W. M. Pel verweet provincie tijdens de V.V.K.-vergadering „onbehoorlijk bestuur" Kohl ziet af van kandidatuur Beschietingen in Libanon Behandeling van vliegramp Tenerife HERBERG „DE WAAG" Nog eenmaal financiële steun van de regering voor R.S.V. Oppositie tegen Boersma in aandeelhoudersvergadering Ogem GEHANDIKAPTE KAMPEERDERS KUNNEN NAUWELIJKS TERECHT IN DEZE REGIO A.B.N.-bank in Amstelveen beroofd STREEKNIEUWS AGENDA Nota Planologische Dienst: 2 Advertentie ZIERIKZEE, 28-5. Tijdens de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Zeeland, maandagochtend in „Mon- dragón" te Zierikzee, richtte bestuurslid de heer W. M. van Pel een recht streeks verwijt aan het provinciaal bestuur. Hij liet daarbij de uitdruk kingen „onbehoorlijk handelen", „te beroerd om om wat te doen" en „on behoorlijk bestuur" valllen. Aan de orde was de periodieke rapportage in het kader van het re gionaal sociaal-ekonomiscli beleid, de jaarlijkse nota waarin knelpun ten en hete hangijzers m.b.t. het be drijfsleven moeten worden verwerkt tot een regionale sociaal-ekonomi- sche schets. De totstandkoming van de nota is een primaire zorg van de provincie maar van hogerhand is voorzien in zgn. beleidsadviesorganen, die door de provincie moeten worden inge steld om haar in dezen bij te staan. Er is echter nog steeds geen struk- tuur gevonden voor wat betreft het onderzoek naar inventarisatiegege- vens. Ongeveer een half jaar gele den heeft de Kamer van Koophandel een nota aangenomen, waarin hij een aantal suggesties en uitspraken deed om mee te helpen uit. de im passe te komen, maar tot op heden hebben g.s. daarop nog niet gerea geerd. Dit wekte de gram van de heer Pel. Kamervoorzitter, de heer J. J. Claas, nam de kwalifikatie „onbe hoorlijk" over. Zijn voorstel om een brief te 'laten uitgaan naar de pro vincie, met de aanvrage voor een ge sprek - zo mogelijk samen met Ter- neuzen - werd aangenomen. Ook in het kader van de Regio- naal-Ekonomische Beleidsadvisering (REB) kwam de zogenoemde „Ana lyse-nota" aan bod. Analyse-nota Begin februari van dit jaar. trad de sociaal-geograaf drs. C. M. Rood- voets bij de Kamer in dienst. In overleg met de landelijke REB-co- ordinator drs. S. A. van Keulen, en de begeleidingskommissie is Rood- voets begonnen met de voorberei-,, ding van de Analyse-nota, die vóór het eind van dit jaar aan de Kamer gepresenteerd zal worden. Hiervoor zal o.a. in de komende tijd oriëntatie plaatsvinden bij de re presentanten van het regionale be drijfsleven. De door het bestuur in gestelde begeleidingskommissie be staat uit voorzitter Claas en de he ren Baars, Van Pel, Phernambucq, Scheuerman en de sekretarissen. De heer Roodvoet legde zelf uit dat de nota wordt gebaseerd op sta tistisch materiaal, afkomstig van in stellingen als ETI, PPD, Stichting Zeeland en CBS. Zo wil hij aller eerst komen tot een interim-nota, waaruit een aantalverschillen tus sen Zeeland en de rest van Neder land tevoorschijn moeten komen, waarna de resultaten in een vraag stelling zullen worden omgezet. In augustus moet dan een interview ronde plaatsvinden met vertegen woordigers van het regionale be drijfsleven, die als sleutelinforman ten zullen optreden. „Samenwerking" Voorzitter Claas zei dat het de be doeling was dat instanties als ETI, PPD, Stichting Zeeland en CBS niet op eigen houtje gingen werken, maar dat er gekomen moest worden tot een intensieve samenwerking. Ten aanzien van het CBS liet hjj zich kritisch uit voor wat betreft haar statistisch materiaal, dat hij „verouderd" (daterend van op zjjn laatst 1975) noemde. Hjj zei te hopen dat het CBS „er werk van maakt dat haar materiaal snel bij de tijd wordt". BONN, 29-5. De voorzitter van de Westduitse oppositiepartij CDU, Hel mut Kohl, heeft besloten af te zien van kandidatuur voor de funktie van bondskanselier bij de verkiezin gen van 1980. Hij deed dat ten gun ste van de premier van Neder-Sak- sen, Ernst Albrecht. Kohl deelde zijn besluit mee in een verklaring voor het dagelijks bestuur van zijn partij. Naar hij ver volgens aan de pers meedeelde heeft het dagelijks bestuur zijn aanbeve ling inzake de kandidatuur van Al brecht met instemming begroet en" overgenomen. Eind van dit jaar moet de Ana lyse-nota zijn gerealiseerd. Nieuwe stijl Doordat op een in april jl. gehou den plenaire vergadering haar sta tuten zijn gewijzigd, heeft de Vere niging van Kamers van Koophandel (WK) wat haar organisatie betreft een wijziging ondergaan. Met die nieuwe werkwijze is al een begin gemaakt. Er is nu een (minimaal uit 7, ma ximaal uit 9 personen) bestaande be stuur, dat ondersteund wordt door stuurgroepen met deeltaken (infor matiebeheer, ondersteuning beleids advisering, bedrijfsvoorlichting, bui tenlandse aangelegenheden), die op hun beurt weer terzijde worden ge staan door werkgroepen. In de nieu we werkgroepen funktioneren de vroegere kommissies ad hoe voorlo pig dooi-. In alle organen van de „nieuwe" Vereniging van Kamers van Koop handel zijn kamerleden en sekre- tariaatsvertegenwoordigers opgeno men. Tot nieuwe voorzitter is be noemd de heer A. Koningsveld, voor zitter van de Kamer te Leiden. AMSTERDAM. Zowel bij de KLM als bij Martinair zullen de komende dagen alle vliegtuigen van het type DC 10 aan een extra veiligheidskon- tröle worden onderworpen. Aanlei ding tot deze kontröle is de vlieg ramp met een DC 10 in Chicago, waarbij alle passagiers om het leven kwamen. De KLM-vloot telt zeven vliegtuigen van dit type, Martinair vier. TEL AVIV METULLAH, 28-5. Pa lestijnse eenheden hebben maandag het vuur geopend op een aantal kon- servatieve gebieden, zo heeft een woordvoerder van majoor Saad Had- dda van de rechtse militie in Zuid- Libanon verklaard. De schoten ko men, aldus de woordvoerder, vanuit het gebied dat beheersd wordt door Unifel-eenheden uit Nederland, Ier land en de Fidji-eilanden. Majoor Haddad heeft van de Unifil geëist dat er onmiddellijk een einde komt aan de beschieting. Gebeurt dit niet dan voelt hij zich genoodzaakt zijn mannen opdracht te geven het schie ten te beantwoorden. Woordvoerders van de V.N. waren niet beschikbaar voor kommentaar. DEN HAAG, 28-5. Ruim twee jaar na de vliegramp op het Spaanse ei land Tenerife is de Raad voor de Luchtvaart maandagmorgen begon nen met het onderzoek naar de toe dracht van deze ramp, de grootste in de geschiedenis van de burgerlucht" vaart. Doel van deze zitting van de Raad voor de Luchtvaart is na te gaan in hoeverre uit dit ongeval lering kan worden getrokkken en aanbevelin gen kunnen worden gedaan om een dergelijke ramp in de toekomst te voorkomen. In het algemeen heeft een zitting van de Raad voor de Luchtvaart twee doelstellingen. De eerste is na te gaan of er een lid van de bemanning van een Nederladse luchtvaartuig fouten heeft gemaakt. Als dit kan worden vastgesteld kan de raad disciplinaire maatregelen nemen ten aanzien van dit beman ningslid. De tweede doelstelling van de raad is na te gaan of er uit een ongeval lering kan worden getrok ken. Aangezien er geen lid van dc KLM-bemanning