Visserijdagen in Bruinisse trokken veel belangstelling Wie zijn leden Koninklijk Huis? fotokopieën drukkerij j-gj „Atlantic Empress" wordt verder Atlantische Oceaan op gesleept NIEUW POPFESTIVAL IN HAAMSTEDE 3 STREEKNIEUWS Alle streekbussen krijgen mobilofoon Vlootshow hoogtepunt Verplicht vakexamen vervoer gevaarlijke stoffen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2l Juli 1979 Nr. 22543 BRUIN1SSE, 21-7. Een hoogtepunt tijdens de Bruse Visserijdagen vormt altijd weer de tocht over de Gre- velingen van de gepavoiseerde vloot, met aan boord honderden belangstellenden. Zaterdagochtend vond in het „Durp'üus" de officiële ontvangst plaats van prominenten in de visse rij wereld. De problemen voor de mosselvissers kwamen by deze gele genheid uitgebreid aan de orde. De bijeenkomst werd besloten met een gezamenlijke mossclmaaltyd. BUItGH Rommelmarkt Zaterdag 28 juli zal een verkoop en rommelmarkt op de Burghse Ring gehouden worden. Bij slecht weer zal dit evenement in de ZWN garage plaatsvinden. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Rommelmarkt slaagde volkomen De zaterdag in Haamstede gehou den verkoop van handwerken, ver vaardigd door de leden van de Her vormde Vrouwenvereniging en ten bate van de Hervormde kerk, werd een groot succes mede door de ver koop van oude en nog zeer goede bruikbare spullen, slaagde volkomen. De markt bracht in z'n geheel het fraaie bedrag f 11.500,op. 's Morgens leek het er op of de regen de verkoop zou bederven, maar het weer klaarde op en het werd gezellig druk op het parkeer terrein langs de Noordstraat. Vooral de toeristen hadden grote belang stelling speciaal voor de fraaie in Schouwse klederdracht gestoken poppen die door een van de leden zelf werd vervaardigd. Verder was er het rad van avontuur, bloemen- stalletje. boekenverkoop en er was zelfs een kopje koffie met cake te koop. De vrouwenvereniging brengt aan iedereen die gaven voor de ver koop beschikbaar hebben gesteld, dank. Aanrijding Maandag 23 juli vond om 19.10 uur een aanrijding plaats op de Kloos- terweg tussen oen personenwagen en een bromfiets. De auto bestuurd door T. v. d. W. uit Hoogeveen wilde de inrit van rusthuis „Duinoord" in rijden maar zou geen voorrang hebben verleend aan de brommer bestuurd door A. A. D. uit Haamstede, die over het fietspad reed. Aan beide voertuigen ontstond schade. SCHARENDIJKE Bazar en Rommelmarkt Vrijdag 27 juli en zaterdag 28 juli organiseert de sportvereniging ZSC '62 een bazar en rommelmarkt op het sportveld te Scharendijke. Voor tijd zie agenda. Bij slecht weer vindt het gebeuren plaats in de loods Zaad Noorddijk. nieuwe jachthaven. KERKWERVE Drive-in show Zaterdag 27 juli organiseert de heer Paul Jansen, eigenaar van café Kerkwerve een flitsende show, de Philips Big Sound drive-in show, die gehouden zal worden in het Vereni gingsgebouw aan dc Beatrixstraat te Kerkwerve. Als gastheer zal optre den John Maccluskcy. Voor lijd zie agenda. Hierna begaf hot gezelschap zich naar de haven, vooropgegaan door de muziekverenigingen „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspanning". Het inschepen verliep wat minder vlot gezien de ligging van de sche pen ten opzichte van de wal. Dit be tekende echter geen belemmering de mosselvloten tot de laatste plaats bemand met inwoners en bezoekers de haven te kunnen laten uitvaren. Uitgewuifd De vloot werd uitgewuifd, door de velen, die op de kade achterbleven om dit fraaie schouwspel gade te slaan. Het gezelschap genodigden bevond zich aan boord