HET VUURWERKDRAMA MEN ZAL NU IETS MOETEN DOEN VOOR HET LOT VAN DE BOOTVLUCHTELINGEN IJsland verbiedt akties Greenpeace 'n Ei hoort erbij TWEE DADERS VAN VIJFVOUDIGE MOORD IN GENT AANGEHOUDEN De ene winkel is een stuk duurder dan de andere 7 BLIK DOOR HET WERELD Honderd vijftig duizend mensen in in schuld moeilijkheden Lading haven Vlissingen blijft groeien Veel kindertand- verzorgsters nodig Meer scholen voor basisonderwijs Haagsche Kringen blijft Ons nieuwe feuilleton ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 juni 1D7U Nr. 22528 Het drama van de Vietnamese „bootmensen" is nog een beetje onmense lijker geworden door een wrede beslissing van Maleisië. De al in dit land aangekomen vluchtelingen worden teruggestuurd, de zee op. En met geweld zal voorkomen worden dat nieuwe groepen aan land gaan. Dat wil niets anders zeggen dan dat tienduizenden mensen willens en wetens de dood ingejaard worden. Ook uit Indonesië komen dergelijke geluiden, Thailand is ook druk bezig vluchtelingen uit Cambodja terug te jagen en een land als Singapore bijvoorbeeld houdt strak de hand eraan geen vluchteling toe te laten. Natuurlijk kan men zeggen dal Maleisië niet in eerste aanleg de schuldige is. Want over de manier waarop Vietnam bezig is burgers te lozen die de regering niet welgevallig zijn, valt niets goeds te zeggen. Men sen van Chinese afkomst, ook al wo nen ze sinds vele generaties in Viet- nam, lopen de kans dat ze voor de keus gesteld worden naar een kamp gebracht te worden of het land uit gaan. Het kamp warom het gaat is gebrekkig en in zo'n treurige streek dat de overlevingskansen gering zijn. Dus kiezen deze Vietnamezen de boot SCHAFFHAUSEN (Zwitserland). De befaamde waterval van Schaff- hausen in het gelijknamige kanton van Zwitserland, zal in de naaste toekomst niet meer kosteloos te be zichtigen zijn. Het bestuur van het kanton is van plan een toeristenbe lasting in te voeren met de opbrengst waarvan het toerisme bevorderd zal worden. Tegenstanders van invoering van een belasting vrezen een daling van het aantal bezoekers. REYKJAVIK, 27-6. Een IJslandse rechtbank heeft de milieugroepering Greenpeace verboden de vangst van walvissen in de IJslandse wateren te verstoren met haar schip, de Rain bow Warrior. Het rechterlijk bevel geldt, hangende een proces dat tegen Greenpeace is aangespannen bij een andere rechtbank op IJsland. Om het verbod was gevraagd door de IJs landse walvismaatschappij. Greenpeace wil een verbod van 10 jaar op de vangst van walvissen om deze diersoort voor uitroeiing te be hoeden. De IJslandse walvisvaarders zeggen dat zij hun vangst verrichten op wetenschappelijke basis en dat de walvissenstand in de IJslandse wate ren daarom het minst in gevaar ver keert. DEN HAAG, 27-6. Ongeveer 150.000 gezinnen en alleenstaanden in ons land hebben zoveel geleend, dat zij in een uitzichtloze schuldpo sitie zijn geraakt. Dit is een schatting van de Vere niging voor Volkskrcdietwezen, orga- ri'satic van circa vijftig gemeentelijke voorschotbanken, die een gedragsco de inzake schuldregeling bekend heeft gemaakt. De schuldenaars in moeilijkheden vindt men in alle la gen van de bevolking. „Onbetaalba re schulden van 40.000 a 50.000 gul den komen vaak voor. ZIERIKZEE. De fossielen, gevonden bij de opgravingen bij de Grote Kerk zijn tentoongesteld irt het stadhuis. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) waarvoor ze ongeveer hun hele ver mogen offeren. Vietnam beweert dat dit kwade praktijken zijn van enkele corrupte ambtenaren, maar alles duidt erop dat het overheidsbeleid is op deze manier nog te verdienen aan de uitwijzing. De erbarmelijke om standigheden aan boord van de wrakke scheepjes - mensen opgepakt als in vroeger eeuwen aan boord van de slavenschepen - zijn zodanig dat waarschijnlijk al meer vluchtelingen als ratten zijn verzopen dan er zijn opgepikt door passerende schepen. Chinese afkomst Wat de zaak extra bitter maakt is dat het gaat om mensen van Chinese afkomst en die afkomst is niet al te populair in landen als Maleisië en Indonesië. Waarschijnlijk heeft dat ook zijn invloed op de ontvangst. Maar hoe dan ook, de vluchtelin genstroom is een belasting die voor arme en al dichtbevolkte landen als Maleisië onverdraaglijk is. Hetzelfde geldt voor Hongkong dat sinds de oorlog zijn bevolking al verachtvou digd zag door vluchtelingen uit Chi na voornamelijk. Daar kan men zich eenvoudig niet permitteren nog meer mensen samen te pakken op beperk te ruimte. De VN zouden de aangewezen in stantie moeten zijn om zowel het leed der vluchtelingen te verzachten als om actie te ondernemen dat Viet nam de vervolging van zijn eigen burgers staakt. Nu daarvan is bitter weinig terecht gekomen. Teveel hoop hoeft men evenmin te hebben dat de bedekte toespelingen van president Carter veel effect zullen hebben. Het is trouwens de vraag of de Russen hun bondgenoot Vietnam wel zouden kunnen dwingen hun onmenselijke vervolging te beëindigen. Nu is het weer op de zeeën rond Vietnam nog tamelijk wild door de moesson, bin nenkort komt de tijd van de tyfonen die helemaal korte metten zullen ma. ken met de bootmensen. Dat houdt ook in dat er gauw iets moet gebeu ren of het hoeft niet meer en ligt de door eigen regering ongewenst ver klaarde bevolkingsgroep van Viet namezen met Chinese voorouders op de bodem van de zee. Dan nog een hoofdschuldige aan te wijzen en en kele mindr schuldigen heeft niet veel zin - als men iets wil doen zal het nu moeten gebeuren. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Sowjct-Unie heeft dinsdag de V.S. en China verant woordelijk gesteld voor de stroom van vluchtelingen uit Indochina. De oorzaak van de uittocht van hon derdduizenden vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja ligt bij het imperialisme van de V.S. en het expansionisme van China, zo schrijft de Pravda, Het officieel orgaan van de Sowjetrussische communistische partij. PARIJS. De regering van Fran krijk wil 160 miljoen frank (onge-< veer 75 miljoen gulden) uitgeven voor zonne-energie. De zonne-centrale Themis wordt in ieder geval afge bouwd en diverse projekten op Cor sica worden verder ontwikkeld. Aan vankelijk is er sprake geweest dat Frankrijk alle zonne-energieprojok- ten zou laten varen. ACCRA. Twee voormalige staats hoofden van de Westafrikaanse staat Ghana - generaal Fred Aguffo en ge neraal Akwasi Afrika zijn in het openbaar door een vuurpeloton dood geschoten. Deze executies maakten deel uit van de zuiveringscampagne van de nieuwe militaire machtheb bers onder leiders van het oude re gime. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben zich verplicht de komen de 15 jaar tekorten in de olievoor ziening van Israël aan te zuiveren, als Israël niet uit andere bronnen olie kan krijgen. Dit blijkt uit een akkoord dat in Washington is gepu bliceerd. Het akkoord vormt een complement van het Israëlisc-Egyp- tisch vredsverdrag èn moet de gevol gen opvangen van een eventueel embargo van de olieproducerende landen die vijandig staan tegenover het vredsverdrag. Advertentie GENT, 27-6. In Gent zijn woens dagochtend vroeg twee mannen aan gehouden die hebben bekend in de afgelopen zaterdagnacht in de omge ving van Gent een handelaar in twccdchandsauto's en vier van zijn familieleden te hebben vermoord bij een roofoverval. De twee mannen, Roland Seneuille en Freddy Horion. kenden elkaar uit de gevangenis waar zij voninssen wegens gewapende overvallen uitza ten. Zaterdag hadden zij elkaar in Gent ontmoet en toen het plan op gevat voor een overval op de' auto handelaar Roland Steyaert, die Ho rion kende van de aankoop van een tweedchandsauto. Behalve Steyaert ruimden zij diens vrouw, twee doch ters en de verloofde van de oudste dochter uit de weg. Buit 4000 frs. Een van de twee aangehouden man nen zou ook vier maanden geleden in Gent een winkelierster bij een roofoverval hebben gedood. Horion en Seneuille maakten bij hun overval bij de autohandelaar niet meer buit dan 4.000 frank (onge veer f 280). Zij verklaarden de vijf mensen in het huis te hebben dood geschoten om niet het gevaar te lo pen door een van hen te worden her kend. Horion zou vier maanden geleden de genoemde winkelierster hebben ge dood. Deze vrouw van Rusische af komst vertoonde dezelfde verwon dingen als de slachtoffers in het huis van Steyaert. BEIROET. De Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) heeft ver klaard dat zij achter de sandinisti- sche guerrillastrijders staal die het bewind van president Anastasio So- inoza in Nicaragua bestrijden. Dit beeft het Palestijnse persbureau Wa- ;a meegedeeld. BERGEN (België). In een anoniem telefoontje aan het dagblad „La Pro vince" in Bergen in België heeft een Franssprekende vrouw de verant woordelijkheid voor de mislukte aan slag op Navo-opperbevelhebber ge neraal Alexander Haig opgeëist. De krant heeft onmiddelijk politie en rijkswacht op de hoogte gesteld. VLISSINGEN, 27-6. Overeenkom stig verwerkte hoeveelheid lading in de eerste vijf maanden van dit jaar een verdere groei van ongeveer 10 pet te zien geven. Een zeer sterke stijging vertoont ook het aantal be handelde fabrieksnieuwe personen- auto's na de zeer forse toeneming in 1978. Voor heel 1979 zijn de ramingen 150.000 stuks en voor containers 70.000 a 80.000 teu's (containers van 20 voet). "Het totale behandelde la dingpakket zal ruim boven de twee miljoen ton uitkomen, zo is tijdens de jaarvergadering gezegd. De direktie vindt het moeilijk over hel financiële resultaat voor dit jaar voorspellingen te doen. NIJMEGEN, 27-6. Er moet zeer spoedig worden begonnen met een officiële opleiding tot kindertand- verzorgster, omdat de resultaten, die zij bereiken stukken beter zijn dan in een gemiddelde tandartsenprak tijk. Is er te weinig geld voor een dergelijke opleiding, dan moeten- fi nanciële middelen worden vrijge maakt door inkrimping van de tand artsenopleidingen. Dat konkludeart tandarts R. Burgersdijk, chef de Cli- r.ique van de afdeling Kindertand- heelkunde van de Katholieke Univer siteit in Nijmegen, op een proef schrift getiteld „De kindertandver- zorgster". DEN HAAG, 25-6. De 25 projekten voor de ontwikkeling van nieuw ba sisonderwijs .worden uitgebreid. Er komen er 95 bij. Dit betekent ook, dat er voor ongeveer 250 personen arbeidsplaatsen bijkomen in het kleuter, en lager onderwijs. Minister Pais van onderwijs is dit maandag met het georganiseerde on derwijs overeengekomen. De projekten