HET VUURWERKDRAMA Z.V.U. HEEFT EEN GEVARIEERD THEATER PROGRAMMA IN HET SEIZOEN 1979-1980 Boot vluchtelingen niet welkom in Maleisië Hulp voor de Indochinese vluchtelingen 'n Ei hoort erbij Geen hogere invoerrechten op tapioca Uitstel van executie 7 Ook aantal kursussen uitgebreid Uitbreiding T.N.O. voor het energie-onderzoek ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 Jul! 1979 Nr. 22544 ZIERIKZEE, 25-7. De Z.V.U. is erin geslaagd, naast het bekende repertoire, iets nieuws te brengen in het theaterprogramma voor het seizoen 1979/1980. Het Romanian Folklore Ensemble „Ciocirlia" met Dance from Hanoi". Dit blijkt meteen bij het zien van de aankondiging van de openings voorstelling. Op vrijdag 5 oktober zullen leden van de Nederlandse Operastichting in een avondvullende voorstelling een uitvoering geven van de komische opera ,11 trionfo dell' onore" van Alessandro Scarlatti. Nieuw in het theaterprogramma zijn ook twee kleinere evenementen, zogenaamde „specials", die zullen plaatsvinden in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Op zaterdag 1 december zal het Vlaamse Volksmu ziek ensemble ,,'t Kliekske" optreden terwijl op zaterdag 12 januari de be kende Vlaamse troubadour Miel Cools zijn nieuwe programma „Toen, nu en later" ten gehore zal brengen. Verhoogd De wettelijke omzetbelasting voor theaterevenementen is verhoogd van 4 naar 18°/o. Deze maatregel en de- trendmatige kostenstijging hebben de Z.V.U. genoodzaakt de toegangs prijzen te verhogen. Het aanvangsuur van de koffie concerten (12.00 uur) bleek niet steeds het meest geschikte, derhalve werd besloten deze concerten naai de zondagmiddag te verplaatsen. De opera-liefhebbers kunnen weer re kenen op een bezoek aan een opera voorstelling in de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen in het voorjaar 1980. Op donderdag 15 november wordt in de Concertzaal de jubileumvoor- stelling gegeven door de Hoofdstad- operette met „Die Scardasfürstin" van Emmerich Kalmaan. Deze voor stelling is niet opgenomen in het abonnementenprogramma, maar be treft een losse voorstelling. Op don derdag 27 december verzorgt het Re sidentie Strijkkwartet het kerstcon cert in het raadhuis in Zierikzee. Het Z.V.U.-jaarprogramma, waar in opgenomen alle gegevens met be trekking tot lezingen, kursussen en exkursies, wordt op 21 augustus aan de leden toegezonden. Naar aanlei ding van belangstelling uit het pu bliek is besloten het aantal kursus sen belangrijk uit te breiden. Naast de reeds bestaande kursus sen, Duits (konversatie), Engels (be ginners en gevorderden), Frans (be ginners en gevorderden) en Boek binden zal het programma met de volgende kursussen worden uitge breid: Algemene Oriëntatie - voojr jong volwassenen, Tuinieren, Leerhuis (een kursus, die door een dominee zal worden geleid en de studie van bepaalde Bijbeldelen betreft), Inte rieurverzorging, Ziekte en Ongeluk jes bij kinderen, Vogels herkennen en Alternatieve voeding. In Renessa zal een speciale kursus Duits worden gegeven bestemd voor mensen, werk zaam in het toerisme. Voor alle kur sussen geldt een minimale deelna me van tien personen. Pl ogramma Het gedetailleerde Z.V.U.-Abon- nementsprogramma voor het seizoen 1979/1980 ziet 'er als volgt uit: Vrijdag 5 oktober: „II trionfo dell' onore", komische opera van Ales- sandro Scarlatti, met begeleiding van een strijkkwintet met de dirigent Han Wilmink aan het clavecimbel. Woensdag 17 oktober: „Ciocirlia" het Roemeense Dans- én Muziekpn- semble dat reeds eerder met zeer veel succes in Zierikzee optrad. De voorstelling van Ciocirlia is een feest van klank en ritme. Het orkest bestaat uit virtuozen, die ook solis tisch optreden op o.a. occarino, de taragot, het hakkenoord en natuur lijk de panfluit. Vrijdag 2 november: „Een geluk kige hand", een tragikomedie m.m.v. twee groten van het Nederlands To neel: Caro van