I Problemen mosselvisserij aan orde tijdens de Visserij dagen Smalstad beleefde een vrolijke en gevarieerde Brouwse dag c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Officiële ontvangst in Durps'uus GELD NODIG ,Heel Brouw in touw" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 juli 1979 135ste jaargang Nr. 22542 waarin opgenomen (1797 - 1889J REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes- zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur. M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse ^ummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.60 Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exc/usief 4% BTW in dit nummer Wielerronde van Bru BKUINISSE, 21-7. „Al mag dan de stormachtige re- kreatieve ontwikkeling van de laatste jaren Brninisse nog meer in het middelpunt van de belangstelling heb ben gebracht, we voelen ons toch in de eerste plaats al tijd nog een belangrijke visserijgemeente. Daarom houden wij elk jaar opnieuw onze visserijdagen. Deze woorden sprak burgemeester T. C. Hekman zaterdagmorgen in het Durps'uus tijdens de officiële ont vangst van prominentn in de visse- rywereld. Deze ontvangst, gevolgd door een mosselmaaltgd. vond plaats in het kader van de Visserijdagen, die keer voor de twintigste maal in Bruinisse werden gehouden. De burgemeester maakte van deze gelegenheid gebruik de huidige pro blematiek in de mosselvisserij aan de orde te stellen en ook de problemen in vroeger eeuwen te belichten. „De kwestie met de kontingentering van de vangsten, waarmee men het op het ministerie zo moeiijk had, speelde zich in Bruinisse al tweehonderd jaar geleden af", aldus de heer Hekman. Mosseloproer Hij herinnerde verder aan het Mos seloproer in 1773. Nadat men de or dinantie op de mosselnering, die kort tevoren van kracht was geworden, had verscheurd en men bij de baljuw op de Oudestraat de deur met een mast had open gerameid, werd de ambachtsvrouwe Maria Magdalena Stavenisse bedreigd. De burgemeester zei dat over de jaren 1800 tot 1900 op het gebied van de mosselvangst geen opzienbarend nieuws bekend is. Hij veronderstelde dat de overschakeling van vrije vis serij naar verpachte percelen rond 1870 wel de nodige trammelant zal hebben gegeven. Wat de jaren van 1900 tot heden betreft, memoreerde de heer Hek man aan het vaak niet floreren van mosselen op de percelen, aan de mis lukte oogst in 1951, het jaar van de mosselparasiet, die niet alleen Brui nisse trof maar de gehele mosselvis serij in Zeeland. Deze ramp was ech ter de aanleiding dat alle mossel- kwekers percelen kregen in de Wad denzee. „Met een zwarte kool staat in de geschiedenis aangetekend de ramp van 30 september 1911, toen de vloot uit 141 schepen bestonddie bijna alle uit de haven stormden en ge heel of gedeeltelijk vernield werden. Een steunkomitee werd opgericht, de jonge koningin Wilhelmina bezocht onze zwaar getroffen gemeente en weer moest heel wat worden gedaan om alles in het reine te krijgen", al dus de burgemeester. De heer Hekman stond ook uitge breid stil bij de ontwikkeling voor de mosselvissers tijdens de eerste Wereldoorlog. Konkurrentie In de jaren 1928-1935 bracht een ongebreidelde konkurrentie de schip- persbevolking bijna tot de bedelstaf. Er was een eindeloos geharrewar, voordat de Bond van Zeeuwse Mos selkwekers werd opgericht en later het Centraal Verkoopkantoor voor Mosselen tot stand kwam. „Dit laat ste is het behoud geweest van de mosselhandel. Er kwam als het ware een bodem in de markt, maar er kwam ook kontingentering", aldus de burgemeester. Hij herinnerde ook aan de woor den van de wethouder van visserij, gesproken bij zyn installatie. De wet houder noemde de afsluiting van de Grevelingen en de Oosterschelde „de grootste van alle rampen". „Persoon lijk heb ik hierover een wat mildere mening", liet burgemeester Hekman weten. Hij vond dat er gepleit moet wor den voor een betere verdeling van de percelen in Zeeland, waarbij de konkurrerendepositie van de Bruse kweker wat gelijker met zijn kolle ga's, die niet van de Zeeuwse per celen wegmoesten verdeeld dient te worden. Ook wees hij op de gevolgen van de aanleg van de Philipsdam en op de vraag of het Grevelingenmeer zout of zoet moet worden. „Proble men te over voor overheidsinstan ties en betrokkenen. We zullen dit hlles nuchter moeten bekijken en -samen trachten in goed overleg en vooral met respekt en begrip voor elkaar en voor alle betrokkenen aan vaardbare oplossingen te