BALK EN SPLINTER „EENHEID GROEP SCHOIIWEN-DUIVELAND VOLDOET GEHEEL AAN VERWACHTINGEN" Vliegtuigkaper veroordeeld Vietnamese vluchtelingen aangekomen Vietnamezen naar Nederland Gekke moeders' in Amsterdam 7 Jaarverslag Rijkspolitie: „Flitsen" uit het buitenland V akantie-plannen van leden van het kabinet HANDSCHOENEN ZlUKIkZUUSCllU NIEUWSBODE Uinsilag 2G juni 1979 Nr. 32527 ZIERIKZEE, 25-6. „Na een jaar fuiiktioneren als or ganisatorische eenheid, kan gezegd worden dat de samenvoeging van de Rijkspolitie groepen Wester- schouwen en Zierikzee tot de groep Schouwen-Duive- land geheel aan de verwachtingen voldoet". Dit staat vermeld in het jaarver slag over 1978 van het distrikt Middelburg van het Korps Rijkspo litie. In het verslag staat verder dat aandacht besteed zal moeten worden aan de bereikbaarheid van het per soneel op de diverse bureau's voor het publiek. Er wordt daarbij gedacht aan ope ningstijden, afgestemd op de totale vraag van het publiek. Ook zoge- CHICAGO, 25-6. De Servische na tionalist Nikola Kavaja, die zich in Ierland overgaf na daar met met een gekaapt toestel uit de VS te zijn overgekomen en dii-ect werd terug gevlogen naar de VS is nog dezelfde dag in Chicago veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar met een proeftijd van vijf jaar, niet wegens de kaping, maar wegens een eerdere samenzwering voor een bomaanslag op Joegoslavische diplomaten. Bij zijn overgave bleek de kaper nepdy- namiet bij zich te hebben gehad. naamde spreekuren komen ter op lossing van dit probleem in aanmer king. In spoedeisende gevallen is al tijd telefonisch een beroep te doen op het groepsbureau te Zierikzee of op de meldkamer in Middelburg. Opvanggroep In 1978 werd in Schouwen-Duive- land ook een aanvang gemaakt met de zogenaamde Opvanggroep. Dit is een groepje van ongeveer vijf wacht meesters, afkomstig van de Oplei dingsschool, waar zij hun studie met sukses afsloten. Zij worden geduren de een periode van drie maanden door de opperwachtmeester-mentor met de dagelijkse politiepraktijken gekonfronteerd. Aan de wachtfnees- ters wordt die handvaardigheid bij gebracht, die voor zelfstandig funk- tioneren nodig is. Het programma werd samenge steld in nauw overleg met de kom- mandant van de groep Schouwcn- Duiveland. Uiteraard werd het pro gramma aangepast aan de problema tiek in bepaalde gebieden van deze regio. Deze onderwerpen bleven echter ondergeschikt aan het doel van de opvangeenheid, namelijk „op doel matige, deskundige en intensieve wijze bijbrengen van vaardigheden, welke iedere politieambtenaar in de praktijk dagelijks moet kunnen hanteren". SCHIPHOL. 25-6. Een groep van 07 Vietnamese vluchtelingen is uit Singapore op Schiphol aangekomen. De groep, die bijna voor de helft uit jonge kinderen bestond, is enige tijd geleden in volle zee opgepikt door het Nederlandse schip Agulhas, van do Kon. Nedlloyd en later in Singa pore aan land gezet De Vietnamezen werden direkt na aankomst overgebracht naar het Ned Hervormd rusthuis in Harlingen. Dit^" al enige tijd leegstaande tehuis zal voorlopig de nieuwe verblijfplaats van de Vietnamese vluchtelingen worden. WILLEMSTAD, 25-6. In de haven van Willemstad op Curasao zijn ze ventien Vietnamese vluchtelingen aangekomen. Ze waren in de Zuid- chinese zee opgepikt door de onder Liberiaanse vlag varende tanker Alouasin. Volgens de Aniilliaanse premier Rozendal zullen de Vietnamezen bin nen dertig dagen doorreizen naar Ne derland. Het groepsbureau in Zierikzee bood onvoldoende ruimte voor de leden van de eenheid. Derhalve werd intrek genomen in het postbureau der rijkspolitie te Haamstede, van waaruit over het gehele gebied werd gewerkt. De leden van de groep werden bij partikulieren onderge bracht. In 1978 werden tien jonge wachtmeesters, respektievelijk vijf per 1 juli en vijl' per 1 oktober, op de eenheid geplaatst. Met ingang van 1 januari 1979 werd een assistent mentor aan de opvanggroep toege voegd. Ter kennis gekomen misdrijven IjRUINISSE. Het jubilerende „Nu met Hope", tijdens de mars door de (jeincenle, tijdens de vieringsdag. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) MANAGUA, WASHINGTON. De sandinisten in Nicaragua hebben in hun strijd tegen het bewind van pre sident Somoza vliegtuigen gebruikt. Dit stond in een communique van de commissie voor buitenlandse za ken van het sandinistische bevrij dingsfront dat donderdag werd ge publiceerd in Mexico. LONDEN. Een In Londen verschij nend nieuw Arabisch tijdschrift „8 zijn eerste kernbom In de herfst tot Days" genaamd, meldt, dat Pakistan ontploffing zal brengen. NEW YORK. Dertig gewonden en 69 arrestaties: dat was de balans van een vechtpartij in een plaatsje in Fennsylvanië tussen automobilisten c'ie boos waren over het benzinete kort, en de politie. CAIRO. Een hoge Egyptische rc- geringsfunktionaris heeft gezegd dat de tijd „buitengewoon geschikt" was voor een dialoog tussen de Ameri kaanse regering en Yasser Arafats Palestijhse bevrijdingsorganisatie PLO. JACKSONVILLE, (Florida). Advo caten van de ter dood veroordeelde moordenaars William Proffitt en Ro bert Sullivan zijn begonnen met het uitbuiten van de juridische foefjès die de executies van hun kliëntcn op woensdag in de elektrische stoel van Florida zouden kunnen uitstellen. ANCHORAGE (Alaska). President Leonid Breznjev van dc Sowjet-Unie heeft president Jimmy Carter van de Verenigde Staten verzekerd dat dc .Sowjet-Unie niet van plan is mili taire bases in te richten in Vietnam. Dit heeft Carter verklaard in vraag gesprekken met Japanse journalisten. DACCA. In het zuiden van Bangla- ciesj, in het kustdistrict Noachali, zijn ;n een maand tijd meer dan 200 men sen aan dc cholera bezweken, zo l eeft een regeringsblad in Dacca be kendgemaakt. Het jaarverslag vermeldt ook de ter kennis gekomen misdrijven naar rubriek over de jaren 1977 en 1978 in het distrikt Zeeland. Voor de regio Schouwen-Duiveland zien deze cij fers er als volgt uit: Openbare orde: 6, Misdrijven tegen de zeden: 12; Mishandeling: 27, Eenvoudige dief stal: 508, Gekwalificeerde diefstal: 204, Verduistering: 6, Bedrog: 5, Ver nieling: 155, Andere misdrijven: 36, Wegenverkeerswet: 131, Opiumwet: 7, Vuurwapenwet: 5, Bijzondere wet ten: 7. HONGKONG. China heeft 16.000 man elitetroepen overgeplaatst van de grensprovincies met Vietnam naar bet grensgebied met de Britse kroon kolonie Hongkong, om een eind te maken aan de exodus van illegale emigranten uit dit gebied, zo meldt het Hongkongse dagblad Sin Pao. CALCUTTA. Drie dagen van ge vechten tussen Hindoes en Moslims in de streek van Nadia in de Indiase deelstaat West-Bengalen hebben aan 27 mensen het leven gekost, zo heeft premier Jyoti Basu van West-Ben galen bekendgemaakt. WASHINGTON. Een woordvoerder van de NRC, de Amerikaanse com missie voor toezicht op het gebruik van kernenergie, heeft te kennen ge geven, dat inspectie is gelast van 33 .Amerikaanse kerncentrales na de ontdekking van barsten in pijpen van generators in zes kerncentrales. JAKARTA. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld, dat ongeveer 700 Vietnamse „boot vluchtelingen" in Indonesië zijn ge land sinds de Indonesische regering vorige week bekendmaakte, dat zij niet meer vluchtelingen zou toelaten. DAMASCUS. Syrië en Libië vin den versterking van het Arabische verzet tegen het Israëlisch-Egypti- sche vredesverdrag van belang en wijzen het verdrag nog maals.af. Dit is in Damascus meegedeeld na het tweede gesprek dat de Libische lei der kolonel. Gaddafi had met presi dent Hafez Al-Assad. CAIRO. President Anwar Sadat heeft in een rede voor het parlement voorgesteld, de verbannen sjah van Iran politiek asiel te verlenen. De afgevaardigden reageerden met ap plaus en gejuich, zodat aanvaarding van de resolutie verzekerd lijkt. LONDEN. In de Sowjet-Unie zijn sinds augustus 1975 321 mensen .in gevangenissen of psychiatrische" .in