PLOEG VAN PETER POST IS ZWARE KLAP WEER GEHEEL TE BOVEN Radio Delmare (bij Goeree) neemt toerflitsen van N.O.S. over DE VISSTERFTE IN DE GREVELINGEN VALT MOMENTEEL NOGAL MEE Gunstige faktoren voor opvang van oesterlarven ZEEUWSE OESTERTEELT WORDT OPNIEUW ZEER ERNSTIG BEDREIGD ERIC DE NOORMAN i 5 Dr. P. H. Nienhuis: Op Yersekese bank: De ontembare Leo van Vliet winnaar van de zevende etappe. De ploeg van Peter Post is de zvva. klap welke het zaterdag moest in- lcasseren weer geheel te boven. Nu men op de Zwitser Sutter na geen mensen meer voor in het klassement heeft, opereren de Raleigh's weer als vrijbuitèrs, een taktiek waarmee ploegleider Kees Pellenaars in het verleden veel sukscs heeft geoogst. In de woensdag verreden etappe van St.. Hilaire-du-Harcouet naar Deauville was het Leo van Vliet die de kassa bij de ploeg Post weer liet rinkelen. Nadat in de beginfase diverse uit looppogingen teniet waren gedaan vormde na goed 60 van de 161 af te leggen kilometers een kopgroep van 13 renners waarin de ploeg Post was vertegenwoordigd door Leo van Vliet én Johan v. d. Velde, terwijl ook S>jaak Verbrugge van de ploeg van Fred de Bz'uyne hierbij aansluiting wist te vinden. Geen bedreiging Daar er bij dit dertiental geen en kele renner was die een bedreiging vormde voor de kop van het klasse ment en met de zware ploegentijdrit van vandaag in het vooruitzicht voel de men er in het peleton niet veel voor om jacht op de kopgroep, waar in zeven ploegen waren vertegen woordigd, te maken. De voorsprong van de vluchters kon hierdoor zelfs op een gegeven moment uitlopen tot 6 min. en 20 sec. Met nog 25 km. voor de boeg wist Leo van Vliet met de Fransman Christian Poirier aan zijn wiel uit de kopgroep te ontsnappen. In het lastige slotgedeelte, met veel venij nige .klimmetjes, wist Christian Le- vasseur uit de ploeg van Joop Zoete melk zich nog bij de twee koplopers ie voegen. In de eindsprint toonde Van.Vliet zich op overtuigende wijze de sterkste over zijn twee mede vluchters. Van ver werd deze door Levasseur ingezet, waarbij Poirier al uit de wie len werd gereden. Op de laatste 200 m. ging van Vliet langs Levasseur die de Nederlander geen moment meer kon bedreigen. Een fraaie pres tatie werd ook nog geleverd door Sjaak Verbrugge die in de slotfase nog alleen op pad ging- en zo. op de 4e plaats wist te eindigen. Het peleton, met alle kopstukken, indigde 1 met een achterstand van 4.10.3 min. De dinsdag verreden etappe van Angers naar St. Brieuc over een af stand van 242 km. eindigde in een massa sprint. Winnaar werd de Belg Jos Jacobs voor Bernard Hinault en Jan Raas. Tussensprints Doordat er in deze etappe vijf tus- i-snprints -waren, waarin drie renners bonificaties konden verdienen, wist Hinault zijn voorsprong op zijn naas te konkur,renten Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper met 12 kostbare se conden op te voeren. Zoetemelk heeft nu een achterstand van 24 sec. ert Kuiper staat op 43 sec. De grote vraag is nu of deze renners er van daag in de ploegentijdrit van Deau ville naar Le Havre over 90.2 km. in zullen slagen deze achterstand weg te werken, en Hinault uit de gele trui te rijden. HILVERSUM, 4-7. De juridische afdeling van de NOS onderzoekt of het mogelijk is iets te ondernemen tegen de piratenzender radio Del- mare, die sinds enkele dagen flitsen uit de NOS-reportages over de Ronde van Frankrijk opneemt en opnieuw uitzendt. Daarbij wordt door de juristen in de eerste plaats nagegaan wat Del- mare precies doet en of het overne men van reportageflitsen ais „dief stal" gekwalificeerd kan worden. De uitzendingen van radio Delma- ïe