BALK EN SPLINTER Landbouwministers te Brussel nog lang niet uit de problemen De energie- prijzen Open School Midden-Zeeland moet blijven „Nacht tegen Van Agt" Energie besparing Ook leed onder de wilde dieren in Oeganda Snikheet Griekenland 'n Ei hoort erbij Melkprijs in diskussie ZILRIKZLESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 juni 1979 Nr. 22524 7 Wal de Benelux en Duitsland be treft mag er uit verhoging van de richtprijs en verlaging van de mone taire compenserende bedragen 'voor melk een in de praktijk gelijkblijven de melkprijs te voorschijn komen. LUXEMBURG, 20-6. De ministers van landbouw van de Europese Gemeenschap sinds maandag in Luxem burg bijeen om de prijzen voor bet reeds ingegane jaar 1979/'80 vast te stellen, waren dinsdagavond nog lang niet uit de problemen. De verschillen van mening over de melkprijs bleken nog - niet te over bruggen. Een minderheid onder de delegaties suggereerde zelfs, deze week maar niet meer door te verga deren en pas volgende week opnieuw bijeen te komen. De meerderheid, waaronder de Nederlandse minister Van der Stee, zag daar niets in. Zou men er deze week niet uitkomen, zo meende hij, dan zou het geen zin hebben volgende week opnieuw het onderwerp aan te snijden. De minis ters hadden tevoren deze hele week voor hun vergadering gereserveerd. November Dc Duitse minister Ertl had - zon der voorstander te zijn van zo'n gang van zaken - alvast een suggestie voor het geval men er werkelijk niet uit zou komen: dan liever niet in sep tember, na de vakanties, opnieuw over de prijzen voor het lopende jaar beginnen, maar even wachten tot no vember en dan meteen maar de prij zen voor het volgend jaar, 1980/'81 vaststellen. Melkprijs LUXEMBURG. 20-6. Nederland be. hoort tot die EG-landen waar de landbouw het meest lijdt onder de gestegen energieprijzen. Uit een do cument van .de Europese kommissie (dagelijks bestuur van de EG) blijkt dat de sty ging van de prijsindex voor energiegebruik in de landbouw (van december vorig jaar tot april 1979) 11,3 pet is geweest. Het hoogste was ze in Denemarken (16,1 pet). „Flitsen" uit het buitenland CAIRO. Premier Moestafa Chali heeft het ontslag van zijn negen maanden oude kabinet ingediend en president Sadat heeft hem opgedra gen een nieuwe regering te vormen die Egypte naar het nieuwe tijdperk van vreedzame betrekkingen met Is raël moet voeren, zo is in Cairo ver nomen. WASHINGTON. Het Amerikaanse Congres heeft een uitgebreid onder zoek gelast naar de ongewone toe neming van kanker onder de niet- blanken in de V.S. PARIJS. „Zeer binnenkort" zal een beslissing worden genomen over het legeren van een tweede brigade in Wcst-Duitsland, aldus heeft de mi nister van defensie, W. Schotten, dinsdag in de assemblee van dc West Europese Unie in Parys verklaard. De twist over de melkprijs, waar Nederland, zijn Benelux-partners en Duitsland volgens minister Van der Stee eigenlijk wat onverschillig bij toezagen, liep voornamelijk tussen Frankrijk en Engeland. Frankrijk wil een melkprijsverhoging van 1 a 1.25 procent en dan meteen een af braak van de positieve monetaire compenserende bedragen, die voor de Beneluxlanden en Duitsland uitvoer- subsidies en invoerheffingen op land- bouwprodukten betekenen. (Voor Be nelux 3,3 voor Duitsland 10,0 pro cent). Engeland wil bevriezing van de melkprijs. Wat Frankrijk voorstelt vindt het onlogisch: een inelkprys- verhoging terwyi de melkproduktie zoveel problemen oplevert. Andere landen echter menen dat zo'n verho ging het ook weer mogelyk maakt iets aan de monetaire compenseren de bedragen te doen. WENEN. President Carter heeft met zijn Sowjet-ambtgenoot Brezj- r-jev de kwestie van de mensenrech ten ter sprake gebracht, kennelijk echter zonder duidelijk verzekerin gen te verkrijgen dat de Sowjet- Unie een soepeler emigratiebeleid zal ga a a voeren. - PARIJS. De negen landen van de Europese Gemeenschap hebben in Parijs ongekend felle kritiek gele verd op de Israëlische politiek, steeds meer joodse neder zettingen in bezet gebied te vestigen, en bestaande te v ergroten. TEL AVIV. Voor de tweede maal in tien dagen hebben Israëlische vliegtuigen „guerrillabases in Zuid- Libanon" gebombardeerd, aldus een bekendmaking van de Israëlische le gerleiding. De luchtaanval werd maandag om 18.00 uur uitgevoerd en alle vliegtuigen waren veilig terug gekeerd. MIDDELBURG. 