richtingen opgesloten, of'verbannen, omdat ze gebruik hebben gemaakt van de rechten van de mens, zó meldt Amnesty International. Bo vendien wacht een aantal mensen r.og op een proces. DAMASCUS. Syrië heeft Turkije gevraagd om hulp bij dc opsporing van een dissidente legerofficier die ervan wordt beschuldigd dat h\j op dracht heeft gegeven tot de moord op militaire kadettcn in dc noord- Syrische stad Aleppo. TEL AVIV. Chirurgen in het She- ba-ziekenhuis in Tel Aviv hebben een poliep verwijderd uit de darmen van minister van buitenlandse za ken Mosje Dayan. Zij deelden na af loop mee dat de operatie vlot was verlopen. BEIROET. De Libische leider Gad dafi heeft 10 miljoen dollar (onge veer f 20 miljoen) toegezegd voor hulpverlening aan burgers in Zuid- I.ibanon wier bezittingen zijn ver nield bij recente Israëlische aanval len. Dit hebben Palestijnse kringen in Beiroet bekendgemaakt. WASHINGTON. Dc regering van do Verenigde Staten heeft uitdruk kelijk ontkend dat dc Verenigde Staten een primitief model van de neutronenbom in Europa hebben gc- staioneerd. AMSTERDAM, 25-6. Vier „gekke moeders" uit Argentinië hebben in gezelschap van enkele tientallen an dere vrouwen, een kwartier lang ge demonstreerd op de Dam in Amster dam. De „moeders" behoren tot de Ai'gentijnse vrouwen, die al jaren op diverse plaatsen in de Argentijn se hoofdstad Buenos Aires elke week demonstreren om van de autoriteiten opheldering te krijgen over hun ver dwenen mannen en kinderen. Door het regime worden zij als „gekke moeders" aangeduid. HILVERSUM, 26-6. De VARA- ombudsman Frits Bom heeft naar aanleiding van een opmerking van minister Andriessen, dat het in ver band met besparingen beter zou zijn als de Nederlanders meer in eigen land met vakantie zouden gaan, on derzocht welke de vakantieplannen van de leden van het kabinet zijn. Dé uitkomsten laat Frits Bom van daag (dinsdag) zien. (Nederland II - 19.27 uur). Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 27 JUNI NED. 1: Het middagprogramma is voor de KRO en wel met de Franse poppenfilm Papotin, gevolgd door een Internationale goochelshow met onder andere Fred Kaps en tot slot een aflevering van de Amerikaanse tekenfilmserie De Flintsto-nes. De avond is in handen van de NOS en dat betekent allereerst en afleve ring van De Fabeltjeskrant, waarna Tour de FranceToeristische Tips, Van gewest tot gewest en Oogst in beeld met internationaal agrarisch nieuws en Politieke-- Partijen, met een uitzending van DS '70. Vervol gens het Belgische televisiespel Ons klein paradijs. Het is het verhaal van een moederdie met haar twee dochters op een buiten woont. De ene dochter is bezig met eeuwige zang lessen, terwijl de ander pas een scheiding achter de rug heeft. Deze laatste gaat een verhouding aan met een Griekse arbeider en dan komt het hele milieu waarin zij is groot gebracht, in opstand met. alle gevol- geii van dien. Vóórts een herhaling van het ballet Collective Symfonie dat door drie choreografen werd. ge schreven voor het Holland Festiva 1975. Na het journaal volgen dan nog de rubrieken Den Haag Van daag en Panoramiek. NED. 2: Voor het journaal twee programma's van de IKON. Aller eerst Jouw wereld, mijn wereld, waarin en vijftienjarig Islamitisch meisje in Afgajiistan wordt gevolgd. Dan de rubriek Kenmerk. Na het journaal en een filmpje van de stichting Socutera komt de VOO aan bod met een aflevering van Count down, waarin een special van de Maandag 2 juli, 20.35 uur, Nederland 1: Voor een briefkaart op de eerste rang. De Franse komiek Pierre Richard is te gast in Bob Bouma's filmquiz, naar aanleiding van zijn hoofdrol in de film „La Carapate". groep Long Tall Ernie and the Sha kers. Voorts de aktualiteitenrubriek Info, waarna de avond wordt be sloten met de Engelse griezelfilm uit 1973. The legend of Heil House. In een landhuis doen zich allerlei vreemde zaken voor en de bewoners willen deze verschijnselen gaan on derzoeken. Dit