Kamer eist op korte termijn kaderwet energiebesparing Vluchtelingen terug naar Zaïre Rechtszitting over de DC-10 uitgesteld Gevechten in Nicaragua F.N.V. is uitgepraat met regering Vooruitzichten voor N.S.M. PROEFPROJEKTEN VOOR SCHOOLVERLATERS WORDEN UITGEBREID Preventie van anti-semitische uitlatingen Jongen op zolder aan ketting Turk na een vechtpartij overleden Man met beitel gestoken STREEKNIEUWS AGENDA Elf jongelui blokkeren de Rijksweg 12 Overslaghaven Vlissingen 2 DEM HAAG, 25-6. De ïweetle Kamer heefl ten aan zien van de energiebesparing maandag de volgende uitspraken gedaan: Er moet op korte termijn een kaderwet energiebesparing komen. Het besparingsbeleid zal zich moeten richten op een aanzienlijk hogctc besparing dan de vijf procent die de regering voorstaat. Voor 1979 zullen de maatregelen een verplichtend karakter moeten krijgen. KINS J ASA, 25-6. In het jaar dal is verstreken sinds president Moboe- toe Sese Seko amnestie afkondigde zijn ruim 185.000 Zairese vluchtelin gen uit het buitenland naar hun land teruggekeerd, berichtte maandag het persbureau Zaire Presse. Nu de termen waarbinnen de am nestie geldig was aan het aflopen is heeft het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties contact opgenomen met dc autoriteiten van de Angelose provin cie Moxico, om de vluchtelingen die nog niet aan terugkeer zijn toegeko men maar het wel willen, aan te ma nen. LOS ANGELES, 26-6. Een zitting van de rechtbank op verzoek van de vliegtuigfabriek McDonnelpbuglas ter bestrijding van het Amerikaanse besluit de DC-10-toestellen in de V.S. aan de grond te houden is uit gesteld tot 2 juli. Dit gebeurde op verzoek van de advocaten van beide partijen die meer informatie willen hebben. MANAGUA, 26-6. De gevechten tussen de nationale garde en het sandinistische bevrijdingsfront dat tracht het bewind van president Anastasio Somoza van Nicaragua ten val te brengen, zijn verhevigd. In de hoofdstad Managua maken de guer rillastrijders tunnels om hun tegen standers in een hinderlaag te krij gen. In het belegerde district EI Dora do in Managua maakte de nationale garde volgens geëvacueerde gezin nen, ondanks hevig mortiervuur en luchtaanvallen met groot verlies aan mensenlevens weinig vorderingen. Nero opnieuw BOURNEMOUTH, Engeland, 25-6. Nadat maandagochtend vroeg brand was uitgebroken in een hotel in Bournemouth 1 in Engeland heefl Henryk 1 Szering, de befaamde concert- violist, de ontdane gasten ge- kalmeerd door op zijn Slradi- varius serenades te spelen. Alle gasten in het hotel wa- ren om vier uur gewekt en l het grasveld opgestuurd, ook Szering. Toen iedereen daar half ge- kleed, bezorgd en geschrok- 1 ken op het grasveld stond, 1 suste Szering de gemoederen met vioolspel. 1 De in Polen geboren en in Mexico wonende violist maakt 1 een concertreis door Engeland. 1 De brand, in de personeels- 1 vleugel van het hotel, was 1 overigens snel bedwongen. 1 Hoe verrassend ook, een 1 volstrekt nieuwe gedachte is 1 dit niet geweest van Szering. Immers toen de hoofdstad van het Romeinse rijk in vlammen opging, zou keizer Nero vol- gens de overlevering in zijn paleis de viool hebben be- speeld. 1 DEN IIAAG. 