Wranger fill KÏÏBI1 deurloo De echte „armen" in de vorige eeuw waren de landarbeiders Regeling voor een vrijwillige melkproduktievermindering Federatie van dorpshuizen tegen b.t.w.-heffing Stichting Natuur en Milieu wil ander landbouwbeleid Palestijnse autonomie in juli aan orde De regio in de negentiende eeuw Afgewerkte splijtstof in Borsele Borsele start geen kankeronderzoek Laurens Janszn. Costerprijs voor Miep Diekman UNIEK KOOROPTREDEN IN „DE ARK" TE RENESSE J SCHOUWEN-DUIVELAND. juni. Het bezuinigen dreigt in deze tijd, een van de belangrijkste thema's te worden van de „brede publieke diskussie" en onder de last van de noodzaak hiertoe, groeit de verleiding eens terug te zien in het verleden, ook ten onzent. Hoe was het in de vorige eeuw in de landbouwstreek Schouwen-Duiveland Ter precisering, geldt met name de vraag hoe de positie van de arbeiders was en dat waren dan uiteraard heel speciaal de landarbeiders. Samenvat tend kan men hun toenmalige positie slecht noemen, maar ook dit onderwerp leent zich tot was meer detaillering. Er is altijd - dat gold ook heel sterk in de 19e eeuw - een verschil geweest tussen het vaste en het los se landbouwpersoneel. De eerste ka- tegorie was inwonend en het is meer dan schertst de opmerking te ge bruiken: „wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best". Beroep op hulp Er waren ook landarbeiders, die in de wintermaanden - van Sint Maar ten (11 november) tot gebruari - geen werk hadden. Zij moesten zien rond te komen van hetgeen in de zomer werd over gespaard. Veel kon dat niet z\jn; daar waren de verdiensten niet naar. Vaak moest derhalve een beroep worden gedaan op hulp. Kerkelijk en burgerlijk armbestuur (een nog altijd geladen woord) deden wel wat, waar waren winter en vroege voor jaar streng en koud, dan kwamen de gezinnen van de landarbeiders tekort op een wijze, die men zich thans nog nauwelijks kan voorstellen. Kriminaliteit Een heel ernstig neveneffekl van de armoede was de kriminaliteit. Ook deze streek is de vorige eeuw schouwplaats geweest van bedelarij er die venpraktij ken. De beste tijd voor de landarbeiders was de oogst tijd, maar daar was in andere delen van Zeeland wel sprake van - voor al Vl-xamse - seizoenarbeiders - die het voorhanden zijnde regionale ar beidspotentieel konkurrentie aande den Zij namen met nog minder dan weinig genoegen. Vaste knecht Een vaste knecht verdiende op Schouwen-Duiveland f ISO a f 160 per jaar. Zo n vaste knecht werd wel ..pioegknecht" genoemd, hetgeen er op duidde dat hij ook werkzaam was, Kritische kanttekeningen en vra gen en blijken van onzekerheid over de uitwerking die de regeling zal hebben waren er wel. Het voorstel is per deelnemend bedrijf een melk- produktievermindering tussen de in en dertig procent mogelijk te maken en als premie de helft te geven van de richtprijs per kilo niet afgelever de melk. Men heeft zich op die cij fers echter niet heientaai vastgelegd, zei voorzitter drs J. Schouten, daar valt in de verdere diskussie nog over te praten. liet voorstel wordt nu ter bespre king en beoordeling voor het EEG- fnrnm gebracht langs twee wegen: vla het Colpa, het samenwerkings- Ook de kleine (stolp)boeren konden maar over geringe geldmiddelen be schikken. buiten het groei- en oogstseizóen. De overige arbeiders - de losse arbei ders - verdienden f 120 tot hooguit f lbO per jaar. Ook al werkten enke le kinderen uit een gezin „buiten de deur", het totale inkomen kwam zel den boven de f 250 en zelfs dat was