BALK EN SPLINTER EUROPA-AVOND VAN DE NOS-TELEVISIE MET QUIZ EN FORUM Van Agt niet naar Athene Open grens betekent geen vrij verkeer „ARTIKELEN OVER STAANPLICHT BIJ GEBED NIETIG VERKLAREN" Op 6 juni In Goedereede Nederland in? TIT IN NEDERLAND' BONDSSPAARBANK Bisschop Bluyssen gevraagd terug te komen van verzoek Geen verplichte vaccinatie van varkens /1FR1KZEKSCIIF NIEUWSBODE Dinsdac 2S inei 1979 Nr. 33!12 7 HILVERSUM. De NOS - televisie zal op 6 juni, aan de vooravond van de verkiezingen voor het Europees parlement in Nederland, een Europa avond brengen met een quiz en een forum Aan de „Eurokwis", waarin onder leiding van Mies Bouwman de deel nemers zullen worden getest op hun kennis inzake visserij, landbouw, de werkgelegenheid, verkeer, toerisme, financiën, onderwijs, milieu en ener gie, nemen negen vooraanstaande figuren uit de Negen landen van de Europese Gemeenschap deel. Dat zijn: voor Nedeiland presen tator Willem Ruis, voor België ak- teur Hugo Metsers, voor Luxemburg presentatrice Michelle Edzel, voor Duitsland akteur Horst Tappait (Derrick), voor Denemarken filmster Nina van Pallant (van het vroegere duo Nina en Frederik), voor Enge land aktrioe Jean Anderson (moeder Hammond), voor Ierland het zange resje Dana en voor Italië de film- aktrice Gina Lollobrigida. De Franse deelnemer is nog niet bekend. Aan vankelijk had Charles Azraavour toegezegd aan de quiz te zullen deel nemen maar hij blijkt toch verhin derd te zijn. De NOS onderhandelt nu met Louis de Funes. Deskundigen De jury van deskundigen voor de quiz bestaat uit de oud-ministers Duisenberg, Lardinois, Vredejing en Van Kemenade, staatssekretaris Smit-Kroes, direkteur Blankert van de ANWB, direkteur-generaal Tiele- man van energievoorziening en di rekteur Tienstra van het visserijwe zen. Alleen het jurylid voor de mi lieuzaken ontbreekt nog De quiz, die van 20.00 tot 21.30 uur duurt, zal muzikaal worden begeleid door een kinderkoor en Willem Nij- holt ondermeer in een speciaal „Eu ropalied" terwijl ook een Engels showballet onder leiding van Pad dy Stone zal optreden. De regie is in handen van Ralph Inbar, die ook met Mies Bouwman, Henk Suer van de NOS en Jef Rade makers het programma heeft samen gesteld. Na reklame en journaal komen de juryleden van de quiz terug op het scherm in een „Europaforum" om onder leiding van Herman Wigbold te diskussiëren over de dagelijkse praktijk van de Europese samenwer king. Dit programma duurt van 22.10 tot 23.00 uur. CAIRO, 28-5. De opening van de grens tussen Israël en Egypte bete kent niet dat er nu vrij verkeer tus sen de twee landen mogelijk is. Het grensverkeer zal beperkt blijven tot officiële missies, zo heeft de Egyp tische premier Moestafa Khalil vol gens het dagblad Al Achram ver klaard. Het tijdschema voor de nor malisatie van de betrekkingen dient gerespecteerd te worden, aldus Kha lil. Ook de lucht verbinding tussen Egypte en Israël dient slechts voor vluchten van officiële missies. Nederland achter in gelijk belonen van man en vrouw HILVERSUM 26-5. De Eu ropese Commissie zal nauw keurig bekijken warom de Ne derlandse regering niet tijdig de wet op de gelijke beloning van mannen en vrouwen heeft ingediend. Is er geen goede reden voor dit uitstel, dan gaan we naar het Europese Hof van justitie. Dat zei EG- commissaris voor sociale zaken en werkgelegenheid, Ir H. Vredeling, in het VPRO-radio programma „Meet the press". Als de Nederlandse regering en het Nederlandse parlement door het hof in gebreke wor den gesteld, kunnen later claims volgen van vrouwen die schadeloosstelling vragen, al dus Vredeling, die vindt