Twee dolfijnen uit Amerika na lange weg in Dolfirodam Orgelconcert Brouwershaven Vangstverbod gedeeltelijk opgeheven Kunstijsbaan in Bruinisse STREEKNIEUWS Monumentenlijst uitgebreid Staking Franse sluiswachters opgeheven Stoomweekend in Hellevoetsluis Vogelgebieden in Haringvliet beschermd Ziekenhuisplannen tc uitgebreid ZIERJKZEESCHE NIEUWSBODE vtuaa» 27 j»ii 1979 ifr. 22545 3 SCHARENDIJKE, 26-7. Twaalf uur donderdagmid dag, een breekpunt in de dag, ging voor Dolfirodam een langgekoesterde wens in vervulling. Twee dolfij nen, een mannetje en een vrouwtje arriveerden met een team van begeleiders bij een afwachtend Dolfiro dam. Na een voorspoedig verlopen reis arriveerden de dolfijnen twaalf uur 's. middags in deze bakken in een vrachtwagen bij het dolfinarium. Het moment waarop het mannetje te water gelaten wordt. Een team van medewerkers omringt de dolfijn met zorg. De procuratiehouder, de hoofdtrai ner en de assistent-trainer, de En gelse specialist in dolfijnen, de heer A. Greenwood en de directeur van het bedrijf, de heer N. P. M. den Broeder waren 's ochtends vroeg naar Schiphol gereisd om de dolfij nen op te wachten. Nederland heeft in 1973 voor het laatst een dolfijn geïmporteerd. Die was voor Zandvoort bestemd. Overeenkomst „In 1972 is een overeenkomst ge tekend tussen enkele landen, waar bij besloten is dat er geen dolfijnen gevangen meer mochten worden. De oceanen dreigden leeg te raken. In 1977 zijn dezelfde landen weer rond de tafel gaan zitten en hebben be paald dat de vangst geopend mocht worden, maar in zeer beperkte mate. Slechts twintig dolfijnen mogen per jaar gevangen worden. Of Amerika die allemaal zelf houdt of exporteert doet niet ter zake. In juni 1978 is c.r.m. geweest in Dolfirodam en heeft alles onderzocht: de filterin stallaties, het gebouw op zich en de crew. Uit de bevindingen werd een groot rapport opgemaakt en opge stuurd naar Washington," aldus de direkteur. Dolfirodam kwam vervolgens twee maanden in het Amerikaanse staats blad te staan. Iedereen kon protest aantekenen. Dat gebeurde niet, er zijn louter positieve reakties ont- t-j-y- vangen. I „In augustus is onze aanvraag ak koord verklaard. De planning was in januari de dieren te gaan vangen, want dat was de gunstigste tijd. Het mislukte de eerste keer en in fe bruari is een tweede poging gedaan. Wij stonden als derde van de twin tig op de lijst geplaatst. Als eerste was Neurenberg en als tweede een plaats in Zwitserland. In februari zijn de nummers één en twee van dolfijnen voorzien. Uiteindelijk is voor Dolfirodam een mannetje en een vrouwtje gevangen, maar het mannetje werd ziek en is terug in de oceaan gezet. Het vrouwtje bleef In quarantaine en ondertussen is een ander mannetje gevangen.ver telt de gelukkige heer Den Broeken. De hele reis is voor rekening van Dolfirodam gekomen. „Het heeft ons veel geld gekost, maar we hebben het ervoor over", zegt mevr. I. den Broeken-Scheerder. Dolfirodam heeft dus als één van de eersten ter wereld een dolfijn aangekocht, na het vangstverbod. Een uitzonderlijk gebeuren voor het met duizend overdekte zitplaatsen grote bad. De uit Houston afkomstige dieren zijn twee uur voor vertrek van het vliegtuig uit het water gehaald. De reis duurde 9 uur en 3 kwartier. De landing was donderdagmorgen 10.10 uur. Het. team had slechts 20 minu ten nodig om dooi- de douane heen te komen. In het vliegtuig hadden de* dolfijnen kontakt met elkaar via een sonar. In de vrachtwagen hiel den ze zich erg rustig. Hangmatten Met het binnendragen van het mannetje en het vrouwtje, moest gewacht worden tot de op dat mo ment draaiende voorstelling afgelo pen was. In grote bakken, waarin hangmat ten met daaronder vijftien cm. dik schuimrubber en ijs voor de vochtig heid werden de dieren behoedzaam