Wijkakkommodatie Poortambacht weer onderwerp van diskussie Brouwershaven bekritiseert overkoepelend bejaarden werk qC^C JAARLIJKSE FINANCIËLE BIJDRAGE IN RESTAURATIE WOONHUISMONUMENTEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraadsvergadering Zierikzee Jarige burgemeester Mededeling ministerie c.r.m. Raad vlot door agenda NIEUWSBODE Dinsdag 26 juni 1979 135ste jaargang Nr. 22527 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse ^ummers 55 ceni - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in dit nummer: Algemene ledenvergadering Groene Kruis" ZIERIKZEE 25-6. Het kollege van b. en w. van Zie rikzee is tol de konklnsie gekomen dat in het licht van de huidige budgettaire positie van de gemeente geen mogelijkheden aanwezig zijn om aan de stichting en exploitatie van een gemeenschapsruimte in Poortam bacht medewerking te verlenen. Het kollege Is van mening dat b(j de voorbereiding en behandeling van de gemeentebegroting 1980 op nieuw zal moeten worden bezien of alsdan mogelijkheden voor het ver lenen van die medewerking aanwe zig zal zijn. Deze mededeling deed raadsvoorziter burgemeester Th. H. de Meester maandagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering. De voorzitter zei dat het kollege naar aanleiding van het advies van de kommissie financiën, zich weder om heeft beraden over een nadere doorlichting van de gemeentebegro ting. „Reeds enige malen is deze be groting voor dit doel doorgelicht, doch dit heeft helaas ook in laatste instantie niet tot een reëel aanvaard baar positief resultaat kunnen lei den", aldus de burgemeester. Bestemmingsplan Poor-tambacht VII Direkt daarop kwam deze kwestie weer uitgebreid aan de orde bij de vaststelling van het bestemmings plan Poortambacht VII. Naast de vaststelling van dit bestemmingsplan stelde het kollege de raad voor in te stemmen met de aangegeven urgen tie ten aanzien van de besteding van de middelen van het „Fonds reserve stadsuitleg" voor de wijk Poortam bacht. Deze verdeling werd door b. en w. als volgt voorgesteld: 1) Nog te verwerken bijdrage uit fonds aan plan Poortambacht VI f 167.306, 2) Aanleg dijk met waterloop aan westzijde Poortambacht VII en VIII: f 891.490,Als p.m.-posten stonden op deze urgentielijst verder vermeld: Eventuele stichting Wijkakkommo datie en eventuele stichting speelter rein in Poortambacht VI t.b.v. re- kreatiesport. BRUINISSE, 26-6. Maandagmiddag vond op de parallelweg van de Gre- velingendam, ter hoogte van de eer ste kruising na de keersluis een fron tale botsing tussen twee personen- dagens plaats. Een auto bestuurd door T. S. T. uit Strijen, kwam uit de richting Bruinisse en wilde bij de kruising links af slaan, de chauffeur sorteerde de wagen voor. Uit tegen overgestelde richting kwam L. V. uit Bruinisse en botste frontaal op T. werd lichtgewond, dokter Buitendijk uit Bruinisse verleende eerste hulp. De auto's werden, zwaar beschadigd door firma Ista uit Oosterland per takelwagen afgevoerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Op zich heb ik niet zoveel bezwa ren", was de eerste opmerking van de heer J. Groen (PvdA) over deze voorstellen. Het bleek het begin van een uitvoerige diskussie. De PvdA- woordvoerder vroeg zich af of een dijk wel zo'n goede windvanger is en of een windsingel van bomen in dit geval niet zou voldoen. ZIERIKZEE, 26-6. De Zie- rikzeese gemeenteraad wilde blijkbaar „schoon schip" ma ken met de bestuurszaken voor aanvang van de zomervakan tie. De vergadering van maan dagavond liep door tot na het middernachtelijk uur. Nestor van de raad de heer C. Bij de Vaate vroeg om klokslag I. twaalf uur 't woord. Namens alle raadsleden feliciteerde hij burgemeester Th. H. de Mees ter met zijn 53e verjaardag en wenste hem den prettige dag toe en nog vele jaren in goede gezondheid. Ten aanzien van de verdeling van de pot „fonds reserve stadsuitleg" liet hij weten: „De wijkakkommoda tie gaat onze fraktie zeer ter harte". De heer Groen stelde dan ook voor een groter, gedeelte