HET VUURWERKDRAMA TIEN MANCHES EN TWEE FINALES IN DRUK BEZOCHTE AUTOCROSS Grote olieramp in Caraïbisch gebied Nederlandse toeristen Italië uitgezet Geen popconcerten in Brussel Vervoersbonden overwegen akties in de havens ERIC DE NOORMAN Twee kategorieën: STREEKNIEUWS Klederdrachten show in Grote Kerk Veere Komst honderd Vietnamese vluchtelingetjes Eerste Rotterdamse hovermarine aangekomen Wat biedt de BEELDBUIS? De ontembare 5 De winnaar in de categorie kleine wagens, de heer Henny Woudenberg met. de lauwerkrans. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 21-7. Ouder auspiciën van de Eerste Zuid- Hollandse Autocross-organisatie werd zaterdagmid, dag, op een terrein aan de Kooymansweg, een auto cross georganiseerd. Ongeveer 3500 bczockrs zagen een uitstekend georganiseerde cross, die na tien manches door twee finales werd beslist. De autocross werd af gesloten met een spektakulairc af valrace. OUWERKERK Diefstal Van een zware kraan, in gebruik bij de dijkverhoging le Ouwerkerk, zijn diverse onderdelen gestolen. De waarde ervan is niet bekend, doch is wel groot. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Tandarts P. Hanedoes, bestuurslid van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevorde ring van de Tandheelkunde (KNMBT), ontkent te hebben gezegd dat mede door toedoen van tandpro- thetici vier procent van de mensen in ons land aan kanker overlijdt. Dit heeft de KNMBT namens Hanedoes la ten weten naar aanleiding van het verontwaardigd kommentaar van sekretaris Van der Woude van de Organisatie van Nederlandse Tand- prothetici (ONT). Voor de races waren de deelne mende wagens in twee kategoriën verdeeld, de grote wagens/stockcars en de kleine wagens. Diskwalifikatie De eerste finale werd in de kate- goric kleine wagens verreden. Win naar werd Henny Woudenberg, na dat de twee eerder aangekomen cou reurs gediskwalificeerd waren. Zij hadden herhaaldelijk de vaten op het parkoers op de verkeerde wijze gepasseerd. In de finale grote wagens/stock- cars eindigde Martin Speksnijder op de eerste plaats. De afvalrace had als winnaar Huug Stuur uit Wad- dinxveen. Brandvrije pakken Opvallend was dat de coureurs dit jaar voor het eerst in brandvrije pakken waren gestoken. Het ongeluk van vorig jaar en nog enkele andere voorvallertjes brachten de organisa- ROTTERDAM. De Nederlandse cruisemaatschappij „Bestevaer", die zonder ooit gevaren te hebben haar aktiviteiten gaat staken, heeft in de eerste periode van haar kortstondig bestaan een verlies van 1,2 miljoen geleden. De jonge onderneming heeft tot 30 oktober a.s. surceance van be taling gekregen. tie tot het besluit de pakken ver plicht te stellen. Tijdens een man che sprong de waterslang van do stock-car-coureur J. v. d. Berg uit Nieuwerkerk aan d'e IJssel. Stoom én gloeiend water vulden de stock car. Heet water drong tussen zijn kleding eri hij liep brandwonden op. De EHBO-ploeg verleende erste hulp. Het publiek had ondanks dit incident bewondering voor de genomen vei ligheidsmaatregelen. ROTTERDAM. De binnenvaart krijgt meer ligplaats in het centrum van Rotterdam. De gemeente heeft in de Leuvehaven - een geliefd plek je onder schippers - 105 meter „vrije" kade ér.bij gekregen naon derhandelingen met twee bedrijven die recht hadden op een vaste lig plaats. OTTERLO. Het tegelmuseum „It Nofiik Ste" in Otterlo is te klein ge worden. De gemeenteraad van Ede zal dit najaar beslissen of er een nieuw museum voor de duizenden tegels wordt gebouwd of dat het be staande muséum wordt uitgebreid. De provincie Gelderland heeft aan het Edese gemeentebestuur laten weten wel wat voor nieuwbouw te vóelen. SCARBOROUGH, 23-7. Het Cara- ibische iland Tobago wordt niet lan ger bedreigd door de olie die in zee gestroomd is na de aanvaring afge lopen donderdagnacht