Nederland uit bezorgdheid over luchtaanvallen op Libanon I Gevangenen in huis van Somoza China waarschuwt Vietnam Ontsnapping uit Bluswerk „Atlantic Empress" vordert kabinets formateur Brussels paleis Italiaanse 2 Bezoek Moshe Dayan Zomertijd begint 6 april Ministers op vakantie Raad van State uitgebreid Takenpakket ombudsman uitgebreid Vervroegd uittreden P.T.T. vertraagd Autodief verdrinkt Verwachte sterkte politiekorpsen vastgesteld AGENDA DEN HAAG, 26-7. Minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken heeft donderdagmiddag in een ge sprek niet zijn Israëlische ambtgenoot Moshe Dayan de bezorgdlieid van de Nederlandse rgering tot uit drukking gebracht over de recente Israëlische bom bardementen op Libauese plaatsen. MANAGUA, 26-7. Soldaten van de sandinisten hebben gemeld dat zy in de kelders van een huis van ex-pre sident Somoza van Nicaragua poli tieke gevangenen hebben gevonden. Ongeveer honderd vyf tig mensen werden levend aangetroffen, aldus de soldaten. De soldaten hoorden 's nachts ook gekreun uit andere delen van de kelder. Er is een speciale legereen heid gevormd om naar goed verbor gen kelders te zoeken om te zien of er nog meer gevangenen zitten. PEKING, 27-7. China heeft Viet nam er opnieuw voor gewaarschuwd dat het weer een lesje zal krijgen als het geen einde maakt aan de grens incidenten. De waarschuwing was afkomstig van Geng Biao, een van China's vi ce-premiers en specialist op het ter rein van de buitenlandse politiek van het Politbureau in Peking. China en Vietnam hebben tot dus ver acht gespreksrondes gehouden over de mogelijkheden hun betrek kingen te verbeteren na hun grens- oorlog. Beide partijen zijn echter nog geen Stap dichter tot elkaar geko men. Chimpansee- pleegmoeder ARNHEM, 26-7. Het Bur gers Dierenpark in Arnhem is er ais eerste ter wereld in ge slaagd om een chimpansee pleegmoeder te leren een bij haar ondergeschoven baby te voeden met de fles. Het is op zich al zeer bijzonder dat een chimpanseemoeder andermans kind adopteert, maar volgens i dierentnindirekleur Anton van Hooff is dit experiment i met da flesvoeding nog nooit. vertoond. i Üc drie maanden oude baby Roos is bij haar moeder weg- i gehaald omdat, deze door doofheid niet in staat was haar eigen kind te verzorgen. Ze reageerde niet. op de wen- sen van haar baby en sleepte het vaak aan de achterpoot met zich mee. De eerste twee maanden, kreeg Roos bij de familie Van Hoof in huis de fles, maar volgens de dieren- t tuindirekteur heeft dat hel I grote nadeel dat zo'n aapje l nooit meer zal kunnen worden opgenomen in de chimpansee- kolonie. Het is te vervreemd ran zijn soortgenoten rn heeft l geen bescherming van een 1 moeder. Ook heeft de Nederlandse be windsman de schriftelijke vragen hierover van de twee CDA-Tweede Kamerleden teri kennis van de Israë lische minister gebracht. Eén en an der heeft het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag meege deeld. Van beide kanten is tijdens het „openhartige" gesprek dat zich in een informele sfeer afspeelde stevi ge kritiek geuit. Dit echter zonder dat schade werd aangebracht aan de betrekkingen tussen beide landen. Mede door de bijzondere verhouding tussen Israël en Nederland bleef het gesprek een hartelijk karakter hou den en is het inzicht in eikaars standpunten verdiept, aldus een woord voerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken. Beantwoording Het bezoek van Dayan is de be antwoording van een bezoek dat mi nister Van der Klaauw onlangs aan Israël heeft gebracht. Heden (vrij dag) vertrekt dé Israëlische be windsman weer. De omvang van zijn programma is beperkt vanwege een ernstige ziekte waarvan hij her stellende is. Deze ziekte was ook verantwoordelijk voor het uitstel van het