Vs'LfC Interieur Boetiek Lieselotte geheel door brand verwoest Westmuur uit de elfde eeuwse centraalbouw bij de Grote Kerk gevonden Carter spreekt over lot van Vietnamese vluchtelingen MANDAAT VOOR UNIFIL IN LIBANON VERLENGD Agressie in zuid-Libanon Bombardement in Managua DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aan de Markt in Brouwershaven Auto Louis Goedbloed Noordweile Landi den Hartog gasinstallaties AutoLouisGoedbloed V.N.-detachement kost Nederland twintig miljoen gulden Hoogtepunt bij bodemonderzoek 1STA - OOSTERLAND h A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V rijdag 15 juni 1979 135ste jaargang Nr. 2252J WAARIN OPGENOMEN (1797 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per |aar l 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm; ..Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W in dit nummer: Laatste grondaankoop Poortambacht VII BROUWERSHAVEN, 14-6. Donderdagavond werd het interieur van Boetiek „Lieselotte" aan de Markt in Brouwershaven geheel door brand verwoest. De scha de loopt in de tienduizenden guldens. Naar de oorzaak van de brand wordt heden (vrijdag) een onderzoek ingesteld door de technische recherche. NIEUW OKKASIONS REPARATIES ONDERHOUD Oll.dealer van Schouwen-Duiveland Telefoon 01116-1245 WASHINGTON, 14-6. President Carter zal dit weekeinde aan presi dent Brezjnjev van de Sowjet-Unie vragen zijn invloed b\j Vietnam aan te wenden de groeiende stroom vluchtelingen af te remmen. Dit is gezegd door de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Aan Vance werd op zijn perskon- ferentie gevraagd of de Verenigde Staten druk op de Sowjetrussische delegatie op de top-konferentie van Wenen tussen Carter en Brezjnjev ten aanzien van het vluchtelingen vraagstuk zouden uitoefenen. Hij antwoordde: „Dit is inderdaad een van de punten die wij met haar zul len bespreken. Daar bestaat geen twijfel over". 0 Amerika heeft Vietnam ervan be schuldigd dat het met opzet Vietna- mczen van Chinese afkomst het land uitdrijft en hen daarbij voor i^rote sommen geld oplicht. Advertentie inbouw overbouw en onderdelen A reparaties voor alle merken automo bielen Omstreeks acht uur donderdag avond werd door een inwoner van Brouwershaven brandalarm gegeven. De brandweer was snel ter plaatse en wist het vuur met twee liogedruk- stralen te bedwingen. Ook de brand weer van Dreiscbor was ter assisten tie aanwezig maar behoefde niet meer in aktie te komen. Ondanks het feit, dat de brand weer snel ter plaatse was, kon niet worden voorkomen, dat het gehele assortiment en winkelinrichting ver loren ging. Boetiekeigenaar J. de Maat had juist de nieuwe zomerkol- lektie binnen gekregen. De heer De Maat is verzekerd voor brandschade. Grote kollektie Naast de kleding, bestaande uit grotendeels draion en nylon stoffen, die gewillige slachtoffers voor het vuur bleken, is ook een grote kollek tie accessoires, zoals sieraden, cein tuurs enz. verloren gegaan. Toen de heef De Maat donderdag avond het brandalarm hoorde, was hij zelf nog niet op de hoogte van het feit, dat het brand" in zijn eigen ■boetiek betrof. Tot deze ontdekking kwam hij toen hij vanuit het woon gedeelte door de winkel naar de Markt wilde gaan. Hij kon met zijn gezin via de achterzijde van de wo ning nog in veiligheid komen. Ttfdens de brand ontstond een enorme rookontwikkeling zowel in het woongedeelte van het pand als by de buren. De rook ontstond voor namelijk doordat het geen uitslaan de brand betrof, maar een smeulend vuur. Het pand werd verder niet door het vuur aangetast. De schade bleef beperkt tot assortiment en win kelinventaris. Boetiek Lieselotte is reeds drie jaar in Brouwershaven gevestigd en vestigde reeds enkele malen de aan dacht op zich met seizoenmodeshows in voor-en najaar. Over de oorzaak van de brand tasl men nog in het duister. De techni sche recherche zal, zoals gezegd, he den (vrijdag) een nader onderzoek instellen. RTTEN-LEUR. Bij oen brand in de SVZ-fabriek in Etten-Leur is donderdag voor ongeveer anderhalf miljoen gulden schade toegebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door laswerkzaamheden. DEN HAAG, 14-6. De uitzending van het Nederlandse VN-detache- ment naar Zuid-Libanon kost Ne derland dit jaar twintig miljoen gulden. De overheid heeft dit be drag voor de speciale VN-taak van de Nederlanders uitgetrokken, zodat de begroting van defensie voor lQTfr twintig miljoen gulden hoger uit zal vallen. Een en ander blijkt uit de voorjaarsnota van de regering. Aan vankelijk verkeerde men in de ver onderstelling, dat de gehele uitzen ding zou worden bekostigd door de Verenigde Naties. Aangenomen wordt nu, dat indien blijkt dat het verblijf van de Libanongangers dit jaar de twintig miljoen gulden zal overschrijden, de VN bereid zal zijn de meerkosten te betalen. Voor 1980 is voor het VN-detachement nog geen bedrag uitgetrokken. VERENIGDE NATIES, 15-6. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft donderdag besloten de ^N-vredesmacht in Zuid-Libanon', Unifü, nóg zes maanden te handha ven. ROTTERDAM/DEN HAAG. Het Gerechtshof in Den Haag heeft don derdag het faillissement vernietigd dat was uitgesproken over twee be sloten vennootschappen van de Rot terdamse „mammoethuisbaas" H. J. P. Fennis. Maar het persoonlijk fail lissement van Fennis werd door het Hof bekrachtigd. ZIERIKZEE, 15-6. Heden (vrijdag)niorgen omstreeks negen uur werd een uiterst belangrijke historische vondst gedaan hij de opgravingen hij de Grote of Nieuwe Kerk. Op dal tijdstip werden de resten aange troffen van de in het tijdperk 1000-1100 gebouwde tufsteen kerk uit de karolingische tijd. Zierikzee Tel. 4951 Het betekende vanmorgen een groot ogenblik voor de mensen van het bodemonderzoek, dat drie weken geleden werd begonnen. Er werden reeds vondsten gedaan van de goti sche en laat-gotische kerken, die in het verleden op dc plek van de hui dige Grote kerk hebben gestaan. De vondst van heden morgen toonde aan, dat er voor die tyd ook een tuf steen kerk heeft gestaan. Over de centraalbouw van deze kerk uit de karolingische tijd waren slechts summiere gegevens bekend. In een historisch boek van Berman uit 1834 wordt gesproken over de vroegere kapel van tufsteen met een middellijn van 27 el. Volgens de hy pothese van Monumentenzorg zouden de resten van deze centraalbouw te vinden zijn onder de grond voor hel bordes van de huidige Nieuwe Kerk. Ainlere ontdekkingen Op deze plaats werden dan ook de eerste twee geulen voor het bodem onderzoek gegraven. De vondsten van de gothische en laat-gothischë kerk, die bij deze eerste onderzoeken werden gedaan, toonden aan dat de veronderstelling van Monumenten zorg niet juist was. Dc huidige Grote of Nienuwe Kerk blijkt niet centraal te staan op de destijds door brand verwoeste St. Lievensmonsterkerk en de nog oudere gothische kerk. De aslijn van de Grote Kerk blijkt naar het noorden verlegd te zijn, waar door het koor minder gunstig op het oosten georiënteerd kwam te liggen. De heer A. van Pernis, opgravings- leidcr van dc Ryksdienst Bodemon derzoek vertelde desgevraagd, dat men naar aanleiding van deze ont dekkingen tot de konklusie kwam dat een derde geul gegraven moest worden aan de zuidkant om resten van de centraalbouw uit dc 11e eeuw te kunnen aantreffen. Donderdagmiddag werd met het graven op deze plaats begonnen. Van morgen werd hot onderzoek voortge zet. „Ik was hier vanochtend al om vijf uur. want ik voelde dal er wat ging gebeuren", zegt de heer Van Pernis. Het moment suprème kwam om negen uur, toen men op de west muur van de tufsteenkerk stootte. De onweersbui, die enkele ogenblik ken later losbarstte, symboliseerde het belang van deze historische ont dekking. Op 1,70 m diepte De westmuur werd gevonden op een diepte van 1,70 m. Het onderzoek zal nu worden voortgezet met de we tenschap dat op een afstand van on geveer 27 m de oostmuur gevonden kan worden. Voorafgaande aan dit verdere onderzoek zal een bespre king met de Plantsoenendienst plaatsvinden, daar het onderzoek zich door het plantsoen moet voort zetten. De karolingische kapel van tuf steen, een vulkanisch gesteente