B» De Arke winter- programma's liggen nüvooru klaar! boeksnel Rabobank Q De gezellige ritjes op zondag groeiden uit tot een grote en suksesvolle L.R.-vereniging GEEN AMERIKAANS GEWELD OM OLIE UIT DE GOLF VAN IRAN Subsidieregeling schoolverlaters blijft beperkt tot eerste jaar 4 „De Schouwse Ruiters": Suksessen „De Schouwse Ruiters" voor het beste eruit is geld en goede raad DREISCHOR, 23-7. De Landelijke Rij vereniging „De Schouwse Ruiters" herdenkt en viert zaterdag 28 juli aan de Hoogenhoomlaan te Renesse haar 40-jarig be staan. Voor deze gelegenheid is een groot concours- hippiquo georganiseerd. De voorzitter van de Landelijke Rijvereniging „De Schouwse Ruitersde heer A. J. Hanse samen met het rijpaard van zijn vrouw. Om met het paard Jordaniedere week een grote wedstrijd te rijden was geen tijd. Om die reden werd „Jordan" naar België verkocht. (Foto: Zierikzeesche-Nieuwsbode) „Het is een heel werk om de orga nisatie voor zo'n dag goed voor el kaar te krijgen. Maar het is de moeite waard, veertig jaar is een lange tijd", aldus de voorzitter, de heer A. J. Hanse. Twaalf juni 1939 was de oprich tingsdatum. De heer J. Th. Brouwer uit Zierikzee en de heer P. Klompe uit Schudddebeurs waren de initia tiefnemers voor een vereniging. „Op zondag gingen de beide heren samen paardrijden. Op een gegeven mo ment wilden ze meer en wel in vere nigingsverband. De heer Van Schel ven uit Brouwershaven, militair ge weest in het leger-wist wel het een en ander van paarden af. Hij werd erbij betrokken en heeftde toen malige paardrijders onderricht ge geven. Toen al reden ze op eigen paarden. Dat is nu nog steeds zo. „We zien niet graag dat iemand de ene dag met paard A komt en de vol gende dag met paard B. Het liefst zoveel mogelijk op hetzelfde paard rijden, want paardensport is een teamsport tussen mens en dier. Die kombinatie moet één worden". „De Schouwse Ruiters" sloot zich De Landelijke Rijvereniging „De Schouwse Ruiters" is zeker niet zonder sukses geweest in de afgelopen veertig jaar. Vele instruk- teurs hebben roem geoogst met hun verrichtingen, maar de heer L. M. Moermond valt daaronder als één van de meest bekende. De huidige burgemeester van West-Kapelle (Walcheren) is in het begin van de veertiger jaren tot de vereniging toegetreden. In 1950 be haalde hij zijn instrukteursdiploma en had sukses met acht- en viertallen in het eind van de vijftiger jaren in provinciaal verband. Ook nationale suksessen zijn hem niet vreemd. Wel moet vermeld worden dat dit een periode betrof, waarin de situatie heel anders was dan tegenwoordig. In de jaren zestig is de konkurrentie groter geworden en de paardensport uitgebreid. De voorzitter van „De Schouwse Ruiters", de heer A. J. Hanse heeft zich op het gebied van de lauwerkransen ook niet onbetuigd gelaten. Met zijn paard „Jordan" is hij in de jaren 1976 en 1977 Zeeuws kampioen geworden en tweemaal als vierde op de Neder landse kampioenschappen van de Landelijke Rijverenigingen ge ëindigd. In 1964 wist de heer Hanse een tweede plaats te behalen op de Nederlandse kampioenschappen. „Jordan" toonde vele kwali teiten in de springsport. Hij werd eind 1977 verkocht aan een be roepsrijder in België. direkt bij de Koninklijke Nederland se Federatie van Landelijke Rijvere nigingen aan en telde ongeveer acht leden," aldus de heer Hanse. Blijven bestaan In het tweede jaar kwam het eer ste dieptepunt al; het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Dat was uiteraard niet stimulerend voor de ledentoename van de vereniging. Toch zijn „De Schouwse Ruiters" al tijd blijven bestaan. Er werd zelfs nog gereden gedurende de oorlog, zij het matig. Met de inlevering aan de Duitsers zijn ook veel paarden ver loren gegaan. In oktober 1941 werd ondanks alles de eerste demonstra tie gehouden. „De mensen hadden nauwelijks of geen vertier. Als er dan een demonstratie gegeven werd, kwam er veel publiek. Van de gehe ven entreegelden werd hindernisma teriaal gekocht, kreeg de instrukteur zijn reiskostenvergoeding en huur den we een weiland om te kunnen rijden," vertelt de voorzitter, die zelf momenteel wegens rugklachten niet op