H.G.Freriksbv 01114-1710 C.J.V. „Samen Verder" gaat informatieboekje verspreiden Metaalrecyclingbedrijf Maxalloyd in Vlissingen gaat sluiten Nasleep ramp DC-10 Werknemers RSV-gieterij weer aan het werk Oorlogs materiaal naar Zuid-Afrika Protest tegen de korting op sociale uitkeringen Landelijk beoordeeld was het de natste lente in honderd-dertig jaar Airconditioning nodig? Over doelstelling en aktiviteiten Onderwijs vakorganisaties akkoord met samenvoeging van scholen I ZIERLRZEE, 1-6. Het Christelijk Jongeren Verhoud „Samen Verder" gaat volgende week een hoekje ver spreiden, waarin een overzicht wordt gegeven van wat een plaatselijke afdeling als het C.J.V. is, hoe zij tracht te werken en welk doel haar daarhij voor ogen slaat. Het C.J.V. Zierikzee bestaat nu al bjjna 90 jaar. Ongeveer vjjf-en- twintig jaar geleden was de vereni ging opgebouwd uit een mcisjesklub, een knapenvereniging, nog een meis jesvereniging en een jongelingsvcre" niging. Al deze groepen hadden hun eigen bestuur en leiding. Eerst werden de groepen onder 16 jaar tezamen ge bracht en in 1958 kwamen ook de ancjsre meisjesverenigingen en de jongelingsvereniging onder één be stuur. Pas na de viering van het 75- jarig bestaan in 1965 werd alles sa mengevoegd onder één bestuur en kreeg de gehele vereniging de naam „Samen Verder". „Deze naam heeft een nadere betékenis, nl. meisjes en jongens, spelend en werkend mee te geven dat zij samen ver kunnen en moeten met Jezus", aldus het C.J.V.- boekje. Eigen bibliotheek Voor de tweede wereldoorlog had de C.J.V. een bibliotheekje dat door allerlei beslommeringen in 't slop geraakte. In 1958 werd er weer ge start met een C.J.V.-bibliotheek die opengesteld werd voor iedereen, on geacht geloof of overtuiging. Na" 17 jaar met vrijwilligers te hebben ge werkt en het boekenbestand opge werkt te hebben van 400 naar 3000 boeken, ging die C.J.V.-bibliotheak op in de Stichting Gemeenschappe lijke Bibloitheekvoorziening Schou- wen-Duivélaiïd. Twee leden van het C.J.V. hebben thans zitting in het algemeen bestuur van deze biblio theek. Het C.J.V. is een organisatie, die zich beweegt op het gebied van het christelijk vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk. „Samen Verder" te Zierlkzec is een plaatselijke afdeling die is aangesloten bü het Landelijk Verbond te Driebergen die op haar beurt weer deel uitmaakt van de we reldbond Y.M.C.A. Onder het hoofd stukje „Wie en Wat is het C.J.V." wordt uitgebreid ingegaan op dc doelstellingen. De vereniging telt ruim 150 leden. Deze komen iedere week bij' elkaar op zeven verschillende-jongens- en meisjesklubs in de leeftijd van 9 l'ir 15 jaar eneen seniorenklub voor jongens- en meisjes vanaf 16 jaar. Alle klubs worden gehouden in het C.J.V.-jeugdgebouw in de Visstruat in Zierikzee. Verder is er ook nog de zogenaamde „Kontaktgroep". Deze komt eens in de zes weken bij el kaar. Het belangrijkste van deze groep is dat de kontakten tussen de personen, die het kader van de vereniging vormen, zoals bestuurs leden en leiding van de diverse klubs en oud-C.J.V.'ers en belangstellen den in stand gehouden worden. Aktiviteiten Een belangrijke klubaktiviteit is het jaarfeest. Op zo'n avond wordt door de leden van de diverse klubs een gezamelijk programma afge werkt (inleiding, dans, toneel, qui.':, verloting). Daarbij zijn ouders en belangstellenden van harte welkom. Het C.J.V.-boekje vertelt verder uil- Zo zag de Zuidhavenpoort er vroe ger uit, toen er nog geen ruim vier miljoen gulden nodig was om hem te restaureren, zoals de gemeente Zierikzee onlangs besloot. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) - gebreid over het kamp in Renesse, dat in 1972 in gebruik werd genomen en in de loop der jaren een ontmoe tingsplaats bij uitstek is geworden. Naast de overige aktiviteiten, die in het boekje uitgebreid aan dc or de komen, wordt uiteraard ook het een en ander vertelt over dc oude boot. In de zomer van dit jaar kun nen dc C.J.V.'ers dan ook voor dc eerste maal een schipkamp op eigen boot houden. Het ligt in de bedoeling om deze boot op dezelfde manier als met het kamp gebeurt, te verhuren zodat ook andere groepen, verenigingen, scho len e.d. voor een redelijke prijs fijn op vakantie kunnen. Het C.J.V. informatie-boekje wordt besloten met een drietal artikelen van de provinciaal jeugdwerkadvi seur, waarin hij iets vertelt over het C.J.V. in Zeeland, het landelijk C.J.V. het „wereldwijde" C.J.V. VLISSINGEN. 31-5. Het metaalrc- cyclingbedryf Maxalloyd gaat slui ten. De vakbonden hebben donder dag met dc direktie van het bedryf besprekingen gevoerd over een af vloeiingsregeling voor dc zeventien personeelsleden. Bij Maxalloyd een dochter van Grondmet B.V. in Rotterdam, en eigendom van het Oostenrijkse Trai Wacher Chemische Werke, werkt met grote verliezen. Het bedrijf dal- uit chemische afvalstoffen metalen terugwint ondervindt bovendien veel tegenwind van milieu-inspec- tie-aktiegroepen en omwonenden. Het bedrijf heeft, een tijd lang zon der hinderwetvergunning gedraaid en veroorzaakte veel overlast. Overplaatsing Het bedrijf zou naar het industrie gebied in Vlissingen overgeplaatst moeten, worden, maar dat is finan cieel niet haalbaar. Volgens FNV- districtsbestuurder A. Norendaal, heeft het bedrijf nauwelijks toe komstmogelijkheden meer, zodat met aan grote zekerheid grenzende waarschijnlijkheid tot sluiting zal worden besloten. Volgende week zal een ontslagaanvrage- voor de zeven tien personeelsleden bij het Arbeids bureau in Vlissingen worden inge diend. Het bedrijf zal dan nog tot sep tember blijven doordraaien om op drachten af te werken. NEW YORK, 31-5. Jane Sliatkin, familie van één van de slachtoffers van dc ramp met de DC-10 in Chi- cago, Lloyd Sliatkin, heeft een eis tot schadevergoeding van een mil jard dollar, te verlenen dor de vlieg tuigfabriek McDonnell Douglas, in gediend wegens „opzettelijke ver waarlozing". De weduwe van een Oostenrijkse passagier die erbij is omgekomen, heeft al een eis van 15,75 miljoen dollar ingediend. Het is de 35-jarige Inge Maria Ka'hl uit Eisenstadt, die haar man Hans Jürgèn heeft verlo ren en ook de fabriek die de motoren van de DC-10 heeft gebouwd, Gerie,- ral Electric, aansprakelijk stelt. Bij de ramp kwamen minstens 273 mensen om het leven. Onderzoeksteam naar huis MIDDELBURG, 31-5. Dc honderd werknemers hebben donderdag aan het eind van de ochtend het werk by de RSV-gietcry in Middelburg weer hervat. Dit gebeurde nadat de direktie het Zwitserse onderzoeks team naaf huis had gestuurd. Het onderzoeksteam van Night and Wegenstin zou donderdag starten met een reorganisatie-onderzoek om tot concentratie te komen van de RS V-gieterijen in Amsterdam en Middelburg. De werknemers hadden aan de poorten van het bedrijf di verse spandoeken opgehangen. Volgens ondernemingsraadsckre- taris Jilleba is het personeel van de RSV-gieterij in Middelburg het niel eens met het onderzoek, omdat de raad van bestuur van RSV al twee jaar geleden bij de opening van de nieuwe gieterij in Middelburg had besloten dat alle gieterij werkzaam heden van het concern in de gieterij van Middelburg geconcentreerd zou den worden. Deze gieterij kwam twee jaar geleden tot stand na een fusie tussen drie gieterijen. „Het valt ons nu wel koud op liet dak dat alsnog een reorganisatieon* derzoek wordt gestart, waarby ook de positie van dc Middelburgse gie- tcry weer ter diskussie wordt ge steld, aldus de heer Jilleba. Voor 25 jaar.... ADVERTENTIE. Koekoeksklok ken