VERENIGING STAD EN LANDE BEZOCHT HET FRAAIE KASTEEL AMMERSOYEN Druk bezochte diploma-uitreiking op Chr. Scholengemeenschap Diploma-uitreiking laskursussen Technische School Zierikzee BRUINISSE MOET WAKEN OVER HAAR ZELFSTANDIGHEID EN REKREATIE Jaarlijkse reis j STREEKNIEUWS Paul Boersma voor P.v.d.A. ook lapt weeshuis bouwde, restau reerde het stadhuis nadat het door Buren was aangekocht. Een groot deel van de stad Buren had een natuurlijke gracht in de vorm van het riviertje de Korne, zo dat in 1395 slechts aan twee zijden een gracht gegraven behoefde te worden om de gehele stad door wa ter te doen omringen. thans het museum van de Konink lijke Marechaussee is ondergebracht. Geheel op momuneiit^ilijst Buren staat in zijn geheel op de monumentenlijst en heeft een be schermd stadsgezicht. Op de markt staat de St. Lambertuskerk. In 1395, het jaar dat Buren stads- of poort rechten kreeg, werd de aan Maria gewijde kapel die hier stond, tot pa rochiekerk verheven. De toren kreeg gedeeltelijk haar huidige vorm on der leiding van de beroemde Itali aanse architect Alexander Pasqua- lini en in 1665 voorzag de Neder landse architect Pieter Post de toren van een nieuwe bovenbouw. In de St. Lambertuskerk staat een eenvoudig houten kansel uit 1750, met een koperen lezenaar en er is een orgel uit 1852. Als voornaamste historische monument is hier ook de grafkelder van de Graven van Bu ren, Frederik, Floris en Maximiliaan en diens echtgenote Francoise de Lanoi. Het fraaie weeshuis is een voor beeld van zuiver Hollandse Renais sance sty 1. Dit weeshuis werd ge bouwd op de plaats waar vroeger het St. Barbaraklooster stond, dat tij dens de grote brand van Buren in 1575, tijdens de Spaanse bezetting, werd verwoest, evenals de wind- en rosmolen, vele houten huizen en een deel van de kerk. Hel weeshuis werd op 25 mei 1612 door Maria van Oranje gesticht. Het werd tot 1953 als weeshuis gebruikt. In 16Ï6 gebouwd door Adriaen Fre derick Steenhouwer. In 1^56 gedeel telijk gerestaureerd, in 1916 vergroot en in 1916 en 1953 inwendig geres taureerd. Thans is er het museum der Koninklijke Marechaussee ge vestigd. De leden van Stad en Lande wer den volledig geïnformeerd over dit historierijke Buren en keerden met een schat aan nieuwe indrukken te rug naar Scliouwen-Duiveland. BURGHSLU1S. Kijkje in de haven van Burghsluis, waar de baggerwerk- zaamheden voor de Oosterscheldeioerken in volle gang zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Poortgebouw van de voorburcht met Gelderse topgevel van kasteel Ammer- soyen. De wapensteen bevat de wapens van Arliel en Gelre met het jaartal 1564. ZIERIKZEE, 31-5. De Vereniging Stad en Lande van Scliouwen-Duive- Iand wist zaterdag tijdens het jaarlijkse reisje, een uitstekend tegenwicht voor het slechte weer te vinden met een bezoek aan het kasteel Ammer- soyen en aan het historische plaatsje Buren. Voorafgaande aan een lunch in de „taveerne" van het kasteel, werden de Stad-en-Lande-leden rondge leid door het fraaie alot „Ammersoyen". Ammersoyen is met het Muiderslol het best bewaarde voorbeeld van het kasteeltype, dat hier kort voor 1300 is geïntroduceerd, waarschijnlijk van Frankrijk uit, nl. een vierkant om muurd plein met tegen de achter zijde twee zijvleugels en een verbin dend poortgebouw aan de voorzijde met vier ronde hoektorens. Ideale