BINNENKORT VERSCHIJNT SEKTORNOTA OVER TOERISTISCH BEDRIJFSLEVEN Italiaanse politie doorzoekt woning Nederlandse journaliste Kabinets wijziging in V.S. voltooid Sorfioza naar Bahama- eilanden Arafat naar Frankrijk? Nederlandse bus in Duitsland verongelukt Kernreaktor in Japan stilgelegd Tien miljoen gulden extra voor vluchte lingenhulp OPLOSSING Wederinvoering VLUCHTELINGENPROBLEEM doodstraf THEORETISCH MOGELIJK algewezen Bijstands eenheid in Libanon Vrijlating Charta- ondertekenaars? Veel doden bij gevechten in Rhodesië 2 Versoepeling financieringen Geneefse konferentie Dodelijk verkeersongeluk AGENDA DEN HAAG, 20-7. De reisvcrkeersbalaus is de laatste jaren steeds nagalief geweest, maar het nadelig saldo is nog nooit zo groot geweest als thans. Toen het Nederlands toerisme naar het buitenland op gang kwam, lagen de uitgavén in het buitenland jaren achtereen ongeveer op het peil van de inkomsten uit het buitenlands toerisme naar Nederland. Dit heeft staatssecretaris Haze- kamp in Den Haag verklaard in een toelichting op de nota toeristisch be leid. WASHINGTON, 21-7. President Carter van de V.S. heeft vrijdag hét ontslag van nog twee leden van het kabinet aanvaard en vertelde ver slaggevers dat hiermee de wijzigin gen in zijn regering voltooid zijn. De ministers wier ontslag vrijdag is aan vaard zyn James Schlesinger van energie en Brock Adams van ver keer. Schlesinger zal worden opge volgd door Charles Duncan, nu twee de man op het ministerie van d'efn- De Amerikaanse regering ziet er nu als volgt uit: Buiténlandse zaken: Cyrus Vance (ongewijzigd); finan ciën: Millaer (was Blumenthal); de fensie: Harold Brown (ongewijzigd); justitie: Benjamin Civiletti (was Grif fin Bell); energie: Charles Dun can (was James Schlesinger); ge zondheid, onderwijs en sociale zaken: Patricia Harris (was Joseph Califano) binnenlandse zaken: Cecil Andrus (ongewijzigd); landbouw: Bob Berg land (ongewijzigd); handel: Juanita Kreps (ongewijzigd); arbeid: Ray Marshall (ongewijzigd). De vakatures vrijgekomen door het vertrek van minister Adams van verkeer en de overplaatsing van minister Patricia Harris van huisvesting en stadsont wikkeling naar gezondheid, onder wijs en sociale zaken, moeten nog worden vervuld. MIAMI, Florida. 21-7. Ex-presi dent Anastasio Somoza van Nica ragua heeft Miami in Florida ver laten en is aan boord van een jacht vertrokken naar de Bahama- eilanden. Somoza heeft laten doorscheme ren dat hij een dag of tien op de Bahama-eilanden verblijft. Waar precies heeft hij niet willen zeggen. Wel onthulde hij dat hij andere reis plannen heeft en onder meer naar Australië wil. In Somoza's gezelschap bevinden zich zeventien personen, onder wie gezinsleden en lijfwachten. De overheid in Washington had kort te voren besloten dat zij de on geveer vijftig federale agenten die met de bescherming van de ex-pre sident waren belast, van hun taak zou ontheffen. BEIROET, 20-7. Dc leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie P.L.O., Jasser Arafat, zal volgens een persbericht in het najaar op uitnodiging van president Valery Giscard d'Estaing Frankrijk bezoe ken. Het in Koeweit verschijnende blad Al-Qabas bericht, dat de Fran se president Arafat heeft uitgeno digd om met hem te praten over de crisis in het Midden-Oosten en de Frans-Palestijnse betrekkingen. Ook de bemoeiingen van de Europese Gemeenschap lot oplossing van het konflikt in hel Midden-Oosten zou den daarbij ter sprake komen. Ongeveer dertig organisaties heb ben de staatssecretaris van materi aal voorzien, dat mede aan deze nota ten grondslag heeft gelegen. De nota is geen verzameling sectornota's: Deze nota beperkt zich tot het toeris tisch beleid. Over het toeristisch be drijfsleven zal over niet al te lange tijd