dat Nederland voor gek staat door niet op tijd klaar te zijn met de wet op gelijke <arbeidsbelo- ning voor man en vrouw. „Op het gebied van de ge lijke beloning en kansen van man en vrouw is Nederland één van de meest achterlijke landen in de Europese Ge meenschap. Dat was onder de vorige regering al zo, en dat is onder de huidige regering net erg", aldus Vredeling voor de VPRO-microfoon. DEN HAAG, 28-5. Twee artikelen van het reglement van orde voor ge meenteraadsvergaderingen in Goe dereede waarin mannelijke gemeen" teraadsleden verplicht worden een gebed staande aan te horen, moet nietig worden verklaard. Ze zijn in strijd met de grondwet en de universele rechten van de mens, waarin vrijheid van godsdienst wordt gewaarborgd. Dit wil zeggen dat niemand gedwongen kan wor den deel te nemen aan handelingen van godsdienstige aard. Dat zeggen twee leden der provin ciale staten - ir. J. W. J. de Wolf en mevr. drs. M. T. Mastik-Sqnnevelrit (beiden PvdA) in schriftelijke vragen aan het kollege van gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Ze doelen op een herziening van het reglement, eind april vastgesteld door de gemeenteraad van Goederee de. Volgens hen dient het reglemcm alsnog gewijzigd te worden in die zin, dat niet-godsdienstige raadsle den niet in een gewetenkonflikt ko men te verkeren. De vragenstellers zijn verder van mening dat de „gewraakte artikelen" in strijd zijn met de in voorbereiding zijnde wet tegen sexe-diskriminatie. Volgens hen zijn ze „in strijd met de gewijzigde maatschappelijke opvat tingen over de positie van man er. vrouw". Advertentie 'n Dubbeldik reisboek, boordevol tips voor dagje weg of weekendje uit. I huidig meeneem formaat met honderden kleurrijke foto's. l.en exclusieve uitgave van de Spaarbank voor rekening- t. houders en zij die het willen worden. DEN HAAG, 28-5. Premier Van Agt is maandag niet naar Athene vertrokken voor de ondertekening van het EEG-verdrag met Grieken land. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst heeft de bewindsman tijdens een voetbalwedstrijd tussen politici en hoogleraren zaterdag in Leiden 2ijn Voet dusdanig verstuikt, dat hij van de reis afzag. Nadere medede lingen over de gevolgen van de bles sure kon de R.V.D. nog niet doen. DEN BOSCH, 28-5. De Syrisch- orthódoxe Turken in de kathedraal Sint Jan in Den Bosch hebben bis- scRóp Bluyssen gevraagd terug te komen van zijn verzoek aan hen om de kerk te verlaten. Dat heeft een woordvoerder van het aktiecentrum „200 Sint Jan" desgevraagd meege deeld. Bluyssen heeft dat verzoek zon dagavond gedaan. Volgens hem wor den zijn bemiddelingspogingen in ernstige mate belemmerd door het kollektieve verblijf van de Turken in de Sint Jan. In hun reaktie stellen de Syrisch- orthodoxe Turken dat de situatie voor hen alleen maar verslechtert als ze de kathedraal verlaten. Ze verwachten dat ze onmiddellijk zul len worden aangehouden om te worden teruggestuurd naar Turkije, aldus de woordvoerder van het ak tiecentrum „200 Sint Jan". Ook mannelijke ivervelstormen WASHINGTON, 28-5. De Amerikaanse weerkundige dienst heeft eindelijk besloten de gelijkgerechtigdheid van mannen en vrouwen ook toe te passen op wervelstormen. Naar in Washington werd be kendgemaakt, zal de tweede tornado van dit seizoen de codenaam „Lob" krijgentmi- dat ..Anna" de reeks zal heb ben geopend. In de Verenigde Staten werden de tropische wervel stormen van oudsher met vrouwelijke voornamen aan geduid. Reeds lange tijd werd van de zijde van de vrouwen beweging tegen deze diskri- minatie" geprotesteerd. Voort aan zullen om en om vrou wen- en