20-6. Dc regionale werkgroep proefprojekt Open School Middcn-ZccIand heeft op 2 mei 197'J aan dc leden van dc provinciale sta ten een brief verzonden over de stand van zaken bij en de voortzetting van liet proefprojekt. Daarbij deelde zij ondermeer mee, dat het experiment als zeer geslaagd kan worden beschouwd, doch dat nu, doordat de betrokken bewindslieden ondanks herhaaldelijke toezeggingen nog steeds geen besluit hebben geno men omtrent dc voortzetting van de Open School, het risico bestaat dat do aktivitciten van het proefprojekt Midden-Zeeland na augustus 1980 ge staakt moeten worden. Ervaring De statenkommiSsie onderwijs heeft coze brief in haar vergadering van 13 juni 1979 besproken. De leden van de kommissie waren daarbij van me ping dat de door dit proefprojekt ont wikkelde vorm van volwassenenedu catie in geen geval voor deze regio en met name voor de deelnemers-ver. luren mag gaan en voorts dat de door middel van 't experimenten opgeda ne ervaring en deskundigheid be waard dient te blijven voor Midden- Zeeland en zo mogelijk voor de ge hele provincie. Het kollege van G.S. onderschrijft de mening van de betreffende kom missie en wil alles in het werk stel len om deze voorziening van volwas- senedukatie te bewaren. „Veraiitwoordelijklieids- heffing" Verschil van mening is er tussen België en Luxemburg enerzijds, Ne derland anderzijds, over de medever antwoordelijkheidsheffing op melk. Eerstgenoemde twee landen leggen direct verband tussen de melkprijs en de heffing. Na verhoging van die, heffing en afbraak van de mcb's moet de boer toch nog hetzelfde be drag in handen krijgen. Een richt- piijsverhoging moet naar hun oordeel daarop afgesteld zijn. Nederland ziet de heffing helemaal apart van de prijs, en wat Duitsland op dit punt wil is volgens Van der Stee niet he lemaal duidelijk. (W.V.) MANAGUA. Naar in de Nicara guaanse hoofdstad verluidt, zijn San- ainistische opstandelingen geland op het „Mais-eiland", een honderdtal kilometers uit de oostkust van Nica ragua. WENEN. President Leonid Brezj- njev heeft zijn ambtgenoot Carter een schriftelijke verzekering gegeven, dat de Sowjet-Unie niet van plan is haar omstreden bommenwerper voor de middellange afstand van het type Backfire te maken tot een toestel waarmee ook doelen in de Verenigde Staten kunnen worden aangevallen. LISSABON. De Verenigde Staten en Portugal hebben een verdrag ge sloten dat de Verenigde Staten het voortgaande gebruik van de Portu gese luchtmachtbasis Lajes op de Azoren garandeert, zo is van offi ciële zijde in Lissabon bekendge maakt. Het nieuwe verdrag' heeft een looptijd tot februari 1983. NICE. De Nederlandse toerist uit Zevenaar B. Stinesen is bij het over steken van een weg in de omgeving van Nice door een auto gegrepen. Hij werd zwaargewond aan benen, bek ken en hoofd en overleed na aan komst in het ziekenhuis Saint-Roch in Nice. MOSKOU. In de Oekraïne 'en in Georgie zijn onlangs drie leden van de niet-officiële kerk van zevende dagsadventisten aangehouden, zo is van dissidente zijde in Moskou ver romen. JERUZALEM. Door strafvermin dering 'zal de Nederlandse Ludwina Janssen bij goed gedrag volgend jaar september uit de Israëlische gevange nis kunnen komen, zo is maandag in Jeruzalem door Israëlische rege- lingsfunktionarissen bekendgemaakt. LONDEN. Amnesty International heeft maandagavond een beroep op alle regeringen in de wereld gedaan, hun internationale verantwoordelijk heid tc erkennen en Indochincsc vluchtelingen op te nemen. AMSTERDAM, 20-6. De jongeren manifestatie „Nacht tegen Van Agt". die van