Verleden tijd uitgediept in „Leefbaarheid kleine kernen" S ui Mogelijke verscherping van energiebeperkende maatregelen DODE TE BETREUREN BIJ ZWAAR AUTO-ONGELUK ONDER KERKWERVE BROOD VIER CENT DUURDER Confrontatie tussen Nederlandse militairen en rechtse Libanezen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tentoonstelling in Noordwelle en Serooskerke GELD NODIG Dongen verslaat Asperen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag I 1 juni 1079 135ste jaargang: Nr. 22518 WAAHIN OPGENOMfcN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar f 95,15. Losse ^ummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W in dit nummer: Mechanisatiebedrijven onder éen dak NOORD WELLE/SEROOSKERKE, 11-6. De gemeente Westersehouwen zag in de tentoonstelling „De leef baarheid in kleine dorpen", georganiseerd door de Zeeuwse Culturele Raad in samenwerking met de Stichting „Wonen", een mogelijkheid tot uitbreiding van de seizoenattrakties. Vandaar dat binnen enkele weken deze expositie, die herinnert aan de vroegere levenswijze in kleine dor pen, naar deze kernen is gehaald. Op 13 on 14 juni wordt do ten toonstelling in Noordwelle en op 1 '1 en 20 juni in Serooskerke gehou den. In beide plaatsen zijn de Her vormde kerk met opzet als tentoon stellingsruimte gekozen, zodat het publiek tevens in de gelegenheid zal zijn het interieur daarvan te bezich tigen. De openingstijden zijn van 's middags twee tot 's avonds negen uur. Met medewerking van de plaatselijke bevolking en de dorps verenigingen hoopt de gemeente Westrschouwen er, ondanks de kor te tijd van voorbereiding, toch een geslaagd evenement te maken. Foto's en prenten De expositie omvat veel foto's en prenten over het werk van vroeger op de landerijen en over het school leven toendertijd. Verder zijn er op namen van voor en na de ramp, van plaatsen uit de natuur die helaas verdwenen zijn, van vlinders en vna- gereedschap uit het boerenleven. De toegang is vrij en er zal altijd ie mand van de gemeente aanwezig zijn, die tekst en uitleg geeft. Bovendien wordt de tentoonstelling begeleid dior het boekje „Dorpen in Zeeland", dat algemene informatie verstrekt over de ontwikkeling van die dorpen, en de aanleiding tot de tentoonstelling. Zo wordt er ana herinnerd, dat veel van die kleine kernen vroeger zelfstandig waren met een eigen ge meentebestuur. De gemeentelijke herindeling, zo wordt gezegd, heeft vooral plaatsgevonden uit het idee dat de kleine gemeenten met hun beperkte financiële en personele middelen niet opgewassen waren te gen de moderne maatschappelijke ontwikkelingen. Toch positief Velen voorzagen dat de belangen \'an de afzonderlijke kernen in hel gedrang zouden komen. Na een aan tal jaren ervaring blijkt, dat die vrees niet helemaal ongegrond is geweest, maar dat de samensmel ting toch ook veel positiefs heeft ge bracht. In veel gemeenten zü" voorzienin gen tot stand gebracht die in de oude situatie onmogelijk waren, zoals zwembaden, sporthallen, ontmoe tingscentra en voorzieningen op het gebied van de volksgezondheid. Nadat hel boekje aandacht be- -uedele aan de industriële ontwik keling in de zestiger jaren, vooral in hc; zuiden van Zeeland, wordt ge wezen op de eerste wegverbindingen met de randstad als' gevolg van de Deltawerken. Ook hierdoor ontstond een bevolkingstoename, vooral in het noorden van Zeeland, van „rust- zoekers" wiet werk in de randstad lag. Rekreatie Die betere ontsluiting zorgde te vens voor een grotere bloei van de rekreatie, in kombinatie met toene ming van de welvaart. Dat rekreatie en toerisme niet alleen positieve ef- fekten op de woongemeenschap, wordt met het verschijnsel „twee de woningen" aangehaald. Advertentie 's Morgens gebeld 's avonds geld! Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense Bruinisse Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 V Van beking voor de hedendaagse ontwikkeling in de kleine ken.wij. noemt het boekje de aanwe/igheiu"* van kleuiei- en een lagere school, de bevordering van woningbouw dienaangaande, winkels en poslkan- toren, dorpswinlféls 'en goed 'open baar vervuur. Ten slotte wijst de brochure op het overheidsbeleid dat de laatste jaren steeds meer aandacht ging schenken aan de kleine kernen en het behoud van hc-t eigen karakter daarvan. Ruimtelijke ordening De derde nota ruimtelijke ordening uit de zeventiger jaren, bestaat ikt drie onderdelen: de oriënteringsnota. de versledelingsnota en de nota lan delijke gebieden. De provincie en de gemeente dienen met deze rijksplan ning rekening te houden wanneer zij hun giondgebied inrichten. Streekplannen In Zeeland zijn er streekplannen voor Schouwen-Duiveland, Midden- Zeeland, Oost-Zeeuwsch Vlaanderen en West-Zeeuwsch Vlaanderen. Daarnaast heeft de provincie als lei draad in het ruimtelijk beleid de no ta bewoningspatroon", die de sprei ding van de bevolking als uitgangs punt heeft. Deze nota is per regio nader uitgewerkt. Ook herinnert het boekje aan de recentelijk verschenen nota „Een perspectief voor de kleine basisschool in Zeeland". Maar goed - dit zijn dus hedendaagse feiten, ove- - rigens een goede aanvulling op de tentoonsteling „De leefbaarheid in kleine dorpen". De Stichting Samenlevingsopbouw gaat nog verder door in samenwer king met alle scholen, de werkgroep „kleine scholen", gemeenten en even* tuele dorpsraden, de expositie uit te breiden met voorbeelden van heden en toekomst, op ieder dorp apart ge ïnjecteerd. Ook de gemeente Wester sehouwen gaat daar in het najaar gebruik van maken. Dan komt de tentoonstelling nog eens uitgebreid terug in Burgh, Renesse en Haam stede. DEN HAAG, 9-6. Er komt moge lijk een verdere verscherping van het beleid gericht op energiebespa ring. Minister-president Van Agt deelde vrijdag op zijn wekelijkse perskonferentie mee dat het kabinet zich erover heeft beraden of de doel stelling van v|jf procent minder, energieverbruik dit jaar wel vol doende is gezien de onverwacht snelle en forse prijsverhogingen die de olieproducerende landen de laat ste weken hebben doorgevoerd. De komende week zal de energie- problematiek onder meer aan de or de komen in een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap. Vol gens Van Agt is een hoger percenta ge besparing „minstens akademisch". De premier vertelde dat nadere ge gevens over de Nederlandse energie situatie waarschijnlijk binnen één maand bekend zullen zijn. Rapport Het ministerie van ekonomische KERKWERVE, 8-6. Bij een botsing tussen twee auto's op ile driesprong Tnrelureweg - Lokkersweg - Zuiiler Nieuwlanilweg verloor vrijdagmiddag kwart voor één de 67-jarige mevrouw V. H. J.-R. uit Capelle aan de IJssel het leven. Vier anderen moesten zwaar gewond in liet Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis worden opge- Het ongeluk ontstond, doordat de echtgenoot van het slachtoffer, L. J„ rijdend over de Turelureweg uit de richting Dreischor, geen voorrang verleende aan de op de Zuider Nieuwlandweg rijdende Brouwenaar J. H. D. Dubbele klap De beide auto's reden midden op het kruispunt op elkaar in en be landden vervolgens in een sloot. Dat laatste zorgde voor de voor J.'s echtgenote fatale klap. Haar hoofd sloeg door de voorruit; zij overleed op slag, J. werd, evenals de inzitenden van de andere wagen, het echtpaar D.