een sectornota verschijnen, aldus de staatssecretaris. Akkowodaties In aansluiting op het ruimtelijk en milieubeleid zal in toeristische ont wikkelingsgebieden worden getracht concentratiepunten te vormen van akkommodaties en andere voorzie ningen met aansluitende infrastruk- tuur. De nota konstateert dat de akkom- modatie aan de kust aan het ver ouderen is. Aan het moderniseren er- Van zal worden gewerkt. Aansluiting van kampeerterreinen op gemeen telijke violercingen is verder nog steeds een knelpunt dat zal worden bekeken. Goedkoper Voor de hotellerie zijn speciale voorzieningen van belang zoals ap partementenhotels en goedkope lo- giesvormen. Ook wordt gezegd, dat attraktiepunten als „trekkers" kun nen fungeren, maar dergelijke pro- jekten van het bedrijfsleven verdie nen een voorzichtige en overwogen benadering. De nota wijst ook nog op allerlei bestaande financieringsregelingcn, die gebruikt kunnen worden bü het verwezelyken van alle mogelijke plannen op toeristisch gebied. Naast voortgezette propaganda in het binnenland zal de Nederlandse buitenlandse promotie worden ge richt op nieuwe markten. Maar overwogen wordt bijvoor beeld of bij maatregelen om de infra- struktuur van kampeerbedrijven te verbeteren een andere tegemoetko mende regeling kan worden getrof fen dan vermeld in de wet investe ringsrekening. Ook wordt eraan gedacht moge lijkheden op grond van de krediet- beschikking midden- en kleinbedrijf toe te passeri vobr bepaalde toeristi sche sectoren, met inbegrip V£tn be staande ondernemingen. Bovendien wil men een aantal be palingen van de kredietbeschikking toeristische akkommodatie versoepe len. Voor de modernisering van toe ristische bedrijven zullen daarnaast aparte faciliteiten komen om de ren telasten van verleende kredieten aanmerkelijk te verminderen. DEN HAAG, 22-7. Dc Italiaanse politie heeft zaterdagmorgen met enig geweld de woning doorzocht van dc Nederlandse journaliste Yvonne Scholten, die in Italië korrespon- dente is van IKON-riado ën -tv en van het weekblad „De Groene Am sterdammer". In overleg met een advokaat zal mevr. Scholten een klacht indienen tegen de wijze waarop de politie te gen over de plaatselijke pers mede delingen heeft gedaan inzake haar vermeende relaties met de terroristi sche Rode Brigades. Dit blijkt uit een verklaring, die de IKON en de Groene zondagmid dag gezamenlijk hebben verspreid. Dit gebeurde naar aanleiding van berichten uit Italië dat mevr. Schol ten gearresteerd zou zijn en dat in haar woning in een plaatsje tachtig kilometer ten noordoosten van Rome wapens, explosieven, verdovende middelen en pamfletten van de Rode Brigades zouden zijn gevonden. Huiszoeking De buren van haar woning in Can- talupo belden haar op in Rome met dé mededeling dat 25 agenten het huis binnengedrongen en het aan het doorzoeken waren. Toen de journa liste thuiskwam, werd haar verteld, dat tot huiszoeking was besloten om- MUENCHEN/DEN HAAG, 21-7. Een Nederlandse loerbus met 44 va kantiegangers is zaterdag op de snel weg Muenchen-Salzburg bü Mies- bacli in Beieren by een verkeerson geluk betrokken geraakt en uitge brand. Drie personenauto's en een cara van brandden ook uit. Drie inzitten den van een auto raakten licht ge wond, van de Nederlandse vakantie gangers niemand. De bus van het autobusbedrijf Lanting uit Klazienaveen bracht voor het reisbureau Neckermann de 44 Nederlanders vanuit Eindhoven naar Kolling in Oostenrijk. Daar zouden zij overstappen op een Oos tenrijkse bus die hen naar hun va kantiebestemming aan de Klopei- nersee zou brengen. In een file op de snelweg begaven volgens de chauffeur, Hans Sulmann uit Klazienaveen, de remmen van de bus het plotseling zodat deze achter op een auto met caravan botste. De TOKIO, 