Zomertentoonstelling in de tuin van Burgerweeshuis geopend Het nieuwe scholenkomplex te Brouwershaven voldoet aan de verwachtingen Minister Albeda verwacht een belasting verhoging tl ZEVENTIEN DODEN IN HET VERKEER Door Steven Braat GELD NODIG Officiéél geopend DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEE, 29-6. Hoewel ze een belangrijk aspekt vormen bij de Zomertenloonstelling 1979 in de tuin van het Burgerweeshuis, waren het echt niet de ka boutertjes die zorg droegen voor de fraaie inrichting van de beeldentuin. Die eer valt te beurt aan Ad en Tessa Braat en bun kinderen. De Zomertentoonstelilng 1979 be- vatcen gevarieerde koilektie van meer dan vierhonderd beelden en kleinplastieken in allerlei opvatting, van vijfenveertig beeldhouwers. Bo vendien werd in het kader van het Jaar van het Kind een extra tuintje met bronzen kabouters ingericht. „Daar prins Bernhard wegens zijn verjaardag verhinderd is deze ten toonstelling te openen, mag ik het doen", grapte Steven Braat, de jong ste zoon van het kunstenaarsecht paar. De werkelijke reden dat hij de zomertentoonstelling mocht „open praten" moest ook gezocht worden in het Jaar van het Kind. Naar kaboutertuin Steven leidde - na een grappig spcechje - het grote gezelschap ge nodigden tijdens de openingsplech tigheid vrijdagmiddag naar de ka boutertuin, die tot dat ogenblik ach ter een zwart zeil schuil ging. Bij het betreden van dit gedeelte van de beeldentuin, wordt direkt de aandacht gevestigd op een fraai beeld van Ad Braat. de „Dijkwer ker", eigendom van de gemeente Westkapelle. Het vormde voor velen van de aanwezigen een aangertame hernieuwde kennismaking. De bron zen kabouters zorgen voor een aan tal opmerkelijke kontrasteh. een ge volg van het feit dat kunstenaars heel verschillende opvattingen van deze sprookjesfiguren hebben. Naast ..herkenbare" puntmutsdra- Kers. zoals „Kabouter met pompoen" en „Twee spelende kabouters" van Joeki Simak. staan de „kabouters op ware grootte" van Charlos Dumer- niti. Vertederende gevoelens zullen bü velen worden opgeroepen bü de aanblik van de „Kabouter liggend" en „Kabouter klimmend" van Feri van Dormolen. Voor romantische be zoekers waarschijnlijk twee van de mooiste beeldjes uit deze rjjk geva rieerde koilektie. Naast de lieflijke kabouters staan ook enkele „boosaardige" trollen, zo als de „Trol op bed" en „Trol in de takken met sokkel", van Juke van de Wal, beeldjes die, voor een goede waardering, wat meer aandacht vra gen. Unieke plaats, op het dak van een uitbouw van het Burgerweeshuis, kreeg het ..Modern kaboutergezin" van Adri de Waard, een kleurrijke enigszins science-fiction-achlige fa milie. maar met nog duidelijke ka- bouterkenmerken. Deze kabouter- tuin vormt echter maar een onder deel van de Zomertentoonstelling 1979. Aiulere bcelflen Het zou te ver voeren een volledige opsomming te geven van hetgeen de 45 kunstenaars bijeen brachten. Het noemen van enkele namen hèeft niet de intentie anderen te kort te doen. Fraaie collage vormen de beelden ..Meisje" van Feri van Dormolen. „Vrouw met draperie" en „Zijwaarts gebogen-vrouwje" van Flory Italia nen „Zittend vrouwtje" van Anita Andriessen en ..Moeder en kinde ren" van Karei Gomos. Het voort borduren op dit overbekende thema bewijst wederom dat de kunstenaar altijd weer geboeid wordt door vrou welijke lijnen en expressies. Een heel „lief" beeldje is het .'