President Francisco Urcuyo heeft Nicaragua verlaten Politieke krisis bedreigt Begin Simone Veil voorzitster van Europees Parlement Onder-minister Guatemala ontvoerd OESO: gunstige ontwikkelingen voor de Nederlandse export Asielrecht voor de sjah in Egypte HAMILTON JORDAN TOT ALGEMEEN SEKRETARIS BENOEMD «J/EKRV Doden bij bomaanslag in Koerdistan Situatie dieselolie wordt moeilijker 2 Nationale garde legt wapens neer Na aftreden Amerikaans kabinet leótioal AGENDA 'Advertentie MANAGUA, 19-7. Interim-president Francisco Urcuyo heeft Nigaragua verlaten en de Nationale Garde heeft ingestemd met overgave, zo hebben militaire bronnen gemeld. Welingelichte bronnen meldden dat de generale staf van de Nationale Garde woensdag te verstaan heeft gegeven dat hy de macht moet overdragen aan de Sandinistische junta. Maandagavond was Urcuyo Somo- •za opgevolgd als president. Hoewel het de bedoeling was dat hij het presidentschap slechts korte tijd zou waarnemen, om vervolgens de macht over te dragen aan de voor lopige regering, kondigde Urcuyo aan van plan te zijn als president aan te blijven tot 1981, wanneer de termijn van Somoza afgelopen zou zijn. Volgens bronnen in Guatemala is Urcuyo op weg naar Guatemala. Hij zou daar om 06,00 uur Nederlandse lijd worden verwacht. DEN HAAG. Het P.v.d.A.-kamer- lid Knol wil precies weten hoeveel brandstof de regerings-Fellowship verbruikt op de trip die prins Bern- hard er momenteel mee maakt naar Indonesië. Dinsdag diende Knol een schriftelijke kamervraag in waarin hij van staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat een exac te opgave vraagt van het verbruik gedurende de totale reis zodra de Fellowship in ons land is terugge keerd. JERUZALEM, 18-7. Israels pre mier Menachem Begin en zijn coa litieregering staan voor de moeilijk ste politieke crisis van hun tweeja rige ambtstermijn. Als grootste fraktie van de oppo sitie heeft de sociaaldemocratische arbeiderspartij woensdag een nieuwe motie van wantrouwen tegen de re gering ingediend. De motie heeft weer betrekking op de penibele eco nomische situatie van Israël en vol gens enkele afgevaardigden maakt ze dit keer, meer dan ooit tevoren, kans door het parlement te worden aange nomen. STRAATSBURG, 17-7. Mevrouw Simone Veil, Frans oud-minister van volksgezondheid, is bij de tweede stémming gekozen' tót voorzitter van het Europees Parlement. Zij kreeg 192 stemmen, drie meer dan de ver eiste absolute meerderheid. GUATEMALA, 18-7. Onbekenden hebben woensdag de onder-minister voor buitenlandse betrekkingen van Guatamala, Alfonso Alonso Lima, ontvoerd. Dit heeft minister van bin nenlandse zaken Miguel Escobar in Guatamala-stad bekendgemaakt. Lima's dienstauto werd door twee voertuigen klemgereden toen de be windsman op weg was naar zijn mi nisterie. De 68-jarige Lima werd ge dwongen in één van de auto's over te stappen. Van de ontvoerders ont breekt elk spoor. HAAMSTEDE. De Perelaar, één van de nederlandse groepen van de di verse artiesten uit binnen- en bui tenland. Voor verslag: zie voorpa gina. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Neutraal gebied" In Managua zijn de kerken en de ambassades van Zuidamerikaanse landen tot „neutraal gebeid" ver klaard. De voorzitter van het Nica raguaanse Rode Kruis, Ismael Rey es, heeft dit woensdagavond via de radio aangekondigd. Aanhangers van ex-president Somoza kunnen zich, indien nodig, in deze gebou wen in veiligheid brengen. De V.S. gaf te kennen dat Somoza het land uitgezet zou kunnen wor den, indien zijn opvolger zou blij ven weigeren, de macht aan de link se Junta in Nicaragua over te dra gen. De V.S. hadden woensdag ambas sadeur Lawrence A. Pczzullo uit Ni caragua teruggeroepen en de staf van de Amerikaanse ambassade al daar gereduceerd. De V.S. beschul digde de opvolger van de verdreven Nicaraguaanse president Somoza er van, een overeenkomst geschonden te hebben om de macht aan een door de sandinisten gesteunde Nicaragu aanse junta over te dragen. DEN HAAG, 18-7. De gunstige ontwikkeling van de Nederlandse ex port houdt voorlopig aan. Dit valt op te maken uit de halfjaarlijkse ekonomische prognose van de OESO (Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling), geti teld „Economie Outlook". De OESO voorspelt, dat de om vang van de Nederlandse export dit jaar met 6,75 procent zal toenemen. In de eerste helft van 1979 stijgt het exportvolume met zes procent en m het tweede halfjaar met zeven pro cent. In