Mogelijk drie miljard tekort in de sociale zekerheid Weer bomalarm op Spaans vliegveld Vier doden bij verkeersongeluk in Schinveld Gemenebest conferentie Sadat ook naar China „Handen af van Beppie Nooy jr. overleden Herbert Mareuse overleden onze olie" Verwachting 1980 Nederland erkent Nicaragua Onschuldig in gevangenis AGENDA DEN I1AAG, 30-7. De uitgaven voor de sociale zekerheid in ons land zullen in 1980, volgens de voorlopige berekeningen van het secretariaat van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (N.C.W.), de premie ontvangsten met ongeveer 2,8 miljard gulden overtreffen. Als de regering, evenals zy in 1978 en 1979 heeft gedaan, een extra bij drage van 1,1 miljard gulden uit de rijksmiddelen verstrekt, blijft er „Flitsen" uit het buitenland MÜNCHEN. De voorzitter van de Israëlische arbeidspartij, Simon Pe res, heeft in het tijdschrift „Lui" bijzonderheden bekendgemaakt over wapenleveranties van de Bondsre publiek aan Israël aan het eind van de jaren vijftig en het begin van de jaren zestig. Peres, destijds direc teur-generaal van het Israëlische ministerie van defensie, had over deze leveranties onderhandeld met de Westduitse minister van defen sie, Franz Josef Strauss. ISLAMABAD. In Pakistan heb ben bijna 150.000 vluchtelingen uit Afghanistan hun toevlucht gezocht, zo is uit officiële bronnen vernomen. De Afghanen ontvluchten de strijd in hun land tussen de door de Sow- jet-Unie gesteunde regering van president Noor Mohammed Tarakki en opstandige rrtoslems die op reli gieuze gronden tegen de regering zijn. ROME. Een Italiaanse kruiser heeft 128 verhongerde Vietnamese bootvluchtelingen uit de Zuidchnese Zee opgepikt. Het is de Vittorio Ve- neo, een van de drie oorlogsschepen die door Italië zijn uitgezonden om vluchtelingen op te pikken. MÜNCHEN. België heeft als eer ste land in Europa gereageerd op de dalende olieprijzen op de „Spot- market" in Rotterdam en zijn ben zineprijzen verlaagd. Deze medede ling is afkomstig van de Adac, een zusterorganisatie van de AN"WB. Normale benzine is met 1,1 cent in prijs verlaagd, super met ongeveer 2,2 procent. BANGKOK. Vietnam heeft ver klaard dat tijdens het bewind van premier Pol Pot in drie jaar tijd 26.000 mensen zijn vermoord in een concentratiekamp in de Cambod jaanse provincie Kampong Speu. Volgens radio-Hanoi was een dorp in deze provincie tot concentratie kamp gemaakt voor tienduizend mensen uit het oosten van Cambod ja. toch nog eei) tekort van 1.7 miljard gulden, waarvoor dekking moet wor den gevonden. Wanneer de uitgavenstijging voor de sociale zekerheid door middel van premieverhogingen zou moeten worden gedekt, dan zou dit een stij ging van de sociale-premiedruk met anderhalf procent betekenen. De christelijke werkgevers zouden het daarom op prijs stellen als de rege ring haar extra bijdrage uit de rijks middelen voor het jaar 1980 op meer dan de 1,1 miljard van 1978 en 1979 zou willen vaststellen. Vermindering met half miljard; De dekkingsbehoefte zou voorts met een half miljard verminderd kunnen worden door een daadwer kelijk poolen van de liquiditeitsbe hoefte van alle fondsen. Zo iets kan uiteraard maar eenmaal verlichting brengen, maar voor 1980 zou dit in ieder geval zeer gewenst zijn, aldus het NCW. Dit samenvoegen van de liquiditeitsbehoeften der sociale fondsen is aanbevolen door de kom missie van ekonomische deskundigen van de SER. In 1979 kon een deeL van het te kort nog worden opgevangen door intering op de reserves van de socia le fondsen, maar daar is nu geen KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het aantal leeg- staande woningen in Nederland is tussen oktober vorig jaar en april gedaald met 4.500 tot 102.300. Voor het eerst sinds het CBS deze cijfers begon te registreren, midden 1976, is er sprake van een lichte daling van de leegstand. DEN HAAG. De Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf en het Centraal Bureau