richten zich op het ontwikkelen van schoolwerkplannen. Zt bereiden voor op de invoering van het nieuwe basisonderwijs, waarbij kleuter en lager onderwijs in elkaar zullen zijn opgegaan. Met de projekten is dit jaar een bedrag van 875.000 gulden gemoeid voor de voorbereiding en nog een twee miljoen gulden voor de uitvoe ring. Voor 1980 is er ruim veertien miljoen voor nodig en de volgende drie jaren telkens rond 20,5 miljoen gulden. Konklusie Consumentenbond DEN HAAG. 25-6. By zijn perio dieke vergclijkendon derzoek van prijzen van levensmiddelen in de de tailhandel, is de Consumentenbond tol de konklusie gekomen, dat er voor een bepaald representatief pak ket levensmiddelen prijsverschillen bestaan, die tot bijna twintig pro cent lopen. Voox* een pakket van zeventien merkartikelen (fabrieksmerken) en voor een pakket van 33 artikelen van de goedkoopst aanwezige merken is Edah het goedkoopst. Voor laatstge noemd pakket (33 artikelen) is Jac Hermans Prijsslag twee procent duurder dan Edah. Daarop volgen Dirk van der Broek/Bas van der Keyden en Fred v. d. Werf (vier pro cent duui'der). Profimarkt en Simon zijn resp. zeven en acht procent duurder en ook Miro is acht procent duurder. Albert Heijn is elf procent duurder en Centra en V. en D./Ven- det zijn veertien procent onvoordeli ger. De duurste zaken zijn Vege en Vivo, die 18 procent en A. en O. die 19 procent duurder zijn. Co-op is 16 procent duurder dan Edah. HILVERSUM, 27-6. Ondanks het feit dat de presentatoren Joop van Tijn en Koos Postema, medewerker Harry van Wijnen en regisseur Siem Suurhoff in een brief aan de leiding van de VARA hebben laten weten het komende seizoen niet meer te zullen meewerken aan de parlemen taire televisierubriek „Haagsche Kringen" heeft de VARA-top beslo ten toch met dit programma door te gaan. Vanaf 12 oktober zal „Haagsche Kringen" weer maandelijks op het scherm komen, maar dan, onder lei ding van Hans Jacobs, voorbereid door de Haagse redaktie van de VARA. Wie de presentatoren wor den staat nog niet vast. Op koninginnedag wordt tijdens het vuurwerk Nittel Stoolberg, een jonge vrouw doodgeschoten. Het geluid van de schoten gaat op in hei ge knal van het vuurwerkdege ne, die de moord pleegde, kan zich ongemerkt uit de voeten maken. Rechercheur Jaap Boelaav krijgt de opdracht te proberen het vuurwerk drama op te lossen. Er zijn aanvankelijk drie verdachten, maar ze heb ben allen een alibi, dat zo op het eerste oog klopt. Maar als rechercheur Boelaan zich in het onderzoek vastbijt, komt hij heel wat te weten, waar door de zaak zo mogelijk nog ingewikkelder wordt. Want er blijken steeds meer personen rond hel slachtoffer verdacht te zijnPas op het laatste ogenblik komt hij achter de waarheid. En die is dan voor vier mensen verre van pretig „Het vuurwerk drama" is een heel originele „thriller", waarin u lang in het ongewisse wordt gelaten omtrent de wer kelijke dader, die u er bij het lezen van ons nieuwe feuille ton er vast niet op hebt aan gezien.' REDAKTIE Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 29 JUNI NED. I: De NCRV begint de avond met Gerard van den Bergh met zijn spelprogramina Zo vader, zo zoon, waarna een dokumentaire over de Orca's walvisachtige zoogdieren die buitengewoon vriendelijk en intelli- gent zijn. Vervolgens een aflevering van Lucy en Mr. Mooney. Via een klein belastingvoordeeltje koopt Lucy een aandeel van de bank van Mr. Mooney en dat heeft grote gevolgen. Voorts een Gala-koncert uit de