Eijck en Guus Her- mus. Vrijdag 14 december: Toneelgroep Theater met „Het beiang van Ernst", komedie van Oscar Wilde. Donderdag 10 januari: Het Reizend Volkstoneel uit Antwerpen met „De vrek" van Molière. Woensdag 30 januari: „De wissel wachters", eep eigentijds toneelstuk van de talentvolle toneelschrijver Brian Phelan m.m.v. Paul Steenber gen, Bernard Droog en Peter Bol huis. Vrijdag 8 februari: Fons Jansen met het programma „Fons Jansen 5" met Frans Oudhoif aan de vleugel. Dinsdag 26 februari: Cabaret Don Quishocking met het programma „Trappen op". Zaterdag 8 maart: „Moordkuil", thriller van Ira Levin m.m.v. Henk van Ulsen, Ank van der Moer, Liane Saalborn, Jaap Wieringa en Joan Remmels. Vrijdag 28 maart: Amsterdams Philharmonisch Orkest. Vrijdag 11 april: Jan Blaaser in het succesvolle cabaretprogramma „Bruin brood" met aan de vleugel Clous van Mechelen. Een programma waarover de pers schreef: „Jan Blaaser, sensatie^ van het seizoen. Zaterdag 1 december: ,,'t Kliekske" Dit unieke Vlaamse Volksmuzieken- semble is uit de Nederlandse thea ters niet meer weg te denken. Zij bespelen Mentallen zelfgebouwde en her en der gevonden instrumenten met grote virtuositeit. Het program ma wordt op aanstekelijke wijze ge presenteerd door Herman Dewit. Zaterdag 12 januari: Miel Cools met zijn nieuwe programma „Toen. nu en later" met teksten van o.a. Ed Leeflang en Michel v. d. Plas. De voors'telllingen vinden plaats in de Concertzaal te Zierikzee, uit gezonderd de voorstellingen van za terdag 1 december en 12 januari die zullen plaatsvinden in het Ton nenmagazijn te Brouwershaven. Vol Schouwse Hoop", de oudste nog bestaande rockgroep ran de regio opent vrijdagavond 27 juti ,.Famstie in Rock", bel door jeugdsoos Big ,.S" georganiseerde popfestival op de Beatrixweide in Haamstede. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) De Vlaamse zanger Miel Cools. KOEALA LOEMPOER, 25-7. Ma leisië zal bootvluchtelingen blijven weren en hen die proberen illegaal het land binnen te komen naar zee terugsiepen. De premier van Maleisië, Datoek Hoessein Onn, heeft dit in Koeala Loempoer verklaard. Hij zei dat de vorige week in Genève gehouden vluchtelingenkonferentie geen enke- lele garantie heeft gegeven die ver eist was om er voor te zorgen dat Maleisië zijn vluchtelingenbeleid zou veranderen. „Wij zullen niet overwegen de (ma rine) barrière (tegen vluchte lingen die aan land proberen te ko men) op te heffen, noch het wegsle pen van boten staken, tenzij wij een stevige garantie krijgen dat wij niet voor de eeuwigheid met dit probleem opgezadeld zullen blijven", zo ver klaarde de premier. JAKARTA. 25-7. Het Wereldvoed selprogramma is dinsdag met Indo nesië overeengekomen voor meer dan twee miljoen dollar aan nood hulp voor Indochinese vluchtelingen in Indonesië te leveren, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Jakarta bekendgemaakt. De hulp bestaat uit 3.600 ton rijst. 270 ton spijsolie en 180 ton suiker. Dat is voldoende voor de bevoorra ding van ongeveer 50.000 vluchtelin gen die nu op de Riouw-archipel ten zuiden van Singapore verblijven. De hoge commissaris voor de vluchtelingen draagt zorg voor de financiering van het binnenlandse transport, opslag en distributie. Er wordt gewerkt aan een behan delingscentrum op het eiland Galang waar 10.000 vluchtelingen op defini tieve vestiging in andere landen wachten. Verwacht wordt dat dit centrum in november kan worden geopend. Flitsen uit het buitenland PRETORIA. Minstens 20 mensen zijn door de hevige kou die sinds vo rige week vrijdag in Zuid-Afrika heerst om het leven gekomen. De bergen van de Kaapprovincie, Natal en Lesotho liggen onder een dik pak sneeuw. HONG KONG. In de Chinese pro vincie Guizhou, in het mijnbekken van China, is een nieuwe kolenlaag van 15 miljard ton ontdekt, zo heeft het persbureau Nieuw-China be kendgemaakt. Het mijnbekken