Levensmidde- lenbedrijf beraden zich over ener giebesparende maatregelen. Het gaat om het verminderen van etalagever lichting, reclameverlichting en de feestverlichting met Sinterklaas en Kerstmis. ruimte meer voor. Wel acht liet NjCW nog enige verlichting van de situatie mogelijk, als de reservenormen van sommige sociale fondsen zouden kun nen worden aangepast. Het NCW be pleit daarom dat wordt nagegaan, of dit inderdaad mogelijk is. MADRID, 30-7. Op het vliegveld Barajas van Madrid is maandag op nieuw bomalarm gegeven. Passa giers en personeel moesten het ge bouw voor binnenlandse vluchten verlaten en vertoefden op het gras veld voor het vliegveld. Het bleek loos alarm. Het luchtverkeer liep danig in de war. Er waren vertra gingen van een half uur tot twee uren. Ook voor de ondergrondse van Madrid en op een groot busstation werd vals bomalarm gegeven, waardoor een gigantische verkeers chaos ontstond. SCHINVELD (L.), 30-7. By een verkeersongeluk op de provinciale weg van Brunssum naar Konings- bosch, onder de gemeente Schinveld in Zuid-Limburg, zyn maandagmid dag vier personen op slag gedood. Het ongeluk gebeurde rond vyf uur doordat de bestuurder van een per sonenauto, de 49-jarige Dirk V. uit Katwijk aan Zee, geen voorrang ver leende toen hy dc provinciale weg opreed. Er volgde een frontale botsing met de auto van de familie Geurtsuil Kerkrade. De laatste auto werd daarna tegen een vrachtwagen ge slingerd. Van de vijf inzittenden in deze" auto kwamen er vier om: mevrouw S. Geurts-Janssen (31), haar 1-jarig dochtertje, haar 4-jarig zoontje Eric en de 8-jarige zoon, Roger, van een buurman. De vader van het gezin werd, levensgevaarlijk gewond, op genomen in het ziekenhuis in Bruns sum. Tegen de man die geen voorrang verleende, werd proces-verbaal op gemaakt. Hij was met vrouw en kin deren op vakantie in Limburg. Zij kwamen met de schrik vrij. LUSAKA, 30-7. Premier Margaret Thatcher van Engeland is maandag in Lusaka aangekomen waar zij dc konferentie van de Gemenebest-lan den bij zal wonen, die op 1 augustus begint. Terwijl zij in de Zambiaanse hoofdstad landde, voerden de vijf „frontlijnstaten" daar besprekingen ten einde hun politieek legen dc re gering van premier Moezorewa van Rhodesië te coördineren. Zij willen een aktieplan op stellen om Enge land ervan te weerhouden de rege ring van Moezorewa te erkennen. PEKING, 30-7. President Sadal van Egypte wordt in augustus voor een officieel bezoek aan China in Peking verwacht, zo is van dipoma- len in Peking vernomen. Hij komt na zijn bezoek aan Japan. Iran: TEHERAN. 31-7. Dc directeur van dc Iraansc nationale oliemaatschap pij, Hassan Nazih, beeft dc super machten gewaarschuwd dc handen aftc houden van dc olievelden van zijn land. 7.0 meldde het officiële persbureau Pars gisteren. Hazih weersprak geruchten dat dc supermachten mogelijk zouden in grijpen om de Iraanse olieinstallatics veilig te stellen, maar voegde daar meteen aan toe dat, zo dit toch zou gebeuren, „dit zeer schadelijk zou zijn, vooral voor de olie-consumcn- tcn". Hij gaf geen nadere uiteenzet ting. VS. In een vraaggesprek had de Ame- AMSTERDAM, 30-7. Dc actrice Beppie Nooy jr. is in de nacht van maandag op dinsdag overleden in bet Amsterdamse Antoni van Leeu- wenhockziekenhuis. Zij is 60 jaar ge worden. Sinds dc dood van haar moeder leidde Beppie Nooij jr. het Amsterdams Volkstoneel. Beppie Nooy werd op 26 februari 1919 in Amsterdam geboren. Zij werkte bij de Snip en Snap Revue, Toon Hermans en Wim Sonneveld. In 1953 nam zij de leiding op zich van het Volkstoneel, de latere Stich ting Amstei(L::^.s Volkstoneel. Be halve zakelijk leidster was zij ook hoofdrolspeelster en regisseerde zij tal van stukken. Een van haar be kendste rollen speelde zij in „Rooie Sien", het stuk van Marius Spree, dat in 1957 op het repertoire werd genomen en dat in 1967 zijn 1250ste opvoering beleefde. Begin dit jaar werd Beppie Nooy nog uitgebreid