Doek valt voor drankenhandel van Olree-Vlinkervleugel b.v. STHEEKNIEUWS BRUINISSE WIL „NU MET HOPE" EEN GROOTSE HULDE BRENGEN NEGENDE MAAL VOOR KANTONRECHTER VOOR HET RIJDEN ZONDER RIJBEWIJS Na jarenlange vestiging Op vrijdag 22 juni Hechtenis hielp niet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Yi'Ülliig 15 juni 1979 Nr. 22521 3 In fraaie panel Leviticusaan cle Oude Haven was tientallen jaren de dran kengroothandel gevestigd. ZIER1KZEE, 14-6. Heilen - vrijdag 15 juni - valt liet doek voor Drankenhandel Olree-Vlinkervleugel b.v. Beide bedrijven, sinds 1 oktober 1974 door een fusie verenigd, zijn tientallen jaren in Zierikzee gevestigd geweest. Voorraad, bedrijfsmiddelen en klantenkring zullen worden overge nomen door drankengroothandel Vlieger Verdonk in Middelburg. Door deze transaktie komt een ein de aan de vestiging van een dran kengroothandel in het fraaie pand „Leviticus" aan de Oude Haven. Eén van cle zakelijke partners, de heer Izak Vlinkervleugel bleek be reid nog eens een blik in het verle den te werpen nu het bedrijf van daag ophoudt te bestaan. In 1912 kwam zijn vader, A. K. Vlinkervleu gel vanuit Haarlem naar Zierikzee en kocht hel café „De Bierhal" in het Korte Groenendal en de bier bottelarij. gevestigd in de kelder van de huidige Corneliastichting. Hij nam deze zaken over van de heer J. J. v. d. Houten, die in Zierikzee de bijnaam Ko Moppe had door zijn po gingen jeugdige lieden, uit sociaal oogpunt, uit zijn café te weren en hen ter kompensatie een Weesper- mop aan te bieden. handelaar die voor de uitvoering zorgde. De bodediensten waren gestatio neerd op het Kraanplein, Balie en Schuithaveh. Hel bier werd 1 ver voerd 'in kisten van 50 beugelflessen, die per handkar en later per vracht autootje naar de bodediensten ge bracht werden. In 1933 kwam een „Leviticus" Een jaar later kocht de heer Vlin kervleugel het pand Oude Haven D4-76 (..Leviticus") stootte het café af en bracht de bottelarij naar dit pand over en ging zich toeleggen op het voeren van enkele agentschap pen. Hij kreeg het bier in fusten toe geleverd van brouwerij ,,'t Haantje", de latere Amstel-brouwerij. Er werd in die tijd zelf gebotteld en de klan tenkring beperkte zich tot de horc- casektor. Praktisch iedere bottelaar was toondertijd ook limonademaker. Het goedje in de smaken citroen, frambozen en champagne-pils werd uit essence breeid en in de vroeger zo bekende kogelflesjes gebotteld. Het vervoer geschiedde per bode dienst voor alle dorpen op Schouwen Duivcland. De vrachtrijders hadden een soort „vcrtcgenwoordigcrs- funktic", ze na men btf de horeca ondernemers de bestellingen op en gaven die door aan de drankengroot- kwaliteit van het bier steeds minder werd door het gebrek aan grond stoffen. Na de oorlog staken de lan delijke brouwers de koppen bijeen, spraken over kwaliteitsverbetering en lanceerden de slogan: „Het bier is weer best". Na het overlijden van zijn vader in 1929 had Izak Vlinkervleugel het bedrijf overgenomen. Enige jaren la ter kreeg hij daarin assistentie van zijn broer Guus. Tot 1947 maakte de firma Vlin kervleugel gebruik van de bode diensten. Op het moment dat de be hoefte groot genoeg was, werd een eigen vrachtwagen voor het vervoer aangeschaft. Na de ramp in 1953 werd het ver voer enige maanden geregeld met de Bcurtvaartdienst Koophandel van P. A. Kibbens vanaf de Aelbrcchts- kade uit Rotterdam. Dat waren slechts tydcl\jkc maatregelen uitcr- ëaard om te voldoch aan de behoefte aan het schuimende vocht. In Zierikzee was in de Krepel- straat een soortgelijk bedrijf als dat van Vlinkervleugel