mannennamen wor den gebruikt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De bestuurder van de auto, die maandag bij Schie dam in Botsing kwam met een trein, de 43-jarige D. N. van Andel uit Vlaardingen, is met hoofd- en been wonden opgenomen in het zieken huis in zijn woonplaats. Hij ver keert buiten levensgevaar. VENLO. De Kamers van Koop handel van Venlo en Rotterdam en de Handelskammer in Duisburg gaan onderzoeken v(at er te doon i: aan de lange wachttijden voor vrachtwagens met groenten en J.i u i aan de E-3 doorlaatpost, aan de Duitse grens bij Venlo. SCHIPHOL. De acteur Joop Do- derer is naar Londen gevlogen voor de eerste opnamen van de film „The human factor" naar hel laatste boek van Graham Greene over de Engelse geheime dienst in Afrika. Doderer is de eerste Nederlander die voor een hoofdrol in een grote Ame rikaanse speelfilm is gevraagd. ROTTERDAM. De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Rot terdam zal donderdag het verzoek ot inhechtenisneming van Pieter !enten behandelen. *0t Hea!'""1*0 Flitsen uit het buitenland MÜNCHEN-LONDEN. Drie oor logsdagboeken van de voormalige Duitse rijksmaarschalk Hermann Goering, die zich sinds jaren in En geland bevinden, gaan vermoedelijk terug naar Beieren, zo meldt de Britse „Sunday Telegraph". CAIRO. Egypte meent dat de re devoering die de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cy rus Vance, afgelopen vrijdag in Beersjeba heeft gehouden, als basis kan dienen voor de onderhandelin gen over autonomie voor de Pales- tijnen. Dit heeft het Egypischè 'dag blad, Al Ahram, gemeld. Vance zei; in Beersjeba onder meer dat dé Pa- lestijnen het recht moeten hebben in vrijheid te leven. KAAPSTAD. President John Vor- ster van Zuid-Afrika is maandag weer aan het werk gegaan, nadat hij in fyet weekend een medisch rou tine-onderzoek heeft ondergaan in het ziekenhuis van Kaapstad, zo heeft een woordvoerder van de pre sident meegedeeld. WARSCHAU. Paus Johannes Paulus II gaat op 7 juni naar het voormalige concentratiekamp Auschwitz. Hij zal daar bidden in de cel van pater Maximilian Kolbe, een zalige die over een tijdje door de Rooms-Katholieke Kerk heilig ver klaard zal worden. TEHERAN. Honderdduizenden Iraanse boeren zijn dezer dagen be gonnen met het binnenhalen van de opiumoogst, die wel eens de grootste van de eeuw zou kunnen worden. De zwarte markten zullen dan binnen kort overstroomd worden met ille gale Iraanse opium. Met het be wind van de sjah is ook het kontro- le-apparaat op de opium verbouw ingestort. HAMBURG. In de tweede helft van dit jaar zal de inflatie van de Verenigde Staten kleiner zijn dan op het ogenblik, zo heeft de Ameri kaanse minister van financiën ver klaard in een interview met het Westduitse weekblad „Der Spiegel". Volgens Blumenthal worden nu de gevolgen merkbaar van de maatre gelen die president Carter de afge lopen herfst heeft geïntroduceerd. DEN IIAAG, 28-5. Landbouwmi nister Van der Stee ziet niets in een verplichte vaccinatie van varkens te gen de gevreesde ziekte van Aujesz- ky. In antwoord op vragen van de CDA-kamerleden Wisselink en Braks zegt de bewindsman, dat deze ziekte zich in ons land in hoofdzaak openbaart bij varkens. De laatste tijd heeft de ziekte zich vanuit Zuid-Nederland uitgebreid naar het oosten, waarbij ook een aantal run deren is aangetast. Het aantal ziek tegevallen wordt door de minister „niet verontrustend" genoemd. In het zuiden wordt de varkens stapel reeds op grote schaal vrij willig tegen de ziekte geënt. Deze vaccinatie moet, 7.0 zegt minister Van der Stee. vooral worden gezien als een bedrijfsbeschermende