gehuldigd. HAMBURG, 30-7. De Duits-Ame rikaanse filosoof en socioloog Her- bert Mareuse is zondag op 81-jarige leeftijd in. een ziekenhuis in Starn- berg, Beieren, overleden. Dit heeft het uitgevershuis S.uhrkamp (Frank fort) maandag meegedeeld. Mareuse werd op 18 juli 1898 in Berlijn geboren. In 1933 verliet hij Duitsland waarna hij vooral in Cali- fornië werkte en doceerde. In mei dit jaar was hij voor deelneming aan een conferentie naar Duitsland gekomen. Maar daarna moest hij we gens hartzwakte in ziekenhuizen in Frankfort en München worden be handeld. DEN HAAG, 31-7. Eind vorige week is de Nederlandse ambassa deur in-San Jose op Costa Rica, dl*. E. Jonckheer, er in geslaagd kon- lakt op te nemen met de nieuwe mi nister van buitenlandse zaken van Managua, Miguel d'Escoto. Hij heeft deze te kennen gegeven dat Neder land ook onder de nieuwe regering dc betrekkingen met Nicaragua handhaaft. Dr. Jonckheer is behalve ambassadeur in Costa Rica ook am bassadeur in Nicaragua. Dc Nederlandse ambassadeur heeft dc nieuwe regering in Managua gc- /,egd dat ons land bereid is een bij drage te leveren aan dc leniging van dc directe nood daar. Waar deze hulp uil zal beslaan is nog niet bekend. Een en ander hecfl het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag maandag mecge- dcld. rikaanse minister van defensie Brown eerder deze maand gezegd dat de Verenigde Staten zo nodig mogelijk hun militaire machl zou den gebruiken om hun vitale be langen in gebieden als de Perzische Golf te verdedigen. I11 zijn vraaggesprek met het pers bureau Pars zei Nazih dat de Iraan se olicleidingen dag en nacht wor den bewaakt om sabotage te voor komen, met name in de provincie Khoezestan. Eerder deze maand werd bij Mahs- hahr toch sabotage gepleegd, maar dc pijpleiding is sedertdien hersteld. VOORBURG, 3Ü-7. Een 25-jarige Haagse glazenwasser blijkt vier maanden onschuldig in dc gevange nis te hebben gezeten, nadat een 22- jarige Haagse timmerman het afge lopen weekeinde bekende de mis daad, waarvoor de glazenwasser tien maanden gevangenisstraf kreeg, te hebben gepleegd. Het gaat om een overval, in maart, op een postagent schap annex levensmiddelenzaak aan de Koningin Wilhelminalaan in Voorburg. De glazenwasser is in middels vrijgelaten, de timmerman is door de Voorburgse politie opge sloten. Dagelijks Zierikzee St. Lievenmonsertoren: te beklim men van 10.00-17.00 uur. Tot 22 augustus elke woensdag Haamstede Ned. Herv. Kerk; Dia-serie „De ban ken zijn hard"; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. tedere donderdag Zierikzec Poststraat 37, wereldwinkel Schou- wen-Duiveland, 9.30-15.30 uur. Van 21 juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Woensdag 28 juni-eind augustus Rcncsse Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Van 28 juli tot en met f8. a.ugustus Zierikzee J Gravensteen, van maandag t/m za terdag 11.00-17.00 uur zomertentoon- stelling Zeeuwse Kunstkring. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzec De Beurs; openlucht-schaken; 19.00- 21.00 uur. Vanaf donderdag 12 juli tot eind augustus Brouwershaven Restaurant „De Brouwerie" 14.00- 16.00 uur tentoonstelling Netty Michels. Iedere maandag en Woensdag vanaf 18 juli Haamstede Korenmolen „De Graanhalm", be- zichtignig, 10.00-17.00 uur. t/m vrijdag 17 augustus Zierikzec Galerie Nobel; expositie amateur schilders; di.-za. van 10.00-18.00 uur. Dinsdag 31 juli Zierikzec Rode Kruisgebouw: Welfare-verko ping; 10.30-15.30 uur. Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Gereformeerde Gemeente Haamste de, verkoop, 14.00-21.00 uur. Zaal Geref. kerk 12.00 uur verkoop oliebollen, 14.00-21.00 uur verkoop eigen gemaakte goederen door vrou wenvereniging „Ora et Labora". Dreischor Ned. Hervormde Kerk, 20.00 uur, orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nicuwcrkcrk Ons Dorpshuis, 14.30 uur Buitenge wone openbare raadsvergadering af scheid burgemeester J. D. de Kam. Middelburg Nieuwe kerk. 20.00 uur Orgelconcert Fcike Asma. Woensdag 1 augustus Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, volkdansfestijn, 20.00 uur. Rcncssc Herv. Kerk; Intermezzo met St. Wil- librorduskoor, 20.00 uur. Nicuwcrkcrk „Ons Dorpshuis" 20.45-22.00 uur Af scheidsreceptie burgemeester J. D. de Kam. Ouwerkcrk Strandje Ouwerkcrk. 