van het „vlag genschip" de Bru 33 van de gebroe ders Johannes, Willem en Marinus Kik. Dat burgemeester T. C. Hek man en de overige sprekers 's mor gens de gevoelens van de mosselvis sers hadden vertolkt, bleek aan boord van dit schip toen de gebroe ders Kik desgevraagd hun mening gaven over de mosselproblematiek. Hun mening kwam overeen met de 's morgens gesproken Woorden. Na de vlooltocht kon het publick zicht te goed doen aan gekookte mosselen, die gratis verkrijgbaar wa ren. Er vormde zich een lange rij om dit in de belangstelling staande pro- dukt niet tc missen. Voor dc muzi kale omlijsting zorgde de bekende trompettist „Marty" met medewer king van D.J „Eric". In vrijwel alle horeca-bedrijven was er gelegenheid tot dansen. De genen, die zich niet tot de mosselen aangetrokken voelden, konden te recht op de barbecue voor de ver sterking van de inwendige mens. Vuurwerk De feestelijkheden werden 's avonds op het sportterrein afgesloten met Nijmeegse vierdaagse Twee inwoners van Kerkwerve Adrie en Ineke Noordijke hebben dit jaar voor de tweede maal meegelo pen met de bekende Nijmeegse vier daagse over een afstand van 50 res- pektievelijk 40 km per dag. Speelweek In de week van 6 t/m 10 augustus zal voor de lagere schooljeugd te Kerkwerve een speelweek gehouden worden, die in het teken zal staan van de historie van dit dorp. In schrijven kan alleen nog dinsdag 24 juli geschieden bij Jopie Kouwen- berg, Noordstraat 6. Kerkwerve. UTRECHT. 24-7. Binnen vier jaar hebben alle vierduizend streekbus sen in ons land mobilofoon, aldus Versnelling, blad voor het streek vervoer. Het uitrusten van de streekbusvloot met mobilofoons vergt een investering van circa 15 miljoen gulden. Met dc mobilofoon hoopt men dc veiligheid van passa giers en chauffeurs en de service op te kunnen krikken. Bij verschillen de maatschappijen, o.a. Westneder land. dat de busdiensten in en rond Den Haag en Rotterdam onderhoudt, is al enige jaren dc mobilofoon in gebruik. De rijk versierde vloot tijdens de tocht op het Grevelingenmeer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) een groots vuurwerk. De vrijwillige brandweer was om veiligheidsrede nen aanwezig, maar behoefde niet in aktie te komen. De Stichting Fes tiviteiten Bruinisse kan zeer tevre den over de belangstelling voor de Visserijdagen 1979, die dit jaar voor de twintigste maal in Bruinisse wer den gehouden. DEN HAAG, 24-7. Alle leden van dc koninklijke familie die de ko ningin kunnen opvolgen zullen 1M van het koninklijk huis zijn. By het aangaan van een huwelijk zullen zy zich moeten realiseren dat alleen by door de wetgever voor dit huwelijk verleende toestemming de mogelijk heid van troonopvolging voor hen en hun kindern behouden blijft. Van deze criteria wordt uitgegaan in het maandag bij de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp „Rege ling van het lidmaatschap van het Koninklijk Huis", dat is onderte kend door de minister-president, te vens minister van algemene zaken en door de minister van binnen landse zaken. De toekenning aan iemand van de kwaliteit van lid van het Koninklijk Huis dient met zich mee te brengen dat ook zijn of haar echtgenoot bij lidmaatschap ten deel valt. Gezien de nauwe band van het huwelijk dient in deze tussen de echtgenoten geen onderscheid te worden gemaakt. Troonopvolgers In de rij van troonopvolgers komt prinses Beatrix, de. kroonprinses, als eerste. Zou zij om wat voor re den dan ook niet de koningin op volgen, dan valt het koningschap toe aan haar zoon