H.G.Freriksbv 01114-1710 HET VUURWERKDRAMA Plannen vaste oeververbinding Westerschelde liggen ter inzage Maatregel tegen El Al Airconditioning nodig? 7 Van 19 juli tot en met 17 augustus ELEKTR0 LIEVENSE ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE VrUüag 20 juli 1979 Nr. 22541 MIDDELBURG. 19-7. Van 19 juli 1979 tot en met 17 augustus 1979 liggen in het Provinciehuis te Middelburg en op de gemeciitesckretarieën van llon- tenissc en Rcimerswaal, voor een ieder ter inzage de plannen die betrek king hebben op het indijken van een gedeelte van de Westerschelde (aanleg van een eiland op de platen van Osscnisse), ten behoeve van dc Wester schelde Oeververbinding (W.O.V.). in dc lijn Kruiningcn-Pcrkpolder. Koncessie hiervoor is aangevraagd door de NV Vaste Oeververbinding aan de minister van verkeer en wa terstaat op grond van artikel 2 van de wet van 14 juli 1904, houdende bepalingen omtrent het ondernemen van droogmakerijen en indijkingen. „Flitsen^ uit het buitenland STRAATSBURG, Oud-Tweede Kamervoorzitter Anne Vondeling is in Straatsburg, als enige Nederlan der, tot vice-voorzitter van het Euro pees parlement gekozen. Hij werd zevende op de lijst van twaalf vice- voorzitters die, tesamen met de Franse voorzitter mevrouw Simone Veil, de leiding van het parlement vormen. CHAMONIX. Zeven alpinisten hebben de dood gevonden en vier zijn gewond geraakt bij een val in de Franse Alpen. De slachtoffers zijn Engelsen, Fransen en Westduitsers. DUBLIN. Het Ierse parlement heeft een wet aangenomen die de verkoop van anti-conceptie-midde- len toestaat. De verkoop hiervan was sinds 1935 verboden. NAIROBI. De afgezette Oegande- se president Joesoefoe Loele, die nog steeds zegt dat zijn afzetting il legaal was, heeft op een perskonfe- rentie in Nairobi president Julius Nyerere van Tanzania verweten po gingen in het werk te stellen om Oeganda te regeren als een Russi sche satellietstaat. NIEUW DELHI. President Sandji- va Reddy van Tndia heeft Jesjwan- trao Tsjavan, leider van de officiële congrespartij, verzocht een nieuwe regering te vormen, nu de leiders van de regerende Djanatapartij geen overeenstemming kunnen bereiken over de wijze waarop een eind moet worden gemaakt aan de politieke crisis, ontstaan na het ontslag van premier Morardji Desai. Tsjavan, wiens partij 75 leden in het parle ment heeft, is leider van de opposi tie. BRUSSEL. De verkoop van elek trisch speelgoed waarvan de voe dingsspanning hoger, iigt dan 24 volt zal voortaan in België verboden zijn. Een desbetreffend besluit is in hel Belgische staatsblad gepubliceerd. Behalve de verkoop zal ook de in voer, het verhuren of het cadeau doen van zulk speelgoed verboden zijn. BRUSSEL. Belgische genietroepen hebben in de streek rond Zolder en Opheusden enkele tienduizenden spreeuwen met springstof gedood. Dat is gebeurd op verzoek van de dienst plantenbescherming van hel ministerie van landbouw te Hasselt. Enkele maanden geleden heeft het Hof van Beroep in Antwerpen een arrest gewezen waarin geen bezwaar gemaakt werd tegen het doden van spreeuwen door middel van dyna miet. GENEVE. De nieuwe wereldhan delsovereenkomst van de GATT (Al gemene Overeenkomst inzake Ta rieven en handel is geëindigd zonder dat overeenstemming is bereikt over dc zogenoemde „storende invoer", zo is in Genève vernomen. De Europese Gemeenschap heeft 't aan dc stok ge kregen met enkele ontwikkelingslan den over beperking van de invoer van goederen die dc binnenlandse markt kunnen ontregelen. GENEVE. De verbannen Russische dissident Valentin Agapov heeft dc hoge