gevestigd: Bot telarij Kingmans. In 1930 werd deze bottelarij overgenomen door de van Ouwerkerk afkomstige J. M. Olree, die werkte voor de agentuur van de Mcihoombrouwerij in Vlissingen. Ir-, het begin van dc jaren vijftig kreeg de heer Olree sr. assistentie van zijn nog jeugdige zoon Anton Olree, Het bedrijf maakte een soortgelijke ont wikkeling door als de firma Vlinker vleugel. Na verloop van tijd werd de Meidoorn-brouwerij opgekocht door Van Vollenhovens brouwerij in Amsterdam, die op een gegeven mo ment. jaren later, is overgenomen door de Amstel-brouwerij. Samenwerking Dit had tot gevolg dat laatst ge noemde brouwerij twee vestigings- punten in Zierikzee kreeg. De be hoefte aan grotere samenwerking deed zich meer en meer voelen. De heren Vlinkervleugel en Olree sta ken de koppen bij elkaar en kwamen tot de konklusie dat het samenvoe gen van hun beide bedrijven tot een optimaler bedrijfsvoering zou kun nen leiden. Zo werd op 1 oktober 1974 de fusie een feit, met behoud van de vijf panden, die beide be drijven inmiddels in bezit hadden. De bundeling van krachten leidde tot een betere bedrijfsvoering, maar toch moest na verloop van tijd ge- konstateerd worden dat de verhou ding omzet totale kostenfaktor niet bevredigend was en gemaakt kan worden in een regio als Schouwen- Duivcland. Hoewel dc klantenkring voordelen heeft van kleinschaligheid bleek het bcdrjjfstechnisch niet ver antwoord. Ander aspekt was het feit dat de heer Guus Vlinkervleugel zijn werk zaamheden om gezondsheidsredenen moest stoppen en zijn broer Izak dit jaar de pensioengerechtigde leef tijd bereikte. Tenslotte viel de be slissing de firma Olree-Vlinkervleu gel b.v. te laten oplossen in dran kengroothandel Vlieger Verdonk. Pe heer Anton Olree zal zijn werk zaamheden in deze branche bij dit pedriif blijven voortzetten. 4 Vergelijking De heer I. Vlinkervleugel (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) aanzienlijke ommekeer in het werk van de drankengroothandelaar. De brouwerijen gingen over tot het pas teuriseren van het bier en het zelf bottelen. Voor die tijd was bier uiterlijk slechts drie weken houd baar. Voor de houder van de agent schappen betekende dat toch wel dat met het stoppen van het zelf-bottc- lcn het ambachtelijk karakter lang zamerhand uit het bedrijf verdween. Slogan Dc heer Izak Vlinkervleugel ver telt dat tijdens de oorlogsjaren de BRUINISSE. 14-6. Oc Stichting Festiviteiten Brui- nisse wil (Ie muziekvereniging „Nu met Hope" die tachtig jaar geleden werd opgericht, een zo groot mo gelijke hulde hrengen. Daartoe wordt vrijdag 22 juni als een grootse feestavond beschouwd, die met de ge hele bevolking zal worden gevierd. Zo zal er eerst een grole optocht Rekrcafieoord ..Stoofpolder", die on- vvorden gehouden, met muziek van der anderen zal worden bezocht door „Nu met Hope" en „Oefeningen LTlf- b. en w. cn de gemeentesékretaris. spanning", waarna een concert zal De optocht wordt aan het begin volgen in do muziektent. van dc avond samengesteld bij 't Daarna t* or een receptie in het Durps'uus. Het ligt in de bedoeling ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Zierikzee vergadert maandag 2."» juni. Op de agenda staan onder meer de vol gende voorstellen: Tot toekenning schadeloosstelling wegens pachtont binding aan de maatschap Gebr. Boiijn in verband mei paehtvrij maken van een per ceel grond naast het Rode Kruis ziekenhuis; inzake vaststelling be stemmingsplan „Poortambacht VII"; tot toekenning schadeloosstelling wegens pachtontbinding aan dc er ven Schouls in verband met ontwik keling