tussen de tankschepn „Aegean Captain" en „Atlantic Express", zo heeft men zondag in Scarborough meegedeeld. De kustwacht van San Juan (Por to Rico) heeft gemeld dat. uit beide schepen samen zeker al 250.000 ton olie in zee gestroomd is. Als alle door dc schepen vervoerde olie in zee komt kan deze hoeveelheid wel 500.000 ton worden. Volgens de woordvoerder van de Noordamerikaanse firma die belast is met het bestrijden van de olievlek (met een omtrek van 20 bij 4 kilo meter), is de vlek volledig onder kontrole. De uitwerking van op de olie gespoten chemicaliën is over duidelijk. Bij de aanvaring zijn drie mensen om het leven gekomen, terwijl er nog zesentwintig (van wie vijfen twintig op de „Atlantic Express") vermist worden. Smit Internationale in Rotterdam is met twee schepen - „Smit Lloyd 114" en „De Zwarte Zee" - betrok ken bij de bergingswerkzaamheden. VEERE, 20-7. Op vrydag 27 juli zal in het zomerprogramma van de Stichting Delta-Cultureel de Zeeuw se kledcrdrachtenshow gepresenteerd worden door mevrouw M. de Jager- de Pagtcr uit Domburg, in dc Grote Kerk in Veere. Deze show is al enkele malen eer der te zien geweest in de Grote Kerk, maar het bestuur heeft ge meend dat, ten behoeve van de steeds wisselende toeristenbevolking deze show nogmaals in het program ma opgenomen kan worden. Er is altijd veel belangstelling voor oude gewoonten en gebruiken. Velen zijn niet bekend met de klederdrachten en voor degenen die er al iets meer van gezien hebben, kan het zeker ook weer een interessante avond worden. MANAGUA. Het eerste besluit dat de junta in Managua zal onderteke nen, zal gaan over do onteigening van dc bezittingen van Somoza. Adolfo Robelo, een van de vijf leden van dc junta heelt dit vrijdag in Managua aangekondigd. ROME, 21-7. Elf Nederlandse toe risten die op dc camping „Isolino" aan het La go Maggiore vakantie hielden zijn na voorarrest van drie en een halve dag vrijdag uit Italië gezet. Een twaalfde Nederlandse toe rist, Erik de Lange uit Rotterdam, ligt nog in een ziekenhuis met een door de scherf van een fles veroor zaakte snij wond aan een arm. De rechter-commissaris heeft bepaald dat ook hij na zijn oritslag uit het ziekenhuis Italië moet verlaten. De twaalf Nederlanders zijn in de nacht van 16 op 17 juli betrokken geweest bij een hevige vechtpartij in een plaatselijk café. DEN HAAG. 19-7. Staatssecretaris Haars van justitie wil de komst van ongeveer honderd Vietnamese vluch telingetjes naar Nederland bevorde ren. Het is de bedoeling dat de al leenstaande kinderen, die niet ouder dan zeven jaar zijn, in ons land zul len worden geadopteerd. Dé groep is niet begrepen in het aantal boot vluchtelingen dat Nederland al heeft toegezegd te zullen opnemen, zo deelde het ministerie van justitie donderdag mee. Het is nog niet te overzien of in alle gevallen adoptie mogelijk zal zijn. Eerst zal moeten worden be keken of de kinderen ouderloos zijn of dat de ouders bereid zijn defini tief afstand van hun kind te doen. Het ministerie van justitie sluit daarom niet uit, dat de adoptie in deze gevallen langer kan gaan du ren dan normaal. BRUSSEL, 20-7. De burgemeester van de stad Brussel, Van Halteren, heeft zonder vooroverleg met de or ganisatoren een reeks popconcerten, die elke zondag tot 26 augustus ge houden zouden worden, geschorst. Die concerten zouden gegeven wor den in een Brussels park ter gele genheid van het duizendjarig be staan van de stad Brussel. Volgens- de burgemeester gebruikte de jeugd, die reeds gehouden concerten bij woonde, drugs. De burgemeester zei dat niet alleen hasj werd gerookt, maar ook heroïne werd gespoten. Tijdens twee van de vier reeds ge geven concerten is volgens de bur gemeester een „explosie van drug- gebrüik" gekonstateerd. Hij zei het niet verantwoord te vinden