OPEC-landen akkoord over officiële basisprijs van olie Prijs voor milieuïilm „Mensenwerk" Viskotter Kortgene 4 „Prinses Juliana"-school hield haar jaarlijkse sportdag op sportpark Bannink Gemeenteraads vergadering Zierikzee Verhoging vijf-en-dertig procent is kompromis GENEVE 20-6. De OPEC-Iamlen hebben woensdag avond laat in Genève een akkoord bereikt 0111 de offi- eiële basisprijs voor hun olie niet hijua 35 procent te verhogen. De nieuwe prijsverhoging geldt vanaf 1 juli en zal drie maanden van kracht blijven. Op een vol gende OPEC-bijeenkoinst in september zal de olieprijs opnieuw worden bekeken. De milieu ..Mensenwerk" is op het zesde internationale filmfestival Ekofilm in Ostrava, Tsjechoslowa- kije bekroond met de prijs van de direktie van het festival. „Mensen werk" ging in april 1977 in première en werd gemaakt in opdracht van de elf provincies samen. De film werd geregiseerd door Richard Hock en geproduceerd door Govcrt-Vcldt van Cinccentrum. Aan het Eko-filmfestival namen 19 landen deel met in totaal 99 films. Zeven films - waaronder dus „Men senwerk" - hebben een prijs gekre gen. terwijl nog 14 films werden on derscheiden met een medaille. ..Mensenwerk" toont het milieu in Nederland in vogelvlucht. De film begint met beelden van het laatste landschap in Nederland: de Wadden. Vervolgens laat hij de aantasting van lucht, water en bodem zien. Ook wordt een beeld gegeven van wat wordt gedaan om die aantasting te gen te gaan. Een groot deel van de opnamen is vanuit een helicopter ge maakt om land en natuur eens van een andere kant te belichten. Voorlichtingsprojckt De film maakt onderdeel uit van het milieuvoorlichtingsproject van de elf provincies, dat ook Mensen werk heet en verder bestaat uit een diaserie, een brochure, een folder, een poster en een handleiding. De diaserie is voor alle provincies in op zet gelijk, maar de uitwerking is ge richt op de provincie waar hij spe ciaal voor bestemd is. Zo zijn in de Zeeuwse serie dia's opgenomen van Vlissingen-oost, de Kanaalzone, het Land van Saeftinge enz. Het projekt wordt gebruikt bij de voorlichting aan scholen, vrouwen organisaties. uktiegroepen, bedrijfs leven etc. SCHUDDEBEURS. Omringd door het zomerse lover geeft Mon Plaisir" een des te fraaiere aanblik. Twee jeugdige schilderesjes bleken hier ook door getroffen. Vol enthousiasme trachten zij het landhuis op papier vast te leggen, waarschijnlijk onwe tend van het feit, dat ze zelf het ta fereeltje nog lieftalliger maken. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) Met het resultaat is een formele verdeeldheid tussen de OPEC-landen voorkomen. Het resultaat moet wor den gezien als een kompromis, aan gezien de militante meerderheid van de olieproducerende landen zelfs nog een hoger prijsniveau wilde vastleg gen. Saoedi-Arabië heeft ermee inge stemd de prijs van een standaardvat ruwe olie te verhogen van 14.55 dol lar tot 18 dollar. Dit is .in kringen rond de Saoedische delegatie in Ge nève vernomen. De meeste andere OPEC-landen zulen op een prijs gaan zitten van 20 tot 23.5 dollar per barrel. Stabilisering Naar in -Genève verluidt zal het akkoord een einde maken aan de plotselinge chaotische prijsverhogin gen die de gemiddelde prijs van olie op de wereldmarkt tot ongeveer 18 dollar pér barrel deden oplopen na de tekorten begin dit jaar. DEN HAAG. 27-6. De viskotter Kortgene 4 is woensdagmorgen op tien mijl ten westen van Schevenin- gen in de Noordzee gezonken. De sleepboot Frya 1 kon twee beman ningsleden oppikken maar de schip per wordt vermist. De reddingboten Bernard van Leer en Juliana en de Marine Luchtvaartdienst zoeken het gebied waar de kotter verging af. Gevreesd wordt dat de schipper, de 24-jarige H. van Hoorn, samen met de kotter ten onder is gegaan en is verdronken. In de buurt van de plaats waar de kotter verging zijn wrakhout en kisten gevonden. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De leider van de Republikeinse party in de Ameri kaanse senaat, Howard Baker, heeft woensdag meegedeeld dat hij zijn best zal doen dat het verdrag waar in de beperking van strategische wa pens wordt geregeld (Salt-II) niet wordt goedgekeurd, tenzij er veran deringen in het akkoord worden aan gebracht. Volgens Japanse kringen in Genè ve zou de Saoedische olieminister, sjeik Achcmd Zaki Jamani, hun heb ben verteld dat Saoedi-Arabië zijn olieproduktie zal opvoeren met 1 mil joen barrel per dag tot 9,5 miljoen barrel. Het akkoord zou vandaag geratifi ceerd worden. BERN. Zwitserland heeft zich be reid verklaard dit jaar nog eens 1000 Indochinese vluchtelingen op te ne men. Dit besluit heeft de Zwitserse regering woensdag in Bern genomen. Zwitserland had zich al eerder be reid getoond dit jaar 1000 vluchte lingen uit Zuidoost-Aziö op te ne men. Van deze eerste 1000 zijn er al 650 in het land aangekomen. LONDEN. De Britse regering heeft woensdag het groene licht gegeven voor de bouw van een nieuwe kern centrale bij Heysham, in het noord westen van Engeland. De centrale, ede een kapaciteit moet krijgen van 1320 megawatt, gaat ongeveer 3,6 miljard gulden kosten. ISLAMABAD. Dc Franse ambas sadeur in Pakistan, Paul Le Gour- rierec, en zijn eerste secretaris, Jean Forlot, zijn dinsdag aangevallen en geslagen door onbekenden in de buurt van Islamabad. Dit is woens dag van de Pakistaanse politie ver nomen. LONDEN. De Britse vakbeweging heeft zich woensdag uitgesproken te gen een campagne op talie fronten legen premier Thatcher ofschoon het Trade Union Congress (overkoepe lende vakcentrale) scherp gekant is legen de koers die de nieuwe Con servatieve regering heeft uitgezet in haar ontwerp-begroting. DACCA. De cholera heeft mins tens 200 mensenlevens in de afgelo pen maand geëist in de stad Noak- hali in Bangladesj. Ongeveer 2000 mensen lijden aan de ziekte, dit heeft een parlementslid woensdag gezegd. ACCRA. De sinds kort aan de macht zijnde kapitein-vlieger Jerry Rawlings zet zijn pogingen „schoon schip te maken" voort. De „schoon maak" richt zich op funktionarissen en buitenlanders die de Ghanese eco nomie schade hebben toegebracht door middel van fraude, profiteren, diefstal en hamsteren. WENEN. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben tien leden van Charta-77, de organisatie die in Tsjechoslqwakije ijvert voor de in dividuele vrijheid, in staat van be schuldiging gesteld, zo hebben bal lingen in Wehen woensdag verklaard. BONN. De Duitse Bondsdag zal dinsdag 3 juli besluiten of de verja ringstermijn van 30 jaar voor moord opgeheven wordt, zodat nazi-misda digers ook daarna nog vervolgd kun nen worden. Reeds maanden lang zijn hierover heftige diskussies ge voerd in het gehele Bondsrepubliek. LONDEN. De Britse posterijen hebben het publiek gevraagd voor lopig alleen brieven en pakketten te ver sturen wanneer het hoognodig is. In grote dagbladadvertenties wijzen /ij er op dat de combinatie van te weinig mensen en recente stakingen, tol een opeenhoping van poststuk ken leidt die vertraging tot gevolg heeft. Vooral Londen en de post uit l.ct buitenland zijn volgens de adver tentie de dupe. MUENCHEN. De naar de eerste Westduitse Bondskanselier. Konrad Adenauer, genoemde vrijheidsprijs is woensdag toegekend aan de 23-ja- rige Oostberlijner Nico Huebner, die als dienstweigeraar in de DDR ge-r vangen zit. MEMPHIS (Tennessee). Vernon Presley, vader van wijlen Elvis Pres ley, is dinsdag in een ziekenhuis in Memphis overleden. Hij was een maand geleden opgenomen met hart klachten en is 63 jaar geworden. Presley's eerste vrouw, de moeder van Elvis, overleed ruim twintig jaar geleden en een tweede