bestemmingsplan „Poortam bacht VII"; tot vaststelling voorbe- rcidingsbesluit in verband met de bouw van een woning in de Rave- straat door de heer R. de Jongh: tot het aangaan van een overeen komst met Nevanco-groep BV te Arnhem in het kader van de ont wikkeling van het bestemmingsplan „Poortambacht VII"; inzake de vaststelling van een niéuw regle ment op de musea; tot vaststelling van een nieuwe archiefverordening; inzake de vaststelling van een markt verordening; tot het voeren van een rechtsgeding (proefproee- dure) met Digera B.V. te Amster dam; tot het verhogen van de vaste vergoedingen voor het personeel van de vrijwillige brandweer per 1 mei 1979; tot verpachting van een gedeelte van de jachthaven aan dc watersportvereniging „Zierikzee"; tot het aangaan van een huurover eenkomst met de Hockeyclub Schou- wen-Duiveland wegens de bouw van een clubruimte op het sportpark „Bannink"; tot het afsluiten van een collectieve ongevallenverzekering voor de wethouders; tot voorlopige vaststelling van de werkelijke uit gaven voor het openbaar kleuteron derwijs en het openbaar lager on derwijs over het jaar 1978; tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aantrokken van een tijde lijke kracht in regionaal verband ten behoeve van de voorbereiding van de welzijnsplanning; tot het verlenen van een krediet voor een alfabetiseringscursus; tot hel verle nen van eervol ontslag aan cle heer J. van As als onderwijzer aan de openbare lagere school ,,'t Kof schip; tot het verlenen van eervol ontslag aan twee leidsters van open bare kleuterscholen; tot het benoe men in vaste dienst van mejuffrouw N. van Egdom als onderwijzeres aan dc Beatrixschool. De volgende wijzigingen gemeen tebegroting 1979 komen aan de or de: wegens verhoging raming op brengst onroerend-goedbelasting: wegens bespaarde rente van de sal- di-reserve; wegens het niet voorzien in de per 1 mei 1979 ontstane vaca ture van parkeerwachter; wegens ontvangst bijdrage in de kosten var) de dag- en avond-,.MAVO" voor volwassenen; wegens vermindering van bij de primitieve begroting ge raamde uitgaven voor vervanging personeel bij ziekte; wegens veria-' ging lasten in de gewone dienst als gevolg van wijziging afschrijvings systeem van een tweetal elektro- cars van de dienst gemeentewerken: wegens verhoging bijdrage in ex1- ploilatie-tekort van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis; wegens ver hoging post „ontwerpen bestem mingsplannen enz." Bestuursvergadering Samenlevingsopbouw Het jaarverslag van 1978 en de begroting van 1980 worden dinsdag avond 19 juni behandeld tijdens de algemene bestuursvergadering van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duivel and. Deze wordt gehouden in hetDorpshuis te Ouwerkerk. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Programma Eucharistieviering en concert Tijdens de eucharistieviering za terdagavond 16 juni zal het Konin klijk Tilburgs Mannenkoor Sint Cae- cilia Franz Schubei'ts „Messe in G- dür" uitvoeren. Tijdens de H. Mis worden nog de volgende liederen gezongen: „Haec- Dies' van Joh. Verhulst, „O Sa crum Convivium" van Viadana. „Zum Sanctus" van Schubert en „Domine Salvam Fac." van Giessen. Concert Aansluitend op de eucharistievie ring zal een concert worden gegeven door hotzlfde Tilburgs mannenkoor en „Ge&angenverein Heitérkeit" uit Rumpenheim-Offenbach. Dit laatste koor zal de „Festhym- ne" van Rolf Hartmann uitvoeren.