binnengedragen en naar de bassins achter de voorstellingshal gebracht. Kalm en heel voorzichtig werd eerst het mannetje en vervolgens het vrouwtje met behulp van de trainers en de Engelse specialist in het water gelaten. Nog wat stijf van de lange reis dreef het mannetje wat rond, maar na enkele minuten zwom het dier heen en weer. Het vrouwje had de smaak vlugger te pakken. Volgens de Engelse specia list reageerden de dieren naar ver wachting. Golf van Mexico Het vrouwtje, tweehonderd kilo, 2,20 m en het mannetje, tweehon derd kilo, 2,25 m, beide zijn tussen de zeven en de tien jaar oud, zijn gevangen in de Golf van Mexico. „Er zijn tachtig soorten dolfijnen. Dit zijn tuimelaars, die zijn het meest geschikt voor de shows. Vorig jaaar april zijn we met de voorbe reidingen begonnen om de dolfijnen naar Scharendijke te krijgen. Trainer Kees de Groot en ik zijn naar Florida en Californië geweest en hebben daar twee dierenartsen ontmoet, die gespecialiseerd waren in dolfijnen. We moesten een ver gunning van c.r.m. en de regering hebben om de dieren naar Neder land te halen." Nachtverblijven In de nachtverblijven werden de dolfijnen gedurende een kwartier ingezwommen. De Engelse specia list vertrok donderdagmiddag, 's Avonds arriveerde dr. Van den Hurk, dierenarts, uit Rotterdam. De dieren werden gedurende de nacht geobserveerd en vandaag wordt ge probeerd of ze voedsel aan willen nemen. In september/oktober wordt met de training van Tex en Farrah (de Amerikaanse namen) aangevan gen. Volgend jaar zullen ze in het bad te bewonderen zijn. Tex - het mannetje - samen met één van de trainers in het bassin, wel even wennen, na een lange reis. T ransport Het transport zou in eerste instan tie gelijktijdig met Zweden zijn. want dat is veel voordeliger, maar dat ging niet door omdat het man netje van Zweden ook afgekeurd werd. Opluchting en tevredenheid. Na lanp afwachten en regelen zwemmen de beide dolfijnen eindelijk samen in Dolfirodam. (Foto's: Zierikzeesehe Nieuwsbode) BRUINISSE, 27-7. Zaterdagmor gen wordt Schouwen-Duiveiand een kunstijsbaan rijk. Het betreft een evenement op het dagrekreatieter- rein Rekredelta, een onderdeel van Aquadelta in Bruinisse. Deze eerste kunstijsbaan in Zee land wordt voorlopig voor drie maanden op de tennisbaan bij Re- kreadelta gelegd. Zaterdagmiddag omstreeks één uur zal de officiële opening plaatsvinden. Voor deze plechtigheid wordt een bekende Ne derlandse kunstrijdster uitgenodigd wat „rondjes" te komen draaien. Ook ijshockey De kunstijsbaan is een Duits pro- dukt, geïmporteerd door de firma Blok. De. baan is 10 x 12 m en kan ongeveer vijfentwintig mensen ge lijktijdig ijsplezier verschaffen. IJs hockey is ook mogelijk op deze uit kunststofplaten bestaande baan. „Het is de bedoeling de kunstijsbaan ge durende de wintermaanden met een grote tent te overkoepelen. Bezoe- 'kers en inwoners van Schouwen- Duiveiand zijn allen welkom", aldus de heer I. Spitsers van Rekredelta. ZIERIKZEE Standwerker Donderdagmorgen had de heer A. K. G. uit Bergen op Zoom zich op het Havenplein geïnstalleerd. Hij verkocht verbandtrommels, noemde zich grootmeester-standwerker en was zeer dronken. Publiek en andere standwerkers ondervonden veel last van hem en riepen de politie. De po litie nam hem zijn handel af en leg de hem een rijverbod op. Om 24.00 uur kon hij zijn spullen komen op halen. HAAMSTEDE Mooie prestatie Ko de Boer, wonende aan de Se- rooskerkseweg in Haamstede heeft een bijzondere prestatie geleverd. Ondanks een handicap aan zijn voet heeft hij getoond in staat te zijn tweemaal een vierdaagse uit te lo pen. Hij deed dit jaar mee aan de vierdaagse van Apeldoorn (40 km) en hij liep 4 x 50 km in de Vier daagse van Nijmegen. Ko kwam zon der één blaar naar huis. Enige trai ning