vrijdagavond tot zaterdag morgen a.s. in het Amsterdamse Bos wordt gehouden, zal een mas saal evenement worden. Dat is al thans de verwachting van de orga niserende initiatiefgroep. Tot op he den zijn er voor het gebeuren 3.00U toegangskaarten verkocht, en de be langstelling neemt nog steeds toe. De initiatiefgz-oep venvacht dan ook dal het aantal deelnemers rond de 10.000 zal liggen. AMSTERDAM. Itooftprijs '76 Minister Gardeniers ran c.r.tn. heeft in Rotterdam de I'.C uitgereikt aan de schrijver-dichter Remco Campert. DEN HAAG. 20-6. Ilct cncrgiebc- sparingsprogramma van het kabinet Van Agt komt niet al tc vlot van de grond. In de eerste maand, april 1979, is dc verkoop van dc grote oliemaat schappijen ongeveer twcc-cn-een- half procent beneden bun planning gebleven. Wat liet elektriciteitsver bruik betreft viel geen vermindering tc signaleren, tcrwyl het gasverbruik vyf procent boven dc planning lag. Gecorrigeerd naar dc temperatuur in april was er echter een besparings- effekt van een half procent. De nivl-aklieven DEN HAAG, 20-G. Ilct aantal nic! akieve personen tussen 15 en 65 jaar is In de jaren 1971 tol 1976 met ge middeld 93.000 per jaar toegenomen. Aan het einde van deze periode wa ren. het er totaal 1.3 miljoen. Het zijn mensen die in ons land werk loos. ziek. arbeidsongeschikt en/o' bijstand-ontvangende waren, dan wel aangepast werk verrichten op bijvoorbeeld een sociale werkplaats. Deze gegevens heeft het ministe rie ra» c.r.m. dinsdag gepubliceerd. Zij zijn samengesteld door de staf afdeling statistiek. Het aantal aktie- vcn is in genoemd tijdperk met ge middeld 22.000 gedaald door cncr- ij ris ren toename vnn 21.000 in dc fptatlaire of (scmi-) collectieve sec tor en anderzijds een afname ran 46.000 i« de partikuliere sector. Wat biedt de BEELDBUIS!' VRIJDAG 22 JUNI NED. 1; Dc Vara begint hel pro gramma met een aflevering van de tekenfilmserie Popeye waarna de Finse jeugdfilm Kilty en de rode schoentjes. Kitty heeft een paar prachtige rode schoentjes in een etalage zien staan, maar ze mag ze van haar vader niet kopen. Hierna een dokumentaire over de Noord- Hollandse polder Het grootslag, waar ivegenaanleg en herverkave ling duidelijke sporen hebben nage laten. Dan het eerste deel van Royal Variety Gala. Vanuit het Londen Paladium theater treden de volgen de artiesten voor de Engelse konin klijke familie op De Brotherhood of Man, Paul Anka, De Muppets, Cleo Laine en Shirley Maclaine. Na het journaal volgt hel tweede deel met de dansers Rudolf Nureyev en Yo- ko M'arishita, de Muppets, Harry Belufonte en Julie Andrews. Tol slot van de avo-nd leest Simon Carmig- gelt nog voor uit zijn bundel De rest van je leven. NED. 2: Voor hel journaal een af levering van Er was eens, en de laatste aflevering van Natuur in eigen land, een dokumentairereeks over dieren en landschappen in Ne derland. Na het journaal de Franse speelfilm uit 1972 Un flic met Alain Delen en Catherine Deneuve in de hoofdrol. Alain Delon speelt in deze rolprent de bikkelharde kommissa- ris Coleman, die achter de gangsters in zijn stad aanzit als het ware on gedierte. Langzaam blijkt het uil de film datde misdaadsyndicaten op precies dezelfde harde manier zijn opgebouwd als het politie-apparaat zelf. Hierna brengt de aktualiteiten- rubriek Brandpunt de kijker weer terug tot de realiteit, waarna de KRO afsluit met een Tocht door de middeleeuwen. MORGES, Zwitserland, 20-6. De terugtrekkende soldaten van ex- president Idi Amin van Oeganda hebben grote aantallen beschermde wilde dieren afgeslacht en - uit re servaten gejaagd en opzieners en personeel belast met het opsporen van stropers, uit hun huizen verdre ven, verklaarde dinsdag in Morges in Zwitserland een woordvoerder van het Wereldnatuurfonds. Het Fonds heeft in antwoord op een noodkreet uit Oeganda hulp aangeboden bij het redden van de wilde dieren. ATHENE, 20-6. Volgens berichten in de pers in Griekenland zijn daar 13 mensen door het hete weer om gekomen. De