Bruse jeugd bracht dorp in beroering met bezetting van voormalig schoolgebouw Start van eerste restauratiefase Grote Kerk dit jaar verwacht Irak mobiliseert Bewaking rond sjah verscherpt V.N.-militairen in Israël gearresteerd voor wapensmokkel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bestuurderen in spoed bijeen Voor eigen belangen opgekomen Stichting Oude Zeeuwse Kerken GELD NODIG ZIERI EESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 juni 1979 135ste jaargang Nr. 22522 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 18891 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, pei jaar f 95,15. Losse ^ummers 55 cenr - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4%> B T W in dit nummer: Brandweer wedstrijden le Brouwershaven BRUBNISSE, 15-6. Vrijdagavond, even na zevenen, bezetten, zeven Bruënaren, vertegenwoordigers van jongerensoos De Pul en Stichting BruPop, de voorma lige Clir. school. De bezetting, die bedoeld was 0111 de aandacht te vestigen op problemen van de jongeren soos en van de organisatie achter het jaarlijkse pop festival, bracht heel wat mensen op de been. KOEWEIT, 17-6. Irak heeft zijn strijdkrachten gemobiliseerd on een divisie naar de grens met Perzië ge zonden, aldus het zondagsnummer van Al Qabas te Koeweit. Perzië heeft Irak beschuldigd van een militaire interventie in de olie rijke provincie Choezestan van het land. Irak verwijt daarentegen zijn buur dat het als politieman in de Golflan- den wil optreden. Functionarissen in Washington zien de mobilisatie van Irak als een voor_ spel tot directe inmenging in Choe zestan. Irak zou 212.000 man onder de vwapenen hebben en beschikken over 339 gevechtsvliegtuigen en 1.700 tanks. Voordat de sjah werd verdreven had Perzië 413.000 militairen. CUERNAVACA. Mexico, 17-6. De Mexicaanse politie heeft zaterdag het aantal rechercheurs en geünifor meerde politie-agenten dat de wacht houdt bij de villa waarin de sjah van Iran verblijft, verdubbeld, naar aan leiding van berichten dat een nood- commando is uitgestuurd om hem te doden. De sjah, zijn gemalin en zijn moe der zijn door Iraanse revolutionaire gerechtshoven bij verstek ter dood veroordeeld en het dagblad Bamdad in Teheran berichtte zaterdag dat voor het voltrekken van de vonnis sen een Iraaks commando naar Mexico was gestuurd. In de geul aan de zuidkant van de Grote of Nieuwe Kerk werd vrij dagmorgen op een diepte van 1,70 m de westmuur aangetroffen van de Jle eeuwse tufsteenkerk. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) B. en w., enkele gemeenteraadsle den, politiefunktionarissen en de schiereilandelij k jeugdwerker de heer Gabri de Groot, voelden hier door zich genoopt voor een spoed vergadering in het Bruse gemeente huis bijeen te komen om de situatie te bespreken. De bezetting duurde die avond tot twaalf uur. Hij werd ingeluid met de komst van een boerenwagen, waar op de volledige inventaris van de tot nu toe in de kelder van het Dorps huis ondergebrachte jongerensoos werd megevoerd, om de bezette lo kalen mee in te richten. In de loop van zaterdagochtend werd deze in boedel weer teruggebracht naar de eigenlijke soosruimte. Aan de bezet ting namen in totaal ongeveer tach tig jongeren deel. Beweegredenen De beweegredenen van zowel „De Pul" als van „BruPop" om tot de be zetting over te gaan kwam voort uit het gevoel „knijp" te zitten: de men sen van de soos en organisatoren van het jaarlijkse popfestival wilden we ten waar ze aan toe zijn en de bezet ting hield een vragen om antwoord in. Kelder Ab Jumelet is tegelijkertijd bij De Pul en BruPop aktief betrokken. Sprekend namens de jongerensoos vertelde hij: „Al vijf jaar zitten we m een kelder onder het Dorpshuis en die plek heeft nooit ons hart gehad. Maar ja, we stonden destijds voor het fait accompli deze ruimte te be trekken of überhaupt geen eigen ruimte te hebben. Het is er echter bijzonder klein en tien tot vijftien keer per jaar moeten we een soos- avond laten schieten als de zaal „bo ven ons" is verhuurd. De afgelopen jaren hebben we ge probeerd wat anders te krijgen en zo hebben we met de gemeente over legd of het mogelijk was de indertijd vrijgekomen dependance van de huishoudschool als onderkomen te krijgen. Gemeente en soos hebben uiteindelijk besloten van deze ruimte af te zien, omdat met de verhuizing het bedrag van een ton gemoeid zou 2ijn. Ingetrokken Een half jaar geleden bood de ge meente ons twee lokalen aan van de voormalige christelijke school en daar zagen wij natuurlijk heel wat in. Om kort te gaan, er werd zelfs een raadsvoorstel geformuleerd, maar achter gesloten deuren hebben b. en w. dat op aandrang van de raad weer ingetrokken. Dat laatste kreeg ik echter gisteren, j.l. donderdag pas te horen, toen ik maar eens na zo- (Vervolg pag. 3) JERUZALEM, 16-6. De politie in Jeruzalem heeft twee militairen van tie Verenigde Naties gearresteerd op "verdenking 'van het smokkelen van wapens en explosieven. Een van hen is een kolonel van het Nigeriaans contingent bij het vrcdesleger van de VN in Libanon (Unifil). Zij liepen tegen de lamp na een verkeersongeval dat zich vrijdag op de weg tussen Jeruzalem en Tel Aviv voordeed. Toen de politie hun VN- auito doorzocht werden twee koffers vol wapens en munitie ontdekt. Zij gelooft dat de partij afkomstig is van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie ZIERIKZEE, 16-6. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken verwacht nog dit jaar met de eerste fase van de res tauratie van de Grote of Nieuwe Kerk te kunnen he- llinnen. Deze eerste restauratiefase zal een bedrag van f 1,2 miljoen vergen. Deze mededeling deed de voorzit ter van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, de heer mr. J. van Aartsen, zaterdagmorgen in de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis tijdens een bijeenkomst voor alle donateurs van deze stichting. In zijn welkomst woord had bur gemeester Th. H. de Meester reeds laten weten grote waardering te hebben voor de nog jonge Stichting Oude Zeeuwse Kerken, die dit pro- jekt - de Grote of Nieuwe Kerk - onder handen heeft willen nemen. Hij wees op de af en toe gehoorde kritische opmerkingen waarom juist deze kerk en niet een mooier bouw werk dc aandacht van de Stichting had. De burgemeester was van me ning dat na een algehele restauratie toch velé mensen onder de indruk zulien komen van de aparte archi- tcktuur van dit kerkgebouw. Doelstelling Dc heer Van Aartsen ging zijde lings nog even in op de doelstelling van de stichting: Het behoud van historische kerkgebouwen te bevor deren met behulp van subsidies. Kort na dc oprichting werd de stich ting gekonfronteerd met de in ver val geraakte Grote Kerk in Zierik- 7.10. Met enthousiasme nam de >tichting dit gebouw* onder haar hoede, „maar, ik zeg het eerlijk", zei dc heer Van AarLsen, „ik had net zo lef met een kleiner projekt begon nen, want we kregen nogal wat op ons bord geschoven". De kosten voor een algehele res tauratie bedragen ruim f 3 miljoen. Dat geld had en heeft de Stichting niet. Toch moest er iets gedaan wor den om het gebouw tegen verder ver val te behouden. Er werd gekozen voor een konsoliderende restauratic van f 200.000.-. waarvoor het ge bouw alleen water en wind dicht ge maakt kon worden. Advertentie 's Morgens gebeld 's avonds geld! Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Finaneicringskantoor M. Geense Bruinisse Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 BRUINISSE. Jeugdsoos „De Pul" kraakte de oude school en voerde alle meubilair aan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's PLO en bestemd was voor Palestijnse guerrillastrijders in Israël. Grens gesloten Met ingang van zondag heeft Is- raël zijn grens met Libanon voor al- f le voertuigen van de Verenigde Na- ties gesloten. De commandant van de Christe lijke milities in Zuid-Libanon, ma joor Haddad heeft beperkingen op gelegd aan het VN-vcrkeer in het door zijn troepen beheerste gebied en opdracht gegeven VN-voertuigen te doorzoeken op gesmokkelde wa pens. Een voorbeeld is tien maal nuttiger dan een voorschrift. James Fo^ Een mooie kans op een grotere restauratie deed zich voor toen de Deltadienst met de stichting Oude Zeeuwse Kerken kontakt opnam over een eventueel in te richten tentoonstelling over de Oosterschel- dewerken in de Grote Kerk. De be tere restauratie zou dan noodzake lijk worden en de bijkomende kos ten zouden voor rekening zijn van Rijkswaterstaat. Het mocht echter niet zo zijn. De heer Van Aartsen zei dat het gehele jaar 1978 met be sprekingen verloren is gegaan en dat de minister tenslotte heeft be sloten dat de tentoonstelling in Burghsluis moet komen. De voorzit ter liet zaterdagmorgen echter we ten dat de mogelijkheid van een voorlichtingscentrum over de Oos- terschelde werken in de Grote Kerk nog niet geheel tot de onmogelijk heden behoort. Eerste fase Na de beslissing van de minister stond de Stichting voor de vraag: Toch alleen een konsoliderende restauratie of tevens een. eerste res tauratiefase te laten plaatsvinden. Men trad in verbinding met de Rijksdienst voor de Monumenten zorg en kreeg zeer veel medewer king bij de plannen voor die eerste restauratiefase, die inhoudt; herstel van dak en muren en nieuwe ramen van hard glas. De heer Van Aartsen zei dat ook provincie en gemeente belangstelling hebben voor deze (Vervolg pag. 4) Verwachting tot dinsdagavond: Vrij zonnig Droog en zonnig, maar aan de kust ook enkele wolkenvelden; minimum temperatuur ongeveer 9 graden,mid- dagtemperaturen van 18 graden aan zee tot 23 graden in het binnenland; zwakke veranderlijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperatuur: omstreeks 12 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 juni Zon op 5.19, onder 22.03 Maan op 2.49. onder 16.19 Nieuwe maan: 24 juni (14.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 19 juni 11.43 5.02 17.37 Doodtij: 20 juni Temperatuur zeewater te Vlisslngen: 15,3 0 C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-6. Het KNMI deelt mede: Voor dinsdag kan droog en zonnig weer in het vooruitzicht wor den gesteld. Het wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied dat van het zeegebied ten zuiden van Ier land naar Engeland is getrokken cn langzaam nog wat dichterbij komt. De temperaturen worden iets hogei In het binnenland kan hei ?n middag ongeveer 23 graden worden, maar omdat de wind nog van zee zal waaien, blijft de temperatuur op het strand nog enkele graden achter In het Alpengebied is er het afge lopen weekeinde nog flink wat re gen bij gekomen. Het slechte weer daar moet worden toegeschreven aan een met koude lucht gevulde depressie die zich vooral in de bo venlucht manifesteerde. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1