voor deze afstandmarsen deed hij op bij de zomeravond-vierdaagse in Zierikzee. Verkoping De Vrouwenvereniging „Ora et Labora,, houdt op dinsdag 31 juli een verkoping van oliebollen en eigen gemaakte goederen in de zaal van de Gereformeerde Kerk. Voor tijd zie agenda. BURGH Rommelmarkt De voor zaterdag geplande rom melmarkt in de Burghse Ring omvat weer een groot assortiment artikelen en ook de mogelijkheid van spelen is ruimschoots aanwezig. Sjoelen, grabbelen, rad van avontuur en ver der de verkoop van curiosa, boeken, koffie, oliebollen enz. moeten ertoe bijdragen dat het beoogde doel, een waterput in Rwanda bereikt wordt. De rest wordt overgedragen aan de kerk. Bij slecht weer verhuist alles naar de ZWN-garage. Fotograaf In het onderschrift bij de foto van vier Duitse drenkelingen in de krant van dinsdag jl. is een foutje geslopen. De juiste naam van de man, die deze fraaie foto maakte, is Han de Jonge. RENESSE N Kampvuur Woensdagavond omstreeks 22.00 uur werden politie en brandweer ge alarmeerd voor een groot kampvuur bij de duinovergang Duinhoeve. De brandweer was snel ter plaatse. Toen bleek dat het vuur was opge bouwd en aangestoken aan de laag- waterlijn, ca. 400 meter uit de be groeide duinen. Er was dus geen ge vaar. De brandweer heeft wel de laatste vlammen geblust. De politie wees er wederom op dat het stoken van kampvuren op strand en dui nen verboden is. MIDDELBURG Kerkconcert Dinsdag 31 juli geeft de bekende organist Feikc Asma een orgelcon cert in de Nieuwe Kerk te Middel burg. Op het programma staan uit sluitend werken van J. S. Bach, dit in verband met de herdenking van deze komponist, die op 28 juli 1750 kwam te overlijden. Voor tijd zie agenda. DEN HAAG, 27-7. De aanvullende ontwerplijst van beschermde monu menten is uitgebreid met 16e lot en met 19e eeuwse panden, boerderijen en kerkgebouwen in Nederland, al dus het ministerie van CRM. De gebouwen st3an in Enkhuizen, Zwolle, Tie?, Den Haag, Heelsum, Nijmegen, St. Anthonis, Beers, Gas- sel, Echteld, Enkhuizen en Vianen. Verder werden in Wijlre de bijge bouwen van een watermolen op de lijst geplaatst en iri Gastel vier grenspalen uit de achttiende eeuw. ROTTERDAM, 26-7. De staking van honderd vijf tig sluiswachters in opgeheven. Volgens een woordvoer- het Frans-Belgische grensgebied is der van de Federatie van Schippers- honden in Rotterdam zijn de Franse sluiswachters donderdagochtend weer met schutten begonnen. De indruk bestaat, dat slechts tien tot vijftien Nederlandse binnensche pen van de staking, die maandag in Givet uitbrak, de dupe 2ijn gewor den. „De meeste schepen op de noord-zuid route zijn in Nederland gebleven. Bovendien is bij de be vrachting rekening gehouden met de staking en hebben een aantal sche pen een andere bestemming gekre gen', aldus de federatie. Het is niet bekend of aan de eis van de sluiswachters - hoger loon en verbetering van de werkomstandig heden - tegemoet is gekomen. HELLEVOETSLUIS, 26-7. Ook dit jaar wordt weer een nationaal stoomweekend gehouden. Op 25 en 26 augustus gebeurt het weer alle maal rond de tramhaven te Helle voetsluis: stoomtrams, stoomwalsen, stoomschepen, stoommodellen, de laatste stoomelevator van Nederland en misschien nog meer. Op 25 augustus bovendien een ma nifestatie van winkeliers, water sportverenigingen en VVV in de ves ting: dubbel feest dus die dag. De burgervader begeeft zich dan per stoomtram naar De Struyten om de eerste paal voor het winkelcentrum te slaan. Tussen de tramhaven en de vesting vervoer per historische auto bus en stoomsleper. DEN HAAG, 26-7. Twee vogelrtf- ke gebieden in Goudswaard in de Hoeksche Waard zijn aangewezen als beschermd natuurmonument. Het zijn het westelijk deel van de „Klei- put in de Tiendgorzen", een interna tionaal belangrijke