van de kosten van de windsingel te laten drukken op de grondprijs voor de 71 wonin gen in de vrije sektor. Hij sprak over een verhoging van f 80,55 naar f 85,per m2, zodat een bedrag van ongeveer f 300.000,beschikbaar zou komen voor het begin van de bouw van een wijkakkommodatie, even tueel aangevuld met een bedrag uit de pot onvoorzien. Belofte De voorzitter antwoordde daarop dat een onderzoek van het land schapsdeskundig buro Snel had uit gewezen, dat een dijk een goede be schutting tegen de wind betekende. „Het is bewezen dat er meer be schutting nodig is en dat is ook be loofd aan de bewoners", aldus de voorzitter. Ten aanzien van de ver hoging van de grondprijs was hij van mening dat de prijs voor grond voor partikuliere bouw wel erg hoog zou worden in vergelijking met andere gemeenten in deze regio. Ten aanzien van een pleidooi van de heer R. Sayers (PvdA) het in het bestemingsplan genoemde percenta ge van ten hoogste 10 woningen voor alleenstaanden te verhogen naar 15 °/o wees de voorzitter erop dat deze kleinere woningen relatief weinig goedkoper zijn. Drs. Sayers hield toch vast aan het percentage van ten hoogste 15 woningen voor alleenstaanden, dat de gemeente aan de woningbouw vereniging zou moeten voorleggen. Toen de diskussie zich in een ver ge vorderd stadium bevond, bleek het kollege bereid deze sugestie van de heer Sayers over te nemen. (Vervolg pag. 3) ZIERIKZEE, 25-6. Het ministerie van c.r.m. heeft met ingang van 1 januari 1979 een bedrag van f 337.500 voor de gemeente Zierikzee gereser veerd. Hierdoor zal het mogelijk z\jn jaarlijks minstens 15 woonhuisres tauraties te laten uitvoeren. BROUWERSHAVEN, 25-6. De gemeenteraad van Brouwershaven heeft maandagavond van harte inge stemd met de mening van 1». en w. tot handhaving van van hel Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Daarbij scharen zij zich achter het advies (in april 1979) van de Provin ciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland aan Gedeputeerde Staten. In dit regio-advies, dat de raad aan G.S. kenbaar maakt, stemt zij tevens in met een regionale samenwerking met het Streekziekenhuis „De Beve- landen" te Goes. De heren C. J. de Munnik (PvdA), J. A. v. d. Bijl (CDA) en J. K. Goe. mans onderschreven nog eens uit voerig de motivatie van b. en w. „Een ziekenhuis is noodzakelijk", zei de heer Goemans en hoewel zijn fraktie in het verleden wel eens kri tiek had geuit op het ziekenhuis zelf: „Het moet toch blijven." Over de toelichting bij de „verle ning bijdrage voor uitvoering Rijks bijdrageregeling sociaal - kulturele aktiviteiten" volgde de heer De Mun nik de uitspraak van de heer J. A. v. d. Bijl (CDA) in de vorige verga dering: „Het wordt me steeds on duidelijker!" Deskundige Hij had bovendien de indruk dat b. w. en s. ook geen raad wisten met de materie, omdat ze overwegen van deskundige ondersteuning gebruik te gaan maken door een funktionaris in regionaal verband aan te stellen. De heer Goemans struikelde over de kostenfaktor (vierduizend gulden in achttien maanden), waarmee volgens hem al veel verenigingen. Een ple zier kunnen worden gedaan. Maar hij prees echter toch de (kos- tendrukknde) gezamenlijke aan pak tot het vormen van een kom missie ad hoe cn een planningsgrocp. Het is nog niet bekend, wie er in die kommissie of groep zal zitting ne men, verduidelijkte burgemeester C. Slabbekoorn: „Die leden worden door dc radon aangewezen". Ook do heer v. d. Bijl vond de regionale aanpak een vooruitgang. Dc burge meester noemde de aanzet goed: ..Er kan zo een overzicht komen". Hij sprak de hoop uit. dat de andere gemeenteraden op korte termijn een zelfde beslissing zullen nemen. „Geon resultaat" Dc toekenning van de subsidie aan het Overkoepelend Orgaan Bejaar- denwerk Schouwen-Duiveland en St. Philipsland kostte wel enige moeite. ..Waar blijven dc resultaten", vroeg de heer De Munnik zich af. „Er moet iets konkreets van komen, anders zie ik er de noodzaak niet van in", vond de heer Goemans. ZIERIKZEE. Vrijdagavond