Overbewinkeling in voedings- middelensektor in Zierikzee Stichting Samenlevingsopbouw ondernam eerste stap naar nieuwe bestuurssamenstelling DE ZIERIKZEESCHE COURANT Konklusie E.T.I.-rapport: Werkgevers en werknemers Vietnamezen naar Nederland UQT Pt Vrouw bijt agent ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 juni 1979 135ste jaargang Nr. 22524 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24.95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vri|dag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in dit nummer: d/ploma-uitreiking L.T.S. ZIERIKZEE, 20-6. ,,Er is in Zierikzee een overbewin keling in de voedings- en genotmiddelensektor en dat zou het helangrijkste argument kunnen zijn in deze sektor met een grootwinkelbedrijf met „nee" te be antwoorden. Deze uitspraak deed de direkteur van het Ekonomisch Technologisch Instituut voor Zeeland, de heer J. C. de Jong, woensdagavond in de trouwzaal van het Zierikzeese stad huis tijdens de presentatie van het E.T.I.-onderzoek, dat antwoord moest geven op die primaire vraag. De gemeenteraad van Zierikzee besloot enige tijd geleden een bedrag van f 7000,beschikbaar te stellen voor de instelling van dit E.T.I.-on derzoek in verband met enkele vesti- gingsaanvragen in Zierikzee van grootwinkelbedrijven in de voe dings- en genotmiddelensektor. Al- DEN HAAG, 20-6. De voorzitters van alle centrale organisaties van werkgevers, ondernemers en werk nemers met enkele deskundigen zul len vrijdagmiddag bijeen komen in het gebouw van de Sociaal-Ekonomi- sche Raad in Den Haag. Bedoeling van dit informele en informatieve gesprek is na te gaan of er moge lijkheden zijn om gezamenlijk ele menten voor het beleid van 1980 en volgende jaren te onderkennen. De datum voor deze bijeenkomst is vastgesteld toen de weerstand van de vakcentrales tegen het 1 juli-pak- ket van het kabinet al was gebleken. DEN HAAG, 20-6. Over ruim twee maanden zullen er 686 Vietnamezen in Nederland wonen. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag dinsdag gezegd. 320 woonden al in Nederland. Binnen kort arriveren 66 Vietnamese vluch telingen die door een Nederlands schip in zee werden opgepikt. Ver der komen er honderd uit Bangkok, volgende maand vijftig uit Maleisië en een maand* daarna nog eens 150 eveneens uit Maleisië. RENESSE. De fraaie duinstrook langs de Rampweg - Scharendijke- Renesse - is getooid met bloeiendü Lissen, die dit stukje natuur extra schoonheid geven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) vorens over deze aanvragen een be slissing te nemen, achtte de gemeen teraad het - zij het niet unaniem - gewenst inzicht te hebben in het funktioneren van het winkelbestand in deze sektor. Belangrijke gegevens Door middel van een E.T.I.-onder zoek, bestaande uit een onderne mersenquête in Zierikzee, een inven tarisatie van de voedingsmiddelen bedrijven in de gehele regio en een toekomstprognose voor 1985, werd een rapport samengesteld, waardoor enkele belangrijke gegevens aan het licht zijn gekomen. In tegenwoordigheid van het kol lege van b. en w., besturen van de middenstandsverenigingen op Schou- wen-Duiveland en een vertegen woordiger van het K.N.O.V. ging E.T.I.-direkteur de heer De Jong woensdagavond nader in op de uit komsten van dit onderzoek. Uit de ondernemersenquête, waar aan 97,5 ü/o van de ondernemers in de voedings- en genotmiddelensektor meewerkte, was komen vast te staan dat deze sektor in Zierikzee zeer ge varieerd is samengesteld. Het aantal mi-vloeroppervlakte van deze be drijven is in de afgelopen acht jaar gestegen met 25°/o, hetgeen een ge lijke tred betekent met de stijging van de bevolking. De stijging van het aantal m2 vloeroppervlakte in de regio bleek groter, maar is voornamelijk toe te schrijven aan vestigingen als de Prijsslag in Nieuwerkerk en onder nemingen op het rekreatieprojekt Aquadelta. Van de totale bedrijfsoppervlakte blijkt slechts 50 "/o als werkelijke verkoopoppervlakte dienst te doen. Een percentage dat ongunstig af steekt tegen het landelijk gemiddelde (60 a 65 °/n). Deze situatie is te ver klaren uit de vroeger veel meer ge- isoleerde ligging van Schouwen-Dui- veland, waardoor grotere vooraad- vorming