l^si-,6 Peilingen voor de dijken tonen aanzienlijke verdiepingen aan In Zierikzee komité Vrouwen solidair met havenarbeiders bezuinigt V.N.-inedaille voor de Unifil- militairen Mauretanië DE ZIERIKZEESCHE COURANT BOVAG SCHADE Waterschap Schouwen-Duiveland In navolging van Rotterdam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 juni 1979 135stc jaargang WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J, Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse •Himmers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in dit nummer: Sloop pplitieburo Renesse Bi ISTA - OOSTERLAND uw dealer voor: Tel. (01114) 1495 - Sint Joosidijk 41 - Burg. v. d. Havesiraat 48 RENESSE. De Nederlandse bevol king, althans een gedeelte daarvan, ging donderdag naar de stembus voor de Europese verkiezingen. De telling zal pas maandagmorgen be ginnen, zodat over de resultaten nog slechts met voorzichtigheid gespro ken kan worden. Een steekproef lüijst uit: Winst voor CDA en D'66 en verlies voor PvdA en VVD. In Renesse toog onderwijzer G. v. d. Wiel naar de stembus in. het Dorps huis en nam zijn derdeklas leerlin gen van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" mee.-Zijn pupillen toon den grote belangstelling, hoewel ze zelf hei verkiezingspotlood nog lang niet mogen han-teren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 6-6. De peilingen voor «Ie dijken hebben aanzienlijke verdiepingen uitgewezen ten opzichte van de peiling vorig jaar herfst. Dat deelde ir. G. Kloos terboer woensdagmorgen mede in 's Landskainer tij dens de algemene vegadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland. van doorstroming van zoet water in Zuidwest-Nederland. Hij wees erop dat de Provinciale Waterstaat een extra kracht voor dit onderzoek be schikbaar heeft gesteld. De heer Doeleman dankte levens voor de me dewerking van de Technische Dienst van het waterschap bij dit onder zoek. Verder achtte hij een extra onderzoek ten aanzien van het pro fiel voor de waterbeheersing in de toekomst. Dit nummer beslaat uit H pagina's In Bruinissc zijn verdiepingen ontstaan tusen de tramhaven en de Zoetersbóut. Zodra goedkeuring voor een bijdrage in de kosten zal worden ontvangen, zulen hier nog bestortin- gen worden aangebracht. Ook bij de Vierbanen bleek de si tuatie ongunstig. Voor de nieuwe zeedijk in de omgeving van de Zuid bout en voor Borendamme en Tholen zijn grote gaten gekonstateerd. De verdieping voör Borendamme ont- stonddoor de afkalving van de zich aldaar gevormde ondiepte. Bij Flaauwers deden zich verdiepingen voor aan de geul en genezijde. Het peil aan deze zijde bleek goed te zijn. De peilingen bij Koudekerke wezen uit dat de geul zich steeds meer in de richting van de dijk uit breidt. Aanzamling In de werkhaven van Burgh is een sterke aanzanding opgetreden. De heer Kloosterboer deelde mede, dat die aanzanding los van de Deltawer ken gezien moet worden. Advertentie ZIERIKZEE, 8-6. In navolging van hel Rotterdamse komité Vrouwen solidair met havenarbeiders werd ook in Zierkzee een dergelijk vouwenkomilé opge richt. UITDEUKEN SPUITEN VINYLDAKEN aan alle merken automobielen Auto Louis Goedbloed Noordwelle Telefoon (01116) 1245 ZIERIKZEE. In het droogbloemen- winkeltje „Wikke en Wede" in de Nieuwe Boogerdstraat zijn deze fraaie poppen te zien. Ze vormen een onderdeel van de expositie van de Zierikzeese kunstenares AH Mol. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vrouwen van havenarbeiders heb ben dit komitc (sekretaresse Jeancttc Scherpenisse) in Zierikzee opgericht ter ondersteuning van dc aktlcs, die ontwikkeld worden door het Aktic- komité Rotterdamse Havenarbeiders. Dc eisen van het Aklic-komilé hebben betrekking op handhaving van de koopkracht en verkorting van de arbeidstijd met behoud van loon. De solidaire vrouwen wijzen erop, dat de vakbondslop deze eisen, onder druk van de ondernemers naast zich neer heeft gelegd en dat slechts 12 ct. bruto per uur er na „moeizame" onderhandelingen is uit gekomen. Gevolgen Bestek 151 „Daar kunnen wij niet van leven. Immers, wij, vrouwen, voelen dage lijks de, gevolgen van Bestek '81 in onze portemonnee. Achteruitgang in de lonen, de premies gaan omhoog, huurverhogingen staan weer voor de deur, onroerend goed belasting, steds stijgende prijzen, afbetalings regelingen etc.", betoogt het Vrou- wenkomité. „Juisl in Zeeland is hel leven extra duur", zegt het komitc. Dc solidaire vrouwen pleiten ook \oor verkorting van dc arbeidstijd. „Wjj vrojiwen van pendelaars, we ten des te beter dat onze mannen naast bet intensieve werk. ook nog lange reisuren maken en doodmoe thuiskomen en of vroegtijdig in de WAO terechtkomen. Dit gaat ten koste van de gezondheid van onze mannen, maar ook ten koste van dc gezelligheid en ontspanning in onze gezinnen", luiden de argumenten. Daar vele havenwerkers, zoge naamde pendelaars zijn, hebben de vrouwen in Zierikzee beslotn zich le organiseren, nel als hun Rotter damse voorgangsters. Zij zijn van mening, dat ook Zeeuwse vrouwen een belangrijke rol kunnen spelen in de solidariteit, zodat Zeeuwse en Rotterdamse havenwerkers niet te gen elkaar uitgespeeld kunnen wor den. Grote ilcuionsiliTilic Het vrouwenkomité '/.al om kracht bij te zeilen aan hun eisen op 23 juni deelnemen aan de grote de monstratie „Bcstek'81 moet van de baan' „Amsterdam zal in het teken staan van bundeling van verzet te gen dit plan. Wij. vrouwen solidair met onze mannen, zullen mee het IJ op gaan om op deze wijze on/- onderlinge solidariteit tc tonen"; al dus het >olidain' Vrouwenkomllc. NOUAKCHOTT, 7-6. Lui tenant - kolonel Mohamed Haidala, de nieu we premier van Maurolanic, ziet aT van het salaris en alle andere voor delen die aan zijn funktie zijn ver bonden, zoals onkostenvergoeding, ambtswoning en dienstauto. Hij heeft voldoende aan zijn wedde als officier, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. De premier wil een voorbeeld van bezuiniging geven. Het land mag niet langer boven zijn stand leven, heeft hij verklaard. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 8-6. Het K.N.M.l, deelt mede: Een kleine depressie, die vrijdagmorgen boven het midden van dc Noordzee lag. trekt naar Noorwegen cn veroorzaakte vrijdag in ons land nog enkele buien. Infussen is het In Zuid-Ierland en Wales gaan regenen. Dit regenge- bied trekt in onze richting cn kan vrijdagavond het zuidwesten van ons land bereiken. Ook zaterdag zal cr voel bewolking zijn met van tijd tot lijd regen of motregen. In Zuid- Frankrijk en bel Middellandse zee gebied blijft het mooi weer met temperaturen tussen 20 cn 30 gra den. evenals in Oost-Europa. Daar is echter een grotere kans op regen cn onweersbuien. In West-Europa is koelere lucht binnengedrongen, waarin de. mid- dagtempcraturen in het algemeen onder twintig graden liggen. Advcrlen tie Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met vannacht mo gelijk regen, voornamelijk ten zui den van de grote rivieren; morgen overdag in het noorden ook zonnige perioden; minimumtemperaturen omstreeks 11 graden; middagtempc- raturen circa 17 graden; zwakke tol matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperatuur: omstreeks JD gr. Max.