HET VUURWERKDRAMA DIERENASIELS ZITTEN VOL MET HONDEN EN KATTEN Libische agenten in Egypte veroordeeld „Drie gods- dienstenpunt" op berg Sinaï OMZET AANNEMERS IN BUITENLAND STABIEL 7 Reklaine-aktie in najaar „Flitsen" uit het buitenland Vara-Visie over het transport van LPG-gas DAMESTASSEN ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 juli 1979 Nr. 22543 DEN HAAG. 23-7. De Nederlandse dierenasiels zijn op het moment vol met honden en katten. In veel ge vallen gaat het om dieren die door hun op vakantie gaande eigenaar aan de kant zijn gezet. Ook worden er veel zwerfdieren opgenomen, waarvan het, aldus maandag een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, dc vraag is of zij zijn weggelopen of dat zij met opzet op straat zijn gezet. Het aantal dieren dat dit jaar dooi de eigenaar wordt weggedaan is gro ter dan in voorgaande jaren. Een van de oorzaken daarvan lijkt het nog steeds groeiende honden, en katten bezit. Deze ontwikkeling baart de Dierenbescherming grote zorgen. Vol gens de vereniging moet er een eind komen aan de „ontstellende" toena me van honden en katten. In het najaar start dc Dierenbe scherming samen met de Stichting ldecle reclame (SIRE) een landelijke aktic om te proberen aan het dieren leed een einde te maken. Bij de aktie wordt ondermeer ge bruik gemaakt v an „schokkende advertenties, die laten zien wat er in de praktijk met huisdieren ge beurt. MARSA MATRUH, 24-7. Een Egyptische militaire rechtbank heeft 20 Libische agenten veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 6 maanden tot tien jaar, wegens hun aandeel in een plan om een deel van de Egyptische woestijn in het westen bij Libië te voegen, aldus is van ambtelijke zijde vernomen. Sommige agenten zijn ook be schuldigd van het aanvallen van en kele openbare doelwitten. TEHERAN. Generaal Azizollah Amir Rahimi, de omstreden com mandant van de Iraanse militaire politie, heeft zaterdag op een pers- konferentie in Teheran zijn aftreden bekendgemaakt „uit hoogachting voor ayatollah Chomeini". Overigens zou Rahimi donderdag al op last van de ayatollah van zijn funktie zijn ontheven. VATICAANSTAD. Van een bron in Vaticaanstad is vernomen dat de paus in de eerste week van oktober een bezoek zal brengen aan de V.N. in New York. Na zijn bezoek aan de V.N. zal de paus, aldus deze bron, president Carter van de V.S. ont moeten. de bisschoppenkonferentie van de V.S. voorzitten. Het Vaticaan zelf heeft de berichten over de reis van de paus noch willen bevestigen, noch willen ontkennen. MANAGUA. Donderdag is in Ma nagua een'sergeant van de Nationale Garde van Nicaragua die bijzonder door de Sandinistische vrijheidsstrij ders werd gehaat, in het openbaar terechtgesteld, zo is zaterdag in de Nicaraguaanse hoofdstad vernomen. Het bel reft sergeant Alberto Gutier rez, alias „Macho Negro", die er van werd beschuldigd jongelui in de volksbuurten van Managua te heb ben vermoord. BROUWERSHAVEN. Ecu fraai laf reel t je op dc Brouwse Dag vorm- den de garnalenpelsters. die veel publiek trokken bij de oefening van dit oude metier. (Foto: Zierikzoesche Nieuwsbode) Volgens de woordvoerder van de Dierenbescherming gaat het er om dat de mnsen eerst moeten naden ken voor zij een huisdier nemen. „Misschien ben je een betere die renbeschermer als ie géén huisdier neemt"., aldus de woordvoerder. MOSKOU. Het mysterieuze Rus sische station dat radioactieve mi crogolven richt op de Amerikaanse ambassade in Moskou, is weer in werking. Het had tijdelijk stilge staan in verband met de topconfe rentie tussen de presidenten Carter en Brezjnjev in Wenen. Dit heeft een woordvoerder van de ambassade bevestigd. TEHERAN. Een kleine tweedui zend Iraanse meisjes van tussen de dertien en vijftien jaar heeft de laatste twee maanden aantekening gedaan van een voorgenomen huwe lijk, zo meldden donderdag de kran ten in Teheran. De Iraanse overheid heeft inovereenstemming met de koran besloten huwelijken