v\é\G\ó Het laatste grote werk aan de zeeweringen vordert gestaag Belangstelling van heinde en verre voor de paardenmarkt Amerikaanse luchtruim gesloten voor alle DC-10's Krat f5v Cs DE ZIERIKZEESCHE COURANT Waterschap Schouwen-Duiveland Traditie in Zierikzee Gasbesparing door stadsverwarming NU ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 juni 1979 I35ste jaargang Nr. 22516 WAARIN OPGENOMEN (1797 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda" Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zea ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24.95, per jaar 95,15. Losse "ummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W in dit nummer: Klubhitis WIK tóch peuter speelzaal ZIERIKZEE, 6-6. Het verhogen en verzwaren van de zeewering van de Zuidhoek en de Gonweveerpolder, alsmede enige gedeelten aan de Zuidkant van de pol der Schouwen is het laatste grote werk aan de zeewe ringen voor de komende jaren. Er bestaat goede hoop dat het werk voor begin van het „stormseizoen" ge reed zal zijn. Deze mededeling deed dijkgraaf A. M. Geluk woensdagmorgen in 's Landskamer tijdens de algemene ver gadering van het Waterschap Schou wt n-D ui vela nd. Dit werk aan de zeeweringen wordt uitgevoerd door Gebrs Romers B.V. voor een bedrag van f 5.265.000,- exkl. b.t.w. De dijkgraaf zei dat met grote persleidingen zand werd gespoten langs de Vierbannen en Gouweveer- polder en dat hier met het profileren snel een begin zal worden gemaakt, terwijl in de Zuidhoek binnenkort met het spuiten zal worden begon nen. Hoofdingeland de heer W. A. Kuy- per deelde mede, dat bij de omwo nenden in dit gebied ongerustheid is ontstaan over de grote hoeveelheid zout water, dat bij de uitvoering van dit werk de polder is binnengeko men. „We zijn bezorgd over de na weeën", aldus de heer Kuyper. Sterke waterdruk De heer Geluk bevestigde dat door de sterke waterdruk welèens veel zout water in de sloot heeft gestaan. Met aparte slangen werd getracht dit weg te malen. Verder wees de dijk graaf op het feit, dat gewerkt moet worden met enorm sterke materia len, die in korte tijd geweldige hoe veelheden zand en water kunnen spuiten. Hij zei dat het waterschap de eventuele schade aan het gewas zal volgen. Als deze schade aantoon baar is, zal vergoeding van het wa terschap plaatsvinden. Het verhogen en verzwaren van de waterkering ter plaatse van de bebouwde kom te Bruinisse, noemde de dijkgraaf „een goed slot op de deur", dat op 22 mei jl. gereed is ge komen. Het werd uitgevoerd door A.S.D. voor een bedrag van f 1.386.000,exkl. b.t.w. Het aanbrengen van bestortingen op de onderzeese oever voor de Su- zanna's- en Kistersinlaag kwam op 2 april gereed. Hier werden 102.000 ton fosforslakken verwerkt. Het werk werd uitgevoerd door Dekker Zn. voor f 1.880.000, Tot de plannen van het water schap, die nog uitgevoerd moeten worden, behoort het maken van een Op de Zierikzeese paardemarkt ont braken ook de echte Hollandse klom pen niet. Het publiek keek er wel naar, maar of ze ook verkocht wer den (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) duinvoetverdediging aan het Noor- derstrand bij Renesse. Een karwei dat enkele tonnen gaat kosten. Het plan is voor subsidiëring voorgelegd aan het rijk. De heer Geluk deelde mede dat deze subsidie nog enige tijd uit zal blijven in verband met het feit dat het rijk er nog niet uit is hoe de duinprofielen eruit moeten zien met betrekking tot de Delta werken. Verwacht wordt dat deze duinvoetverdediging, evenals een stukje bij Westenschouwen binnen 1 of 2 jaar gemaakt zal zijn. Herzetting betonzuilen Het uitbreken en herzetten van betonzuilen op het Oosthavenhoofd van Zierikzee wordt uitgevoerd door firma Dc Klerk voor f 46.500. De ge meente Zierikzee draagt van de kosten. Het werk moet voor 1 au gustus gereed zijn. Hel aanbrengen van bestortingen