Republiek Rhodesië-Zimbabwe is nu definitief een feit Vlissingen krijgt dertien boulevard plannen „Gouden nachtgoed" Tijdelijke werkonderbreking van Avia Presto op Schiphol Binnenkort opening wereldwinkel in regio Internationale aanpak van „zwartwerkers" „Vondeling" weggelopen uit Diisseldorf Grintschip lek op de Westerschelde Kruisinga over neutronenbom Ziekenhuis personeel krijgt volledig trendpercentage Voorstel P.v.d.A.: belasting verhoging- hogere inkomens AGENDA 1 SALISBURY, 1-6. Zimbabwe Rhodesië is vrijdag te midden van strijd en politieke onzekerheid geboren. De zwarte premier, bisschop Abel Mnzorewa, aan vaardde te middernacht zijn ambt en zei dat er reden tot vreugde was. Via radio en televisie prees hij het uur van de overwinning na 88 jaar koloniale over heersing en onderwerping. Nigeria heeft groot Brittannië en de Verenigde Staten gewaarschuwd dat het vergeldingsmaatregelen zal nemen als zij de nieuwe Rhodesische regering van bisschop Muzorewa zouden erkennen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft vrijdag' in Washington meege deeld dat de regering in Lagos de vertegenwoordigingen van buiten landse staten in Zambia daarvan op de hoogte heeft gesteld. VLISSINGEN, 31-5. Dertien pro- jektontwikkelaars, bouwonderne mingen en architektenbureau's uit heel Nederland hebben by de ge meente Vlissingen plannen ingediend ter opvulling van het „gat", dat al sinds enkele jaren de boulevard Banckert ontsiert. Het gaat hier om een zes hectare groot gebied, de vroegere spuikom direkt achter de boulevard en een strook grond op de boulevard zelf van zo'n 400 meter lengte. Voor dit gebied dat bekend staat als een van de unieke plaatsen in Nederland, het drukke scheepvaart verkeer dat de Westerschelde bevaart komt daar namelijk op een steenworp af stand voor bij varen, bestaat grote belangstelling. De plannen die nu zijn ingediend bieden zowel woon als recreatie mo gelijkheden. De dertien plannen zullen tér be oordeling worden onderworpen aan diverse ambtelijke instanties maar ook Rijkswaterstaat heeft een be langrijke stem omdat het hier de zeewering van Vlissingen betreft. Maar de afgetreden blanke pre mier Ian Smith zei dat het zwarte bewind tè snel was gekomen - het was de aarzelende blanken door een vijandige wereld afgedwongen. „Ik heb geen spijt", zei hij op een perskonferentie, herinnerend aan wat hij stimulerende en uitdagende jaren van blanke rebellie legen Groot-Brittannië noemde. Toen de zon voor de laatste maal over een door blanken bestuur Rho desië onderging werd de nationale vlag op het historische Cecil-plein neergehaald - en gestolen. - De dagelijkse plechtigheid van het neerhalen van de vlag gebeurde een paar minuten eerder dan gewoonlijk, maar dit keer niet door politieman nen in uniform maar door een man in spijkerbroek en een in shorts, zo zeiden ooggetuigen. Toen de politie kwam bleek de vlag gestolen te zijn. CHICAGO, 1-6. Een niet met na me genoemde negenjarige jongen in Chicago, die ernstige brandwonden had opgelopen toen zijn pijama in brand was geraakt, heeft een mil joen dollar schadevergoeding gekre gen. De jongen had de fabriek en ver spreiders van de kleding aange klaagd omdat de pijama gevaarlijk brandbaar zou zijn. De schadever goeding is bij onderhandse regeling toegewezen. Stipte naleving CAO SCHIPHOL, 31-5. De ongeveer zestig buitendienstmedewerkers van het luchtvrachtbedrijf Avia Presto op Schiphol hebben donderdagmid dag ev'eh na vyf uur hun werkon derbreking beëindigd. Ze warén om drie uur 's middags met hun aktie begonnen. De werknemers hebben unaniem een resolutie aangepomen, waarin is besloten dat tot volgende week vrij dag de c.a.o. stipt zal worden nage leefd. Dit zou, aldus een woordvoerder van.de Vervoersbonden FNV, weer kunnen betekenen, dat de produktie met vijftig procent zal worden ver minderd. De wérknemers eisen van de di- rektie van Avia Presto, onderdeel van het Pakhoed concern, dat deze het besluit om dit-jaar geen perio dieke verhogingen uit te betalen, herziet. Overleg vervoersbonden Verder wordt geëist dat de c.a.o.