Topkonferentie in Tokio wordt beheerst door energie „Openbaarheid" in Middenstands- kommissie Vakanliegewcld barst los Belgisch materiaal bij de aanslag op Haig Baskische terreurdaad in [toeristenoord Twee extra vluchten naar Paramaribo |0pnieuw (Kamer-debat [over Aantjes ISRAËLISCH-SYRISCH LUCHTGEVECHT BOVEN ZUID-LIBANON spy 5JB*binnen' UITBREIDING INDOCHINESE VLUCHTELINGEN NAAR NEDERLAND Vandaag begonnen Prof. J. P. Nuboer overleden Rijk neemt weer kunstwerken af Agrarisch recht als nieuw universitair keuzevak Zeeuws in de „Taaishow" Pf ag®||w VGfO/Ol ut .A.fMp;zonwering, iliUpukijklci gewoon JsSlllIB door naar buiten deurloo1 E.O. komt vluchtelingen in zuid-oost-Azië te hulp AGENDA Wel of geen vestiging van een grootwinkelbedrijf in de food-sektor in Zierikzce. By de presentatie van het E.T.I.-rapport vorige, week, werd er van diverse zijden op gewezen dat bij deze kwestie belangen van onder nemers, konsumenten cu toeristen een rol spelen en tegen elkaar afge wogen dienen te worden. Hel E.T.I.- ondcrzock werd door het gemeente bestuur noodzakelijk geacht by de besluitvorming. Woensdagmiddag kwam de kom missie Middenstand in „openbare" vergadering bijeen om over het E.T.I.-rapport een advies te formu leren. Zij deed dit op een tijdstip (16.30 uur) dat vrijwel geen enkele nauwbetrokken middenstander zich vrij kon maken om op de publieke tribune plaats te nemen. Een aan slag op de openbaarheid. Dat bleek echter een pculcschil in vergelijking met hetgeen er in de vergadering zelf gebeurde. Kort na aanvang werd besloten de diskussie over het E.T.I.-rapport in besloten vergade ring te voeren. De afweging van be langen van ondernemers, konsumen ten en toeristen moest achter geslo ten deuren plaatsvinden Aanleiding tof dit besluit was de uitspraak van de vertegenwoordiging van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale (Z.O.C.) in deze kommissie. Men zei niet gelukkig te zijn met de gevolgde procedure van presentatie van dit E.T.I.-rapport. Door het op zo korte termijn beleggen van een vergadering van de middenstands kommissie was het de Z.O.C. boven dien niet mogelijk geweest overleg te voeren met de leden. „Ik wil daar om alleen in besloten vergadering over het E.T.I.-rapport praten", al dus de Z.O.C.-voorzitter. Een argu ment dat vraagtekens oproept. Zou] de voorzitter in besloten vergadering plotseling wel zonder vooroverleg, kunnen spreken? Zijn argument dat in een openbare vergadering niet over individuele ge vallen gesproken kan worden, is tel respekteren. Het is echter de vraag| of individuele gevallen een rol spelen] bij een kwestie, waarin de belangen] van alle partijen bekeken moeten worden. De bezwaren van de Z.O.C. over de wyze van presentatie van het rapport en de onmogelijkheid voor overleg met de leden te plegen, wor den hoogstwaarschijnlijk gedeeld door de overige middenstandsvereni gingen in de regio, die tot nu toe steeds nauw by de kwestie betrok ken zyn geweest. Als deze midden standsverenigingen eensgezind voor af hadden getracht de vergadering van de kommissie middenstand naar een latere datum te verzetten, had voorkomen kunnen worden dat die eerste openbare vergadering zo'n „lachertje" werd. Eensgezindheid en openbaarheid, soms blijken het moeilijk te realise ren begrippen in Zierikzce. A. P. TOKIO, 28-6. L)e leiders van de zeven «rootsle niet- eoiiiiiuinistiselie industriële mogendheden zijn van daag (donderdag) in Tokio hun tweedaagse topkonfe rentie begonnen. UTRECHT, 26-6. Dinsdagmiddag! overleed op 79-jarige leeftijd del Utrechtse hoogeleraar prof. J. F. Nu_| boer tijdens een