.MEESTER' GERRITSE TE NOORDGOUWE VIJF-EN-TWINTIG JAAR ONDERWIJZER Wordt de Concertzaal door uitzinnige ïans bestormd? STREEKNIEUWS Filmkring „Ziejook" houdt a.s. weekend in Concertzaal filmfestival rond Bergman DE HEER J. M. BERREV0ETS VEERTIG JAAR WERKZAAM BIJ KONINKLIJKE ZEELANDIA „Dit doe ik graag!" 4 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NOORDGOUWE, 6-6. „Meester" G. Gerritse uit Noordgouwe kreeg op Eerste Pinksterdag eindelijk de kans oin „De Wolven" van H. H. Kirst te lezen. Daartoe zat hij 's ochtends om half zes al in zijn tuin en hield hij zich die dag bewust afzijdig van de „buitenwereld", 's Avonds om zes uur was het boek uit. Zoii dag-voor-zichzeif is een uni cum in het leven van het hoofd van de Noordgouwse lagere school. Het dorp. de kinderen, zijn liefhebberij en, houden deze vrijgezel doorgaans dag-in-dag-uLt bezig, tot zijn grote tevredenheid overigens. Ook buiten schooltijd zoeken zijn leerlingen hem graag op in zijn bungalowtje tegenover de school. „De baan op" Miaester Gerritseis een rustige inan. kalm als de Zeeuwen, hoewel hij uit Den Haag afkomstig is. Vijf-' entwintig jaar geleden zag hij Noordgouwe voor het eerst. Na het- behalen van zijn onderwijzersakte, in 1954, vernam hij van vakatures in Zeeland, want „ook toen waren er weinig banen in het onderwijs." Noordgouwe was van zyn lystje het eerste dorp, dat hy toen aandeed. en ook het laatste, want hy begon er in september. Het >vyde land trok hem aan. „Je weet waar je bent" en over de bevolking: „We zaten blik baar op dezelfde golflengte." Dat kan hij rustig zeggen na die 25 jaar, want hij is geliefd in hel dorp, hij is daar - hoe kan het an ders - een begrip. Hij is ook geens zins van plan om weg te gaan: „Ik word hier vertroeteld", zegt hij te vreden. Verwennerij Hij werd zelfs ^.o verwend, dat het enige jaren geleden -.voor hem zelf .althans. - de spuigaten uitliep. Twaalf keer per,, week warm eten is ook wel wat veel, en' een .gewicht van._oyer dehonderd kilo., was», ook niet de bedoeling. Vandaar dat meester Gerritse die.overigens aller hartelijkste uitnodigingen voor' een groot deel gingafslaan en thans voornamelijk gebruik maakt van de Dansen in de bioskoop Heden (donderdag) avond, draait evenals zaterdagmiddagen zondag middag en -avond de film „Grease" in de Concertzaal. Een voor de Concertzaal-bioskoop groot aantal voorstellingen van één film. Dat is begrijpelijk, want Travolta en „Olijfje" zijn natuurlijk bijzonder populair bij het „jonge volkje". „Saturday Night Fever" moest m het afgelopen najaar zelfs geprolon geerd worden, wait voor Zierikzeesc begrippen een unicum is. Er was zo veel animo voor die film, dat tijdens de eerste voorstellingen de toegangs deur ontzet raakte door toedoen van al te opdringerige fans. Bovendien, zo zal de bedrijfsleiding hebben ge dacht. zullen er ook wel een flink aantal toeristen naar de film gaan. Geluwd Of het bij „Grease" net zo druk wordt als bij „Saturday Night Fe ver" is ntauurlijk een (klein) gokje; het zal wel, maar toch lijkt de Tra volta-rage iets te zijn geluwd: „Star dom" berust vooral tegenwoordig - op in de publiciteit komen en erin blijven en noch de bioskoop noch de hitparade is al in maanden door Travolta „bezocht". Hij weigerde zelfs enkele filmrollen cn irok zich terug uit de opnamen van „Moment to Moment". (De gezondheidstoe stand van pappie Travolta liet zwaar te wensen over. zo motiveerde hij de- zo manoeuvre). Of de door de TROS van stal ge haalde tv-serie „Mr. Kotter" het vuurtje voor Travolta aan kan hou den Is ook maar de vraag. Misschien ook en dat is een heel andere mo gelijkheid - worden Travolta's films nret