beschuit Evenementenkommissie rond met programma Toeristendagen IKVc N.S. over gevolgen staking STUDENT ENQUETEERT OUD INWONERS VAN NOORDGOUWE EN ZONNEMAIRE Rotterdam en Rijnmond steunen akties van V.D.S.M. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ondanks zeer moeizame start rol Scriptie over twee maanden gereed ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 juni 1979 135ste jaargang Nr. 22520 WAARIN OPGENOMEN f1797 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BTW in dit nummer: Rekreatieraad over gehandikapten ZIERIKZEE, 13-6. Dinsdag 7 augustus zal in de Oude Haven een zeeslag" plaatsvinden. Geuzen zullen trachten de stad in te nemen en vervolgens zullen A') een oorkonde aanbieden aan de schepenen van Zierik zee. UTRECHT, 13-6. Wanneer volgen de week maandag de Vervoersbon- den FNV inderdaad tussen 05.00 en 09.15 uur 's ochtends het treinver keer lamleggen zal dat de NS onge twijfeld voor problemen plaatsen, maar met het nodige improvisatie talent denkt het bedrijf die proble men wel de baas te kunnen. Aldus een vrij lakonieke NS-voor- lichter, daags na de aankondiging van de Vervoersbonden FNV dat het spoorbedrijf volgende week maan dag een paar uur plat gaat, als de NS-direktie zondagavond niet aan de coa-verlangens van de FNV-bon- den gehoor heeft gegeven. Dit heldhaftige spektakel wordt ver toond tijdens de slotavond van de vijf Zierikzeese Toeristendagen. De ze zeeslag met een „echt" geuzen- schip vormt een geheel nieuw ele ment in de jaarlijks terugkerende zomeraktiviteften van de Evenemen tenkommissie van de V.V.V. Tijdens een perskonferentie in ho tel „Mondragon" gaf de voorzitter van deze Evenementenkommissie de heer H. Schot een toelichting op de toeristendagen. die op dinsdag 10 ju li officieel worden geopend door lo- ko-burgemeester wethouder W. den Boer. x Kanttekeningen Voordat de voorzitter inging op het eigenlijke programma, maakte hij enKele kanttekeningen. De heer Schot wees op de zeer moeizame start, die de organisatie van de toeristendagen dit keer kenmerkte. In november vorig jaar gaf de heer Schot te kennen zijn voorzittersha mer aan de wilgen te hangen. Er - werd epi; .nieuwe voorzitter gekozen en enkele nieuwe leden. De nieuwe voorzitter moest wegens ziekte zijn funktie spoedig neerleggen en het werk van de Evenementenkommissie raakte enigszins in een impasse. Het bestuur van de V.V.V.-Zierik- zee besloot terug te vallen op „de oude rot in het vak", de heer Schot. Deze was bereid de taak weer op zich te nemen en voor de tiende maal zijn schouders onder de toeristenda gen te zetten. Zonder al te gedetailleerd in te gaan op de moeilijkheden, die binnen de Evenementenkommissie gespeeld hebben, zegt de heer Schot: „Een stop van de toeristendagen had er de ze winter wel ingezeten. Eigenlijk heb ik er de laatste weken pas weer plezier in gekregen". De vraag of hij voorlopig nu weer voorzitter zal blij ven, beantwoordt hij met: „Ik zeg niks meer over aanblijven, ik wacht eerst af hoe alles zich gaat ontwik kelen." Tendens Verder merkte de heer Schot op het te betreuren dat er in Zierikzee naar zijn mening een tendens heerst van: „Het gaat toch wel met die toe ristendagen". Hij zegt dit te konsta teren uit het afvallen van financiële bijdragen van ondernemers, die an dere jaren trouw hun steentje bij droegen. Ook wees hij op de slechte opkomst bij openbare vergaderingen van de Evenementenkommissie, waaruit gebrek aan belangstelling van