Rijkswaterstaat doet onderzoek naar wensen van rekreatievaart Minister Van der Stee verlaagt de keuringskosten van landbouwprodukten Standaardfregat „Callenburgh" voor de Koninklijke Marine AMBACHTEN TIJDENS TOERISTEN- DAGEN OUDE Enquête onder watersporters STREEKNIEUWS Flitsen uit het buitenland Fietser dood na botsing met trein Zeshonderd kilo marihuana onderschept 4 DEN HAAG ZIERIKZEE, 19-7. Rijkswaterstaat is momenteel bezig met een onderzoek naar de rekreatievaart in de wateren rond de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en de Bicsbosch. By veertien sluizen en vanaf negen boten van rijkswaterstaat worden aan de watersporters enquêteformulieren uitgereikt met vragen over de schipper, zijn boot en de tocht die hij maakt. Hij kan er ook eventuele opmer kingen of wensen betreffende jacht havens en andere voorzieningen voor de watersport op kenbaar maken. De Aanrijding Dinsdagmorgen vond op de Linde laan een aanrijding plaats tussen een bedrijfswagen en een personen auto. A. R. uit Renesse stond met zijn bedrijfswagen te laden en te lossen. De achteropkomende L. N. uit Gelsenkirchen (DBR) dacht dat de ruimte naast de bedrijfswagen breed genoeg was om te passeren. Dit was niet het geval zodat beide auto's lichte schade opliepen. Vernielingen In de nacht van dinsdag op woensdag werd van een luidspre kerwagen in de buurt van de Wil- helminahoeve de twee luidsprekers afgehaald, de spiegel en antenne meegenomen en het raam vernield. NIEUWERKERK Afscheid burgemeester i. D. de Kam Op dinsdag 31 juli hoopt de heer J. D. de Kam in een buitengewone openbare vergadering van de ge meenteraad officieel afscheid te ne men als burgemeester van Duive- land, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Deze raadsvergadering wordt ge houden in „Ons Dorpshuis" in Nieu- werkerk. Na afloop van de vergade ring bestaat gelegenheid de schei dende burgemeester toe te spreken. BRUINISSE Burgerlijke stand over juni Geboren 1G. Jan van der HaVe (Dirksland) 7.v. M. van der Have en J. van der Welle. Gehuwcl 15. Leendert Marinus van der Werf (22 jr.) en Pieternella Koster (20 jr.); 29. Izak Mackloet (24 jr.) en Jacoba Cornelia Bout (20 jr.). Overleden 16. Jakoba van 't Hoff, wed. v. J. van Dijke, 81 jr. uitkomsten van het onderzoek kun nen worden gebruikt bij het zoeken naar oplossingen voor verschillende vraagstukken. Onder andere het ver keer samen met de beroepsvaart, de uitbreiding van bestaande en het maken van nieuwe jachthavens, voorzieningen bij sluizen en bruggen en de aanlegmogelijkheden bij oever stroken. Meer inzicht De enquête is bedoeld om meer in zicht te verkrijgen in deze materie en op basis daarvan, in samenwerking met andere jachthaven- en vaar wegbeheerders, eventueel tot een be ter rekreatievaartbeleid te komen; het onderzoek houdt geen verband met de eventuele invoering van een vaartuigenbelasting. Eenzelfde onderzoek is eerder ge houden in 1971 en in 1975. Btf de op zet ervan is, behalve met diverse overheidsinstellingen, ook samenge werkt met de ANWB. Naast het on derzoek worden er, zoals overigens ieder jaar, verkeerstellingen te wa ter gehouden. De enquête wordt in drie periodes gehouden. De eerste liep-van 28 juni tot en met 1 juli. Van de toen uitge reikte formulieren is al ongeveer de helft terug ontvangen. De volgende enquêteperiodes zijn van 27 tot en met 30 juli en van 18 tót en met 21 Opbrengst zendingskollekte In de maand juni werd ook hier ter plaatse weer gekollekteerd ten bate van het. zendingswerk der Ge reformeerde Gemeenten onder lei ding van de heer Johan van der Ha ve Jacz., door Bart van der Hulle, Fieke van 't Hoff, Cobie Olree, Co- rine