meer zo bestormd als een half jaar geleden, omdat de fans hun idool nu ongeveer wekelijks via de buis „thuis" krijgen bezorgd. Mis schien ook zijn ze al op hem en op Olivia uitgekeken, want „steekvlam- mende" rages zijn gauw uitgewoed Dit zijn natuurlijk allemaal maai speculaties en wat er met Travolta's populariteit gebeurt Is uiteraard ook niet zo erg belangrijk. Belangrijkste vraag van de bedrijfsleiding van de C oncertzaal-bioskoop is ongetwijfeld of de fans, die de film allang en min stens een keer in een andere plaats zullen zijn gaan zien, nog fan ge noeg zijn om zich voor deze ge legenheid naar de Paardenstraat te reppen. Verhaal Over de film zelf is eigenlijk wei nig te zeggen (anders was dat al eer der in dit stuk gebeurd). Er wordt in gedanst, dat weet iedereen onder hand. En ch,er wordt in ge danst, en, eh, het verhaal gaat over dc amoureuze perikelen van twee Amerikaanse middelbare scholieren. Wat gebeurt er dan precies? Wel, zij Worden dus verliefd op elkaar en het raakt „aan". Ze krijgen ruzie en hel gaat „uit". Maar ze leggen het weer bij en hel raakt dan weer aan. En dan, ch. raakt het toch weer uil en, eh, weer aan, weer uit, aan, uit, aan - wie zit er met zijn tengels aan de lichtknop? Uiteindelijk houdt dc film maar op. precies op het moment dat het weer (eigenlijk: nog) aan is, want ze kun nen anders wel bezig blijven. En zo heeft de film toch nog een „happy ending"; zij het wat dubieus, want als de film iets langer had geduurd was het weer -juist.' Vriendelijk verzoek daarom aan dé operator Om nog voor het einde de zaallichten te ontsteken, want jé weet maar nooit of je op tijd bent. Overigens zal die operator daar geen kwaaie gezichten mee kweken, want de „geroutineerde bioskoopganger" is al voor hot eind van élke film de zaal uit. tegenwoordig. Het lijkt ten slotte voor menigeen een opluchting als de „rit" weer Is uitgezeten. Wat een zelfkwelling moet „even een filmpje pikken" toch op die manier zijn! Maar dat Is weer oen ander verhaal. diensten van zijn huishoudster-aan- de-ovorkant. Van groot naar klein Toen de heer Gerritse in Noord gouwe te werk kwam, was dat nog in het oude schoolgebouw (eertijds gelegen naast het huis van dokter Lodiers, waar nu de Kloosterweg is) en was het „een grote school met vier leerkrachten". Omdat Noord gouwe droog was gebleven tijdens de watersnood werkten er toen veel huisvaders aan de wegenbouw en de dijken. Nu zijn er 36 leerlingen op deze tweemans-school en sinds ruim tien jaar is mieester Gerritse er hoofd. Juist deze week kreeg hij bericht dat het vereiste aantal leerlingen voor een tweemans-bezettitig Lussen de 23 en 50 moet liggen. Wat denkt hij van de toekomst van „zijn kleine school in een kleine kern." „Ik kan er geen zinnig woord over zeggen", wacht hij rus tig af, „met de kommissie kleine scholen en kleine kernen zal het zo'n vaart niet lopen. Het leerlingenaan" tal wordt overal minder, ook ;n de grote steden Toch is de heer Gerritse bezig met deze problematiek o.a. in de werk groep Kleine Scholen van de Stich ting Samenlevingsopbouw, die on langs van start ging. „Nog voordat ik hier op school kwam had ik al over onderwijs ver nieuwing gehoord", voegt hij daar nog aan toe, „en dat is zo 25 jaar doorgegaan. In feite is er in die tjjd niet eens zoveel veranderd, behalve dat er nieuwe vakken in hetzelfde tijdschema moesten worden inge voegd". Klompjes 1 Bovendien was er bij zijn komst, toen de klompjes nog in keurige rij en in de gang stonden, geen pauzè en was er op woensdagmiddag oo£ school. „Je kon toen veel meer doen aan taal en rekenen", is zijn mening. De tjjd die er nu voor staat vindt hij veel te