van meis jes vanaf dertien jaar toe te staan. Onder het vorige bewind van de sjah moest een meisje minstens vijf tien jaar zijn om te mogen trouwen. DUBLIN. Premier Jack Lynch heeft zaterdag in Dublin het bezoek dat paus Johannes Paulus II van 29 -september tot 1 oktober aan zijn land brengt, „een grote eer voor Ier land" genoemd. Het zal vanuit het standpunt van de veiligheid ook een grote zorg voor zijn regering 2ijn, want extremistische protestanten in Noord-Ierland zouden het bezoek wel eens kunnen proberen te versto ren. TpKIO. De Japanse regering zal binnenkort een aantal energiebespa rende maatregelen nemen in het ka der van haar pogingen de olie-im- .port te verminderen. De meest op vallende daarvan is de aanwijzing van maandag als „autoloze" dag. Andere maatregelen zijn een ver mindering van de snelheid van koopvaardijschepen met tien procent het uitschakelen van de klimaatre geling gedurende een uur per dag, het beperken van de verlichting in sportstadions en invoering van de vijfdaagse werkweek. BALTIMORE (Maryland). Een DC-10 van de Amerikaanse maat schappij „United Airlines" heeft zon dag enkele minuten na het opstijgen een noodlanding moeten maken als gevolg van een storing aan een van de drie motoren. Een woordvoerder van het vliegveld van Baltimore, waar de noodlanding werd uitge voerd, meldde dat er geen gewonden zijn onder de passagiers. 1 MANAGUA. De nieuwe regering van Nicaragua zal alles in het werk stellen om de gevluchte president Anastasio Somoza in Nicaragua voor het gerecht te krijgen, met als aan klacht: volkenmoord. Dit heeft Ser gio Ramirez Mercado, een van de vijf leden van de revolutionaire jun ta, meegedeeld. Naar schatting van de junta heeft de burgeroorlog aan 40.000 mensen het leven gekost. TOKIO. Noord-Korea heeft presi dents Carters beslissing om het ver trek van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Korea op te schorten, aan de kaak gesteld. ROME. De mooiste hedendaagse postzegel is in omloop in de Duitse bondsrepubliek, zo heeft de jury van „de Internationale prijs van de fila telie" zondag in het Noordltaliaanse Asiago besloten. De winnende zegel is gewijd aan de vluchtelingenhulp. Volgens de ontwerper, Albrecht Ade, stelt hij „voeten, gericht naar éen onbekend vaderland" voor. WASHINGTON. President Carters pas benoemde stafchef van het Witte Huis, Hamilton Jordan, heeft gezegd, geen barrière te zullen zijn tussen het kabinet en de president. „Leden van h?t kabinet zullen aan de pre sident verslag uitbrengen. Ik zal niet tussen leden van het kabinet en de president staan omdat hij dat niet wil en dat niet zal toestaan", aldus Jordan in een vraaggesprek voor de televisie. TEHERAN. De Iraanse leider, de ayatollah Chomeini, heeft de Iraan se televisie en de radio verboden muziek uit te zenden. Chomeini zei dat muziek door de sjah werd ge bruikt om de mensen in het land te bederven. „Het is onze plicht dit be dorven land te hervormen", aldus de ayatollah. PORT MORESBY. De regering van Papoea-Nieuw Guinea heeft voor het centrale deel van het land de noodtoestand afgekondigd naar aanleiding van gevechten tussen stammen die aan 42 mensen het le ven hebben gekost en 260 verwon dingen hebben doen oplopen. 'CAIRO. President Sadat heeft heden (dinsdag) in Alexandrië bezoek van Sjimon Peres, leider van de Israëlische oppositie, zo heeft de Egyptische krant „Al Ahram" ge meld. SALISBURY, Zimbabwe-Rhode- sië. Een vijftigtal personen, onder wie een Jezuiet en zes zusters-mis- sionarissen, zijn in een gebied van Zimbabwe-Rhodesië waar zich veel guerrillastrijders van het Patriot tisch Front ophouden, uit een rooms- katholieke missiestatie ontvoerd, zo hebben kerkelijke kringen in Salis bury bekendgemaakt. CAIRO, 24-7. President Anwar Sa- dat van Egypte legt op 26 november de eerste steen van een „godsdiensti ge ontmoetingsplaats" op de berg Si- naiï. Er zullen een synagoge, een kerkgebouw en een moskee