-temperatuur: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 gra den rond dc opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 juni Zon op 5.21. onder 21.57 Maan op 20.34, onder 5.05 10 juni Zon op 5.21, onder 21.58 Maan op 21.41, onder 5.46 11 juni Zon op 5.20. onder 21.59 Maan op 22.41, onder 6.36 Volle maan: 10 juni (14.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 9 juni 3.19 15.43 8.54 21.20 10 juni 4.04 16.26 9.34 21 58 11 juni 4.48 17.12 10.13 2243 Springtij: 12 juni ENSCHEDE Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne gaat er vooralsnog van uit dat cr gen wijziging komt in hel plan voor een tusscnopslag van radioactieve brandstofelementen in Ahaus. BEIROET. 7-6. „Jullie hébben, het verdiend. Iedereen heeft er van'ge maakt wat er van te maken was. op welke plaats hij ook zat." Dat heeft luitenant-kolonel E. Lensink, com mandant van Haris donderdag ge zegd op het vliegveld van Beiroet, toen hij de vertrekkende lichting Unifil-militairen de VN-medaille op spelde. De medaille is bestemd voor mili tairen, die drie maanden in dienst, •zijn geweest van Unifil, de vredes macht van de Verenigde Naties in het zuiden van Libanon. Aan de ene kant vari de medaille staat het VN- embleem, -aan de andere het op schrift - in het engels - „In dienst van de vrede". Een aantal kan macht geven, f doch geen bevoegdheid. G. Jc Bon. Hier et Demain Dijkgraaf A. M. Geluk wees op het ongemak, dat wordt ondervonden door de substantie, die in het water drijft en zich op de glooiingen afzet, afkomstig van de drempel, die in eerste instantie in de monding van de Oostei'schelde werd aangebracht toen er nog plannen voor volledige afsluiting bestonden. De kosten, die het waterschap maakt om deze sub stantie te verwijderen, worden ver goed door de Deltadienst, als ze dui delijk aantoonbaar zijn. Tijdens deze algemene vergadering kwam verder aan de orde de voor lopige vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1978, evenals dc vaststelling van de tweede wijziging van dc begroting over het dienstjaar 1978. De heer F. K. Vos bracht na mens de financiële kommissie kom- plimcnten aan de afdeling financiën van het waterschap voor het opstel len van dc rekening. Bij de rondvraag vestigde de heer A. J. G. Doeleman de aandacht op het onderzoek naar de mogelijkheid Verzorging slotentalud De heer W. P. de Vrieze sprak zijn verwondering uit over het feit dat de verzorging van het talud van de sloten thans weer door de boeren zelf moet gebeuren, nadat het wa terschap deze taak enige tijd voor zijn rekening heeft genomen. Hij in formeerde naar de oorzaak van deze maatregel. De heer Geluk antwoord de, dat tijdens enkele distriktsverga- deringen duidelijk de wens van de boeren naar voren was gekomen het talud weer zelf te mogen verzorgen. Voorheen was dit werk vericht door het waterschap, daar bij de verzor ging van het wegtalud, het slotenta- lud gelijk werd meegenomen. Het feit dat het waterschap na tuurlijk niet overal tegelijk kon zijn, had bij de boeren geleid tot de vraag het slotentalud weer zelf te kunnen verzorgen. „Wij zouden het natuur lijk wel Runen doen, maar dan zou er een aanzienlijke uitbreiding van het materiaal moeten plaatsvinden. Via de polderlasten zou de grondei gendom hierdoor dan extra belast worden", aldus de dijkgraaf. Verder wees hij erop dat van vee houders vaak het verzoek komt de berm niet aan te tasten. Dit wordt dan kenbaar gemaakt met het bord je „N.M." (Niet Maaien). Tenslote zei de heer Geluk dat het werk niet verwaarloosd mag worden. „Als de sloten niet worden onder houden, voorspel ik ongelukken". Na afloop "van deze algemene ver gadering werd een gezamenlijke maaltijd gebruikt in het „Huis van Nassau". In de middag werd een be zoek gebracht aan de Deltawerken. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1