weinig. Hoewel hij het belang van de „nieuwe" vakken, onder dn- dere verkeer, benadrukt. Ook in zijn vrije tijd is meester Gerritse veel mat schoolzaken bezig. Zo meldt hij duizenden „onverstan dig veel" uren van bijles geven voor het overgrote dëel pro deo, ook aan oud-leerlingen die het in den be ginne wat moeilijk hadden op de middelbare school. Aktief Ook in de nieuwe dorpsraad, waarvan hij voorzitter is, gaat „machtig veel tijd zitten", hij is penningmeester van' de Vereniging van Onderwijzers en' Onderwijzeres sen op Schouwen-Duivela'nd, lief hebber bij de Vliegklub Schouwen- Duiveland met radiografisch be stuurde zweefvliegtuigjes, verzamelt postzegels, repareert onder .andere Friese staartklokken en horloges, en restaureert zijn oude molentje uit Zierikzee, dat in de tuin te pronk staat. Duits Ook vertaalt hij graag uit zijn ge liefde taal: het Duits. Zyn aspiraties tot lesgeven aan een middelbare school, die hij eer" tyds wel bezat, zyn verdwenen na dat hy in Goes was ingevallen aan het Christelijk Lyceum. „Te eenzijdig lesgeven aan vaak ongemotiveerde leerlingen", zegt hij daarover, maar vult daarbij aan, dal' hij er misschien een andere kijk op zou hebben gekregen als hij er lan~' ger was gebleven. Zyn laatste opmerking verduide lijkt de voornaamste reden: „Dit doe ik graag!", en zün wyds armgebaar omvat zyn school, zyn leerlingen en de mensen van Noordgouwe. OOSTERLAND „De Vlinderklapper" Onder de naam „De Vlinderklap per" verscheen de periodiek van de Ds. J. Boogermanschool en de Chris telijke school voor Reformatorisch kleuter- en basisonderwijs. Het schoolbestuurslid de heer C. Meerman schreef het eerste arti kel, getiteld „Christelijk", waarin de schrijver uiteenzette het doel en en streven van het Christelijk on derwijs. Het schoolhoofd de heer D. Morks schreef een korte meditatie over het onderwerp „Het feest dei- eerstelingen". Voorts de mededelingen dat de zomervakantie loopt van 7 juli tot 17 augustus en de schoolreizen zul len plaats vinden op woensdag 13 juni. Een leuk artikel van mejuf frouw C. de Visser, onderwijzeres, over het schoolonderwijs rond het jaar 1.900, geïllustreerd met enige oude foto's. Veel bijdragen van leer lingen uit alle klassen, sommige verlucht met fraaie krijttekeningen van Peter Morks. Vervolgens wat raadsels en een afscheidswoord van onderwijzeres mejuffrouw A. Rot tier, die wegens haar aanstaand hu welijk de school heeft verlaten. De laatste bladzijden van de krant zijn van de kleuterschool gevuld met wat raadsels en de mededeling dat dit jaar 20 kleuters de school gaan verlaten. Een leuke uitgave van „De Vlinderklapper" die zijn naam ont leent. aan de symbolische stenen aan de voorzijde van het schoolge bouw. BRUINISSE Vissen naar mosselzaad in Waddenzee Vorige week konden de mossel- kwekers, die intensief bezig zyn de Waddenzee af te speuren om mossel zaad te vinden, kiezen tussen het Friese Wad, waarop ze al drie we ken hadden gevist en het Groninger Wad, dat voor de eerste keer werd opengesteld. Het feit dat het zaad van het Gro ninger Wad alleen mag worden uit gezaaid in Zeeland, was voor velen aanleiding toch maar op het Friese Wad te blijven, omdat zij in Zeeland geen grond hebben om het zaad uit te zaaien. Na de eerste week, waarin de vangst op het 'Friese Wad nog wel mee viel, bleek de faktor geluk een steeds grotere rol te gaan spelen. Er ligt hier en daar op het uitgestrekte wad nog wel wat zaad, maar als de korren vol of halfvol worden opge haald, zijn anderen direkt paraat om op dezelfde plaats ook hun geluk te gaan 'beproeven. Stuurgroep is niet meer nodig De Stuurgroep Kunstmatige Ver waterplaatsen Mosselen is