Eerste ontdekking bij proef opgravingen rond Grote Kerk Réddingsbrigade HcFZogenrath bezocht brigade van Zierikzee-Duiveland Sporen van muurwerk Eerste paal voor P. J. Evertseschool STREEKNIEEWS Nederland in? 'UIT IN NEDERLAND' BONDSSPAARBANK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 mei 1979 Nr. 22513 8 Het bodemonderzoek op het kerk plein rond de Grote of Nieuwe Kerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zierikzee zelfs een zeker vandalisme had meester gemaakt: „bij den brand van 7 October 1832 bleef het praalgraf (de tombe van het aan zienlijke geslacht Conyers W.H.K.) gaaf en ongeschonden, hetgeen niet verhinderd heeft, dat men het daar na stuk sloeg en voor ouden steen verkocht!" Twee ondergeschikte fragmenten zijn na allerlei omzwervingen ten slotte nog in het stadsmusêum te recht gekomen. ZIERIKZEE Jongeren willen skate-board-baan „Skate-board" is een vrij nieuwe sport die in korte tijd zeer populair is geworden. Natuurlijke mogelijk heden voor beoefening van deze sport, zoals heuvelachtig terrein, zijn in Zierikzee nauwelijks aanwe zig, zodat de beoefenaar is aangewe zen op de openbare weg, parkeerter reinen etc. Rekening houdend met het verbod tot gebruik van de open bare weg heeft het kollege van bur gemeester en wethouders enige we ken geleden besloten de dienstge meentewerken opdracht te geven een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot aanleg van een skate-board-baan in Zierikzee. In middels hebben een aantal jongeren in een brief, vergezeld van 259 hand tekeningen, bij het dagelijks bestuur aangedrongen op de aanleg van een skate-board-baan. Zendingsmiddag De zendingskommissies van de Christelijk Gereformeerde Kerken van Haamstede, Kerkwerve en Zie rikzee hebben het initiatief genomen een zendingsmiddag te houden op zaterdag 9 juni in de Christelijk Ge reformeerde kerk in de Zevengetij-• straat te Zierikzee. In de pauze van het kerkelijke programma zullen in de hal van de kerk diverse artikelen verkocht worden, onder andere zal de langspeelplaat „Zingen in Zie rikzee" te koop aangeboden worden, f 7.90 hiervan zal bestemd zijn voor de zendingskas. De kinderen zullen onder leiding, met een afzonderlijk programma worden bezig gehouden. Voor tijd zie agenda. Koffiebar Zaterdag 2 juni houdt Youth lor Christ in de „Lichtboei" weer de maandelijkse koffiebar. Ditmaal wordt medewerking verleend door de theaterwerkgroep „Spcktaloi". Het programma van deze groep kent verschillende expressievormen, zo als het ook verschillende thema's be handeld. Met cabaret, liedjes, mum en toneel stelt „Spektater" allerlei christelijke en maatschappelijke n"s (ver)standen aan de kaak. Voor tijcj /.ie agenda. Vergadering Woensdagavond 6 juni zal de Ge reformeerde Vrouwenkonta kt groep een vergadering houden in een au dc zalen van de Gereformeerde Kerk aan dc St. Domusstraat. Voor tijd sue agenda. Platlelandsvrouwcnbond afdeling Schouwen Dc Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen houdt op woens dag 20 juni een zogenaamde buiten- middag. Als de weersomstandighe den het toelaten wordt een wande ling gemaakt in de Domeinen in Westerschouwen. Daarna gaat het gezelschap pannekoeken eten in de molen „De Graanhalm in Haamste de. Bij slecht weer wordt de wande ling dooi de Domeinen vervangen door een bezoek aan het Landbouw museum in Dreischor. ZIERIKZEE, 30-5. Woensdagochtend is bij de proef- opgravingen op liet kerkplein rond de Grote Kerk ge bleken dat men „op het goede spoor" zit. Zeer duide lijk tekende zich in de donkere aarde liet veel lichter