kasteeltype. Het is het ideale kasteeltype van de latere Middeleeuwen, dat toch in Nederland zeldzaam is, omdat de meeste kastelen, ontstaan uit één to ren, een geleidelijke groei en dien tengevolge een onregelmatige aan leg vertonen. Ammersoyen is een zeldzaam voorbeeld van een volgens één plan gebouw kasteel. Er zijn aan wijzingen dat het kort voor 1384 is gesticht door Arnd van Hoemen. In 1957 kon de Stichting Vrienden der Gelderse Kastelen het kasteel aan- kppen. Eind 1959 werd begonnen met een grondig onderzoek van het kasteel, voorafgaande aan de restauratie. Eerst toen bleek dat de achtervleu gel. het voornaamste woongebouw, een verrassend grote hoeveelheid middeleeuwse gegevens bevatte, die tevoren onder pleisterwerk schuil gingen. Zo kwamen vijf muurtrap- pen tevoorschijn en verder schou wen. lampnissen, gemakken cn een waterput. In de middaguren werd het Stad en Lande-gezelschap ontvangen door ZIERIKZEE. Het oude zwembad aan De Val is nu geheel verdwenen ten gevolge van de dakwerkzaamheden aldaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) het gemeentebestuur van Buren, ge volgd door een rondleiding door het in 1613 gebouwde weeshuis, waarin Maximiliaan en Franqoise hadden slechts één dochter, Anna van Eg- mond-Buren, die op 18 juli 1551 huwde het Prins Willem van Oranje, De dochter uit hun huwelijk, Maria van Oranje, ligt eveneens in deze grafkelder begraven. Zij fundeerde het weeshuis, en bij het 300-jarig be staan hiervan werd voor haar in de kerk een monument opgericht. Op de grote stadspomp voor de kerk staat: „Crassante flamma sum civibus solatio", hetgeen vrij ver taald zoveel zegt als: „Als de vlam men hoog opslaan, ben ik de burge rij tot troost". Daaronder staat MDCCXXXII, 1732. Tegen het voorportaal van de kerk staat de stadswaag, waarop in Vroe ger tijden - en nog in 1948 - vee en allerhande goederen werden gewo gen. Stadhuis Het stadhuis van Buren is een fraai vierkant gebouw, dat op 22 januari 1554 door de burgemeesters van Bu ren werd gekocht van de poorter Gryet Wynen, voor de somma van 535 Carolus guldens, en sindsdien is het stadshuis gebleven. De architect Adriaen Frederick Steenhouwer, die ZIERIKZEE, 24-5. Dinsdagavond vond in de kantine van de Technische School de diploma-uitreiking plaats van de kursussen booglassen voor be ginners en gevorderden. De direkteur, de heer F. G. Schcrjon, heette de aan wezigen welkom, in het bijzonder de heer H. Elders, als gedelegeerde van het toezichthoudend Nederlands Instituut voor Lastechniek te Den Haag. Vervolgens werd de heer J. C. als vertegenwoordiger van het schoolbestuur speciaal wél-kom ge- heien. De heer Schier jon' deelde mee ciai van de 37 kandidaten er 33 zijn ge slaagd (3. afgewezen, 1 niet opgeko men). Het resultaat is zeer. goéd te noemen, waarbij vermeid mag wor den, dat er Ook zeer goede eindcijfeis bij zijn. Hij feliciteerde de geslaagden mét hun succes en dankte de docenten, de heren G. Huurling. J. v. d. Kooi, H. J. van Oeveren en J. Verkerk voor hun goede inzet, voor de kur- sisten'. „Het was vooral de afgelopen win ter geen kleinigheid een avondkilr- sus te volgen, reden temeer om hel resultaat bijzondeY goed te noemen", aldus de heer Scherjon. De direkteur wees de kursisteh op de vervolgkursussen en spoorde hen aan door te gaan. Vooral dégeheii. die regelmatig