opgehe ven. Deze Stuurgroep werd inge steld in 1972, toen iedereen nog dacht dat de Oosterschelde met een dichte dam zou worden afgesloten, waardoor de natuurlijke verwater plaatsen bij Yerseke verloren zou den gaan. Nu de Oosterschelde open blijft, met een doorstromingsopening van 14.000 m2, denkt men deze ver water plaatsen te kunnen behouden, al denken de mosselhandelaren zeker niet met de regering mee. Maar de ministers Van der Stee (landbouw en visserij) en Tuinman (verkeer en waterstaat) zien geen taak meer voor de betreffende kommissie, die tot taak had advies uit. te brengen over de wijze waarop konsumptie- moSselen zouden kunnen worden verwaterd en over de plaatst en) waar dat zou kunnen geschieden. Zoals bekend is, is het proefsta tion „Het Horntje", waar deswege proeven werden genomen, al eerder gesloten. Vernielingen en dieistal Een dezer dagen werd bij de poli tie aangifte gedaan van vernielingen en diefstal in de doucheruimtes van Aquadelta te Bruinisse, die plaats vonden in de nacht van 4 op 5 juni tussen 20.00 en 07.30 uur. In de he- rendouchéruimtes werd f 30,aan kwartjes uit de warmwaterauto maat ontvreemd, in de damesafde ling f 45,Een toiletpot werd ver- ZIERIKZEE, 5-6. De Zweedse cineast lngmar Bergman maakt sinds het begin van de jaren vijftig films waar eigenlijk niemaéid „omheen'' kan, geen cineast en geen cinefiel. Schouwen-Duiveland is echter, als het bestuur van de Filmkring „Ziejook" het bij het rechte eind heeft, goed deels verstoken gebleven van Bergmans meesterlijke, maar toch moeilijk toegankelijke geestesprodukten. v Daar gaat echter deze week verandering in komen. Dezelfde Filipkring „Ziejook" heeft namelyk voor vrijdagavond 8 en zaterdagavond 9 juni een mini-festival rond de Zweedse regiseur georganiseerd, dat gehouden Wordt in de Zierikzeese Concertzaal. In totaal zullen vier van diens films, uit ver schillende perioden in zyn artistieke loopbaan, worden vertoond. doorgrondelijk, een mythe, ongrijp baar; iets wat men als een godde lijke genade mag ontvangen, zonder dat men zelf ook maar iets in de hand heeft. Het samenkomen van mensen in een liefdesrelatie is voor Bergman eens te meer van belang, wegens zijn preoccupatie met de kommunikatie, een van zijn hoofdthema's. Het ging hem daarbij in zijn vroegere werk voornamelijk om de kommunikatie van de mens met God; later meer om die tussen de mensen onderling. Achtereenvolgens zijn dat „Het Zevende zegel", „De grote stilte" (beide oP vrijdagavond), „Schreeuw zonder antwoord" en „Het slangeëi" (zaterdagavond). Deze vier films be strijken een periode van ongeveer 22 jaar; van 1955 tot 1977. Bekendheid Bergman, wiens laatste werkstuk Herfstsonate" momenteel in de Ne derlandse bioskopen draait, zal bij. het grote publiek het bekendst zijn geworden door zijn eerste (en voor lopig laatste) televisieserie „Scenes uit een huwelijk", die een kleine twee jaar geleden ook op de Neder landse buis te zien was. Recentere films als „Face to Face,, („Van aan gezicht tot aangezicht") „Cries wit hout Whispers (Schreeuw zonder ant woord)", „Die Zauberflöte" en het „Slangeëi" hebben meer publiek ge trokken dan zijn vroegere films. Metafysisch Ernst lngmar Bergman werd op 14 juli 1918 in. het Zweedse Upsala geboren als zoon van de plaatselijke Evangelisch-Lutherse predikant. Het milieu waarin hij opgroeit blijkt later van groot belang te zijn als het erom gaat zijn op het eerste gezicht raadselachtige filmbeelden te be grijpen. Bergman heeft namelijk lang geworsteld met zijn godsdien stige opvoeding en met de vraag of God wel of niet bestaat. Deze geloofskrisis is - gelet op de metafysische vragen in, de thema's