Aanleg van een haven groeit Colijnsplaat boven het hoofd Gezichts vermogen Begin aangetast Aanhouding van Iraniërs in Bondsrepubliek Gevolgen van slechte weer Nasleep kettingbotsing Haringvlietbrug EGYPTE EN ISRAËL VERDEELD OVER SOW JET AMERIKAANS VOORSTEL 2 Bedrag van f 1.4 miljoen nodig N.V.J.-protest tegen huiszoeking bij journaliste Veel zwart-rijders in tram en bus Overval op Utrechts belastingkantoor Natuurliefhebbers jagen reebokken in Wilhelminakanaal AGENDA COLIJNSPLAAT, 23-7. Er moet zeer snel 1,4* miljoen gulden op tafel komen om de aanleg van de haven en de daarmee samenhangende dijkversterkingswerk zaamheden bij Colijnsplaat aan de Oosterschelde, nog vóór het komend stormseizoen gerealiseerd te krijgen. TEL AVIV, 24-7. De Israëlische premier Menachem Begin heeft een aandoening aan zijn ogen, die zyn gezichtsveld wat zijn rechteroog be treft met 30 procent, en wat zijn lin- linkeroog betreft met tien procent vermindert. Volgens dokter Sylvio Lavy, een lid van het medisch team dat Begin behandelt, is het gezichtsprobleem van de premier veroorzaakt door de afsluiting of blokkering van een kleine slagader in de schors van de hersenen. Volgens dokter Lavy is „het cen trale gezichtsvermogen niet aange tast, zijn er geen andere neurologi sche symptomen, zijn er geen be perkingen aan Begins intellectuele kapaciteit en zal hij in staat zijn als premier te blijven funktioneren'. Begin zal urenlang kunnen lezen, maar „met enige moeite". Het ge zichtsprobleem is niet van het type dat kan worden opgelost met een bril, aldus de dokter. HAMBURG, 23-7. De Westduitse politie heeft in Hamburg acht Iraan- se staatsburgers aangehouden die in drie gevallen landgenoten op hard handige wijze hadden „berecht". Volgens officiële kringen hadden de acht een „Chomeini-tribunaal" opgericht, waarvoor de drie studen ten geleid werden als „voormalige informanten van de vroegere Iraan- se geheime politie Savak". De drie zouden verhoord en mishandeld zijn en opdracht hebben gekregen naar Iran terug te keren. Tegen de acht „rechters" werd we gens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel, poging tot ontvoering en roof een aanhoudingsbevel uitge vaardigd. Volgens e?n der betrokke nen bestaat in West-Duitsland en Oostenrijk een. "lijst met de namen van 348 Iraniërs die voor Savak werkzaam zouden zijn geweest. De lijst zou door een „comité van ont hulling" zijn gepubliceerd. BURGHSLU1S, 24-7. De vier Duit sers die zondag met hun bootje tegen de staalkabel van de noodbrug over de Oosterschelde voeren en omsloe gen hebben een hachelijk half uur tje beleefd. Ze hebben zich vastge klampt aan de z.g. „fenders". Dat zijn kunst stof drijvers die de kabel drijvende houden. Ze zijn gered door kapitein Gerrit Witte van de Rabbe laar die werd gewaarschuwd door de portier van de brugde heer Leise- boer. Deze op zijn beurt werd ver wittigd van het ongeluk door. de he ren Lievaart en Van Brouwershaven- van het Bewakingsteam op de werk- eilanden. De heer Lievaart maakte deze foto. Gebeurt dit niet, dan zal de aan Colijnsplaas beloofde stormveiligheid het komend seizoen niet bereikt wor den. Dit zei burgemeester J. van de Linde van Kortgene maandagavond na afloop van een spoedvergadering van het Bureau Dijkversterking Oosterschelde van Rijkswaterstaat. De dijkverhogingswerkzaamheden bij Colijnsplaat zijn in een impasse gekomen doordat de gemeenteraad van Kortgene op 12 juli heeft ge weigerd nog eens 1,4 miljoen gulden extra uit te trekken. Kortgene, waaronder Colijnsplaat ressorteert, heeft eerder al 3,6 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor deze ha- venaanleg. Aanlegkosteii gestegen De aanlegkosten zijn volgens Rijks waterstaat de afelopen maanden zo gestegen, dat Colijnsplaat nu zelf vijf miljoen zou moeten bijdra gen en dat vindt de raad van de in totaal 3.400 zielen tellende ge meente Kortgene, waarvan 1.500 in Colijnsplaat, een te hoge prijs. Want Colijnsplaat is er met de aanleg van de haven alleen niet. Daar komen, volgens burgemeester Van de Lin de, nog eens vele miljoenen inrich tingskosten bij. De betrokken instanties, te weten de gemeente, de provinciale water staat, rijkswaterstaat en het Watter schap, hebben maandagmiddag tij dens de spoedvergadering besloten gezamenlijk te proberen die 1,4 mil joen gulden binnen een week ergens vandaan te halen. Men denkt aan het ministerie van verkeer en water staat, dat van economische zaken en dat van crm. Het mandaat van de V.N.