Raad Westerschou wen verkoopt Oostenrijkse woningen en grond aan Stichting Renesse ADVIES ZEEUWSE KULTURELE RAAD SUBSIDIE KULTURELE AKTIVITEITEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT P.v.d.A.-fraktie tegen Meer vormings- en ontwikkelingswerk NIEUWSBODE Dinsdag 31 juli 1979 135ste jaargang: Nr. 22547 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 43^ HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, pet jaar 95,15. Losse ^ummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W in dit nummer. Kwaliteitseisen mosselen verlaagd De fraktie vond het een goed voor stel van het kollege om de gehele zaak over te dragen aan de Stichting Renesse, gezien de ervaring welke men heeft. Dr. H. J. van Zuylen (VVD) zei, dat zyn fraktie zich vol komen met de gang van zaken kon verenigen. De her S. Roos, sprekende namens de PvdA-fraktie, /.ei niet gelukkig te zijn rnet dv voorgenomen verkoop aar. de Stichting Renesse, Hij vroeg zich af' waai- dit voor nodig -wds daar hei dagelijks bestuur van de stichting bijna gelijk is aan die van het kollege. Bij verkoop kan daar door de rund geen enkele invloed meer op worden uitgeoefend. In eigen beheer De fraktie van de PvdA is het wel eens met het standpunt van het kol lege maar dat kan volgens de heer Roos ook worden bereikt in eigen beheer van de gemeen!e. De raad zal dan nog kunnen mee spreken en blijft het een openbare zaak, wat met besloten vergaderin gen van de Stichting nioi meer het geval z;.l zijn. Loco-burgeiru o/ti-r Dc- Feit er zag de stichting als e.en verlengstuk van de raad. terwijl sekrotaris W. de Jonge desgevraagd naar voren bracht dat in de bepalingen kan worden opgenomen dat de raad me dezeggingschap heeft. De heer J. Lustig (PvdA) vond het een vreem de zaak dat men h;er niet gelijktij dig mee is gekomen. Ondanks het feit dat hierop door de PvdA is aangedrongen voelen de andere frakties niets voor openbaar heid en blyven de beraadslagen ge heim, wat hy een onbegrypelyke zaak vond. De heer L. C. Hoogerhuis was van mening dat de gemeente meer te doen heeft dan het exploite ren van woningen. Door wethouder P. M. v. d. Aar- sen werden nog enige kanttekenin gen geplaatst. Hij wees er hierbij op dat het voorstel mogelijkheden geeft tot uitbreiding van het aantal permanent bewoonde woningen, naast de woningen in de tweede- woningsfeer. Verder komt er hier mee een uitwijkmogelijkheid voor de zgn. Duinpolder-bewoners, ter wijl de huidige huurders in de re- kreatieve sekior de woning tot 1990 kunnen blijven huren, zolang dit verantwoord is. Uitgangspunten Naar zijn mening zal de Stichting Renesse dienen te voldoen aan de gestelde uitgangspunten: a. spekulatie zoveel mogelijk be perken; b. Nieuw-Haamstpde en de Kure moeien leefbaar en land schappelijk aantrekkelijk blijven; c. voorzover het mogelijk is dient het gebruik van de woningen in sociale behoeften te voorzien. Zonder hoofdelijke slemming, met de aantekening van de PvdA-fraktie tegen té hebben gestemd, werd het voorstel van het kollege overgeno men. Aansluitend hierop werd, met de stem van de PvdA-fraktie tegen, door de raad goedkeuring verleend om aan de Stichting Renesse een geld lening te verstrekken van f 1.971.370.74 ter financiering van deze aankopen tegen een rente van 87« per jaar, af te lossen In 55 gelyke .jaarlijkse annuïteiten, voor het eerst per 31 december 1980 en voor het faatst op 31 december 2034. HAAMSTEDE, 30-7. In de maandagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen, heeft de raad - op voorstel van het kollege - besloten, met de stemmen van de PvdA-fraktie tegen, over te gaan tot verkoop van de Oostenrijkse woningen en grond aan de Stichting Renesse. Voor hier toe werd overgegaan werd nog uitvoerig van gedachten gewisseld. Loco-burgemeester J. C. de Feiter gaf in eerste instantie nog eens een resumé over de gang van zaken rond de Oostenrijkse wonin gen. Door de raad werd per 1 januari 1975 een grondexploitatiebegroting voor de gemeentelijke grond in Nieuw-Haamstede vastgesteld. Na dat hierop de goedkeuring van g.s. was verkregen werd de blote eigen dom van 16 percelen grond aan erf pachters verkocht, terwijl in 1977 en 1978 aan 12 permanente