22-7. De grootste kernre actor van Japan is zondag stilge legd nadat een lek was ontdekt in het koelsysteem. De reactor staat in Tokai ten noordoosten van Tokio. Dit heeft de Japanse maatschappü voor de opwekking van kernenergie bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder is er geen gevaar voor ontsnapping van ïadioaktieve stoffen uit de in de Verenigde Staten ontworpen kokend water reaktor (BWR) van 1.100.000 kilowatt. Het is de tweede BWR in Japan binnen twee dagen, die plot seling moest sluiten. Een reaktor van 460.000 kilowatt in Okuma ten noorden van Tokai is zaterdag weer in werking getreden na een dag te hebben stilgelegen. De ooi'zaak hier van was een defekte pompmeter en een verstopte waterafvoer. bus drukte deze kombinatie tegen nog twee auto's op. Vrijwel direkt daarna brak er brand uit. Alle inzit tenden konden zich tijdig in veilig heid stellen. TEHERAN. In Teheran is bekend gemaakt dat in het Iraanse leger een Clandestiene beweging is opgericht die genoemd wordt „beweging van hel Iraanse nationale leger" (MANI) en waarvan militairen lid zijn. In een eerste nieuwsbrief die het Fran se persbureau AFP in Teheran ont ving stond dat het doel- van de na tionalistische beweging onder meer is het „behoeden van de eenheid, de soevereiniteit en de gebiedson- schendbaarheid van Iran". GENEVE, 20-7. Minister Van der Klaauw heeft op de konferentie over Zuidoostaziatischc vluchtelingen in Geneve aangekondigd, dat de Neder landse regering een bedrag van tien miljoen gulden beschikbaar zal stel len voor hulp aan de vluchtelingen. Het geld is bestemd voor het spe ciale programma, dat de hoge com missaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, Poul Hart- ling, heeft opgesteld. Nederland, zo deelde minister Van der Klaauw voorts mee is bereid met het hoge kommissariaat samen te werken bij specifieke projekten in Laos, die ten doel hebbn zodanige ekonomische omstandigheden te scheppn dat de uittocht van vluch telingen tot staan komt en hun even. tuele terugkeer wordt vergemakke lijkt. Reeds had dr. Van der Klaauw's Japanse kollega, Sunao Sonoda, la ten weten dat Japan zijn bijdrage aan het speciale programma voor Zuidoost Azië zou verhogen van 25 tot 50 procent. LONDEN, lH-7. Het Britse Lager huis heeft donderdagavond een voor stel tot wederinvoering van dc dood straf voor moord verworpen. Na een dikwijls verhit debat van /.es uur stemde het Huis met 362 tegen 243 stemmen tegen de motie dat de rechtbanken „weer naar het middel van de doodstraf moeten kunnen grijpen Dp doodslraf in Engeland werd in 1965 afgeschaft voor alle misdrijven uitgezonderd verraad, zeeroverij met geweldpleging en brandstichting op r ij kss c neeps vverve n GENEVE, 20-7. Na dc eerste dag van dc Gcnccfsc konferentie over Zuidoostaziatischc vluchtelingen is het, op grond van dc toezeggingen die diverse landen hebben gedaan, theoretisch mogclyk dat dc 350.000 Vietnamese, Cambodjaanse en Lao- tiaansc vluchtelingen die nog in kampen verblijven in dc vyf ascan- landcn en Hong Kong deze binnen afzienbare tijd kunnen verlaten. De toezegging van Vietnam, bereid tc zijn «net het hoge commissariaat voor dc vluchtelingen tc willen spreken over pen ordelijk vertrek van hen die het land willen verlaten zou, gesteld dat deze toezegging ge stand wordt gedaan en dat er lan den zijn die nieuwe vluchtelingen willen opnemen, in theorie kunnen betekenen dat ook het probleem van toekomstige vluchtelingen is opge lost. Niet pessimistisch Minister Van der Klaauw was vrijdagavond niet pessimistisch en sprak zelfs over ..een succes" omdat afgezien van het incident met Chi na - een ..politieke rel" wilde ver mijden. Hij verwees hierbij naar het feit dat dc Chinese afgevaardigden door VN-secretaris-gerternal