promotieplechtigheid| van één van zijn leerlingen. De heer Nuboer werd op 6 fcbrua-| ri 1900 geboren in Indonesië als zoon! van een K.N.I.L. majoor. Hij werd! in Utrecht opgeleid als chirurg doorl professor Lamerus. Na zijn speciali-l ratie was prof. Nuboer enkele jaren| ..chef de kliniek" bij zijn grote leer meester. Vervolgens was hij enige! tijd hoofd van de Chirurgische afdc-I ling in het Grooi Ziekengasthuis in| Den Bosch. In 1942 werd hij hoogle raar aan de universiteit in Utrecht.l In 1970 ging hij met pensioen. In! zijn privéleven was hij bevriend met! enkele leden van het Koninklijk huis.l Prof. Nuboer wordt geacht de kliniekj met zeer strenge hand geleid te heb ben. Dicipline stond bij hem hoog in| het vaandel. DEN HAAG. 26-6. Uit weekeinde zal hel vakanliegewcld losbarsten of met andere woorden gezegd: dit weekeinde gaat de eerste pluk van de ruim acht miljoen Nederlanders, die naar verwachting op vakantie gaan, op stap. 40 procent blijft in ons land. De rest zoekt het over onze landsgrenzen, waarbij in 66 procent! van de gevallen de eigen auto hct| vervoermiddel zal zijn. Het komende weekeinde wordt op! de noord-zuidverbindingen een grote! verkeersdrukte verwacht, omdat in| Noordrijn-Westfalen de tweede va kantieweek van de schoolkinderen! begint en dat tevens in een aantal! provincies van Nederland en België] de scholen de deuren sluiten. BRUSSEL, 27-6. Hel materiaal dat maandag is gebruikt voor de aanslag op de opperbevelhebber van de Na- vo-strijdkrachten generaal Alexan der Haig, is van herkomst geheel en al Belgisch, verklaarde in Brussel een met het onderzoek belaste poli- tiefunktionaris. Dat onderzoek draait op het ogen blik rond de „walkie-talkie" die op de plaats van de aanslag is gevonden, zei hij. MADRID, 27-6. De Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft ■woensdag met een bomaanslag in ■Fuengirola, aan de Costa del Sol, Ivoor het eerst een toeristenoord als ■doelwit gekozen. Een twintig kilo- Igram zware bom ontplofte op een Itoeristenkomplex aan de promenade. ■De explosie richtte schade aan op leen tennisbaan en deed talrijke mi lten sneuvelen. Er vielen geen slacht- loffers. AMSTERDAM, 27-6. De KLM zal deze week twee extra vluchten uit voeren naar Paramaribo. Met toe stellen van het type DC-8 zullen 455 reizigers kunnen worden vervoerd, aldus een woordvoerder van de KLM. Deze reizigers moesten door het vliegverbod van de DC-10 in Su riname, eerder deze week hun reis uitstellen. De Surinaamse regering liet staats secretaris Smit-Kroes zondag weten, dat het gebruik van DC-10 toestellen in Suriname nog niet was toege staan. Dit besluit had tot gevolg, dat de KLM twee extra vluchten op maandag en dinsdag naar Paramari bo moest annuleren, j Het verbod, aldus de KLM-woord- voerder, betkende, dat in totaal vijf tot zeshonderd mensen de reis naar Paramaribo moesten uitstellen. DEN HAAG, 28-6. De breed sa- Imengestelde kommissie-Aantjes uit Ide Tweede Kamer heeft woensdag ■besloten, dat de vorige week over Ideze zaak uitgebrachte rapporten di- Irekt na het zomerreces in de kamer [worden besproken. I Het betreft de rapporten van de Ikommissie-Enschede en van de (ka lmer) kommisie-Patijn, die op dins- Idag 28 augustus op de kamer-agenda [worden geplaatst. Naar verwachting zal de konferen- tie worden overheerst door het vraagstuk van de energievoorziening. De besprekingen vinden plaats in het Akasaka-paleis van Tokio, en worden voorgezeten door de Japanse premier Masayoshi Ohira. Bij de opening was ook de voorzitter van de Europese Kommissie, de Brit Roy Jenkins, aanwezig. „Nationaal egoisme" Het