werd op het schoolplein van de Willibrordus- school een gezellig barbecuefestijn gehouden. De opbrengst van dit evenement kwam ten bate aan de schoolklas. Deze barbecue leverde ongeveer 1.300,op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Deze mededeling werd maandag avond gedaan tijdens de vergadering van de Zierikzeese gemeenteraad. Het besluit kan gezien worden als een gevolg van het overleg tussen het ministerie van c.r.m., het minis terie vari volkshuisvesting en ruim telijke ordening en de gemeente Zie rikzee. Verdeling subsidie Het maximale subsidiabele bedrag per woning bedraagt f 150.000, Hierin zal het ministerie van c.r.m. 15% subsidie verlenen. De gemeente Zierikzee zal eenzelfde percentage voor haar rekening nemen. Naast, de nu aangekondigde subsidie van het ministerie van c.r.m. zal het minis terie van v.r.o. een subsidie van 20% toekennen en de provincie Zeeland een subsidie van ±3% van de res tauratiekosten. Totaal alzo ±53%. Voor de komende jaren is de res tauratie van partikuliere woonhui zen in beperkte mate gewaarborgd door deze ministeriële toekenning. Naast de nu aangekondigde subsi die voor woonhuisrehabilitatie heeft het ministerie van c.r.m. alsnog be sloten om de 27 oude aanvragen, wel ke in eerste instantie waren afgewe zen, alsnog toe te kennen. Inmiddels z(jn de betreffende beschikkingen ontvangen. Deze beschikkingen ko men niet ten laste van het hierboven genoemde bedrag van f 337.500. Burgemeesfer Th. H. de Meester wees erop, dat slechts een zeer be perkt aantal gemeenten voor een dergelijke budgettering in aanmer king komt en dat Zierikzee waar schijnlijk als een der laatste gemeen ten deze toezegging heeft gekregen. Beiden hadden geen enkel resul taat gezien na het driejarig bestaan van dit orgaan. Ook B. cn \V. stelden al vast, dat het funktioncren van het Overlegorgaan veel te wensen over liet. maar zy zagen toch heil in de samenwerking met de Stichting Sa- ^menlevingsopbouw. Funktionaris Deze zal mogelijk onderdak gaan bieden aan een funktionaris, die een onderzoek gaat instellen op dit ge bied. „Na een enquête is gebleken, dat er speciaal ten behoeve van het bejaardenwerk punten zijn die om uitvoering vragen", pleitte de voor zitter, „Laten die twee kwartjes (per inwoner) dan naar het Overkoepe lend Orgaan gaan om het onderzoek te voltooien." Armoede wekt ondernemings geest. Publilius Syrus Verwachting tot woensdagavond: Enkele opklaringen Enkele opklaringen en morgen over dag droog weer; matige zuidwesten wind; minimumtemperaturen rond 11 graden; middagtemperauren van 16 graden aan zee tot ongeveer 20 graden in het binnenland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperatuur: omstreeks 13 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 juni Zon op 5.21. onder 22.04 Maan op 8.28, onder 23.38 28 juni Zon op 5.22, onder 22.04 Maan op 9.29, onder Eerste kwartier: 2 juli HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 27 juni 6.07 18.21 11.34 28 juni 6.44 18.52 0.08 12.11 Noorilgouwr Binnenkort kan de raad een voor stel verwachten over een gemeen schapsruimte in Noordgouwe, dat gemeentewerken thans voorbereidt, deelde burgemeester Slabbekoorn nog mee naar aanleiding van een vraag van de heer v. d. Bijl in de vorige vergadering. Temperatuur zeewater te Vlissingen: 16.5° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 26-6. Het KNMI deelt mede: Een depressie die ons de af gelopen dagen nogal wat buien heeft gebracht is weggetrokken naar het zeegebied len noorden van Schot land cn neemt nog steeds verder in betekenis af. Woensdag zal het dan ook rustig en droog weer zijn, maar er blijven wel wolkenvelden over drijven. De middagtemperaturen worden ongeveer 19 graden. Enkele graden warmer is het in Frankrijk, Duitsland en het Alpengebied waar een zwak hogedrukgebied aanwezig is. Warm zomerweer met middag- temperaturen rond dertig graden blijft het in de landen rond de Mid dellandse Zee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1