het paard te vinden is, maar zich daardoor des te aktiever met de or ganisatie van de jubileumviering bezighoudt. Wisseling Feestdag Vorig jaar omstreeks deze tijd is het initiatief genomen voor de feest dag. Begin december 1978 is met de voorbereidingen gestart en daar is de rijvereniging nog steeds mee be zig, zij het dat ze wel in een aller laatste stadium verkeren. Er moet veel gebeuren: de juryleden van Zeeland en Zuid-Holland moeten „gereserveerd" worden, de wedstrijd moet aangevraagd worden bij de Koninklijke Nederlandse Federatie, daarna wordt een advies gevraagd voor toestemming bij de Provinciale Bond en CRM (het terrein waarop de feestdag gehouden wordt is be schermd natuurgebied) en de eige naar moet uiteindelijk toestemming verlenen. „Vandaag (dinsdag) gaan we het terrein opruimen en klaar maken voor de grote dag. Dat is een heel werk, maar we hebben het er voor over." 99 Het „rijterrein" voor de leden is nogal eens van plaats verwisseld. Niet iedereen wil een rijvereniging op zijn grond hebben en ook lang niet allé grond is er geschikt, voor. De laatste vier jaar kunnen „De Schouwse Ruiters" over grond in Noordgouwe beschikken, waarmee zij zeer tevreden zijn. Bij de oprich ting had de vereniging de naam „De Gouwe Ruiters" meegekregen, maar de Koninklijke Federatie besloot dat die naam gewijzigd moest worden. Waarschijnlijk was er al een vereni- giiig met dezelfde naam en dat zou verwarring veroorzaken. De voor malige naam werd omgedoopt in de huidige. Van trekpaard naar rijpaard Door de mechanisatie in de land bouw, die vooral na de watersnood ramp een grote vlucht nam, verdwe nen de paarden als trekdieren op het land. De tractors namen de plaats van deze dieren in. Na verloop van tijd begon de belangstelling voor rij paarden te groeien, maar voor het zover was, werd de vereniging wel met een terugslag gekonfronteerd. „Vlak na de ramp hebbn we onze eerste concours hippique georgani seerd. Ook toen al moest je rekening houden met een tijdschema. Dat Is eigenlijk het visitekaartje van onze vereniging. Tijd is tijd en deelnemers die niet op tijd zijn, kunnen het vol gend jaar opnieuw terecht. De populariteit van de paarden sport stijgt enorm. Bij de oprichting telden we acht leden, nu het tiern- j voudige. Destijds waren we de enige klub op Schouwen-Duiveland, nu zijn er vijf". WASHINGTON, 24-7. De Verenigde Staten zullen geen gebruik maken van geweld om hun olievoorziening uit.de Golf van Iran te beschermen, zo heeft deAmerikaanse minister van defensie, Harold Brown, in een vraaggesprek met het Amerikaanse blad „U.S. tóews and World Report" verklaard. „Het schïjht mij toe, aldus Brown, dat. dat sóórt -benadering moeilijk anders- te kenschetsen is dan als agressie. Ik gelóóf niet „dat wij zo zijn.. Daarom- móet ook grote aan dacht geschonken worden aan poli- - tieke' samenwerking én. aan de .poli - ti'eke.'wëg".' iike rechten? HAMBURG, 21-7. Een Ham- burgsë vader wil gelijke rech ten hebbenals moeder. De kantoorbediende heeftnaar zijn zeggen zaterdag een klacht ingediend bij de West- düitse'i hoge^ raad ytégen de 'niéuwe wet'die.sinds-1 juli in de .bóndsrepitbliek. van kracht is over :riioè der schap svërlof. Die vechtlustige Hdmburge- naar is sinds zeven weken va- dér van een dochtertje. Hij eist nu dezelfde rechten op als de moedervier maanden ver lof na de acht weken kraam bedvakantie, gewaarborgd be houd van de arbeidsplaats en een uitkering van maximaal 750 mark per maand. De vader gaat niet zover dat hij de acht zoeken kraambed vakantie opeist. Wel vindt hij krachtens het beginsel van de gelijkheid van man en vrouw dat hij evenveel recht als de moeder op de vier maanden verlof daarna heeft. De man brengt de Hoge Raad onder ogen dat hij zijn dochter in gelijke mate als de moeder wil opvoeden. Daar komt bij dat de vrouw meer verdient dan hij en zij bij ver lof van langduriger aard moet rekenen op nadelen in de be- roepensfeer. Volgens Brown zijn de V.S. bereid militaii'e macht ie gebruiken om hun vitale belangente v erdedigen,. hoe- wel die belangen-thans nauwer be paald warén dan vóór de oorlog in Vietnam. Brown verwacht, dal