25-6. Dc PvdA-Ka- mcrlcdcn Roethof cn Ter Beek heb ben gevraagd om voorlichting onder de leden van het Nederlands Unifil- bataljon in Libanon. Er moet. zo menen zij. duidelijk worden gemaakt dat er „een wereld van verschil" gaapt tussen een stand punt wat iedereen vrij is in te ne men en een beangstigende antisemi tische mentaliteit. De beide Kamer leden zeggen een en ander in schrif telijke vragen over de uitlatingen, ri'e aan leden van het Nederlands Unifil-bataljon kunnen worden ver nomen. Alleen de CPN-fraktie stemde te gen deze uitspraken, die waren ver vat in een motie van het CDA-ka- merlid Van der Linden. Ook zal er een taakstellend pro gramma moeten komen dat aangeeft hoe groot de reduktie van het ener giegebruik van elk van dc kategorie- cn energieverbruikers hoort te zijn. Ook met deze uitspraak in dc motie Epema-Brugman kon de CPN zich niet verenigen. Dc rest van de kamer stemde ervoor. Unaniem ging dc kamer akkoord met dc motie van mevrouw Epema waarin werd gevraagd een onder zoek te verichten naar een zo laag mogelijk energieverbruik, uitgaande van dc huidige mogelijkheden. AMSTERDAM, 25-6. De fcderatic- raad van de FNV heeft maandag in Amsterdam definitief besloten, niet met het kabinet om tafel te gaan zit ten voor overleg over dc begroting voor volgend jaar. FNV-voorzitter W. Kok /ei na af loop van de federatiéraad dat de re gering de vakbeweging „geweldig heeft genegeerd" in haar bezwaren tegen 't 1 juli-pakket. „Laat de ver antwoordelijke ministers nu hun ei gen boontjes maar doppen", aldus Kok die aankondigde dat de FNV via het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980 op eigen wijze tegengas zal ge ven tegen het regeringsbeleid. SLUISKIL, 25-6. De vooruitzichten voor de Nederlandse Stikstofmaat schappij NSM in Sluiskil zijn goed. Van de overname van de meerder heid van de aandelen door het Noor se bedrijf Nrosk Hydro zijn geen na delige effekten te verwachten voor de NSM, noch voor de 1200 werkne mers. Dit heeft Ir. J. Zeegers, adjunct algemeen directeur van de NSM, maandag in Sluiskil gezegd. Het be drijf bestaat vijftig jaar deze weck. Het heeft ter gelegenheid van het jubileum de som van één miljoen gulden verdeeld onder de werkne mers. Flitsen uit het buitenland NAIROBI. De Oegandesc minister van defensie, Yoweri Mseveni is door een boze tnenigte aangevallen in een nieuwe uitbarsting van ge weld van de kant van een onder grondse oppositionele groep, zo heeft de radio van Oeganda maandag ge meld. MOSKOU. Als de Amerikaanse senaat het nieuwe Salt-II-verdrag over beperking van de strategische bewapening niet ratificeert, bete kent dat het einde van de Sowjet- russisch-Amerikaanse ontwape ningsonderhandelingen. Dit zei maandag op een perskonferentie in Moskou de Sowjetrussische minis ter van buitenlandse zaken Andrei Gromiko. BANGKOK. De veertigduizend Cambodjaanse vluchtelingen die twee weken geleden met geweld door Thailand teruggestuurd zijn naar het noord-westen van Cam bodja, zullen allen sterven als zij niet onmiddellijk van voedsel wor den voorzien, zo heeft men maandag vernomen in kringen van Westerse diplomaten in Bangkok. Tenslotte ontving de regering de uitnodiging energiekonsulenten aan te stellen om zodoende een wezenlij ke bijdrage te leveren bij de bewa king van de energiehuishouding in overheidsgebouwen. TEHERAN. Iran zal de organisa tie van olie exporterende landen (Opec) voorstellen en korting toe te passen op de prijs van olie die aan ontwikkelingslanden wordt gele verd. De direkteur van de Iraanse Nationale Oliemaatschappij NIOC, Hassan Nazih, heeft dit maandag meegedeeld bij zijn vertrek uit Te heran naar Gerieve voor