van, en de ideeën achter veel van zijn werkstukken - nog steeds niet be ëindigd. Liefde In de ongeveer 30 films die Berg man in de periode 1948-'78 vervaar digde, tracht hij inzicht te geven (en zelf te verwerven) omtrent de grens situaties van het leven; tevens neemt hij de bijna onmogelijke taak op zich antwoorden te geven op de vragen die de menselijke existentie-oproept. Een belangrijk thema van hem is de liefde, terwijl zijn visie daarop die christelijke opvoeding verraadt. Want de liefde is voor Bergman on- nield, deuren werden beklad en ver nield. De totale schade bedraagt f 1550,Van de daders ontbreekt ieder spoor. Aanrijding Dinsdag.5 juni vond op de Rijks weg 18 te Bruinisse een aanrijding tussen twee personenauto's plaats. Een lesauto reed over de Rijksweg 18 en werd feitelijk bestuurd door J. A. P. uit Zierikzee en juridisch bestuurd door F. L. J. B. uit Zierik zee. Door een ingreep van B. voor een van rechts naderende auto, stop te de instruktiewagen. Hierachter reed P. J. T. J. uit Breda, deze reed waarschijnlijk te kort op de leswagen zodat J. op de achterzijde van de leswagen klapte. Beide voer tuigen liepen materiële schade'op. ROTTERDAM. De Russische-Jood se theoretische fysicus Victor Stern, die vorige maand Israël niet mocht verlaten wegens een belastingschuld, komt nu toch naar Nederland. Eind deze week zal hij, zo deelde de Eras- musuniversiteit in Rotterdam woens dag mee. naar ons land reizen. ZIERIKZEE, 1-6. Vrijdag 1 juni werd liet jubileum gevierd van dc heer J. M. Berrevoets, die - zoals reeds eerder gemeld - op die dag veertig jaar in dienst was by Koninklijke Zeelandia. Vrijdagochtend mocht de heer Ber revoets, uit handen van burgemeester Th. H. de Meester, de zilveren ere medaille in dc Orde van Oranje Nassau ontvangen. Vrijdagavond kwamen direktic en medewerkers van Zeelandia ip hotel „Mondragon" bijeen om de heer Berrevoets geluk te wensen. In zijn toespraak memoreerde de heer M. Dooleman HJzn.. algemeen direkteur, de loopbaan van de heer Berrevoets. De jubilaris begon als medewerker op de huisdrukkerij en was van 1946-1948 werkzaam voor het bedrijf in Gouda. Teruggekomen in Zierikzee begon zijn werk zich meer en meer toe te spitsen op de fotografie, in welke funktie hij veel belangrijk werk heeft verricht. Manchetknop Ter gelegenheid van dit jubileum overhandigde de heer M. Doeleman hem een paar gouden manchetkno pen. waarop aangebracht het Zee- landia-insigne. terwijl de dank voor alles wat de heer Berrevoets voor Zeelandia heeft gedaan mede werd onderstreept door een envelop met inhoud. Mevrouw Berrevoets ontving een fraaie doos bonbons. Hierna kreeg dc lieer R. Binnen" djjk. voorzitter van Zeelandia Ont spanning het woord. Hoewel de heer Binnendijk nog maar enkele jaren met de heer Berrevoets samenwerkt onderstreepte hy graag de mening van zijn kollega's. die de jubilaris als een prettige en gewaardeerde mede werker kennen. Namens alle kolle ga's overhandigde hij een bijdrage voor zijn foto-uitrusting: een o»m- puterflitscr. De heer K. E. Rasmussen, adj. di rekteur van Emulsion Holland B.V. welk bedrijf nauw verbonden is met Koninklijke Zeelandia, onderstreep te zijn felicitaties met het aanbieden van een boormachine. In zijn funktie van direkteur sprak de heer F. Zuidweg namens E.A. van Esso's Fabrieken B.V. in Rotterdam. dochteronderneming van Koninklij ke Zeelandia. Projektielafrl „Voor het fotograferen van ban ketwerk hebben wij nooit tevergeefs een beroep op u gedaan", aldus spreker, „waarom wij onze geluk wensen graag willen doen vergezel len van een voor u passend ge schenk: een projektie-tafcl." De rij van sprekers werd gesloten