onvoldoende om de gezinsleden op aanvaardbare wijze te kleden 'en te voeden. Gelatenheid Zelfs in de eeuw, waarin voo.r het laatst de arbeidende stand een grote mate van gelatenheid aan de dag legde, werd het velen soms toch te bar. In het beroemde boek: „Ge schiedenis van den Zeeuwschen landbouw", van dr P. Bouman, ver schenen bij gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de Z.L.M. wordt gewag gemaakt van onrust onder de landarbeiders, na 1814. In en na dat jaar begon een pe riode van grotere welvaart in de landbouw' en inden de boeren voor hun produkten bedragen, die duide lijk beter en hoger waren dan voor heen. Het betekende echter niet onmid- deüjk een lotsverbetering voor de arbeiders, die in de volksmond dan ook „armen" werden genoemd. „Verderfelijk streven" Hel publieke denken liet nog geen ruimte toe, waarin de billijkheid zou nebben gepast voor loonsverhogingen voor de werkende stand. Integendeel, zowel de leidinggevende regionale politici, als de ingezeten burgerij en de zelfstandige boerenstand, konden voor de toch zo rechtvaardige eisen van de arbeidersklasse geen begrip opbrengen. Gesproken werd zelfs van een „verderfelijk streven". We kunnen gerust zeggen dat enkele de cennia na de zelfstandigheid der na tie het volk volstrekt gespeend was aan enige sociaal gevoel, met uitzon dering van enkele verlichte geesten. die verder keken dan hun neus lang was. Een echte doe-man in dit opzicht was een der leden van het geslacht Pous, die in Zeeland de Kweekschool voor den Landbouw oprichtte. Doel was vooral armlastige kinderen uit de armoede te tillen en een gerichte opleiding te geven. De kinderen (uit eindelijk 40) werden merendeels op gevoed voor werk in de landbouw, maar ook andere vakken werden ge doceerd, als timmeren, metselen en wagenmaken, naast natuurlijk de elementaire vakken. Kweekschool De Kweekschool was een partiku- Üere onderneming, die het moest zien te redden zonder enige hulp van bui tenaf. Een voorbeeld uit de 19e eeuw, om toch iets te doen aan omstandig heden, die in feite mensonwaardig waren. Overigens zou het tot diep in de twintigste eeuw duren, voor dat er begrip groeide voor het intens zware karakter van het landwerk en ook de landarbeiders, via hun orga nisaties in toenemende mate succes vol hun belangen bepleitten en hun s'reven naar lotsverbetering zagen Leloond. Een opmerking geldt ook. dal vooral de kleinere boeren in de vorige eeuw, ook maar op uiterst ka rige wijze over kontanten konden beschikken. Voorstel van Landbouwschap: DEN HAAG. 7-6. Het bestuur van het landbouwschap heeft zich unaniem uitgesproken voor een voorstel inzake een premieregeling voor veehouders, die op basis van vrijwilligheid hun melkproduktic willen verminderen. orgaan van de nationale landbouw organisaties in de gemeenschap, en via minister Van der Stee als lid van de EEG-ministcrraad. De minister, vertelde voorzitter Schouten, heeft zich al positief en sympathiek over het voorstel uitge laten. Ook hij had kanttekeningen, maar heeft zich al bereid verklaard het voorstel in de EEG-raad in te brengen. Het landbouwschap en dc minister hebben al een afspraak ge maakt voor een nieuw gesprek, kort voor de 18e juni, de datum waarop de EEG-landbouwministers over de nieuwe landbouwprijzen gaan pra ten. DEN HAAG, 7-6. Afgewerkte spiytsofclementen zullen in de toe komst gedurende één jaar bij dc kerncentrale te Borssele opgeslagen moeten blijven liggen voor ze wor den vervoerd naar de Franse op werkingsfabriek