afzien van „nationaal egoisme" moet het belangrijkste resultaat zijn van de topkonferentie in Tokio, zo heeft bondskanselier Helmuth Schmidt woensdagavond voor de Westduitse televisie gezegd. „De in dustrielanden mogen noch ten op zichte van elkaar, noch tegenover de ontwikkelingslanden met de ellebo gen werken als het gaat om olie, handel en monetair beleid", aldus Schmidt. TEL AVIV, 27-6. Vyf Syrische vliegtuigen zyn woensdagochtend in een luchtgevecht boven Libanees grondgebied neergeschoten door Is raëlische toestellen die een aanval uitvoerden op concentraties van Pa lestijnse guerrillastryders in Zuid- Libanon. DEN HAAG, 27-6. Het Rijk gaat weer kunstwerken afnemen van de gemeenten krachtens de beeldende kunstenaarsregeling (BKR). Wel be staat er een noodsituatie. Er liggen 160.000 kunstwerken opgeslagen. Een verantwoorde spreiding en verdeling moet snel tot stand komen. Minister Gardeniers van c.r.m. heeft dat woensdag in de Tweede Kamer ge antwoord op vragen van het commu nistische kamerlid Wolff. De minister besloot enige tijd gele den de regeling, dat het Rijk vijftig procent van de kunstwerken van ge meenten overnam, op te schorten, omdat de voorraden te groot werden. GRONINGEN, 28-6. Aan de rijks universiteit Groningen kunnen met ingang van volgend jaar doctoraal studenten bij de faculteit rechtsge leerdheid als keuzevak agrarisch recht volgen. Dit kan de eerste stap op weg naar een hoofdrichting agra risch recht betekenen. Hei is mo menteel niet mogelijk in Nederland in agrarisch recht af te studeren. In de colelges agrarisch recht zal behalve aan de pachtwet ook aan- docht geschonken wordeh aan de ju ridische aspekten van ruilverkave ling, bedrijfsopvolging, landinrich ting en E.G.-landbouwbeleid. HILVERSUM, 28-6. In de maanden juli en augustus zal in de wekelijk se „De Taaishow" een NOS-radio- programma op de zondagavond, aan dacht worden besteed aan Neder landse streken stadsdialecten. De programma's zijn onder eindredaktic van Jan Roelands gemaakt door Bet ty Sluyzer en Henk Platje. De vol gende dialecten komen aan de orde: het Achterhoeks op 1 juli, het Stel- lingwerfs op 8 juli, Zeeuws streek dialecten op 15 juli, het Gronings op 22 juli, het Leids stadsdialect op 29 juli, het Zaans op 5 augustus, het Brabants op 19 augustus en het Drents op 26 augustus. Op 12 augus tus is er in verband met het Laren- Jazz-Festival geen aflevering van de taaishow. (Hilversum 2 - 20.00 uur). Een militair woordvoerder in Tel Aviv heeft dit meegedeeld. De Syri sche toestellen trachtten de Israëli sche tijdens hun luchtaanval te on derscheppen, aldus de woordvoerder. Alle Israëlische vliegtuigen zijn on beschadigd op hun basis terugge keerd. Woensdag laat in de ochtend zijn twee Israëlische gevechtsvliegtuigen bij een luchtaanval op guerrillakam pen bij Bidon door Palestijns-afweer geschut neergeschoten. Plaatselijke Palestijnse funktionarissen hebben dit meegedeeld. De Israëlische toe stellen zijn Ir-andend neergestort twintig kilometer ten oosten van Si- don, aldus de Palestijnen. Een militair woordvoerder ver klaarde dat Syrische en Israëlische toestellen voor het laatst in een luchtgevecht verwikkeld Waren in april 1974. Het is voor het eerst dat Syrische vliegtuigen hebben gepro beerd tussenbeide te komen bij een Israëlische luchtaanval op Zuid-Li- banon. Advertentie HILVERSUM, 28-6. Het hulpver leningsprogramma van EO-Metter- daad, een aktie van de Evangelische Qmroep, zal f 600.000 besteden aan vijftien verschillende projekten in Zuidoost-Azië. Het betreft hier vrijwel allemaal projekten in vluchtelingenkampen