Willem-Alexan- der en vervolgens, als deze ook geen koning zou (kunnen) worden res pectievelijk aan haar zoons Johan Friso en Constantijn. Vijfde in de rij van troonopvolgers is prinses Mar griet. Na haar komen haar zoons Maurits, Bernhard, Pieter en Floris. De prinsessen Irene en Christina en hun kinderen zijn van troonsop- volginguitgcsïoten wegens hun hu welijk, waarvoor geen wettelijke locstemming is verleend. Daarmee zyn hun rechten op dc troon automa tisch vervallen. Flitsen uit het buitenland ANKARA. Bij Ayrim in het wes ten van Turkije zijn maandagochtend minstens 34 mensen omgekomen en 16 gewond toen de bus waarin zij zaten op eeri vrachtauto bolste. Dc bus was op weg van Ankara naar Fethiye in het zuidwesten. Advertentie BELFAST. De IRA heeft maan dag een georganiseerde actie uitge voerd waarbij een goederentrein in brand werd gestoken en tientallen plaatsen langs de grens met de Ierse republiek werden geblokkeerd door vrachtauto's en andere wagens, waardoor die grens in feite dicht zit. Dc actie was bij dageraad begonnen. Het hoofdkwartier van dc IRA ver klaarde dat meer dan 160 IR A-leden langs de 500 km lange grens eraan deelnamen. BEIROET/S1DON. Maandagoch tend zijn Tyrus en Nabativeh in het zuiden van Libanon drie uur lang met artillerievuur bestookt, zo heeft radio Beiroet gemeld. Drie Israëli sche militaire vliegtuigen vlogen over Palestijnse vluchtelingenkam pen in die buurt en werden met luchtdoelgeschut bestookt. Radio Beiroet zei dat het aantal gewonden nog niet bekend is en dat er schade is aangericht aan gebouwen en de gewassen te velde. PRAAG. Een van de invloedrijkste partij-ideologen van de Tsjechoslo- waakse regering voor 1^68, Vladimir Koucky, is zaterdag op 59-jarige leeftijd in Rome overleden. Dit is in Praag bekendgemaakt. Koucky was voorzitter van de ideologische com missie van de commnunistische par tij in Tsjechoslowakije tot april 1968. PARIJS. De „beweging voor de bevrijding van het Centraalafrikaan- se volk" heeft in een brief aan zijn voorzitster mevrouw Simone Veil een beroep gedaan op het nieuw-sa- mengestelde Europese parlement in Straatsburg, „de ernstige situatie in Centraal Afrika (het Centraal-Afri- kaanse keizerrijk) in overweging te nemen". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De verhoging van de exploitatievergoedingen voor het kleuteronderwijs voor dit jaar bren gen geen verandering in het struk- turele tekort dat al jaren bestaat. Dit schrijft de Vereniging van Neder landse Gemeenten aan staatssekre- taris Hermes van onderwijs en we tenschappen in een reaktie op een schrijven van de minister aan de ge meentebesturen. ROTTERDAM. De Federatie van Schippersbonden in Rotterdam is bezorgd over de gevolgen van een staking van Fransce sluiswachters in Givet aan de Maas. Die hebben maandagmorgen het werk neerge legd. Ze eisen meer loon. Volgens een woordvoerder van de federatie is het vrijwel zeker dat een aantal Nederlandse schippers vastzit door de aktie. DEN HAAG. Het kabinet zet enige spoed achter het van kracht worden van de aanvulling op de wet bedreig de uitheemse diersoorten. Er wordt op dit moment nog gesleuteld aan een goede procedure voor de her kenbaarheid van dode en levende delen van walvissen en schilpadach tige. Dit is de reaktie van het minis terie van c.r.m. op een verzoek van het International Fund for Animal Welfare aan het kabinet om enige haast te maken met de aanvulling. ROTTERDAM, 24-7. I)c branden de tanker „Atlantic Empress" wordt verder dc Atlantiscnc