verrijzen, berichtte maandag het in Cairo ver schijnende dagblad Al Achram. Reeds is voor de uitwerking van het plan een kommissie ,va;nEgyp tische civiel-ingeriieurs ingescha keld. Zij zal zich in september naai de berg Sinai begeven en daarna de blauwdruk en een maquette voor het aan het christendom, jodendom en de islam gewijde complex maken. Op de berg Sinai - waar volgens de bijbel Jahweh verscheen aan: Mozes - staan al een kerkgebouw en een moskee. DEN HAAG, 24-7. Dc b|j dc Vere niging van Nederlandse Aannemers met belangen in het Buitenland (Na- bu) aangesloten bedrijven hebben in 1978 met 6,1 miljard gulden een om zet in het buitenland behaald die weinig verschilde van die van het voorafgaande jaar (5,8 miljard). Voor hetlopend jaar wordt een omzetstijging van eén miljard gulden verwacht, die zich in hoofdzaak zal voordoen in de sector utiliteits. en woningbouw, aldus heeft de NABU meegedeeld. De vooruitzichten voor 1980. en volgende jaren geven enige reden tot bezorgdheid. Hoewel het Mid den Oosten (in 1978 nog goed voor een omzet van drie miljard) een po tentiële markt van betekenisblijft, zijn er vooralsnog geen aanwijzi- gingen dat uit deze regio nieuwe orders tegemoet kunnen worden ge zien. Noord-Afrika en in mindere mate Noord, en Zuid-Amerika lijken hiervoor gedeeltelijk compensatie te kunnen gaan leveren. De kansen in China aktiviteiten te gaan ontplooien blijven reëel, waarbij de vereniging aantekent dat het hier vooruitzichten op langere termijn betreft. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 25 JULI NED. 1: De middaguitzending be gint met Brombeer en co, die een picknick in het bos houden. Daarna een aflevering van Lassie, waarin de fajnilie Holden wordt opgeschrikt door een aardbeving. Als de schok ken zijn verminderd, ontdekken ze tot hun schrik dat Lassie verdwenen is. Voorts een Zweedse jeugdfilm van Astrid Lindgren, getiteld Tjor- ven, Batsman en Mozes. 's Avonds allereerst Van gewest tot gewest en Oogst in beeld, gevolgd door het to neelstuk Kat op een heet zinken dak van Tennessee Williams met Laurence Olivier, Robert Wagner en Natalie Wood in de hoofdrollen. Big Daddy is de eigenaar van een ka toenplantage, die hij regeert met ijzeren hand. Ondertussen woekert in zijn lichaam een slopende ziekte en heeft hij nog maar kort te leven. Zijn zoon Brick is minder mannelijk en autoritair. Hij is aan de drank en zou mooit de plaats van zijn vader kunnen innemen. De schakel tussen vader en zoon is Briks vrouw Mag gie, die probeert enige harmonie in het gezin te brengen. De NOS zet de uitzending voort met het interview onder de lange titel: Ten huize van professor dr. magister Edward Schil- lebeeckx (O.P.). Vlaams theoloog NED. 2: Het IKON brengt in het kader van de serie Jouw wereld mijn wereld de documentaire Oorlog aan de oorlog. Deze documentaire gaat over het Cubaanse eiland der HILVERSUM. In de televisic-ak- tualiteitcnrubriek Vara-Visie wordt heden, dinsdag 24 juli een reportage uitgezonden over de aanvoer en het transport van LPG-gas bjj Rotter dam. Aan het woord hierover komen leden van provinciale staten van Zuid-Holland, leden van de Rotter damse gemeenteraad, vertegenwoor digers van aktiegroepen en zeelood- sen. De.VARA heeft voorts een bijdra ge over de problemen rond de DC- 10. Een vertegenwoordiger van de Rijksluchtvaartdienst zal reageren op de verontwaardiging van een Amerikaanse vereniging van lucht reizigers over het feit, dat in Europa deze vliegtuigen al weer vlogen ter wijl in de Verenigde Staten het on derzoek naar feiten nog aan de gang was. (Ned. II - 21.20 uur). jeugd waar 40.000 kinderen uit al lerlei landen van de derde wereld een communistische opvoeding ge nieten. Vervolgens de rubriek Ken merk en Stichting Socutera waarin een filmpje is te zien over een socia le werkplaats voor gehandicapten in Kameroen. Veronica vervolgt de uitzending met Counidowji, waarin een special van de groep Bad Com- pany. Kun