in La Hague. Dat betekent dat er dan zestig tol honderd bestraalde brandstofstaven bij de centrale opgeslagen zullen zijn. Dit heeft minister Van Aardenne van ekonomische zaken donderdag geantwoord op vragen van het PPR- Tweede-Kamerlid Jansen. Dat de staven gedurende een jaar bij de kerncentrale in Borssele zullen moeten blijven, is het gevolg van enerzijds de geringe opslagmogelijk heden in bassins in La Hague en an derzijds van de plannen van de ex ploitant van de opwerkingsfabriek, Cogéma, om in nieuwe opwerkings- kontrakten de verplichte afkoelpe- riode van de afgewerkte splijtstofe lementen bij de kerncentrales te ver hogen van een half tot één jaar. BORSELE, 7-6. De gemeente Bor sele zal naar alle waarschijnlijkheid niet verder aandringen bij minister Ginjaar van volksgezondheid en mi lieuhygiëne op een onderzoek naar het voorkomen van kanker in de buurt van de kerncentrale Borssele. Minister Ginjaar heeft het kollege van b. en w. van deze gemeente per brief laten weten, dat een gericht onderzoek bij een bevolkingsgroep, woonachtig in het gebied rond een kerncentrale, geen antwoord kan ge ven op de vraag of bij die bevolking meer kanker zou voorkomen dan el ders. De gemeenteraad van Borsele had om dit onderzoek op 1 mei per motie gevraagd. HAARLEM, 7-6 Burgemeester drs. J. Reehorst van Haarlem heeft donderdagmorgen in het stadhuis van zijn gemeente de Laurens Jans- zoon Costerprijs overhandigd aan de schrijfster Miep Diekman. De prijs - een beeldje van de Neder landse uitvinder van de boekdruk kunst en een geldbedrag - is haar toegekend voor haar verdiensten voor kinder- en jeugdboeken. Inhaar dankwoord vroeg Miep Diekman de stichting die de prijs beheert een diaserie of een film te laten maken voor de jeugd met als onderwerp het tot stand komen van een boek. Uit haar kontakten met de jeugd is haar gebleken dat veel kinderen zich afvragen hoe een boek geschreven en gemaakt wordt. Inlt **★*7 Zaterdag a.s. van 14.00 tot 17.00 uur op het Havenplein Schuithaven 4, Zierikzee ARNHEM, 8-6. Dc Federatie van Dorpshuizen in het Rivierengebied heeft bij minister Andriessen van financiën geprotesteerd tegen het feit, dat de dorpshuizen met ingang van dit jaar niet langer zijn vr'ygesteld van het betalen van b.t.w. De belastingdienst in Arnhem heeft als eerste in Nederland de dorpshuizen erop gewezen dat dit jaar 18 pet. b.t.w. moet worden af- gedx-agen. Voor de besturen van de doi-pshui- zen kwam deze maati'egel al§ een donderslag bij heldere hemel, aldus federatievooi'zitter J. van de Pol. Stappen De federatie beslist maandag 18 juni tijdens een vei-gadering iix het dox-pshuis van Dodewaai-d welke stappen genomen moesten worden. Van de Pol sluit niet uit dat dox'ps- huizen zullen weigei'en de 18 pet. b.t.w. te betalen of gesloten zullen worden, omdat de vele vrijwilligers niet voor de omzetbelasting willen werken. Er dreigen bovendien on voorziene exploitatietekorten, waar door ook gemeenten, die dergelijke tekorten normaliter dekken, in moeilijkheden komen. De b.t.w.