14.00 uur strandmozaick-wcdstrijd voor kin deren t/m 12 jaar. Dondeidag 2 augustus Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Zonncmairc Café Bommenede 20.00 uur, Klaver- jaswedstrijden Bruinisse 19.30 uur; grote talentenjacht, dorpshuis. Vrijdag 3 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; Dixie Daddies; 22.00 uur. Scharendykc De Pulmeet 14.00 uur; Installatie nieuwe burgemeester gemeente Mid- denschouwen. Zaterdag 4 augustus Haamstede Oriëntatierit t.b.v. nieuwbouw Chr. Geref. Kerk Haamstede; Inschrijving vanaf 14.00 uur, start tegenover VVV-kantoor. Serooskerke Rommelmarkt t.b.v. „Ons Dorpshuis" vanaf 10.00 uur. Ouwerkcrk Windsurffestival in het krekenge- bied. Badkuiprace, kreken, 19.00 uur. Maandag 6 augustus Haamstede Geref. Kerk; „Maandagavondzang"; 20.00 uur. Woensdag 8 augustus Renesse Herv. Kerk; Zeeuws Jongenskoor, o.l.v. W. F. Palstra, 20.00 uur. Bruinisse 19.00 uur; optreden poppentheater Robhetty, muziektent Donderdag 9 augustus Renessc Parkeerterrein aan de Laone, ring steken, 14.30 uur. Vrijdag 10 augustus Zierikzee Stadhuis 17.00 uur Gemeenteraads vergadering Bar Mirabelle; The Westcoast Jazz band, 22.00 uur. Zaterdag 11 augustus Sirjansland Terrein fa. Van Dijke 19.00 uur, ra ce miniatuur auto's, brandweerde monstratie. Bruinisse 12.00 uur; BruPop-festival, sportveld Woensdag 15 augustus Renesse Herv. Kerk; Brass '79 Rotterdam olv. W. F. Palstra, 20.00 uur. Vrijdag 17 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; dans- en showorkesi The Drifting Five, 22.00 uur. Renesse Lampionoptocht vanaf dorpshuis, 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, ont vangst t.g.v. Benelux-dagen. Kcrkwcrvc Muziektent, 20.00 uur zomeravond- concert Oostcrland Kermis op de Markt. Sirjansland Terrein Camping Hoogezand, 20.00 uur politiehöndendemonstratie. Zaterdag 18 augustus Noordwellc Rommelmarkt en Braderie 14.00 uur. Bruinisse 20.00 uur; Minivoetbal-wedstrijd C- junioren Bruse Boys 21.00 uur; Sportveld, negende taptoe Bru Zaterdag 25 augustus Bruinisse 19.30 uur; Muziektent concert „Nut en Uilspanning" van Zonncmairc. Zaterdag 8 september Bruinisse 20.30 uur; Jaarlijkc iampionoplocht, start muziektent, muzikale mcdc- „Oefcning en Uitspanning", werking van „Nu met Hope" en Zaterdag 15 september Bruinisse Hcngelconcours Grevelingen om het kampioenschap Schouwen-Duiveland inschrijven vanaf 9.00 uur in het dorpshuis (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall aas Redaktie (01110) 4669, (01110) 5413 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01110) 660 JAKARTA. Een groep Indonesi sche en Nederlandse deskundigen is bezig met het fokken van negen soorten pythons, die de ratten moe ten opvreten die de oogst vernielen. Wanneer het experiment succes heeft zullen de slangen onder de boeren worden verdeeld. HAMBURG. Het Westduitse mi nisterie van ekonomische zaken heeft opnieuw aangedrongen op verlaging van de benzineprijzen van dc oliemaatschappijen in de Bonds republiek. Het ministerie hoopt dat de oliemaatschappijen prijsverho gingen op de vrije markt voor olie in Rotterdam net zo snel aan hun afnemers zullen doorberekenen als prijsverlagingen. BRUSSEL. België zal een afgezant naar Saoedi-Arabië sturen om te trachten een kontra kt voor dc bouw van ziekenhuizen, dat mede door prins Albert tot stand is gekomen, te redden, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken vrijdag in Brussel meegedeeld. Het kontrakt voor de bouw van twee ziekenhuizen in Riyadh en Djeddah, loopt gevaar doordat een bouwfirma failliet is ge gaan. Met