^ evenals „Shifferlied" (Friedrich Sil- cher), ..Fliegevmarsch' uit operette „Der Fliegende Rittméister" van Dostal. „Spielmann" (Emil Krae- mer) en „Freiweg" van Jacob Krist. De Tilburgers nemen hettweede deel van het programma voor hun rekening, waarop staat vermeld: „Torero-mars" uit Bizets opera ..Carmen", het ..Entführungs-chor" uit Verdi's ..Rigoletto" en liet ..Al legro beviam" uit Verdi's ..Ema- ni". (Het geheel vangt om 19.00 uur aan; gelieve om 18.45 uur aanwezig ie zijn). brouwershaven Eindmiddag bejaarden De bejaarden uit Brouwershaven hebben samen met de bejaarden nit Zonnemaire. Noordsouwe en Prei schor hun eindmiddag gehouden in het Tonnenmagazijn. Mevr. T. Slab- bekoom-van Rijn heette de aanwe zigen welkom, waaronder b. en w. met hun echtgenotes. Het bejaardenkoor onder leiding van dc heer P. Pannekoek bracht een vijftal gezellige liedjes ten ge hore. Onder de koffie droeg mevr. C. Jonker-De Moor een-gedicht voor. Daarna kwamen de dames van de bejoardengymnastiek, onder leiding van mevr. De Bruijne, die enkele volksdansjes uitvoerden. Daarna sa menzang met het bejaardenkoor. Om beurten droegen de dames mevr. Monster en Van 't Veer enkele Zeeuwse gedichten voor. Na een ge zamenlijke koffiemaaltijd kwam het smalstads koor op het toneel en bracht o.l.v. de heer M. Dalebout voortreffelijke zang ten gehore. Hij sprak nog enkele woorden en meen de mel de jeugd van vroeger te doen te hebben. Een groots opgezette ver loting besloot de avond. Dankwoor den spraken de heer Slabbekoorn en de heer Hanse uit Borrendamme. MIDDELBURG Orgelconcert Feiire Asm* Hot derde zomeravond-orgelcon cert van de serie die onder aéspiciën van de Stichting Orgclcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg plaats vindt, zal op dinsdag 19 juni worden gegeven door Feike Asma. Het programma dat door hem zal worden uitgevoerd is als volgt; Ge opend wordt met Hymne: „Wilt he den nu treden" en „O Heer. die daer", beiden van de in Middelburg geboren letterkundige, historicus en componist Adriaan Valerius in de bewerking van Jan Zwart. Vervol gens Preludium en fuga in D. Jo- hann Seb. Bach en het koraaivoor- spel „Vor deinen Thron trèt'ich hiermiV'; Sonate nr. 4 F. Mendels sohn; het allegro vivace, allegro can tabile en toccata uit symph. nr. 5, Ch. M. Widör. Besloten wordt met Finale ps. 138 Feike Asma. Voor tijd: zie agenda. - SCHIPHOL. De KIM heeft een gewijzigd vluchtschema bekend ge maakt, dat van kracht zal blijven zolang de zeven DC-10 toestellen van de maatschappij aan de grond' moeten blijven. ZIERIKZEE, 14-6. „U beut één van de weinige geval len, waarmee ik niet uit de weg kan", zei kantonrech ter mr. W. F. van Solinge donderdagmiddag tijdens de zitting van het kantongerecht tegen H. B. uit Zierik zee, die voor de negende maal terecht stond wegens het rijden zonder rijbewijs. „Wat is de wereld toch snel ge gaan". konstateert Izak Vlinkervleu gel na zijn terugblik in het verleden. Hij vergelijkt de situatie van vroe ger met de vele eenvoudige kroegjes met houten planken èn enkele ta fels en stoelen met dc laatste tien jaar, waarin toerisme, rekreatie en horeca tengevolge van de ontsluiting van dc regio enorm zijn ontwikkeld. Of Izak Vlinkervleugel verbitterd of weemoedig is aan de vooravond van deze bedrijfsbeëindiging? „Nee hoor", zegt hij nuchter. Hij zal mot zijn tijd best raad weten. Tijdens het gesprek heeft hij al laten weten, dat hij door de Kronkels van Carmig- gelt een andere kijk op het leven heeft gekregen, hij leest graag en bovendien is hij één van de musici in het Zeeuws Orkest, hij speelt viool, maardat mocht eigen lijk niet gezegd worden, want: „Bier en violen passen niet bij elkaar", zegt hij. dat zoveel mogelijk sportverenigin gen hun medewerking