worden verzogrd vanaf de buiten de territoriale wateren voor de kust van Goeree liggende logger „Marina". Ook in het grijze verleden heeft zich een dergelijke situatie voorgedaan toen de zeezender „Veronica" de be richten van de radio-nieuwsdienst overnam. Het verschil met toen is- echter dat Veronica berichten door eigen mensen opnieuw liet voorlezen maar dat Delmare thans originele opnamen gebruikt. Geslaagde scholensportdag in Duiveland Afgelopen maandag vond op het sportveld te Nieuvverkerk de jaar lijkse sportdag plaats van de open bare lagere scholen in de gemeente Duivclknd. Gestreden werd, door voornamelijk zesde klassers op vier onderdelen, te weten 60 meter hard lopen, hoog- en verspringen en bal- werpen. Aan deze ontmoeting namen de scholen uit Oosterland, Ouwerkerk, Nieuvverkerk en Sirjansland deel, onder leiding van hun onderwijzers en geassisteerd door enkele ouders, In het zwembad te Nieuwerkerk werden wedstrijden waterkorfbal af gewerkt onder leiding van scheids rechter Brunger. Bij de individuele nummers was bij de jongens Johnny Dorst uit Oosterland met 80 punten de beste. Tweede werd Eric Bege- mann met 75 punten, gevolgd door Eric Bleyi op de derde plaats. Bij de meisjes ging de overwinning naar Claudia Ehingcr uit Sirjansland, die 65 punten verzamelde. Tweede en derde werden hier achtereenvolgens Jolanda van der Maas en Miriam Hollander. Het waterkorfbal werd een duidelijke overwinning voor de ploeg van Nieuwerkerk, die alle wedstrijden wist te winnen. Tweede werd hier de school van Oosterland, gevolgd door Ouwerkerk met op de vierde en laatste plaats Sirjansland. Aan het eind van de middag reikte de heer J. op 't Hof, wethouder van onderwijs in de gemeente Duiveland, de door de gemeente ter beschikking gestelde prijzen aan de hoofden van scholen en de winnende kinderen uit. HENGELSPORT Zeehengelconcours Hengelsportvereniging- 't Zijpe De Hengelsportvereniging het Zij pe organiseert aanstaande zaterdag 7 juli een internationale zeehengel- wedstrijd die meetelt voor het Delta kampioenschap. Ook hengelaars die geen lid van een vereniging zijn kunnen aan deze wedstrijd meedoen. Inschrijven en kaarten afhalen za terdag van 9.00-11.00 uur in het dorpshuis van Bruinisse. Er wordt gevist, bij de omgeving van de Noordbout van 12.00-15.00 uur. De prijsuitreiking is plm. 17.00 uur in het dorpshuis te Bruinisse. Er wordt een flinke deelname verwacht. ZWEMMEN Zwemexamens in zwembad „Dol-Fijn" In de afgelopen week zijn er in zwembad „Dol-Fijn" te Nieuwer kerk weer zwemexamens gehouden. Dit was het laatste gebeuren wat er in het afgelopen schooljaar plaats vond. In die periode hebben 18.183 schoolkinderen van het zwembad gebruik gemaakt. Tijdens de diverse examens heb ben 112 kinderen hun A-diploma behaald en werd er één afgewezen. Voor het B-diploma slaagden alle 131 kinderen. Bij het C-diploma- zwemmen slaagden 8 kandidaten en werd één kandidaat afgewezen. In het kader van de schoolzwemproe- ven slaagden 86 kinderen voor proef I, 63 voor proef 2, 111 voor proef 3 en 32 voor proef 4. Aan de hand van deze cijfers kan het personeel te rugzien op een succesvol schooljaar. Van 2 tot en met 7 juli is het bad gesloten, waarna er van 9 juli tot en met 17 augustus op maandag tot en met vrijdag, dagelijks van 10.00 tot II.30 en van 13.00 tot 15.30 uur vrij gezwommen kan worden. SCHEEPVAART Onoba, 3-7 van Curagao naar Porto Miranda. Maasbree, 3-7 100 zuid-oost. Kaap stad naar Antifer. Macoma, 3-7 20 zuid-west Kaapstad naar Landsend. Acila, 2-7 van Durban naar Mom basa. Amersfoort, 2-7 40 zuid Flores naar San Juan. Nedlloyd Tasman, 3-7 van Fremantle