de eerste helft van 1930 zal die export vervolgens met zespro cent ten opzichte van de tweede helft van 1979 groeien. Bij deze voorspel lingen van de OESO kan worden aangetekend, dat in de eerste vier maanden van dit jaar volgens het CBS de omvang van de export reeds met negen procent is gegroeid. In de pas Met de voorspelde exportgivoei blijft Nederland ongeveer in de pós met de exportontwikkeling, die de OESO voor de overige, industrie landen verwacht. Nederland blijft zelfsnog achter bij de exportgroei in 1979 van de Verenigde Staten (bij na tien procent), Frankrijk (achl procent) en Italië (acht procent) en evenaart ongeveer de exportgroei van West-Duitsland (6,5 procent), Canada (zes procent) en België/ Luxemburg (6,5 procent). Japan ziet volgens de OESO-voorspellingen dit jaar zijn export met 3,25 procent da len, maar bereikt in de eerste helft van 1980 alweer een exportgroeivan 8,5 procent, daarmecte de export groei van de andere industrielanden overtreffend. CAIRO, 18-7. Het Egyptische par k-ment heeft het verzoek van presi dent Sadat de sjah van Iran politiek asiel te verlenen, ingewilligd. Het parlement, zo is uit Cairo vernomen, is van mening dat dit besluit geen „verraad van het Iraanse volk" be tekent. President Sadat had op 23 juni het parlement gevraagd de sjah het recht van asiel te verlenen. WASHINGTON, 18-7. President Carter heeft Hamilton Jordan benoemd tot algemeen sekretaris van het Witte Huis. Hamilton - aldus de woord voerder van de president, Jody Powell - heeft een grote verantwoordelgk- heid en uitgebreide bevoegdheden gekregen. De 34-jarige Jordan is sinds 1966 eenu van de voornaamste adviseurs van Carter. Hij trad op als coördi nator van de presidentskampagne die Carter in 1976 in het Witte Huis bracht. De benoeming van Hamilton Jordan tot stafchef van het Witte Huis moet leiden tot een betere afstemming op elkaar van de politieke besluiten van het Witte Huis. Vierentwintig uur vóór de benoe- BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag 21 juli en zondag 22 juli MATINEE VOORSTELLINGEN 16 grandioze Tüom en cherry tekenfilm# IEN Etn MGM film Uitgebracht door kCinema International Corporation Aanvang 14.00 uur lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll A.s. zaterdag 21 juli en zondag 22 juli CHARLES BRONSON ALS KEIHARD GEHEIMAGENT UW VOLGENDE TELEFOON GESPREK KAN UW LAATSTE ZIJN Jmgm distributed by cinema international corporation Aanvang 20.00 uur Toegang 12 jaar mlng van Jordan boden liet hele Amerikaanse kabinet en alle top- medewerkers van Carter hun ontslag aan om Carter bg zgn pogingen zgn presidentschap nieuw leven in te blazen en een nieuwe inhoud te ge ven. Het Witte Huis gaf te verstaan dat het nog dagen zal duren voordat Carter besluit welke ontslagverzoe- ken hij zal aanvaarden. TEHERAN, 17-7. Bij een bomont ploffing in Baneh, een stad in Iraans Koerdistan bij de Iraakse grens, zijn acht mensen om het le ven gekomen en twaalf gewond ge raakt. Het Iraanse persbureau Pars, dat dit meldt, zegt dat er vele huizen en winkels door de explosie vernield zijn. Zaterdag is de stad Marivan, even eens gelegen in- Iraans Koerdistan, het toneel geweest van bloedige bot singen tussen Koerdische burgers en eenheden van de politie. DEN HAAG. 17-7. Het verkrggen van dieselolie voor bet vrachtvervoer wordt in een toenemend aantal Europese landen moeilijker. Dat blijkt uit berichten die de EVO, de algemene verladers, en eigen ver- voerorganisatic, van uit het buiten land terugkerende leden ontvangt. Pomphouders geven bij de levering van dieselolie vooral voorrang aan vaste klanten en buitenlanders zetten ze vaak zwaarder op rantsoen. Op de thans twee weken draaiende speciale dieselinfoi matietelefoon van de EVO (070-559946) informeren steeds meer ondernemers over de toestand in de verschillende landen. In de informatie die bedrijven vra gen. worden de binnengekomen er varingen van vervoerders verwerkt. Het tweerichtingverkeer wordt vol gens de EVO duidelijk gewaardeerd. Dagelijks Zierikzee St. Lievenmonserloren: te beklim men van 10.00-17.00 uur. Van 3 t/m 26 juli Zierikzee Galerie Nobel dinsdag t/m zaterdag 10.00-18.00 uur Tentoonstelling Tex- tielobjekten Betty Appelman. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal RaamstraatTrimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Tot 22 augustus elke woensdag Haamstede Ned. Herv. Kerk; Dia-serie „De ban ken zijn hard"; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. t Wekelijks Bruinisse Stadhuis; spreekuur (loco-)burge- meester; 19.