met Jassen te maken hebben, waarderen deze kursussen in hoge mate, vooral ook omdat ze daardoor in staat zijn veel voorko mende werkzaamheden zelf uit te voeren. De geslaagden A. kursus beginners: J. P. v. d. Blom, L. W. van Galen, H. Schik- ker te Bruinisse*, C. W. Jonker, C. A. Rijnberg te Burg-Haamstede; J. A. Klompe, J. M. Klompe te Drei- schor; A- J. A. Timmermans te Hoo- gerheide; A. Boot te Kerkwerve; R. v. d. Kraan te Kortgene; J. A. van Klinken, C. v. d. Wielen te Nieuwer kerk; A. Plugge, W. M. Rotte te Noordgouwe; A. v. d. Maas, C. Otte, P. A. Ötte, H. C. Ruyssenaars, A. W. Dorst te Oosterland; A. G. P. M. van Dijk te Ouwerkerk; J. M. Mol te Re- nesse; J. A. Kik, L. M. A. Noord- hoek, A. Nuyens, L. J. B. van Gef- fen, A. M. Koster, C. Seijbel, R. A. de Spirt, M. M. Krijger te Zierikzee. B. kursus gevorderden: J. Smal- heer te Brouwershaven; A. Stouten te Burgh-Haamstede; H. J. Hanse te Ellemeet; D. J. Viergever te Kerk werve; J. S. de Visser te Sirjans- land; J. 'T. B. Eggink, P. Kouijzer te Zierikzee. Niet opgekomen 1. afgewezen 3. Rekonstruktieweikzaamheden aan weg Coes-Zierikzee Bij de aansluiting van de Oude R.W. 258 met de weg Goes-Zierik- zee worden rekonstruktie werk zaamheden uitgevoerd. Op het ge deelte Goes richting Zeelandbrug geldt een inhaalverbod en een aftel lende snelheidsbeperking tot 50 km/' uur voor het verkeer in beide rich tingen. Ook op het gedeelte Goes- 's-Heer Hendrikskinderen is een in haalverbod en een snelheidsbeper king van 50 km/uur van kracht, eveneens voor het verkeer in beide richtingen. ZIERIKZEE Gestolen goederen terug In de nacht van maandag op dins dag werd een auto merk Fiat van S. uit de Baden Powellweg gestolen. Dinsdagmorgen 05.00 uur werd deze auto te Rotterdam door de politie aangehouden. In de wagen bevon den zich de 24-jarige C. A. B. en de 23-jarige H. B. L. beiden uit Zierik zee. In de auto bevond zich ook een kleurentelevisie die bij de familie T. uit de Plevierstraat te Zierikzee één dezer dagen werd gestolen. De goe deren werden terugbezorgd en de daders werden na verhoord te zijn en bekend te hebben wederom vrij gelaten. Aanrijding Woensdag 30 mei vond op dé Juli- anastraat een aanrijding tussen twee personenauto's plaats. Een auto be stuurd door J. R. uit Vlissingen kwam van de Provinciale weg uit de richting De Val en draaide de Julia- nastx-aat in. Deze manoeuvre werd te snel verricht en de chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt, de auto reed over de vluchtheuvel heen en botste op een stilstaande wagen, bestuurd door H. K. uit Zwolle. De voertuigen liepen zware schade op. OUWERKERK SVOWK-wandeltocht SVOWK houdt zaterdag 2 juni ZIERIKZEE, 30*5. In de aula van de Christelijke Scholengemeenschap werden woensdagavond aan de leerlingen van de Mavo (-4 en -3) en het L.H.N.O. de diploma's uitgereikt. De rector, de heer P. van Splun- der kon een grote belangstelling van de zijde van familie en andere be langstellenden begroeten en hield een toespraakje voor tot de uitrei king werd overgegaan. L.H.N.O.