-v. B. met hun zoontje, zwaar gewond naar het ziekenhuis te Zierikzee ver voerd. Zij verkeren buiten levensge vaar. De wrakken, die zo zwaar vernield werden dat ze volkomen onherken baar geworden waren, zijn versleept door Jan de Jonge. zaken zal dan ook rapport uitbren gen over eventuele te nemen maat regelen. De Europese ministers zullen zich ook buigen over de resultaten tot nu toe van de akties tot vermindering van het gebruik van energie. De bij eenkomst dezeweek is een voorbe reiding van de vergadering van de Europese Raad die later deze maand in Straatsburg zal plaatsvinden. DEN HAAG, 9-6. Met ingang van dinsdag gaat de prijs van een brood van 800 gram met vier cent om- hoogd. De minimumprijs voor zo'n brood wordt met drie cent verhoogd, zo is besloten na overleg tussen het ministerie van ekonomische zaken en de Nederlandse Bakkerij Stich ting. De minimumprijs voor verpakt en gesneden wit- en bruinbrood wordt nu f 1,43, voor ander wit- en bruinbrood f 1,36. Broodproducenten mogen met in gang van heden (maandag) bij le vering aan handelaren een prijsver hoging van 3,2 cent per brood van 800 gram toepassen. DEN HAAG, 11-6. De Brabantse gemeente Dongen heeft heden (maandag) kort na tien uur als eers te de uitslag van de Europese ver- kiezingen gemeld aan de verkiezings- dienst van het ANP in Den Haag. Het versloeg daarmee Asperen in Zuid-TIolland. dat al jaren als eciste de stemmen telt. Asperen was nu tweede. Behalve Dongen (13.310 kiesgerech. tigden), Asperen (1753), waren ook en vele andere kleine gemeenten er maandag nadat het tellen van «?e stemmen in heel Nederland om tien uur was begonnen, vroeg bij. Dat was mogelijk omdat de stembureau's in deze plaatsen gebruik maakten van electronische stemapparatuur. AL-MANSOURI. 9-6. Zaterdag is hot in Zuid-Libanon tot een kon- frontatie gekomen tussen Nederland se militairen van de V.N.-vredes- maeht en de rechtes Libanese mi litie. Een Nederlandse korporaal ver telde verslaggevers dat een groep van de militie bij het aanbreken van de dag met machinegeweren ging schieten in een poging op te rukken naar het centrum van het dorp Al- Mansouri, na onbevestigde berichten Een kijkje in he centrum van Noordwelle van „toen". Op 13 en 14 juni wordt in de Nederlands Her vormde Kerk een tentoonstelling op gesteld over het verleden van der gelijke dorpen in heel Zeeland. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's J Het leven is een groot pak f kleine dingen. J O. W. Holmes (1859:, over infiltratie van Palestijnse kom mando's. „De Nederlanders moeslen het vuur beantwoorden en verhin derden dat de leden van de mililie het centrum van Al-Mansouri bin nengingen", aldus de korporaal. Nadat de Nederlandse troepen ziah hadden teruggetrokken, zo vervolgae hij, begon de artiUerie van de militie in Tallet Al-Bayyada het dorp te be schieten. Er kwamen dertig granaten op het dorp cn de omgeving neer, waardoor een echtpaar werd ge wond. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden Vannacht mistbanken en minimum temperaturen rond 12 graden; mor gen overdag zonnige perioden, maar aan het eind van de dag mogelijk oen bui; middagtemperaturen van 16 graden aan zee tnt 24 graden in Lim burg; weinig wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen omstreeks 15 gr. Max.-temper; turen omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 juni. Zon op 5.20. onder 21.59 Maan op 23.34, onder 7.36 Laatste kwartier: 18 juni (7.02) HOOG- EN LWGWATER Hoogwater La a gv a ter 12 juni 5.32 17.50 10.52 23.29 Springtij: 12 juni Temperatuur zeewater te Vlissingen: 15,5° C. HET WEER O ER ZICH T DE BILT. 11-6. Het K.N.M.I deelt mede: Een kleine depressie, die maandag over ons land naar het noordoosten trok. ging vergezeld van een regengebied. Op veel plaatsen viel meer dan 5 mm. In Vlissingen werd zelfs 18 mm afgetapt. Uit Frankrijk dringt zachte cn vochtige lucht verder naar het noor den op. In die vochtige lucht zal zich in de nacht van maandag op dins dag gemakkelijk misl vormen, die na zonsopgang weer oplost. Dinsdag overdag zullen er zonnige perioden zijn. maar er kan ook een regen- of onweersbui vallen. De middagtem peraturen komen rond de 20 graden te liggen. Zonnig en warm blijft het in het Middellandse Zee-gebied. De mid dagtemperaturen liggen er tussen de 24 en 32 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1