zo juist ontvangen de nieuwste modellen prijzen vanaf f 19,75; hor logeband roestvrij staal voor dames en heren f 2,45. OOSTERLAND. Men is thans druk bezig de funderingen te leggen van de geschenkwoningen die zul len verrijzen aan de nieuw aan te leggen Corridorweg Oudheiligenweg Sint Joostdijk. BRUINISSE. De grote zandzuiger „Ahoy" die men vorig jaar bijna de gehele zomer aan het werk kon zien en die een zo groot aandeel had in het dijkherstel op het eiland Flak- kee, is opnieuw in de Grevelingen verschenen.. Thans zullen het voor namelijk de dijken van Schouwen- Duiveland zijn, die met het door de „Ahoy" gezogen zand zullen worden verhoogd en hersteld. SCHOUW EN-DU IV ELAND. Op 1 Juni zal de heer J. B. de dienst Schouwen Goeree weer beginnen. Twee boten worden in de vaart ge bracht, waarvan ér één te Scharen- dijke en de ander te Ouddorp wordt gestationeerd. Te Scharendijke komt de Alvina Josina" en de „Olga" te Ouddorp. Het ligt in de bedoeling tijdens het hoogseizoen driemaal te varen. OOSTERLAND. De heersende warmte in combinatie met de grote droogte maakt dat de veldgewassen hieronder zeer te lijden hebben en weinig groei meer vertonen. Hope lijk zal er spoedig regen komen, an ders zal de pogst mede tengevolge van de zoute gronden, ver beneden het middelmatige blijven. UTRECHT/ROTTERDAM, 1-6. De Vervocrsbonden FNV zyn er achter gekomen dat donderdag bij het con- taineroverslagbedryf Europe Con tainer Terminus in Rotterdam tien ton camouflagenetten zou worden verscheept met bestemming Zuid- Afrika. Omdat ons land een VN-resolutie heeft ondertekend warain wordt be paald dat via Nederland geen oor logsmateriaal naar zuid-Afrika mag worden verzonden hebben de bonden de Economische Controledienst inge schakeld. Tevens vond donderdag een gesprek plaats tussen de bonden en het betrokken personeel. De netten zijn afkomstig van het Duitse bedrijf Von Netzen-U-Wirk- waren in München-Gladbach en hadden bestemming Port-Elisabeth. Ze zijn vooralsnog in Rotterdam De direktie van het Rotterdamse blijven steken. terminalbedrijf heeft het personeel van de desbetreffende loods waar de voor zuid-Afrika bestemde camou flagenetten liggen opgeslagen de op dracht gegeven om het karwei niet aan te pakken. Wat er nu verder met de camou flagenetten gaat gebeuren, is de ver- voersbonden niet bekend, aldus de vakbondswoordvoerder. DEN HAAG, 1-6. De regeling van scholen voor kleuter-, lager en bui tengewoon lager onderwys heeft de instemming van dc onderwijsvakor ganisaties. Ze is een samenvattend geheel van voorzieningen en voorwaarden, al dus het ministerie van onderwijs en wetenschappen. De regeling wordt binnen enkele weken alle betrokken scholen toegestuurd. Volgens deze fusieregels wordt al le leerkrachten, met uitzondering van de hoofden en hoofd leidsters in het eerste jaar een gelijke funktie gegarandeerd als ze op 31 december en 31 juli voorafgaande aan de sa menvoeging in vaste dienst waren bij de opgeheven school of scholen. De hoofden en hoofdleidsters van opgeheven scholen houden hun vroe gere salaris zolang zij als onderwij zer, onderwijzeres of leidster blijven aangesteld. Een ex-hoofd wordt bij voorrang eventueel tot plaatsvervan gend hoofd benoemd. ZIERIKZEE. De streekarchivaris van Schouw en-Duiv eland, de heer W. H. Keikes heeft enkele mededelingen gedaan betreffende de opgravingen bij de Grote Kerk. Op een diepte van ongeveer drie-en-een halve meter is het eerste metselwerk tevoorschijn gekomen, bestaande uit dertiende-eeuwse funderingsrestanten. Het is onbekend of de restanten van muurwerk of van een pilaar zijn. De „bodemonderzoekers" zijn gevorderd tot het midden van het Kerkplein waar Zeeuwse moppen tevoorschijn kwamen met een lengte van dertig centimeter. De