van China, dat per trein bereikbaar is, ligt in het westelijke gedeelte van Guizhou en strekt zich uit over vier duizend vierkante kilometer. BRAZILIA. De Braziliaanse rege ring heeft besloten spoedig een waarnemend zaakgelastigde naar Ni caragua te zenden, hetgeen neerkomt op een impliciete erkenning van de nieuwe regering in Managua. Dit heeft de woordvoerder van de Bra ziliaanse minister van buitenlandse zaken, Bernardo Pericas, in Brazilia meegedeeld. BONN. De Westduitse douane maakt misbruik van haar recht van kontrole op post die de bondsrepu bliek binnenkomt. Dit zegt het Ham- burgse blad Der Spiegel in zijn deze week verschenen nummer. Vólgens Der Spiegel zou op het merendeel van de 323 PTT-kantoren de post uit het buitenland geopend worden „op last van de douane-autoriteiten". Vooral post uit' de landen van het oostblok heeft de belangstelling van de overheid. ISLAMABAD. De vier medebe- klaagden van de Pakistaanse oud premier Zoelfikar Ali Bhoetto, in de moordzaak tegen Nawab Mohammed Ahmed Khan, zijn woensdag in alle vroegte terechtgesteld, zo is uit be trouwbare bron in de hoofdstad Is lamabad vernomen. SALEM (Oregon). De Amerikaan se deelstaat Oregon heeft voor zeker anderhalf jaar een algeheel verbod afgekondigd op het bouwen van nieuwe kerncentrales op zijn grond gebied. Deze maatregel is genomen na het ongeluk met de kerncentrale van Three Mile Island, in de staat Pennsylvanië, in maart dit jaar. TEL AVIV. Voor de derde keer in ruim één maand heeft het Israë lische hooggerechtshof de tijdelijke stopzetting bevolen van het werk ter voorbereiding van een nieuwe joodse nederzetting op de bezette westelijke Jordaanoever. JAKARTA. De vloedgolf die het eiland Lomblen, ten oosten van Java, op 18 juli heeft getroffen, heeft min stens 539 mensenlevens geëist, aldus het Indonesische persbureau Antara. De vloedgolf was veroorzaakt door een beving van-een vulkaan op het schiereiland Atadei. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben een voorraad- van een chemisch middel dat de wereldbe volking volslagen in de war kan brengen, zo heeft de pressiegroep „American Citizens for Honesty in Government" (A.C.H.G.) bekendge maakt. De groep was dit tegenge komen in een militair technisch rap port. CARACAS. |Ret tweede congres van Zuidamerikaanse journalisten, dat bijeen is in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, heeft de „dicta toriale regimes in het werelddeel" veroordeeld en zijn steun betuigd aan het plan om te komen tot de op- richting van een informatiebureau van de olie-exporterende landen. TOKIO. De Japanse oud-minister van defensie Raizo Matsuno is woensdag als parlementslid afgetre den in vei'band met een schandaal, waarbij sprake zou zijn van steek penningen bij de verkoop van Ame rikaanse vliegtuigen. Advertentie MANAGUA. De nieuwe regering van Nicaragua heeft de uitzonde ringstoestand afgekondigd om men sen onbezoldigd aan het werk te kunnen zetten, partikuliere auto's te kunnen vorderen en tijdelijk beslag te kunnen leggen op privébezit. BRUSSEL, 25-7. Nederland heelt in Brussel in de Europese landbouw raad verhinderd dat de Europese Commissie, (dagelijks bestuur) van de EG, in de GATT valgemen'e over eenkomst inzake handel en tarieven) gaat onderhandelen over het losla ten van het vaste invoerrecht op ta pioca, dat momenteel 4 pet. bedraagt. Frankrijk wilde wel zulke onderhan delingen om de EG in staat te stellen een hogere heffing op de invoer van tapioca (dat in de EG voornamelijk als veevoeder wordt gebruikt) te leg gen. Frankrijk ziet die tapioca-in- voer namelijk als een bedreiging voor de Europese granen die in vee voeder verwerkt worden. DEN HAAG, 25-7. De mankracht bij TNO voor het energie-onderzoek zal in 1981 uitgebreid zyn utrl ze ventig tot 390, Dit beeft minister Van Trier van wetenschapsbeleid ge meld in een antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Mertens en Lambers-Hacquebard (beiden D'66) over verruiming van het budget voor onderzoek naar energiebesparing. TNO onderzoekt de mogelijkheid van rationeel gebruik van energie, energetisch onderzoek krijgt naar fossiele brandstof, kernenergie en nieuwt energiebronnen. Hel kem- verhouding een kleiner aandeel en zal na 1981 verder afnemen. De per- soneelsbezetting van het Energie centrum Nederland (ECN) blijft vol gens de regeringsvoornemens'op on geveer 860 gehandhaafd. De aan- aandacht van de onderzoekingen zal daar wel gewijzigd worden, meer naar fossiele brandstoffen, energie studies, elektriGieitsopwekking, nieu we energiebronnen en ongeveer twintig procent minder naar kern energie. Wal biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 27 JULI NED. 1: Gerard van den Berg pre senteert het spél/programma Zo moe der, zo dochter. Het panel bestaat vanavond uit Rien Poortvliet, Loeki Knol, Judith Bosch en Antoon van Hooff. Hierna brengt de NCRV de Amerikaanse speelfilm Staartschul- ter Joe. De film handelt over de ge vreesde communistenhater McCar thy, naar wie het McCarthyisme is genoemd, dat vooral in de jaren vijf tig hoogtij vierde en waarvan velen het slachtoffer zijn geworden. De uitzending gaat verder met Enge landvaarders, een filmimpressie van een fietsvakantie, die 150 NCRV-le- den onlangs in Oost-Engeland heb ben doorgebracht. Van Oost-Enge land gaan we naar de eilanden van de schemering, of te wel de Shet land-eilanden. Het accent in deze documentaire ligt vooral op de res ten, die op de eilanden te vinden zijn van de Pictische cultuur. Het weke lijks gesprek met de minister-presi dent besluit de uitzending. NED. II: De vooravond wordt ge vulddoor twee spelprogramma's. Als eerste Cijfers en letters, als tweede De Barry Hughes kwis, waarin een ploeg van oud-scheidsrechters het opneemt tegen het team van de Ne derlandse politieakademie. Daarna komt de KRO met de Engelse oor logsfilm 49th parallel, waarin Lau rence Olivier, en Leslie Howard meespelen. De duikboot van de „stre- berische" commandant Hirth is door de Canadese luchtmacht tot zinken gebracht. Met vijf andere overleven den gaat Hirth aan de noordkust van Canada aan land, waarna een felle jacht op de vluchtelingen begint. Het zestal probeert de toen neutrale Verenigde Staten te bereiken. De ac tualiteitenrubriek Brandpunt wordt gevolgd door de zesde aflevering uit de serie Tocht door de middeleeu wen. De gotische stijl begint aan po pulariteit in te boeten. De Italianen houden het op de Romaanse stijl, de Spanjaarden laten zich door de Is lam in spireren en de Engelsen ont werpen een geheel eigen stijl. Voor deze editie werd gefilmd in Palermo, Salisbury, Toledo en Gloucester. VRIJDAG 27 JULI NED. I: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Zo moeder, zo dochter; 19.25 Staartschutter Joe; 21.10 En gelandvaarders; 21.37 Journaal; 21.55 Eilanden in de schemering; 22.40 Praten met de minister-president; 22.55 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Cij fers en letters; 19.25 De Barry Hug hes Kwis; 20.00 Journaal; 20.27 49th Parallel; 22.15 Brandpunt: 23.35 Nieuws. TAMPA (Florida), 25-7. Op bevel van een federale rechter in Tampa in de Amerikaanse staat Florida is de executie van Howard Douglas, die donderdag zou worden voltrok ken, uitgesteld. Douglas werd ter dood veroordeeld vanwege moord op de man van zijn vriendin in 1973. De rechter heeft verklaard er niet zeker van te zijn dat de grondwet telijke rechten van de verdachte tij dens het tegen hem gevoerde proces in acht zijn genomen. „Is u iets bekend over haar par tikuliere leven?" De man trok zich kennelijk terug in een vorm van isolatie. „Ik be moei me nooit met het privéleven van mijn ondergeschikten." „Die mogelijkheid kon er zijn, nietwaar? Want waarschijnlijk ken de u mevrouw Stoolberg al