naar Melbourne. Mereurius, 4-7 te Paramaribo verw. ZIERIKZEE, 4-7. De theorie van de heer H. Schot, voorzitter van de vereniging van aalvissers op de Grevelingen, dat de dode platvis, die hij in zijn fuiken aantrof, slachtoffer waren van het zuurstofgebrek, ver oorzaakt door het spuien van zont water op het Grevelingenmeer is nu ook door Rijkswaterstaat overgenomen. Maar aan het verzoek om dal spuien te staken zoals door de aal vissers is gevraagd, wordt niet vol daan. Dr. P., H. Nienhuis, hoofd van de Grevelingenwerkgroep van het Dei- ta Instituut voor hydrobiologisch onderzoek, vindt dat het met de sterfte momenteel nogal mee valt: „We moeten er niet dramatisch over doen". Zuurstofgebrek Het zuurstofgebrek schijnt zich al leen te kunnen voordoen op plaat sen in het Grevelingenmeer, die meer dan 8 meter diep zijni. Dat is slechts een kleine oppervlakte ver geleken bij het geheel en dan al leen nog omdat er in de Noordzee sprake was van een wisselend zout gehalte. Een vis, die zuurstofgebrek krijgt zal altijd1 naar andere betere plaatsen uitwijken, dat uitwijken is alleen onmogelijk voor vissen die in een fuik terecht komen, alleen die vissen zullen dus dood worden aan getroffen, is de mening van ir. A. P. Vos, hoofd van de afdeling, water- In het Grevelingenmeer BRUINISSE, 4-7. In het Greve lingenmeer is de uitzaai van mos selschelpen voor het vangen van oesterbroed begonnen. De temperatuur van het G.'svelin- genwater is 19 graden en in 100 liter water worden thans 1400 oesterlar ven gekonstateerd. Alle gunstige faktoren zijn dus aanwezig om de oesterlarven op te vangen op de schelpen. De schelpen worden dan later weer boven water gehaald en de jonge oesterbroedj es worden ver der opgekweekt tot jonge zaaioes- ters. Verleden jaar dacht men dat men dit doel niet zou bereiken. Men staakte toen het schelpenzaaien, om dat het veel te koud was om aanslag te verzekeren. In het jaar 1978 konstateerde men wel degelijk een bevredigende aan slag op de schelpen, reden waarom men de te bezaaien oppervlakte dit jaar met 90 ha heeft uitgebreid. Kollekleurs In het Dijkwater worden door het RIVO (Rijks Instituut Visserij On derzoek) ook proeven, genomen met z.g. kollekteurs, ijzeren of plastic korven. Deze worden overboord ge zet, met hetzelfde doel: de oesterlar ven gelegenheid te geven zich daar-, aain vast te hechten. Tot dusver is het terugkweken van de Zeeuwse oester( dat is het doel van het enkele jaren durende experiment) een suc ces gebleken. De Zeeuwse oester ging door de vorstperiode van 1963 grotendeels verloren. ZIERIKZEE, 4-7. Dc jonge zaaiocsters uit Zuidelijke landen als Grie kenland en Zuid-Frankrijk, die Zeeuwse oesterkwekers hadden uitge zaaid op de Yersekse bank, hebben in de maanden januari en februari van dit jaar behoorlijke schade opgelopen door de vorst. In de maanden mei of juni geven schelpdieren als mosselen en oes ters hun zaad af, dat in het water bli.)ft zweven en een plaatsje zoekt om zich te kunnen vasthechten. Men spreekt dan van mosselzaadval of i oesterbroedval. Komt nu een deel van het mosselzaad terecht, op de oesters (soms ook op een perceel mosselen) en dat is nu op de Yer sekse Bank gebeurd, dan groeit het mosselzaad snel en parasiteert. Hef voorwerp waarop het zaad is geval len, in dit geval nu de oesters wor den overwoekerd en verstikken. Dat zou natuurlijk een ramp betekenen voor de betrokken oesterkwekers of oesterexporteurs. Een aantal van die zaai-oesters bleek niet bestand tegen de lage temperaturen van het water. Thans dreigt op de Yersekse bank opnieuw ernstige schade le ontstaan, .die in een ramp kan ontaarden als de na tuur in casu de mosselzaadval op de oesters, die daar vorige week werd Lekonstateerd, blijft doorzetten. AMSTELVEEN. De KLM heeft bij Fokker drie nieuwe vliegtuigen van het type F-27 MK 500 besteld voor haar dochtermaatschappij NLM Cityhopper. De toestellen zullen eind volgend jaar worden afgele verd, aldus heeft een woordvoerder van de KLM meegedeeld. Met de aankoop van de vliegtuigen is - in- klusief de reserveonderdelen - een bedrag van 35 miljoen gulden ge moeid. 