Serooskerkse munten volgens wet eigendom gemeente Veere STREEKNIEUWS DE KERMIS IN RENESSE Kerkconcert te Dreischor Jikkeminemarkt in Bruinisse Geen geld maar schat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 juli 1979 Nr. 22544 S huisorkest voor gezellige muziek. Optredens waren er van de accor deonist Matthieu Ilendrikx, Ritska en Thérèse en de parodist Riny van Lee. Ronny Tober sloot het pro gramma af. „Grote Schoen" op de markt Tijdens de wekelijkse markt die op woensdag 1 augustus in de Lange Reke in Renesse wordt gehouden, zal een bemande „Grote Schoen" van Levi's for Feet rondwandelen. De lengte van de schoen is ongeveer twee meter. Het optreden van de schoen staat onder auspiciën van de firma Verseput Modes die in de Lange Reke is gevestigd. Waterauto De Duitser H.G.K. uit Wegberg kreeg plotseling de neiging om met zijn auto op het strand te gaan rij den. Bij de Rampweg stoof hij het zand in en reed met grote snelheid hinderlijk langs de badgasten. Hij reed zich echter vast omdat het op komend water een kreekje had ge vuld en hij bij het snelle keren vast kwam te zitten. De vloed bracht een overvloed van zeewater in de auto die met hoog water niet meer te zien was. De bestuurder nam, zo goed en zo kwaad als dit ging de benen en wachtte op laag water om met mechanische hulp zijn voertuig te bergen. SEROOSKERIvE, 26-7. De munten «lie op 8 juni in een slooppanil in Serooskerke werden gevonden, vor men volgens de Middelburgse advokaat mr. J. J. van der Weel, die optreedt als procureur voor de gemeente Veere, een schat. Volgens artikel 642 van het bur gerlek wetboek komt deze schat de gemeente Veere toe. Dit heeft de ad vocaat van de gemeente Veere woensdag schriftelijk aan de recht bank in Middelburg laten weten. ZIERIKZEE Opbrengst bezoek sporthal en zwembad Het bezoek aan sporthal en zwem bad „Onderdak" heefl in het eerste half jaar van 1979 een bedrag van i 113.934,- opgebracht. Voor de sport hal. was de opbrengst f 51.966,- (f 2.297,- meer dan in het eei'ste half jaar van 1978) en voor het zwembad f 61.968.- (f 4.166,- meer dan in het eerste halfjaar van 1978). Wijkfeest in Poortambacht Op zaerdag 25 augustus wordt in Poortambacht een wijkfeest gehou den, dat is georganiseerd door de ge lijknamige belangengroep. Op het (voorlopige) programma staan onder andere: een ballonnenwedstrijd, ska- leboardwedstrijden, een hoela-hoep wedstrijd-, bingo ('s middags voor de kinderen, 's avonds voor volwasse nen), een grote bazar en rommel markt en dansen. Het wijkfeest'wordt bekostigd met de opbrengst van de aktie die leden van de Belangengroep Zierikzee- Poortambacht op koninginnedag heb ben gehouden ten Date van de in richting van de semi-permanente wijkakkommodatie Poortambacht. Zoals bekend zal net wijkcentrum dit jaar niet kunnen worden ge bouwd, omdat de gemeente hiervoor geen geld beschikbaar heeft. Een de finitief programma van het wijk feest zal de belangengroep volgende maand huis-aan-huis verspreiden in Poortambacht. Personeelsmutaties Rijkspolitie groep Schouwen-Duiveiand Per 1 augustus 1979 is opperwacht- Daar wordt de strijd uitgevochten over de vraag aan wie de munten, stammend uit de vijftiende eeuw, toebehoren. Zijn het de erfgenamen die de woning, waarin de munten zijn gevonden vorig jaar aan de ge meente verkochten of de gemeente Veere, eigenaresse van het pand? Aparte clausule De erfgenamen, de vier zusters Geldof uit Vlissingen menen dat zij recht hebben op de schat, omdat ze via een aparte clausule in de ver koopakte bedongen hadden dat alle in of op het pand gevonden geld onverwijld aan hen zou worden uit gekeerd. Over dat woord geld is nu een juridische strijd ontbrand. Volgens de gemeente Veere moet onder geld het begrip algemeen gangbaar betaalmiddel worden ver staan. Dit karakter hebben de ge vonden