Houtrusthallen in Den Haag van de militaire kapel, wegens het 150- jarig bestaan. De artiesten die onder andere aan dit programma mee werken zijn: Roda Scott, en het trio Louis van Dijk. Na het journaaal een portret van de Haarlemse orga nist Albert de Klerk. Aan dit pro gramma werken onder andere mee Het koor Katholiek Haarlem, het bejaardenkoor uit Uitgeest en hel Lupot kwartet. De avond wordt be sloten met een vesperdienst vanuit de St. Baafs van Aardenburg iv Zeeuws-Vlaander en en een gesprek met de minister president Van Agt, over de kabinetsbesluit en van de af gelopen week. NED. II: Allereerst een reportage van de Tour de France. Het avond programma wordt verzorgd door de KRO. Om te beginnen presenteert Han van der Meer het spelprogram ina Cijfers en Letters. Onmiddellijk daarna presenteert Barry Hughes het kwisprogramma met een team van de Landbo-uw Hogeschool en een van de T.H. te Delft. Na het journaal een vierluik van Heinz Ruhmann als taxichauffeur en wel in Parijs, Londen. Amsterdam en in Stratford upon Avon. Dan een Duitse show rondom de Zweedse zangeres Sylvia Vrethammer, die muzikaal wordt bijgestaan door Jean Toots Tielemans, The Family Tree en ve le anderen. Na Brandpunt wordt de avond besloten mei een Tocht door de Middeleeuwen. In deze tweede aflevering wordt de kijker meege nomen naar kloosters en kerken in de Pyreneeën. VRIJDAG 30 JUNI NED. I: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws18.59 Zo vader, zo dochter; 19.30 Gudrun, de Orca van Harderwijk; 20.20 Lucy en Mr. Moo ney; 20.45 150 jaar K.M.K.; 21.37 Journaal; 21.55 Albert de Klerk: 22.35 Avondsluiüng langs kerkepad: 22.45 Praten mei de minister presi dent; 23.00 Nieuws. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven 15.10 Tour de France; 18.00 Nieuws voor doven: 1S.30 Tour de France: 18.55 Nieuws: 18.59 Cijfers en Let ters; 19.25 De Barry Hughes kwis 20.00 Journaal; 20.27 Heinz Ruhmann óaxi; 21.15 Syvia22.00 Brandpunt; 22.35 Tocht door de middeleeuwen, 23.20 Nieuws. „Mam. ik ga naar 't vuurwerk kij ken! Daarna misschien nog even het dorp in, dus wacht maar niet op me". Mevrouw Kweekman keek haar knappe dochter met welgevallen aan. Daarom meende ze te moeten waar schuwen. Eigenlijk gewoontegetrouw: „Goed, maar doe voorzichtig, he?" Jannie Kweekman. trok een kort jasje aan, knipogend naar haar moe- eer. „Wat dacht u? Als het mc begint te vervelen, ben ik zo weer thuis. Doeg!" Alic Kweekman zag door het raam haar dochter de straat uitlopen, naar de bushalte. Want het feestterrein, v. aarop het vuprwerk zou worden af gestoken, lag een eindje buiten het eigenlijke dorp. Nabij een buurt schap. Er was evenwel een goede busverbinding tot laai in de avond. Och nee. eigenlijk behoefde ze zich geen zorgen te maken over haar jongste dochter. Jannie was bij de hand. vast niet bang en voor een jonge vrouw ook nog behoorlijk po tig. De jongeren, die haar kenden, hadden respect voor Jannie. Ze wis ten. dat ze veel aan atletiek deed en ar.n gymnastiek. Daarom was ze bi zonder lenig cn vlug. De persoon in kwestie stond nabij cie hoek ccn paar minuten met an- oere mensen te wachten op de auto bus. Toen deze bij de halte arriveerde b.eek hij al tamelijk bezet tc zijn. Natuurlijk, er gingen heel wat men sen kijken. Dat was immers ieder jaar zo. Dus moest zc tijdens de kwartier durende rit noodgedwongen staan. Nee. toch niet. Een jongeman kwam van zijn zitplaats overeind cn maakte een uitnodigende beweging. ..Als u wilt vroeg