Burgemeester J. D. de Kam kijkt terug op tien jaar besturen van de gemeente Duiveland Zierikzee, Brouwershaven en Dreischor delen mee in subsidie woonhuismonumenten STREEKNIEUWS Volksdansgroep Walacra uit Veere trok veel belangstelling in Bruinisse Per 1 augustus met pensioen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dlnsdai 3 juli 1379 Nr. 22531 3 eipe-besluit genomen moest zijn om voor een bijdrage in aanmerking te Komen, riep hij in allerijl de raads leden bij elkaar. Op de valreep van 1978 nam de gemeenteraad dat prin cipe-besluit voor een school in Ouwerkerk T 700.000,-) en in Sir- jansland (f 200.000,-). Ruim twintig andere gemeenten waren echter even slim als de gemeente Duiveland en dienden ook hun wensen voor 1 ja nuari in. De staatssekretaris heeft daarop laten doorschemeren dat er waarschijnlijk met urgentieverkla ringen gewerkt gaat worden. Burgemeeseer De Kam verwijst naar de situatie in Ouwerkerk, wa£r enkele klassen op de zolder van de huidige schoot zyn ondergebracht. „We hopen die urgentieverklaring toch te kunnen ontlopen en dat de nieuwbouw niet nog jaren op zich iaat wachten". Aan het stellen van vooruitzichten durft hij zich echtèr niet te wagen. In tegenstelling met de voortva rendheid, die bij andere zaken werd betracht, werd bij de ontwikkeling van de rekreatie een pas op de plaats gemaakt. Voordat een beslissing ge nomen werd over het al of niet ont wikkelen van een rekreatiegebied van 70 a80 ha in Ouwerkerk, werd een rapport gevraagd van „Stad en Landschap". Dit rapport werd toe gezonden aan alle betrokkenen en de bevolking van Ouwerkerk werd in een hoorzitting bijeen geroepen om te laten horen wat men er zelf over dacht. Dit alles resulteerde in het be sluit van de gemeenteraad alle be staande projekten nog enigszins te laten uitbreiden, maar geen nieuwe ontwikkelingen toe te laten. Tijdens de ambtsperiode van burgemeester De Kam kwam ook de zogenaamde rampenregeling tot stand. Het Dui- velandse rampenplan diende als voorbeeld voor andere gemeenten. Sportvoorzieningen Ook op sportgebied kwam er de af gelopen tien jaar heel wat tot stand. Ouwerkerk kreeg een nieuwe kleed- akkommodatie. Nieuwerkerk kreeg een nieuw sporveld en oefenterrein en f 190.000,voor een nieuwe sport- akkommodatie. Wat dit laatste be treft zegt de burgemeester grote be wondering te hebben voor de zelf werkzaamheid door de leden van SKNWK aan de dag gelegd. Verder kreeg Oosterland twee nieuwe hoofd, velden en een oefenterrein. Ook hier zal in de toekomst een kleedakko- modatie gerealiseerd worden. De oude terreinen in Nieuwerkerk en Oosterland zullen als speelplaatsen voor de jeugd worden ingericht. Enkele jaren geleden werd de heer De Kam voor zijn inzet onderschei den met de eremedaille in goud in dc orde van Oronje Nassau. „Toen me dat overkwam ben ik echt ge schrokken. De loko-burgemeester gooide me als het ware de raadszaal in. Je bent er natuurlijk niet op be rekend, want je doet gewoon wat je moet doen als burgemeester". Wat de zaken betreft, die zijn op volger ter hand gaat nemen, zegt hij te hopen dat de aanleg van de nieu we begraafplaats in Nieuwerkerk en de nieuwe brandweerkazerne in Oos terland gerealiseerd zullen worden. .Verder is het moeilijk te zeggen, ieder werkt op zijn manier. Hopelijk heeft hij het net zo naar zijn als ik. Als dat zo is, gaat hij een hele goede tijd tegemoet". Zelf zegt hij aan de kant te gaan staan en zich niet meer met het gemeentebestuur te zullen bemoeien. Hij blijft samen met zijn echtgenote in Nieuwerkerk wonen in een huis dat thans in de buurt van de bushalte wordt gebouwd. Voorzitter Zeeuwse Kruis Sinds eind vorig jaar bekleedt hij de funktie van voorzitter van het Zeeuwse Kruis. Hij verwacht met de ze taak ongeveer drie dagen per week bezig te zijn. De overige «tijd zal hij besteden aan