VC Strijd om de Zeepeduinen gaat zich binnenkort toespitsen Zaterdag 21 juli a.s. is het weer Brouwse Dag" in de Smalstad Madeira- gangers vast in Lissabon Daders aanslag Iraanse moskee terechtgesteld ZIERIKZEE-RODA J.C. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Protesten tegen aankoop W.M.Z. Gevolmachtigd minister van de Antillen blijft aan Veel aandacht voor kinderen NIEUWSBODE Dinsdag 17 juli 1979 135ste jaargang Nr. 22539 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur. M. J. Bi; de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 430-» HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar f 95,15. Losse ^ummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; ..Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% 8.T.W in dit nummer: Gladiolententoönstelling „Delta Flora De Stichting Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming wil de aankoop van de Zeepeduinen, door de N.V. Waterleiding Maat schappij Zuid-West Nederland, voorkomen. Het natuurgebied De Zeepeduinen grenst aan de watcrwinplaatscn van de WMZ en deze maatschappij wil haar belangen veilig stellen. Ongeveer 15 jaar was men in on derhandeling om het gebied aan te kopen, toen eindelijk dit voorjaar met de eigenaar van het Natuurge bied de B.V. slot Haamstede, over eenstemming werd verkregen. Een principe-besluit om het gebied aan LISSABON17-7. Ongeveer 460 toeristen, die hun vakantie willen doorbrengen op Madeira, zitten sinds zaterdag vast in Lissabon. De Portu gese luchtvaartmaatschappij „TAP" heeft wegens mist en hevige wind op het eiland zaterdag en zondag zes vluchten moeten annuleren. De gedupeerde toeristen zijn, in afwachting van betere tijden, op kosten van de „TAP" ondergebracht in een hotel in Lissabon. TEHERAN. 17-7. Op nieuw zijn maandag twee personen in Iran te rechtgesteld wegens hun aandeel in de aanslag op een moskee in de Iraanse stad Khorramsjar, in de olierijke provincie Khozistan. Tij dens de aanslag, waai'bij een hand granaat in de moskee werd gegooid, kwamen zeven personen om het le ven en werden zestig gewond. Dit heeft de officiële Iraanse radio mee gedeeld. Brouwershaven in een rustiger pe riode dan straks, uianneer daar id ler day '21 juli „De Brouwse Day" wordt gehouden. te kopen heeft de algemene verga dering van de waterleiding maat schappij reeds genomen; het defini tieve besluit zal binnen enkele maanden moeten vallen. Met de aankoop is een bedrag van 4l/a miljoen gulden gemoeid. Het Coördinatie orgaan voor Na tuur, landschap, en Naturbescher- ming heeft nu een schrijven gericht aan alle gemeentebesturen in Zee land, Goerce Overflakkec en Weste lijk Noord-Brabant, die aandeelhou der 'zyn van de waterleiding maat schappij. Daarin wordt gewezen op de fi nanciële konsekwenties voor de wa termaatschappij, die uiteindelijk bij de deelnemende gemeenten terecht komen, om 4lA' miljoen te investeren waarvan straks rente en aflossing moeten worden opgebracht. Daar naast moeten dan ook nog de be heerskosten van het uitgebreide ge bied worden betaald, die volgens het Coördinatieorgaan wel f 100.000. per jaar zullen bedragen. Een water leiding Maatschappij zal minder goecl op de belapgen van milieu- en na tuurbescherming letten, is de me ning van het orgaan. Het bestuur van de Waterleiding Maatschappij, dat het gebied in han den wil geven van Staatsbosbeheer, blijft echter volhouden dat de aan koop en het veilig stellen van de be langen van de waterleiding maat schappij de aankoop beslist noodza kelijk maken, hetgeen de Milieude fensie met argumenten betwist. Vrijheid en gelijkheid Het is niet. alleen het Zeeuws Coör dinatie-orgaan dat zich tegen de aan. koop verzet, ook de gemeente Wes- terschouwen tot wiens gebieden de Zeepeduinen behoren, heeft zich met een schrijven tot de gemeentebe sturen en Ged. Staten gericht, om de aankoop weg te stemmen. De vereniging Het Zeeuwse Land schap, die eveneens graag met het beheer in de toekomst wil worden belast en die in het natuurgebied het „wandelrecht" heeft, heeft een toe zichthouder aangesteld om het lopen en wandelen buiten de wandelpaden tegen te gaan. Do,or illegale bezoekers worden vaak waardevolle vegetatie vertrapt en de broedvogels verstoord. Een gift van iemand die onbekend wenst te blijven heeft de Stichting Zeeuws Landschap tot het aanstellen van die toezichthouder mogelijk gemaakt. Ook de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten zou gaarne wor den belast met het beheer van het genoemde natuurgebied. VOETBAL A.s. woensdag 18 juli om 19.00 uur op het sportpark „Bannink" te Zierikzee. Entree: volwassenen f 5,00 per persoon 5 Kinderen (tot 12 jaar) f 2,50 per persoon Als sponsors voor deze wedstrijd treden op: BIJ DE VAATE makelaardij PAUL VAN GEESBERGEN functionele kleding en jeans J AGO verzekeringen DEN HAAG, 17-7. De gevolmach tigd minister van de Nederlandse Antillen in Den Haag, de heer Ma- duro, zal voorlopig op zijn post blij ven. Zondag waren vragen gerezen over zijn aanblijven nadat op Cura cao een aantal ministers van het demissionaire kabinet-Rozendal zijn ontslag had ingediënd bij gouver neur Leito van de Nederlandse An tillen. De ministers hadden daartoe instruktie gekregen van