noodzakelijk was. Omzet per m2 De omzet per m2 in de voedings- en genotmiddelensektor in Zierikzee blijkt vrij ver onder het landelijk ge middelde te liggen. Er is teveel win keloppervlakte in deze sektor in ver gelijking met het bevolkingsaantal. Ten opzichte van 1977 behaalde 70 °/o van de ondernemers een grotere om zetstijging dan het landelijk gemid delde, 30 bleef daaronder. Uit de ondernemersenquête kwam verder naar voren dat ongeveer 74 °/o van de omzet wordt behaald door ver koop aan het publiek uit Zierikzee, 14 van overig Schouwen-Duive- land en 12 °/o van de toeristen. Een konsumentenenquête zou echter een duidelijker beeld van deze cijfers kunnen geven. In de eindkonklusic van het E.T.I.- rapport wordt onder meer gezegd, dat de vestiging vall een grootwin kelbedrijf in het centrum van Zie rikzee tot gevolg zal hebben, dat een gedeelte van de koopkracht die nu bij de gevestigde ondernemers te recht komt, zich op deze nieuwe ves tiging zal gaan richten. Gezien de huidige situatie van overbewinkeling zal dit nadelige ge volgen hebben voor een deel van de gevestigde ondernemers. Het is even wel mogelijk dat door de vestiging van een grootwinkelbedrijf de koop- gerichtheid op Zierikzee zal toene men, zowel van de eigen bewoners als van de inwoners van de regio. De regionaal verzorgende funktie van Zierikzee wordt dan groter. Als de toegenomen koopstroom zich nu ech ter uitsluitend richt op het nieuwe bedrijf, brengt dit geen voordelen mee voor de gevestigde ondernemers an Zierikzee. i Diskussie Na de presentatie van dit E.T.I.- rapport, dat uiteraard nog meerdere belangrijke gegevens bevat, ontspon zich woensdagavond een levendige diskussie. Het WD-raadslid de heer J. W. Roskam wees op het effekt van af vloeiing van koopkracht vanuit Zie rikzee door de vestiging van de Prijsslag in Nieuwerkerk. „Als die Prijsslag in Zierikzee had gestaan, had dat dan niet ten goede gekomen aan de stad?", vroeg hij zich af. Bur gemeester Th. H. de Meester onder steunde hem in deze vraag door te wijzen op de groei van de bedrijven in het vestigingsgebied van de Prijs slag. De heer De Jong was het eens met 't feit dat de vestiging van een grootwinkelbedrijf extra-konsumen- ten naar die plaats van vestiging toe trekt. Hij vroeg zich echter af of ër dan ook sprake is van extra besteding, daar de konsumenten meestal ge richt kopen bij een grootwinkelbe drijf en niet naar een andere winkel in de voedings. en genotmiddelen sektor toegaan. De heer De Jong was van mening dat in de non-food sek tor wel enig gunstig effekt was te konstateren. (Vervolg pag 2' OUWERKERK, 19-6. De algemene vergadering van de Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Duiveland heeft op voorstel van haar voorzitter, drs. P. Vis, het bestuur opdracht gegeven voor de eerstkomen de vergadering (na de zomervakantie) een aantal konkrete voorsteilen te formuleren terzake een nieuwe bestuurssamenstelling. Dat was dins dagavond in het Ouwerkerks Dorpshuis. By die formulering zal rekening worden gehouden met een aantal suggesties en gedachten die door de leden van de vergadering op tafel werden gebracht, nadat de heer Vis de eerste aanzet had gegeven tot een diskussie over de wijze waarop een nieuw bestuur zou moeten worden samengesteld. Beslissingen, zo vei'duidelijkte hij, hoeven in dit stadium nog niet te worden genomen. Het was de voor zitter er meer om te doen, dat de le den zouden reageren op een aantal ideeën die tijdens het verloop van de diskussie werden geopperd. „Groei" „Het doel van de stichting is de opbouw van de samenleving op Schouwen-Duiveland zo goed moge lijk tot stand zien te brengen", zo verduidelijkte de heer Vis. „Daarbij is de inbreng van partikulieren be langrijk. maar ook die van de ge meenten. Het is echter moeilijk tot een evenwichtige samenstelling te komen, want dc samenleving hier is nog volop in,groei. Daarbij moet het bestuur in een nieuwe samenstelling uiteraard gericht blijven op het op bouwwerk." De Stichting Samenlevingsopbouw kan voor wat betreft de samenstel ling niet te rade gaan bij soortgelij ke stichtingen in den lande aange zien de meeste opbouwstichtingen stedelijk werken, terwijl zij hier een