HET VUURWERKDRAMA Verzoek om rampenfonds en een aansprakelijkheidsverzekering 'n Ei hoort erbij KERKTURKEN VERLATEN DEZE WEEK DE SINT JAN Europese Commissie geeft zes-en-twintig miljoen gulden voor de landbouw Voor Den Haag bestemde bom op station in Brussel gevonden 7 Vereniging Milieuhygiëne Zeeland Texelse strand opgehoogd Ruimteontdekking door foto's van Skylab Vleesexport gestegen Nieuwe stopborden per 1 oktober Inspraak van woonwagen bewoners in Breda was onvoldoende Nieuwe burgemeester van Eindhoven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 juli 1979 Nr. 22C40 VLISSINGEN, 17-7. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft de Nederlandse regering gevraagd een verplichte aansprakelijkheidsverze kering in te voeren, met daaraan vastgekoppeld een rampenfonds, om de; risiko's te kunnen dekken van ongelukken hij het aanlanden, bet transport en het verbruik van vloeibare gassen. Het gebruik van vloeibaar gas neemt steeds meer toe. In het Sloe- gebied in Vlissingen-oost wordt mo menteel een gasterminal gebouwd voor de opslag van drie miljoen ku bieke meter LPG. Voor Europoort en Delfzijl bestaan eveneens gasopslag- plannen, terwijl ook in het Belgische Zeebrugge, even over de Zeeuwsch- Viaamse grens grote gasopslagtank- parken zijn gepland. Dat betekent een toename van het vervoer van vloeibaar gas over weg en water. TEXEL, 17-7. Nog voor de herfst stormen verwacht kunnen worden zal het strand aan de noord-westkust van Texel, tussen de vuurtoren en het natuurreservaat De Slufter wor den opgehoogd om de voortdurende kustafslag het hoofd te bieden. Voor ongeveer 9 miljoen gulden zal het Duitse aannemersbedrijf Heinrich Hirdes uit Hamburg het werk waar bij rond de drie miljoen kubieke me ter grond moet worden verplaatst, uitvoeren. UTRECHT, 17-7. Het laboratorium van ruimteonderzoek in Utrecht heeft, in samenwerking met Ame rikaanse onderzoekers, met behulp van foto's die zes jaar geleden door het vorige week neergestorte Ame rikaanse ruimtelaboratorium Sky lab werden gemaakt, ontdekt hoe het komt dat de lichtgevende gas wolken die zich rond de zon bevinden soms ..zo maar" verdwenen. Door speciale röntgenfoto's is nu aan het licht gekomen, dat de oor zaak van dit plotselinge verdwijnen ligt in de aktiviteit van andere, wilde „gaswolken" die sterke schokgolven voortbrengen, waardoor rustende gaswolken tot op enorme afstanden zodanig door elkaar worden geschut dat zij in het niets lijken op te los sen. Alleen door het toepassen van de röntgentlechniek was het moge lijk deze gang van zaken te signale ren. Een verschijnsel dat na het ver dwijnen van de gaswolken kan op treden, namelijk het weer terugko men van sommige wolken in hun oorspronkelijke vorm, is voorlopig nog onverklaarbaar aan de hand van de huidige gegevens van Skylab. Advertentie Volgens de vereniging Milieuhy giëne Zeeland zullen de gevolgen van een calamiteit met vloeibaar gas in grote hoeveelheden een grote om vang kunnen bereiken. Aansprakelijkheid Op dit moment is de situatie vol gens de vereniging' Milieuhygiëne zo dat bij een gasontploffing, waarbij de verwoesting totaal is, oorzaak en schuld moeilijk of helemaal niet vast te stellen is, waardoor de aanspra kelijkheid ontbreekt. De Amerikaanse rekenkamer heeft deze aansprakelijkheid ook al aan de kaak gesteld in een rapport aau het Amerikaanse Congres en als eis gesteld, dat alle maatschappijen die betrokken zijn bij de opslag, het ver voer of het verbruik van belangrijke hoeveelheden ontvlambaar materiaal, een maximale aansprakelijkheidsver zekering moeten afsluiten en ten tweede dat ze moeten bijdragen in een rampenfonds. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) moet vervoerders van LPG dwingen om gebruik te maken van de routes voor gevaarlijke stoffen. Het is voor de staatssecretaris een koud kunstje om butaan en propaan (twee soor ten LPG) via een ministeriële be schikking in te delen bij de gevaar lijke stoffen. DEN HAAG. Eind dit jaar zal bij de Koninklijke Landmacht de her ziene regeling inwendige dienst van kracht worden. Het betekent een versoepeling van de leefomstandig heden voor militairen binnen de ka- AMSTERDAM. Het Mort in de geldmarkt is in de afgelopen week flink toegenomen, waardoor de banken f 841 min. aan voorschotten moesten opnemen. Zij staan nu bij de Centrale Bank voor f 3,5 miljard in het krijt. Voor de komende week verwachten geldmarktkringen een voortgaande krappe situatie, hoewel het tekort kleiner zal zijn dan in de afgelopen week. Het tekort zal vol gende week maandag verder afne men, als ongeveer f 500 min. aan noderwijssubsidies in de markt komt. DEN HAAG. Het ministerie van verkeer en waterstaat gaat op korte termijn een onderzoek instellen naar de bruikbaarheid van produkten die als toevoeging aan brandstof ener giebesparend werken. Minister Tuljnman van verkeer en waterstaat heeft dat geantwoord op schriftelijke Kamervragen van de liberalen Ka merleden Van der Ven en Portheine. UTRECHT. De circa zeventig vuurwapeninstrukteurs hebben veel te veel lood in hun bloed. Bij de ge middelde Nederlander is het loodge- halte ongeveer 200 microgram per liter. Bij de instrukteurs daarente gen kan dit getal oplopen tot 800 microgram, vier keer zoveel. Dit is bij een medische kontrole van de instrukteurs ontdekt, aldus Ger Koffeman, sekretaris van de Alge meen Christelijke Politiefederatie (ACP). DEN HAAG. De kwaliteit van het oppervlaktewater in Zuid-Holland is in 1978 ten opzichte van het jaar daarvoor licht verbeterd. Vooral het polderwater bleek vaker „biolo gisch gezond" te zijn. Het chloride-, stikstof- en fosfaatgehalte van de boezem- en polderwateren nam iets af. Dit staat in een rapport van pro vinciale waterstaat dat dinsdag door gedeputeerde J. Hoek van Dijke (milieubescherming) is gepresen teerd. DEN BOSCH. 16-7. De 135 Syrisch- orthodoxc christelijke Turken, die sinds 13 april in de Sint Jan in Den Bosch zitten, zullen de kathedraal deze weck verlaten. Dat is maandag middag bekend gemaakt op een pers- konferentie in Den Bosch. Van de 135 Turken zullen er dertig tijdelijk worden ondergebracht in «•en klooster in Schijndel. Veertien families hebben een plaats gevon den in een voormalig kamp van de dienst ..uitvoerende werken" in So- mcren. In een kantoorpand in Den Bosch zelf is plaats voor twintig al leenstaanden. De Turken verlaten de Sint Jan. zo vertelde diaken Hann Aijdin, de geestelijke leider van de kerkturken. omdat bisschop Bluyssen beloofd heeft zich naar vermogen en zo lang er perspectief is te blijven inzetten voor de belangen van de groep. Tijdens de perskonferentie werd overigens duidelijk dat er geen en kele zekerheid is met betrekking tot de toekomst van do 26 Turken die 1 september met directe uitzetting worden bedreigd. Kritiek Tijdens dc persconferentie