in Thailand, onder meer het aanleggen van waterdistributiesystemen, het bouwen van scholen, het geven van gezondheidskursussen en talenkur- sussen voor vluchtelingen die naar derde landen gaan en het aankopen van kleding. De EO-Melterdaad-ak- tie heeft voor de vluchtelingen in Zuidoost-Azië ongeveer een miljoen gulden opgebracht. Iedere woensdagavond Zierikzce Gymzaal Raamstraat: Trimavond van dc Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Iedere donderdag Zicrikzec Poslslraat 37; Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland, 9.30-13.30 uur Van 21 juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Woensdag 28 juni-elnd augustus Rencssc Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Donderdag 28 juni Zierikzce Rechtswinkel Havenplein 24, 19.00- 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uui'j feestavond Theo Thijssenschool. Burgh-Haamstcde Gemeentehuis, vergadering kommis sie sport-, jeugd- en kulturele za ken, 19.30 uur. Kcrkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Schoolavond C.N.S. Dorpshuis, 19.00-21.00 uur, receptie padvindsters. Vrijdag 29 juni Zierikzee Theo Thijssenschool, bazar, 17-21 uur. Seharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering Midden'schouwen Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Schoolavond C.N.S. Brouwershaven Kerkplein 1, officiële opening scho- lenkomplex, 14.00 uur. Noordgouwc Driekoningen kerk, 20.00 uur, orgel concert Folkert Grondsma. DEN HAAG. 27-6. Minister Van der Klaauw zal niogclyk vrydag in het kabinet voorstellen, dat Neder land het aantal Indochincse vluchte lingen dat uordt toegelaten uitbreidt tot «luizend. Sinds hel einde van dc Victnam- oorlog in 1975 zijn 320 vluchtelingen toegelaten, sinds de uittocht van Victnamezen en Cambodjanen van voornamelijk Chinese afkomst heeft Nederland toegezegd nogmaals 366 te zullen opnemen. Van hen zijn 66 op gepikt door het Nederlandse vracht schip Alguhas (van wie een deel al is aangekomen). De 300 rcstcrenden [komen uit kampen in Thailand (100) en Malisfë (200) Tol de 750 vluchte lingen die jaarlijks uil alle delen van de wereld worden toegelaten behoren ook mensen uil Zuidoost-Azic. Minister Van der Klaauw heeft in de vergadering met zijn collega's uit dc acht EEG-landen, vorige weck in Parijs, toegezegd dat Nederland „een fors bedrag" beschikbaar zal stellen voor vluchtelingenhulp. Het is nog niet, duidelijk of dit geld, geheel of gedeeltelijk, zal worden gebruikt voor het opvangen cn verder bege leiden van vluchtelingen in Neder land, of dat het ter gelegenheid van dc internationale konfcrenlic die half juli in Genève wordt gehouden, zal worden toegezegd aan de Zuid- oostnziatische landèn die tienduizen den vluchtelingen hebben opgeno men. Scizoenweekmarkt Korte Ring cn Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september Landbouwmuseum van maandag I'm zaterdag; 13.30-16.30 uur. Van 5 tot 30 juni Zierikzce Galerie Nobel expositie etsen Arie Wols en zelfgemaakte poppen (dins dag tot en met zaterdag) 10.00-18 00 uur. Wekelijks Bruinissc Stadhuis; spreekuur (loco-)burge- meester: 19.15 uur. „Prins van Oranje", 13.30 uur, ver gadering hoofdbestuur Z.L.M. Zaterdag 30 juni Zierikzee Tentoonstelling Burgerweeshuis 10- 17.00 uur. Burgh-Haamstcdc Ned. Herv. Kerk, concert Kamerkoor 20.00 uur. Serooskerkc Boerderij „Schelphoek", Kleiduiven- wedstrijd, 13.00 uur. Scharcndyke Dorpsstraat, schaapscheerdersfeest, 10.00-17.00 uur. Nicuwerkerk Vanaf 10.00 uur Luchtvaartdag. Bruinissc Muziektent, optreden volksdans groep, 19.00 uur. Dorpshuis, optreden Hongaarse for