-^troepn- macht loopt per dinsdag af. Bereid heidmacht loopt dinsdag af. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken zou de Egyptische bereidheid in Geneve kenbaar heb ben gemaakt. „Wij verwelkomen el ke aktiviteit van de Verenigde Naties die de vrde dient", aldus de minister. Afwijzing Zondag heefit het Israëlische kabi Volgens burgemeester Van de Linde gaat het hier in feite om een voorziening die de gemeente boven het hoofd dreigt te groeien, name lijk de bouw van een jachthaven voor 600 jachten en sportvisboten en nog eens een tiental ligplaatsen voor vissersschepen. Colijnsplaat wacht nu met grote spanning af of het geld er op tijd komt, zodat ze voor 1 december stormveilig achter een voldoende hoge Deltadijk beveiligd is. OOST-BERLIJN. De Franse mi nister van buitenlandse zaken Jean Francois-Poncet is voor een bezoek van twee dagen aan de DDR in Oost-Berlijn aangekomen. Op het vliegveld Schoenefeld werd hij ver welkomd door zijn Oostduitse col lega, Oskar Fischer. Het bezoek krijgt bijzondere betekenis doordat Francois-Poncet de eerste minister van buitenlandse zaken van do drie grote mogendheden (Groot-Brittan- nië, Verenigde Staten en Frankrijk) is, die naar Oost-Berlijn is gegaan. AMSTERDAM, 23-7. De Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft bij de Italiaanse demis sionaire minister van justitie Boni facio geprotesteerd tegen de huis zoeking bij de correspondente van de Ikon en de Groene Amsterdam mer in Italië, Yvonne Scholten. De NVJ eist een openlijke recht zetting van de volgens haar onjuiste informatie, dié door de Italiaanse politie aan de pers is verstrekt. Volgens de journalistenvakbond is de eer en goede naam van mevrouw Scholten ernstig aangetast, omdat de politie heeft meegedeeld dat zij kon takten onderhoudt met terroristische organisaties en dat zij daarom was gearresteerd, terwijl dat niet ge beurd is. Ondersteunen net het compromisvoorstel afgewe zen. Volgens een Israëlische rege ringswoordvoerder staat Isx-aël erop dat de Veiligheidsraad der VN be sluit tot voortgezette aanwezigheid van de VN in de bufferzone in Si- naï. De VN-waarnemers die in het kader van de Israëlisch-Egyptische wapenstilstandsovereenkomst van '48 in Sinai werden gestationeerd, staan niet onder het gezag van de Veilig heidsraad maar onder dat van de secretaris-generaal der VN. MANILLA, Filippijnen. Vietname se soldaten hebben op 22 juni op een door Hanoi bezet eiland van de om streden en door Vietnam, China, Taiwan en de Filippijnen opgeëiste Spratly-groep, 85 Vietnamese vluch telingen doodgeschoten. ARNHEM, 23-7. Nu de zomer al weer een paar maanden oud is, te kent zich duidelijk de invloed van het koele weer en het uitblijven van zonneschijn af. In Arnhem beteken de dat bijvoorbeeld voor het open luchtmuseum een teruggang van het bezoekersaantal met 40.000 ten op zichte van vorig jaar. Het rijksmu seum Kroller Müller in het nationale park De Hoge Veluwe daarentegen noteerde een vermeerdering van het aantal bezoekers met elf duizend ge rekend over de maanden mei, juni en juli. Bij de VVV-kantoren is het vol gens een woordvoerdster zeker 40 procent drukker dan normaal. Een verschijnsel dat zich overigens lan delijk voordoet. Het laat zich mak kelijk verklaren, immers vanwege het uitblijven van fraai strandweer zoekt men naarstig naar alternatie ven. DEN HAAG, 24-7. Elf procent van de bus- en trampassagiers in Den Haag reist zonder geldig plaatsbe wijs. Bij zes procent van de reizigers is sprake van opzet. Dit heeft een on derzoek uitgewezen dat de Haagse Tramwegmaatschappij van mei 1978 tot en met juni 1979 heeft gehouden. Ten opzichte van eenzelfde onder zoek over het jaar daarvoor is het aantal „zwartrijders" met twee pro cent toegenomen. In trams wordt