temperaturen stegen maandag middag tot boven de 40 graden Celsius in de schaduw. Het z*ecord was voor de stad Larissa in Mid den-Griekenland met 42 graden. In het centrum van Athene was de temperatuur „slechts" 38 graden. Zondag 24 juni, 20.00 uur, Nederland 1, De speelfilm „Cabaret"waarin Liza Minelli de rol van de nachtclubzangeres Sally Bowles vertolkt. Op de foto. Liza Minelli samen met haar vader Vincente Minelli. VRIJDAG 22 JUNI NED. 1: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Popeye; 19.06 Kitty en de rode schoentjes; 20.03 Het Grootslag; 20.45 Royal Variety Gala; 21.37 Journaal; 21.55 Royal Variety Gala; 22.35 Simon Carmig- gelt22.50 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Er was eens 19.27 Natuur in eigen land;. 20.00 Journaal; 20.27 De anti- misdaadbrigade; 22.05 Brandpunt, 22.40 Tocht door de Middeleeuwen; 23.35 Nieuws. ZATERDAG 23 JUNI NED. 1: Allereerst een amuse mentsprogramma. voor de jeugd vanuit het Ponypark Slagharen. Na de Fabeltjeskrant en het journaal wordt hei programma voortgezet met een aflevering uit de Ameri- Advertentie kaanse serie WKRP. Vervolgens vurige muziek en dans van het Hon gaarse staatsensemble Rajko, tij dens hun optreden in Hilversum. Dan een nieuwe serie Wat gebeurde er werkelijk met de klas van 1965 In zes afleveringen vertelt steeds een leerling over zijn belevenissen na het verlaten van de school in 1965. Van een viruoos optredr-i van uit hel Congresgebouw in Den Iiaaj van Lionel Hampton. Na het jour naal de eerste aflevering van een tweedelige dokumentaire over een treinreis dwars door Zuid-Amerika Tol besluit Sportpanorama. NED. 2: Allereerst een extra uit zending van Studio Sport met de TT races in Assen en wielrennen in Geule. Na het journaal de Tros Top 50 en een herhaling van hoogter pan'en uit de Mounties show. Daar na de allerlaatste aflevering van de serie Anna Karenina. De moeilijk heden stapelen zich voor Anna steeds meer op. Haar zoontje blijkt niet meer van haar te willen, weten en Vronsky verdenkt zij steeds meer van ontrouw. Tot overmaat van ramp dreigt Karenin. te verval len ïn godsdienstwaanzin. Na deze trieste aflevering dc aktualiteiten- rubriek Aktua tv, waarna de. avond wordt besloten met een aflevering uit de comedyserie De Ted Knight show, Roger's ex-vrouw meldt dat zij weer gaat trouwen en dat kan hij niet op zich laten zitten ZATERDAG 23 JUNI NED. 1: 13.00 Nieuws voor. doven; 15.30 Nieuws; 15.32 Zomerpret iu Slagharen; 18.00 Nieuws voor do ven; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 WKRP; 19.25 Rajko; 20.10 Wat gebeurde er met de klas van '65; 21.00 Hey-Ba-Ba-Re bob: 21.37 Journaal; 21.55 Voor 250 mark door Zuid-Amerika; 22.40 Sportpa-, norama; 23.05 Nieuws. NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven; .17.30 Studio Sport; 18.55 Nieuws; 18.59 De TROS Top 50; 20.00 Jour naal: 20.2S De Mounties show; 21.20 Anna Karenina: 22.10 Aktua tv; 23.00 De Ted. Knight show; 23.30 Nieuws. HOOFDSTUK 16 Er blijft iiog iets belangrijks over Liset Boode komt die avond niet thuis met etenstijd, maar dat is niets bijzondez's, want ze eet immers te genwoordig vaak bij haar vriendin Erna. Mvrouw Filipsen schijnt Liset wel te mogen. Maar wie er wel ko men die avond zijn drie rechercheurs en een geüniformeerde politieman. Jan laat ze met een ongerust hart binnen.... vast weer nare berich ten over Albert, is.zijn eerste ver- onderstelling. Maar als de heren in dc kamer gezeten zijn, begint een der rechercheurs te vertellen. Dat er al enige maanden eén jeugdben de aan hel opereren is in dc stad en wijde omgeving. Een enkele keer wordt er wel eens een jeugdig boef je in de kraag gegrepen, maar dc discipline onder de bendeleden is blijkbaar zo streng, dat de gcan-es- teerde boosdoener altijd verklaart individueel geopereerd tc hebben, dus nooit samen met anderen. Win keliers en warenhuizen, supermark en en zelfs marktkooplieden klagen steen cn been. Horecabedrijven on dervinden, dat