munten al eeuwen geleden verloren, zo liet mr. Van der Weel de rechtbank weten. Daarnaast heeft de gemeente Vee re in de sloopakte van maart 1979 de bepaling laten opnemen dat vondsten welke kennelijk verborgen meester H. J. Theunisse, postkom- mandant te Haamstede, benoemd als plaatsvervangend groepskomman- dant van de groep Schouwen-Dui veiand met gelijktijdige bevordering lot de rang adjudant. De hierdoor ontstane vakature van postkomman- dant te Haamstede is nog niet ver vuld. Wachtmeester le klas C. M. Priem, standplaats Zierikzee is benoemd tot postkommandant Rijkspolitie te Scharendijke met 'gelijktijdige bevor dering tot de rang van opperwacht meester. Te Brouwershaven wordt geplaatst wachtmeester Haringa, komende van opvanggroep Schemda. Te Zierikzee worden geplaatst de wachtmeester Himstra en de tweede vrouwelijke wachtmeester K. Rijksschroef. Deze laatste wachtmeesters komen van de opvanggroep Ooststellingerwerf en volgden hun opleiding aan de oplei dingsschool te Apeldoorn. zijn, het eigendom blijven van de gemeente Veere, zonder dat de slo per of de vinder aanspraak op een beloning zou kunnen maken. Redenen De procureur van de gemeente Veere heeft de rechtbank woensdag om deze redenen gevraagd de eis van de erfgenamen af te wijzen. De rechtbank heeft de advocaat van de erfgenamen tot 5 september a.s. de tijd gegeven om zijn verweer tegen deze eis op schrift te stellen. Inbraken In de nacht van maandag op dins dag kregen drie woningen, t.w. de nummers 41, 43 en 45 aan de Mast gatstraat ongewenst bezoek. Bij de fam. F. bleek dat f 4200,was ver dwenen, bij de fam. G. was f 1500,- weg' en bij de fam. d. J. een aantal kascheques. De insluipers hebben hoogstwaarschijnlijk gebruik ge maakt van valse sleutels die op de achterdeuren pasten. Dezelfde nacht werd in de Kokmeeuwstraat een ruit kapot geslagen in de woning van de fam. V. Hier wordt echter niets ver mist. De recherche-afdeling van de Rijkspolitie heeft deze brutale in braken in onderzoek. Verdovende middelen Bij een routineonderzoek op de Rotonde in Zierikzee werden een tweetal bromfietsrijders aange houden die verdovende middelen bij zich hadden. Het waren J.J.T. en C.T. uit Alblasserdam en de duo-passagier A. v. R. uit Nieuw-Lekkerland. Vol gens hun zeggen was het spul „voor eigen gebruik". Botsing Op de Prov. weg richting Haam stede reed de Limburger G.Z. uit Horst in een file aciiterop een voor hem rijdende auto van de Duitser P.M. uit Grevelsbei-g die plotseling moest remmen. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Geldkist in plantsoen Een gemeentewerkman, de heer v. d. W., heeft gisteren een geldkistjet op het politiebureau afgegeven. Tijdens het maaien van het gras van een palntsoen aan de Schelde- straat heeft v. d. W. het kistje ge vonden. Eigenaar is de fa. G. uit de Mastgatstraat, waar deze week is ingebroken. De f 1500,waren ver dwenen uit het kistje, maar de spaar boekjes zaten er nog in De recherche stelt een verder onderzoek in. Gisteren is aangifte gedaan van een vierde inbraak in de Mastgat straat. Bij de fa. J. M. K. is f 125, gestolen. Evenals bij de drie vorige, is ook deze inbraak waarschijnlijk met valse sleutels tot stand gekomen. WESTENSCHOUWEN RENESSE. 25-7. Dc afgelopen drie dagen werd in Renesse de jaarlijkse kermis gehouden. Dit bracht in de dorpskern, waar men gedurende het zomerseizoen echt wel iets gewend is, een ongekende drukte. Jong en oud kon terecht op de kermis. Naast een tweetal kinder draaimolens. waren er ook weer het altijd imposante reuzenrad en de botsautootjes. Verder waren er na tuurlijk diverse gokspelletjes, een schiettent en een snoeptent. „Een kwartje" Dat Liesbeth List met haar liedje ..Kinderen een kwartje" een nostal gisch verleden bezong, bleek uit het feit dat er anno 1979 zes kwartjes nodig zijn