-maati'egel voor dorps huizen is volgens de belastingdienst een gevolg van de aanpassing van de Nederlandse wetgeving aan de EEG- richtlijnen in deze. Eerste en Tweede Kamer hebben deze aanpassing, waarvoor een wetswijziging nodig was, overigens al goedgekeurd. AMSTERDAM. De kat is een zeer geschikt proefdier voor bestudei'ing van bepaalde aspecten van borsttu- moi'en bij de vrouw. Tot deze kon- klusie komt de heer K. Weijer in een px-oefschrift over boi'stkanker en an dere borstklierafwijkingen. Hij zal dondei'dag aan de Univei-siteit van Amstei-dam op zijn proefschrift pi*o- moveren. Brief aan Kamerkommissie 'S-GRAVELAND, 7-6. De Stichting Natuur en Milieu heeft in een brief aan de vaste kamerkommissie voor landbouw gepleit voor een ander land bouwbeleid. Volgens de stichting moet er een beleid komen dat meer is ge richt op het landschap cnminder op het produceren van melk. Volgens de stichting kan dat sa mengaan met het toenemen van he: aantal boex-en, die allemaal een goed inkomen zouden kunnen ki'ijgen door een combinatie van voedselpi-oduktie en landschapsbeheer. RENESSE. 8-6. Zaterdagavond lfi juni vindt tijdens dc Eucharistievie ring in ..de Ark" te Rencsse een uniek optreden plaats van het man nenkoor ..St. Cecilia" uit Tilburg en hel Duitse mannenkoor ..Hciterkeit" uil Offenbach. Na deze eucharistie viering zullen ook nog enkele opera- koren ten gehore worden gebracht. Het optreden in Renessc van deze beide koren is een onderdeel van een kultureel uitwisselingsprogramma in het kader van een jumelage tussen Offenbach en Tilburg. De koorleden brengen zaterdag 16 juni een bezoek aan de Rotterdamse havens en aan de Deltawerken. Dit bezoek za! worden afgerond met een optreden in de'Ark te Rencsse. Mis van Schubert uicharistieviering on der leiding van pastor Jack Broeders uit Amsterdam, zullen de koren dc mis van Schubert in G dür uitvoe ren. Organist is Guus v. d, Langeryt. De eucharistieviering begint om kwart over zeven. Er zijn 600 zit plaatsen, zodat bij grote belangstel ling rekening gehouden moet wor den met staanplaatsen. Op de foto het meer dan honderd jaar bestaan de koor ..St. Cecilia" uit Tilburg on der leiding van dirigent Cees van Gorp. Als reaktic op de nota bcdrijfs- groottc en produkticbeheersing van minister Van der Stee, waarover de commissie maandag veirgadert, zegt de stichting dat bij het huidige be leid alleen de grote boeren en de consument welvax'en, terwijl de klei ne en middelgrote boeren en de na tuur en het landschap en milieu er bekaaid afkomen. Natuurlijk Nutuur en milieu staat een land bouwbeleid voor, waarbij de produk- tie meex- afgestemd wordt op de na tuurlijke produkticomslandigheden per regio. Daui-bij moet een aklief middenbcdrijvenbeleid worden ge voerd en een waarde worden toege kend aan het beheerswei'k. Dc over- heid kan voor die waarde betalen dooj het gedeeltelijk uitkopen van de huidige produktie, aldus dc stich ting. PARIJS. Keizer Bokassa van het Centiaal-Afrikaans keizerrijk, die beschuldigd is van het vermoorden van kinderen, heeft de arrestatie van jongeren, vooral van scholieren en studenten, in zijn land verboden, fenzij ze zich aan een misdrijf heb ben schuldigd gemaakt, zo meldt het Centraal-Afrikaanse persbureau Acap. KAIRO, 7-6. De kwestie van dc Palestijnse autonomie op de weste lijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza zal volgende maand door dc onderhandelaars van Egypte, Israël en dc Verenigde Sta ten aangesneden worden. Premier Moustafa Chalil van Egypte heeft dil donderdag verklaard na een an derhalf uur durend gesprek met de leider van dc Israëlische onderhan- delingsdelegalie. minister van bin nenlandse zaken Yossef Burg. in Kairo. De twee volgende voltallige on- derhandclingsbijecnkomsten. maan dag aanstaande in Alexandrië en 25 juni in Herzliya in Israël, zullen ge wijd zijn aan de samenstelling van een agenda en aan procedurekwes- lies.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4