regionaal karakter heeft. Vragen In hel nieuwe bestuur moet dus een evenwichtige (zetel)verdeling gevonden worden tussen afvaardi gingen van de zes gemeenten, de groepen en organisaties in een „jong stadium" (bv Vrouwencafé) en de al gevestigde groepen of „instituties" zoals de heer Vis die noemt (b.v. de UW). Daarbij spelen vragen een rol als: moeten de kerken vertegenwoordigd zijn en zo ja, in welke mate; hoe /uilen groepen en instituties elkaar binnen de nieuwe samenstelling vin den. zonder dat een aantal groepen overblijft dat aanspraken maakt op ren afvaardiging: moet hel partiku- licr initiatief per gemeente gelijke lijk vertegenwoordigd worden; hoe worden de gemeenten vertegenwoor-, digd en hoeveel afgevaardigden van Zomaar wat winkels in Zierikzee Door het ETl-rapport zijn die in de voedings- en genotmiddelensektor thans onderwerp van vele diskussies. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's B. W. en S. zouden eventueel daar naast moeten worden opgenomen. Wat betreft de afvaardiging van de gemeenten had de heer Vis „de indruk" dat deze „over-vertegen woordigd" zijn in het huidige be stuur. In dat kader is een opmerking die de heer C. J. van Burg als vertegen woordiger van Middenschouwen maakte illustratief. Hij wees erop, dat de Stichting Samenlevingsop bouw bedoeld is om (o.m. door coör dinatie van plannen) het partikulier initiatief te steunen buiten de ge meenten om. Groepen, zo vond hij, komen, nadat zij zich eventueel met de stichting verstaan hebben, zelf wel naar de gemeente toe. „Speelruimte" „Wij als vertegenwoordigers van de gemeenten, leggen te snel de vin ger aan de pols met: „ho eens even, dat is onze verantwoordelijkheid", als bijvoorbeeld de opbouwwerker met een bepaalde groep nog maar oriënterende gesprekken voert. De opbouwwerker krijgt op zo'n manier wel erg weinig speelruimte. Ik vind daarom, dat wij ons wat moeten ma tigen," aldus Van Burg. Gepasseerd Even daarna verklaarde de heer J. op 't Hof zich „in de wielen ge reden te voelen", toen uit het jaar verslag bleek, dat opbouwwerker do heer D. Doeswijk had gesproken met een aktiegroep die de mogelijkheid wilde bezien of het gebouw waar nu de openbare school nog in is gehuis vest, behouden kon blijven als die school zich in de geplande nieuw bouw vestigt. De heer Op 't Hof wist helemaal niets van een aktiegroep af, noch van een plan om het huidige school gebouw te behouden. Alhoewel de heer Doeswijk verklaarde, dat de be wuste groep hem er enkel over aan gesproken had cn hij verder niets van hen had vernomen, m.a.w, er bestaat geen plan, gaf Duivelands wethouder duidelijk te kennen zich gepasseerd te voelen. „Als het zo moet dan kunnen wij (de gemeente) geen beleid meer voeren", was zijn reaktie. „Boeiend" Ook dit soort, gevoelig liggende zaken spelen mee in de diskussie die aan de definitieve samenstelling van een nieuw bestuur vooraf gaan. Dal zal dus wel een moeizaam karwei worden. Maar, zoals de heer Vis op merkte: „het boeiende van de ideale bestuurssamenstelling is. dat je haar nooit zult krijgen". Het gros van politieke rede- 9 f voeringen bestaat uit gemeen- f plaatsen. f L. Arréat VJAT BILT Verwachting tot vrijdagavond: Koeler Vannacht opklaringen, enkele mist banken en weinig wind en mini mumtemperaturen van omstreeks 15 graden; morgen meer bewolking, koeler weer en mogelijk een regen- of onweersbui; middagtemperaturen van 18 graden aan de kust tot 22 graden in het oosten van het land; matige zuidwesten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 juni Zon op 5.19, onder 22.04 Maan op 4.21, onder 19.46 Nieuwe maan: 24 juni (14.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 juni 2.32 15.05 8.15 20.46 Springtij: 26 juni Temperatuur zeewater te Vlissingen: 15.6° C. EINDHOVEN, 20-6. De 19-jarige mej. M. K. uit Eindhoven heeft drie maal een Eindhovense agent in diens arm gebeten. Dat gebeurde terwijl de vrouw onder hevig verzet word aangehouden. Ze was na met haar auto een ongeval te hebben veroorzaakt doorgereden. De ver dachte bleek geen rijbewijs te heb ben en was bovendien niet verze kerd. De agent werd door de beten slechts licht gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1