65. Zonder verder gehinderd te worden door zijn nieuwbakken roverskennissen, gaat Eric te paard achter de verspieder aan. Hij is er min of meer van overtuigd dat de troep krij gers inderdaad zijn eigen mensen zijn en doet aanvankelijk weinig moeite om zich te ver bergen. Toch kan het geen kwaad wat voorzichtig te zijn, bedenkt, hij echter en als hij even latei- van achter de beboste helling de troep krijgs volk in het oog krijgt, heeft hij geen spijl van deze gedachte. Want de forse gestalte, die om ringd door zijn krijgers naar de berichten van zijn verspieder luistert, is niemand anders dan Otto de Zwaardtrekker. ,.Bij Thor", mompelt Eric grijnzend, terwijl hij behoedzaam terugwijkt. ..Nu krijg ik me daar ineens een verbazingwekkend idee. En dat wordt dan zo ongeveer de mooiste grap die ik in jaren uitgehaald heb". De bestrijding van deze ramp is niet mogelijk. De oesters kunnen nu niet opgevist worden om op andere gezonde percelen uitgezet te wor den, want ze zullen dc reis niet over leven. volgens sckretaris C. Come" lisse van de Vervoex, de Vereniging voor Ocsterexporteurs uit Yersekc. De oesterkwekers trekken er da gelijks met hun schepen op uit om te onderzoeken in hoeverft? het mos selzaal zijn kwaad al heeft verricht. Als dit zo doorgaat moet volgens Cornelis.se rekening worden gehou den met een miljoenenschadc. In do afgelopen strenge winter is 95 pro cent van de Nederlandse oesters door de kou gestorven. De 700 ton oesters waar het nu om gaat is bij gebrek aan Nederlandse jonge oesters uit Frankrijk en Span je geïmporteerd. MARKTBERICHTEN Beursberichten markt Goes van dinsdag 3 juli 1979 Ongerepeld, goede kwaliteit, op aulo geleverd 24-34 cent per kg. Ex- klusief b.t.w. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Weide- hooi f 220,- f 250,dijkhooi f 190,f 220,—; gerstcstro f 85,— - f 90.tarwestro f 75.f 80, Exklusief b.t.w. velingenmeer kan het zuurstofge brek dus nog wel tot september of oktober voortduren, mits er voor die tijd een zomerstorm opsteekt. De ondervinding die men ook in de komende tijd opdoet, dient tot het al of niet nemen van maatregelen m de toekomst. hushouding van Rijkswaterstaat Zeeland. Zout of zoet Hat was op zichzelf toch al een niet ingeschat gegeven, dat zes jaar na de afsluiting het Grevelingen meer nog zo zout zou zijn, dat veel zoutwaterfauna in leven bleef. In 1978 was echter sprake van een laag zoutgehalte dat men door het spuien weer op peil heeft gebracht. Men wil dat peil handhaven, net zo lang tot beslist wordt, dat de Greve lingen zout blijft of zoet wordt. Men geeft er dus de voorkeur aan, de Brouwersdamsluis open te houden om het water in beweging te hou den. Op die plaatsen, waar door ver schil in gelaagdheid van het water, de zuurstoftoevoer is afgesloten, zal die afsluiting worden doorbroken, bij een flinke wind eventueel in sa menwerking met lagere temperatu ren. I'm een klein gedeelte van het Gre- LAND- EN TUINBOUW Aanvoer nieuwe aardappelen komt op gang NOORDSCHARWOUDE, 3-7. Bij de veiling Langedijk en omstreken in Noord-Holland begint de aanvoer van nieuwe aardappelen, die door kou en regen veertien dagen ver