kort Waidheim was onderbroken na een felle aarrval op Vietnam. dal er „ernstige vermoedens beston den dat zich in het huis dingen be vonden die in verband stonden met een misdaad". Er was in haar huis echter niets gevonden. Van een ar restatie, zoals aanvankelijk werd ge meld, is dan ook geen sprake ge weest. Yvonne Schotten, de Ikon en de Groene leggen er de nadruk op dat dc journaliste door haar werk veel kontakten heeft in een groot aantal groeperingen, maar dat zij niets te maken heeft met terroristische orga nisaties. Zij beraadt zich nu op stap pen. DEN HAAG. 21-7. Manschappen van het Nederlandse Unifil-bataljon in Zuid-Libanon hebben samen met hun Senegalese collega's een bij standseenheid gevormd om het hoofd te kunnen bieden aan eenhe den van majoor Haddad en andere rechtse groeperingen, die zaterdag avond in de omgeving van Bail Yal- lum het gebied van het Ierse VN- bataljon zijn binnengedrongen. De Nederlandse bijdrage aan de bijstandseenheid bestaat uit vier pantserwagens van het type 408, één pantserwagen met anti-tankgeschut en ongeveer 34 man, aldus de leger- voorlichtingsdiensl. STRAATSBURG, 21-7. Het Euro pees parlement heeft tijdens zijn zitting in Straatsburg een resilutic aangenomen waarin een beroep wordt gedaan op de Tsjechoslowaak- sc regering om in overeenstemming met internationale verplichtingen tien gearresteerden leden van een groep voor de rchtcn van dc mens vry te laten. De leden van de groep die op 29 mei in Praag werden gearresteerd waren allen ondertekenaars van Charta 77. In de resolutie spreekt het parle ment zijn overtuiging uit dat de ar restatie en de voorgestelde proces sen een duidelijke schending bete kenen van die bepalingen van dc slotakte van Helsinki, die Tsjecho- slowakije heeft ondertekend en die de vrijheid van meningsuiting waar borgen. De arrestanten worden be schuldigd van propaganda tegen de staat, een misdaad waarvoor een maximum gevangenisstraf van tien jaar staat. SALISBURY, 20-7. Meer dan 180 leden van de hulpstrijdkrachtcn in Zimbabwe - Rhodesic - zogenaamde „privélegers" die onderdeel uitma ken van dc politieke partijen - zijn om het leven gekomen bij gevechten met troepen van dc regering in Sa lisbury, zo heeft het militaire hoofd kwartier bekendgemaakt. Van de slachtoffers behoorden dc meeste tot dc partij van dominee Sithole. dc (binnenlandse vleugel van de) Zimbabwe African National Union (ZANU). Een woordvoerder van ..het militaire hoofdkwartier verklaarde dat dc doden vielen toen volgens hem slecht gedisciplineerde „hulpmilitairen" in een aantal lan delijke gebieden werden aangehou den „om ze bij te scholen cn hun opvattingen tc wijzigen". KAPELLE. 21-7. Dc 53-jarige Bel gische mevrouw J. Bernaerts uit Brussel is zaterdagavond bij een ver keersongeluk op Rijksweg A 58 van Middelburg naar Bergen op Zoom ter hoogte van de Vlakctunnol om gekomen. Dc auto, waarin zij als passagier meereed raakte door nog onbekende oorzaak in een slip cn botste tegen een lichtmast, aldus de rijkspolitie Dagelijks Zierikzee St. Lievenmonsertoren: te beklim men van 10.00-17.00 uur. Van 3 t/m 26 juli Zierikzee Galerie Nobel dinsdag t/m zaterdag 10.00-18.00 uur Tentoonstelling Tex- tielobjekten Betty Appelman. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Tot 22 augustus elke woensdag Haamstede Ned. Herv. Kerk; Dia-serie „De ban ken zijn hard"; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. Wekelijks Bruinisse Stadhuis; spreekuur (loco-)burge- meester; 19.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37, wereldwinkel Schou- wen-Duiveland, 9.30-15.30 uur. Van 21 juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Woensdag 28 juni-eind augustus Rencsse Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Van 28 juli tot en met 18 augustus Zierikzee Gravensteen, van maandag t/m za terdag 11.00-17.00 uur zomertentoon- stelling Zeeuwse Kunstkring. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00- 21.00 uur. Vanaf donderdag 12 juli tot eind augustus Brouwershaven Restaurant „De Brouwerie" 14.00- 16.00 uur tentoonstelling Netty Michels. Iedere maandag en Woensdag vanaf 18 juli Haamstede Korenmolen „De Graanhalm", be- zichtignig, 10.00-17.00 uur. Maandag 23 juli Burgh-IIaamstedc Maandagavondzang o.l.v. Jan v. d. Driest, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel cn Dineke Knctsch, zang. Ouwcrkcrk Ring Kermis. Dinsdag 24 juli Haamstede Expositie Riel van Strij, 14.00-16.30 uur, Gcrcf. Kerk. Brouwershaven Grote Kerk: Orgelconcert door Kees van Ecrsel, 20.00 uur. Sch arend ükc Sportveld Scharendijkc, Elkerzeesc- weg poliliehondcndemonslratic, 19.15 uur. Dreischor Ned. Hervormde Kerk, 20.00 uur. or gelconcert Dirk Jansz. Zwart, m.m.v. mevrouw M. N. Coumou-Grocnen- dijk (sopraan). Ouwerkcrk Ring Kermis. Woensdag 25 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 1100-16.50 uur, Geref. Kerk. Donderdag 26 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Vrijdag 27 juli Zierikzee Youth for Christ koffiebar in het Chr. Geref soosgebouw in de Bedde- wceg m.m.v. de theatergroep „Op Vrije Voeten", aanvang 20.00 uur. Bar Mirabelle; Riverside Seven; 22.00 uur. Haamstede Beatrixweide, Weslstraat 18.00 uur Openlucht optreden formaties The Blitzz, Tilt, V.S.H. Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, filmvoorstelling Broeder zon en zus ter maan, 20.00 uur. Kerkwervc VerenigingsgebouwPhilips-drive-in show met John Mcklusky, 20.30 urn*. Maandag 30 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan v. d. Driest, m.m.v. Jan Zwanepol, orgel en Leen de Borst, hobo. Zaterdag 28 juli Zierikzee Koffiebar in het Chr. Geref. soosge bouw m.m.v. de Ierse folkzangér Rodney Cordner, 20.00 uur. Dinsdag 31 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Dreischor Ned. Hervormde Kerk, 20.00 uur, orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nieuwer kerk Ons Dorpshuis, 14.30 uur Buitenge wone openbare raadsvergadering af scheid burgemeester J. D. de Kam. Woensdag 1 augustus Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, volkdansfestijn, 20.00 uur. Renesse Herv. Kerk; Intermezzo met St. Wil- librorduskoor, 20.00 uur. Donderdag 2 augustus Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Vrijdag 3 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; Dixie Daddies; 22.00 uur. Scharendyke De Putmeet 14.00 uur; Installatie nieuwe burgemeester gemeente Mid- denschouwen. Zaterdag 4 augustus Serooskerke Rommelmarkt t.b.v. „Ons Dorpshuis" vanaf 10.00 uur. Woensdag 8 augustus Renesse Herv. Kerk; Zeeuws Jongenskoor, o.l.v. W. F. Palstra, 20.00 uur. Donderdag 9 augustus Renesse Parkeerterrein aan de Laonc, ring steken, 14.30 uur. Vrijdag 10 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; The West coast Jazz band, 22.00 uur. Woensdag 15 augustus Renesse Herv. Kerk; Brass '79 Rotterdam olv. W. F. Palstra, 20.00 uur. Vrijdag 17 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; dans- en showorkesl The Drifting Five, 22.00 uur. Renesse Lampionoptocht vanaf dorpshuis, 21.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, ont vangst t.g.v. Bcnelux-dagen. Oostcrland Kermis op dc Markt. Sirjansland Terrein Camping Hoogezand, 20.00 uur politiehondendcmonstratie. Bruinisse Dorpshuis, Eric Bell Band, 20.00 uur. Grevclingenstrand, jeugdspclcn, 14.30 uur. Zaterdag 18 augustus NoordwcIIc Rommelmarkt cn Braderie 14.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaklie (01110) 4660. (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2