Knop, Mar ja de Visser en Ma rian de Waal. De opbrengst bedroeg in genoemde maand de som van f 219,42. Verder kwam er nog binnen f 99,60 van1 het ophalen, van oud pa pier, zodat er in totaaL kon worden afgedragen de mooie som van in to taal f 319,02, voor dit zendingswerk. Veel dank aan de geefsters, gevers, leiding en kollektanten, en niet min der aan diegenen die steeds gereed staan om oud papier te verzamelen voor dit doel. Officiële opening Woensdag 25 juli zal burgemees ter J. D. de Kam van Duiveland, de officiële opening verrichten van de verbouwde brandweerkazerne van de vrijwillige brandweer van Duive land. Het gebouw is gesitueerd aan het Groenendaal te Oosterland. DEN IIAAG, 17-7. Minister Van der Stee (landbouw en visscry) heeft een bedrag van ruim 15 miljoen gul den onder keuringsinstellingen ver deeld, om voor het bedrijfsleven ver laging van de kosten van keuring van landbouwprodukten mogelijk te maken. In totaal had hij voor dit jaar voor dit doel twintig miljoen gulden toagezegd. Het nog resterende be drag van 4,9 miljoen zal hij in sep tember verdelen. Het is de bedoeling, in de komende jaren een geleidelijk toenemend deel van de keuringskosten voor rekening van het ministerie van landbouw te laten komen. Overeenstemming De minister beoogt hiermee, de voor rekening van het bedrijfsleven komende keuringskosten meer in overeenstemming te brengen met wat elders in de EEG gebruikelijk is. Het nu toegewezen bedrag is als volgt over de seotoren verdeeld: landbouwzaaizaden en pootaardappe- len 4.470.000 gulden; zuivel 4 miljoen Bloembollen 1.800.000; pluimvee vlees 2.700.000; siergewassen (bloe men) 440.000; boomkwekerijgewas sen 530.000; groente- en bloemzaden 560.000; aardappelen 600.000. Het Landbouwschap had voor dit jaar een overheidsoijdrage van 35 in plaats van 20 miljoen gevraagd, en voor de komende jaren een snel ler tempo van verhoging dan in het voornemen van do minister ligt. VLISSINGEN. 18-7. In aanwezig heid'van staatssckretaris Van Eeke ion van defensie (materieel) wordt op 26 juli in Vlissingen het standaard- fregat „Callenburgh" door de bouw meester overgedragen aan de Ko ninklijke Marine, waarna het schip officieel in dienst wordt gesteld. De overdracht vindt drie maanden eer der plaats dan was voorzien. De „Callenburgh" is het tweede fregat van een serie van twaalf, die zijn bestemd om de bijna 25 jaar oude onder/eebootjagers te vervan gen. Van de twaalf fregatton worden er tien gebouwd bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlis singen en twee onder hoofdaanne merschap van deze maatschappij bij de Dok- en Worfmantschappij Wil ton Feyenoord B.V. in Schiedam. Naar verwachting zullen er van deze twaalf schepen aan het eind van dit jaar twee in dienst zijn gesteld en zes tcwater zijn gelaten. Van drie van dc vier resterende fregatten is dan de bouw begonnen. De nieuwe fregatten zijn uitgerust met zeer moderne apparatuur, waar van de bediening goed opgeleid en voor haar tank berekend personeel vergt. Technische gegevens Enkele technische gegevens: groot ste lengte 128 m: breedte 14,40 m, aktieradius 4.000 zeemijlen, maxi mum snelheid ca. 30 knopen; voort stuwing door Rolls Royce gasturbi nes; 175 man bemanning en bewape ning door middel van twee kanon nen van 7.6 cm Oto Meiara; geleide- wapensysteem tegen luchtdoelen (Seasparrow) en tegen oppervlakte doelen (Harpon), torpedo's en Sea Lynx helikopter met torpedo's tegen onderwaterdoelen. augustus. Het is de bedoeling dat watersporters die in de eerste perio de al een enquêteformulier hebben ontvangen, ook wanneer ze een vol gende maal een formulier krijgen dit weer invullen. Nieuwe pastorie Gereed