vinden" was de mening van de burgemeester. Konklnsie Een nieuwe donkere wolk noemde hij de grote mosselzaadval waardoor de mosseloogst. verloren dreigt te gaan. Hij konkludeerde: „Uit de op somming die ik zoëven heb gegeven is overduidelijk gebleken dat onze vissers door veel inzet en volharding in het verleden de moeilijkheden te boven zijn gekomen. Vertaald naai de concrete situatie van vandaag be tekent dit dat we ons verder op alle aspekten van ons werk blijven oriën teren en verdiepen en daaruit de konklusies trekken voor een goede bedrijfsuitvoering in de toekomst". Hij wees in dit verband naar het zojuist verschenen rapport van het Landbouw-Economiseh Instituut met de titel: „De Marktpositie van de Ne derlandse Mossel, verkenning van mogelijkheden en moeilijkheden. In dit rapport wordt de afzet van mos selen vooral bezien vanuit de ge zichtshoek van de kweker. De publikatie beoogt een diskus- sienota te zijn met als hoofddoel een betere marktpositie van de Neder landse mossel op langere termijn. Met enkele citaten uit dit rapport trachtte de burgemeester aan te to nen dat zeer aktuele zaken aan de orde worden gesteld. Na deze uit voerige rede van de burgemeester kregen een aantal andere sprekers de gelegenheid in de visserijproble matiek te duiken. Meer betalen De heer H. Hoogerheide, sekretaris van de visserij vereniging „Algemeen Belang" kondigde allereerst aan dat de konsument meer voor mosselen moet gaan betalen: een uitzonder lijk grote zaadval dit voorjaar heeft grote hoeveelheden mosselen verlo- Advertentie 's Morgens gebeld 's avonds geld! Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense Bruinisse Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 ren laten gaan. Hij vond het jammer, dat de mosselvissers, als „boeren op het water", niet de bestrijdingsmid delen. hebben van de boeren op het land. Spreker stond vervolgens stil bij het overlijden v»an Dr. Korringa, „een eminent bioloog", die veel heeft gedaan binnen het kader van het schelpdierenonderzoek. Tot de overheid richtte de. heer Hoogerheide zich met de opmerking: „Er wordt door haar te weinig aan dacht besteed aan de voedselbron die aanwezig is in de Waddenzee en de Zeeuwse wateren en die wellicht op timaler kan worden benut". In dit verband wees hij op het technisch onderzoek naar de schelp dierenkuituur dat onder leiding staat van de heer Westbroek, die wegens het ontbreken van de financiële middelen geen onderzoekingsvaar tuig kan krijgen. „Het komt ons wat dit betreft vreemd voor dal het Ri- vo op de ene plaats meer doet dan op de andere. Met name de aktivi- teiten die onder de vlag van het Ri- vo plaats hebben op de Grevelingen met de oesterkuituur wekken ver wachtingen voor de mosselkultuur. Ik zou willen opperen, om, wanneer deze proeven van Rivo een gunstig resultaat hebben, hiervan dan mins tens een onderzoekingsvaartuig ge bouwd kan worden. Financiële resultaten We kunnen toch niet a'annemn, dat financiële resultaten van de Rivo- proevn in de zak vloeien van één be paalde itak binnen de visserij", aldus de heer Hoogerheide, die eveneens liet merken dat hij zich zorgen maakte om het uitgiftebleid van de overheid aangaande de percelen achter de Philipsdam, die binnen kort verloren gaan voor de mossel vissers. Tevens hekelde hij de uit gifte van proefpercelen aan de kok kelvisserij, zonder overleg daarover met de mosselvissers. Hetzelfde was al het geval geweest i.v.m. de zaad visvergunningen aan de kokhanen- vissers. Eveneens „ongewenst een richtingsverkeer" van de kant van de overheid noemde de sekretaris de verhoging (met 50'Vn) van de huur der percelen. Als de bedrijfsresultaten goed zijn weet de overheid ons wel te vinden, maar ook in deze zaak zijn de mos selvissers niet van te voren gekend, aldus Hoogerheide, die het ten slot te het Bruse gemeentebstuur be dankte voor haar bemoeiingen in zake het tot stand komen van ver vangende pakhuisruimte en het re gelen van ligplaatsen. Zevibel"-voorzitter de heer v. d. Bos meende, dat de overheid de gevolgen moet opvangen van de ui-t zonderlijk grote zaadval, „die kata- strofaal voor deze bedrijfstak begint te worden". Spreker vroeg zich voorts af of de overheid, nu zij zich soepel getoond heeft bij de uitvoe ren van de Deltawerken, niet een nadér onderzoek kon verrichten naar vergroting van de doorlaatopening in de pijlerdam. Ook hij viel over het feit dat er wegens geldgebrek geen onderzoekingsvaartuig kan gaan va ren, „terwijl er 25 miljoen