hobbies (lezen, fotogra feren en schilderen). Zijn vrouw zal hem nu ook wat vaker te zien krij gen, want die heeft de afgelopen tien jaar heel wat avondjes alleen door moeten brengen. Hij zegt het zonder de steun van zijn voruw nooit te heb ben kunnen klaren. Verder heeft de burgemeester ook veel waardering voor zijn wethouders en voor de gro te inzet van de raadsleden, met wie hij op bestuurlijk gebied, maar ook op het persoonlijke vlak goede rela tes heeft. „Burgemeesters vrouw" Hoe heeft mevrouw L. M. De Karh- Van Willigen het ervaren de laatste tien jaar eerste burgeres van Duive land te zijn? Ze lacht en zegt; „Ik ben niet echt een goede burgemees tersvrouw geweest. Ik heb altijd de relatie met mijn man en mijn kinde ren belangrijker gevonden dan akti- viteiten in het kulturele leven. Ik wist wel altijd precies waar mijn man mee bezig was, maar dat heb ik naar buiten toe nooit laten ^lij ken". Ze geeft toe blij te zijn nog een levensperiode voor zich te heb- oen om samen met haar echtgenoot door te brengen. Tenslotte moet nog gezegd worden, na deze terugblik op tien jaar burge meesterschap. dat de heer De Kam altijd wist te voorkomen dat de be stuurlijke zaken bezit van hem na men. Zelf zegt h'vj daarover: „Als ik 's avonds mijn schoenen uittrok, dan legde ik ook de problemen van me af'. Een instelling, die ongetwijfeld als verstandig betiteld mag worden. DEN HAAG. 2-7. Zierikzee, Brou wershaven en Dreischor delen mee in de rehabilitatie subsidies van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Zoals reeds gemeld ontvangt Zierik zee een bedrag van f 337.500,- ter wijl voor Brouwershaven-Dreischor f 180.000,. beschikbaar is. Op de begroting 1979 van het mi nisterie van c.r.m. is ten behoeve van restauratie van monumenten een be drag van ruim f 98 miljoen beschik- ZIERIKZEE Tunor-versterker Uit de Nutskleuterschool aan de Baden Powellweg is een timer-ver sterker gestolen. Zaterdag werd het apparaat in een radiozaak te Zierik zee te koop aangeboden. Afscheidsavond „Binnen de Veste" Heden (dinsdag)avond wordt in de aula van de R.S.G. „Prof. Zeeman" de afscheidsavond gehouden van de zesde klassers van de openbare lage re school „Binnen de Veste". Hoogte punt van de avond is de opvoering van de bekende jeugdmusical. „Het koffertje van Meneer van Dalen". SEROOSKERKE Inleveren spullen rommelmarkt Op zaterdag 7 juli a.s. zullen de goéderen kunnen worden ingeleverd welke men beschikbaar wil stellen voor de op zaterdag 4 augustus a.s. te houden rommelmarkt ten bate van „Ons Dorpshuis". Voor tijd: zie agenda. RENESSE Ruiten Vanmorgen om half drie is in ho- tcl-café-restaurant „Zeerüst" een aantal ruiten ingegooid. De eigenaar J.G. heeft om 9.00 uur aangifte ge daan. Vette buit He afgelopen weekeinde zijn in Renesse heel wat voorwerpen gesto len: bolderwagens, nappajasjes uit garderobes van diverse bars, hand tasjes uit bars. Aan het einde van de Laóne is uit een zomerwoning een radio-cassetterecorder gestolen. De dief(ven) is (zijn) door het boven licht binnengedrongen. Verder is een aantal fietsen ontvreemd. SEROOSKERKE Rommelmarkt Ten bate van „Ons Dorpshuis" zal te Serooskerke op zaterdag 4 augus tus a.s. een rommelmarkt worden georganiseerd. Het gebeuren in deze kern van de gemeente Westerschou- wen zal op die dag niet alleen be perkt blijven tot de te houden rom melmarkt, daar hiernaast ook nog vele attrakties aanwezig zullen zijn. KERKWERVE Ook kleuterschool gaat feestvieren Niet alleen de kinderen van de o.l.s. vieren feest op de laatste schooldag. Ook de kleuters gaan niet zomaar op vakantie. Aanstaande donderdag is er een feest voor hen. Na deze voorstelling werden di verse dansen uit vroeger jaren uit gebeeld, daarbij voorzien van kom- mentaar. Ook in vroeger tijden was het dansen voor de jeugd een manier om met elkaar in kontakt