door de heer H. J. Doeleman, direk teur van Zeelandia. die de jubilaris een fraaie klok aanbood. Deel uitmakende van een klein komité dat de redaktie vormt van het voorlichtingsblad van Zeelandia voor de bakkery. genaamd „De Klok" dankte spreker dc heer Berre voets voor zjjn bijdrage. Het verschijnen van „De Klok" be., tekent vele maanden van voorberei ding, waarbij meestal op de valreep nog ideeën moeten worden gereali seerd. Foto's moeten dan vaak in korte tijd op tafel komen, maar de heer Berrevoets heeft wel bewezen, dat dit aan de kwaliteit van de foto's geen afbreuk behoeft te doen. De heer Berrevoets dankte 1en- slotte allen voor hun aanwezigheid. Angst Een ander thema is de vraag naar het waarom van het menselijk lijden, en dan vooral het lijden onder (de) angst. In „Het Slangeëi" bijvoor beeld domineert een voortdurend aanwezige sfeer van angst en be klemming. Het is typerend voor Bergman om gestalte te geven aan gevoelens van vervreemding, verve ling, eenzaamheid, verlatenheid en absurditeit, gevoelens die hij vaak aangeeft met zeer persoonlijke sym bolen. Een voorliefde heeft hij voor fi guren als clowns, zwervers, ander zins ronddolenden, magiërs, gooche laars en jongleurs, die vaak tot sym bolen worden gemaakt, van het „los zijn" van de maatschappij, de mate rialistische wereld, waaraan zovelen zich tot benauwenis van enkelingen kon formeren. Na-oorlogs kunstenaar Bergman is door zijn thematiek en .zijn persoonlijke benadering een ty pische vertegenwoordiger van de na oorlogse generatie. Zijn meesterschap blij kit uit de wijze waarop hij zijn thema's uitwerkt: bijna - zoals let- terlijk in „Het zevende zegel" - als „stukken" waar het om gaat isoleert een „aanva(l)t" en daardoor duide lijkheid schept in een bepaalde si tuatie. Niettemin eindigt Bergmans spel doorgaans in een pat-stelling: hij kan zijn tegenspeler niet verslaan, ofte wel: de mens blijft uiteindelijk machteloos. Of, nog anders: Berg man itoont door zijn artistieke mees terschap dat hij, noch enig ander mens, een grootmeester is als het er om gaat vragen van ons bestaan te beantwoorden. Degene die dat wel zou kunnen is de grootmeester die Bergman zo lang heeft gezocht, (o.m. in „De grote stilte") maar aan wie hij toch niet gelooft. De kunstenaar blijft achter als mens, - maar het is wel duidelijk dat de mens Bergman een zeldzaam groot kunstenaar is. „Moeilijk" Het „Ziejook'-bestuur erkent, in de door hen samengestelde festival- krant, dat hij het de Filmkringleden en andere geinteresseerden niet ge makkelijk maakt, na een seizoen met een programma van toch wel moeilijke films. Alle vier de festival films bekijken valt nu niet meteen onder de kategorie licht amusement. „We konden echter de figuur Berg man niet passeren", zo meent het be stuur. Volgend seizoen Overigens zal. zoals bekend, het programma van het seizoen 1979-'80 voor de helft door leden en bezoekers zijn samengesteld. Een enquête die door het bestuur is gehouden wees de zes „keuze-films" op het volgende programma uit. Deze zijn: Annie Hall" van Woody Allen, Scolo's „Una giornata particolare (Een bijzondere dag)"; „Monty Python and the Holy Grail", Bunuels „Belle de Jour', „La Denlellière (De Kantwerkster)" van Goretta en „Don't look now" van Roeg, welke tussen 7 september en 21 december zullen worden vertoond. Men kan uit deze keuze konkluderen. dat de leden van „Ziejook" gekozen hebben voor iets „gemakkelijker" programma. Voor aanvangstijden i.v.m. het fes tival: zie onze agenda; kaarten zijn trouwens enkel aan de zaal verkrijg baar, er zijn ook passepartouts). lngmar Bergman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4