daaraan ver lenen. De jeugd kan mee in de stoet met versierde fietsen. Samen met de muziekverenigin gen, de drumband, de majorettes en de mini-majorettes wordt een rond gang van een uur door hei dorp ge maakt. die zal eindigen bij de mu ziektent. Daar wordt een kort con cert gegeven, gevolgd door het opla ten van ballonnen, die aan de kin deren zijn uitgereikt. Op deze plaats zulcn tevens enkele toespraken worden gehouden. Na afloop daarvan gaat de stoet weer naar 't Durps'uus". waar de optocht zal worden ontbonden. Dr receptie vormt het sluitstuk van de feeste lijkheden. Voor jijden: zie agenda. Op 12 oktober vorig jaar werd B. veroordeeld tot tien dagen hechtenis wegens het plegen van dit strafbare feit. Vijf dagen later zat lijj echter weer achter het stuur van een auto cn veroorzaakte zelfs een aanrijding op dc kruising Watermolen Verre- nieuwstraat. „Ik kan er niet vanaf blijven, het is een soort verslaving" bracht B. naar voren. „Daar past eon totale onthoudingskuur tegenover", was de mening van de kantonrechter. Uit de woorden van B. bleek dat zijn maatschappelijke positie hans niet zo rooskleurig is: werkloos, dreigen de huwelijksmoeilijkheden en slech te financiële omstandigheden. Gebruikelijke weg „U gaat dc gebruikelijke weg van dc strafmaat en u trekt zich er he lemaal niks van aan. Ik wil die lange weg niet met u aflopen", liet de of ficier mr. W. van NI erop weten. Hij was van mening dat hechtcnisstraf voor B. geen zin had en eiste een geldboete van f 1300.- of 26 dagen. Voor het veroorzaken van de aanrij ding eiste dc officier f 120.- of 3 da gen. De kantonrchtcr had duidelijk moeite met 't bepalen van zijn von nis. B. zei hem na dc eis van de of ficier dat hij niet bang was voor dc gevangenis. „Hechtenis is voor mij geen straf meer". Anderzijds was mr. Van Solinge van mening dat mot een forse geldboete juist het gezin van B. in belangrijke mate werd ge dupeerd. De kantonrechter besloot tenslotte toch een geldboete op te leggen van f 500.of 10 dagen voor het rijden zonder rijbewijs en f 100.of 2 Ha gen voor het veroorzaken van de aanrijding. Voor een tweede straf baar feit. het niet betalen van de omroepbijdrage kreeg B. konform de eis een boete van f 10.opgelegd. K.J.R. uit Haamstede stond even eens terecht wegens het rijden zon der rijbewijs. Op 16 december vorig jaar reed hij in een niet-verzekerdc auto tegen een houten paal aan de Zandweg op. R. werd ook reeds eerdere malen veroordeeld voor deze strafbare feiten. De reklasserings- ambtenaar van R. verzocht de kan tonrechter de zaak aan te houden cn hem de gelegenheid te geven een sociaal rapport over R. uit te bren gen in verband de wijziging in de sociale situatie van zijn kliënt. Mr. Van Solinge willigde dit verzoek in. Ook voor M.C.G. uit Bruinisse was de verleiding om zonder rijbe wijs in dc auto te stappen te groot geweest. Hij kon echter tijdens de zitting donderdagmiddag trots zijn inmiddels bemachtigde rijbewijs to nen. hetgeen uiteraard van invloed was op do strafmaat. ..Ik had r\jles en ik had een eigen auto gekocht en kon de verleiding niet weerstaan", gaf G. toe. „Ik ken de hunker naar de auto. maar je moet je vingers thuis zien te hou den". antwoordde de kantonrechter. Hij vonniste konform de eis van mr. Van Nierop: f 300.of 6 dagen. A. v. II. uit Zierikzee /ei dat he1 onmogelijk was dat de motorfiets met het kentekennummer XL - 15 - 80 op 17 augustus vorig jaar op' Rijksweg 29 lor hoogte van Bare,n- drecht was gesignaleerd tijdens een' gevaarlijke inhaalmanoeuvre. Een wachtmeester uit Numansdorp had het kenteken genoteerd