voor een ritje in de draai molen. Dat mocht kennelijk de pret niet drukken, want er werd heel wat rondgedraaid door de kinderen. Tot laat in de avond kon men tot ver in de omtrek de kop van jut ho ren knallen. In verband met de ker mis werd de wekelijkse seizoen- markt in Renesse woensdagochtend niet op de Dorpsring maar op het parkeerterrein bij het sportveld De Lnone gehouden. Op de foto: Het reuzenrad, grote trekpleister op de kermis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Auto gestolen In de nacht van dinsdag op woens dag is voor „de Blokhut" aan de Westenschouwenseweg de auto gesto len van v. H. Woensdagmorgen 25 juli is de auto teruggevonden op een camping in de Westhoek. HAAMSTEDE Verkoop goederen Dinsdag 31 juli zal de zendingsver eniging van de Gereformeerde Ge meente van Haamstede de jaarlijkse verkoping houden van eigen ge- maake goederen. De opbrengst zal ten goede komen aan de zending in Nigeria en West Irian. Voor tijd zip agenda. Noodlanding zweefvliegtuig Dinsdagmiddag omstreeks 16.00 uur streek op een net gerooid uien- veld aan de Omloopsweg, eigendom van gebr. Beije, een zweefvliegtuig neer, dat was opgestegen vanaf het vliegveld Haamstede. De P.H. 558, eigendom van de vliegclub Haam stede, met aan het stuur C. Wulfse maakte een geslaagde noodlanding. De uit Dordrecht afkomstige be stuurder verklaarde dat hij „over land" wilde, doch daar de thermiek- bel oploste, was hij gedwongen een noodlanding te maken. Het toestel bleef onbeschadigd en werd later gedemonteerd en naar het vliegveld terug vervoerd. Lek gestoken Op een camping te Haamstede werden van de auto van de toerist O. twee banden onherstelbaar lek gestoken. RENESSE Camping-toer Dinsdagmidag 24 juli werd op camping „Dc Bremhoeve" een pro gramma gepresenteerd, georgani seerd door de Camping-toer. Vanaf 's ochtends tien uur stond een speciale Moonwalk voor de jeugd opgesteld. Het programma, ge heet in de buitenlucht afgewerkt, begon vroeg in de middag met een demonstratie parachutespringen. Dc parachutisten landden precies op het rekreatieveld van de camping. Ver volgens kregen de vele belangstel lenden een gevarieerd showpro gramma voorgeschoteld. Onder lei ding van Adri Troost zorgde het Tent gestolen ZIERIKZEE. Bij het vissen in de huurt van het Stelletje kreeg de heer J. Rijn een flinke vis aan de lijn. Na een lange tijd gelukte het om de vis op het droge te krijgen. Het bleek een pijlstaartrog te zijn van 50 cm breed, 79 cm lang met een gewicht van 7 pond. De pijlstaartrog komt hier spora disch voor en geldt voor de sportvissers als een bijzondere vangst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) W. B. v. D. uit Ridderkerk, die met zijn grote kampeertent op een cam ping in Renesse een tijdelijke stand plaats heeft, vertrok voor een paar dagen naar huis. Toen hij terug kwam bleek dat tent en alles wat er in zat was verdwenen. Vetniellocht militair Dinsdagmorgen vroeg te 02.00 uur kreeg de militair R.C.J.H. T. uit Ha- zerswoude het op zijn heupen en trok een spoor van vernielingen ach ter zich op de Hogezoom. Hij werd aangehouden en overgeleverd aan de marechaussee. Dansvloer op auto Een bruine Capri die al enige da gen langs de Vroonweg stond, werd het doelwit vara wat uitbundige jon gelui. Ze sloegen alle ruiten stuk en dansten het dak in elkaar. De poli tie zet een nader onderzoek in. Inbraak stranttent In de nacht van 22 op 23 juli is in de strandtent ,,'t Looze Vissertje" in gebroken. De voordeur is door het gezelschap ingetrapt. Verscheidene flessen bier en rosé zijn geleegd en snoep is opgegeten. Auto vernield In de nacht van zondag op maan dag heeft A. D. uit Rotterdam een aanrijding met zijn auto gehad en vervolgens geparkeerd langs de weg. De auto werd dezer dagen geheel vernield aan de Vroonweg terugge vonden. Diefstal