voor de rekreatie beschikbaar wordt gesteld". (Vervolg pag. 3) BROUWERSHAVEN, 21-7. Zaterdagmorgen 0111 half elf - een uur later dan de opzet was - begon de Brouwse dag. De reden van dit latere tijdstip: flinke buien, die ook nog van invloed waren op het bezoekersaantal in de eerste uren. Burgemeester C. Slnbbekoorn opent met het afschieten van een vuurpijl de Brouwse Dag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 's Middags werd het toch nog een gezellige drukte en kwam het feest goed op gang. Er was voor iedereen wel wat te vinden. Voor de kleine ren bijvoorbeeld een draaimolen, „The Moonwatk", een groot overdekt opblaasbed waar ze zich konden uit leven. Ze sprongen en buitelden dat het een lieve lust was. Verder konden ze zich te goed doen aan popcorn of een grote sui kerspin hoewel dit niet alleen voor de kleineren een lekkernij bleek te zijn. „Doppie en Dodo" Om half vier trad het clownsduo „Doppie en Dodo" op. Zij hielden de kinderen ruim een uur bezig met spelletjes en grapjes. Voor de oude ren was er ook een scala van moge lijkheden, zoals Antiek en Curiosa, het rad van avontuur, dc Wereld winkel, sieraden en half edelstenen, standwerkers enfin, te veel om op te noemen. Kreeg men trek. dan kon men zich te goed doen aan verse gekookte mosselen of garnalen die door rappe pelsters uit hun jasjes werden ge holpen. Ook waren er verschillende grill-gerechten die weggespoeld kon den worden met een biertje op een glaasje fris. Ook was er een stand waar een ouderwets garnalengerecht met een heerlijk glaasje wit te wijn werd ge serveerd. Het geheel werd gelar deerd met een prima optreden - vanaf de muziektent - van „Jacque line and the living Rivers." Een uit stekende Country groep met opval lend goed zangwerk van Jacqueline Varhaagen, een voormalige inwoon- cter van Brouwershaven Niet op fle hoogte Een gemis was het ontbreken van De Bru 33 vormde zaterdagmiddag het „Vlaggenschip" van de gepavoi- seerde vloot, die de Grevelingen op voer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's een volled.ge programma aankon- d ging, zodat de bezoekers niet op de hoogte waren van de diverse eve nementen, die nog zouden komen. Het verrassingselement werd daar door echter wel vergroot. Gezien het grote sukses zaterdag in de Smal stad, mag verwacht worden dat de Brouwse Dag zal uitgroeien lot een jaarlijkse terugkerende traditie, die een trekpleister vormt voor vele in woners en bezoekers van Schou- wen-Duiveland. NIEUW DELHI. In de sloppen van de Noordindiase stad Lucknow zijn de afgelopen maanden zeker 30 kin deren door hyena's verscheurd en verslonden, zo meldt hot Indiase persbureau PTI. De politie patrouil leert nu in de krottenwijken om de hyena's dood te schieten. VERENTGDE NATIES. De resolu tie waarin de Veiligheidsraad van de V.N. Israël vraagt het vestigen van nederzettingen in de bezette ge biedsdelen te staken, is door Israël verworpen. In een in New York uit gegeven verklaring hekelt de Israë lische delegatie bij de V.N. het rap port van de kommissie van onder zoek, waarop de resolutie is geba seerd. Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend koel Veel bewolking en af en toe regen; minimumtemperaturen omstreeks 12 graden, middagtemperaturen onge veer 18 graden; matige westen wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 juli. Zon op 5.49. onder 21.43 Maan op 6.19, onder 21.40 Nieuwe maan: 24 juli (4.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 24 juli 4.35 16.52 10.08 22.37 Springtij: 26 juli Temperatuur zeewater te Vlissingen 18.5° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land blijft een weinig zomers karakter houden. Het afgelopen weekend stond het weer bij ons in het teken van een depressie boven Skandlnavië. De noordwestelijke stroming die in een dergelijke situatie boven de Noord zee staat, zorgde voor de aanvoer van koele lucht cn veel bewolking. Een gunstige uitzondering vormde afgelopen zondag het weer in Zee land. Daar heef! de zon bijna 13 uur geschenen. Inmiddels is de depressie boven Skandinavië grotendeels op gevuld. Maandag was dit bij ons te merken aan de sterk afgenomen wind. Overigens belekent het opvul len Van de Skandinavische depres sie niet dat het weer in ons land veel beter gaat worden. Storingen van de oceaan gaan de komende dagen het weerbeeld bepalen. Voor dinsdag wordt opnieuw koel weer verwacht. Daarbij zal er af en toe regen vallen. i v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1