gekleurde grondvlak af van muurwerk, dat moet heb ben behoord tot de kapellenkrans van liet koor. By het (mechanisch) graven van meer of minder diepe putten en sleuven moet een massa los geston afval in de bovenste laag worden verwijderd. Er werden ook reeds restanten gevonden van een tijdens de tweede wereldoorlog in het kerk plein gebouwde schuilkelder. Het tijdens de afgelopen dagon overvloedig gevallen hemelwater vult telkens c\e putten. Het moet met een elektrische pomp worden uitgemaïèn en veroorzaakt opont houd. Na twee dagen graven is het duidelijk, dat veel voorbereidend werk moet worden verricht, voordat het meer interessante onderzoek van de diepere lagen aan de beurt kan komen. Iedere fase van de opgravings werkzaamheden wordt in kaart ge bracht, zodat men ook later de be schikking zal hebben over een uiterst nauwkeurige dokumentatie betreffende het thans uitgevoerde bodemonderzoek, dat wellicht naast meer gegevens over de verdwenen monumentale Monsterkerk, ook nog iets zal onthullen van de oudste Zie- rikzeese stadsgeschiedenis. HAAMSTEDE ROTTERDAM, JO-5 Vrijdag 1 juni zal dc eerste paal worden geslagen voor de P. J. Evert seschool voor voortgezet buitenge woon onderwijs aan slechthorende en ernstig spraakgebrekkige kinde ren in Rotterdam. Deze officiële han deling wordt verricht door de neer P. J. Evcrtsc, geboortig van Kerk werve en thans woonachtig op tic Lysterbeswcg in Haamstede. De heer Evertse was van 1936 dot 1963 hoofd van de school voor slcth.- horende en ernstig spraakgebrekkige kinderen. Hij heeft.zich altijd bij/on der ingezet voor de stimulering vdii het voortgezet onderwijs voor kn - deren met deze handikup. De huidige P. J. Evertseschool teil 134 leerlingen afkomstig ut Roller- dam. Zeeland, westelijk Brabant en grote delen van Zuid-Holland. Hei is in zeer verre omtrek de enige mo gelijkheid voor voortgezet onderwijs voor deze kinderen. Dc school geeft gelegenheid om opgeleid te worden in diverse soorten van lager be roepsonderwijs (huishoudschool. leao), waarbij het praktijkonden i< b» plaatsvindt in andere scholen, als mede voor mavo of havo. Men hoopt ook tc komen tot vwo-oplciding. „In de assclie gelegd" Tot 1832 was de Sint Lievens Monsterkerk de trots van Zierikzee, maar in de dramatische nacht van 6 op 7 oktober van dat jaar werd zij „in weinige uren in de assche ge legd". Nog in diezelfde maand werd voor nieuwbouw op het oude kerk- erf al een bedrag van 42.000 gulden bijeengebracht. Toch zou het nog tot 1848 duren, eer de zogenaamde Nieuwe- of Grote Kerk voor de diensten der Hervormde gemeente in gebruik kon worden genomen. Pieter Dignus de Vos heeft zich welhaast zijn leven lang met de ver dwenen Sint Lievens kerk bezig ge-, houden; hij publiceerde herhaalde lijk over de bouwgeschiedenis en gaf grafschriften uit van vrijwel alle zerken, die eens het kerkschip be-: vloerden. Evenals cr in de eerste helft van de 19de eeuw nog geen sprake was van georganiseerde monumentenzorg zodat restauratie van de afgebrande kerk niet eens werd overuógen, zo was er ten tijde van De Vos nog geen sprake van wetenschappelijk oud heidkundig bodemonderzoek. Het "4ou tot 1979 duren, eer een serieuze poging kon worden onder nomen om het grondplan van dc eens zo majestueuze hoofdkerk van Zierikzee terug te vinden. In het rondschrijven, dat de vier predikanten bij de Hervormde ge meente te Zierikzee aan alle mede broeders in den lande op 22 oktober 1832 hadden gezonden, wérd gespro ken over het ruimen onzer puinen. Die bezigheid was vanzelfspre kend noodzakelijk, omdat