gekomen is deze dagen de nieuwe pastorie van de Oud Ger. Gemeente, staande naast het kerk gebouw aan de Burgem. van der Havestraat. Onder leiding van het architectenbureau A. Slingerland te Bruinisse werd dit mooie huis met garage gebouwd door het Bouw- en Aannemingsbedrijf fa. De Groot te Oud-Beijerland, en de verschillende onderaannnemers. Het wachten is nu nog op een eigen predikant voor de gemeente. De vorige predikant ds. A. van der Meer bewoonde tijdens zijn verblijf in Oosterland een woon_ huis aan de Molenweg dat door de kerkelijke gemeente werd aange kocht als tijdelijke pastorie. Dit woonhuis is inmiddels weer van de hand gedaan. Direkt bij aankoop van de bouwgrond voor een nieuw kerk gebouw werd ook de grond voor een pastorie erbij gekocht, zodat het in de bedoeling lag een woonhuis voor de predikant naast de kerk te bou wen. Dit is nu gerealiseerd, en de Oud Ger. Gemeente is nu een prach tige pastorie, rijker geworden. Sfrandspelen Evenals vorig jaar organiseerde de Stichting Festiviteiten Bruinisse weer diverse spelen voor de jeugd op. het Grevelingenstrand. Maar liefst 67 kindleren namen hieraan deel wait ruim viermaal zoveel was als vorig jaar. De kinderen waren in leeftijdsgroepen verdeeld, de groep van 4 /m 6 jaar mochten zich vermaken met emmertjes water dragen, de groep .7 t/m 9 jaar met zakkenlopén. Ie prijs waterdragen, ging naar Bianca Stöpp, 2e prijs naar Marcel v. Jeveren. Uitslag zak- lcenlopen: le prijs, Janneke v. Dijk, 2e prijs, Simone Bezemer. De groep 9 t/m 12 jaar, ballengooien en hoepe len, le prijs, Rianne v. Strien, 2e prijs, Claude van Gilst. Ieder kind dat 'nad meegedaan kreeg een ijsje aangeboden. De Stich ting kan weer terugzien op een ge slaagd evenement'. MUENCHEN. Het eerste proces in West-Duitsland tegen commando's van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO is in Straubing bij Muencbari begonnen. Twee Libane- zen en twee Perzen in leeftijden tus sen de 25 en 35 jaar staan terecht wegens voorbereiding van bomaan slagen. Zij worden ervan verdacht aanslagen op joodse instellingen, raf finaderijen en olieopslagplaatsen te hebben willen plegen. MANAGUA. Francisco Urcuyo Ma- liano, de opvolger van generaal So- moza als staatshoofd van Nicaragua, is 55 jaar. Hij is arts, gespecialiseerd in de kindergeneeskunde. Urcuyo was sinds vorig jaar voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden en van het congres. Tijdens de regering van Luis Somoza, een broer van Anastasio, is hij minister van volks gezondheid geweest. NAIROBI. De afgezette Oegandese president, Yoesoefe Loele, is in het geheim teruggekeerd in Afrika van uit zijn ballingschap in Londen. Dit heeft de Keniase Krant, Standard, gemeld. MADRID. Afgevaardigden van de Spaanse regeringsparty UCD en de Baskische meerderheidsparty PNV zijn het eens geworden over een ont werpstatuut dat de toekomstige autonomie voor Baskenland regelt. BELGRADO. De Europese Ge meenschap, en Joegoslavië zijn het in principe eens geworden over een handelsovereenkomst. Dit is het re sultaat van twee dagen van onder handelen door EG-afgevaardigde Pierre Duchateau en Joegoslavische vertegenwoordigers in Belgrado. BRUSSEL. De Belgische koffie- branders zullen op 1 augustus de prijs van de koffie met ongeveer l gulden 30 per kilogram mogen ver hogen. Op 1 juli van dit jaar werd al een prijsverhoging met ongeveer 49 cent per kilo toegestaan. In een maand lijd gaan de koffieprijzen in België dus met bijna 1,80 gulden per kilo omhoog. MONROVIA. Hot Liberiaanse staatshoofd, William Tolbert. is ge kozen tol de nieuwe voorzitter van de organisatie van Afrikaanse een heid. De OAE is op het ogenblik