is niet zo eenvoudig, want bij een vorig onderzoek zijn doden gevallen. Het onderzoek wordt tenslotte succesvol afgesloten. WOENSDAG 27 JUNI NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven 15.30 Papotin; 15.55 Int. Goochel show; 16.55 De Flintstones; 1S.00 Nieuws voor doven; 18.30 Fabeltjes krant; 18.35 Tour de France19.05 Toeristische tips; 19.10 Van gewest tot gewest; 19.30 Oogst in beeld; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Ons klein paradijs; 21.00 Collective symphony; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag van daag; 22.10 Panoramiek; 22.55 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven: 18.55 Nieuws; 18.59 Jouw wereld, mijn wereld; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal20.27 Stichtnig Socutera; 20.32 Count down; 21.10 Info; 21.30 The legend of Iiellhouse; 22.55 Veronica's agen da; 23.05 Nieuws. DONDERDAG 28 JUNI NED. 1: De VARA begint de uit zending met een getekend avontuur Advertentie Ledoren JJl handschoenen in alle fs<ys^ modekleuren /V DAM 9 iN-.rrfK LCDtRWARtN ZIERIKZEE Nog altijd is Jan Boode met ziek teverlof. Tot er beslist wordt, dat hij gekeurd moet worden. Weliswaar verklaart de arts in Sneek, die de man onder behandeling heeft, dat hij nog te labiel is om aan het werk te gaan, ècn controlerend arts is over tuigd van het feit, dat de man weer in staat is om les te geven. Dus wordt hij gekeurd en krijgt enkele dagen later per brief te horen dat hij is afgekeurd. Nieuwe verslagenheid bij Jan. Weer is het Jeltje, die hem opvangt en een hart onder de riem steekt: „Betekent niets, dat afkeuren. Laat het een jaartje zo en als je het er dan nog niet mee eens bent, kun je alsnog herkeuring aanvragen. Neem momenteel de toestand, zoals die nu is. Ik wil jc natuurlijk niet dwingen, maar als jc liever terug wilt naar Dopsbergcn Dat is niet het geval. Ondanks alle ellende, die hij te verwerken gekre gen hooft, bevalt 't hem hier wel. Jcltjc is een schat en doet alles om hem af te leiden. En slaagt daar wel in. Al knaagt er iets bij Jan. Aan zijn kinderen denkend, weet hij: Ik heb gefaald; nooit voldoende aan dacht en belangstelling getoond, ze ker niet bij Liset. Ik had hot dc laat ste tijd te druk met me te ergeren over Van Spluntcrcn. Is dit daar voor mijn straf? In overleg met Jeltje verkoopt hij zijn huis in Dopsbergen. Via een ma kelaar. En zet het geld, dat hij daar voor ontvangt, op ccn bank. Jeltje is tevreden met ccn soort kostgeld en dan houdt hij nog genoeg over voor zichzelf. Hij heeft immers maar wei nig nodig? Een jaar woont Jan Boode bij zijn schoonzus en dan gebeuren er weer twee dingen, die hem beroeren. In dc ->• plaats krijgt hij van Buiten landse Zaken te horen, dat zijn zoon waarschijnlijk een jaar verminde ring zal krijgen. Dat betekent dan. dat hij binnen enkele maanden zal vrijkomen. Jeltje en hij maken nog eens dc lange reis naar Le Havre om hem te bezoeken. En Jan treft ditmaal een aptimistische jonge man aan, die spijt heeft van zijn stommi teiten en vast besloten is opnieuw en dan beter tc beginnen. Terug in Sneck vertellen de kin deren. Theo en Tine, dal er in de stad gekletst wordt over het feit, dat Jan al zo lang inwoont bij Jeltje. De vrouw zelf lacht er aanvankelijk om. „Als we nu nog een jaar of twintig waren, maar op onze leeftijd Het geeft Jan toch tc denken. Jeltje merkt het en enkele dagen later zeg! ze op een morgen tijdens koffiedrin ken doodnuchter: „Als je het ook niet commo il faut vindt, moesten we maar gaan trouwen. Mijn Wout cn jouw Jannic .zijn gestorven; wc heb ben veel van ze gehouden, maar met dóden kun je niet leven. Ook al om aan het geklets ccn eind te maken, zou ik maar niet te lang wachten." Jan is verbaasd. „Realiseer je je wel, wat de konsckwentics zijn van een huwelijk met mij? Ik heb een zoon. die in de gevangenis zit en een dochter in ccn opvoedingsgesticht. Nog gezwegen van mijn oudste, die een huwelijk kapot