Oceaan op ge sleept. Smit Internationale heeft van het gouvernement van Trinidad/To bago opdracht gekregen de tanker nog eens 100 myl verder buiten het Caraibisch gebied te brengen. Het schip was maandag 100 mijl de Oceaan op gesleept, waar de Ne derlandse sleepboot „Smit Enterpri se" en de Duitse sleeper „Atlantic" de tanker met bluswater begonnen te koelen. Mien is hier nu mee ge stopt. Een woordvoerder van Smit In ternationale in Rotterdam verwacht dat de tanker (hedn) dinsdagmiddag HENGELO. De Hengelose politie heeft een 19-jarige Hengelo'er aan gehouden, die ervan wordt verdacht bij opticiens ruim honderd brillen te hebben gestolen. Hij verzamelde al leen recept- en gerepareerde brillen, dure monturen bijvoorbeeld liet hij liggen. De brillenmaniak sloeg in de afgelopen maanden ook regelmatig al fietsend voorbijgangers hun bril af. DEN HAAG. De Nederlandse re gering" zal binnenkort de nieuwe re gering in Nicaragua erkennen. Dit heeft het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag maandag meegedeeld. Men is op het moment bezig kontakt op te nemen met het bewind in dit Midden-Amerikaanse land om de benodigde praktische maatregelen te treffen. UTRECHT. Met de arrestatie van twee 32-jarige Utrechters, H. C. van A. en M. L., denkt de Utrechtse poli tie de overval op een postagentschap in de Utrechtse Marco Polostraat te hebben opgelost. Aan de hand van getuigenverklaringen wist de politie de bij de overval gebruikte auto op te sporen en via die auto ook Van A. Bij hem werden een pruik, een nylonkous, handschoenen en een hoedje aangetroffen, die bij de over val zouden zijn gebruikt. WIERÏNGERMEER. De Noordhol- ïandse gemeente Wieringermeer krijgt woensdag bezoek van de En gelsman John Loundoun, burge meester van het plaatsje Evesham bij Oxford. Hij maakte deel uit van de bemanning van de Halifax-bom- menwerper, die in de nacht van 25 op 26 juni 1943 boven de Dolfijnweg in Wieringermeer door de Duitsers werd neergehaald. Loundoun - die als enige het ongeluk overleefde - zal tijdens zijn bezoek een krans leggen op de begraafplaats van Mid- denmeer. DEN HAAG. De betrekkingen tus sen Saoedi-Arabië en Nederland zijn nooit verbroken geweest. De vorige Saoedi-Arabische ambassadeur, Ras had Nowilaty, heeft dan ook tot 1976 in Nederland vertoefd. Daarna zijn de Saoedi-Arabische belangen be hartigd door twee tijdelijke zaakge lastigden. op de aangegeven positie is aange komen. Inmiddels zullen dan de sle pers „Smit Salvor" en „Baltic" zich bij de andere slepers hebben ge voegd. Het nathouden van de bak boordzijde van de tanker zal dan worden hervat. De tanks aan deze kant van het schip verkeren volgens Smit nog in redelijke konditie en men wil voorkomen, dat ook deze gaan branden. De situatie op de „Atlantic Em press", die vorige week donderdag^ in dichte mist botste tegen de' „Aegean Captain", is volgens Smit ongewijzigd. Het schip brandt nog steeds en maakt ongeveer tien gra den slagzij. DEN HAAG. De ruim 40.000 bezit ters van jachtakten hoeven hun jachtgeweren niet in de kast te la ten staan als heden (dinsdag) 24 juli, de jacht op wilde eenden wordt ge opend. Het ministerie van landbouw en visserij heeft de indruk dat het aantal wilde eenden in ons land nog steeds zeer behoorlijk is en ziet dan ook geen aanleiding om in te gaan op een verzoek van de Stichting Kritisch Faunabeheer om de ope ning van de jacht op wilde eenden te voorkomen, aldus een woordvoer der van het ministerie. DEN HAAG, 23-7. Er komt een verplicht examen met