de Sovjet- Unie zich in .de jaren tachtig meer' zal doen'gelden, omdat zij zich er van bewust is, dat haar militaire kracht de afgelo'-^n tien a vijftien jaar is toegenomen. Maar, aldus Brown, de Sovjet-Unie was zich er terdege van bewust, dat een kern oorlog met de V.S. verwoestend zou kunnen zijn. Oman In officiële kringen in Muscat is zondag wel gezegd, dat Oman vei ligheidsmaatregelen in de Straat van Hormuz heeft verscherpt teneinde de veiligheid van de scheepvaart te waarborgen. De niet onthulde maat- ïegelen volgen op een waarschuwing donderdag jl. van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor een mogelijke tanker-kaping maandag 23 juli. BROUWERSHAVEN. Dat was weer eens iets anders, een bruidspaar dat in motor met zijspan bij het stad huis arriveerde. Het waren Cor Fokker en Marian de Vlieger, beiden uit Zonnemaire, die op deze wijze hun enthousiasme voor de motor sport kenbaar maakten. (Fo1o: Zierikzeesche Nieuwsbode) Flitsen uit het buitenland PEKING. Rechtbanken in de Chi nese hoofdstad Peking en in de streek -daaromheen stellen tegen woordig jury's aan bij civiele en strafzaken.. Dit heeft het Pekings dagblad bekendgemaakt. Volgens de krant zijn tot eind .vórige maand méér dan 30.00 mensen gevraagd 'zit ting, te nemen in een, jury in kan tongerechten en rechtbanken, in de stad. NEW DELHI. Minstens 120 men sen in de Indiase staat Rajasthan zijn om het leven gekomen bij overstro mingen ten gevolge van moessonre gens. Dit heeft het Indiase persbu reau PTI bekendgemaakt. Meer dan 16.000 vierkante meter land staat, on der water en ongeveer 275 dorpen zijn overstroomd door de rivier de Luni. Volgens funktionarissen, is het water aan het zakken. FREJUS, (Frankrijk. In Saint Aygulf bij Frejus op de Franse Az.u- renkust is een vrouw van 39 jaar op het strand gestoken door een parasol. Zij overleed aan de gevolgen. De pa rasol was door een rukwind enkele meters hoog de lucht in geslingerd. Bij het terugvallen boorde de punt zich in de hartstreek van de moeder van twee kinderen. DEN HAAG, 23-7. Minister Albeda geeft niet toe aan de wens van de VVD-fraktie in de Tweede Kamer, om de lijdelijke regeling stimulering vakopleiding schoolverlaters onverkort te handhaven. De minister van so ciale zaken zegt in antwoord op schriftelijke vragen van de VVD'ers De Voogd en Keja het ongewenst te achten de regeling weer in haar oude vorm terug te brengen cn dus ook van kracht tc doen zijn voor hot tweede jaar. LOS ANGELES. De gezondheids dienst van het zuiden van- Californië heeft meegedeeld dal illegale immi- gianten uit Latijns-Amerika en vluchtelingen uit zuidoost Azië be smettelijke ziekten meebrengen die veel in de derde wereld voorkomen, zoals salmonelllose, shigella en door amoeben veroorzaakte stoorriisscn. Het aantal gevallen van malaria in Californië is de laatste drie jaren verdubbeld. Tuberculose breidt zich in Los Angeles en omgeving uit, ter wijl dat in de rest van de staat an dersom is. Steeds is er van uitgegaan dat het hier ging om een konjunkturele maatregel, die zo spoedig mogelijk zou moeten worden omgezet in een meer strukturele aanpak. Aan het bedrijfsleven is voorgesteld vanaf 1979 een regeling te treffen lol een eerlijker verdeling van de offers die voor de opleiding in het kader van de wet op het leerlingwezen moeten worden gebracht. Dit zou, naar ana logie van enkele al bestaande op leidingsfondsen, kunnen geschieden door middel van een aantal egalisa tiefondsen. Een beperkte overheids subsidie zou dan een bijdrage kun nen geven voor de aanloopproble men. Voor 1979-1980 was daarloe een bedrag van 55 miljoen gulden uitge trokken. Geen oplossing Het bedrijfsleven heeft nog geen oplossing bereikt. Als gevolg van de toegenomen belangstelling voor vak opleidingen in het leerlingwezen, is het bedrag dat beschikbaar is voor het kursusjaar 1978-1979 verre over schreden. De totale uitgave wordt nu geschat op ruim 100 miljoen gulden. Mede in verband met de budgettaire moeilijkheden was het ondoenlijk de regeling voor 1979-1980 ongewijzigd voort te zetten, aldus Albeda. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4