commissaris voor de vluchte lingen van de V.N. dringend ver zocht het lot van Je gezinnen van Russische dissidenten als punt op te voeren op de agenda van de interna tionale conferentie over de vluchte lingen die dit weekeinde in Geneve begint. STRAATSBURG. iNiog voordat het eerste rechtstreeks gekozen Euro pees parlement officieel bestond heb ben de politieke frakties al een in formeel akkoord bereikt om de toe lagen en onkostenvergoedingen met 350 procent te verhogen. Bovendien bestaan plannen om het presentie geld met bijna 3D procent te verho gen, en naast de bestaande reiskos tenvergoedingen nog een speciale reiskostenvergoeding in te voeren De minister heeft, alvorens te be slissen, gedeputeerde staten van Zeeland verzocht de plannen ter in zage te leggen en een advies over de aanvraag te zenden met het verslag van de behandeling van eventuele bezwaarschriften. De vaste oververbinding zal zoals bekend worden uitgevoerd als een brug- tunnelkombinatie. Op het te vormen eiland zal de overgang van de brug (over de zuidelijke vaargeul) naar de tunnel (onder de noordelijke vaargeul) worden gerealiseerd. Twee fasen De aanleg van net eiland zal m twee fasen worden uitgevoerd. Di- rekt na de ministeriële beslissing omtrent het tijdstip van het begin van de bouw kan er mee worden be gonnen. In de eerste fase zullen het noordelijke bruglandhoofd, de tun nelelementen in 't te vormen bouw- dok, de zuidelijke tunnelafrit en een werkhaven worden gemaakt. Daar mee zal ongeveer een jaar zijn. ge moeid. In de tweede fase zal het eiland worden voltooid en zullen de vrijkomende hoeveelheden zand uit de zinksleuf voor de tunnelelemen ten worden geborgen. Het eiland zal worden aangelegd door dammen met zinkstukken or te bouwen.. Tussen die dammen zal tót 5 meter boven NAP zand worden gespoten. De dijk om het eiland komt te liggen op 7,50 meter plus NAP. Het zal beveiligd zijn tegen de hoogst bekende waterstanden. Een onderzoek in het Waterloop kundig Laboratorium te Borgerhout- Antwerpen heeft uitgewezen dat de invloed van het totale eiland op de bodemgesteldheid en het srtromings- beeld in de Westerscnelde uiterst ge ring zal zijn. De totale kosten van de werken in de beide fasen worden geraamd op f 50 miljoen. KARACHI..De Koran, de heilige schrift van de Islam, is inmiddels in 127 talen vertaald. Hij is vertaald in 24 Europese talen: verder zijn er uit gaven in het esperanto, het jiddisch en het laps. Er bestaat ook een Ko ran-uitgave in brailleschrift. Deze gegevens blijken uit een publikatie van het secretariaat van het „Isla mitisch wereldcongres" (Motamar Al-Alam Al-Islami). HARIS. Met een zware mitrail leur is geschoten op een witte Uni- filhelikopter, andernalve kilometer van hel dorpje Siddiquine in het Ne derlands Unifil-gebied in Zuid-Li- banon. Dat heeft het ministerie van defensie bekendgemaakt. Er zijn een vuurstoot van zes. en een van zeven schoten op de helikopter afgevuurd. Wie heeft geschoten is niet bekend. Unifil heeft de zaak in onderzoek. Ongelukken hebben zich niet voor gedaan. SAN CLEMENTE, Californié. Oud-president Richard M. Nixon en zijn vrouw Patricia die in mei hun huis in San Clemente voor 5 miljoen gulden hebben verkocht, gaan in Niew York City wonen, zo heeft een medewerker dinsdag meegedeeld. MONROVIA. De Sowjel-Unic heeft besloten deel te nemen aan de conferentie over de vluchtelingen uit Indo-China die het komende weekeinde onder auspiciën van de V.N. in Gcnève wordt gehouden. Binnen veertien dagen na 17 augustus 1979 kunnen belanghebben den tegen de voorgenomen indijking schriftelijk bezwaren indienen bij gedeputeerde staten van Zeeland. Zij zullen gelegenheid krijgen latei- hun bezwaren voor een commissie uit gedeputeerde staten toe te lich ten. DEN HAAG. Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieumygiëne) heeft gemeente- en provinciebestu ren per brief gevraagd met ingang van 1 augustus mee te werken aan de totstandkoming van een beleid ten aanzien van niet-verwerkbare chemische afvalstoffen. Zijn minis terie heeft dit bekend gemaakt. Op 1 augustus wordt de wet chemische afvalstoffen van kracht. SCHIPHOL. 18-7. De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al zal met ingang van de nieuwe dienstregeling (oktober/november) niet meer mét de ruime-romp vliegtuigen 7B747 op Schiphol mogen vliegen. Dit heeft staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat meegedeeld aan de Israëlische minister van transport Landau. De maatregel tegen El Al is be doeld als een antwoord op de wei gering van Israël de KLM toe te staan één a twee vluchten per week meer te mogen maken naar Tel/Aviv. Ook weigerde Israël in te gaan op het verzoek de KLM toe te staan brede-romp vliegtuigen op Tel Aviv in te zetten. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 21 JULI NED. 1: De VARA opent de mid- dagüitzending met een aflevering van Kocka, het konijn met de gerui te oren, gevolgd door De film van Ome Willem. Voorts Captain Cave man, het mannetje uit het stenen tijdperk dat in kontakt komt met de Teen Angels uit de twintigste eeuw. Als het oerwoud sterft, sterven ook de dwergen,' is de titel van een do cumentaire over de pygmeeën uit Centraal-Afrika. Tot besluit van de m iddaguitzènding Zaterdagpop, waarin beelden te zien zijn van XTC, Steelpulse, Tom- Robinson Band, Rick Kids en Kate Bush. Het avondprogramma gaat van start met een optreden van het in 1952 opge richte Koreaanse circus. Een deel van de artiesten bestaat uit leerlin gen van de school voor acrobatiek. Vervolgens de Franse speelfilm Frangois, de vondeling naar een boek van George Sand. Frangois is een zesjarige wees, die terecht komt in de molen van Cadet Blanchet en zijn vrouw. Blanchet is een zuiplap en een chagrijn, die zijn vrouw Ma deleine maar weinig aandacht schenkt. Madeleine zoekt kompen- satie in haar liefde voor Frangois. Na de dood van Blanchet wonen Madeleine en Frangois als liefdes paar samen in de molen. Het jour naal wordt gevolgd door de tweede aflevering van Tigris, getiteld Het vertrek. Thor Heyerdahl en zijn be manning leggen aan in Bahrein, het eiland waar onlangs archeologische vondsten zijn gedaan. NED. 2: In de namiddag brengt de NOS een verslag van de vandaag verreden etappe in de Tour de France, waarna de TROS de uitzen ding vervolgt met de TROS top 50, gepresenteerd door Ferry Maat met als gasten onder meer Ome Joop, Harry Nak. Dik Voormekaar en me neer De Groot. Daarna een afleve ring uit de Duitse politicreeks Onze ouwe. Rolf en zijn vriendin komen terug van vakantie en zitten in dc trein. Bij dc grens van Duitsland- Oostenrijk wordt de jongeman die bij hen in de coupé zit heel zenuw achtig. Als het er naar uitziet dat de douane de trein gaat doorzoeken vraagt hij Rolf om met hem van koffer tc ruilen. Rolf kan er een paar duizend mark mee verdienen. De aktualiteitenrubriek Aktua TV wordt gevolgd door de derde afleve ring van De familie Strauss. Johanv Strauss is razend als hij tc horen krijgt dat zijn oudste zoon met een nieuw orkest een concert heeft ge- Advertentie Bel de vakkundige Carrier dealer snelle levering vakkundig advies gunstige prijs ruim