de uitvoering is een be drag van bijna drie miljard gulden gemoeid. PARIJS. Frankrijk is in onder handeling met Saoedi-Arabië en Irak over de verkoop van oorlogs bodems. snelle raketbolen en ander marine-materieel. Dit hebben funk- tionarissen in Parijs bekendgemaakt. In elk van dc twee gevallen gaat het. om transakties ter waarde van 2,4 miljard dollar. Volgens de Franse funktionarissen zijn dc twee olierij ke Arabische landen nu hun marines cn kustverdediging aan hel ontwik kelen, nadat eerst dc luchtmacht en het leger waren opgebouwd. WASHINGTON. President Carter heeft zaterdag zijn speciale vliegtuig naar Nicaragua gestuurd met voed sel en medikamenten voor de slacht offers van de gevechten die een eind maakten aan het bewind van Somo- za, zo heeft het Witte Huis meege deeld. Dc president wil daarmee zijn persoonlijk medeleven betuigen en dat van zijn landgenoten. Ame rika heeft al eerder 732 ton voedsel en medicijnen gezonden. LISSABON - DEN HAAG. Een DC-10 van de KLM staat sinds za terdagmorgen aan dc grond op het vliegveld van de Portugese hoofd stad Lissabon als gevolg van een motorstoring. Dit is in Lissabon ver nomen en later door een woordvoer der van dc KLM bevestigd. JOHANNESBURG. De familie van Steve Biko. de Zuidafrikaansc zwarte leider die bijna twee jaar geleden in gevangenschap stierf, heeft van de Zuidafrikaanse staat een schadeloosstelling ontvangen van 65.0()t) rand (150.000 gulden), in een regeling die buiten dc justitie om plaatsvond. Dit is zaterdag in Johanrmesbuvg vernomen. ROTTERDAM. Zeeslepers van Smit Internationale en Bugsier heb ben maandag de brandende super tanker „Altantic Empress" een slag. gedraaid. De supertanker ligt, vol gens Smit, nu meer met de kop naar het westen, waardoor de noord-oost passaat de metershoge vlammen van het schip af blaast. Het vuur woedt in drie ladingtanks aan stuurboord. Flitsen uit het buitenland ALGIERS. Het bevrijdingsfront voor de westelijke Sahara, Polisario, heeft besloten de Mauretaanse mili tairen vrij te laten die het op 12 juli heeft gevangen genomen tijdens een aktie tegen het dorp Tichla in het zuiden van de Sahara. Dit is zondag avond in Algiers bekendgemaakt door de „premier" van de westelijke Sahara, Mohammed Lamin Ould Achmed. Het gaat om 71 man. HAMBURG. Ondanks de .grote successen" die de laatste tijd in de Bondsrepubliek zijn behaald bij de jacht op terroristen, verwacht Ger hard Baum, de Westduitse minister van binnenlandse zaken, nieuwe aanslagen van de kant der extremis ten die nog vrij rondlopen. HOLLYWOOD, Californië. Farrah Fawcett-Majors en haai' echtgenoot Lee Majors hebben zondag, een dag na hun zesde huwelijksvei'jaardag, meegedeeld dat zij in een pi-oef schei ding uit elkaar gaan. Dc blonde tele visie- cn filmster zei dat er noch aan haar kant noch aan die van haar echtgenoot een derde partij was. HYANNIS PORT, Massachusetts. Jackie Bouvier-Kennedy-Onassis heeft in het afgelopen weekeinde haar vijftigste verjaardag gevierd aan booi'd van een jacht dat vaart ter hoogte van de kust van dc Ame rikaanse staat Maine. Zij was om ringd door vrienden. PARIJS. Sjapocr BuchLav, dc voormalige premier van Iran bevindt zich op hctvogcnbIik in Frankrijk en heeft een goede gezondheid, zo heeft maandag een woordvoerder van Bachtiar tegenover het Franse pers bureau AFP tc kennen gegeven. Bachtiar, aldus dc wooi'dvoerder, zal weer op het politieke toneel ver schijnen tegen dc tijd dat er verkie zingen worden gehouden voor de grondwetgevende vez-gadcring in Iran. JERUZALEM. Voor de vierde maal binnen ecu half jaar heeft het Isi'aëlische parlement een motie van wantrouwen tegen de regei'ing van premier Begin verworpen. Met 58 stemmen tegen 48 werd een motie van wantrouwen van dc oppositie afgewezen. In dc motie was gesteld dat dc regering „het land- aan de rand van de afgrond brengt met haar economisch beleid". i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2