dat tal rijke minderjarigen bij zulke con certen voor het eerst in kontakt ko men met druggebruikers. ROTTERDAM, 22-7. De eerste ho vermarine van de Rotterdamse ha vendienst is zondagmiddag aange komen in dc Maasstad. Zaterdag middag was het zvveefvaartuig al in Vlissingen gearriveerd. Het schip is de eerste van vier, die het gemeentelijk havenbedrijf besteld heeft bij Hovermarine Inter national in Southampton. De vaar tuigen kosten 2,5 miljoen gulden per stuk. De hovermarines halen een snel heid van 65 kilometer per uur en zijn bestemd voor patrouille werk in het havengebied. Ze kunnen bij rampen de eerste klappen opvangen. De bouw en uitrustig is daarop bere kend. Een nieuw snufje is de uitschuif- bare tvrmast, die achttien meter hoog reikt. Op een monitor op de brug kan de bemanning zien, wat er loos is op bijvoorbeeld het dele van een tanker. ROTTERDAM, 21-7. Het Centrale vervoersbonden FNV (kaderleden en bestuursleden uit de havens) denkt aan akties in de havens van Rotter dam cn Amsterdam. Dc akties zou den gevoerd moeten worden voor een selektie uit de zeventien punten, die by dc CAO-onderhandelingcn door de werkgevers zyn afgewezen. Het Centrale Bedrijfsgroepbestuur - heeft besloten, dat de ondernemings afdeling de komende weken hun le- d'en moeten raadplegen over de ak- tiepunten en over de vorm van de akties, aldus een woordvoerder van de vervoersbonden. De drie akliepunten, die het Be- drijfsgroepbestuur aan de leden heeft voorgelegd zijn: arbeidstijd verkorting, een extra dag vakantie (de werkgevers hebben toegezegd wel bereid te zijn die dag volgend jaar te geven) en verwerking in de uurlonen van de zogenaamde haven werkerstoeslag. Zodra de meeste mensen terug zijn van vakantie zul len er bij de havenoedrijven leden vergaderingen worden belegd. DINSDAG 24 JULI NED. I: De EO begint 's middags met de Amerikaanse film Misty, de wilde pony. Daarna de Zomerkrant speciaal, waarin de jeugdige kijkers Bas en Barbara kunnen verwachten, alsmede de rubriek Flap-iiit en een filmpje over een treinreis. Het avondprogramma begint met Grizz ly Adams. Teddy Roosevelt trekt alleen de Amerikaanse wouden in om te leren overleven in de natuur. Hy moet al snel ondervinden dat iets dergelijks niet valt te leren uit een instruktieboek. Camping 1979 is de titel van een programma over kamperen, waarin onder meer aan dacht wordt besteed aan de barbe cue en aan onderhoud van caravans. Tenslotte de achtste editie uit de serie Hoe zouden ivij dan leven?, waarin de onzekerheid van de twin tigste eeuwse mens aan de orde komt. De NOS zet de uitzending voort met Het dossier. Het onder werp van deze aflevering is de Rus sische uitvinder Makhonin, die in het begin van deze eeuw een brand stof heeft uitgevonden die zeer goed te gebruiken was, maar door de Russische regering niet geprodu ceerd mocht worden. NED. 2: Felix Meurders verzórgt weer de presentatie van VAR A's popkaravaan, die het volgende te bieden heeft: Ria Verda's Kinder show en een „live" concert van The Scene. Na het journaal gaat de uit zending verder met De 7 van Blake. Om een oorlog op de planeet Lindor te voorkomen moei de verbannen president Sarkoff naar zijn volk te rugkeren. Blake en Cally nemen de zware taak op zich om de president te bevrijden. Tot hun verbazing moeten zij constateren dat de heer Sarkoff helemaal niet zo happig is op een terugkeer naar zijn volk. Het opinieprogramma Vara-visie wordt gevolgd door Fatale koers, een En gelse gedramatiseerde documentaire over de luchtvaartramp in 1976 in Joegoslavië, waarbij 176 mensen om. hel leven kwamen. De oorzaak van het ongeluk was een verkeerde koers, waardoor twee vliegtuigen op elkaar botsten. De verantwoordelij ke verkeersleiders kregen twintig jaar gevangenisstraf. De film geeft ook een indruk van