door de brand veel vernield houtwerk en losse stenen op de grond terecht waren gekomen. Bovendien haalde men naderhand met behulp van buskruit het nog staande muurwerk omver. Vandalisme Men ontkomt niet aan de indruk, dat zich van sommige burgers van Huygens tentoonstelling In het Museum Boerhaave in Vlis- singegn wordt tot en met 16 sep tember een zeer interessante en unieke Huygens tentoonstelling ge houden. Dc Technische Bibliotheek Zeeland heeft naar aanleiding daar van een informatiestand ingericht ten behoeve van degenen, die uit deze regio van plan zijn de tentoon stelling te bezoeken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aasgieren in de Concertzaal Op hel programma van dc Con- cerlzaal-bioskoop voor zaterdag on zondag staat „The Wild Gecse", c« n film die niets met de Wilde Ganzen van de IKON' heeft te maken, behal ve misschien dat het verbaal goed deels in Afrika speelt. De Nederland se titel luidt „Aasgieren vallen aan". De hoofdrollen zijn weggelegd voor Roger Moore, Richard Burton. Richard Harris, Stewart Granger en Hardy K rug cr; mannen die zich, met hun „stoere koppen", wel va ker ter beschikkingen stellen van regisseurs die ijzervreters dan wel menselijke' mannetjesdicren in hun scenario's hebben. In dit geval was het Andrew Mc- Lagien die een film kreeg te regisse ren naar het boek van Daniel Car ney. Daarin gaat het om een vijftig tal huurlingen dat door een Engelse bjmkier in de arm wordt genomen om het afgezette en gevangen geno men staatshoofd van een Afrikaans land te bevrijden om deze opnieuw aan de macht te helpen. De bankier verwacht van dit staatshoofd een aantal koncessies los te krijgen, maar terwijl de huurlingen bezig zijn hun laak uit Je voeren, krijgt hij van de nieuwe president wat hij hebben wil. Do huurlingen zitten, samen met de bevrijde gevangene, in de val en zij moeten vechten voor hun hachie. Twaalf mannen blijven er na een gevaarlijke tocht over en hun kommandant vertrekt naar Londen om wraak te nemen op zijn perfide opdrachtgever. En dat is dal. Volgende week beter? Geslaagden aid. Avondmavo Voor het diploma'MAVO-4 slaag den de volgende leerlingen van de Zeeuwse Dag/Avondscholengcmecn- schap, afd. Avondmavo Zierikzee. De dames; A. do Bruine-Goud- s waard (Oosterland): R. Heyboer (Sirjansland); M. de Jonge-Sloutjes- dijk (Brouwershaven); N. de Jonge (Brouwershaven)A. Klumper-van Luin (Zierikzee);* F. Manni-Hen- drikse (Haamstede); N. Meerman (Zierikzee); M. Schietlekalte-Ooster- ling (Zierikzee); N. de Vos (Renes- se); A. IJzelenberg (Bruinisse); en de heer B. Ver kerke (Zierikzee). Herkansing: geen. Deelcertificaten werden behaald door de dames: J. Sóhot-Klompe (Zierikzee); J. Blaauw (Zierikzee): M. Wierséma-Oosse (Haamstede). Herkansing: één kandidaat. Winkeiuitbreiding Coen Honig Optiek Opticien Coen Honig in de Vis- straat 'heeft zijn zaak uitgebreid met de verbouwing van het belendende pand (de voormalige-koffieshop van Danckaert). Vrijdag 1 juni toont Coen Honig het resultaat van deze verbouwing. ZIERIKZEE/ZONNEMAIRE Bond van Opzichzelfstaanden sluit seizoen al De Bond van Opzichzelfstaanden houdt in café Bomrrienede op vrij dagavond 8 juni een avond waar mee het seizoen 1978-'79 wordt, af gesloten en waarop elke alleen staande welkom is. Ter verhoging van de sfeer, zal cr „levende" muziek zijn. Informatie over de Bond ziin aktiviteiten kan ingewonnen worden bij Janny Bal (03110-5575, na 17.00 uur). RENESSE Concert Zaterdagavond 2 juni verzorgt hel fanfarekorps Luctor et Emergo uit Ren esse, onder leiding van de