uitte een woordvoerder van het landelijk steuncomité Sint Jan 200 ernstige kritiek op het streven van bisschop Bluyssen voor de Turken een oplos sing te vinden in het buitenland. Bluyssen reageerde daardop door te stellen dat een oplossing in Ne derland op korte termijn niet moge lijk is. „Bovendien konden we erop vertrouwen dot andere groeperingen zich daarmee bezig zouden houden", aldus de bisschop. De V.M.Z. sluit zich bij deze eis volledig aan. Ze vindt dat deze ver plichte aansprakelijkheidsverzeke ring en het rampenfonds zeker voor Nederland, het diehtsbevolkte deel van Europa, en dan liefst in samen werking met omliggende landen, moet worden ingevoerd. Zij heeft de Nederlandse regering per brief uit genodigd zo snel mogelijk stappen in die richting te nemen. UTRECHT. Twee schooltandartsen die menen dat hun contract met de schooltandverzorgingsdienst in Dren the „voor het verrichten van enkele diensten" een arbeidsovereenkomst is, zijn voor een arbitrage-kommis sie in het gelijk gesteld, zo heeft de Nederlandse Vereniging van Mede werkers van Jeugdtandverzorgings diensten (NVMJ) dinsdag bekend ge maakt. ROERMOND. Het aantal echt scheidingen in de periode 1970/77 is in Limburg anderhalf maal zo groot geworden en gestegen met 156 pro cent: in absolute cijfers van 584 echtscheidingen in i970 tot 1492 in 1977. De landelijke stijging over die zelfde periode bedroeg 94 procent. Dit heeft het provinciaal orgaan wel zijnsbevordering Limburg in Roer mond becijferd. SCHIPHOL. De Luchthaven Schiphol heeft in 1978 een winst ge boekt van 6.757.900 gulden tegen over een verlies van 8.719.500 gulden in het jaar daarvoori Dit heeft de luchlhavendirectie woensdag be kend gemaakt in het jaarverslag 1978. AMSTERDAM. Het gemeenschap pelijk administratiekantoor heeft vorig jaar 10,7 procent meer ziekte meldingen gekregen dan in 1977. In dat jaar waren er 2.349.000 meldin gen, in 1978 steeg dit aantal tot 2,6 miljoen. Het aantal uitkeringsdagen steeg met vijf procent. Dit staat in het sociaal jaarverslag van het GAK over 1978. DEN HAAG. Er komt een beper king op de handel in produktten van dieren, die behoren tot een bedreig de soort. De wet bedreigde uitheem se diersorten wordt daarvoor gewij zigd. Dat heeft staatssecretaris Wal lis de Vries van CRM geantwoord op schriftelijke vragen van Tweede Kamerlid voor de PPR Beckers-de Bruïjn. ROTTERDAM. De contactgroep van werkgevers in de metaalindu strie heeft als resultaat van een en quête onder haar leden vastgesteld, dat het aantal vacatures bij de klei nere- en middengrote metaalbedrij ven in ons land veel groter is dar tot nu toe werd aangenomen. ROTTERDAM. Gedetineerden in het Huis van Bewaring in Rotter dam zijn een handtekeningenaktie begonnen. Ze hebben de direktie een aantal wensen voorgelegd., waaronder meer rekreatie in de open lucht, extra voeding en fruit, een eigen radio in de cel en roken tijdens, het bezoek. RIJSWIJK, 18-7 De Nederlandse vleesexport heeft in het eerst kwar taal van dit jaar 255.000 ton bedra gen, 40.000 ton of 18 procent meer dan in het eerst kwartaal 1978. Dit was mogelijk door een toeneming van de vleesproduktie in die periode van 388.000 tot 432.000 ton vlees met been. De export van varkensvlees groeide met 25.000, die van rundvlees met 12.800 ton. Het Produktschap voor Vee en Vlees-heeft dit meegedeeld. DEN IIAAG, 18-7. Minister Tuin man van verkeer en