de rechtszaak, die op het ongeluk volgde. DINSDAG 24 JULI NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven, 14.00 Misty, de wilde pony; 15.30 Zomerkrant speciaal; 1S.00 Nieuws voor doven; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Grizzly Adams; 19.55 Camping 1979; 20.55 Hoc zou den wij dan leven?; 21.37 Journaal; 21.55 Hel dossier; 22.55 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 VA- RA's Popkaravaan; 20.00 Journaal; 20.27 De 7 van Blake; 21.20 VARA- visie; 22.00 Fatale koers; 23.15 Nieuws. DEN HAAG. Minister Gardeniers van c.r.m. kan volgend jaar Neder landse komponisten voor f 335.700 opdrachten en voor f 441.000 stipen dia verstrekken. De gelden kunnen bij het ministerie worden aange vraagd. Een werkgroep onder voor zitterschap van Jan van Vlijmen be oordeelt de aanvragen. 15 „Weet jc ook, of ze vijanden had, Lowieke?" „Dat heb ik mezelf ook wel eens afgevraagd. Er waren soms van die gekke telefoontjes, heej? Een mar. belde op en vroeg naar Nittel. Ik moest dan altijd antwoorden, dat ze er niet was cn er wat bij verzinnen: uil of boodschappen doen in de stad of :iaar familie. Op de duur werd ik nieuwsgierig en vroeg: wie belt er jou iedere keer? Dan antwoordde ze koi elig: niets bijzonders. Bemoei je cr niet mee; dit zijn mijn zaken." „Wat waren dat dan voor zaken?" Schouderophalend antwoordde 75. Arn haalt de schouders op. ..Ik weet hel niet. heer, maarWij kunnen hier niet le lang blijven, Arn", valt een der rovers hen» in de rede. „Als Harald argwaan krijgt Dc hoofdman knikt. „Hel is waar", /.egt hij. „Dus jullie weten wat je le doen slaat. En probeer ook eens uit tc vissen waar die wa pens vandaan komen, al geef ik jullie daarin niet veel kans". Met een korte groet keren de onderhandelaars terug. „Dus ge hebt dc eis tot overgave afge wezen?" grinnikt Arn. „Dan moet ge een pop of zoiets aan dc galg knopen, anders krijgt sluwe Harald tóch argwaan". Eric knikt goedkeurend. Do struikrover blijkt over hersens te beschikken. Hij neemt de ander nog eens aandachtig op en even be kruipt hem twijfel of dc rover wel eerlijk spél speelt. ..Wat weet je van dc onbekende helper van Harald?" vraagt hij. ..Dat het een kerel is die over een stelletje goed afgerichte, uitstekend bewapende krij gers beschikt", is het' antwoord. „Dat heb ik zelf gezien. Ik ben nogal nieuwsgierig van aard cn toen do wapens'kwamen, wilde ik wel eens weten waar Harald die stiekum vandaan haalde. Ik volgde hem naar de plaats, waar een stuk of tien karren volgeladen stonden, met een man of vijftig bewaking erbij. Nou. iemand die zó zijn krijgers africht, moet zelf een kerel van belang zijn" „Wan ri Iwt Horen?" vraagt Eric snel „Tj a. dat /al wel", zegl de rover ..Zo goed heb ik ze ook niet durven bekijken. Maar wat zullen het anders geweest moeten zijn". ..Ik weet het niet", mompelt Eric fronsend. „Jammer dat jc niet meer ontdekt hebt. Maar genoeg gepraat. Harald's aanval is nu belang rijker. Het heeft geen zin de rover weer op te sluiten. Integendeel, iedere man is bruik baar cn dus laat Eric hem schild cn wapens geven. Snel trekt hij zelf zijn wapenrusting aan cn voegt zich bij Svcin cn dc anderen op dc borstwering. „Waar blijft die aanval?" gromt dc lange Sakser ongeduldig. ..Of broedt die sluwerik een vuiligheidje uit?" Eric luistert amper. Dc vreemde gedachte, die hem tijdens het gesprek met Arn ineens te binnen geschoten, laat hem niet meer los En bij deze gedachte vergeleken zinkt zelfs Harald's dreigende aanval in het niet. Van Duf ten: „Geen idee, meneerke. Ik heb er haar vaak naar gevraagd, maar ze liet er nooit, iets over los. Ze zei dan altijd: dat gaat je niks ann." „Een ch geheel andere vraag, Lowieke. Als jc niet wilt, hoef jc er geen antwoord op te geven. Heb jc haar wel eens geslagen? Hadden jullie