- onderhandelingen met de Vervoers bonden FNV worden hervat op basis van de FNV-voorstellen. De ver- vóersbónd.en .hebben dinsdag j.l. het overleg met de. direktie van Avia Presto afgebroken. Verder willen de werknemers dat de direktie het standpunt inzake wijzigingen in de prijscompensatieregeling terugneemt. Voor de werknemers van Avia Pres to geldt de haven-c.a.o.. Deze c.a.o. biedt een gunstiger prijscompensa tieregeling dan andere c.a.o.'s. In het overleg met de bonden stel-v de de direktie zich op het standpunt voor de Avia Presto-medewerkers de landelijke prijskompensatierege- ling zal moeten gelden. „Dit bete kende", aldus de woordvoerder van de Vervoersbonden FNV, „een trap tegen het zere been van de bonden. Deze wyzen elke wijziging in de prijskompensatie af", aldus de woordvoerder. Verwachting tot zaterdagavond: Later meer zon Eerst nog enkele buien; overdag zonnige perioden; minimumtempe raturen omstreeks 13 graden; mid- dagtemperaturen rond 20 graden; matige wind tussen noord en oost. Voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperatuur: omstreeks 12 gr. Max.-temperatuur: omsreeks 24 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor de pinksterdagen een marge van 3 graden voor de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 juni. Zon op 5.25, onder 21.51 Maan op 12.44, onder 2.03 3 juni. Zon op 5.24, onder 21,52 Maan op 13.47, onder 2.27 4 juni. Zon op 5.24, onder 21.53 Maan op 14.51, onder 2.50 5 juni. Zon op 5.23, onder 21.54 Maan op 15.57, onder 3.13 Eerste kwartier: 3 juni (0.19) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 juni 9.01 21.14 2.35 15.10 3 juni 9.54 22.11 3.31 16.07 4 juni 10.58 23.20 4.29 17.05 5 juni 12.09 5.35 18.11 Doodtij: 5 juni Temperatuur zeewater te Vlissingen: 14.0 graden HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-6. Het K.N.M.I. deelt mede: De overgangszone tussen koe le lucht boven de Britse eilanden en warme boven Duitsland blijft dicht bij of over ons land liggen. De kans op onweersbuien blijft daarbij aan wezig. Net als woensdagavond was het onweer donderdagavond en nacht het zwaarst in het midden van het land. Ook de regenhoeveel- heden waren daar weer het grootst. Gemiddeld valt er in de maand mei in De Bilt 52 mm. Enkele plaatsen in het midden van het land zijn in die nachten hoeveelheden gevallen, die die maandsom ver overschrijden. Het ziet er naar uit dat in dc loop van het weekeinde het geleidelijk weer warmer zal worden en ook de zon zich meer zal laten zien dan vrijdag het geval was. (Vervolg van pag. 1) komen uit landen als Thailand, India, Mexico, de Filippijnen, Sri Lanka, Haiti, Honduras, Kameroen en Chili. In Goes is ook een wereldwinkel en daar werken we mee samen. De inkoop en de trainingsavonden gaan gezamenlijk", aldus mevr. Mole- graaf. Samen met Corrie de Vos en Mar griet Livain gaat zij de winkel lei den. De officiële opening is donder dagochtend 7 juni om tien uur en wordt verricht door de heer F. Berg- sma van het Leger des Heils. Mevrouw Grace Moleqraaf len mevrouw C .de Vos tonen hun produkten die rfj in de wereldwinkel trillen verkopen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) UTRECHT, 31-5. De salarissen van de 180.000 werknemers die on der de c.a.o. voor het ziekenhuiswe- zèn vallen, zullen met hel volledige trendpercentage (2,21) worden ver hoogd. De ABVA en de KABO heb ben meegedeeld, dat de vakorgani- satise dat met de Nationale Zieken huisraad zijn overeengekomen na het mislukte gesprek tussen minis ter Albeda (sociale zaken) - dinsdag - en de zogenaamde „trendvolgers", de instellingen in de niet-commer- ciële dienstensector die bij salaris verhogingen evenals de overheid de trend in het. bedrijfsleven volgen. BRUSSEL, 1-6. Nederland en Bel gië hebben donderdag in Brussel af gesproken dat ze elkaar meer gege vens zullen gaan verschaffen over „zwartwerkers" die over de grens trekken. Die afspraak is gemaakt tij dens een bijeenkomst van