waterstaat heeft de provinciale en gemeentebesturen laten weten, dat het nieuwe achthoe kige verkeersbord, dat aangeeft dat men voor een voorrangskruising of -weg moet stoppen, met ingang van 1 oktober a.s. van kracht zal worden. Het nieuwe bord met in witte le- ters het woord STOP erop, zal het thans geldende ronde bord met om gekeerde driehoek en het woord stop gaan vervangen. Het nieuwe achthoekige bord is in andere Europese landen al in ge bruik. Verwarring voorkomen Om verwarring bij de weggebrui kers te voorkomen is het zaak, dat de oude en de nieuwe borden zo kort mogelijk naast elkaar in gebruik z.ijn. Het streven is de gehele operatie ter vervanging van de oude borden in twee weken tijds uit te voeren. Een ministeriële beschikking. waarin staat dat de oude borden met ingang van 15 oktober hun geldigheid ver liezen, is in voorbereiding. Reeds in januari werd de komst van hot nieuwe stopbord aangekondigd. Er motst gewacht worden totdat alle wegbeheerders hun bestellingen kon den doen bij de faorikanten, zodat alle oude stopborden in het gehele land in een korte periode kunnen worden vervangen. ROTTERDAM. Van de 3 omstre den korvetten, die Rijn-Sehelde- Verolme bouwt voor Indonesië, is het eerste al opgeleverd. De over dracht vond plaatop de werf Wil- ton-Fijenoord in Schiedam, een on derdeel van RSV. NIJMEGEN. De dienst luchtvaart van de Rijkspolitie heeft bij de ope ning van de Vierdaagse in Nijme gen het gemotoriseerde zeilvliegtuig van de Middelburger Paul Beukers in beslag genomen. Beukers, die zich zelf „de vliegende mens" noemt cirkelde met zijn toestelletje bovpn het Goffert stadion, waar op dat moment een vlaggenparade bezig was om de start van de Vierdaagse op te luisteren. SOESTERBERG. Koningin Julia na is dinsdagmiddag van de lucht machtbasis Soesterberg vertrokken naar Porto Ercole (Italië), waar zij haar zomervakantie zal doorbren gen. Prins Bernhard, die thans voor het World Wildlife Fund een bezoek aan Indonesië brengt, voegt zich eind juli bij de koningin. Aldus heeft de Rijksvoorlichtingsdienst bekendgemaakt. ZWOLLE. Als gedeputeerde sta ten vani Overijssel het advies van een ambtelijke werkgroep zal opvol gen, komen er in deze provincie spe ciale rouites voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen. Om de risico's van dergelijke transporten tot een mini mum te beperken, had het gewest Twente graag gezien dat de route verplicht zou zijn. Maar de provin ciale werkgroep wil niet verder gaan dan een adviesroute, omdat. rijkswaterstaat tegen een verplich ting is. DEN HAAG, 17-6. De inspraak van woonwagenbewoners in Breda bij de uiteindelijke keus voor het woonwa gencentrum in de Haagse Beemden is niet optimaal geweest. Niettemin ziet minister Gardeniers van CRM geen gronden om stappen tegen Breda te ondernemen, ook om dat de gemeente beloofd heeft bij de precieze vaststelling van de plaats en de inrichting ervan de woonwa genbewoners wel nauw te betrekken. De minister heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van het PSP- Tweede-Kamerlid Van der Spek. Aanvankelijk had Breda vijf mo gelijke plaatsen op het oog. De ge meenteraad heeft daarna, op voor stel van burgemeester en wethou ders, een plaats in de Haagse Beem den aangewezen. DEN HAAG, 17-7. De Europese Commissie heeft uit het Europees oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw bijna 26 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een