assortiment vrijblijvend begroting Van den Abeelestraat 7.4307 BM Oosterland (Z) geven in Dommayers Casino. Hij vindt het zelfs zo vreselijk dat hij zijn vrouw Anna belooft zijn mai- tresse te laten schieten, als zij er in slaagt Johann junior van zijn mu zikale aspiraties af te helpen. ZATERDAG 21 JULI NED. I: 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 15.32 Kockahet ko nijn; 15.38 De film van Óme Wil lem; 16.10 Captain Caveman; 16.20 Als het oerwoud sterft; 17.05 Zater dagpop; 18.00 Nieuws voor doven; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Het Koreaanse circus; 19.50 Frangois, de vondeling; 21.37 Jour naal; 21.55 Tigris; 22.50 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Tour de France; 18.55 Nieuws; 18.59 De TROS Top 50; 20.00 Journaal; 20.27 Onze ouwe; 21.30 Aktua TV; 22.10 De fa milie Strauss; 23.05 Nieuws. ZONDAG 22 JULI NED. 1: De vooravond wordt ge vuld door de zesde aflevering van Een beestenboek waarin de muis gaat trouwen met de olifant Dub beldik, èn door een editie uit de Engelse ser.ie Grote orkesten. Dit keer is aan de beurt Het Staats Symfonie Orkest van de USSR. Na afloop hiervan volgt, een aflevering van Sanford en zoon. Wanneer La- mont een week uit vissen gaat, ver schaft Fred onderdak aan de hoog zwangere Lonella. Vervolgens de operette Zigeunerliebevan Franz Lehar. Zorika is verloofd met de schatrijke Jonel Boleska, maar eigenlijk is ze meer gecharmeerd door de knappe Joszi. Als ze échter in een droom begrijpt dat Joszi nooit met kaar zal trouwen en Jonel wel, houdt ze het toch bij haar eer- ste keus. Tot slot een Zweedse film over het Makariosklooster, het eer ste christelijke klooster uit de ge schiedenis, dat in de Egyptische woestijn staat. NED. 2: De NOS brengt 's mid dags een rechtstreeks verslag van de laatste etappe van de Tour de France. Enige tijd later volgt daarvan een samenvattende re portage, waarna de uitzending verder gaat met De avonturen van beertje Colargol. In de achtste afle vering van Natte his wordt aan dacht besteed aan Bijzondere dieren in onze rivieren. Hierna volgt Waar hoor ik thuis? waarin het Portugese meisje Anna kennis maakt met de landarbeiders van Torre Bela. Voorts Studio Sport en Vijf minuten bedenktijd, gevolgd door Monty Py thon's flying circus, 't Is gewoon le ven is de titel van een film van Dick Rijneke over dc alledaagse problemen en belevenissen van twee Hollandse en een Surinaamse vrouw, gespeeld door Jacqueline Peters, Elsbeth Becking en Cecilia Treurniet. In All in the family heb ben-Archie en Edith tante Lola te logeren. Overigens tot grote erger nis van Archie, ie meer daar het mensje al twee weken bij hen ver blijft. Peter Ustinov presenteert ten slotte de negende en laatste afleve ring van Het machtige werelddeel, waarin de jaren vijftig en zestig aan bod komen. ZONDAG 22 JULI NED. 1: 13.00 en 18.00 Nieuws voor dovén; 19.00 Nieuws; 19.05 Een beestenboel; 19.10 Het staats symfo nie orkest van de U.S.S.R.; 20.05 Sanford en zoon; 20.30 Zigeunerlie be; 22.00 Het Makarios-klooster; 22.45 Nieuws. NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven; 16.00 Tour de France; 18.00 Nieuws; 18.05 Tour de France; 18.30 De avonturen van beertje Colargol 18.45 Natte His; 19.00 Waar hoor ik thuis?; 19.25 Studio Sport; 20.30 Vijf minuten bedenktijd; 20.35 Nieuws; 20.40 Monty Python's Flying Circus, 21.10 't Is gewoon leven; 22.00 All in the family; 22.25 Het machtige we relddeel; 23.20 Nieuws. MAANDAG 23 JULI NED. 1: De avonduitzending gaat van start met. de zevende aflevering van WKRP, waarin mj-. Carlsoy be sluit om zich wat meer met de da gelijkse gang van zaken op het ra diostation te bemoeien- Zijn mede werkers kunnen dat niet bepaald waarderen. Vervolgens Rallycross Aanleg Eleklr.