matie „Playmobile", 20.00 uur. Muziektent, concert „Con Amore" uit Noordgouwe, 20.30 uur. Maandag 2 juli Haamstede „Kleuterbosje", 19.00 uur afscheids avond oudste kleuters. Burgh Ring. Concert „Witte van Haemste- de", 19.30 uur. Dinsdag 3 juli Brouwershaven St. Nicolaaskerk, orgelconcert Renée Mastenbroek, 20.00 uur. Woensdag 4 juli Zierikzee Zwembad Onderdak, Aquafit-spelin- sluif, 14.00-16.00 uur. Kcnessc Herv. Kerk; Ouverture met kerkkoor en fanfare, 20.00 uur. Donderdag 5 juli Brouwershaven Gereformeerde kerk Vrijgemaakt, or gelconcert Dirk Jansz. Zwart, 20.00 uur. Vrijdag 6 juli Zierikzce Bar Mirabclle; Dixie Daddies; 22.00 uur. Nicuwerkerk Plein voor dorpshuis: kermis. Zaterdag 7 juli Nicuwerkerk Plein voor dorpshuis: kermis cn gro te braderie. Bruinissc Internationaal Hengelconcours. Muziektent, 19.30 uur. Concert Mu- ziekver. SI. Maartensdijk. Colynsplaat Verenigingsgebouw „De Brug", „Reünie van de Kottersector", Zevibel, 10.00 uur. Maandag 9 juli Nicuwerkerk Plein voor dorpshuis: kermis. Dinsdag 10 juli Burgh-Haamstede Gcr. Kerk, 14.00 uur, opening expo sitie Riet van Strij. Haamstede Expositie Riet van Strij, 11.00-16.30 uur. Geref. Kerk Haamstede Kcnessc Herv. Kerk; Title Ruy. chaert. voor drachtskunst, m.m.v. R. v. d. Dungcn cn B. v. d. Wel, 20.00 uur. Scharcndyke De Putmeet, 18.00 uur, start gezellig- heidsrit voor auto's. De Putmeet, 21.00 uur, bingo-dans- uvond. Nicuwerkerk Plein voor dorpshuis: kermis. Woensdag 11 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur. Geref. Kerk Haamstede. Rekreatiezaal Geref. Kerk, muzikaal evenement, 20. 00 uur. Donderdag 12 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur. Geref. Kerk Haamslede. Vrijdag 13 juli Zierikzee Bar Mirabel ie; The Fondy Riversyde Bullet Band; 22.00 uur. Oostcrland Kermis op de Markt. Zaterdag 14 juli Haamstede Geref. kerk, expositie Riet van Strij, 10.00-17.00 uur. Gereformeerde kerk, „Kerkmis", 10.00-17.00 uur Seharendijke De Putmeet, 18.0 uur, gezelligheids- rit. De Putmeet, 21.00 uur, bingo-dans avond. Oostcrland Kermis op de Markt. Maandag 16 juli Oostcrland Kermis op dc Markt. Dinsdag 17 juli Oosterland Kermis op de Markt. Sirjansland Terrein Camping Hoogezand, 20.00 uur politiehondendemonstratie. Woensdag 18 juli Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, 20.00 uur. Herv. Kerk; Schouwse amateurklan ken, 20.00 uur. Donderdag 19 juli Bruinissc Bij de muziektent, 10.00 uur, ope ning visserijdagen. Korte Ring en Oudestraat, 14.00 uur. Braderie. 15.30 uur, gezelligheidsril voor auto's. Vrijdag 20 juli Zierikzee Bar Mirabelle; Max Collie Rhythm Aces, 22.00 uur. Bruinissc De Ronde van Bru, 16.00 en 18.00 uur Vaateplein, 18.30 uur, barbecue. Zaterdag 21 juli Bruinisse Haven, 13.30 uur, inschepen voor vlootshow. Vaateplein, 15.00 uur, barbecue en optreden van Marty. Sportterrein, 22.30 uur, vuurwerk. Vrijdag 27 juli Zierikzee Bar Mirabelle; Riverside Seven; 22.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, filmvoorstelling Broeder zon en zus ter maan, 20.00 uur. Woensdag 1 augustus Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, volkdansfestijn, 20.00 uur. Rencssc Herv. Kerk; Intermezzo met St. Wil- librorduskoor, 20.00 uur. Vrijdag 3 augustus Zierikzce Bar Mirabelle; Dixie Daddies; 22.00 uur. Woensdag 8 augustus Kcnessc Herv. Kerk; Zeeuws Jongenskoor, o.l.v. W. F. Palstra, 20.00 uur Donderdag 9 augustus Rencssc Parkeerterrein aan de Laone, ring steken, 14.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleloonnrs. na halt les Redaktie (01110) 4660. (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2