overigens aanmerkelijk meer zwart meegerëden dnn in bussen. UTRECHT, 23-7. Het ontvangst kantoor van de rijksbelastingen aan de Waalsteeg in Utrecht is maandag middag van enkele tienduizenden guldens beroofd door een gewapende en gemaskerde man. De circa 30-ja- rige rover, die vloeiend Duits sprak, kwam het belastingkantoor binnen, sprong over de bali en eiste onder bedreiging van een pistool geld van de kassier. Deze gaf hem geld, waar na de man zelf ook nog een greep in de kas deed. Daarna ging hij er te voet met de buit vandoor. De Utrechtse politie is een zoekaktie be gonnen. SON, 24-7. De rijkspolitie van het Brabantse Son vermoedt dat natuur liefhebbers verantwoordelijk zijn voor de dood van zeker vijf reebok ken. De beesten zijn de afgelopen weken verdronken in het Wilhelmi nakanaal. De politie denkt dat de dieren zijn opgejaagd door natuur liefhebbers die de bokken van dicht bij wilden bekijken. De politie achtte de kans klein dat de dieren zijn op geschrikt door stropers. In het be treffende gebied wordt namelijk in tensief gepatrouilleerd en er worden nooit schoten gehoord. LAATSTE NIEUWS DORDRECHT, 24-7. Van de 73 automobilisten die betrokken waren by de kettingbotsing in dichte mist op 15 mei van dit jaar op de Haring vlietbrug. zullen er dertig voor de kantonrechter in Zevenbergen moe ten verschijnen. Tegen 28 van hen zal een dagvaarding worden uitge bracht wegens het onvoldoende af stand houden en het daarmee in ge vaar brengen van het verkeer. Dit heeft de officier van justitie te Dordrecht meegedeeld. Deze 28 automobilisten reden in de staart van de file die bij de kettingbotsing betrokken was. Getuigen verklaringen De tenlasteleggingen zijn samenge steld aan de hand van getuigenver klaringen en rekonstruktietekenin- gen van de kettingbotsing, die aan 3 mensen het leven kostte en waarbij 26 personen ernstig gewond werden. Volgens de officier van justitie is er geen bewijs op grond waarvan dc betrokken automobilisten een mis drijf aangerekend kan worden. „Het blijft bij een overtreding". In overleg met de officier van ju stitie te Breda heeft de Dordtse of ficier besloten tegen alle gedag vaarde automobilisten dezelfde straf te eisen: maximaal f 300.— boete of twee maanden gevangenisstraf. Dagelijks Zierikzee Si. Lievenmonsertorenle beklim men van 10.00-17.00 uur. Van 3 t/m 26 juli Zierikzee Galerie Nobel dinsdag t/m zaterdag 10.00-18.00 uur Tentoonstelling Tex- tielobjekten Betty Appelman. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Tol 22 augustus elke woensdag Haamstede Ned. Herv. Kerk; Dia-serie „De ban ken zijn hard"; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. Wekelijks Bruinisse Stadhuis; spreekuur (loco-)burge- meester; 19.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37, wereldwinkel Schou- wen-Duiveland, 9.30-15.30 uur. Van 21 juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Woensdag 28 juni-eind augustus Renessc Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Van 28 juli tot en met 18 augustus Zierikzee Gravensteen, van maandag t/m za terdag 11.00-17.00 uur zomerlentoon- stelling Zeeuwse Kunstkring. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beürs; openlucht-schaken; 19.00- 21.00 uur. Vanaf donderdag 12 juli tot eind augustus Brouwershaven Restaurant „De Brouwerie" 14.00- 16.00 uur tentoonstelling Netty Michels. Iedere maandag en Woensdag vanaf 18 juli Haamstede Korenmolen „De Graanhalm", be- zichtignig, 10.00-17.00 uur. Dinsdag 24 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Brouwershaven Grote Kerk: Orgelconcert door Kees van Eersel, 20.00 uur. Scharend ykc Sportveld Scharendijke, Elkerzeese- weg politiehondendemonstratie, 19.15 uur. Dreischor Ned. Hervormde Kerk, 20.00 uur, or gelconcert Dirk Jansz. Zwart, m.m.v. mevrouw M. N. Coumou-Groenen- dijk (sopraan). Ouwerkerk Ring Kermis. Woensdag 25 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Donderdag 26 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Vrijdag 27 juli Zierikzee Youth for Christ koffiebar in het Chr. Geref soosgebouw in de Beddc- wccg m.m.v. de theatergroep „Op Vrije Voeten", aanvang 20.00 uur. Bar Mirabelle; Riverside Seven; 22.00 uur. Haamstede Beatrixweide, Weststroat 18.00 uur Openlucht optreden formaties The Blitzz, Tilt, V.S.H. Beatrixweide; „Eamstie in Rock", popfestival; 18.00 uur. Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, filmvoorstelling Broeder zon en zus ter maan, 20.00 uur. Scharendijke 19.00 uur Bazar op het sportveld. Bij slecht weer in de loods Zaad Noord- dijk, nieuwe jachthaven. K erkwerve VerenigingsgebouwPhilips-drive-in show met John Mckluskv. 20.30 uur. Zaterdag 28 juli Zierikzee Concertzaal-bioskoop; Superman' 14.00 en 20.00 uur. Burgh Ring of ZWN garage, rommel en verkoopmarkt, 8.30 uur. Renesse Hoogenboomiaan. 13.30-21.00 uur. Jubileum concours-hippique L.R.V. „De Schouwse Ruiters". Scharendijke 11.00 uur Bazar en rommelmarkt op hel sportveld. Bij slecht weer in de loods Zaad Noorddijk, nieuwe jacht haven. Zondag 29 juli Zierikzee Concertzaal-bioskoop„Superman" 20.00 uur. Maandag 30 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan v. d. Driest, m.m.v. Jan Zwanepol, orgel en Leen de Borst, hobo. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad. 19.30 uur. Zaterdag 28 juli Zierikzee Koffiebar in het Chr. Geref. soosge bouw m.m.v. de Ierse folkzanger Rodney Cordner, 20.00 uur. Dinsdag 31 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Dreischor Ned. Hervormde Kerk, 20.00 uur, orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nieuwerkcrk Ons Dorpshuis, 14.30 uur Buitenge wone openbare raadsvergadering af scheid burgemeester J. D. de Kam. Woensdag 1 augustus Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, volkdansfestijn, 20.00 uur. Renesse Herv. Kerk; Intermezzo met St. Wil- librorduskoor, 20.00 uur. Donderdag 2 augustus Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Vrijdag 3 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; Dixie Daddies; 22.00 uur. Scharendijke De Putmeet 14.00 uur; Installatie nieuwe burgemeester gemeente Mid- denschouwen. Zaterdag 4 augustus Serooskeijke Rommelmarkt t.b.v. „Ons Dorpshuis" vanaf 10.00 uur. Ouwerkerk Windsurffestival in het krekenge- bied. Woensdag 8 augustus Renesse Herv. Kerk; Zeeuws Jongenskoor, o.l.v. W. F. Palstra, 20.00 uur. Donderdag 9 augustus Renesse Parkeerterrein aan de Laone, ring steken, 14.30 uur. Vrijdag 10 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; The Westcoast Jazz band, 22.00 uur. Woensdag 15 augustus Renesse Herv. Kerk; Brass '79 Rotterdam olv. W. F. Palstra, 20.00 uur. Vrijdag 17 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; dans- en showorkesl The Drifting Five, 22.00 uur. Renesse Lampionoptocht vanaf dorpshuis, 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, ont vangst t.g.v. Benclux-dagen. Oosterland Kermis op de Markt. Sirjansland Terrein Camping Hoogezand, 20.00 uur politiehondendemonstratie. Bruinisse Dorpshuis, Eric Bell Band, 20.00 uur. Grevelingenstrand, jcugdspelen, 14.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt zei Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 LONDEN. Bij een ontploffing in De bond heeft haar Italiaanse zus een laboratorium van het Groot- terorganisatie en de buitenlandse britse onderzoekcentrum voor persvereniging in Italië gevraagd de atoomwapens in Aldermaston is een NVJ-protesten te ondersteunen en geleerde omgekomen. Een woord- er bekendheid aan te geven onder voerder van het ministerie van de- Italiaanse journalisten. Aan minister fensie in Londen zeidat er geen Van der Klauw van buitenlandse radioactief materiaal is vrijgeko- zaken heeft de NVJ gevraagd even- men. De geleerde werkte alleen in eens te protesteren bij de Italiaanse het laboratorium. regering. CAIRO, 23-7. Egypte heeft zich akkoord verklaard met het door de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie gedane kompromis-voorstel om waar nemers van de Verenigde Naties te plaatsen tussen de legers van Egypte en Israël, ter vervanging van de V.N.-troepen die daar nu nog aanwezig zyn, zo hebben de Egyptische kranten „Al Ahram" en „Al Gomhouria" maandag gemeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2