gemaakt heeft cn ..Ssst!" Jeltje legt een vinger op zijn lippen. „Wie ben ik. dat ik daar over een oordeel zou vellen?" Hoofd schuddend zegt ze: „Nou. ik heb je ten huwelijk gevraagd. Iaat me als jeblieft op mijn leeftijd geen blauw tje lopen Dan lachen ze beiden en kussen elkander, beheers!, maar ze weten nu, dat ze van elkaar zijn gaan houden. Op de zondag, waarop hun voorge- genomen huwelijk wordt aangekon digd. preekt de dominee over Lucas van Pope ye en de dokumentaire Wow over de Asm at-papoea's die nog onder de primitiefste omstan digheden leven in hel zuidwesten van Nieuw-Guinea. Na deze beelden uit het stenen tijdperk en aflevering van de Duitse politieserie Buro Lnu- enstadt. Buren alarmeren de politie, omdat zij al enkele dagen een ge pensioneerde ambtenaar niet meer hebben gezien. De politie dringt de woning binnen en kan in eerste in stantie niets vinden. Het VARA- programma wordt besloten met dz rubriek Koning Klant. Na het jour naal gaat de NOS verder met Den Haag Vandaag en met Live/Life een dokumentaire over het verschil van benadering en werkwijze van drie choreografen. NED. 2: Allereerst een reportage van de Tour de France. De AVRO vangt hel programma aan met de poppenfilm De astronautjes en een aflevering van de Amerikaanse se rie Mork en Mindy. Na hel journaal het programma Zingen en Speleva ren, een muzikale impressie van een tweejaarlijks Scheepsfestijn in Wil lemstad, Geertruidenberg en Den Bosch. Muzikale gasten zijn Fran cis Goya, Astrid Nijgh, Marty. De zangeres zonder naam en John Wöodhouse. Voorts een aflevering van de Engelse serie De Stichting. De erfenis van Don schept nogal wat problemen. De rest van de avond wordt gevuld met Televizier en Sportpanorama. DONDERDAG 28 JUNI NED. 1: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.50 Fabeltjeskrant 1S.55 Nieuws; 18.59 Popeye; 19.06 WOW: 19.55 Bureau Lauenstadt; 20.45 Koning klant; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Live Life; 23.05 Nieuws. NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven: 16.20 Tour de France; 18.00 Nieuws voor doven18.30 Tour de France; 18.55 Nieuws: 18.59 De astronaut jes: ■A 19.05 Mork en Mindy20.00 Jour- Anaal; 20.27 Zingen en spelevaren: De Stichting; 22.30 Televizier uMagazine; 23.10 Sportpanorama *23.40 Nieuws. Door G. FORTIUS 6 vers 41 en 42: dc gelijkenis van de balk en dc splinter. Jan Boode past het op zichzelf toe: ik had wat te zeggen over splinters in andermans ogen Thuis, bij dc koffie, vertelt hij van zijn vooringenomenheid voor wat dc benoeming van Jaap van Spluntcrcn betreft. Jeltje cn haar kinderen ken nen Jaap immers? „Deze preek had ik een paar jaar eerder moeten ho ren." zegt hij. Theo weet te vertellen, dat Van Spluntcrcn nu plaatsvervangend hoofd van dc school is geworden, want meneer Vrieze is ook afgekeurd cn Vclenberg is in zijn plaats be noemd als directeur. Jan Boode hoort er van op. maar Theo komt re gelmatig in Dopsbergen en zal dus ook wel eens bij Van Spluntcrcn aanwippen. Jeltje cn Jan kijken el kaar aan. Intuïtief voelen zc, dat ze aan hetzelfde denken. Daarom staat de man op en loopt naar de hal. waar de telefoon is en draait een serie nummers. Als hij verbonden is. vraagt Jan; „Mei Van Splunleren? Je spreekt met Boode. ja. je vroegere buurman. Ik eh ik hoorde zoeven van Theo. dat je benoemd bont tot plaatsvervangend directeur, nu Vc lenberg'Vrieze heeft opgevolgd. Mag ik bij de vele gelukwensen, die je beslist wel gekregen zujt hebben, al was het enkel maar van dc leerlin gen. dc mijne voegen? Van harte, collega Ja, dat meen ik Zc hebben een lang gesprek. En kele minuten later keert hij lorug in de kamer, met een blijde blik over zijn gelaat Jeltje ziet hem zo en lief koost hem met haar ogen. En weet nu zeker, dat het wel goed zit met haar aanstaande echtgenoot. Want wie zichzelf overwint, is sterker dan die een stad inneemt EINDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7