groot aantal projekten ter verbetering van de agrarische produktie- en afzet- struktuur voor de bouw van vissers vaartuigen. De grootste moot: 7.500,000 gulden, is bestemd voor aanvullende werken ter verzwaring van het agrarisch stroomnet Friesland. Vijftien projek ten betreffen de verbetering van landbouwwegen en eveneens vijftien waterschapswerken. Vissersvaartuigen Voor de bouw van elf vissersvaar tuigen geeft het fonds in totaal een bedrag van 4.895.000 gulden uit. Zes van de elf vaartuigen zijn bestemd voor de garnalenvisserij. Er is ook nog een bedragje voor een visserij- objekt te land: 139.400 gulden voor een bedrijfspand van Eerste coöpe ratieve in- en verkoopvereniging van visserijbenodigdheden in Urk. DEN HAAG, 17-7. Tot burgemees ter van Eindhoven is per 16 augus tus benoemd dr. G. N. B. Borrie (53) thans burgemeester van Rheden. Hij is lid van de P.v.d.A. en Nederlands Hervormd. Dr. Borrie volgt mr. J. J. van der Lee op, die benoemd is tot lid van de Raad van State. Het C.D.A. heeft teleurgesteld ge reageerd op de benoeming van dr. G. Borrie tot burgemeester. „Wij zijn ontdaan en misschien is dat nog wel zwak uitgedrukt'1, zei mevrouw H. Hoeben-Sipman, voorzitster van de C.D.A.-fraktie, met 19 zetels de grootste groepering in de Eindhoven- se raad. Het C.D.A. vindt dat er in Eindhoven een C.D.A.-burgemeester. benoemd had moeten worden. „Ge zien de samenstelling van de Eind- hovense bevolking". Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 20 JULI NED. 1: De kinderen komen van avond het eerst aan bod met de programma's Popeye en Laurel en Hardy, die samen met twee aardige dames een autoritje maken. Vervol gens een aflevering uit de Duitse serie Bureau Lauenstadt. Ilse Frei meldt zich doodongerust aan de ba lie van het politieburo om haar zus ter Meta als vermist op te geven. BRUSSEL, 17-7. In een bagagekluis van het Centraal Staion in Brussel is vorige week woensdagavond een bom ontdekt die vermoedelijk be doeld was om er een aanslag mee te plegen in Den Haag. Dat is nu pas bekend geworden. Mededelingen over die vondst worden officieel niet ge- daaji. Het parket te Brussel zwijgt omdat het onderzoek in Nederland nog voortgezet wordt. De bom werd vorige week bij toe val ontdekt. Een personeelslid van de Belgische spoorwegen merkte rond zes uur 's avonds op dat uit een van de bagagekluizen rook ontsnap te. Hij haalde de spoorwegpolitie en de brandweer erbij. In de kluis vond men een reistas met een bom en en kele chemische produkten. De brand was kénnelijk ontstaan doordat een' van de chemicaliën .n aanraking ge komen was met het plastic van de tas. Dankzij een aantal aanduidingen die men in de tas vond, kon een spoor gevolgd worden dat naar Den Haag leidde. Vermoed wordt dat de bom afkomstig was uit Spanje of Frankrijk. In Brussel meent men te weten dat de bom bedoeld was om er een aanslag mee le plegen op de Cubaanse ambassade in Den Haag. Meta's echtgenoot heeft de politie niet van de vermissing laten weten, want zo schitterend was zijn ver houding met zijn vrouw niet. Wan neer de speurakties geen resultaat afwerpen wordt het onderzoek ge stopt. Een jaar later verschijnt Ilse Frei weer aan de balieDaarna de speelfilm De vuurproef, waarin een bikkelharde zakenman door zijn hebzuchtige en overspelige vrouw in de woestijn wordt gedropt, waar hij alles op alles moet zetten om in leven te