het bijwo nen van de ministerskonferentie van dc Opec. NAPELS. Een hotel met 500 ka mers dat in 1968 werd gebouwd op de rotsen van de Cosla Amalfitana ten zuiden van Napels moet voor eind juli worden afgebroken, omdat het het landschap ruïneert. Dit is besloten door het bestuur van het gewest Campania. KUALA LUMPUR. Mensen die uit Vietnam gevlucht zijn, mogen naar hun vaderland terugkeren op voorwaarde dat; zij „hun fouten er kennen", zo heft maandag dc Viet namese ambassadeur in Maleisië, Vu Bach Mai, op een perskonferen tie in Kuala Lumpur verklaard. PAU, 25-6. Het beton waarmee kerncentrales in Frankrijk zijn ge bouwd, is niet bestand tegen krach tige aardbevingen. Dit heeft de Franse vulcanoloog, Haroun Tazieff, gezegd in een interview met het re gionale dagblad „La Republique des Pyrenees". Volgens Tazieff zijn de centrales bestand tegen schokken met een kracht van zeven tot acht op de internationale schaal, die twaalf graden telt. Een beving met een kracht van negen of tien zou te veel zijn voor de constructie. CASTEAU, België. De Belgische politie heeft maandag in de buurt van Ath ten noordwesten van Bergen in België een motorrijder aangehou den. Zij verdenkt hem ervan dat hij betrokken is geweest bij de mislukte aanslag op generaal Haig. ANTWERPEN. Dc kwaliteit van het Scheldewater ten noorden van Antwerpen is duidelijk over het c'icptepunt heen. Dit komt vooral tot uiting in een verbetering van de zjuurslofhuishouding sinds 1974. TOKIO. Donderdag en vrijdag ko men de leiders .van de zeven belang rijkste industrielanden j bijeen voor wat president Carter heeft genoemd een „uiterst belangrijke economische topconferentie". Monetaire samen werking, handel en de dialoog tussen rijke en arme landen staan op de agenda, maar het belangrijkste on derwerp zal de energie zijn en met name de olie. ROTTERDAM. De nieuwe Neder landse luchtvaartmaatschappij Rot terdam Airlines (RAL) zal opnieuw een vergunning aanvragen voor lijn diensten vanaf de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven naar een aantal Europese bestemmingen. De staatssecretaris van verkeer en wa terstaat, mevrouw N. Smit-Kroes, trok vorige week de beschikking die zij in december vorig jaar aan de RAL verleende in. ROTTERDAM, 25-6. Een, vijftien jarige Vlaardingse jongen heeft drie weken op de zolder van zijn ouder lijke woning vastgebonden gezeten aan een ijzeren ketting. De politie van Vlaardingen die over het geval was getipt, kreeg van dc vader als verklaring te horen, dal zijn zoon die geestelijk niet helemaal volwaar dig zou zijn, zo vaak wegliep. De jon gen kreeg een maal per dag een pan eten. De Vlaardingse politie stelt een onderzoek in en heeft de Raad voor de Kinderbescherming ingeschakeld. ST. WILLIBRORD, 24-6. De 23-ja- rige Turk Tayib Turkmen uit Ouden bosch is in de nacht van zaterdag op zondag in het ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij zaterdag had opgelopen bij een vechtpartij in een bar in St. Willibrord met een groep inwoners van die plaats. De man was een aantal malen in buik en rug gestoken en had een ernstige hoofdwond. Ook zijn vader had bij dc vechtpartij ernstige gewond ge raakt. De politie heeft inmiddels vijf inwoners van St. Willibrord aange houden. Over de oorzaak en de juiste toedracht van de vechtpartij is nog niets bekend. AMSTERDAM, 25-4. De 40-jarige Amsterdammer A. van V. is ernstig gewond geraakt door steken