oorspronkelijk eerder ge plande bezoek. De situatie in de Libanon vormde een helangryk onderdeel van het ge sprek tussen de bewindslieden. Ook het Nederlands Unifil-bataljon daar kwam ter sprake, volgens Dayan één van de beste en meest efficiënte on derdelen. ROME, 26-7. Dc Italiaanse minis ter van financiën Filippo Mario Pandolfi zal worden verzocht een nieuwe regering tc vormen. In een verklaring van het presidentiële pa leis is donderdagavond meegedeeld dat de 51-jarige minister vrijdag om tien uur bij president Pcrtini is ont boden. De bekendmaking volgt op een verklaring van minister van buiten landse zaken Arnaldo Forlani dat hij een verzoek "om een kabinet tc vormen had afgewezen. DEN HAAG, 26-7. Het kabinet- Van Agl heeft donderdag besloten dat de zomertijd in 1080 zal aanvan gen op 6 april. Vice-premier Wie gel zei dit donderdagmorgen na af loop van het wekelijks kabinetsbe raad. Aanvankelijk bestond het voornemen om de zomertijd op 30 maart te laten beginnen, maar Frankrijk. België. Luxemburg en Italië hebben "zich dc/.or dagen vast gelegd op 6 april, reden waarom ook Nederland voor deze datum heeft gekozen. Hij betreurde het dat sommige andere onderdelen van Unifil steun hadden gegeven aan de Palestijnse bevrijdingsorganisaties maar had geen kritiek op de Nederlanders. De Israëlische minister sprak er zijn bezorgdheid over uit dat Unifil niet in staat is Palestijnse infiltraties te verhinderen. Minister Vaq der Klaauw heeft er op gewezen dat het Nederlandse bataljon de meeste moeite heeft met de troepen van de door Israël gesteunde Libanese christen-majoor Haddad. DEN HAAG, 26-7. De bewindslie den van het kabinet Van Agt zullen volgende week vrijwel allemaal op vakantie zijn. Drie ministers blijven achter op hun ministerie om het land. te besturen. Een aantal be windslieden blijft bereikbaar voor eventualiteiten, aldus vice-premier Wiegel donderdag na afloop van de ministerraad. Omdat er op dit mo ment op de agenda van (je minister raad geen dringende zaken staan en vrijwel iedereen met vakantie is, zal het kabinet volgende week niet bij elkaar komen, vertelde de vice-pre mier. DEN HAAG, 26-7. In het kabinet is donderdag besloten de personeels sterkte van dc Raad van State ver der uit te breiden. Was de minister raad al eerder akkoord gegaan met een uitbreiding van het aantal staatsraden van 24 naar 28, nu is be sloten het aantal staatsraden in bui tengewone dienst (ze werken enkele dagen per week) van tien naar veer tien te brengen. De uitbredingen zijn nodig gewor den als gevolg van de sterke toena me van beroepsprocedures via de wclAROB. In een poging de stroom van beroepszaken wat. beter te ge leiden, is de ministerraad ook ak koord gegaan met de verhoging vap de vergoeding die betaald moet wor den voor het aanhangig maken van een zaak, zo vertelde vice-premier Wiegel donderdag na afloop van de wekelijkse ministerraad. DEN HAAG, 26-7. De ministerraad gaat er mee akkoord dat het taken pakket van de ombudsman wordt uitgebreid. In het oorspronkelijke voorstel tot instelling van een om budsman kwamen alleen klachten van burgers over de behandeling van ambtenaren voor behandeling in aanmerking. Na kritiek op dat voor stel vanuit de Kamer is nu in prin cipe besloten ook klachten over de doelmatigheid en rechtmatigheid van overheidsbesluiten tot de competen tie van de ombudsman te rekenen. De resultaten van het werk van die ombudsman zullen openbaar worden. Verder wordt de positie van de plaatsvervangende ombudsman versterkt; DEN HAAG, 26-7. Het experiment met vervroegd uittreden bij de PTT kan niet op de streefdatum 1 janua ri volgend jaar van start gaan. Wan neer er wel een begin mee kan wor den gemaakt, hangt af van het tijd stip waarop de ministerraad een