huwelijk ein digde in echtscheiding. TOKIO.. President Carter heeft be sloten zijn plan om de Amerikaanse soldaten die in Zuid-Korea gelegerd zijn geleidelijk terug te trekken, te .bevriezen". Dit heeft een hoge Amerikaanse funktionaris in Tokio bekendgemaakt. CUERNAVACA. In het Mexicaan se Cuernavaca is een mislukte aan slag gepleegd op de sjah van Iran. Dit meldt het Mexicaanse dagblad El Dario. Volgens de informaties die het blad bij de lijfwachten van de sjah heeft kunnen verkrijgen, zou een laagvliegende helikopter „zonder registratietekens" met een boord- mitrailleur het huis van de sjah hebben beschoten. De lijfwachten vuurden terug en dc helikopter ver dween, aldus het blad. ROME. De Italiaanse tankboot ..Vera Berlingieri" die dinsdagoch tend in aanvaring was gekomen met het Franse vrachtschip „Emmanuel Delmas", is gezonken, zo heeft de havendirectie van Civitavecchia be kendgemaakt. MANILLA. Een patrouillevliegtuig van de Amerikaanse marine is woensdag bij de Filippijnen in zee gestort. Een woorvoerder van de ma rine verklaarde dat vijf van de vijf tien bemanningsleden worden ver mist. Dc overigen konden worden gered. Het viermotorige toestel stort te vlak na het opstijgen neer. De oorzaak is nog onbekend. ZIER1KZEE. 2fi-6. Dc „Prinses Ju liana" school hield dinsdag haar sportdag op het sportpark Bannink te Zierikzcc. 's Morgens stond atle tiek op het programma, 's middags waren er kasliewedstrijdcn. Dc atletiek vijf-kamp bestond uit or> volgende nummers: 400 m hand bal werpen. 80 m, verspringen, soft- balwerpen. Per onderdeel was er een eerste, tweede en een derde prijs. Dc prijs was een oorkonde die ontwor pen was door een lid van de ouder commissie mevrouw M. de Jonge te BrouwershavenMede door dc en thousiaste medewerking v$n deze aktieve oudercommissie werd de sportdag een succes. Mehoolkampiocncn Na uitreiking van de oorkondes, kon bekend worden gemaakt wie de choolkampioenen waren. In de eers te klas was dat Janie van Vossem. Zij scoorde 480 punten. Marion vis ser was de beste uit klas twee met 425 punten. Lies van Vossen, de zus van Jannie, stak in klas drie met kop en schouders boven de anderen uit. Zij behaalde maar liefsl 525 pun ten. Dr ploegen die kastie speelden wa ren in twee ponies ingedeeld. Onder luide aanmoedigingen van klasgeno ten werd om de hoogste eer gestre den. Uiteindelijk werd klas 3e win naar. Een kastiewedstrijd tussen leerlingen en leerkrachten besloot een prettige en sportieve schooldag. HANNOVER. De regering van de Westduitse deelstaat Neder-Saksen heeft besloten diepleboringen toe te staan in de zoutlagen bij Gorleben, om te kijken of zij geschikt zijn om er kernafval te lozen. TOKIO, 28-6. Evenmin als de Ver enigde Staten en Japan voelt Cana da iets voor het Europese voorstel om de jaarlijkse olie-invoer tot 1985 te houden op het peili van verleden jaar. Dit heeft de Canadese onder minister van buitenlandse zaken, Ray Johnstone, woensdag in Tokio ver klaard. BEIROET. Verslaggevers in Zuid- Libanon hebben woensdag melding gemaakt van een schotenwisseling tussen Palestijnen en de christelijke militie in dat gebied. In het plaatsje Kasbaya werden twee huizen en een winkel vernield. Het is nog niet be kend of er slachtoffers zijn gevallen. (Vervolg van pag. 1) Blijkens de van hét R.P.C.Z. ont vangen begroting 1980 zou de ge meentelijke bijdrage voor dat jaar dienen te worden gesteld op f 6,10 per inwoners. Deze verhoging van 6,27 n is voornamelijk een gevolg van de voorgestelde personeelsuit breiding. Het kollege stelde voor, voor 1980 uit te gaan van het voor 1979 geaccepteexxle bedrag van f 5,74 per inwoner. „Die verhoging wordt niet voor niets gevraagd", vond dc heer Asma, die pleitte voor een bij drage van f 6,10 per inwoner. De heer Roskam .wees op. de verhoging van het