en was tot de konklusie gekomen dat v. H in Zierik/ee do eigenaar was. Van H„ rijwiel- cn motorhandelaar in Zie- rikzee. gaf donderdagmiddag toe de piqenaar van dit vervoermiddel te zijn, maar /ei levens dat op die 17e augustus de motor geheel gedemon teerd in zijn werkplaats had gele gen. „Of er rijdt iemand anders met mijn kentekenplaat of dc konsiate- ring van dc wachtmeester was fout", was dc konklusie van Van H. Gr tuigen verklaring Hij had twee getuigen a decharge bij zich. J. H- I. 7K- uit Zierikzee. als monteur werkzaam bij Van H. verklaarde dat de motor inderdaad gedurende het hele jaar 1978 voor oen grote opknapbeurt in de garage was geweest. De verklaring van de tweede getuige C A. R. B. stokte op het feil dat B. het kenteken van het betreffende voertuig niet kon noc- De officier was van menine dat Van H. voldoende aannemelijk had gemaakt dal do vcrbaHssant zich vergist zou kanen hebben en eiste vrijspraak. De kantonrechter volgde hem daarin. M. G. (75) uit Rotterdam had op 9 oktober vorig jaar een aanrijding veroorzaakt op de kruising Hoge- zoom/Vroonweg in Renesse. G. w as van mening geweest zelf op eèn voorrangswég te rijden, terwijl dat niet het geval was. Een aandui- 1 dingsbord en de haaietanden op de weg waren door G. niet opgemerkt. De officier, die van mening was dat G. er nog ontzettend ge/.ond uit zag. informeerde toch eens of G. weieens bij zichzelf had gedacht- of hij nog wel in staat was aan het huidige verkeer deel te nemen, ge zien zijn reeds eerbiedwaardige leeftijd. Mr. Van Nierop was niet van plan om naar aanleiding van dit ene voorval een rijtest af 1e dwingen, maar vroeg G. wel eens bij zichzelf te raden te gaan. Zijn eis luidde f 200.of 4 dagen. De uit spraak van mr. Van Solinge was konform deze eis. kentekenbewijs C. A. B. uit Ouwerkerk had een motorfiets gekocht en- reed daar op 1 november vorig jaar mee over de Rijksweg in Duiveland. Hij was ech ter niet in het bezit van een geldig kentekenbewijs op zijn naam. B. bracht naai voren dat dit toe te schrijven was aan onwetendheid en vond het per acceptgirokaart opge legde boetebedrag van f 100.wel erg hoog. Hij wees erop dat hij zo juist zijn vervangende dienstplicht had beëindigd en dat zijn financiële positie nogal krap was. ..Het is uw eigen vrjje wil. dat u nu vakantie hebt. daar hoef ik geen rekening mee fp houden", was de mening van dc officier. Zijn eis luidde f 1O0.- of 2 dagen. De kantonrechter was iets milder en vonniste f 75. of 2 da gen. A. A. S. uit Zierikzee kreeg f 30, of 1 (lag voor het parkeren van een bedrjjfsaulo op het parkeerterrein van de Beddeweeg zonder ingestelde parkeerscbijf- S. bracht naar voren dat het in zijn beroep als stoffeerder ontzettend moeilijk was om de auto ver neg van het buis van de klant te zetten. Is er voor dit soort gevallen geen ontheffing mogelijk? vroeg hij aan mr. Van Solinge. ,.U moet met deze vraag niet bij mij zijn. maar bij de gemeente, hoewel het. voor de ge meente heel moeilijk zou zijn zon ontheffing te verlenen, want dan komen cr talloze aanvragen", wa de mening van dc kantonrechter. A L. d. G uit Zierikzee kreeg ook een bode van f 30.of 1 dng voor het parkeren van zijn auto in de St Domusstraét waar het niet mocht Ook d G ging uitvoerig in op de problemen die men in Zierikzee on dervindt bij het vinden van een plaatsje voor de auto. Ook hij Was van mening dat de politie geen ge lijke maatstaven hanteert. Dc kan tonrechter zei begrip 1e hebben voor de parkeerproblemen maar er helaas ook niets aan te kunnen doen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3