ministers van economische- en van sociale za ken van de Beneluxlanden. Desge vraagd bevestigde minister Albeda dat men hoopt hierdoor in Neder land tot een effektieve vervolgings beleid te komen ten aanzien van mensen die sociale voorzieningen misbruiken „om zich een gerieflijk inkomen te verschaffen". AMSTERDAM, 31-5. De kleine „Petas Karintopoulos", de negen- jai-ige jongen die op 23 mei als „von deling" op het Centraal Station in Amsterdam werd aangetroffen en sindsdien in een tehuis verbleef, blijkt de Amsterdamse vreemdelin genpolitie al die tijd voor de gek te hebben gehouden. De jongen heet in werkelijkheid Vasilios Moukas, heeft de Griekse nationaliteit en zijn ouders wonen in Dusseldorf. Bij zijn verhoren op het politiebureau had hij verklaard, dat zijn ouders bij een verkeerson geluk om het leven waren gekomen en hij in Skopje (Joegoslavië) woon de. Ook zou hij drie dagen tevoren vanuit Skopje per trein naar Neder land zijn gekomen. Nu is komen vast te staan, dat hij in de middag van 23 mei in Dusseldorf op de internatio nale trein naar Amsterdam' was ge stapt. TERNEUZEN, 31-5. Donderdag morgen heeft de „Waterstroom", een kommunikatievaartuig van de firma Muller uit Terneuzen, vier opvaren den van het Nederlandse grintschip „Ripie", 1300 ton, te weten de vrouw van de schipper en zyn drie kinde ren van boord gehaald. De „Ripie" die beladen was met grint, had even tevoren een grote scheur opgelopen in de zijkant na dat het tegen een boei in de Wes terschelde was opgevaren. Het schip maakte snel water. Nadat de vier opvarenden door het communicatie vaartuig van boord waren gehaald, zag de schipper, de heer Van Poelje uit Breskens, kans om de „Ripie" op een zandplaat bij de Margaretpolder te zetten. Daar is het schip proviso risch gerepareerd, zodat het later op de middag naar Terneuzen versleept kon worden. DEN HAAG, 31-5. Het PvdA-ka- merlid Woeltgens heeft donderdag voorgesteld de schijven in de loon- en inkomstenbelasting boven de 40 procent-schijf met 1 punt tc verho gen. Alle genieters van inkomens boven f 50.000 vallen daaronder. Woeltgens deed zijn voorstel in een initiatief-ontwerp tot wijziging van de wet op de inkomstenbelas ting en de wet op de loonbelasting. Het PvdA-kamerlid meent dat met zijn voorstel, dat op 1 juli van dit jaar van kracht zou moeten worden, een betere bijdrage wordt geleverd aan inkomensmatiging dan met het regeringsvoorstel tot aftop ping van looninkomens in de parti culiere sector. BONN. Richard Slücklen van de CSU is donderdag, zoals verwach'. met grote meerderheid gekozen tot voorzitter van de Wesduitse Bonds dag (Tweede Kamer). GRONINGEN, 31-5. Oud-minister Kruisinga (defensie) meent, dat de toepassing van het neutronenwapen een oorlogsmisdaad is. Hy zei dat donderdagavond op een spreekbeurt in Groningen. Volgens de vroegere minister - hij maakte negen maanden deel uit van het kabinet-van Acht en trad vorig jaar af als gevolg van een menings verschil binnen het kabinet over de eventuele invoering van het neutro nenwapen - is de neutronenbom een biologisch wapen, verboden ingevol ge het gemeente-protocol van 1925. De donderdagavond in Groningen gehouden spreekbeurt betekende het eerste openbaar optreden van de vroegere bewindsman en oud-kamer lid (CHU) sinds zijn aftreden als mi nister van defensie. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Pinksteren, 2, 3 en 4 juni Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen, zondag morgen en iT^aandagmorgen van 11.00-11.30 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De ai'tsen te Haamstede, Renesse en Brouwershaven houden in het week einde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Ph. P. Stenger, Haamstede, ted. (01115) 1861; dokter J. L. Flach, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dokter L. A. M. Bruel, Brouwershaven, tel. (01119) 280. Dokter M. M. van den Berg, Nieu- werkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Bui tendijk en dokter Speelman. Tandarts