hun partij en, de democratische partij en de Nationale Volkspartij-Unie. Maduro werd indertijd door de NVP-U aan gewezen voor de post van gevol machtigd minister. Verder wordt er onder andere het mandenvlechten getoond. Schandpaal (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) 9? BROUWERSHAVEN, 16-7. Er i.s a.s. zaterdag nogal wat te doen op Schou wen-Diiiveland. In Bruinisse zijn er de Visserijdagen, in Renesse de autocross en in Brouwershaven wordt dan weer „de Brouwse dag" ge houden, een manifestatie die - na een keer of zes - een begrip is geworden. Metingen hebben uitgewezen tlat er al eens zo'n tienduizend bezoekers zijn geweest. Hoewel die dag bewust in de bouwvakvakantie wordt gehouden, wordt er toch niet naar een bezoe kers-score gestreefd. De Midden standsvereniging Brouwershaven wil alleen toeristen en bevolking iets aardigs bieden, reden ook waar om die bezoekers zoveel mogelijk bij het gebeuren worden betrokken. Daarom ook wordt het woord „bra derie" vermeden. „Het moet geen weekmarkt lijken", aldus Jan de Maat. sekreturis van de Midden standsvereniging. die de medewer king van het gemeentebestuur in al le opzichten prijst. Geen braderie Geen braderie dus - wat dun wel? Goed - er zijn kraampjes, maar het ligt niel in de bedoeling daar uit sluitend artikelen ie verkopen. In iedere stand wordt iets gedaan, waaraan dc bezoeker zelf kan mee doen. bijvoorbeeld door het oplossen van een rebus, door een letterwed- strijd, door slagzinnen te bedenken, met daaraan verbonden prachtige prijzen, zoals een trip naar Londen. In andere kramen weer is de uit stalling toegespitst op één produkt, zoals de drogist die een speciale drop-stand inricht. Brokje historic Demonstraties worden er ook ge geven. Een daarvan betekent een brokje historie: het garnalen pellen, waarmee eertijds een deel van de bevolking bezig was. Daarom ook kan die demonstratie door eigen in woners worden gegeven. Wolspinnèn en -verven (met plan tenextracten) gebeurt eveneens door een inwoonster van Brouwershaven. Het omstreden gebied, de Zeepedui nen, de inzet van touwtrekkerij tus sen de W.M.Z. en de Zeeuwse na tuur-, landschaps- en milieube scherming. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Dit nummer bestaal uit 10 pagina's Spreek de waarheid en ver war en verbijster op die ma nier uw tegenstanders. Voor die ene zaterdag staat er een schandpaal op het marktplein, die daar is neergezet door dc nog jonge (maar vol plannen zittende) karna- valsvereniging. Men kan zich daar bij (eventueel verkleed in hoeren dracht) laten fotograferen, waarna Prins Karnaval de betrokkene een oorkonde uitreikt, ten teken van het erc-lidmaatschap van de vereniging. Verder zijn er o.a. stands met an tiek. van de Wellfaire, Dierenbe scherming en Wereldwinkel. Ook middenstanders uit dc andere ker nen zijn aanwezig, een samenwer king die zich voortzet na de ge slaagde Sint Nikolaas-aktie. liet bijzondere van dc Brouwse dag is dat er zoveel aandacht wordt besteed aan het kindervermaak. „Moomv alk" Er staat al een draaimolen, die ook op de kermis de week daarop (Vervolg pag. 2) Verzoek van burgemeester i C. Slabbekoorn Burgemeester C. Sla bbc- 5 koorn van Brouwershaven S heeft een special verzoek aan 5 de bevolking van Brouwersha- ven. Hij zou graag willen, dat de historische kostuums of 5 klederdrachten, die zijn gc- S bruikt bij het vijfhonderdjarig bestaan, weer eens ievoor- schijn worden gehaald. De S Brouwse Dag. aanstaande za- S terdag, lijkt hem daartoe een S uitpelezen gelegenheid. Het zal dc feestelijkheden een bijzon- 5 der cachet geven 5 Wanneer de burgemeester S gehoor krijgt op zijn oproep m zal hij de opening - 's zater- dagsochtends ook in histn- S risch kostuum verrichten. S Dc heer Slabbekoorn zal dan m een grote vuurpijl, die als m noodsignaal op schepen wordt gebruikt, afsteken. Verwachting tot woensdagavond: Af en toe zon Wolkenvelden, maar ook af en toe zon; in de noordelijke provincies nog wat regen; minimumtemperatuur omstreeks 14 graden; middagtempe ra tuur van 18 graden in het Wad dengebied tot ongeveer 22 graden in het binnenland', matige westenwind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-lemperaluur: omstreeks 13 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 juli. Zon op 5.41. onder 21.51 Maan op 1.52, onder 16.32 19 juli. Zon op 5.42, onder 21.50 Maan op 2.24, onder 17.38 Nieuwe maan: 24 juli (4.09) HOOG- EN LAAGWATER 23.34 11.05 12.23 4.32 5.43 17.10 18.25 18 juli 19 juli Doodtij: 18 juli Temperatuur zeewater te Vli.vsingcn 18,5° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-7. Het KNMI deelt mede: Het weer in ons land blijft in het teken staan van de fronten die van de oecaan afkomstig zijn. Dins dagmorgen bracht een dergelijk front wat regen. De neerslaghoe veelheden bleven tot enkele milli meters beperkt Een volgend oceaanfront bereikte op dat moment de westkust van Ierland. Verwacht wordt dat dit front woensdag he' weer in ons land bepaald. Er moet dan ook op veel bewolking worden gerekend mei af en loe regen. In de ze situatie blijven de middagtempe- raturen waarschijnlijk iets onder do 20 graden steken t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1