verblijfplaats voor watervogels, en de „Leenheren Buitengorzen" waar zich veel broed en trekvogels bevinden. Staatssekretaris Wallis de Vries van c.r.m. heeft dit in overeenstem ming met minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting in een beschikking vastgesteld. Beide stukken natuur zijn buiten dijkse gebieden in het Haringvliet Wat de Kleiput betreft was het aan vankelijk de bedoeling zowel het westelijk, als het oostelijk deel tot natuurmonument te verheffen. Om het gebruik van het oostelijk deel als eenvoudige verenigingshaven voor de watersport niet te doorkruisen, is men daar van af gestapt. UTRECHT, 27-7. Het college voor ziekenhuisvoorzieningen, dat advie zen moet uitbrengen over de bouw en verbouwing van ziekeninrichtin- gen, heeft nogal eens wat overre dingskracht nodig om te uitgebreide en soms te perfectionistische plannen terug te brengen naar een redelijker niveau. Het kollege meldt in zijn jaarver slag over 1978, dat de investerings kosten stijgen door niet altijd nood zakelijke vergroting van ruimten en van installaties en door kwalitatieve verbeteringen. Daarbij moet worden bedacht, dat hogere investeringen ook hogere exploitatielasten beteke nen: grotere ruimten vergen meer uitgaven voor schoonmaakkosten, verlichting, ventilatie en verwar ming en voor meer en ingewikkelder installaties en apparatuur is meer technische personeel nodig. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De gemeente Amster dam krijgt van minister Wiegel van binnenlandse zaken geld om de cel len in het hoofdbureau van politie te vernieuwen. Het geld komt echter pas in 1.981 omdat Wiegel op dit mo ment krap bij kas zit. De gemeente Amsterdam is echter, gezien de ur gentie van de situatie, bereid de ver nieuwing voor te financieren. g DEN HAAG. Volgens de definitie ve cijfers van het CBS was de indus triële produktie in ons land in mei ruim \aer procent hoger dan in mei van het vorige jaar. Het door het CBS samengestelde indexcijfer van de gemiddelde omvang der indus triële produktie oer dag bedraagt voor mei 120 «tegen 115 voor mei 1.978, een stijging van 4,35 procent. ROTTERDAM. Het is nog steeds niet duidelijk hoeveel Nederlandse schepen op de Maas in de Franse Ardennen „gevangen" zitten door de staking van 150 sluiswachters in het Frans-Belgisch grensgebied. De Fe deratie van Schippersbonden in Rot terdam heeft nog geen cijfers en het ministerie van buitenlandse z aken heeft ook geen idee. De sluiswach ters zijn sinds maandag in staking omdat zij een hoger loon willen. VLISSINGEN. In een watergang: in YHsslngen is woensdag de 12-jarige Martin Willem Roo/e uit die stad verdronken. Het jongetje is met zijn fiets in het water geraakt en onder het rijwiel terechtgekomen. Iljj was sinds '9 middags half twaalf zoek. DEN HAAG. De Henry Dunant medaille, een zeer hoge onderschei ding van het Internationale Rode Kruis, is toegekend aan mevrouw L. H. M. A .van Overeem, hoofd so ciale verzorging medewerkers van het hoofdbureau van het Nederland se Rode Kruis. ROTTERDAM. Winkeldieven heb ben op klaarlichte dag een zaak aan het Stadhuisplein in Rotterdam be roofd van 11.500 gulden aan artike len. Ze gingen er volgens de politie vandoor met kostbare aanstekers en dure vulpennen. Hoe de dieven pre cies te werk zijn gegaan, weet de po litie niet. De winkelier heeft de be roving niet gelijk ontdekt. DEN HAAG. De Nederlandse in tensieve veehouderij, die ongeveer veertien procent van de produktie van de land- en tuinbouw voor haar rekening neemt, heeft ruim veertig duizend arbeidsplaatsen. Samen met de mengvoederindustrie, de slachte rijen en de vleeswarenindustrie om vat de met de sector verbonden werkgelegenheid meer dan zeventig duizend arbeidsplaatsen. ARNHEM. Het aantal drugsver slaafden dat vorig jaar bij de metha- donpost om hulp kwam vragen is met ruim veertig procent toegeno men. In totaal werden er vorig jaar aan de post bijna negenduizend be zoeken afgelegd door een groep van 181 verslaafden. In 1977 telde men nog 127 verslaafden, aldus het jaar verslag van de GG en GD in Arn hem. DEN HAAG. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn volgens de bevolkingsstatistieken van het CBS 5.062 personen uit Suriname naar ons land geemigreerd tegn 2.178 in dezelfde periode van het vorige jaar. De emigratie naar Suriname beliep 1.013 personen tegen verleden jaar 1.079. Van de Antillen kwamen 1.153 en naar de Antillen gingen 804 personen. Voor 25 jaar. OOSTERLAND. Zeer ten ongerie ve van de bevolking, staat het to-- renuurwerk al geruime tijd stil. Er schijnen enige onderdelen van het mechanisme versleten te zijn, welke door nieuwe zullen moeten worden vervangen. Hopenlijk zal dit spoedig gebeuren. ZIERIKZEE. Als gevolg van de adoptie van Zierikzee door de En gelse gemeente Hatfield zal een tiental schoolkinderen volgende maand een vakantiebezoek aan deze Engelse plaats brengen. T.z.t. zullen ook Hatfieldse kinderen een tegen bezoek aan Zierikzee brengen. ADVERTENTIE. Gelegenheid tot drogen van gerst van de nieuwe oogst. Vlugge bediening gegaran deerd. DREISCHOR. Bij de postcomman- dant der Rijkspolitie zijn de navol gende voorwerpen ingeleverd: een rijwieltas, een ceintuur van een re genjas en een hamer. ADVERTENTIE. Dames, kent u ons nieuw kapsel de „La Corolle Speciaal coupe-knippen en een na tuurlijke permanent-wave. Het vierde concert in de zomer- serie van de Grote Kerk te Brou wershaven is alweer voorbij. Deze keer bespeelde Kees van Eersel uit Goes het Van Vulpen-orgel. Hij opende zijn programma met de Preludium en Fuga in G van J. S. Bach. Dit is een prachtig stuk, maar moeilijk te spelen in Brouwersha ven, omdat het orgel geen zelfstan dig pedaal heeft. Toch lukte het hem bijzonder goed, De volgende compo sitie was van Joh. Kuhnau en had een bijbels gegeven: „De strijd tus sen David en Goliath". Het was zeer boeiend om te horen hoe Kuhnau de verschillende onderdelen getoon zet hoeft, vooral omdat de tekst van die onderdelen op het programma gedrukt stond. Zo begreep men veel beter wat er door middel van do orgelklanken werd verteld. Eén on derdeel werd iets minder goed gere gistreerd door de registrante: „De tussen David en Goliath gewisselde strijdwoorden, waarbij Goliath de steen in het voorhoofd geslingerd kreeg en daardoor gedood werd". Het is erg moeilijk om een écnkla- viersorgel te registreren alsof er twee klavieren zijn. vooral als de wisselingen maar weinig lijd in be slag mogen nemen. Het volgende stuks was Voluntary I van John Stanley, gevolgd door een serie van drie composities geschreven door drie verschillende Wesley's, respectievelijk Charles, Samuel en Samuel Sebastiaan. Wat het meesl aansprak was de registratie van het derde stuk: Andante, dat gespeeld werd met onder andere het oudste register uit het orgel: de prestant 16'. Als laatste programmapunt klonk een improvisatie van Kees van Eer sel over Psalm 8: Heer, onze Heer, hoe heerlijk en verheven hebt Gij uw naam op aarde uitgeschreven. Deze improvisatie was, samen met het tweede: „De strijd lussen David en Goliath" het meest indrukwek kend van het hele concert. Men moet wel degelijk begaafd zijn om een melodie zo prachtig uit te wer ken, zonder in herhalingen te ver vallen en dan ook nog een zekere originaliteit te brengen. Het was weer eens een goed concert met on geveer 100 bezoekers. Hel volgende concert is op 7 augustus in de Grote Kerk van Brouwershaven. Uitvoerende kun stenaar is dan Bram Beekman uit Middelburg. Willie Bil

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3