jongelieden uitge breide maaltijden verorberen en dan ineens verdwenen zijn. Uiter aard zonder te betalen. Vooral dit laatste is tegenwoordig een soort sport geworden. Supermarkten ver scherpen dc kontrole en op dc vrij- dagsmarkt wordt iedere jeugdige met argusogen bekeken, maar jo, er komen zoveel jongelui de zaken binnen, dat het schier onbegonnen werk is. Maar nu er sinds drie we ken een spciale brigade in de stad aan het werk is. worden er resulta ten geboekt, want men heeft einde lijk enkele boefjes op de korrel cn die worden geschaduwd. Maar /.c /.iin uiterst geraffineerd. Als ze er de lucht van krijgen, dat ze op wel ke wijze dan ook in het oog worden gehouden, verdwijnen ze op fietsen cn bromfietsen. Een van die jongens heeft het al gepresteerd om vijf en veertig kilometer achter elkaar te- rijden, om dan dood gemoedereerd in een restaurant wat ie gaan eten. Zodat de politieauto, die hem een uur heeft achtervolgd, onverricht terzake terugkeerde naar de stad. Waar dan blijkt, dal hel een aflei dingsmanoeuvre is geweest, die volkomen geslaagd mag heten, want uit een magazijn is intussen een karrevracht elektronische appara tuur weggenomen, terwijl de politie dc jongen op dc brommer achter volgde. Tenslotte heeft men succes. Twee jonge meisjes zijn deze middag op heterdaad betrapt, toen ze doodleuk, elk met een gestolen fiets de dienst- uitgang van het warenhuis verlie ten: Jammer voor hen werden ze al enige tijd op dc korrel genomen, ge volgd cn uiteindelijk bij de woning van een hunner gegrepen. Het voor lopige onderzoek heeft intussen uit gewezen, dat ongeveer twintig jon geren in leeftijd variërend van twaalf tol twintig jaar achter slot en grendel zitten. Waaronder de beide bendeleidsters. Ja zeker, de bende- werd door twee jonge meisjes geleid op een wijze, die niet mis te ver staan was. want het is al eens ge beurd, dat een jongen, die een dag vastgezeten had en de naam van één medeplichtige had genoemd, na zijn invrijheidstelling cïoor een paar bendeleden zó was afgetuigd, dat hij in - een ziekenhuis verbonden moes worden. „En nu kom: voor u nic, zo'n prettige mededeling, meneer Boode.besloot de spreker zo one* veer zijn relaas. ..Wan: één der twee bendeleidsters is uw vijftienjarige docficr Liset. 7.e heef een volledige bekentenis afgelegd. De ander is haar vriendin. Erna Filipsen, 16 jaar oud. terwijl ook de moeder van Erna Door G. FORTIUS gearresteerd is wegens het verber gen van gestolen goederen." De man haalt een papier uit zijn zak en legt dal voor dc ontzettend geschrokken vader neer: „Bevel tot huiszoeking, bent u bereid uw medewerking daartoe te verlenen?" „Natuurlijk, waarom niet? Gaai uw gang." Jan Boode kijkt wanho pig zijn schoonzuster aan, die hem bemoedigend toeknikt. En zegt tot de mannen in de kamer: „Op de vliering ligt, wat u zoekt". De rechercheur is verrast. „Zo? Dus u wist ervan? Dan bent u eveneens medeplichtige." Jcltje schudt haar hoofd. ..Luister eens, meneer, ik woon in Sneck en ik ben vandaag hierheen gekomen omdat m'n zwager weduwnaar is en niemand af en toe hel huis moét schoonhouden cn er moet eten ge kookt worden. Bij hel opruimen van wat kleren kwam ik vanmiddag op de vliering terecht cn zag daar heel wat. Ik heb zo juist... even vóór u kwam, mijn zwager van een en an der op de hoogte gesteld. Omdat ik het niet vertrouwde." Een der rechercheurs begint te lachen. „Da's dan heel toevallig, he? Net vóór wij kwamen vindt u alle gestolen spullen." Hij knikt enkele malen. „Wel, wel... en u was na- luurlijk ook van plan net dc politic- te gaan waarschuwen?" Jan zeg gelaten: „We wachtten op de thuiskomst van mijn dochter, om haar aan de tand te voelen Omdat we begrepen, dat er iets niet in de baak wös." „Niet .Jets", meneer, maar heel wat." Intussen zijn twee recher cheurs naar boven gegaan en fLQPetx even later terug in de kamér. „Eerst maar eens een bestelwagen charte ren," zegt hij. ordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7