op de kreukclbcrm en langs strek dammen voor de zeewering van on dermeer de Zuidhoek en Borrendam- me wordt ook uitgevoerd door firma De Klerk voor een bedrag van f 72.500. Verder zal deze firma ook betrokken zijn bij het uitbreken en herzetten van basaltglooiing in de dijkdistrikten Flaauwers en Vier bannen. De heer Geluk deelde mede dat er in de komende vier jaar nog meer werk aan de glooiingen uitge voerd zal moeten worden. Het plan voor het verbeteren van de Platte Capelledyk, Sluisweg, Galgeweg, Kempensweg en Zandweg werd op 6 februari ter goedkeuring en voor een bijdrage in de kosten van rente en afschrijving naar g.s. gestuurd. Tot op heden werd geen goedkeuring ontvangen. Ir. G. Kloos terboer kon wel mededelen, dat Prov. Waterstaat inmiddels een gunstig advies heeft uitgebracht. Goedkeuring van Prov. Water staat is er ook voor de plannen voor het verbeteren van de Middenweg, Braamsweg, Oosterweegje, Drei- schorsedijk en Helleweg. Er wordt echter overwogen de subsidie pas- per 1 januari 1980 te laten ingaan. „We worden dan .voor de vraag ge steld of we het werk ook een jaar moeten uitstellen in plaats van dit jaar te beginnen in verband met de financiële konsekwenties", aldus de heer Geluk. Niet-plan wegen Voor het verbeteren van de niet- plan wegen: Omloopsweg, Krijn Ka- relsweg. Groenweg (Middenschou- wen) Bootsweg en Groeneweg (Brou wershaven) werd reeds op 11 dec. 1978 verzocht om een bijdrage in de kosten aan de H.I.D. Landinrichting in Goes. Tot nu toe werd daarop geen antwoord ontvangen. De heer Kloosterboer zei dit jaar geen subsi die meer te verwachten en noemde het spijtig dat deze wegen derhalve voorlopig geen behandeling krijgen. „En zo werkt Bestek '81 zelfs door tot de Groene Weg in Middenschou- wen", merkte de dijkgraaf op. Het aanbrengen van slijtlagen op diverse wegen in het gebied van het waterschap is voor een belangrijk deel gereed. Het werk werd op snel le en goede wijze uitgevoerd door de Kon. Wegenbouw Stevin voor een bedrag van f 219.000. Wat betreft de ombouw van de rioolzuiveringsinstallatie aan de Boerenweg te Zierikzee tot een bio .\v - - -'C-V; i -guP -v \f:j£ logische zuivering deelde de heer Geluk mede, dat nog geen officiële goedkeuring is ontvangen maar dat uit de kontakten met provincie en het R.I.S.A. is gebleken, dat men deze ombouw een interessante oplos sing vindt. Het gaat hier om een tij delijke oplossing tot over ongeveer zeven jaar een geheel nieuwe in- ■lalatie, waarschijnlijk in Midden- schouwen, gerealiseerd zal worden. Men hoopt met deze tijdelijke oplos sing te bereiken dat er redelijk af valwater ontstaat in plaats van de rioolstroom, die nu de polder ingaat. Sommige materialen, die bij deze tijdelijke oplossing nodig zijn zullen ook gebruikt kunnen worden bij de nieuwe installatie. Aanvullend deel de de dijkgraaf nog mede dat de kosten per gezin op Schouwen-Dui veland voor de tijdelijke installatie op f 9,komen. ZIERIKZEE, 6-6. Talloze toeristen en plaatseli jke in woners brachten woensdag, ieder in zijn eigen tempo, een bezoek aan de Paardenmarkt. Deze markt is een traditie, die elk jaar opnieuw in ere wordt gehouden. In vergelijking met vroeger is er heel wat veranderd. Oorspronkelijk was de markt bedoeld om paarden te verkopen, tegenwoordig is een ruime keuze in dc artikelen, behalve in paarden. De paardenmarkt, toepasselijk ge legen aan de „marktstraten" Melk markt en Varremarkt bood niet veel nieuwe of bijzondere kramen. Net als op de weekmarkt waren ook gis teren groente-, stoffen-, kleding-, zuivel- en kitschkramen aanwezig. Met als enige uitzondering de plan- tenkraam, waar de planiten als war me broodjes verkocht werden. Het was dan ook geen geld, vijf (vrij grote) planten voor vijf-en-twintig gulden. Standwerkers De standwerkers trokken veel pu bliek. Vooral de man mcf de han dige huishoudelijke