-diploma Anna Japobapólder: Coi'a ten Ilove, Wilma Kosten^ Conny Quist, Mar ja Quist, Marga' Wagemaker, An ja Zuid weg. Bruinissse: Cora Beider, Mies Brokx, Conny van Gilst, Ineke van Hekke, Ineke Kik, Adrie de Koning, Marion v. d. Spek. Nieuwerkerk: Anneke ten Brinke, Coba Geuze, An ja van Klinken, Ineke Kort; Nicoiine v. d. Wekken. weer de jaarlijkse wandeltocht. De afstanden zijn 5, 8 en 15 km. Er wordt gestart vanaf het Dorpshuis. De afstand van 5 km is ingevoerd voor de kinderen .van de kleuter school. Voor tijd zie agenda. BROUWERSHAVEN Ophalen oud papier Zaterdag 2 juni haalt spórtvereni- ging- Brouwershaven weer oud pa pier op. Gebundeld gereed zetten be vordert een vlotte afvoer'. Geslaagd Mejuffrpuw T. de Oude, medisch rijks gediplomeerd schoonheidsspe cialiste; te Brouwershaven, volgde als eerste in Zeeland met goed gevolg de kursus in de voor-Nederland nieu we huidverzorgingsmethode ter be handeling van onder meer acné, huid- en borstverslapping, zwanger- .schapsstrepen, - littekens- en brand wonden. Zij volgde de kursus in 's- Hertogenbosch. Oosterland: Marian Bouwman, Monique Fluyt, Janet Ista, Lia Stouten, Joanne Verhoek. 100 procent van het aantal kandi daten slaagde. lVIavo-3 Zierikzee: Jolanda van Duivendijk, Janine van Velthoven. Haamstede: Ria Boot. Ellemeet: Leo Hanse. Scharendijke: René Flohil, Aart Verwest. Kerkwerve: Peter de Jonge, José van IJsseldijk. Brouwershaven: Tonnie Smalheer. Zonnemaire: Wim Fonteine. Ouwerkerk: Peter Stoutjesdijk. Nieuwerkerk: Willem Jan de Jonge, Joke Kooijman, Wilma Stoutjesdijk. Oosterland: Tonnylia Stouten, Leo Bolle. Bruinisse: Jozien Beije, Corine van Dijke. Herkansingsmogelijkheid: 4 kan didaten. 82 procent van het aantal kandi daten slaagde. Mavo-4 Zierikzee: Heieen van Beveren, Irma Bin, Co de Feijter, Martin Glerum, Arianne Kraayeveld, Wiljo de Leeuw, Edith van Loon, Corina van Mourik, Corrie Pannekoek, Susan Rentier, Peter Schults, Marco bij de Vaate, Eline van 't Veer, Joke Verspeek, Erik de Wild. Burgh: Ellie Dalebout. Scharendijke: Jacqueline Meganck, Carolien Padmos, Erna Ringelberg. Kerkwerve: Ellén Boot, Rien v. d. Ouden, Ineke v. d. Velde. Brouwershaven: Cora van der Weele, Klaaske van der Wekken. Zonnemaire: Jos den Boer. Nieuwerkerk: Arend van der Boom, Peter Flikweert, Ellie op '1 Hof, Janet Stouten, Lieske van de Velde, Sjaak Verwijs. Oosterland: Danie Dooge. Jozien Otte, Marijke Stouten, Martin Stouten. Bruinisse: Jos Hoek, Bianca Vreugdenhil. Herkansingsmogelijkheid: 10 kan didaten. 79 procent van het aantal kandi daten slaagde. BRUINISSE, 29-5. D»e heer Paul Boersma, gedeputeerde in de provinciale staten en oud-burgemeester van Brouwershaven, heeft dinsdagavond voor de afdeling Bruinisse van de Party van de Arbeid een aant»l specifiek Zeeuwse, regionale en plaatselijke zaken besproken. „Wat kan de afdeling Bruinisse doen ten aanzien van de gemeente politiek", vroeg hij zich af. Spreker had uit berichtgevingen en gesprek ken gekonstateerd, dat de bevolking van Bruinisse hel specifiek eigen karakter wenst te behouden. „In het licht van algemene ontwikkelingen op allerlei gebied, zal Bruinisse cr goed aan doen in dit opzicht geen al te grote verwachtingen te koes te ren", was de mening van de lieer Boersma. Hij gaf de raad open oog te hebben voor de realiteit, die zich al bij diverse gelegenheden heeft ge openbaard. Deze realiteit houdt in, dal Brui nisse moet trachten in te spelen op haar geografische ligging aan de poort van het grootste rekrcatie"o»>- jekt van West-Europa: „Er liggen voor Bruinisse ongekende mogelijk heden". Waarschuwing Daartegenover waarschuwde hij ei voor te waken, niet te hard van v.