vóór u haar in dienst nam?" De man zuchtte. „Moet u eens ho ren, meneer Hoolwerf: ik ben in Dorringen geboren en Nittel is hier geboren. Nittel ging op de HBS en ik ging op de HBS. Weliswaar zat ik een klas lager, want Nittel was bijna twee jaar ouder dan ik. Lo gisch, dat ik haar kende en zij mij." Twee jaar jonger, dacht Hool werf en zei: „Dan bent u dus zes en twintig?" „Zeven en twintig," verbeterde de jonge man. „Vorige maand was ik jarig." Nadenkend vroeg Hoolwerf op eens: „Mag ik u vragen, waar u op Koninginnedag was? Tussen zes uur 's avonds en middernacht?" De reaktie op het gezicht van de direkteur. nadat de recherche-chef deze vraag had gesteld, was tamelijk verrassend. De man was kennelijk geschrokken en omknelde de leu ningen van zijn stoel. Hij keek de bezoeker met grote ogen aan. Ter wijl hij zijn lippen bevochtigde, begon hij stotterend: „Bedoelt u... Waarom stelt u mij die vraag? Waarom hoor ik opeens tot de ver dachten?" Nu was het de beurt aan Hool werf om verwonderd op te kijken. „Waarom zou ik u onder de ver dachten rangschikken meneer? Hoe komt u op die idee?" „Omdat Nittel op Koninginnedag vermoord is. Om precies te zijn: tijdens het vuurwerk. En dat vond plaats zo tegen kwart voor tien, tien uur. En wanneer ik geen deiigdelijk alibi heb, behoor ik tot de verdach ten, want er zullen er wel meer zijn, neem ik aan." „Kwaad geweten?" vroeg Hool werf spottend. Heftig schudde de ander zijn hoofd. „O nee, helemaal niet. Waar zou ik een vrije dag doorbrengen? Op mijn leeftijd?" Hij liet zijn lin kerhand zien, waaraan een brede gouden ring flonkerde. „Ik ben sinds kort verloofd, meneer. Met een meisje uit Neede. Op Koninginne dag was alles hier gesloten. Ik ben 's morgens al vrij vroeg weggereden en heb de hele dag in Neede door gebracht. Bij mijn verloofde thuis. Nu ja, we zijn 's avonds een poosje uit geweest." „Hoe laat ging u uit?" „Na het eten. Zo ongeveer half zeven, neem ik aan." „En waarheen bent u toen ge gaan?" „Een eindje rijden. Nu ja op een rustig plekje heb ik de wagen aan de kant gezet enne We zijn beiden jong. U begrijpt het wel." Hoolwerf knikte. „Heel normaal. Daarvoor bent u jong. Maar gaat u verder. Daarna?" „We hebben ook ergens wat ge dronken. Als ik me goed herinner, was dat in Ruurlo. In dat restau rant, een eindje buiten het dorp. Wacht ik moet er nog een sui kerzakje van hebben Hij trok een la open en zocht er in. „Hier heb ik het al. Ik bewaar ze voor een neefje, ziet u? Die spaart onder an- Door F. VAN FALCKENOORT dere suikerzakjes. Hotel-restaurant Avenarius. Ik weet niet, of u er be kend bent Het ligt net buiten het dorp." „Hoe laat was u daar?" De man dacht na. „Uuf of acht, veronderstel ik. Zo tussen acht uur en half negen." „Hoe lang bleef u daar? En wat deed u daarna?" De man zuchtte. „Meneer Hool werf, ik heb echt niet elk ogenblik op de klok gekeken. Op een gege ven moment reden we weer weg en tegen tienen waren we terug in Neede. Daar heb ik nog een kop koffie gedronken en ben daarna weggereden naar huis. Dat zal on geveer kwart over tien geweest zijn. Ik was tenminste ruim elf uur thuis." „Thuis Woont u nog bij uw ouders „Allicht. Ik ben de oudste van vijf." Hoolwerf keek dc man enige tijd nadenkend aan. „Mag ik u vragen hoelang u hier direkteur bent?" „Bijna twee jaar, meneer. Na de school ben ik meteen hier gekomen. Mijn vader was direkteur, maar nam twee jaar geleden ontslag, om dat hij geen honderd procent meer is. Hartkwaal meneer. Hij moet het erg kalm aan doen. Ja en toen be noemde het bestuur mij. Soort tra ditie." „Is dat niet zwaaf? De verant woordelijkheid voor zo'n bedrijf?" „Ik ken het als m'n broekzak, meneer," antwoordde de ander la chend. „Bovendien ben ik ervoor opgeleid. Mijn vader -was trouwens ook nog geen dertig, toen hij direk teur werd." (wordt vervolgd1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7