traagd was, nu op gang te komen. Dinsdagmorgen was er een aanvoer van 45.000 kilo, die voor gemiddeld vijftig cent per kilo verkocht werd. De Noordhollandse aardappelen ondervinden nog konkurrentie van vroege aardappelen uit het buiten land en Zeeland, waar het weer minder ongunstig voor de aardappel teelt is geweest dan in Noord-Hol land. De veiling Langedijk en omstre ken, vooral een belangrijke koolvi- ling, heeft in het eerste halfjaar 1979 heel wat beter geboerd dan een jaar tevoren. Nu werd er voor 28.630.000 gulden geveild, toen voor 10.767.000 gulden. Van de kooloogst 1978 ligt nu nog 2.600 ton Deense witte en 250 ton rode kool bij de telers opgesla gen. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Woudenberg (wijk oost): P. van der Kraan, kand., Zeist, die bedankte voor Willige- Langerak; naar Den Bommel: A. Vos, kand., Gorinchem; naar Oud- Beijerland (deelgemeente).: W. Rad- stake, Kralingen; naar Hagestein: 17. W. van Slooten, kand., Ridder kerk, die bedankte voor Waspik: naar Parrega-Hieslum (toez.): J. Woltinge, kand., Hoogeveen. Bedankt voor Oudshoorn-Ridder- veld, nieuwe predikantsplaats): C. J. Hollemans, 11. zendingspredikant Eglise Evangelique du Cameroun, wonende te Oegstgeest; voor Nijker- kerveen: J. H. C. Olie, Linschoten. Examens. Aan de Rijksuniversi teit te Utrecht slaagde voor hel doktoraal examen: ds. F. C. M. Roo- denburg te Middelburg. Gereformeerde Kerken Beroepen te Damwoude: A. J. L. Hoogkamer, Wagenborgen (Gr.), die dit beroep heeft, aangenomen; te Vleuten de Meern: C. de Ruyter, Dedemsvaart; te Oudega (Sm.): drs. A. P. Heiner jr., Colijnsplaat c.a. Aangenomen naar Zoetermeer: R. Klijnsma, Groningen-Noordoost; naar 's-Gravenhage-Escamp: J. W. van der Linden, Schoonrewoerd, die bedankte voor Zeist en voor Oss. Bedankt voor Enschede evan gelisatie en V» gemeentepastoraat): drs. A. J. van Nijen, leraar gods dienst chr. pedagogische akademie te Sneek. Examens. Aan de Vrije Universi teit te Amsterdam slaagden voor het doktoraal examen theologie: mej. N. Krijger te Amstelveen, E. J. Westerman te Tzummarum, P. Wulffraat te Middelburg en A. Ye- wangoe te Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Vollenhove-Kadoe- len: J. M. Goedhart, Zwolle. Bedankt voor Kralingscheveer/ Krimpen aan de IJssel: H. Veldman, Wctsinge-Sauwerd/Winsum-Ober- gum. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Weslzaan, te Soest dijk en te Aalten: II. H. de Haan, kand., Dökkum.' Bedankt, voor Groningen: W. J. Quist, 's-Gravenhage-Rijswijk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Apeldoorn: J. de Pa- Ier, kand., Boskoop; te KalamaZoo (USA): A. Moerkerken, Nieuw- Beijerland. Aangenomen naar Krimpen aan dc IJssel: J. de Pater, kand., Bos koop, die bedankte voor Aalburg, Amsterdam-C., St. Annaland, Apel doorn, Bodegraven, Borssele, Bra ke], Enschede. Geldermalsen, Gorin chem, Haamstede, Haarlem, Hilver sum, Katwijk aan Zee, Klaaswaal, Kruiningegn, Leerdam, Meeuwen, Melissant, Nieuwerkerk (Zld.), Nieuwdorp (Zld.), Nijkerk, Oud- dorp, Poederoyen, Puttershoek, Rhenen, Rotterdam-IJssclmonde, ScherpenzeeJ, Vlissingen, Waarde (Zld.), Wageningon, Werkendam. Westzaan, Wolphaartsdijk, Zwolle en Zwijndrecht. Gereformeerde Gemeente Zierikzee Vrijdag G juli, 11.30 uur ds. Maliën, Rhenen. Gercf. Kerk Zierikzee Woensdagavond 4 juli is tijdens een buitengewone gemeentevergade ring der Gereformeerde Kerk beslo ten ds. P(iet) Blokland te Joure te beroepen. De gemeente was sinds jl. 7 januari vacant door het vertrek van ds. F. Spoelstra naar de gemeen te Swifterband (Flevopolder).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 5