uit de Eifel, is te vergelijken met de ka rolingische kapel in Nijmegen. Donderdag 21 juni zal de direktie van dc Rijksdienst bodemonderzoek een bezoek aan Zierikzee brengen en de resultaten van het onderzoek tot nu toe aanschouwen. Het gezelschap bestaat uit ccn aantal provinciale archeologen en konservatoren van het Ryksbodcnionderzock. Ter om lijsting van het onderzoek rond dc Grote of Nieuwe Kerk zal in het stadhuis een speciale expositie wor den ingericht. Advertentie uw dealer voor: Tel. (01114) 1495 - Sint Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48 Beeld van ravage, die in Boetiek Lieselotte door brand werd aange richt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Hij vroeg Israël onmiddellijk zijn aanvallen in het gebied en zijn hulp aan leden van christelijke milities te beëindigen. De raad stemde met 12 tegen nul stemmen voor verlenging van het mandaat van Unifil mét nog zes. maanden, tot 19 december. Het hui dige mandaat loopt op 19 juni af. De Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije onthielden zich van stemming en China nam niet deel. DEN HAAG, 14-6. Nederland is van mening dat er een einde moet komen aan de „daden van agressivi teit" in het zuiden van Libanon. Dc troepen van Unifil moeten immers in staat worden gesteld hun taak vol ledig uit te voeren. De Nederlandse regering doet daar toe een hernieuwd beroep op de re gering van Israël haar invloed aan Ie wenden bij dc troepen van de christelijke majoor Hnddad, opdat vrede en veiligheid in hel betrokken gebied kunnen worden gewaarborgd. Nederland gelooft overigens dat de veiligheid van Israël het beste wordt gediend met een situatie, waarin Unifil volledig en ongestoord kan opereren. Dit heeft de permanente vertegen woordiger van Den Haag bij de Ver enigde Naties, mr. H. Schelt erna, donderdag in New York betoogd. MANAGUA, 14-6. Regeringsvlieg tuigen hebben dondei'dag een slop penwijk in Managua gebombardeerd waar linkse guerrillastrijders zich hadden ingegraven voor hun laatste aanval op het bewind van president Somoza. De sandinisten hebben nu bijna de helft van de hoofdstad in handen. Eerder op de dag sneden rege ringstroepen alle wegen naar Ma nagua af om te voorkomen dat dc rebellen versterkingen kregen. Op grote schaal werd weer geplunderd. Nadat de levensmiddelenzaken leeg gehaald waren wierp men zich op winkels voor elektrische apparaten en kleding. Het oude stort in, de tijd ver andert en nieuw leven bloeit uit de bouwvallen op. Seller Verwachting tot zaterdagavond: Minder buien Vrij koud met enkele buien, maar ook zonnige perioden: minimum temperaturen ongeveer 8 graden middagtemperaturen omstreeks 15 graden: matige toi krachige noord westen wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperatuur: omstreeks 9 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen gejdt voor zondag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 juni. Zon op 5 20. onder 22.02 Maan op 1 28, onder 12.34 17 juni. Zon op 5.19. onder 22.03 Maan op 1.56, onder 13.50 18 juni. Zon op 5,19, onder 22.03 Maan op 2.23, onder 15.05 Laatste kwartier: 18 juni (7.02) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 juni 8.35 20.50 1 42 14 16 17 juni 9.29 21 44 2 43 15 23 18 juni 10.33 22.52 3 54 16.34 Doodtij: 20 juni Temperatuur zeewater te Vlissingen: 15° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het. weer lijkt nu over haar dieptepunt heen te zijn. Er wordt zaterdag nog wel af en 1oe een bui verwacht, maar geleidelijk aan komt er toch meer zon. Bij noordelijke winden blijven de temperaturen evenwel nog aan de lage kan' IV verbetering in het weer wordt vei - oorzaakt door een hogedrukgebied dat over de Noordzee naderbi kom). De van IJsland afkomst.ge depres 'sie die ons dc laatste dagen nog;.: wat regen heeft gebracht 1rekt nu over Denemarken naar Duitsland weg. Voor de vakantielanden van Midden-Europa betekent dit een voortduren van het koele en buiige weer. Warm blijft het in de landen rond de Middellandse Zee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1