te komen. Elke dans gaf daarvan een uitbeel ding wat bij het publiek goed in de smaak viel. De kleintjes deden het ook best. tot uitdrukking gebracht door het applaus wat er telkens op volgde. Tegen het eind van de voorstelling maakte de voorzitter, de heer Bal. van de Stichting Festiviteiten Brui- nisse, van de gelegenheid gebruik de prijzen bekend te maken van de bal- lonwcdstrijd tijdens het feest, t.g.v. „Nu met Hope" wat vorige week vrijdagavond heeft plaats gehad. Voor deze wedstrijd waren door de Stichting Festiviteiten Bruinisse vijf prijzen beschikbaar gesteld. baar. Een deel van dit bedrag is in het kader van een gezamenlijke re geling van de dapartementen van c.r.m. en volkshuisvesting en ruimte lijke ordening gereserveerd voor woonhuizen met waarde als monu ment en beeldbepalende panden in beschermde of .te beschermen stads en dorpsgezichten. Voor 1979 betreft deze reservering op basis van door de betrokken gemeenten ingediende plannen 1043 panden met een totaal bedrag van f 21.260.900,-. De kleuters zullen op deze dag ver kleed op school komen. Allereerst volgt er een modeshow. Daarna gaan ze op pad voor een speurtocht door het dorp. Na de frietjes tussen de middag worden nog dia's bekeken. De dag erna (vrijdag 6 juli) is er een feest voor de kinderen die naar de „grote" school gaan en hun ouders. Er wordt 's middags een kopje kof fie gedronken en de kinderen krij gen een afscheidskadootje. Daarna worden ze, zo meldt de „Dwergen krant" van kleuterschool Piggelmee, naar „oud gebruik" de school uitge veegd en veel sukses gewenst in hun verdere schooljaren. Opbrengst kollekte De onlangs gehouden kollekte voor t.b.c.-bestrijding heeft in Kerkwer- ve f 252,30 opgebracht. Dank aan hen die meehielpen dit resultaat te be reiken. ZONNEMAIRE Geslaagde muziekuitvoering „Nut en Uitspanning" De harmonie van Zonnemaire kan terugzien op een geslaagde muziek avond, welke afgelopen zaterdag ge houden werd op het schoolplein, on der leiding van dirigent E. A. de Looff. Op het programma stonden acht stukken, voor elk wat wils. Bijvoor beeld „The Beatles in Concert" of „Hollyday for trumpets". Erg mooi en ingetogen klonk het „Sanctus" van Schubert, vol van toon en klank kleur. Het is prettig om de aanwezigheid van een groot aantal jeugdige muzi kanten te konstateren, die hun par tijtje flink meebliezen; zij houden het korps jong ondanks zijn ruim 100-jarige leeftijd. Zou men nu ook nog een andere plaats weten te vinden voor deze uit voeringen - de huidige is weinig sfeervol -, dan zou het succes nog groter zijn. Het is misschien te over wegen de mobiele muziektent te plaatsen daar waar vroeger de kleu terschool stond, zodat het meer een geheel vormt met het dorp. Moederklok geïnstalleerd Gelukkig lopen sinds vrijdag de klokken weer van Dreischor, Noord- gouwe en Zonnemaire. Sinds enkele weken stonden deze stil; de reden daarvan was, dat bij iedere klok (beneden) een moederklok is ge plaatst, zodat vanaf vrijdag, wat Zonnemaire betreft, het regelen van de klok voor Toon Doezelaar een koud kunstje is. Dat was tot voor 1970 anders Toen moesten de klokgewichten da gelijks opgedraaid worden. De laat ste die dit werk in Zonnemaire ge daan heeft was de heer R. den Haan en de ouderen herinneren zich mis schien nog de heren P. de Bruijn, A. de Bruijn en A. Lijk. Tot 1940 werd 's zomers drie maal per dag de klok geluid, 's morgens om 5 uur bij aanvang van de werk dag, daarna om 12 uur en tenslotte om zes uur bij het einde van de werkdag. Diefstal In een zomerwoning aan de Sta- pelsweg 1 is afgelopen weekeinde een set aluminium pannen en een an tieke stoel gestolen. De huurder was N. uit Roosendaal. Uitslag De uitslag van dc ballonwedstrijd luidt: le prijs: Jan-Dirk Stouten. Bruinisse, ballon geland in Elsdorf (Duitsland); 2e prijs: Claudius Klink