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37, wereldwinkel Schou- wen-Duiveland, 9.30-15.30 uur. Van 21 juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Woensdag 28 juni-elnd augustus Renesse Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Van 28 juli tot en met 18 augustus Zierikzee Gravensteen, van maandag t/m za terdag 11.00-17.00 uur zomertentoon- stelling Zeeuwse ^Kunstkring. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs; openlucht-schaken; 19.00- 21.00 uur. Vanaf donderdag 12 juli tot eind augustus Brouwershaven Restaurant „De Brouwerie" 14.00- 16.00 uur tentoonstelling Netty Michels. Iedere maandag en Woensdag vanaf 18 juli Haamstede Korenmolen „De Graanhalm", be- zichtignig, 10.00-17.00 uur. Donderdag 19 juli Haamstede Ring; expositie vrijwillige brand weer; 8.00-21.00 uur; met demon stratie aan de Zandweg: 20.00 uur. Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjasvvedstrij- den, 20.00 uur. Bruinisse Bij de muziektent, 10.00 uuï\ ope ning visserijdagen. Korte Ring en Oudestraat, 14.00 uur, Braderie. 15.30 uur, gezelligheidsrit voor auto's. Vrijdag 20 juli Zierikzee Bar Mirabelle; Max Collie Rhythm Aces, 22.00 uur. Ouwerkerk Ring Kermis. Bruinisse De Ronde van Bru, 16.00 en 18.00 uur Vaateplein, 18.30 uur, barbecue. Hotel Storm, uitreiking prijzen Ron de van Bru, ±20.30 uur. Zaterdag 21 juli Zierikzee Concertzaal-bioskoop; Tom en Jer ry Festival, 14.00 uur; Telefon, 20.00 uur. Noordstraat rommelmarkt en ver koop handwerken; 8.30-17.00 uur. Ellemeet Dorpshuis, optreden Super Jones, 21.00 uur. Ophalen goederen rommelmarkt vanaf 10.00 uur. Brouwershaven Vanaf 9.30 uur Brouwse Dag, 15.00 uur optreden clownsduo „Doppie Dodo", 18.00 uur Bekendmaking prijswinnaars middenstandsprijs vraag. OuwcrkeTk Ring Kermis. BRUINISSE T Durps'uus: Officiële ontvangst ter gelegenheid van de Visserijdagen: 11.00 uur. Daarna mosselmaaltijd 12.00 uur. Haven, 13.30 uur, inschepen voor vlóotshow. Vaateplein, 15.00 uur, barbecue en optreden van Marty. Sportterrein, 22.30 uur, vuurwerk. Zondag 22 juli Zierikzee Concertzaal-bioskoop; Tom en Jerry Festival, 14.00 uur; Telefon, 20.00 uur. Maandag 23 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan v. d. Driest, m.m.v. Frans van Tilburg, orgel en Dineke Knetsch, zang. Ouwerkerk Ring Kermis. Dinsdag 24 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Scharendijke Sportveld Scharendijke, Elkerzeese- weg politiehondendemonstratie, 19.15 uur. Dreischor Ned. Hervox-mde Kerk, 20.00 uur, or gelconcert Dirk Jansz. Zwart, m.m.v. mevrouw M. N. Coumou-Groenen- dijk (sopraan). Ouwerkerk Ring Kermis. Woensdag 25 juli Haamstede Expositie Riet van Stiaj, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Dondetdag 26 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Vrijdag 27 juli Zierikzee Bar Mirabelle; Riverside Seven; 22.00 uur. Haamstede Beatrixweide, Weststraat 18.00 uur Openlucht optreden formaties The Blitzz, Tilt, V.S.H. Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, filmvoorstelling Broeder zon en zus ter maan, 20.00 uur. Kerkwerve VerenigingsgebouwPhilips-drive-in show met John Mcklusky, 20.30 uur. Maandag 30 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan v. d. Driest, m.m.v. Jan Zwanepol, orgel en Leen de Borst, Hobo. Dinsdag 31 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Dreischor Ned. Hervormde Kerk, 20.00 uur, orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 14.30 uur Buitenge wone openbai-e raadsvergadering af scheid burgemeester J. D. de Kam. Woensdag 1 augustus Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, volkdansfestijn, 20.00 uur. Renesse Hex*v. Kerk; Intermezzo met St. Wil- librorduskoor, 20.00 uur. Donderdag 2 augustus Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur, Geref. Kerk. Vrijdag 3 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; Dixie Daddies; 22.00 uur. Scharendijke De Putmeet 14.00 uur; Installatie nieuwe burgemeester gemeente Mid- denschouwen. Zaterdag 4 augustus Serooskerkc Rommelmarkt t.b.v. „Ons Dorpshuis" vanaf 10.00 uur. Woensdag 8 augustus Renesse Herv. Kerk; Zeeuws Jongenskoor, o.l.v. W. F. Palstra, 20.00 uur. Donderdag 9 augustus Renesse Parkeerterrein aan de Laonc, ring steken, 14.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall les Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2