je ook griezelen in Ne derland is de tit-el van een program ma over de bovennatuurlijke mani festaties in Nederland. De samen stellers van dit programma woonden een seance bij, spraken met het me dium: Nagel en laten zien hoe een psychfoon werkt. Het volgende pro gramma-onderdeel is cle Ameri kaanse muziekfilm Deadman's cur ve. De film gaat over de bliksem carrière van Jan en Daan, die in hun muziek de Californische levensstijl reflecteren. Het succes groeit hen boven het hoofd en op een gegeven ogenblik is alles .afgelopen, wanneer Jan zich in een soort dodenrit half te pletter rijdi en verlamd uit het ziekenhuis komt. De uitzending wordt besloten met de rubriek Agenda. WOENSDAG 25 JULI NED. 1: 13.00-Nieuws voor doven 15.30 Brombeer Co.; 15.40 Lassie; 16.05 Tjorven, Matsman en Mozes; 1S.0Ö Nieuws voor doven; 18.40 Toe ristische Tips; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.30 Oogst in beeld; 19.50 Kat op een heet zinken dak; 21.37 Journaal; 21.55 Ten huize van prof. Schillebeeckx; 22.55 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Jouw wereld, mijn wereld; 19.25 Kenmerkr 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 Count down; 21.05 Kun je ook griezelen in Nederland21.30 Deadman's Cur ve; 22.55 Agenda; 23.05 Nieuws. DONDERDAG 26 JULI NED. 1: In het middagprogramma brengt de AVRO het eerste deel van de tweedelige dokumentaire Advertentie Elegant, toonaangevend en ruime keus CAVlia DAM 9 LÏNGKtF* lEDERWARl'N ZIERIKZEE Donderdag 26 juli, 19.30 uur, Neder land 2: Toppop Special. Smokie brengt nog eenmaal „Living next door to Alice". Van Mickey Mouse tot Sneeuwwitje, waarinv al de lekenfilmcreaties van Walt Disney aan bod komen. De tweede helft van de middag wordt besteed aan een reportage van de internationale tenniskampioen schappen van Nederland, gespeeld op de banen 'van het Melkhuisje. 's Avonds begint de uitzending met Popeye. Vervolgens gaat de VARA van start met de zevendelige Franse documentairereeks De geschiedenis van de luchtvaart. In deze eerste af levering komen de ballons, de Zep pelins en toestellen van de gebroe ders Wright aan bod. Daarna een Oscar Peterson very special, waarin onder meer Ray Charles te gast is. De VARA besluit de uitzending met de derde aflevering van Voorwaarts en niet vergeten, waarin Domela Nieuwenhuis zijn intrede doet. De NOS zet de uitzending voort met Liebeslieder Walzer, een ballet van George Balanchine, gedanst door het New York City Ballet. NED. 2: De kleuters komen van avond het eerst aan bod met De as- tronautjes, waarna de uitzending verder gaat met Mork en Mindy. Ad Visser presenteert oude hits in de daapopvolgende Toppop special met onder meer Donna Summer, lggy Pop. Rod Stewart en Smokie. Het journaal, wordt gevolgd door een reportage van de internationale ten niskampioenschappen van Neder land, waarna de AVRO de uitzen ding voortzet met De stichting. De aflevering staat geheel in het teken van de fusie met Wyalt Construc tion, althans hel voorstel daartoe. Davinia ziel er niets in, maar er zijn mededirecteuren die wel van me ning zijn dat het hunzelf of de stichting ten goede zal komen. De uitzending wordt beëindigd door de aktualiteitenrubriek Televizier Ma gazine. DONDERDAG 26 JULI NED. I: 13.00 Nieuws voor doven; 14.00 Van Mickey Mouse to! sneeuwwitjè; 14.50 Sportpanorama; 18.00 Nieuws voor doven; 18.50 Fa beltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Po peye; 19.07 De geschiedenis van de luchtvaart; 20.02 Oscar Peterson 20.53 Voorwaarts en niet vergeten; 21.37 Journaal: 21.55 Liebeslieder Walzer; 22.50 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven: 18.55 Nieuu;s; 18.59 De astronautjes; 19.05 Mork en Mindy; 19.30 Toppop special; 20.00 Journaal; 20.27 Sportpanorama: 21.30 De stich ting; 22.20 Televizier magazine; 23.05 Nieuws. Door F. VAN FALCKENOORT zelfs een mondje Spaans. Daarom konden wc. haar best gebruiken." Hoohverf begon te lachen. „Hoe