heer J. H. Blom een concert op de mu ziektent aan de Lange Reke te iv nesse. Het concert zal ongeveer cv uur duren, biedt een afwisselend programma met naast marsen er opehr-tte klanken ook ZuiÖameri- kaanae muziek. Tussen de nummers door zal de dirigent steeds een kont- toelichting geven. Voor tijd zie agen da. KERKWERVE OH WEK KERK, 30-5. Zaterdag bracht dc Duitse reddingsbrigade uit ller/.ogenrath een bezoek aan de red dingsbrigade „Zierikzee-Duiveland". Deze bezoekende brigade lelt ruim 100 leden, waarvan er tachtig uit bet Nederlandse Kerkrade komen. De Duitse brigade had in Neder land .enkele nare ervaringen opge daan toen bleek dat tienmaal een verzoek om een bezoek te mogcT. brengen, werd afgewezen. De briga de ..Zierikzee-Duiveland" ging ei- van uit dat beide brigades hetzelfde doel nastreven, het hulpverlenen aan anderen, en zag geen aanleiding om negatief' te reageren. Ondanks het slechte weer werd het bezoek een groot sukses. Welkomsu'oord Het gezelschap werd ontvangen in restaurant „De Vier Bannen" in Ou- werkerk. Burgemeester J. D. de Kam sprak een welkomstwoord en blikte, even terug op de watershood en üp opbouwwerkzaarnheden daarna. Ook ging hij even in op de Ooslerscheltfé- werken. Tenslotte vertelde de bur gemeester het een en ander over het ontstaan van de reddingsbrigade Zie ri'kzee-Duiveland. De .voorzitter van de bezoekende brigade bood vervolgens enkele ge schenken aan. jvaaronder een be drag onder couvert. Van de gasthe ren was er een fraaie Schouwtje pop voor de Duitse brigade. Na het gebruik van dc maaltijd sprak de heer W. Bolyn nog even over de dijkdoorbraken in 1953 en over de herstelwerkzaamheden, in de middaguren werd een rondrit door de regio gemaakt. Na een kort bezoek aan het strandje in Ouwer- kerk werd koers gezet naar de haver, van Rurghsluis om de daar gestatio neerde reddingsboot te bezichtigen. Schipper de heer C. Schot gaf een gedetailleerde uitleg tijdens deze be zichtiging. In Westerschouwen wed ook de boot van de reddingsbrigade aldaar bekeken. Hier werd uitleg ge geven door de heer Th. J. Sluis. Hij vertelde dat er zich op enkele tien tallen meters afstand bij laag tij. gevaarlijke stroomgeulen bevinden, die wel zeer duidelijk laten blijken da 1 een goede strand bewaking hier, en ook langs de hele Nederlandse kust absoluut noodzakelijk is. De rondrit - door Schouwen .weid voortgezet en via Haamstede. Renes-7 se en Scharehdijke kwam men. in: Zierikzee. Daar werd afscheid gene-, men van de Duitse gasten, 'die dé reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland spontaan voor een tegenbezoek;' uit nodigden. om elftallen t m de vierde klasse var de KNVB te trainen. SCHU DDEBEURS/NOORDGOUWE Oranjevereniging opgericht Een vijftal Noordgouwenaren heeft het initiatief, genomen te komen toi oprichting van een plaatselijke oran je vereniging; Ongeveer de helft wui ■het aantal gezinnen te Noordgouwe en Scnuddèbéurs zóu lid willen wor den van zo'n vereniging. 7.0 heeft een huis-aan-huis-onderzoek van de initiatiefnemers uitgewezen. Twintig inwoners van deze' kernen hebben zich beschikbaar gesteld voor een bestuursfunktie. Tijdens de eet.-,te ledenvergadering' die voor september .wordt bèkigd, zaléeen -.bestuur geko zen worden'. De.' ex'akte datum zai onder, meer in onzeagenda - nader wórden 'aangekondigd. NIEUWER KERK Advertentie Stapt U maarearisbinntn bij één van da méér dan 200 spaciaatrakan op fato en f ilmgabled.Oaar heeft da Combifoto vakman nog écht tijd voor U an daar vindt U alle kwaliteitsmerken. Geslaagd In Goes behaalde Kees Berrevoets te Kerkwerve hel trainersdiploma D waarin opgenomen het A.B.