aantal pei-soneelsleden van 25 naar. 35. „Nog idealer zou zijn nog meer personeelsleden, maar de mo gelijkheden zijn niet onbeperkt", al dus dc heer Roskam, die vond dat getracht moest worden met die f 5,74 rond te komen. Dc heer Van Velthoven was het daarmee eens en gaf het kollege in overweging elke begroting van dc R.P.C.Z. kritisch door te lichten. Wethouder W. den Boer (CDA) zei overtuigd te zijn van het nut van de R.P.C.Z., maar vond dat er nu een pas op dc plaats gemaakt moest wor den. De heer Asma liet het niet op een stemming aankomen, maar zei nogmaals dat zijn fraktic voor een subsidie van f 6.10 per inwoner was. Een schrijven vun de staatssekre- taris van onderwijs over de proce dure voor de afgifte van de verkla ring van toestemming voor huisves ting van het kleuter-, gewoon- en buitengewoon onderwijs, was voor dc heer J. Groen (PvdA) een aankno pingspunt om de heer Den Boer eens „op het matje te roepen", waarom de Onderwijsnota niet. op de agenda van deze raadsvergadering stond. Hij zei dat de wethouder had toegezegd 1c trachten de zaak op deze agenda te krijgen. ..Ik kan me voorstellen dat KERKWERVE. Het wordt een uit zondering in* deze moderne mechani sche wereld, maor o.a. in Kerkwerve voegen deze „hooi-ruiters" nog jaar lijks een extra dimensie toe aan het landschap. (Foto: Zievikzeesche Nieuwsbode) af en toe iets niet kan lukken, maar ik laat me niet-met een kluitje in het riet sturen", aldüs de PvdA-woord voerder. Hij wilde een duidelijke rer den weten waarom dë Onderwijsnota nog" niet werd behandeld. Bespreken in werkgroep „Ik heb in mijn 2J,k jaar wethou derschap nog nooit iemand met'een kluitje in het riet gestuurd", was-de reaktie van de wethouder. Hij deelde mede, dat de schoolraad snel gerea geerd had op de onderwijsnota, maar dat de reakties van de schoolbestu ren pas deze week waren binnen gekomen, zodat het kollege nog géén voorstel had kunnen formeren. De heer Den Boer stelde voor de onder wijsnota en de daarop binnengeko men reakties nog eens ter diskussie te stellen in de speciale werkgroep. De heer Van Velthoven liet weten voorstander van dit voorstel te zijn omdat in de werkgroep zeer zinnig met elkaar gesproken kan worden. „In de raad zou het een politiek de bat kunnen worden", was zijn mening Ook de heer Groen ging met het voorstel akkoord, maar pleitte daar bij voor een extra raadsvergadering om de onderwijsnota te bespreken. Van het Fundamenteel Onderzoek B.K.R. te Amsterdam was een ver zoek ontvangen om adhesie te be tuigen met een ontwcrp-resolutie. Het kollege stelde voor dit schrUven voor kennisgeving aan te nemen. Mevrouw H. G. Gilden-van .Gecsbcr- gen hield een pleidooi toch ic beslui ten tot adhesiebetuiging. „We moeten zuinig zijn op onze kunstenaars", was haar mening. De heer C. Bij de Vaaie (CDA) zag niet zoveel in haar voorstel en wees ook op het oneigenlijk gebruik, dat naar zijn mening, soms van déze re geling wordt gemaakt. Dit ontlokte een fel protest uit bij mevrouw Gil den. Ze zag haar voorstel met 8 tegen 5 stemmen verworpen. B. en w. van Langodijk stuurden een motie inzake verlaging materiële uitgaven onderwijs in.het kader van „Bestek '81". „Waarom steunen we dit nu niet?", vroeg de heer Asma zich af. Raadsvoorzitter burgemees- Ier Th. H. de Meester antwoordv „Op zich zijn we het cr mee eens. maar we hebben dc ervaring dat al deze moties weinig sukses hebben" Verder wees hij op het feit dat men hier een eigen apparaat heeft met de Vereniging van B. W. en S. en op de administratieve gevolgen van het steunen van een motie. Na enige diskussie wist dc heer Asma tc bereiken, dat het kollege zjjn voorstel de motie van dc ge meente Langcdyk te ondersteunen overnam. Dit voorste! werd met 8 tegen 5 stemmen aangenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4