be sluit neemt over het financierings plan van minister Wiegel voor het experiment. Het Vut-experiment, dat drie jaar gaat duren, moet het PTT-ers moge lijk maken tussen hun zestigste en 65-ste jaar met pensioen tc gaan. Daarnaast biedt de regeling dc gele genheid door te werken tot 67 jaar en onder bepaalde voorwaarden vanaf 60 jaar de werkweek terug tc brengen tot maximaal twintig uur. Uit een enquête die onlangs onder het PTT-personeel is gehouden, bleek dc animo voor dc regeling bij zonder groot. BEDUM, 26-7. In lief Boterdicp bij Ellerhuizcn in dc gemeente Bcdum (Gr.) hebben vissers donderdagoch tend een auto met, het lijk van een 15-jarige jongen uit Groningen ge vonden. Een onderzoek heeft, uitge wezen dat dc jongen dc auto in dc nacht van woensdag op donderdag in Assen gestolen heeft. De brandweer van Groningen heeft dc wagen met het. slachtoffer uit het water gehaald. De naam van de jongen, die in Zwitserland is ge boren, wilde de politie niet vrijge ven. DEN HAAG, 26-7. Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft dc burgemeesters van de gemeenten met gemeentepolitie laten weten hoc de te verwachten organieke sterkte van dc politiekorpsen voor volgend jaar er uit zal zien. De jaarlijkse toename van de po litiesterkte is onder het huidige ka binet gestegen tot 500 man per jaar. Honderd man daarvan wordt zoals gebruikelijk, gereserveerd voor nieu we gemeentelijke korpsen en 250 worden verdeeld over de bestaande groepen. Van de overige 150 man wordt, evenals dit jaar, in 1980 aller eerst een deel toegewezen aan de kleinere korpsen. Die zullen dan een sterkte bereiken van 37 man. Het resterende deel van de 150 moet goeddeels worden gebruikt voor sa men werkingspro jekten op het gebied van de misdaadvoorkoming, crimi nele inlichtingendiensten en vuur- wapeninstruktie. Dolfijntje geboren in Harderwijk HARDERWIJK, 26-7. Vlak voor de aanvang van de eerste show is donderdagochtend in het dolfinarium in Harderwijk een jong dolfijntje geboren. Het negentig centimeter lange diertje, dat meteen in de groep werd opgenomen, heeft vol gens de direktie redelijke overlevingskansen. Een aantal jaren geleden werd er in hel dolfinarium ook een jong geboren, maar dat is overleden. Het donder dag tcrwereld gekomen dol fijntje is liet eerste kind van de zeventienjarige moeder Burdy en het zwemt al in de show mee. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 28 en zondag 29 juli 1979 Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodders. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondag morgen van 11.00-11.30 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Renesse en Brouwershaven houden in het week einde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Ph. P. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter J. L. Flach, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dokter L. A. M. Bruel, Brouwershaven, tel. (01119) 280. Dokter H. Speelman, Oosterland telefoon (01114) 1280, ixeemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buytendijk. Tandarts G. M. Poldermans, Post- straat 35, Zierikzee, Tel. 01110- 2380, neemt waar voor Schou- wen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.l. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde, Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Ziei'ikzee, Bruinisse en Duiveland. Zr. W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Maatschappelijke dienstverlening tel.: 01110-3351. Het antwoordappa raat geeft het telefoonnummer van ten maatschappelijk werker door. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Dagelijks Zierikzee St. Lievenmonserforcn: tc beklim men van 10.00-17.00 uur. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Tol 22 augustus elke woensdag Haamstede Ned. Hcrv. Kerk; Dia-serie „De ban ken zijn hard"; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmark» Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. Iedere donderdag Zierikzee Poslstraal 37, wereldwinkel Schou- wen-Duiveland, 9.30-15.30 uur. Van 21 juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Woensdag 26 juni-eind auguslus Renesse Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Van 28 juli lot en met 18 augustus Zierikzee Gravensteen, van maandag t/m za terdag 11.00-17.00 uur zomertentoon- stelling Zeeuwse Kunstkring. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00- 21.00 uur. Vanaf donderdag 12 juli tot eind augustus Brouwershaven Restaurant „De Brouwerie" 14.00- 16.00 uur tentoonstelling Netty Michels. Iedere maandag en Woensdag vanaf 18 juli Haamstede Korenmolen „De Graanhalm", be- zichtignig, 10.00-17.00 uur. Vrijdag 27 juli Zierikzee Youth for Christ koffiebar in het Chr. Geref soosgebouw in de Bedde- weeg m.m.v. de theatergroep „Op Vrije Voeten", aanvang 20.00 uur. Bar Mirabelle; Riverside Seven; 22.00 uur. Haamstede Beatrixweide, Weststraat 18.00 uur Openlucht optreden formaties The Blitzz, Tilt, V.S.H. Beatrixweide; „Eamstie in Rock", popfestival; 18.00 uur. Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, filmvoorstelling Broeder zon en zus ter maan, 20.00 uur. Scharendijke 19.00 uur Bazar op het sportveld. Bij slecht weer iri de lopds Zaad Noord- dijk, nieuwe jachthaven. Kcrkwcrvc VerenigingsgebouwPhilips-drive-in show met John Mcklusky, 20.30 uur; Zaterdag 28 juli Zierikzee Concertzaal-bioskoop„Superman" 14.00 en 20.00 uur. Koffiebar in het Chr. Geref. soosge bouw m.m.v. de Ierse folkzanger Rodney Cordner, 20.00 uur. Burgh Ring of ZWN garage, rommel en verkoopmarkt, 8.30 uur. Renesse I-Ioogenboomlaan. 13.30-21.00 uur. Jubileum concours-hippique L.R.V. „De Schouwse Ruiters". Scharend ykc 11.00 uur Bazar en rommelmarkt op het sportveld. Bij slecht weer in de loods Zaad Noorddijk, nieuwe jacht haven. Bruinisse 15.30 uur; Demonstratie politiehon den, sporterrein. 19.00 uur, muziektent, traditionele jikkeminnemarkt. Zondag 29 juli Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Superman"; 20.00 uur. Maandag 30 juli Burgh-Haamstcdc Maandagavondzang o.l.v. Jan v. d. Driest, m.m.v. Jan Zwanepol, orgel en Leen de Borst, hobo. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad. 19.30 uur. Dinsdag 31 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-10.30 uur, Geref. Kerk. Gereformeerde Gemeente Haamste de, verkoop, 14.00-21.00 uur. Zaal Geref. kerk 12.00 uur verkoop oliebollen, 14.00-21.00 uur verkoop eigen gemaakte goederen door vrou wenvereniging „Ora et Labora". Dreischor Ned. Hervormde Kerk, 20.00 uur, orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nicuwcrkcrk Ons Dorpshuis, 14.30 uur Buitenge wone openbare raadsvergadering af scheid burgemeester J. D. dc Kam. Middelburg Nieuwe kerk. 20.00 uur Orgelconcert Feike Asma. Woensdag 1 augustus Haamstede Expositie Riet van Strij, 14 00-16.30 uur, Geref. Kerk. Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, volkdansfestijn, 20.00 uur. Renesse Herv. Kerk; Intermezzo met St. Wil- librorduskoor, 20.00 uur. Ouwerkerk Strandje Ouwerkerk, 14.00 uur slrandmozaiek-wedstrijd Voor kin deren t/m 12 jaar. Donderdag 2 augustus Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur, Klaver- jaswedstrijden Bruinisse 19.30 uur; grote talentenjacht, dorpshuis. Vrijdag 3 auguslus Zierikzee Bar Mirabelle; Dixie Daddies; 22.00 uur. Scharendykc De Putmeet 14.00 uur; Installatie nieuwe burgemeester gemeente Mid- denschouWen. Zaterdag 4 augustus Haamstede Oriëntatierit t.b.v. nieuwbouw Chr. Geref. Kerk Haamstede; Inschrijving vanaf 14.00 uur, start tegenover V.V.V.