met een beitel. Hij behoorde tot een groepje mannen die de 39-jarige timmerman C. B. uit de hoofdstad hadden ge molesteerd. Dat gebeurde voor een café aan de Amstelveenseweg in Am sterdam-Zuid, waar de timmerman het volgens de politie zwaar te ver duren had. Hij wist echter zijn auto te bereiken, pakte een beitel en stak van V. meermalen in de zij. Van V. werd overgebracht naar de afdeling Intensive Care van het VU-Zieken- huis. Kontröle HAAMSTEDE Diefstal Van ecu auto, eigendom van M. uit Oud-Gastel, die geparkeerd stond op hel parkeerterrein tegenover cam ping Duinrand aan de Hogeweg werd een auto-zonnescherm ontvreemd. SCIf ARENDIJKE Schaapscheerdersfeest Zaterdag 30 juni vindt in de Dorps straat tc Scharendijke een groot .«•ehaapseheerdersfeest plaats. In lo- laal zullen zeven marktkraampjes aanwezig zijn, waar de diverse wol- technieken' getoond zullen wordén zoals spinnen, weven, verven en na tuurlijk demonstratie van schapen scheren. Tevens zal deze dag een barbecue aanwezig zijn waarop uit sluitend schapenvlees bereid zal v. orden. Ook zal een modeshow ge houden worden waar diverse artike- lei uit wol, geshowd zullen worden. Indien het weer bijzonder slecht is zal dil evenement geen doorgang kunnen vinden. Voor tijd zie agenda. BROUWERSHAVEN Orgelconcert De Amsterdamse organistc Renée Mastenbroek geeft dinsdag 3 juli een concert in do Grote of St. Nicolaas- kerk. Zij zal werken spelen van Bach, Mozart en Vierne. De organiste volgde haar studie aan het Amsterdams Conservatori um bij Albert de Klerk en aan het Utrechts Conservatorium bij Nico van den Hoovcn. Zij gaf ook reeds concerten in België, Frankrijk en Zweden. Voor tijd: zie agenda. Zomeravondconcert in St. Nicolaaskerk Vrijdagavond vond het eerste zo meravondconcert plaats in de St. Ni colaaskerk. Het werd verzorgd door de Harmonievereniging „Nut en Uit spanning" te Zonnemaire. Het is een p'echtige en ook uitbundige uitvoe ring geworden, die elk wat wils bood. Bij de uitblinkende nummers kan Gospel-rapsodie worden genoemd, die bijzonder knap werd uitgevoerd, maar helaas niet geheel uit de verf kwam wegens de afwezigheid van enige leden. In een pittig en uitste kend gekozen ritme werd „Harlem, Harlem" (een jazz-fantasie) uitge voerd. Van „The Beatles in Concert" genoten de toeschouwers eveneens bijzonder. Het geheel stond onder de kundige leiding van dirigent E. A. de Looff. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal RaamstraatTrimavond van de Zeeuwse Sportradü; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Vrijdag 29 juni Zierikzee Theo Thijssensehool, bazar, 17-21 uur. Scharciidjjkc Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering Middenschouwen Brouwershaven Kerkplein 1, officiële opening scho- lenkomplex, 14.00 uur. Noordgouwe Herv. Kerk, 20.00 uur, Orgelconcert Goes „Prins van Oranje", 13.30 uur, ver gadering hoofdbestuur Z.L.M. Zaterdag 30 juni Zierikzee Tentoonstelling Burgerweeshuis 10* 17.00 uur. Burgh-Haamslede Ned. Herv. Kerk, concert Kamerkoor 20.00 uur. Serooskerkc Boerderij „Schelphoek", Kleiduiven- wedstrijd, 13.00 uur. Scharendijke Dorpsstraat, schaapscheerdersfeest, 10.00-17.00 uur. Bruinisse Muziektent, optreden volksdans groep, 19.00 uur. Dorpshuis, optreden Hongaarse for matie „Playmobile", 20.00 uur. Muziektent, concert „Con Amore" uit Noordgouwe, 20.30 uur. Dinsdag 3 juli Brouwershaven St. Nicolaaskerk, orgelconcert Renée Mastenbroek, 20.00 uur. Donderdag 5 juli Brouwershaven Gereformeerde kerk Vrijgemaakt, or gelconcert Dirk Jansz. Zwart, 20.00 uur. Vrijdag 6 juli Zierikzee Bar Mirabellc; Dixie Daddies; 21.00 uur. Zaterdag 7 juli Bruinisse Internationaal Hengelconcours. Muziektent, 19.30 uur, Concert Mu- ziekver. St. Maartensdijk. Colijnsplaat Verenigingsgebouw „De Brug", „Reünie van de Kottersector", Zevibel, 10.00 uur. Dinsdag 10 juli Burgh-Haamstede Ger. Kerk, 14.00 uur, opening expo sitie Riet van Strij. Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur. Geref. Kerk Haamstede. Woensdag 11 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur. Geref. Kerk Haamstede. Donderdag 12 juli Haamstede Expositie Riet van Strij, 14.00-16.30 uur. Geref. Kerk Haamstede. Vrijdag 13 juli Zierikzee Bar Mirabelle; The Fondy Riversyde Bullet Band; 21.00 uur. Zaterdag 14 juli Haamstede Geref. kerk, expositie Riet van Strij, 10.00-17.00 uur. Geref. kerk, „Kerkmis", 10.00-17.00 uur. Vrijdag 20 juli Zierikzee Bar Mirabelle; Max Collie Rhythm Aces, 21.00 uur. Vrijdag 27 juli Zierikzee Bar Mirabelle; Riverside Seven; 21.00 uur. Vrijdag 3 augustus Zierikzee Bar Mirabellc; Dixie Daddies; 21.00 uur. Donderdag 9 augustus Rencssc Parkeerterrein aan de Laonc, ring steken, 14.30 uur. Vrijdag 10 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; The Wcstcoast Jazz band, 21.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt zes j Redaktie (01110) 466Ö. (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 ZEVENAAR, 25-6. Elf Nederlan ders tussen 20 en 25 jaar, vermoede lijk RAF-sympathisanten, hebben maandagmoi'gen met strobalen en brandende autobanden één van de rijbanen van Rijksweg 12 (Arnhem- Oberhausen) geblokkeerd. Dat ge beurde op de rijbaan richting Duits land ter hoogte van de afslag Beek- Babberich. Ook de afslag zelf werd geblokkeerd. Het verkeer lag drie kwartier stil. Dc Koninklijke Marechaussee van de grenspost Bergh-autoweg nam het elftal (vijf mannen en. zes vrouwen) zonder verzet mee. De elf wilden vermoedelijk protesteren tegen de bezoeken van premier Van Agt aan Wcst-Duitsland. VLISSINGEN, 25-6. Dc aktivitei- ten van dc NV Haven van Vlissin gen zijn in 1978 met twintig pro cent toegenomen. In dal jaar werd bijna twee miljoen ton lading over geslagen. De financiële resultaten bleven echter op hetzelfde niveau als in 1977, zo blijkt uit het zojuist uitgebrachte jaarverslag van de ha ven. De overslag-toename was voorna melijk te danken aan de stijging van de doorvoer van "containers en per sonenauto's. DEN IIAAG. 25-6. Dc Tweede Kamer wil dat het aantal procfpro.iektcn 16-18-jarigcn volgend jaar aanzienlijk wordt uitgebreid. Dc proefprojcklcn hebben tot doel schoolverlaters een aanvullende beroepsopleiding tc geven om zo een betere aansluiting tc krijgen op dc arbeidsmarkt. Maandag nam de Kamer een mo tie die op de aanbieding aandringt met algemene stemmen aan. In het kader van de bestrijding van dc jeugdwerkloosheid wil de Tweede Kamer verder dat dc regering op korte termijn met maatregelen komt om vooral meisjes meer te laten pro fiteren van dc regelingen die bestaan cm jongeren aan het werk tc helpen. Van dc overheid wordt gevraagd personcclsprognoscs op le stellen, zo veel mogelijk por regio, over de toe komstige behoefte aan werknemers. Dc prognoses moeten een periode beslaan van vijf jaar. De Kamer hoopt dat de overheid als grootste werkgever in