zo? Doet u dan zaken met Spanje?" De ander drukte de vingers van beide handen op elkaar en leunde achterover in zijn stoel. „Dat niet. Maar een sekrelaresse. die talen spreekt, is voor ons bedrijf een soort statussymbool. Aan ons bedrijf is immers ook een bank verbonden - Boerenleenbank - en dat was in hoofdzaak haar afdeling." „Hoe lang heeft mevrouw Slool- berg bij u gewerkt?" Dc man dacht na. „Dat is laat eens kijken een klein jaar tje. Ja, 1 juli vorig jaar is ze hier begonnen." „Waarom nam ze ontslag, als ik het vragen mag?" Hoolwerf keek dc vrij jonge direkteur onderzoekend aan. „Dat heb ik mezelf ook afge vraagd. meneer. Om het loon be hoefde ze het niet te doen. Als eni ge reden gaf ze op, dat zc het werk op hel kantoor van Vreemdelingen verkeer haar beter zou liggen Kon ze haar talon weer wat moer bijhou den. Nee, bij VVV kreeg ze vast niet meer geld dan bij ons. ..Weet u dal wel zokcr?" ..Zc gaf zelf toe, dat 'l haar niet in dc eer.-te plaats om hel geld ging. Ik heb haar nog voorgesteld tc blij ven en gaf haar salarisverhoging in het vooruitzicht. Op eigen houtje kan ik iemands salaris niet verho gen; daarvoor moet ik toestemming hebben van het bestuur" (wordt \r>rvolgd> zijn sigaret draaide, dichtlikte en daarna aanstak, onderzoekend aan. In het verleden had Hendriks al va ker een goeie inval gehad. Dus vroeg hij: „Waar wil je heen, Hendriks?" „O, zo maar een ideetje van me. Best mogelijk, dat het niks betekent. Ze zou op één mei beginnen ais in- formatrice bij dc VVV. nietwaar? En had daarom haar ontslag geno men bij de Boerenbond, waar zo op kantoor heeft gewerkt. Gek. maai dat geeft me toch te denken." Hoolwerf knikte, zijn onderge schikte aankijkend. Niet eens zo'n gekke inval, was zijn eerste gedach te. Hij vroeg: „Weet jij, waar Boelaan vanmorgen heengegaan is?' „Het dorp in. meneer. Er waren een pyav tips. Hij was ook van plan naar haar kamer te gaan. Het slachtoffer woonde samen mei een vriendin." Dc chef van de recherche kwam met een ruk overeind. „Dan ga ik zelf eens een babbeltje mkken bij de Boerenbond. Bedankt voor je in dicatie." „Graag gedaan, meneer, dat weet u." Op het kantoor van cle Boeren bond, stond de direkteur Ho.'lwcrf te woord. ..Wal kan ik voor u doen. meneer Hoolwerf?" „Hel gaat om juffrouw of me vrouw Stoolbcrg. Zc was geschei den; Wist u dat?" De man knikte. „Zeer zeker. Maar dat speelt bij ons geen enkele rol. Ze was een goede typiste, behoorlijk ontwikkeld en sprak haar lalcn." „Talen?" herhaalde Hoolwerf. „Ja zeker: Frans cn Engels. En In het ziekenhuis had men de ko geltjes uit 't lichaam van 't slacht offer gehaald: kaliber 7,95. Waar schijnlijk uit 'n F.N. Een browning van Belgische makelij. Belgisch' Van Duf ten was van origine een Belg. Toch eens het dossier van die Van Duften opvragen. Tenslotte heeft het slachtoffer hem financieel uitgekleed en nadat alles op was, is ze van hem gescheiden. Het zou hem niet kwalijk te nemen zijn, als hij op wraak uit was. Nee, die /Van Duften was nog lang niet uitgescha keld als dader. Evenmin als die Ver- hocn uit Holton. Voorts was er nog die meneer Pools. Tot nog toe onvindbaar. Ook de oproep in de kranten had geen resultaal opgeleverd. Heeft die me neer Pools boter op zijn hoofd? Waardoor hij liever buiten schol blijft dan te reageren op de oproep om hier te verschijnen? In de loop van dc nieuwe morgen wipte Hendriks, dc oudste recher cheur aan bij zijn chef. Hoewel Hendriks met een geheel andere zaak bezig was, had hij belangstel ling voor alles, wat er bij de recher che op tafel en opgelost moet wor den. „Nog geen vorderingen, me neer?" „Nee. Hendriks, jammer genoeg niet. We hebben nog steeds geen spoor." De man begon een sigaret te draaien en zei zo langs zijn neus weg: „Het is mijn aangelegenheid natuurlijk niet. meneer, want Jaap kan het best alleen aan, als hol moei Hoolwerf keek dc man. die ruslig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7