apparaten. Na een demonstratie van een uien-, komkommer- en wortel snij de:- hij over naar ..de grote brr. r Di luxueuzere uitvoerin4 is volgens ö«- standwerker een heuse concurrcn voor de Belgen. De oude fritessnijapparalcn kon den weg. want dit apparaat sneed in enkele seconden een aardappel in tal van mooie frietjes. „Zo mooi zelfs dat toen ik eert keer in België was hiermee, een Belgische heer rauw in hel frietje wilde bijlen", aldus de standwerker. Hij bracht bij de menigte al rap dc lachspieren in beweging en de nijapparaten gingen vlot van de hand. Kermis Op het Havenplein vermaakte de jeugd zich met een zeer kleine ker mis. De botsauto's waren zoals ge woonlijk de grote trekpleister. Voor de allerkleinsten was er dc mini- molen. Ook dc gebakkraam en die snoepkraam waren vertegenwoor digd om de feestvreugde kompleet te maken. WASHINGTON, 7-6. De Ameri kaanse Federale Overheid heeft woensdag het Amerikaanse lucht ruim voor alle DC-10's gesloten. In het buitenland in gebruik zijnde DC- 10's die op het ogenblik van het van kracht worden van het verbod al naar de Verenigde Staten onderweg waren, mogen landen. Wat betreft deze toestellen en de DC-10's uit het buitenland die al in de Verenigde Staten zijn, bepaalt de opdracht dat zij van het vliegveld waarop ze staan of landen, mogen vertrekken naar een plaats buiten de Verenigde Staten via een zo rechstreeks mogelijke route en zon der passagiers of vracht. De meeste buitenlandse lucht vaartmaatschappijen hadden hun DC-10's al aan de grond gezet, maai de federale overheid iri Washington heeft haar besluit genomen bij wijze van voorzorg. Sinds woensdag gold al een vlieg verbod voor vliegtuigen van dit type in talrijke Westeuropese lan den, waaronder Nederland, België, West-Duitsland, Ialië, Groot-Brit- tannië en de Scandinavische landen. DEN BOSCH, 6-6. Wanneer Til burg en Breda gebruik maken van het warme water van de kolenge- stookte elektriciteitscentrales van de Provinciale Noordbrabantse Electri- citeitsmaatschappij PNEM zal er jaarlijks 116 miljoen kubieke meter aardgas worden bespaard. Een en ander moet zijn beslag krijgen in het begin van de tachtiger jaren. Dat zei PNEM-directeur ir. J. van Rooij op oen perconferentie ter gelegenheid van het verschijnen van het jaarver slag van de PNEM over 1978. Advertentie PEP 12 flesjes 0,3 liter, afhaalprijs 395 KERKWERVE. Op een perceel van- de heer L. M. van der Wekken werd woensdagmiddag een regionale de monstratie met schoffelwerktuigen gegeven. Er bestond aardig wat be langstelling voor dit gebeuren, ge organiseerd door het Consulentschap voor Akkerbouw en Rundveehoude rij te Goes, de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting Schouwen-Duive land en het Instituut voor Rationele Suikerproduktie ie Bergen op Zoom. Vijf deelnemers demonstreerden vijf verschillende schoffelwerktui gen. De kwaliteit van het werk was daarom ook verschillend. Het valt moeiUjl; u> zeggen dat een of andere machine het beste werk leverde. Wel sprong uit de rij van vijf een werk tuig, dat niet vóór, maar achter de trekker was bevestigd. En dat is toch iets nieuws. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een land dal door de zee toordt bespoeld, is nooit klein. Keizer Wilhelm II Verwachting tot vrijdagavond: Vrij koel Zonnige perioden, ipiiar ook ten e n kele bui: min-mui.V Mnio aluren omstreeks 10 graden mi deint; tem pera turen circa 17 nraden -waklc tot matige westen wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperatuur: omstreeks 10 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 juni. Zon op 5.22. onder 21.56 Maan op 19.24, onder 4.31 Volle maan: 10 juni (14.14) HOOG. EN LA AG WATER Hoogwater Laagwater 8 juni 2.30 14.58 8.13 20.39 Springtij: 12 juni Temperatuur zeewater te Missingen: 15 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1