ons land een voorbeeld zal zijn voor de andere werkgevers. In dc loop van zondag heeft dc Rijkspolitic een kontröle gehouden in verband met overtreden van de winkelsluitingswet. Twee eigenaars van kampwinkels werden bij deze kontröle bekeurd. ZIERIKZEE. Geslaagden Twaalf leerlingen van de rijksscho lengemeenschap „Professor Zeeman" zijn na de herkansing geslaagd voor hun diploma. Atheneum: Murgreet Vogel, Zie rikzee. Havo: Els van Driel, Nieuwer- kerk; Ruud de Weerdt, Zierikzee; Jolièn van Westenbrugge, Zierikzee; Robert van de Zande, Nieuwerkerk. Mavo: Diny Fierens, Zierikzee; Jurgen Gudde, Ouwcrkcrk; Kees Hagesteijn, Zierikzee; Peter Hen- drikse, Zierikzee; Jan Piet Jansen, Brouwershaven; Annie Padmos, Sirjansland; Marleen Teeuw, Burgh -Haamstede. Diploma-uitreiking Voor de gehouden herkansingen van de Chr. Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO te Zierikzee slaagden dc volgende kandidaten voor het diploma MAVO-4: Sjaak Flikweerl, Nieuwerkerk; Janny Proost Zierikzee. Voor het diploma MAVO-3: Mar leen den Boer, Kerkwerve; Peter Boogerd, Haamstede; Riannc Boot, Haamstede; Ina de Jonge, Bruinisse. Afscheid zesde-klassers Theo Thijssensehool De traditionele afscheidsavond der zesde klassers van dc Theo Thijssen sehool wordt donderdag 28 juni ge houden in het Verenigingsgebouw. Ook ouders van niet zesde-klassers zijn welkom. Op het programma staan een toneelspel en een musical. Dc EHBO-diploma's en schoolgctuig- schriften worden die avond uitge reikt on er worden misschien dia's van het schoolkamp vertoond. Om enigszins de kosten van zaalhuur en dergelijke te dekken, wordt weer een verloting gehouden. Voor tijd: zie agenda). Geslaagd Op de school van LHNO en MHNO „Prinses Juliana" werden de resul taten van de herkansingen voor dc examens bekend gemaakt. LHNO op C-niveau geslaagd 2 kandidaten: Elly v. d. Hoek, Seroos kerkc en José de Visser, Nieuwer kerk. MHNO geslaagd 1 kandidaat: Anita Koopman. Serooskerke. Zodat thans alle kandidaten hun Inas-diploma hebben behaald. Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. 2 juni tot 1 september Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. Van 5 tot 30 juni Zierikzee Galerie Nobel expositie etsen Arie Wols en zelfgemaakte poppen (dins dag tot en met zaterdag) 10.00-18 00 uur. Wekelijks Bruinisse Stadhuis; spreekuur (loeo-)burge- meester; 19.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37; Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland, 9.30-13.30 uur Van 21 juni t/m 16 augustus elke donderdag Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, 20.00 uur, dia-avond Natuur- Vogelwacht. Dinsdag 26 juni Burgh Buitencentrum „Het Eikendal", ur- liestenpalel, 20.15 uur. Brouwershaven Tonncnmagazijn, Plattelandsvrou wen, 20.00 uur. Woensdag 27 juni Zierikzee Stadhuis, openbare vergadering middenstandskommissie, 16.30 uur. Middelburg Nieuwe Kerk. orgelconcert Anthon de Vries, 20.00 uur. Woensdag 28 juni-eind augustus Rencssc Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Donderdag 28 juni Zierikzee Rechtswinkel Havenplein 24, 19.00- 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur, feestavond Theo Thijssensehool. Burgh-IIaamstcdc Gemeentehuis, vergadering kommis sie sport-, jeugd- en kulturele za ken. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. 19.00-21.00 uur, receptie padvindsters.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2