auto J. A. B. uit Roosendaal heeft aan gifte gedaan van de diefstal van zijn auto aan de Hoogenboomlaan. Het is een blauwe Simca met het kenteken 20-46 UD. De politie verzoekt hen te waarschuwen bij signalering van de auto. BURGHSLUIS Vissers tijdelijk vermist Een Rotterdams echtpaar L.G. ge naamd heefit tesamen met een 15- jarig buurmeisje van een camping in Ouwerkerk waar ze tijdelijk ver toefden, een paar donkere uren op een bank in de Oosterschelde door gemaakt. Ze waren naar de Schelp- hoek-haven gereden en dinsdagmid dag omstreeks 14.30 uit deze haven vertrokken om te gaan vissen op de Oosterschelde. Er werd afgesproken dat ze op tijd weer terug zouden zijn. Toen ze bij het invallen van de nacht niet terug waren werd vanuit Ouwerkerk alarm geslagen. De rijks politie werd gewaarschuwd die op zijn beurt de reddingboot „President Jan Leis" inschakelde. Deze voer te 01.00 uur uit Burghsluis en vond het drietal op een drooggevallen deel van de Roggenplaat. Met vereende krachten werd het bootje in het wa ter gesleept, de onfortuinlijke vissers aan boord genomen en de terugreis aanvaard. Omstreeks 04.00 uur was de boot weer in de thuishaven. ELLEMEET Autowielen in tuin In de nacht van dinsdag op woens dag om twee uur hoorde H. L. uit Ellemeet geluiden in de tuin van zijn buurman aan de Kuierdamseweg. Hij ging kijken en vond twee autowie- BRUINISSE, 2-7. Zaterdagavond zal weer de traditionele „Jikkemine- inarkt" worden gehouden met mede werking van een boerenkapel. Men hoopt dat er dit jiar ook zal worden deelgenomen door de vele rekrean- ten, die momenteel i;i Bruinisse hun vakantie doorbrengen. Het spel gaat als volgt: Alle deel nemers krijgen een willekeurige fo tokaart die is voorzien van een ken merk. Steeds zullen r twee kaarten hetzelfde kenmerk hebben. De hou ders ervan moeten elkaar opzoeken. Als ze elkaar hebben gevonden, ren nen ze naar de jury. waarna ze een aantal opdrachten uit moeten voe ren. len, kompleet met banden. Deze zijn van een auto van Franse makelij. SCHARENDIJKE Twee dolfijnen in Dolfirodam Dolfirodam, het drijvende dolfij nenkijkspel aan de Brouwersdam in het Grevelingenmeer, dat momenteel weer veel toeristen trekt, krijgt uit breiding van twee dolfijnen. Heden (donderdag) komen 's mor gens om acht uur een mannetje van elf en een vrouwtje van zeven jaar oud met een vrachtvliegtuig op Schiphol aan. Ze komen uit Ameri ka, waar de bedrijfsleider van Dol firodam dit jaar al enige malen naar toe is geweest. Als het vliegtuig geen vertraging krijgt zullen de beide zoogdieren om ca. 12.30 uür per speciaal vervoer middel in Scharendijke arriveren. Dit is het eerste mannetje dat in Dolfirodam zijn opwachting maakt, want de reeds aanwezige dolfijnen zijn vrouwtjes. Ze zijn totaal onge oefend en moeten alles nog leren voordat ze aan het publiek worden voorgesteld. Sinds 1973 is geen en kele dolfijn meer in ons land geïm porteerd omdat invoer ongelooflijk moeilijk is. KERKWERVE Vakantiespeelweek De vakantiespeelweek voor de jeugd, georganiseerd door de werk groep jeugdaktiviteiten gaat niet door. Men heeft minder dan veertig reakties gehad op haar uitnodigin gen. Dat aantal valt erg tegen, voor al als men bedenkt dat er vorig jaar negentig opkomenden waren. De voorzitster zou graag de oorzaak van de geringe opkomst weten. De kleutermiddag (met spelletjes en oppenkast) vindt eveneens geen doorgang. De werkgroep heeft be sloten medio augustus een film te draaien. Philips drive-in show Dc Philips drive-in show wordt niet zaterdag 28 juli in het Vereni gingsgebouw gehouden, maar vrij dag 27 juli. DREISCHOR Radio-uitzending Donderdag 2 augustus zal de N.C.R.V. 