wel eens slaande ruzie?" De man dacht enige ogenblikken na. „Die eerste keer, he? Dat we zwaar la wijt hadden ik haalde uit en sloeg haar een paar keer in 't gezicht. Dat heb ik geweten, me neerke. Niet dat ik zo sterk ben, maar als het moet, sta ik mijn man netje wel en ben helemaal niet bang. Maar Nittel had veel aan sport gedaan en bovendien was ze judoka. Als ze me beetpakte, was ik nergens meer. Ze vloerde me en ik dacht, dat ze m'n ribben had gebro ken. Ze zei toen - dat was dus tij dens die eerste ruzie - loon ik op dc grond lag: als schoolmeisje ben ik een keer verkracht. Door drie jon gens. Nadien heb ik gezworen, dal me zoiets nooit meer zou overko men. Daarom heb ik judo geleerd. En veel aan sport gedaan. Nee, me- ncerke. ik kon tegen haar niets uit richten. In vechten was ze mij de baas. Ach. eigenlijk in ieder op zicht." ..Als i' hel dus goed begnpen heb, Lowieke, was het Nittel enkel om geld en een goed leven te doen." ..De spijker op de kop, meneerke. Maar dat had ik te laat door. Ik ben een gemakkelijk mens. Tc gemakke lijk. Ach, ze had immers al gauw genoeg van me. Ze heeft me gewoon geruïneerd. Nou, ik ben nooit haat dragend geweest. Dat zij moge rus ten in vrede." Terugrijdend naar Dorringen dacht Boelaan na over deze man. Dat alibi leek walerdicht, maar hel was ook bcsl mogelijk dat die kaste lein voor een paar briefjes van hon derd zonder blikken of blozen zal beweren, dat Lowieke op Koningin nedag zijn kroeg niet uit geweesi is. A1 lijkt het me niet waarschijnlijk: -h die Van Doften eens in het oog i' len houden Voor alle zekerheid. 'ani er is een vrouw vermoord en dan bestaat cr ook een dader. En die moet op de proppen komen: het is onze eer te na om hierin niet te sla- Door F. VAN FALCKENOORT In Dorringen bracht hij bij zijn chef verslag uit over zijn bevindin gen bij Lowieke van Duften. „Er is sprake van ene Geert-Jan. Volgens Van Duften moet die Geert-Jan in Dorringen wonen. Nittel had het cr gedurende haar huwelijk wel eens over tegen haar man. Het moet ccn vriend of een relatie van Nittel ge weest zijn, want ze werd ook vaak opgebeld door een man." Hoolwcrf antwoordde nadenkend: „Geert-Jan is in deze omgeving een weinig voorkomende naam. Klinkt Vcluws. Goed, ik zal de afdeling be volking vragen of ze het kunnen uit vissen. Al zal dat niet eens zo ge makkelijk gaan." En wat dit laatste betrof, had hij een voortuitziendc blik. De hoofdambtenaar, die Hool wcrf de volgende morgen te woord stond, antwoordde: „Moet u eens luisteren, meneer Hoolwcrf. wij hebben hier de persoonskaarten van ruim dertienduizend \touwc» cn nog eens een ongeveer zelfde aantal mannen. Plus enige honderden foto kopieën van degenen, die dc laatste zes jaren zijn gestorven of vertrok ken uit onze gemeente. Als het op een achternaam aankomt, haal ik die cr zo uit. Dat is een kwestie van een paar minuten. Maar een voor naam Daarvoor moet ik kaart voor kaart laten nakijken. Van de mannen dus. Dat zijn de gele kaar ten. Hebt u een mannetje voor me. dJc dal wil opknappen? Maar dan bent u /eker drie dagen kwijt, als hel niet langer is. Nee meneer, daar Is geen beginnen aan." „Laat dan voorlopig maar", be sloot. Hoolwcrf gelaten. „Tenzij jul lie eens een kaart in handen krijgt met die voornaam. Of iemand van jullie zich die naam herinnert." „Als wc een mogelijkheid zien, zullen we die benutten, meneer, beloofde de ambtenaar. „Want wc willen best meewerken om de dader van die moord te vinden. Maar we hebben hier ook ons dagelijks werk. En dat is in een snel groeiende ge meente als de onze elke dag meer." Hoolwcrf dacht na, toen hij de te lefoon had neergelegd. Drie mensen waren ondervraagd: de beide cx- scholiercn en dc gewezen echtge noot van het slachtoffer. vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 5