Bruinisse, ballon geland in Geldern (Duitsland); 3e prijs: Martijn West- dijk, Rhedcn (Gld.), geland in Ven- ray (Limburg); 4e prijs: Pita Visch. Bruinisse, geland in Asten (N.B.); 5e prijs: Carina Verkamman, Bruinisse, geland in Aarle Rixtel. Na deze bekendmaking van de prijzen, werd het optreden van de dansgroep besloten met nog een laatste dans en een dankwoord uit gesproken door de kommentator na mens de deelnemers. Voorzitter Bal dankte allen namens de stichting, voor hetgeen deze avond was gebo den. BRUINISSE, 30-6. Voor bet optreden van de volksdansgroep „Walacra" uit Veere bestond zaterdagavond 30 juni - ondanks het minder gunstige weer - toch goede belangstelling. Begonnen werd met een presentatie aan het publiek door de kommentator van deze groep, hetgeen met applaus werd beloond. Vooral ook de jeugddansgroep, bestaande uit kinderen van 6 t m 12 jaar, presenteerde zich bcel leuk voor de talrijke toeschouwers. van de toren. De nv'-inhoud was ver bonden aan de hoogte van het te ver krijgen bedrag. „We wilden de toren wel wat klei ner. maar het bedrag hetzelfde", merkt hij op. Ook hier bracht de DACW-regeling uitkomst. Het Ar- chitektenburo Weids maakte drie te keningen, een ontwerp van f 600.000 van 1' 1 miljoen en één van f 1,5 mil joen. Het ontwerp van f 1 miljoen werd gekozen en in een half jaar tijd verhief de toren zich trots boven Nieuwerkerk. Zeeland's kommisspris dr. C. Boertien verrichtte de inwij ding. Door het verschuiven van het zogenaamde klokkenfonds naar het Torenfonds konden ook nog twee zeer mooie klokken in de toren aan gebracht worden, die nu vaak hun tonen over het dorp verspreiden. Gemeenschappelijke bibliotheek- De burgemeester vertelt, dat bin nen drie maanden de grond in het bestemmingsplan Ouwerkerk was uitverkocht. Ook in Nieuwerkerk (bestemmingsplan bij de Rijksweg en Gaanderse) en Oosterland ging het snel met de woningbouw. Het gevolg van dit alles was dat dc bevolking in de afgelopen tien jaar met ongeveer duizend is toegenomen en dat een behoorlijke leeftijdsopbouw in de ge meente ontstond. „De Provincie had echter oen heel andere visie over de tijd waarin be stemmingsplannen gerealiseerd moesten worden", aldus burgemees ter De Kam. Hij zegt dat de provin cie met het verwijzen naar de Nota Bewoningspatroon voorbijgaat aan reeds bestaande verplichtingen ten opzichte van bouwondernemingen. Hij is ook van mening dat een kern niet massaal mag uitgroeien, maar doet het feit dat de groei in enkele kernen niet strookte met de bepaling in de Nota Bewoningspatroon af mot de opmerking: „Je moet bouwen aan een gemeente. Als het inwonertal achteruit gaat, dan gaat bet niet goed". Burgemeester J. D. de Kam: Hopelijk heeft mijn opvolger het net zo naar zijn zin als ik". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 2-7. Duiveland beschikt over een aantal fraaie tastbare bewijzen van de periode „De Kam". Bewijzen die er toe zullen bijdragen dat de bevolking zich deze burgemeester lang zal blijven her inneren. voorziening Hoe ging het met de gemeenschap pelijke bibliotheekvoorziening? „O, o, o, dat was een jaar van telefoneren", verzucht hij, maar ook nu verraadt de blik in zijn ogen, dat hij daar met veel plezier aan gewerkt heeft. Voor 1 juli moest beslist worden of die gemeenschappelijke regeling tot stand zou komen. Er was nog sub sidie beschikbaar voor één gemeente en ook de gemeente Apeldoorn liet weten daarvoor in aanmerking te willen komen. Burgemeeser De Kam had zitting in de studiegroep van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Er wa ren destijds twee groepen naast el kaar bezig om een bibliotheekvoor ziening van de grond te krijgen: Uit het partikulier initiatief en op initia tief van de Vereniging van b., w. en s. Deze laatste wees de heer De Kam als voorzitter aan. „In een vergadering met