vondsten hangen nog te los aan elkaar om precies te kunnen zeggen wat er zich allemaal in de bodem bevindt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROTTERDAM, 1-6. Naar schatting honderd demonstranten trokken donderdagavond door de Rotterdam se binnenstad om te protesteren te gen het regeringsvoornemen om per 1 juli de styging van de sociale uit keringen tc verlagen. Tevens uitten zij ihun onvrede met de plannen om, door middel van een bijdrage voor onder andere het ver krijgen van medicijnen of specialis tische hulp, toch een eigen risico in de ziektekosten in te voeren. De demonstratie werd georgani seerd door de Algemene Nederlandse Invaliden Bond en het Rotterdams WAO-comité. Onder de deelnemers bevonden zich ook vertegenwoordi gers van het Comité Marokkaanse Arbeiders in Nederland, die aan dacht vroegen voor de slechte soci aal-economische positie van buiten landse arbeiders die in Nederland arbeidsongeschikt raken. Bijna 250 millimeter regen GORREDIJK, 1-6. „Voor liet eerst na 1970 heeft Ne derland een voorjaar beleefd, dat nu eens niet geken merkt werd door veel noordelijke winden en schraal weer". Aldus de door de NCRV-radio bekend gewor den weerman Hans de Jong in Gorredijk. Het woensdag aflopende zoge naamde meteorologische seizoen is landelijk beoordeeld het natste ge weest sedert 1849: het eerste jaar waarin dc gemiddelde hoeveelheid regen voor Nederland kon worden berekend. BEIROET. De V.S. zijn nu de voornaamste vijand van het Pales tijnse volk, zo heeft de leider van de PLO, Arafat, donderdag ver klaard. Hij lede verband tussen de verklaring van president Carter dat een eventuele Palestijnse staat een „destabiliserende kracht in het Mid den-Oosten" zou zijn en de recente aanvallen van Israël op Zuid-Liba- non. „Dit Amerikaanse plan wil Zuid-Libanon afsnijden en dc Pales tijnse revolutie liquideren", zei hij. Advertentie 11ei we»eK) I airconditioning Bel de vakkundige Carrier dealer^ snelle levering vakkundig advies gunstige prijs ruim assortiment vrijblijvend begroting Van den Abeelestraat 7.4307 BM Oosterland (Z) Hel voorlopige eindcijfer, gemeten sinds 1 maart van dit jaar, komt er gens tussen de 240 en 250 millimetei te liggen. Normaal is 136 millimeter. Dit gaat ver uit boven het tot dus ver geldende record op naam van de lente van 1965, te weten 218 milli meter (plaatselijk in Nederland viel er toen zelfs 300 millimeter regen), aldus weerman Hans de Jong, geke ken naar oudere waarnemingen vanaf 1735 in Zwanenburg blijft het voorjaar van 1756 met 285 millime ter regen de absolute recordhouder. Dc appreciatie van dc overvloedi ge neerslag, aldus Dc Jong. is zeer uiteenlopend. In tuin- en bosbouw reageert men over het algemeen en thousiast. Geschenk uit de hemel Voor de bomen en heesters, die in de voorafgaande jaren zeventig door aanhoudende droogte, zwaar op de proef werden gesteld, kwam deze nattigheid als een geschenk uit de hemel. Zo is dc tot een gevaarlijk laag peil gedaalde grondwaterstand in Gelderland eindelijk wat bijgeko men. Dc regelmatig gedoseerde neerslag verhinderde verder dat hel tot bos- en heidebranden kwam. In dc weidebouw bevorderde vooral de meiregen de grasgroci. maar de landbouw ondervond in sommige regio's nogal groeivertra ging. Dat was speciaal 7.0 in het tc koude Noordoost-Groningen. Door de ongunstige combinatie van regen en te lage temperaturen zijn do koolz.aadplanten daar nog niet groter dan 12 tot 14 centimeter, terwijl het koolzaad normaliter in deze tijd van het jaar in bloei slaat. Een aantal akkerbouwers moest dc eerste inzaai uitjes onderploegen. In agrarische kringen verwacht men. dat dc aardappelen dit jaar aan dc dure kant zullen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4