-kantoor. Serooskerke Rommelmarkt t.b.v. „Ons Dorpshuis" vanaf 10.00 uur. Ouwerkerk Windsurffestival in het krekenge- bied. Badkuiprace, kreken, 19.00 uur. Woensdag 8 augustus Renesse Herv. Kerk; Zeeuws Jongenskoor, o.l.v. W. F. Palstra, 20.00 uur. Bruinisse 19.00 uur; optreden poppentheater Robhetty, muziektent Donderdag 9 augustus Renesse Parkeerterrein aan de Laonc, ring steken, 14.30 uur. Vrijdag 10 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; The Westcoast Jazz band, 22.00 uur. Zaterdag 11 augustus Sirjansland Terrein fa. Van Dijke 19.00 uur, ra ce miniatuur auto's, brandweerde monstratie. Bruinisse 12.00 uur; BruPop-festival, sportveld Woensdag 15 augustus Renesse Herv. Kerk; Brass '79 Rotterdam olv. W. F. Palstra, 20.00 uur. Vrijdag 17 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; dans- en showorkest The Drifting Five, 22.00 uur. Renesse Lampionoptocht vanaf dorpshuis, 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, ont vangst t.g.v. Benelux-dagen. Oosterland Kermis op de Markt. Sirjansland Terrein Camping Hoogezand, 20.00 uur politiehondendemonstratie. Zaterdag 18 augustus Noordwellc Rommelmarkt en Braderie 14.00 uur. Bruinisse 20.00 uur; Minivoetbal-wedstrijd C- junioren Bruse Boys 21.00 uur; Sportveld, negende taptoe Bru Zaterdag 25 augustus Bruinisse 19.30 uur; Muziektent concert „Nut en Uitspanning" van Zonnemaire. Zaterdag 8 september Bruinisse 20.30 uur; Jaarlijke iampionoptocht, start muziektent, muzikale mede werking van „Nu met Hope" en „Nut en Uitspanning". Zaterdag 15 september Bruinisse Hcngelconcours Grevelingen om hel kampioenschap Schouwen-Duivcland inschrijven vanaf 9.00 uur in het dorpshuis (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zei Redaktie (01110) 4660. (01110) 5306 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 BRUSSEL, 26-7. Dc 34-jarige Francois Bessc, een Fransman die in maart in België werd gearesteerd, is donderdag op spectaculaire wyzc ontsnapt uit het paleis van justitie in Brussel. Bessc moest donderdag samen met een aantal medeplichti gen wegens overvallen voor dc rcch-[ ter van instructie verschijnen. Opeens haalde hij een revolver te-' voorschijn die was vastgeplakt on der èen bank in de rechtszaal. Hij nam vervolgens de voorzitter van de rechtbank, rechter Durand, in gijze ling en hem voor zich uitduwend ging hij naar buiten. Daar stond een medeplichtige op hem te wachten met een motorfiets. Besse sprong achterop en ging er vandoor, de rechter op de stoep ach terlatend. Het was niet de eerste keer dat Besse ontsnapte uit gevangenschap. In mei 1978 ontsnapte hij samen met „meester-uitbreker" Jacques' Mesri- ne uit een gevangenis in Parijs. 4 Pit< ROTTERDAM, 27-7. De zeeslepers van Smit Internationale en Bugsier in Hamburg hebben donderdagnacht dc eerste resultaten geboekt by het blussen van de brandende supertan ker „Atlantic Empress". Vier lading tanks in het schip branden niet meer aldus een woordvoerder van Smit Internationale vrydag in Rotterdam. Het vuur woedt nu nog in twee fforse tanks aan stuurboordzijde. Het ^eeld is aan die kant nog steeds het- ;elfde. Metershoge vlammen schie- Iten uit de romp en de rook bereikt een hoogte van dik driehonderd me ter. „Bij dit soort branden blijft de kans op uitbreiding altijd bestaan", aldus de woordvoerder, „maar het koelen en nathouden van de rest van het schip blijkt toch wel resultaat te hebben". Smit en Bugsier hebben in de Verenigde Staten drie vliegtuigla dingen schuim en zg. „light water" besteld, waarmee effektiever en di- rekter geblust kan worden. Het spul is aan dek gestouwd van het be voorradingsschip „Smit-Lloyd 114", dat op het moment in Port-of-Spain ligt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2