de parti kulier opererende groep werd bin nen vijf minuten tot een fusie beslo ten. De Stichting gemeenschappelijke bibliotheekvoorziening was er vóór 1 juli en de subisidie was. veilig ge steld. Het was erg leuk, maar er is keihard gewerkt", aldus de burge meester. Zittend in zijn met een hoopvol juli-zonnetje overgoten riante tuin is burgemeester J. D. de Kam best be reid eens terug te-kijken op zijn tien jarige ambtperiode in de gemeente Duiveland, die per 1 augustus aan staande, wegens pensionering, be ëindigd gaat worden. Op 1 september 1969 werd de heer De Kam geïnstalleerd als burge meester van Duiveland, hij was de opvolger van burgemeester Van Ee- ten. Zelf was hij afkomstig van de gemeente Waarde, waar hij vanaf 1 mei 1963 het eerste burgerschap had gedragen. Voordien was hij werk zaam op het sekretarie in diverse an dere gemeenten. Zijn voorkeur voor het bestuurlijke vlak, deed hem be sluiten naar een burgemeesterspost te solliciteren. Veel te realiseren Na zes jaar ervaring opgedaan te hebben in het Zuid-Bevelandse, deed de heer JDe Kam zijn intrede in Dui veland. Hij trof een gemeente aan, waar veel zaken op papier reeds ge regeld waren, maar waar nu het sta dium van realiseren was aangebro ken. Een uitdaging, waar hij met veel enthousiasme zijn schouders on der heeft gezet. De „vergrijzing" in de vier kernen van deze gemeente was nog niet alarmerend, maar verdiende wel eni ge aandacht. Woningbouw was één van de belangrijkste maatregelen. De bestemmingsplannen lagen gereed, nu nog het uitvoeren van die plan nen. Dat ging snel, soms le snel voor mensen, die de ontwikkelingen wat langzamer gerealiseerd hadden wil len zien. ken met de rekonstruëring van de Markt in Oosterland, met de restau ratie van de molen aldaar en van die in Nieuwerkerk. Oosterland zag on der zijn „bewind" twee nieuwe scho len verrijzen, evenals een nieuwe voorkerk voor de Ned. Hervormde gemeente en een zeer fraai Dorps huis. Op de vraag of er voor de rea lisering van dit dorpshuis niet enkele foefjes toegepast moesten worden, komt er een geamuseerde schittering in zijn ogen. „Nou ja, ik heb er indertijd mijn vakantie voor uit moeten stellen en (aarzeling) we moesten voor 1 augustus beginnen, maar hadden toe stemming van het ministerie van c.i.m. nodig, omdat het werk in DACW-verband werd uitgevoerd. We zijn toen toch maar begonnen, terwijl de grond formeel nog niet van ons was". Die toestemming van c.r.m. kwam op 26 augustus. „We hebben toen beleefd dank-u-wel gezegd". Met enige trots vertelt hij verder over de gang van zaken by de bouw van de toren in Nieuwerkerk. De ge meente had een claim van f 500.000,- op het ministerie voor de herbouw Hij had er duidelijk slag van sub sidies naar zijn gemeente te laten stromen. Een voorbeeld daarvan is het meedelen van Oosterland in de 50% subsidie, die voor vier brand weerauto's in Zeeland beschikbaar werd gesteld. Natuurlijk ging niet alles van een leien dak. Een zaak, die tot op de dag van vandaag niet gerealiseerd werd, is de motelbouw in Nieuwer kerk. Door een faillissement van de tegenpartij raakte de zaak in een zeer langdurige impasse. „Met die motelbouw zal ik tot de laatste mi nuut bezig zijn", zegt hij volhardend en hij deelt mede, dat er donderdag aanstaande weer van een bespre king over deze aangelegenheid plaatsvindt. Nieuwe scholen Een zaak, die nog lang niet is afge rond, maar waarin de heer De Kam een belangrijke invloed heeft gehad is het besluit van nieuwe scholen bouw in Ouwerkerk en Sirjansland. Toen op 28 december vorig jaar de mededeling van de staatssekretaris kwam dat voor 1 januari een prih- Projekten in Oosterland De burgemeester kreeg ook te mn- Mevrouw de Kam-van Willigen: Relatie met man en kinderen vond ik altijd het belangrijkste". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3