hij. Jannie knikte hem vriendelijk toe. Dank u wel", antwoordde ze en ging zitten. De man keek haar aan en woog: ..Zeker naar het vuurwerk? Straks een hele poos staan -kunt u nu alvast wat rusten in voorraad". Ze proeste hel uit. „Is dat moge lijk?" Hij lachte mee, schouderophalend. Ik weet het niet. Zo maar een idee. dat bij me opkwam. Let er maar niet op. juffrouw. M'n collega's beweren, dat ik een lichtelijke afwijking heb, dus Jannie lachte nog. De man zag er eerder intelligent uil dan debiel. „Hel z*l wel loslopen met u, veronderstel ik". De man boog. „Dank u voor hel compliment. Dat steekt mc weer een hart onder de riem". „Zo? En hebt u dat nodig?" Ze keek hem spotlachend aan. „Een complimentje van ccn knappe jorigedame doet wonderen, werke lijk". „Veel geluk er dan mcc, hc?" „Dat geluk heb ik al, nietwaar? Dat ik u hier in de bus ontmoet. Wc zouden bijvoorbeeld samen naar het vuurwerk kunnen gaan kijken". Haar gezicht betrok enigzins. Ze hield niet van mannen, die meteen begonnen tc flirten. ..Dat zou inder daad kunnen", antwoordde zc op af gemeten toon. „maar het gaat niet c!oor. Ik ben een individualist, be grijpt u? En geef er dus de" voorkeur aan alleen ervan te genieten". „Vreselijk egoïstisch klinkj dat, vindt u ook niet?" „Werkelijk? Misschien ben ik het. Dón weet u dat tenminste". .,U weel niet was u mist, als u mijn voorstel negeert". Hij keek ver ongelijkt. Gek he? Ik ben cr helmaal niet nieuwsgierig naar". De man knikte enkele malen. „Ik l»en een pechvogel, want ik heb mijn beroep ook al niet mee. Zodra een meisje hoort, wat ik doe voor de kost, „chrikt zc en gaat er vandoor". Ze dacht: nu rekent hij er op. dat ik naar dat beroep zal vragen, maar Door F. VAN FALCKENOORT ik doe het niet. 't Zal me een zorg zijn. welk beroep hij uitoefent. Dus antwoordde ze enkel: „In aanmer king nemende, dat de doodstraf in ons land al vele jaren geleden is af geschaft. bent u geen scherprechter of beul of iets dergelijks". Gelijk keek ze uit het raam naar hel voor bijglijdende landschap, want zc wa len zo ongeveer bel dorp uil. Waar mee ze te kennen wilde geven, dat zij het dialoog als beëindigd wilde beschouwen. Waarschijnlijk voelde de man, die haar zijn zitplaats had afgestaan, het ook zo aan, want hij zweeg verder Bij het eindpunt stapten de passa giers uit. Jannie als een der kaatsten. Het daglicht was al grotendeels weg; de straatverlichting brandde. Een brede laan voerde van het eindpunt der buslijn naar het grote terrein, waarop het vuurwerk zou worden afgestoken. Eigenlijk was hel ccn oud sportveld cn de, jeugd nam er vaak .n de middagen en dc weekeinden bezit van om er te voetballen. Mis schien had de gemeente daarom dc toestand er zo gelaten. Op dc duur zou ook dit deel van de gemeente bouwterrein worden cn dan was het voorbij. Met het oog op dc toekomst was cr aan dc andere kant van het dorp een nieuw sportpark aangelegd, dat sinds een paar jaar in gebruik was bij de plaatselijke verenigingen en waar zo ongeveer alle populaire sporten beoefend konden worden Dit grote grasveld, dal indertijd deel uitmaakte van het oude sportcom plex. werd gebruikt voor kermissen meetings cn eens per jaar op Ko ninginnedag werd hier het vuurwerk afgestoken. Geheel buiten de be bouwde kom gelegen met ruimte voor enige duizenden mensen, afgeschei den door een hekwerk, waarachter <Je stellages voor het af te steken vuurwerk opgebouwd weren. (wordt vervolgd*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7