maat regel. Overigens is het geenszins ze ker dat vaccinatie zal bijdragen tot uitroeiing van de zieke, nu weten schappelijk onderzoek heeft aange toond dat geënte dieren smetstof kunnen uitscheiden. Op grond van deze overweging is een verplichte vaccinatie niet in overweging. IVut biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 30 MEI NED. 1: De middaguitzending be gint met een avontuur van Kocka het konijn met dé geruite oren, dut alleen tot leven kan worden ge bracht als er een kind in nood is. Voorts ontdekkingstocht door de na tuur. De jacht op diamanten is de titel van eén Engelse jeugdfilm. Tim is op weg naar Nederland, ten einde bij zijn vriendje Piet in Amsterdam te gaan logeren Onderweg maak! hij op pijnlijke wijze kenn-ls met een juwelendief. De twee katjes Mieuw Mauw worden gevolgd door de Film van Ome Willem-. Het avondpro gramma wordt geopend met Van ge west tot gewest, Oogst in beeld en Politieke partijen met een uitzen ding van DS'70. Daarna volgt de ru briek Panoramiek met achtergrond informatie over aktualiteiten in het buitenland. Het journaal en reklame worden gevolgd door dc finale van de Europa Cup I die gespeeld wordt tussen Malmö FF uit Zweden en Nottingham Forrest uit Engeland. De uitzending komt rechtstreeks uit het Olympisch stadion te München. De parlementaire rubriek Den Haag vandaag besluit de uitzending. NED. 2: In de tweede aflevering van En ze kregen een dochter hoort de vader van Winston wat er is ge beurd en hij ontsteekt in hevige woede. Hij verwijt zijn zoon alles, wat hij zichzelf te verwijten heeft. Mandy krijgt ruzie met haar moeder en loopt van huis weg. Ze vindt een kamer bij een van haar klanten, Sally Winhxcpt ook een ongehuwde moeder. Vervolgens Kenmerk en Stichting Socutera. Veronica 'et dc uitzending voort met Countdown. De minispecial is dit keer gewijd aan de Beverwijkse rockgroep The Bintangs, die cmderhand al twintig jaar bestaan. In de daaropvolgende aflevering van Starsky en Hutch wordt het duo gekonfronteerd met Arty Riis, een psychopaat die een hele wijk terroriseert. Hij snijdt de banden van Starsky en Hutch door. gooit hun ruiten in en stopt een do de rat in Hutch z'h ijskast. Daarna Scheveningen '75, een dokumentaire over de 75 jaar oude haven van Scheveningen, de visserij en het toerisme. In Operatie Petticoat gaat de bemanning van de. zeetijger v-eer iets riskants ondernemen. De uitzending wordt beëindigd met Agenda en Politieke partijen (PvdA) WOENSDAG 30 MEI NED. 1: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 Donderdag 31 mei, 20.40 uur, Nederland 1: Internationaal country festival. Met o.a. Freddy Fender. Nieuws voor doven; 15.00 Teleac; 15.30 Kocka, het konijn: 15.37 Ont dekkingstocht door de natuur: 15.55 De jacht op de diaman ten: 16.55 Mie uw en Mauw: 17.00 Dc film can ome Willem; 16.00 Nieuws voor do ven; 18.40 Toeristische tips: 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.30 Oogst in beeld; 19.50 Politieke partijen 20.00 Panoramiek; 20.52 Journaal, 21.10 Voetbal; 23.05 Den Haag van daag; 23.25 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Kinnc* voor doven; 18.10 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 En ze kregen een dochter; 19.25 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 Countdown; 21.05 Starsky Hutch, 21.53 Scheveningen 75; 22.38 Opera tie .Petticoat; 23.00 Agenda; 23.05 Politieke partijen; 23.20 Nieuws. DONDERDAG 31 MEI NED. 1; Mister Kotter krijgt het vanavond hard te verduren, wanl wat is het geval. Als gevolg van een griepepidemie worden enkele leer lingen uit de Bevoorrechte klussen bij de Sweathogs geplaatst. T)e, ri valiteitis zo fel, dat de.]ddor griep geplaagde 'Kotter niet naar bed kan. Het geheime leven van John Chap man is een t'dm over <!