Ó.-dipto- ma. De heer Berrcvoets is bevoegd Reisje zangvereniging Vorige week'maakte, dé Christelijk Gereformeerde zangvereniging'„Een Naam is onze Hope" uit Nieuwoi - kerk het jaarlijkse reisje. Om zeven uur 's- morgens vertrok hei gezel schap met chauffeur Willcmsè in 'eer. bus van de-firma Van Oeveren- uit Zierikzee. vhriaf hét Dorpshuis. On der-het genot van een fraai muziek programma werd koers gezet naar Gorinchem- waar m mot-el „Gori- chem" de koffiepauze werd gehou den. Na een uurtje ging het vercle:" via Sliedrecht naar W es te rbOU w.i 11 l', bij Rhenen, waar een wandeling in de fraaie omgeving werd gemaakt- Hierna stapten de reizigers op de rondvaartboot „Jacqueline" voor.oen vaart op de Rijn. Na deze schilder achtige vaartocht werd in Amhetu afgemeerd waar de bus te wachten stond, die het gezelschap naar Apel doorn bracht waar de Koninklijk'.' Stallen en het schilderij-museum in het paleis Het Loo werden bezich tigd. Het weer werkte niet mee zo dat de paleistuin niet kon worden bezocht. Na gewinkeld te hebben m Apeldoorn zette dé touringcar koers, naar Monttoort waar in rèstam.-mt- „De Gouden Leeuw" dooi" hei ge zelschap van een uitstekend diner wérd genoten. Een bejaard koorlid, die deze dag jarig was werd alhier met een geschenk gehuldigd. Om streeks half tien was iedereen n. een heerlijke dag weer thuis. Reis bejaardensoos Onlangs maakte de bejaarde..-o- cieteit van Nieuwerkerk een rei'-jiv naar Noord-Brabant. Omstreek.-, r.' uur vertrok hel gezelschap met evu bus van de firma Van Oeveren va nat hel Dorpshuis. Allereerst werden de deelnemers' hartelijk welkom gehe ten door de buschauffeur en vervol gens sprak leidster van de soos.- me vrouw Wandel-Ockelven nog enige 'welkomstwoorden tot'de aanwezigen. Vliërna werd via.. Rijksweg 38 en over de Philipsda'm' n^ar.jajhjraén in Noord-Brabant gereden. vaar de thee of koffie werd .gébruikt HicYiu. bracht het gezelschap 'éen bezoek aan het Au tot ion te Druneh. eén-per manente tentoonstelling van oude auto's. Na alhier een verfrissing té hebben gebruikt werd de reis weer naar Zeeland aanvaard. Om kwart over zes arriveerde de touringcar me', het gezelschap bij restaurant „Dé Blauwe Keet" waar een uitsteker.cT diner wachtte.-Voldaan en blij kée*> den de deelnemers huiswaarts. Wietrijdster geschept Dinsdag 29 mei werd bij 'dè-afsli&g Rijksweg J8 -richting 'Ziipe .een wiél- rijdster door-een personenauto - ge schept. De fiets stee J. J. v. d V. uit Bruinisse stak na enige tijd gewacht te hebben en niet s te hebben zién» naderen Rijksweg 18 over Tegehj.-* kertijd naderde een wagen uit de richting Zierikzee. bestuurd door J. do L. uit Rotterdam. Een butsing was hiervan het gevolg. De (ietsster liep énige schaa(wondjes op..hot rij wiel word geheel vorniufd en de auto licbj beschadigd. ZIERIKZEE. Het patiëntenschip ..Prins Willem-Alexander" bracht woensdag weer een bezoek aan Zie rikzee. Twee traditionele punten prijkten ook nu weer op hei pro gramma: Muziek ran hel draaiorgel Alavtie en korsagesuitgereikt door de-mi Schouwse klederdracht getooi de mei-rouw J.Hage-Speelman. Hei schip zal dc komende fmee maanden de haven van Zierikzee niet nan kun nen doe» in verband mei de seizbën- drnkte. Advertentie 'n Dubbeldik reisboek, boordevol tips voor dagje weg of weekendje uit. Handig meeneem formaat met honderden kleurrijke foto's. Een exclusieve uitgave van de Spaarbank voor rekening houders en zij die het willen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3