ondernemers in diverse bran ches valt te konstateren. De voor zitter betreurt dat en is van mening dat er juist veel gedaan moet wor den om andere gemeenten op Schou- •wen-Duiveland (Westerschouwen, Bruinisse, Scharendijke) geen al te grote konkurrenten te laten worden op het gebied van toeristische akti- viteiten. „Wij hebben die gemeen ten juist wakker geschud met onze toeristendagen, laten we nu niet zelf in slaap vallen", is zijn oordeel. Een ander punt is de niet van de grond komende samenwerking met de Zierikzeesche Ondernemerscen trale. De voorzitter vindt dat er mo gelijkheden tot samendoen aanwezig zijn. In het verleden werd de Z.O.C. door de Evenementenkommissie tweemaal benaderd met het verzoek nauwere kontakten te leggen. „We hebben op beide brieven geen en kele response ontvangen", zegt de heer Schot. Ondanks de misschien wat nega tief overkomende bovenstaande me dedelingen is de Evenementenkom missie erin geslaagd voor de toeris tendagen in 1979 een gevarieerd programma samen te stellen. De reeds jaren gevolgde lijn is daar ook nu weer in te herkennen, maar ook werden enkele nieuwe aspekten toe gevoegd. Zo zal de presentatie van oude ambachten aanzienlijk worden uitgebreid met ondermeer een kuhstsmid, een schapenscheerder, een hoge hoedenmaker, een volks schilder, die hun kunnen vertonen naast de oude bekenden zoals de (Vervolg pag, 3) Voor de Nederlandse Hervormde kerk te Noordwelle diende deze prachtige oude koets als blikvanger voor de tentoonstelling ..De leef baarheid der kleine kernen", van daag nog 1ót vanavond 9 uur ié be- ;>chtu;< O.- en JU j i i. volgen de week dinsdug en woensdag, is de cwpositie n Ser< oskerke te zien. O'd. n de -V dr 1. Hervormde kerk. NOOHDCOUWE/ZONNEMAIRE. Giljam Klijn, een 24-jarige doc toraal student sociale geoafrie, studeert af op een scriptie met als thema „De rol van stedelingen op de woningmarkt van een kleine kern" Per gehuurde fiets „doet" doctoraalstudent Giljam Klijn Schouwen-Dnive- land, met plattegrond op -nek naar oud-Inwoners ran Noordgouwe en Zon- nemaire. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Daartoe bevindt hü zich geduren de deze hele week op Schouwen-Dui. veland om enquête-formulieren op te halen, die hij heeft verstuurd naar inwoners, die in de afgelopen vier jaar vertrokken zfón uit de kernen Zonnemaire en Noordgouwe, maar die wel in deze regio zijn blijven wonen. Giljam, die zijn kinderjaren door bracht in Heinkenszand, is enigszins verbaasd over de vlotte medewerking van degenen die hij aanschreef: „Ik heb nog geen weigering ontvangen Het blijkt, dat er in die vier jaar 95 „stedelingen" vertrokken zijn uit Noordgouwe en Zonnemaire. Redenen Giljam konstateerde in dit primai re stadium, dat de helft van dit aan tal personen of gezinnen is verhuisd naar Zierikzee. Die zijn vaak ver- tiokken wegens de hoge prijzen van de woningen in de dorpen, stelde hij verder al vast. Als andere reden wordt vaak genoemd, dat er in de dorpen te weinig winkels zouden zijn, zodat men daarvoor op Zierikzee is aangewezen. Bejaarden Veel ouderen vertrokken in die tiid naar Zierikzee. waar zij intrek na men in een bejaardenhuis. Giljam staat er van te kijken, dat. deze ..het wel prima vonden" om hun dorp te verlaten en inwoners van Zierikzee te worden. Hij verwachtte kennelijk, dat zij „hun dorpje" toch meer /ou den missen. Over een maand of twee vervaent hij zijn scriptie gereed te hebben De theoretische inleiding heeft