- en waterinstallatics Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Rad io-appara tuur Televisie - Video enz. Zondag 22 juli, 20.40 uur, Nederland 2: Monty Python's flying circus. Een scene met Lynn Idle, Terry Jones en Graham Chapman. 1979 op het Eurocircuit in Valkens- waard. In de daaropvolgende af levering van De terugkeer van cle Saint vindt de miljoiiairszoon Leo nardo de dood in een exploderende helikopter. Alles wijst erop dat er moord in het spel is. Hel pikante is echter dat Domenico, de vader van Leonardo, eigenlijk in de helikopter zou stappen. Vervolgens brengt de AVRO hoogtepunten van een optre den van de Franse chansonnier Ju- lien Clerc. Na het nieuws volgt er nog meer muziek te weten hel Northsea festival '79 vanuit het Congresgebouw in Den Haag. Deze reportage is de eerste uit een reeks van zes, die in de loop van de zo mer wordt uitgezonden. NED. 2: Om te beginnen De won derbaarlijke avonturen van profes sor Vreemdeling die door de spre kende plant Flora op een idee voor een nieuw experiment wordt ge bracht. Daarna Onkel Brasig. Dank zij de intussen gepensioneerde onkel Brasig heeft Robert Hawermann een baan gekregen als rentmeester op Pümpelhagen. Hij leidt een mooi en rustig leven op dal landgoed, totdat de zoon van de landheer wel zijn lichtzinnige levenswijze de boel op stelten komt zetten. Het journaal wordt gevolgd door James Herriot, Waarin James en Siegfried de af schuwelijkste diagnose moeten stel len die ze kennen: mond- en klauw zeer. De uitzending gaat verder mei Lucy en Mr. Mooney. Lucy heeft ge solliciteerd bij Mr. Mooney voor dc vacante secretaressepost. Hoewel Mooney niet veel vertrouwen in haar talenten heeft, neemt hij haar toch aan. De aklualiteilenrubriek Hier en Nu wordt gevolgd door de achtste aflevering van Kerkepad. De routes van vanavond lopen door de Veluwe en door Zuid-Limburg. MAANDAG 23 JULI NED. 1: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.50 Fabeltjeskrant. 18.55 Nieuws; 18.59 WKRP; 19.25 Rallycross 1979; 20.25 De terugkeer van de Saint; 21.15 Julien Clerc, 21.37 Journaal; 21.55 Northsea Jazz festival '79; 22.50 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven18.55 Nieuws; 18.59 Dc wonderbaarlijke avonturen van pro fessor Vreemdeling; 19.25 Onkel Brasig20,00 Journaal; 20.27 James Herriot; 21.20 Lucy en Mr. Mooney: 21.45 Hier en Nu; 22.15 Kerkepad 22.40 Nieuws. 1111111 „Hoe lang geleden?" „Dat ze bij me kwam?" De man dacht na. „Laat eens kijken een jaar of vijf? Ja, het zal deze zomer vijf jaar geleden zijn." „En toen?" Lowieke begon te lachen. „Dieje morgen na de kermis, heej? Zag ze er uit of ze overreden was: goor en vuil bovendien. Maar toen ze het geld terugbracht, was ze keurig ge kleed en gekapt. Ze kon best met zichzelf voor de dag komen." Jaap Boelaan herinnerde zich het lijk in de Rode Kruispost op het feestterrein. Inderdaad kon het slachtoffer doorgaan als een knappe vrouw. Met een uitstekend figuur. „En verder, Lowieke?" „Ik ben een gemakkelijk mens, menccrke. dus ik zei: „Je kunt voorlopig hier blijven. Ze knapte het huis een beetje op, kookte eten en al gauw dolden we af en toe. Ze vroeg over m'n werk en of Ik ervan kon leven. Nou, ik was toen zo stóm haar een keer mijn portefeuille te laten zien ik had juist een goed handeltje gehad cn daarom puilde dat ding bijna uit van de rooien. Toen werd ze toeschietelijker. Op