blijven. Het journaal wordt gevolgd door De Morecambe en Wise show, een Engelse amuse mentsshow rond de Engelse komie ken Eric Morecambe en Ernie Wise. Onder de gasten bevinden zich Rod Stewart, Britt Eckland, Jacques Cousteau en Syd Lawrence. Tot slot leest Simon Carmiggelt uit zijn bundel De rest van je leven, het verhaal Hel voor. NED. 2: Om half zeven gaat de NOS van start met een verslag van de vandaag verreden etappe In de Tour de France, waarna de KRO de uitzending vervolgt met het spelpro- gramma Cijfers en Letters. Daarna de Barry Hughes kwis, waarin de ploeg van de Koninklijke Militaire academie uitkomt tegen die van hei Maritiem Instituut. Het journaal wordt gevolgd door de speelfilm Het lange duel met in de hoofdrollen Trevor Howard, Yul Brynner en Charlotte Rampling. Yul Brynner speelt een rebellenleider die uit de gevangenis is ontsnapt en samen met zijn zwangere vrouw op de vlucht slaat. Wanneer zijn vrouw sterft, zweert hij zich te wreken. De aangewezen man om hem te pakken te krijgen, is de kontroversiele poli tieman Young, die met zijn kollega's overhoop ligt. De aktualiteitenru- briek Brandpunt wordt gevolgd door de vijfde aflevering uit de serie Tocht door de middeleeuwenWe zijn beland in de dertiende eeuw en de paus heeft zich in Avignon ge vestigd. De .gotische bouwstijl be leeft zijn bloeitijd, terwijl in Italië een nieuwe bouwstijl het daglicht ziet. Voor deze aflevering werd ge- fimd in Avignon, Pisa, Venetië, Pa lermo en Castel del Monte. VRIJDAG 20 JULI NED. 1: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Popeye; 19.06 Laurel en Hardy; 19.27 Bureau Lauenstadt; 20.1S De vuurproef; 21.37 Nieuws; 21.55 De Morecambe en Wise show; 22.55 Simon Carmig- gelt; 23.10 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Tour de France 18.55 Nieuws; 18.59 Cijfers en let ters; 19.25 De Barry Hughes kwis, 20.00 Nieuws; 20.27 Het lange duel; 22.20 Brandpunt; 22.45 Tocht door de middeleeuwen; 23.40 Laatste nieuios. „Is eh dat kroegje, van Dries Verpalen hier ver vandaan?" Boe laan haalde een zakdoek te voor schijn en veegde zijn hoofd af. „Een biertje zal met dit weer wel sma ken, dacht ik. Of niet soms?" Lowieke kneep één oog dicht. „Meneerke, als gij denkt, dat ge me omver kunt praten na en paar pin ten bier, hebt ge het mis. Overigens, ik heb niets op mijn geweten, heej? Maar een pint kunnen we samen al tijd drinken." In het cafeetje, waar op dit uur van de dag verder niemand aanwe zig was, bracht de waard het ver langde, de vreemdeling scherp mon sterend. Maar hij wist, dat Lowieke handelde in auto's en zag in deze vreemde waarschijnlijk een klant. Daarom trok hij zich terug, zodat het tweetal ongestoord kon praten. Rechercheur Boelaan dronk uit zijn glas, waarna hij een sigaret op stak. „Wij weten weinig van het slachtoffer, meneer Van Duften' en „Zeg maar gewoon Lowieke; dat doet een ieder hier." „Goed, Lowieke, je bent met Nittel getrouwd geweest, nietwaar? Hoe kwamen jullie zo tot elkaar? Kijk. ik wil helemaal niet onbeleefd zijn, Lowieke. want het gekke is naar mijn persoonlijke gevoelens ben jij onschuldig aan haar dood." „Vast cn zeker, meneerke. Ik heb een paar keren in 't kot gezeten, maar denk niet, dat ik me inlaat met geweld." „Goed. Hoe leerden jullie elkaar kennen? Nittel was toch een gestu deerde vrouw." Hij knikte. „En of. Ik kan klet- sen.heej? Dat moet je wel in deze brans. Trouwens, in