bewoners van Nieuw-Haamstede en 2 perma nente bewoners van de Kure, de door hen bewoonde woningen met bijbehorende grond werd verkocht. Het kollege acht het thans gewenst om tot een afronding te komen van het beleid ten aanzien van de ter reinen te Nieuw-Haamstede en de Kure. Ingrijpende beslissingen De op het merendeel van de ka vels aanwezige Oostenrijkse wonin gen zijn ruim 25 jaar oud en voor een deel van dit woningbezit nadert het momen dat ingrijpende beslis singen genomen moeten worden, zo als b.v. de woningen slopen, de vrij komende grond verkopen of in erf pacht uitgeven, de woningen on danks aanzienlijke kosten weer voor een aantal jaren exploitabel maken. Ten aanzien van het in de toekomst te voeren beleid, verdient het naar de mening van het kollege aanbe veling, de volgende uitgangspunten te kiezen: a. spekulatie moet zoveel mogelijk worden uitgesloten; b. bedoelde woon- en verblijfsge- bieden moeten landschappelijk ge zien aantrekkelijk blijven; c. voorzover dit mogelijk is dient het gebruik van de woningen in so ciale behoeften te voorzien. Om in voldoende mate te berei ken voor wat het kollege als uit gangspunten gesteld heeft is het van mening dat de verkoop aan de Stichting Renesse de meest aange wezen oplossing is, waarbij de Stichting Renesse de exploitatie van de Oostenrijkse woningen kan voortzetten zolang di.t financieel verantwoord is en vervolgens over gaan tot uitgifte van de grond in erfpacht. De Stichting Renesse beschikt, naar de mening van het kollege, ten aanzien van gronduitgifte in erf pacht over meer dan 25 jaar erva ring en waarborgt door middel van haar bestuurlijke struktuur, dat het gemeentelijk beleid overeenkomstige toepassing vindt in het stichtingsbe stuur. In de kommissie voor grond en pachtzaken heeft een gedachten- wisseling over dit onderwerp plaats gevonden en is het kollege ter zake geadviseerd. Voorstel Het kollege stelde de raad voor; het perceel groot 4.01.50 ha be bouwd met 57 Oostenrijkse wonin gen (e verkopen voor f 1.219.506— een perceel groot 0.68.25 ha bestaan de uit 9 onbebouwde kavels voor f 344.771,62; een perceel groot 1.45.80 ha, door de Stichting Renesse blij - vend in eigendom te beheren groen voorzieningen. voor de prijs van f 1,— cn een perceel groot 1.22.25 ha. bebouwd met 19 Oostenrijkse wo ningen voor de prijs van f 407.092.50. De verkoop geschiedt onder een aantal voorwaarden zoals: het ver kochte wordt pr 1 januari 1980 in beheer en exploitatie aan de Stich ting Renesse ovrgedragen, terwijl de juridische levering plaats vindt bij 'net passeren van de overdrachts akte: de zakelijke lasten van het verkochte geheven wordende zijn vanaf 1 januari 1980 voor rekening van de Stichting Renesse; de Stich ting Renesse verbindt zich, het ge kochte niet zonder schriftelijke toe stemming van b. en w. van Wester schouwen in volle eigendom aan derden le verkopen voor 1 januari 2000. By overtreding van de in het w- rige lid bedoelde bepaling- is per ka vel, c.q. een niet tot een kavel be horend perceelsgedeelte, een onmid- delijk opeisbare boete aan de ge- r.>ccnte Westerschouwen verschul digd van f 50.000,-; De Stichting Renesse behoort aan de huidige huurders van Oosten rijkse woningen het gebruik te ga randeren tot en met 31 december 1980; de Stichting Renesse is be voegd indien de huurder of huur ster van een Oostenrijkse woning dit verzoekt, de woning aan hem of haar te verkopen, mits deze voor het gebruik van de grond waarop de woning is gelegen een erfpachtover eenkomst met de Stichting aangaat; Saldi verdelen Per 1 januari 1990 of aoveel eer der er geen Oostenrijkse woningen meer te verkopen 'zijn, worden de saldi van de te vormen risikofond- sen in gelijke mate verdeeld tussen de gemeente Westerschouwen en do Stichting Ri nesse. De heer L. C. Hoogerhuis, spre kende namens dc CDA-fraktie be tuigde zijn volle instemming met het door het kollege gelanceerde voorstel. Hij vond het gelukkig, dat het thans zover is dat er een goede afronding rond het probleem van de Oostenrijkse woningen in zicht is. BRUINISSE. Zaterdag werd op Re- kredelta, het dagrekreatieterrein van Aquadelta de kunstijsbaan ge opend. Enkele schaats-enthousiaste- lingen bonden snel de gladde ijzers onder. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHOUW EN-DU IV ELAND. Er is voor de oogst van dit jaar aanzien lijk meer wintertarwe uitgezaaid dan een jaar tevoren. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistick. Zie ook elders :v dit nummer.) Dit fraaie plaatje topnt hoe de tarwe velden in Schouwen-Duiveland er bij staan. Ingewijden verwachten over ruim twee weken met de oogst te kunnen beginnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het beste huis is datgene dat. t niets overtolligs verlangt en 1 niets nodigs mist. t t Pittacus Verwachting tot woensdagavond: Af en toe zon Perioden met zon en mogelijk een bui; minimumtemperatuur circa 13 graden, middagtemperatuivn om streeks 20 graden; matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-teinperaturen; omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 aug. Zon op 6.00, onder 21.31 Maan op 14.44, onder 0.32 2 aug. Zon op 6.02, onder 21.29 Maan op 15.52, onder 1.00 Eerste kwartier: 1 aug. (7.45) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 1 aug. 9.10 21.26 2.45 15.12 2 aug. 10.01 22.28 3.35 16.12 Doodtij: 3 aug. Temperatuur zeewater te Vlissingen 18.8° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 31-7. Het KNMI deelt mede: Het weer blijft zijn wisselval lig karakter behouden, doordat een depressie, waarvan de kern ten wes ten van Schotland ligt, maar weinig van plaats verandert. In regelmatig tempo worden in een westelijke oceaanstroming re- gengebieden over Engeland na ons land gevoerd. Na het voorbij trekken van een dergelijk gebied in de loop van dinsdag zal de bewol king woensdag breken en zullen er woensdag enkele opklaringen zijn. Met een zuidwesten wind wordt lucht aangevoerd, waarin de mid- dagtemperaturen nog waarden kun nen bereiken van ongeveer 20 gra den. In het Alpengebied en Zuid- Frankrijk kwamen het afgelopen etmaal flinke onweersbuien tot ont wikkeling. De Zeeuwse gemeenten zijn niet altijd in staat de lasten van nieuwe aktiviteiten vanaf het begin te dra gen. Om die reden is het noodzake lijk dat de provincie daarbij helpt met stimuleringssubsidies. Daarom wordt voorgesteld de post „stimule ring plaatselijk vormings- en ont wikkelingswerk" op te trekken van f 20.000,— (1979) naar f 50.000,— (1980). De provinciale taken op dit gebied zijn: a) ontwikkeling en be- gele'ding; b) kadervorming cn des kundigheidsbevordering. Vcrant woordelijkheid „IToe de verantwoordelijkheid van provincie en gemeenten ten op zichte van muziekscholen cn kreati- vileitsceytra in de rijksbijdragere geling sociaal-kultureel werk zal worden geregeld is nog steeds on duidelijk. Het ziet er naar uit dat de verantwoordelijkheid voor het plaatselijk uitvoerend werk van deze instellingen bij de gemeenten komt te liggen. De provincie krijgt de verantwoordelijkheid voor de verzorgingsstruktuur (de onder steuning van het plaatselijk uitvoe rend werk en van de kunstzinnige vorming in onderwijs, sociaal-kul tureel werk en amateuristische kunstbeoefening)", aldus de Zeeuw se Culturele Raad. MIDDELBURG, 31-7. „In de nabije toekomst zullen zich waarschijnlijk nieuwe vormen van vormings- en ontwikkelingswerk aandienen. Daarbij wordt onder meer aan de alfabetiseringskursussen gedacht". instituten. Nagegaan wordt welke konsekwen- ties eenrzijds de decentralisatie, an derzijds de ontwikkeling van een ver zorgingsstruktuur voor de kunstzin nige vorming in Zeeland, voor de or ganisatie en de subsidiëring hebben. Dit staat in een advies van de Zeeuwse Culturele Raad over de kulturele posten op de provinciale begroting voor 1980. Het VOS-werk (Vrouwen Oriën teren zich op de Samenleving) breidt zich uit in de richting van nieuwe vormen van vormingswerk met vrou wen. De provincie raakt hierby op het financiële terrein nauw betrok ken. De dagelijkse besturen van de Zeeuwse Muziekschool en het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming hebben inmiddels besloten te streven naar integratie van beide Deze instellingen hebben zich on dertussen samen met de Stichting Cultuurspreiding Zeeland, de Pro- (Vemolg op pag. 3) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1