„Ton getje met speelgoedbeest" van Lies Lobaito. De Westhoekse kunstenares Miems van Citters is vertegenwoor digd met o.m. „De boormossel" en „De kip van Krayestein". Veel aandacht verdienen verder enkele trio-opstellingen van frêle beeldjes als „Violistje", „Jager met hond" en „Flierefluiter" van Joke Vrienten. Opmerkelijk exemplaar in de koilektie vormt de „Omhelzing" van Mar ja Proper, gemaakt van rode zandsteen. Het zijn slechts willekeurige gre pen uit deze geweldige zomerten toonstelling. want - zoals gezegd - een enigszins volledige opsomming zou veel te ver voeren. Klein antiek Binnen in het Burgerweeshuis treft men klein antiek aan uit bezit van verzamelaars, als sieraden, klok ken. uurwerken, zilverwerken, por selein, ikonen, schilderijen, prenten en kuriose. De tentoonstelling wordt tot en met 4 augustus in het Burgerwees huis en in de tuin gehouden. Bezoe kers kunnen terecht van maandag t m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Het ware te hopen dat niet slechts bezoekrs, maar ook een groot deel van de regionale bevolking de weg naar het Burgerweeshuis weet te vin den. Advertentie *s Morgens gebeld 's avonds geld! Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Finaiicieringskantoor M. Gecnse Bruinisse Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek Agenda Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse emmers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m-4 regels4,60 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W Maandag 2 juli 1979 135ste jaargang Nr. 22530 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) in dit nummek: O pening Deltaweek 1979 BROUWERSHAVEN, 29-6. Sinds vrijdagmiddag is het scholenkomplex in Brouwershaven, gerenoveerd en nieuw gebouwd voor een totaalbedrag van drie-eneen half miljoen gulden officieel gopend. In gebruik was het al langer, al een paar maanden. Het aardige van zo'n uitgestelde openingsplechtig heid is eigenlyk dat dan - met name in dit geval - zo duidelijk is hoe ge weldig tevreden alle betrokkenen zijn met dit uitzonderlijke schoolge bouw. Daarin zijn drie scholen onderge bracht, waarin de integratie pro- bleemloos kan verlopen en dat qua vormgeving zo uitstekend past in het beschermende stadsgezicht van Brouwershaven. Toeters De leerlingen, ruim tweehonderd, van de openbare kleuterschool ,,'t Schuitje", van de openbare lagere school „De Schouw" en van de openbare lagere school „De Schoe ner", getuigden van hun vreugde door op het schoolplein met niet te beteugelen enthousiasme op papie ren toetertjes te blazen. Zij waren met het dragen van papieren ma trozenmutsen eendrachtelijk gefor meerd tot één grote zeemans-fami lie. DEN HAAG, 30-6. Minister Albeda van sociale zaken vermoedt dat in 1980 aan een zekere belastingverho ging niet valt te ontkomen. De con currentiepositie van het buitenland mag daardoor echter niet verslech teren. De bewindsman sprak deze mening zondagmiddag uit voor de radio in het programma Avro-Magazine. Het is volgens hem zeker dat bij sterke verhoging van het Nederlands kos- tenpeil (lonos- en belastingverho ging) weer een aantal banen verlo ren gaat. Voor handhaving en uitbreiding van de werkgelegenheid is het strikt noodzakelijk dat het zogenaamde 1 .juli-pakket doorgaat. Er is behoefte aan mensen in de bejaarden- en wel-i zijnszorg, terwijl er tevens ruimte is in de sektor volksgezondheid. Het enige probleem hier is echter de fi-| nanciering, zo zei Albeda voorts. Symboliek i Die namen van de scholen droe gen trouwens toch bij tot veel sym boliek. Zo werden de sleutels van de drie scholen aan een anker „tewa- tergelaten" van het dak van de school. Burgemeester C. Slabbe- koorn nam die sleutels (van de scholen) in ontvangst en overhan digde die op zijn beurt weer aan drie leerlingen. .-„He „matrozen" gingen daatna naar huis, maar zij hadden reeds een ple zierige ochtend achter de rug in de nu lege botenloods van de Gebr. Van Ast, waar spelletjes waren ge daan en pannekoeken verorberd. Ook bij de toespraken kwam die scheepvaart-symboliek er nog al eens aan te pas; het „behouden vaart" en „goede wacht" veelal de plaats in met het geëikte „succes". Mogel ij kheden In een wat rustiger sfeer waren vele genodigden in de gelegenheid het gebouw te bezichtigen - zo zij dit niet al kenden - en ook nu kon den de integrale mogelijkheden van het complex worden uitgebuit: eerst ,de toespraken in de ene centrale uimte, daarna bracht het weg schuiven van een vouwwand de lange tafels met gelegenheidshapjes drankjes in zicht. Het fraaie beeldje Tuinkabouter met trompet" van Mieke Mulder is één ran de vele exemplaren in de Kaboutertuinvan het Burgerweeshuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Burgemeester C. Slabbekoorn volg de het enthousiaste voorbeeld van de kinderschare. Opgewekt fluitend bliezen zij gezamenlijk het scholen komplex officieel open. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De beeldhouwer slaat meer in de steen dan er af. Hugo Oswald. Burgemeester Slabbekoorn was er verheugd over, dat dit gebouw alle scholen onder zijn kappen heeft. Het verleden had al bewezen dat de ver houdingen - met behoud van de eigen identiteit prettig zyn. Spreker sprak de hoop uit, dat dit nieuwe gebouw zal bedragen tot behoud en verste viging van de goede banden, met res- pekt voor elkaar. Geschiedenis Wethouders Ph. J. van Ast ging de geschiedenis nog eens na, die een lange tijd van voorbereiding vergde; eind '74 werden de eerste gedachten erover al op papier gezet. Hij haal de de vele gesprekken aan met de kommissie Stads- en Dorpsvernieu wing, met de inspekteurs van on derwijs (oppassen dat de onderwijs- gedachte blijft prevaleren boven de „monumentale"), de opluchting van de tachtig procent rijkssubsidie bij de aankoop van gebouwen voor stadsvernieuwing. „Er zyn. twee doelen bereikt", al dus de heer Van Ast. „Ten eerste is bel onderwijs gediend, ten tweede is een stukje stadsvernieuwing ge pleegd op een plaats waar het stads gezicht van Brouwershaven nogal wat schade had opgelopen". De heer J. van der Weele, voor zitter van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van een School met de Bijbel in Brouwers haven toonde zich verheugd, mei name ook over de grote bereidwil ligheid bij de aanschaf van het ma teriaal. Namens de ouders van „De Schouw" bood hij een tennistafel met toebehoren aan. Voor eenzelfde kado hadden ook de ouders van „De Schoener" gezorgd. (Vervolg pag. 3) DEN HAAG, 2-7. Het verkeer heeft in het afgelopen weekeinde aan ze ventien mensen het leven gekost. 'Ongelukken met dodelijke afloop ge beurden in Nijmegen, Schinnen, Coe- vorden, Leersum, Meerssen, De Wijk, Dinxperlo, Wedde, Scheemda, Gaanderen, Nijkerkerveen, Olst, Avereest, Nieuw-,Ginneken en Warnsveld. In het Zeeuwse Kapelle kwam de 23-jarige dienstplichtige soldaat Joost Goedemont uit Goes om het leven, toen hij met zijn auto door nog onbekende oorzaak recht door een bocht reed en tegen een boom belandde. Hij was op slag dood. Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon Droog weer met wolkenvelden, maar ook af en toe zon; in de nacht en ochtend enkele mistbanken: mini mumtemperaturen ongeveer .10 gra den, middagtemperaturen omstreeks 18 graden; zwakke tot matige wes tenwind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperatuur: omstreeks 13 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 juli. Zon op 5.25, onder 22.02 Maan op 14.46, onder 1 40 Volle maan: 9 juli (22.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Lnngwnter 3 juli 10.00 22.22 3.37 16 10 Doodtij: 4 juli Temperatuur zeewater te Vlissingen: 17.2° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-7. Het K.N.M.I. meldt: Mei een matige westenwind stroomt ook dinsdag vochtige oceaanlucht over de Britse eilanden naar onze omgeving. Er komen uitgestrekte wolkenvelden in voor, maar ook zal de zon af en toe doorbreken. Maar warmer dan ongeveer 18 graden wordt het niet. Do aanvoer van deze lucht vindt plaats rond een hoge- drukgebied dat zich al enige tijd op houdt ten westen van Ierland. Koel blijft het ook boven Frankrijk en Duitsland. Warmer is het ten zuiden van de Pyreneeën, de Alpen en de Karpaten. Een depressie boven de Middellandse Zee veroorzaakt vooral in Noord-Italië en tegen .de zuidhel lingen van de Alpen regen- en on weersbuien. Boven Skandinavië blij ven lagedrukgebieden voor wissel vallig weer zorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1