elke brans. Maar zij was me daarin de baas." ...Ie zei nooit in Dorringen geweest te zijn." „Klopt. Ik weet niet eens precies, waar het ligt." Boelaan glimlachte. „Een heel eind hier vandaan, Lowieke. Ik weet het, want ik heb 't vanmorgen gere den. Hoe leerde je Nittel kennen?" „Op een kermis. Het kan in Groesbeek geweest zijn, want daar heb ik een korte poos gewoond. Of daar in de omgeving. Nittel was er met een paar vrienden. En zoop. Nou, meneerke, ik ben niet vies van tien fleskes en dan ziet ge nog niks aan me, maar ook in drinken was zij me de baas. Wel, we dansten een keer samen en later nog een keer, maar toen was ze al half teut. Goed. na de kermishet zal een uur of twee 's nachts geweest zijn, liep ik naar huis en zie daar iemand aan de kant van de weg liggen. En laa* dat Nittel zijn! Ik wist haar naam natuurlijk nog niet, maar ik herken de de vrouw, omdat ik immers met haar gedanst had? Ik probeerde haar overeind te krijgenHebt ge dat wel eens geprobeerd? lomand, die zat is, overeind te halen? Dal redt ge niet alleen. Goed. ik woon vlakbij cn haal mijn auto; een voor bijganger helpt me opladen en in huis brengen. Ik leg haar zo goed als mogelijk is op oen bank en ga zelf ook slapen. De volgende mor gen had ik vanzelf een kater, want ik had 'm 's avonds goed geraakt, re ken maar. Daar is het kermis voor. nietwaar? Ik ben intussen helemaal mijn gast, zal ik maar zeggen, ver geten. Rommel wat in de keuken en maak koffie. Ik was altijd vrijgezel. De vrouwkes zijn wel aardig voor éne nacht, meneerke, maar daarna moet het afgelopen zijn. Ik zit koffie te drinken en rook intussen een sjekkie... komt die vrouw ineens de keuken binnen. En schrikken, dat ik deed! Ik was haar immers geheel vergeten, hccj? Ze vraagt: wie ben Door F. VAN FALCKENOORT jij? Ik noem mijn naam en zeg, dat ze in mijn huis is. In Groesbeek. Vraagt hoe ze hier komt. Ik leg haar uit, dat ik haar aan de kant van de weg heb gevonden. Na de kermis. En meenam naar huis. Ze wil weten, waar haar vrienden zijn gebleven, maar dal weet ik niet Enfin, ik geef haar koffie en later een sigaret en ze zegt me. dat ze uit Dorringen is gekomen. Met drie vrieden. Om kermis te vieren in GroesbeekJa, nu herinner ik het me ineens weer: het was met Groesbeekse kermis „Waarom ging ze helemaal naar dat dorp?" vroeg Boelaan verwon derd. „Nogal naast de deur." „Dat weet ik niet. Daar heeft ze eigenlijk nooit over gesproken. Goed. ik geef haar een hoofdpijntabletje en nog eens koffie. Ze blijft die dag bij me en cct mee. Tegen de avond wil ze vertrekken. Er stoppen geen treinen meer in Groesbeek, dus moet ze eerst met dc bus naar Nij megen. Blijkt ze vrijwel geen geld bij zich te hebben. Ze veronderstelt, dat haar vrienden haar portemon nee leeggemaakt hebben." „Leuke vrienden", meent de re chercheur er tussen te moeten gooi en. „Ik leen haar een geeltje. Ze zegt. dat ik het van haar terugkrijg, maar daar rekende ik niet al te vast op. En ik was haar al zo ongeveer ver geten, toen ze veertien dagen later :noens voor m'n neus staat, me: haar hele hebben cn houden bij zich En zegt: Ik kom hei geld terugbren gen en een poosje bij je logeren, als ie het goed vindt. Omdat je me ge holpen hebt. toen ik lazarus was. Zo ongeveer meneerke, praatte ze. Pre cies kan ik het niet meer navertel len, want het is alweer een pooske geleden." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7