's avonds om zeven uur op de radio een orgelconcert uitzenden, dat door Dirk Jansz. Zwart wordt gegeven op het orgel van de Ned. Hervormde kerk in Dreischor. De or ganist zal werken uitvoeren van Sweclinck. Bach. Telenian. Gebhardi en Jan Zwart. Opdrachten De volgende opdrachten behoren daarbij: ringsteken, waarbij één deelnemer plaatsneemt in een krui wagen en de ander kruier is; knik- kerbord, hoepelen, bikkelen voor meisjes en vrouwen, „schuifduiten". petje-dek en kaatsen. Voor elke op dracht wordt een aantal punten toe gekend. Het paar Jat het meeste punten scoort, wordt daarna „in de echt verbonden". Dit gebeurt door een „echte burgemeester", die daar bij een toespraak /.al houden. Het gebeuren zal plaats vinden op en nabü de muziektent. De deelna me is gratis voor jeugd en ouderen van 14 tot 65 jaar. >Ien kan zich op geven bü hel V.V.V.-kantoor. OUWERKERK Windsurfevenement In tegenstelling tot een eerder be richt wordt het windsurffestival in het krekengebied bij Ouwerkerk niet georganiseerd door de Windsurfvere- niging Rotterdam, maar door de Windsurfklub Sunnemare in Zonne- maire. De fraaie, steeds weer indruk makende kerk in Dreischor werd dinsdag bezocht door zeer veel be langstellenden, die het kerkconcert van Dirk Jansz. Zwart (orgel) en mevrouw M. N. Coumou-Groenen- dijk (sopraan) bijwoonden. Wat de laatste betreft, moet in de eerste plaats gezegd dat de regio naal bekende zangeres een profes sionele rust uitstraalde. Een rust, die gerechtvaardigd bleek, omdat haar stem bij uitstek geschikt is voor een kerkconcert. In een grote ruimte kan haar stem opmerkelijk resone ren. In de hoge tonen bereikt de so praan een respekt afdwingend ni veau, bij de lagere verliest de slem wat aan sterkte en vastheid. De acoustische vormen van de Dreischorse kerk omvatten heel fraai het sublieme orgelspel van Dirk Jansz. Zwart, hetgeen direkt bleek bij de uitvoering van een eigen koraalbewerking en bij de zich harmonisch vermengende klan ken van een gedragen trio psalm 6. Twee liederen van Bach bleken zeer passend voor een concert in deze ruimte. De frêle klanken over spoelden de luisterenden en hielden de aandacht gespannen. De sopraan bracht een feilloze uitvoering van Bachs „Bist du bei mir". Een lied dat met zeer veel gevoeligheid werd gebracht en een lichte ontroering opwekte. Sonata da chicsa met vijf varia ties op een thema en toccata van Hendrik Andriessen bleek een op moderne leest geschoeid orgeisluk. Zonder nu direkt het predikaat „mooi" le kunnen gebruiken, moet gezegd dat het eigen karakter van het orgelspel niet uit hel oog werd verloren. De liederen „Arioso" en „The Trumpet" toonden overduidelijk aan dat G. F. Handel tot zeer kon trasterende komposities wist te ko men. Een hoogtepunt vormde verder de Suite gothique van L. Boëllmann. Ook hierin weer kontrasten. Het ge dragen, plechtige choral tegenover het zeer fraaie prière. een stuk or gelmuziek dat in zijn eenvoud heel zuiver lot het gehoor doordringt. Met de uitvoering van het menuet wist de organist heel duidelijk asso ciaties op te roepen aan eeuwenoude kasteelzalen met statig dansende edellieden. Hel technisch porfekt ge speelde toccata deed denken aan een wervelende carrousel mei vrolijke kinderen. In het lied „lm Abendrot' van Schubert bezong dc* sopraan een stil moment met de rood verzinken de zon. Door de begeleiding met en kele akkoorden zonder onnodige in tervallen kwam de zang volledig tot zijn recht. Dirk Jansz. Zwart wist mot het Postludium „Alle roem is uitgeslo ten" zijn gehoor als het ware in te kapselen met zijn orgelspel. Deze titel bleek zeker niet van toepas sing voor de musici deze avond. Mol oen staande ovatie wist het pu bliek een toegift van de sopraan af te dwingen. Mevrouw Coumou zong „Als dc ziele luistert". De spontane samenzang „Gelooft zij God. met diepst ontzag" vormde ten slotte een waardige afsluiting van dit kerkconcert in Dreischor. A. P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3