hij ge reed, waarbij hij gebruik maakte \an onder andere de nota „bewoningspn- troon" en een migratie-onderzoek op Schouwen-Duiveland van de Pro vinciale Planologische Dienst te Mid delburg. liy prijst de medewerking van de gemeente Brouwershaven, waar hy zonder veel moeite toegang kreeg tot" de gemeentelijke gegevens. By een soortgelijk onderzoek, dat mo menteel in Noordholland wordt ge pleegd, gaf dat meer moeilijkheden. De onderzoeksprojekten worden aangevat door de „vakgroep stads en plattelandsgeografie der wester se landen" van de Vrije Universiteit te Amsterdam waar Giljam studeert Stage-periode Na het gereedmaken van de scrip tie, wacht hem nog een stage-perio de. Hel afstuderen is gepland op 1 april 1980. Hijzelf brengt zijn stage tijd in Almère door, waar hij zich hoogstwaarschijnlijk gaat toeleggen op een onderzoek, dat moet uitwijzen welk type „kantoren" belangstelling heeft voor ruimte in die nieuwe stad. Hoe is het met de banen in vijn vakgebied? „Iedereen heeft tot nu toe werk kunnen vinden", zegt Gil jam daarover, „hoewel er wel vaak een lange tijd van solliciteren aan vooraf gaat". Die sollicitaties gaan dan meestal uit naar overheidsorganen, (beleids- voorbereidende planologische rap porten) Kamer van Koophandels, Planologische diensten, byvoorbecld instellingen als de Stichting Samen levingsopbouw, stadsver nieuwings- pioiektcn, of hel doen van gerichte onderzoeken. Aent; ekkclijk v.v k. 11 vindt Giljam. die dal ook b< -t in Zeeland zou willen doen. ■%.-*.-«.-%.<«.• t Mocdeloi,y)n-ni bevat gt ons allen dei 11 neer wij niet LONDEN. De diplomaat John J n"r Taylor is benoemd tot ambassadeur f van Engeland in Den Haag als op- t volger van Sir Richard Sykes, die op 22 maart werd doodgeschoter(. MOSKOU. I>< S«m jetr'ii.-.-hcV Dit heeft het Britse ministerie van president en partijleider. Leonid buitenlandse zaken meegedeeld. Brezjnjev, rookt weer. Dat was le den van de ambassade van India op- DIJON. Talrijke wijngaarden in gevallen bij het bezoek dat premier het gebied van Nuits-Saint-Georges Moraiji Desa; momenteel aan het iïl Bourgondiè zijn in het begin van Kieinlin brengt. Brezjnjev. vroeger deze week door een reeks onweers- een zware roker, was verscheidene buien vernield. Vooral de velden van jaren geleden op medisch advies met huizen als „Romanee Conty", „Eche- roken gestopt. Hij placht echter ro- zeaux", „Richebourg", „Clos Vou- kers te verzoeken naast hem te ko- geot", „La Tache" en „Musig- men zitten en hun rook in zijn rich- ny" hebben zwaar geleden. ting te blazen. ROTTERDAM. 13-fi. Het kollege van B en W van Rotterdam en het dagciyks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond hebben woensdag hun steun toegezegd aan de akties. die de werknemers van de werf VDSM in Rozenburg voeren. Zij wensen behoud van de werf, die een vitaal onderdeel Vormt van de ekonomische bedrijvigheid in dit gebied. Dit deelden de burgemeester van Rotterdam en de voorzitter van Rijnmond woensdagmiddag mee tij dens een demonstratie van de VDSM werknemers voor het stadhuis aan de Coolsingel in Rotterdam. Bij slui ting van de werf zal de werkgelegen heid in het Nieuwe Waterweggebied tot onaanvaardbare hoogte stijgen, zo vinden de bestuurders. Het gaat niet alleen om de drieduizend werk nemers van de VDSM. maar ook om de vele toeleveringsbedrijven en alle andere ondernemingen die van het werk op de werf afhankelijk zijn. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1