D. H. üc Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.i. van zaterdag-, zondag- en maandag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Weelstraat 16, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster v. d. Haven, Haamstede, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS iedere maandagmiddag Nieuwcrkerk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. Vrijdag 1 juni Zierikzee Lutherse kerk: Pinksterkoncert; 20.00 uur. Haamstede O.B.S. „De Kirreweie", klasseavond, 19.30 uur. Middenschouwcn Gemeentehuis Scharendijke; raads vergadering 19.30 uur. Nieuvverkcrk Gemeentehuis: Raadsvergadering ge meente Duiveland: 20.00 uur. Zaterdag 2 juni Zierikzee Havenplein. Vertrek bus voor anti- atoommanifestatie tc Doel, 7.55 uur. „De Lichtboei", koffiebar Youth for Christ", 20.00 uur. Haamstede Grote bazar t.b.v. Chr. Gcr. Kerkge bouw vanaf 8.00 uur. Renesse Muziektent, concert Luctor et Emcr- go, 20.00 uur. Herv. kerk: „Als een dief in de nacht" (filmt; 20.00 uur; vrije toe gang. Zonnemaire Concert „De Gruttcpikkers", school plein, 19.30 uur. Schuddebcurs Trainings- en ontmoetingsmiddag Scoutinggroep „Mr. Bakker" in het bos; 13.30 uur. Dorpshuis 14.00 uur: start SVOWK- wandeltocht. Ring vanaf 10.00 uur grote bazar/ rommelmarkt t.b.v. restauratie Her vormde Kerk. Bruinisse Rode Kruisgebouw, zevende wandel tocht Rode Kruis, 14.00 uur. Muziektent, concert „Oefening en Uitspanning" en „Nu met Hope"; 20.00 bur. 2 juni lot 1 september Dreischor Landbouwmuseum van maandag t/m zaterdag; 13.30-16.30 uur. Zondag 3 juni (1e Pinksterdag) Zierikzee Bar Mirabelle, 22.00 uur, allround dans- en showorkest „The Drifting Five". Maandag 4 juni Scharendijke Sportterrein ZSC, 14.30 uur, Vetera nen korfbal en voetbal Dinsdag 5 juni Zierikzee Stadhuis: Openbare vergadering kommissie van financiën; 19.30 uur. Kerkvverve Perceel L. M. v. d. Wekken, Floris- weg, 14.00 uur, demonstratie schof- felapparatuur suikerbieten. Middelburg Nieuwe Kerk, 20.00 uur, Orgelcon cert Bram Beekman. Van 5 tot 30 juni Zierikzee Galerie Nobel expositie etsen Arie Wols en zelfgemaakte poppen (dins dag tot en met, zaterdag) 10.00-18 00 uur. Woensdag 6 juni Schouwen-Duiveland Avond-excursie, verzamelpunt op .Noord-Beveland bij de Zeelandbrug, 19.00 uur. Zierikzee 's Landskamer, openbare vergade ring Waterschap, 9.30 uur. Geref. kerk, vergadering vrouwen - kontaktgroep, 20.00 uur. Renesse Bowlingcentrum, avondje Bond van Opzichzelfstaanden, 20.00 uur. Donderdag 7 juni Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180,heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Maatschappelijke dienstverlening tel.: 01110-3351. Het antwoordappa raat geeft het telefoonnummer van en maatschappelijk werker door. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. „De Lichtboei", 10.00 uur, opening wereldwinkel. Hervormd Verenigingsgebouw, 10.30 12.00 uur, spreekuur Zeeuwse Dag en Avondscholengemeennchap. Vrijdag 8 juni Zonnemaire Café Bommenede, „afsluit-avond" van het seizoen Bond van Opzich zelfstaanden, 20.00 uur. Zaterdag 9 juni Zierikzee Chr. Geref. kerk, zendingsmiddng. 13.30 uur. Muziekkorps „Jong Jubal", concert, 19.30 uur. Sportveld „De Saele", 14.30 uur, op treden muziekvereniging „Wilhel mus". Woensdag 13 juni Zierikzee Zeeuwse Herberghe, gezamenlijke avond Rooie vrouwen, 20.00 uur. Donderdag 14 juni Zierikzee ZWN-station, reisje CPB, 8.00 uur. Vrijdag 15 juni Nieuwcrkerk Kantine sportpark „Het Springer", receptie SKNWK (25-jarig bestaan en promotie naar de KNVB). Woensdag 20 juni Zierikzee Z.W.N.-station, 13.30 uur, vertrek Ned. Plattelandsvrouwenbond afd. Schouwen voor Buitenmiddag. Woensdag 28 juni-eind augustus Renesse Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Donderdag 9 augustus Renesse Parkeerterrein aan de Laone, ring steken, 14.30 uur. Vrijdag 17 augustus Renesse Lampionoptocht vanaf dorpshuis, 21.00 uur. (01X10) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt zes Redaktie 01110) 4669. (01110) 5396

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2