-.a- pel te lopen met allerhande voorzie ningen voor rekreanten te krecicn. „Doet men dit toch, dan zal Bruinis se en de verdere regio, niet veel aun- trckkslijks meer te bicden hebben. Een voorzichtige afweging van be langen zal voorwaarde zijn om Set ouwen-Duiveland tot een aas»- Irekkelijk gebied te blijven houden. Indien de vcrblijfsrckreatie zou toe" nemen, wordt er geweld gedaan aan het behoud van natuurwaarden, di° het Zeeuwse landschap juist zo aan trekkelijk maken." Om die reden keerde de heer Boersma zich tegen de aanleg van vier-baanswegen. Wat het Grevelingenmeer betreft stelde spreker vast, dat nu wel toi een betere afweging is gekomen dan in het verleden het geval was. Deze afweging houdt ook in, dat projekl- ontwikkelaar Wilma B.V. in de toe komst een tweede jachthaven in ht-i Grevelingenmeer zal krêëren. Oosterschelde De ontwikkeling ten opzichte van de Oosterschelde zal volgens de heer Boersma een rustig verloop hebben, waardoor het mogelijk zal zijn de inrichting vooraf terdege te besiu- deren, alvorens beslissingen worden genomen. Voor sommige groepen vergt de/e bestudering beheersing van hu.i verlangens. De spreker had begrip voor deze verlangens, maar waar schuwde voor overhaast. Ook voor het streekplan v«in Schoüwen-Duiveland beval hij epn afremming van voorzieningen aar.. „De drastische veranderingen doe* de aanleg van diverse rekreaticp:-- jekten kan de bevolking en Jteker de bestuurders eens aan het nadenken zetten", merkte hij op. Pas op de plaats Bü de plannen voor de ontwikke ling van het Oostcrscheldegebied. waarvoor hij ook een pas op de plaats noodzakelijk achtte, zijn een groot aontal departementen bel rok ken. omdat hier vele belangen legen elkaar moeien worden afgewogen. „Gelukkig hebben wty de beschik king over een desknndig voorilch" tingsapparaat en worden alle pro blemen onderworpen aan een diep gaand onderzoek", stelde de beer Boersma vast. Hjj sprak de hoop uit, dat samenwerking zal resulteren in een goed overwogen afgerond plan tot ontwikkeling. Tijdens de diskussie werd gevraagd wat te doen als „nieuwelingen" zich in Zeeland willen vestigen. „Het moet hen niet te gemakkelijk ge maakt worden", antwoordde de spre ker, „Het zou van invloed kunnen zijn op de mentaliteit en het eigen karakter van de bevolking. Wethouder Van de Velde legde - na een diskussie over het „piek-ver- keer" - uit waarom het toenmalige gemeentebestuur destijds heeft ge kozen voor rekreatic: „Het was des tijds een kwestie van kiezen of de len". „Daarom zal de woningbouw in overeenstemming moeten worden gehouden met dc wezenlijke behoef te. vooral met betaalbare woningen". De heer Boersma beaamde dit en stelde vast dat Bruinisse tot op ze kere hoogte nu toch een vinger in de pap heeft en dat de zelfstandig* heid van de Bruse bevolking een hei lig goed is waarover gewaakt dient te worden. Tijdons de ledenvergadering voor af werden de aftredende bestuursle den, de heren E. Plug (voorzitter), A. Th. Lock en M. Houkamp, herkozen. Als nieuw bcsluurslid en tevens se- kretaris werd benoemd de heer Paul van de Kamp (lid van de strcekfedc- ratie). Als afgevaardigde voor het gewest werd benoemd Hetty Hcn- drikx-von de Kamp cn voor de Streekfederatie de heer M. Hou kamp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4