-■ rector mag nificus van de universeran Ha verford, die geïnspireerd door het idealisme van zijn zoon, op eigen houtje de wereld van het Blaxiwe boorden-proletariaat" ging verken nen. Daarna een reportage van hel Internationaal country festival, waar mensen optreden als Tommy Wy nette, Freddie Fender. Ronnie Milsap en Floyd Cramer. De NOS -et de uitzending voort met Den Haag vandaag en een Panoramiek special in het kader van de Euro pese verkiezingen. De film van van avond is getiteld Barbara, Aygline en David drie kinderen van drie Europese scholen. NED. 2: Als gewoonlijk is de vooravond gevuld met programma's voor de jeugd: De astronautjes en Avro's Toppop. Hei journaal wordt gevolgd door Tekstpierement, waar in Jos Brink, Frank Sanders en Lucy de Lange een selektie uit vroe gere theaterprogramma's ten hcsi» geven. Vervolgens'de tweede afleve ring van De Sticht'na Don Pr nee is overleden en Due „bi leef' al ie: ge ërfd. cc it heleboel lukraiicre aandelen. Tui haar grote verbazing leert ze haar schoonvader kennen, terwijl Don haar altijd vertelde dal zijn vader dood was. Ze neemt de oude man op in haar gezin. Daar naast laat ze Ronnie Bartlett uit zoeken welke vrouw hoort bij de naam Joan, de in het testament wordt genoemd. De rubrieken Tele- vtzier magazine en Avro's Sportpa- nórama worden gevolgd door Poli tieke Partijen met een uitzending van de Europese Volkspartij. DONDERDAG 31 MEI NED.l: 10.30 Schooltelevisie: 13.00 Nieuws voor doven; 14.00 Schoolte levisie; 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Politieke partijen: 18.40 Kort weg; 18.50 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuxvs: 18.59 Mister Kotter; 19.25 Het geheime leven van John Chap- man: 20 40 Int Country Fpstival; 21.37 Journaal; 21.55 Den- Haag van daag; ë2.10 - Panoramiek speciaal, 23.05 Nieuws. NED. 1: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.25 Open school; 18.55 Nieuws; 18.59 De Astronautjes; 19.05 AVRO's Toppop; 20.00 Journaal: 20.27 Tekstpierement; 21.20 De Stichting; 22.10 Televizier magazi ne; 22.55 Sportpanorama; 23.20 Po litieke partijen; 23.35 Nieuws. Advertentie Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren lengkeek lederwaren i DAM 9 ZIERIKZEE Zoveel medeleven bewijst, dat men hem toch wel mag. En men zich ook zijn gestorven vrouw her innert. want op. hoogtijdagen ging Jannie immers altijd mee: jaarver gadering, de feestavond van de leerlingen der hoogste klas voor het afzwaaien en andere evenementen. Al timmerde Jannie nooit aan de weg, nu bewijst men haar nog de eer, die haar feitelijk altijd toe kwam. En dat doet .Jan Boode goed. Na de koffie en de broodjes ne men de meesten afscheid van Jan Boode en zijn dochters. Er zijn pijn lijke vragen gesteld over Albert Boode. Men heeft bes toten, als hij niet aanwezig zal zijn bij dc begra fenis van zijn moeder, dal ziekte hem belette te komen. Nee, niet ernstig, maar wel lastig. Daarmee in het midden latende, wat er eigenlijk precies met de afwezige zoon aan de hand is. Ja, en de meeste familiele den wonen ver van Dopsbergen, dus die vertrekken ook al vrij spoedig. Enkel Jeltje keert met Jan en de kinderen terug naar de Kwartellaan. Haar eigen kinderen heeft ze naar Sneek teruggestuurd; beiden moeten de volgende dag immers weer aan de slag. Zelf besluit ze nog een paar dagen in het gezin Boode te blijven. Want ze wil, als het mogelijk is, wel eens het naadje van de kous weten omtrent Albert. Tanja zet koffie en als ze samen die drinken, zegt Jeltje op haar ge wone besliste toon: „Jullie moeten de justitie inschakelen omtrent Al.