had kunnen worden. Roarkes andere klant is Fred Stoughton, die er onder lijdt, dat zijn familie zo weinig re spekt voor hem heeft. Door middel van enkele vooropgezette si tuaties weet Roarke hier verande ring in te brengen. Voorts Remmers ontmoet Schout bij nacht H. Huls hof, de verantwoordelijk operatio neel commandant van de Koninklij ke Marine. In de daaropvolgende aflevering van Ta.ri zit John samen met enkele vrienden een pilsje te drinken. Opeens ontwaart hij aan het tafeltje naast hem een mooi meisje. De rubriek Agenda besluit de uitzending. Na het laatste nieuws volgt nog een voorlichtingsprogram ma van Teleac: Helpen bij sexuele moeilijkheden. WOENSDAG 1 AUGUSTUS NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Papotin; 15.55 De komkom merkoning; 18.00 Nieuws voor do ven; 18.40 Toeristische tips; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Laven del en reseda; 21.37 Journaal; 21.55 Ten huize van prof. dr. Jan Tin bergen; 22.55 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Jouw wereld, mijn wereld; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 Count down; 21.05 Fantasy Island; 21.55 Reiiimers ontmoet schout bij nacht H. Hulshof: 22.30 Taxi; 22.55 Agenda; 23.05 Nieuws; 23.10 Teleac. DONDERDAG 2 AUGUSTUS NED. 1: De middaguitzending wordt geopend met een natuurdo- cumeirtaire ouer de Waddenzee, ge- titld Zeéhond in zicht. Martin is ja rig is de titel van een feestelijk pro gramma rond de verjaardag van Martin Brozius, die onder meer Im- ca Marina en de Damrakkertjes te gast heeft. Daarna de film De kring loop van het water, waarin wordt getoond hoe het water van damp tot. wolken tot regen tot rivieren en zovoort vervormt en wat de invloed van de milieuvervuiling op deze kringloop is. Het laatste program- Donderdag 2 augustus, 18.59 uur, Nederland 1: Vijf jaar Abba. De groep heeft carrière gemaakt en staat nu aan de top van de inter nationale shoicbusiness. ma-onderdeel is de special LUV, waarin Patty, Marga en José een medley van hun grootste hits ten gehore brengen. Onder de titel Vijf jaar ABBA maakte Ivo Niehe een programma over de stormachtige carrière van dit Skandinavisch vier tal. Daarna de Amerikaanse televi siemusical Cindy. De musical is een moderne versie van het Assepoes- ter-verhaal en speelt zich af in Harlem, in de veertiger jaren. Ver volgens de derde aflevering van Een vreemde wereld, een vreemde sport, met daarin hanen- en hengstenge- vechten. Het NOS-gedeelte van de avond wordt gevuld door een klas siek concert Arthur Rubinstein speelt Brahms. Begeleid door het Concertgebouworkest uit Amster dam speelt Rubinstein het eerste pianoconcert van Johannes Brahms. NED. 2: De Astronautjes openen het avondprogramma, dat wordt voortgezet door Mork en Mindy. In de daaropvolgende Engelse serie Bonkers is de dochter van Lucille Ball, Lucie Arnaz, de speciale gaste. Eef Brouwers presenteert vervol gens de AVRO Zomerkwis, gevolgd door een aflevering uit de serie Wat gebeurde er werkelijk met de klas van 1965? Indertijd was Kathy Adams het populairste meisje van de klas, enkel en alleen omdaï ze een allemansvriendje was. Het ge volg daarvan is, dal ze niet uitge nodigd werd voor het seniorenbal. Haar v>oormalige klasgenoot Jay Miller komt eens herinneringen op halen met Kathy en haar echtge noot. De uitzending ivordt besloten met Televizier magazine en AVRO's Sport panorama. DONDERDAG 2 AUGUSTUS NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 14.00 Zeehond in zicht; 14.40 Martin is jarig; 15.10 De kringloop van het water; 15.40 LUV; 18.00 Nieuws voor doven; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Vijf jaar Abba; 19.25 Cindy; 21.05 Een vreemde wereld, een vreemde sport; 21.37 Journaal; 21.55 Ariur Rubinstein speelt Brahms; 22.50 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 De astronautjes; 19.05 Mork en Mindy; 19.30 Bonkers; 20.00 Journaal; 20.27 AVRO's Zomerkwis; 21.20 Wat ge beurde er werkelijk met de klas van 1965'.'; 22.10 Televizier magazine; 22.50 Sport panorama; 23.20 Nieuws. Zelfs het verkeer over de weg langs het gesticht was hier nauwe lijks te horen. Door het grote raam zag hij een sportveld. Enkele jon- gegns waren bezig het op te knap pen. Met in de nabijheid een werk meester, die zelf meehielp. Alles ademde hier vrede en rust. Alle mo gelijkheden waren hier ongetwijfeld aanwezig om de uit de band ge sprongen kinderen terug te brengen in het gareel. Na enkele minuten kwam de ad junct weer binnen en ging achter zijn bureau zitten. In een dossier- tje bladerend, zei hij: „Ja, hier heb ik het: reclasseringsrapporten, ver klaringen van de ambtenaren na de eerste maand hier en verder analy ses omtrent hun gedragingen in ons gesticht. Ze zijn hier geweest van 3 juni 1961 tot 28 mei 1962. In dat jaar hebben ze hier hun middelbare opleiding kunnen voortzetten - ze waren derde klassers van de HBS - en gingen daarna naar een middel bare school in Enschede, waar ze af studeerden en hun diploma's haal den. Dc reclassering heeft ze lot hun meerderjarigheid begeleid cn we hebben niet meer gehoord over moeilijkheden. Voor wat betreft na de zomer 1962 zult u zich moeten vervoegen bij de reclassering. Wij hebben hier praktisch geen moei lijkheden gehad met Ben en Ruud. Overigens twee tegenstellingen. Aanvankelijk stelde Ben zich enigs zins labiel op. terwijl Ruud een agressieve inslag had. Natuurlijk wisten alle jongens hier, wat ze uit gehaald hadden, want dat kun je zelfs in een inrichting als deze niet geheim houden. En werden er over gevoerd door anderen. Ben trok zich dan terug, maar Ruud sloeg er op los. Hij was loen al vrij fors voor zijn leeftijd. Hij heeft een paar keer straf gehad voor zijn al te woes' optreden. Iemand een blauw oog slaan, was voor hem een kleinig heid. Nu voeden wij onze jongens vast niet op als moederskinderen en aan een vechtpartijtje tillen we niet al te zwaar, maar ergens zijn er grenzen en die overschreed! Ruud Benninger naar onze mening wel eens. Voor wat Ben betrof, die had wel eens een hart onder de riem nodig. Voelde zich veel te zwaar gestraft en heeft eigenlijk nooit goed de ernst van zijn misdrijf in gezien. Want de kinderrechter be schouwde hun medeplichtigheid aan verkrachting logisch als een mis drijf." De spreker keek op van dc papieren. „Maar misschien wilt u het zelf rustig doornemen?" „Als dat mogelijk is?" De man kwam overeind en reikte de bezoeker het dossiertje over. Naar links wijzend, zei hij: „Daar is een kamertje, waar u rustig een cn ander kunt lezen. Over een goed kwartier is het koffietijd: ik laat u een kop brengen." Gedurende een uur las Jaap Boelaan rustig alle verklaringen omtrent dc beide jongens. Er was een doorslag van een proces-verbaal van het eerste verhoor. Dat was wel interessant en gaf tevens een beeld van de gebeurtenissen in dat jaar. Ruud Benninger verklaarde in dat peevee onder meer: Nitlel Stool- berg was een van de knapste meis jes van de school. Vreselijk modern gekleed: panty's, minirokjes en zo. Ze zat in dc hoogste klas en was door een lerares al een keer naar huis teruggestuurd, omdat ze in haar ogen te indecent gekleed was. Bij voorbeeld een te laag décolleté, want ze had een grote buste. Er lie pen geruchten, dat ze wel eens sti- kum uitging met de leraar Frans, een knappe vrijgezel. Een der jon gens beweerde, dat hij het tweetal eens in de bioscoop had gezien, dicht tegen elkaar aan, maar ja Door F. VAN FALCKENOORT er werd in die tijd zoveel geroddeld over Nittel en ook wel over andere meisjes. In haar eigen klas was een jongen, die stapel op haar was: Bram Pools. Zijn vader had in ons dorp een texlielfabriekje. Hij reed af cn toe in de auto van zijn vader, zonder dat die het wist natuurlijk, omdat hij pas zeventien was. Bram had al meerdere malen gepoogd met Nittel aan te pappen, maar ze zag hem nauwelijks staan. En lachte hem uit. Bram was vooral op sport gebied een uiblinker; in het hockey team van de school was hij de beste, maakte menig doelpunt, zodat onze club in dat jaar bovenaan stond. Iedereen ging kijken, als er een wedstrijd werd gespeeld, maar Nit tel zag je nooit. Wij jongeren, Ben en vik, zaten een klas lager; wij be wonderden hem. Wisten ook, dat Nittel niets van Bram wilde weten en hem altijd uitlachte. Bram vloek te soms en zei op een keer: Ik krijg haar nog wel eens. dan neem ik haar te grazen. Die tijd komt. let op mijn woorden! Ja, en toen... het was in maart cn mooi voorjaars weer. Bram riep ons en vroeg, of we elk Uvce tientjes wilden verdie nen. Hij zei: vanmiddag komt Nittel Stoolbcrg door het Sparrelaantje, want dan gaat ze tennissen. Wij wachten haar in die scherpe bocht op: kan ze ons niet zien. Als ze er door is, komen we met z'n drieën te voorschijn. Ik wil haar zoenen en strelen, snap je? Dan grijpen jullie haar armen, ieder aan één kant, zo dat ze niets kan doen en ga ik haar zoenen cn zo. Dat hoeft maar even. dat vasthouden, want iedere vrouw vindt hot prettig gezoend te wor den, dus laat ze het toe. Dan kun je haar loslaten en kan ik het zelf verder wel af. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4