betrekking tot de vakbekwaamheid van chauffeurs die gevaarlijke stoffen vervoeren. Staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat beraadt zich nog over de wijze van invoering en gaat bovendien na in hoeverre zo'n ver plichting ook moet gaan gelden voor andere vervoerstakken. In antwoord op schriftelijke vx-a- gen van PSP-kamerlid Van der Spek heeft de staatssekretaris mee gedeeld dat de kommissie tranpsort gevaarlijke goederen haar heeft ge adviseerd tot een dergelijk examen over te gaan. Gezien de beschikbare opleidings- en examencapaciteit zal het niet mo gelijk zijn al bij de invoering de ver plichting te scheppen dat. alle chauf feurs die bij deze specifieke vorm van vervoer betrokken zijn daartoe ook opgelegd zouden moeten worden ongeacht hun leeftijd. Een zekere vorm van fasering lijkt onontkoom baar. Hierbij kan de leeftijd van de chauffeurs een criterium zijn met dien verstande dat jongere chauf feurs met geringe ervaring eerder in aanmerking zouden kunnen komen dan hun oudere, dikwijls meer erva ren collega's. HAAMSTEDE, 24-7. Schouwcn-Duivcland bruist van dc jeugdige akli- viteit. Problemen rond dc leefbaarheid in kleine kernen, er moet wat meer tc beleven zyn? Geen nood. de jeugd zorgt voor zichzelf, op zyn eigen manier - voornamelijk eigentijdse kultuuruitingen komen daarbij aan bod. In Zierikzcc. Bruinisse, EHcmccl en Burgh-Haamstedc worden dc laat ste jaren heel wat popkonccrtcn ge organiseerd en na BruPop krijgt Schouwcn-Duivcland nu waarschijn lijk een tweede jaarlyks terugkerend popfestival. Dat is althans dc bedoeling van jongerensociëteit Big „S", die dit jaar voor het eerst een klein popfes tival organiseert op de Haamsteedse Beatrixweidc. „Eamstie in Rock" gaat het festijn heten en het pro gramma dat voor vrijdagavond 27 juli is samengesteld door de jeugd soos omvat optredens van de forma ties The Blitzz, Tilt en Vol Schouw se Hoop. Dat betekent in totaal on geveer vijfeneenhalf uur rock. hard rock en New Wave-muziek. „Grote Brusc broer" In navolging van het festival in Bruinisse, dat zo onderhand een landelijke status heeft, hebben dc organisatoren van „Eamstie in Rock zoveel mogelijk geprobeerd een or delijke gang van zaken te waarbor gen. Men heeft zich verzekerd van een bewakingsdienst en de aanwe zigheid van politie, brandweer en een EHBO-post. Er worden lwee aparte podiums gebouwd, zodat het programma - zo goed als mogelijk - ononderbroken kan verlopen. Dc acts „Top of the Bill" is de New Wave-formatie The Bliltz. die al een top-40-singletjc op haar naam heeft staan. De groep speelt voorna melijk eigen werk. Als openings-act treedt Schou- wens „bloedeigen" Vol Schouwse Hoop. kortweg VSII, op. De jongens spelort nog steeds hm» eigen num De Ncir Wave-formatie The Blitzz besluit „Eamstie in Rock", dat vrij dagavond 27 juli op dc Haamsteedse Beatrixweidc wordt gehouden. mers in hun eigen stijl, maar zc schijnen er tegenwoordig ook wat songs van Herman Brood tegenaan te gooien. De Noordhollandse hardrockgrocp Tilt zit in het midden van het pro gramma. In onze streek is zij niet helemaal onbekend, want de groep heeft vorig jaar koninginnedag in de Zierikzeese Concertzaal gespeeld. Met een voorliefde voor con keihard gcluidsvolumc speelt Tilt eigen werk en nummers van bekende hardroek-formalies als Thin Lizzy. AC-DC, Bad Company en Status Quo. Dc restival-organisatie heeft al aangekondigd ernaar tc streven elk jaar „grotere" namen op het pro gramma te zetten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3