de duur wilde ik met haar naar bed, maar dat was er niet bij. Ze 'zei. eerst trouwen, maar daar voelde ik aanvankelijk, niet veel voor. Trou wen is houwen, niet? Enfin, om een lang verhaal kort te maken: ze maakte mc stapelgek, dus gingen we trouwen." Hij loosde een zware zucht. „Toen kwam zeker de aap uit de mouw?" begreep Boelaan. lowieke dronk zijn glas leeg en riep: „Dries! Breng ons nog ene!" Daarna knikte hij. „Ge hebt 't ge raden. Ze draaide om als een blad aan de boom. stelde me op rantsoen: eens per week en niet meer en wil de geld hebben. Voor nieuwe kleren. In het begin was ik zo gek het haar te geven, maar na enkele maanden vond ik het welletjes en hield de knip toe. Enkel voor 't huishouden en zo kreeg ze eens en voor de rest niemendal. Maar ja't vlees is zwak, meneerke. Ze maakte mc soms zo het hoofd op hol en als ze dan in m'n armen lag en wc waren weer helemaal verzoend, dan gaf ik haar opnieuw geld." Hij dronk uit zijn volle glas. dat de kastelein voor hem had neergezét. „Ze was een bo demloze put, meneerke. Ik verdien de goed. maar Nittel wilde steeds meer. Ik bon er aan kapot gegaan, meneerke. Ik had al een paar keer gezeten: één keer voor diefstal en een keer voor heling. Met een ka meraad zouden wc samen op in braak gaan. In Gennep. Die kame raad werkte er en wist de weg. Een ouderwetse brandkast, die je ais het ware met een haarspeld open kon maken. Maar verraden werk, me neerke. Toen we druk bezig waren, kwam do prinsemarij opeens bin nen: handjes omhoog, jongens. Toen kreeg ik anderhalf jaar. Ik ben niet meer thuis geweest. Toen ik na vijf tien maanden vrij kwam. was de scheiding uitgesproken cn had Nittel alles, wat van waarde was, te gelde gemaakt. Ik had totaal niets meer, meneerke, en moest van de grond af aan herbeginnen. Toen ben ik hier heen gegaan: een kennis van me heeft me wat geld geleend, zodat ik weer op "t paard kon komen en ging in dc autobrans." Hij maakte een breed gebaar: „Ga maar kijken, me neerke. alles staat netjes in 't re gister genoteerd. Eerlijke handel. Ik heb geen zin meer om opnieuw in 't kot te komen. Driemaal is Door F. VAN FALCKENOORT scheepsrecht: ik ben liever een vrij mens met een eerlijke handel." Boelaan dacht na. „Die vrienden, he? Waarmee ze naar Groesbcck was gekomen, die kermisavond Enig idee, wie dat waren?" Lowieke haalde de schouders op. „Ze had het wel eens over ene Geert-Jan. Ik heb dat onthouden, omdat ik „Geert-Jan" zon leuke naam vind. Als ik het goed begrepen heb, moet die ook in Dorringen wo nen. Althans in die tijd zeker." „En dat is een jaar of vijf gele den?" „Precies, meneerke." „Tijdens jullie huwelijk, he? Ging ze toen wel eens weg? Een dag of langer?" De man knikte enkele malen. „Ik had voor een prik een oude Morris op de kop getikt. Van huis uit ben ik monteur, begrijpt ge, dus prutste ik er wat aan. vernieuwde het een en ander cn maakte die wagen weer gaaf rijklaar. Die nam zij doorgaans mee, als ze weg wilde." „En liet je haar dan altijd maar gaan, Lowieke? Vroeg je dan nooit, als ze weer thuis was, waar ze al die tiid had doorgebracht?" De man begon tc grinniken. „Ik verneem al; dat u haar niet ggkend hebt. meneerke. Ze deed immers precies, wat ze zelf wilde? En als ik al eens een maal flink tc keer ging, sprong ze op mijn schoot en maakte me gek. Dus gingen wc samen naar bed cn vergat ik alles, meneerke. En was ik al lang blij. dat het weer ouderwets goed was tussen ons. want ze was een knappe vrouw. Maar dat hel) ik. meen ik, al ge zegd."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7