- bert. Dit is ergens te gek. En is er ook niets bekend omtrent die vrouw? Die Willemien Pronk?" Jan Boode heeft zijn beide dochters, die de finesses niet weten, nu ook op de hoogte gesteld. En nog eens bena drukt, dat Albert het allemaal ge daan heeft om de vrouw uit het le ven te halen. Natuurlijk veel te na- ief, maar ja, hij is immers een idea list. Jan Boode knikt en is het er mee eens. Jeltje snijdt expres dit onder werp aan om Jan wat af te leiden van zijn verdriet. Het is wel van dc regen in de drup, maar als je hele maal niets doet, kom je ook niet tot resultaat. Jan Boode heeft nog een paar vrije dagen gekregen van zijn direk teur en is er dankbaar voor. Hij is echt nog niet in staat om alsof er niets gebeurd is te doceren. Dus gaat hij samen me! Jeltje de volgen de oeh'end naar het politicbureau, zet de hele zaak uiteen en verzoekt pog ngen in het werk te stellen de jongeman op te sporen. Er wordt een recente foto overhandigd en een zo volledig mogelijk signalement. Dat de jongeman mogelijk in gezel schap zal zijn van ene Willemien Pronk, tot voor kort wonende in Hoogcveen, is voor dc politie in Dopsbergen geen probleem; men zal in dit geval kontakt opnemen met de kollega's in Hoogeveen. Als er nieuws is omtrent Albert Boode zal men hem terstond inlichten. Terug in het lege huis: Eefje heeft dienst, Liset is weer naar school cn Tanja zal wel bezig zijn in haar nieuwe huis, want nu zal het huwe lijk met Piet niet zo lang meer op zich laten wachten. Er is een kilte ontstaan door de wetenschap, dat Jannie er nooit meer zal zijn. Uit oogpunt van piëteit heeft men moe ders stoel onberoerd gelaten, maar nu schrijnt dit alles temeer. Jeltje bemerkt het en zegt op besliste toon: „Jij gaat vanmiddag met mij mee naar Snits. Pak straks een koffer in met wat kleren en wat je verder denkt nodig te hebben en blijf je het weekeind bij ons. Zondagavond Door G. FORTIUS brengt een van ons jc wel weer te rug. Als jij alleen in je huis blijft ga je piekeren, want de imuun hebber, hun eigen leven; ze zullen heus wel hun verdriet hebben n«-h;ui door het vet lies van hun moecur. maar jong» mensen vergelen zoiets snelle:. 1: heb dat gemerkt bij mijn eigen kin deren na dc dood van Wout Maan dag moet je weer oj> school aan het werlc cn dan moet ie jc daarop kun nen concentreren. Dat dc u i dagen heus niet meevallen en d. r- om ga je met mij moe. heb jc wal afleiding. Nee, ik wil geen tegen spraak; de meiden redden /ui. - '.f wel. Vertrouw jij nu maar op Jpltje, dan komt het best weer. in orde met jou." Eigenlijk heeft Jan Boode geen enkel argument om de uitnodiging van z'n schoonzuster niet te aan vaarden. Dus gaat hij na de koffie naar boven cn pakt een paar koffers in. Daarvoor moet hij in de kast zijn voor overhemden en ondergoed. Als hij alles nog zo ordelijk ziet liggen, krijgt hij een steek. Want hier is nog de hand van zijn gestorven vrouw- merkbaar; hij zal er nog wel vaker mee gekonfronteerd worden. Eigen lijk maar goed, dat ik er dit week eind tussen uit ga. 's Middags zijn Tanja en Liset er en maakt Jeltje bekend, dat V; ar vader het weekeind er niet /al r Tanja heeft wel vat bezv.-. ar. v;>nl ze is immers bez c met het n:cu huis? Maar tante Jeltje i.- on\rbVl- dellijk: dan stel j c? paar dagen uit: jullie kunne-! lang genoeg samen zijn n de toi - komst. En daarmee is (Je kou 1 niemand durft verder nog te protes teren. (wordt vervolgd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7