bijeen in Monrovia. TEHERAN. Een groot aantal men sen is in Iran de straat op gegaan om steun te betuigen aan de ver oordeling van Chomcini van tegen standers van de Islamitische revo lutie. In Teheran betuigden een paar honderdduizend mensen hun steun aan ayatollah Chomeini. T?ot de demonstratie was door Chomcjnl opgeroepen. STOCKHOLM. Zweden heeft Chi na een exportkrediet verleend van 350 miljoen dollar (700 miljoen gijl- den). Een voorlopige overeenkomst tussen Zweden en China is al oh- dertekend. zo heeft Karl-Erik Sveü- berg, direkt eur van Svcnsk export- kredit Ab (SEK) meegedeeld. MONROVIA, Liberia. De presi denten van Soedan en Tanzania hebben elkaar dinsdag bittere ver wijten naar het hoofd geslingerd naar aanleiding van de omverwer ping van het bewind van Idi Amin in Oeganda. Het gebeurde óp de topconferentie van Afrikaans-Ara bische leiders in Monrovia in Libe ria. WASHINGTON. De commissie voor moordzaken van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft in een eindrapport verklaard, dat de moord op president John Kennedy en die op dominee Martin Luther King waarschijnlijk het re sultaat zijn geweest van samenzwe ringen. WASHINGTON. De investeringen die de landen van de organisatie van olie exporterende landen (OPEC) in de Verenigde Staten hebben gedaan kunnen een gevaar opleveren voor de dollarkoers en de economie van de V.S. ontwrichten. Deze mening hebben enkele vooraanstaande Amerikaanse economen in het Huis van Afgevaardigden te kennen ge geven. BRUSSEL. De werkloosheid in België is lussen 30 juni en 15 jut. vrij plotseling met 3,4 procent toe genomen. Medio juli waren er ruim 285.000 werklozen, zo heeft het ministerie ven tewerkstelling en ar beid meegedeeld. Dat betekent dat er sinds 30 juni ruim 9000 werklozen bijgekomen zijn, namelijk 3000 man nen en ruim 6000 vrouwen. Van de Belgische beroepsbevol king was op 15 juli 7 procent werk loos. MIDDELBURG, 17-7. De 76-jarige J. Ree uit Middelburg is dinsdag om gekomen, nadat- hij met zijn fiets op een spoorwegovergang in zijn woon plaats tegen een trein was gereden. Enkele uren na het ongeval overleed hij in het Middelburgse Gasthuis. De politie neemt aan, dat de man op het fietspad aan de linkerkant van de weg de met halve bomen be waakte spoorwegovergang is opgere den. NIEUWERKERK A/D IJSSEL, 17-7. De rijkspolitie in Nieuwerkerk a/d IJssel heeft dinsdag een partij van 600 kilo marihuana onderschept. De vondst werd gedaan na een ano nieme tip. Twee mensen, een echt paar uit Oudc-Tonge, zijn aange houden. De partij heeft volgens de politie een handelswaarde van ruwweg een miljoen gulden. De arrestanten zijn volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie de 56-jarige H. A. B. en zijn 51-jarige vrouw A. P. B.-G. Op naam van de vrouw staat een werkplaats in Ze venhuizen, waar de politie de mari huana heeft gevonden. Het spul zat in zes kleine contai ners in een opslagplaats. Over de herkomst van het roesmiddel kan de Rijkspolitie nog niets zeggen. Het onderzoek daarnaar is nog in volle gang, aldus de woordvoerder. Foto boven: Een nieuw gezicht tus sen de ambachtslieden op de jaar lijkse toeristenmarkt is dal van de Hoge. Hoedenmaker, die het publiek toont' hoe deze clkque hoofddeksels worden vervaardigd. Foto rechts: Ook 4e klompenmaker wist de aandacht van de bezoekers te vangen. Vol bewondering werd gekeken hoe het houten schoeisel tot stand komt. Foto onder: De tingieter is reeds lang een bekende verschijning op dc Toeristenmarkt. Elk jaar weer weet hij inwoners en bezoekers 1e boeien mei zijn fraaie ambacht. (Foto's: Zierikzeescho Nieuwsbode) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4