meer in leven is, spitst de zitting van de Raad voci de Luchtvaart inzake Tenerife z»ch toe op de tweede doelstelling. Advertentie ontvangt u weer graag CAFE BILJART Geopend vanaf woensdag 30 mei. S. CLERX Serooskerke - Tel. (0117) 1570 Kommissie Milieu Het bestuursvoorstel over te gaan tot een zogeheten kommissie Milieu vond de instemming van de leden. Deze kommissie is bedoeld om de binnen het bedrijfsleven aanwezige deskundigheid te bundelen en de Ka mer en zijn bestuur van advies te dienen over technische, ekonomische, organisatorische en juridische as- pekten van het milieubeleid van de overheid. De Kamer vraagt zich na melijk af of bij het provinciaal be stuur wel voldoende inzicht bestaat waar het de mogelijke problemen betreft van bedrijven die gekonfron- teerd worden met de uitvoering van het milieubeleid. Belangrijk is in dit kader de aangekondigde provinciale milieunota. De kommissie Milieu heeft niet al leen een intern adviserende funktie, maar bevordert ook het uitwisselen van ervaringen en onderhoudt of brengt kontakten tot stand tussen alle bij het milieubeleid betrokkenen. Bij haar werkzaamheden zal deze kommissie nauw samenwerken met de gelijksoortige kommissie van de Kamer te Zeeuws-Vlaanderen, waar over binnenkort een instellingsbe sluit te verwachten is. Vooruitlopend op de officiële in stellingsbesluiten van de beide Ka mers, wordt thans reeds gewerkt aan een notitie waarin aandacht wordt gevraagd voor de bedrijfsbelangen die bü het provinciale milieubeleid in het geding zijn. Hierin zullen de ervaringen en bevindingen van de regionale bedrij ven al zoveel mogelijk verwerkt worden. Nieuw bestuurslid Door 21 van de 25 aanwezigen werd de heer L. Q. Phernambucq ge kozen tot bestuurslid van de kamer. Daarmee werd voorzien in de vaka- ture die was ontstaan door het ver trek van de heer J. van der Kamp naar Zuid-Holland. De heer Pher nambucq, distriktsbestuurder van het CNV, afdeling Zeeland, werd kortelings door zijn organisatie in de kamer benoemd. De jaarrekening over 1978 werd door de vergadering goedgekeurd; de rekening en verantwoording sloot met een voordelig saldo van f 77.200,de begroting over '78 met een voordelig saldo van f 21.000, De leden hechtten ook hun goedkeu ring aan het voorstel het voordelig saldo '78 bij het kapitaal te voegen. Openbare vergadering Op 31 mei 1979 spreekt de heer Mr. A. Geurtsen, lid 2e Kamer, in het dorpshuis „De Putmeet" te Scharendijke. Aanvang 20.00 uur. Onderwerp: Liberalen zijn voor Europa t U bent van harte welkom Antwoordnummer 1B77 Oen Haag (geen postzegel) tel 070-6'4i2i DEN HAAG, 29-5. De ministerraad heeft besloten RSV nog eenmaal fi nanciële steun te verlenen, als aan een aantal stringente voorwaarden wordt voldaan. Dit is maandag ge bleken na beraad over RSV en VDSM in de ministerraad. Wat de VDSM-nieuwbouw betreft heeft het kabinet besloten een laat ste poging te doen om in een ander alternatief de werkgelegenheid zo veel mogelijk veilig te stellen. Het kabinet zal met RSV zo spoe dig mogelijk in overleg treden ook zal het kabinet wat de problematiek bij VDSM betreft, nog deze week AMSTERDAM, 28-5. Drie, nog voortvluchtige mannen, hebben maandagmorgen een kantoor van de Algemene Bank Nederland in Am stelveen beroofd. Er zou een aan zienlijk geldbedrag gestolen zijn. De auto waarin het drietal ontsnapte, werd kort na de overval terugge vonden in Amstelveen. Het drietal stormde rond het mid daguur, met bivakmutsen over het hoofd, de ABN binnen. Eén van hen hield het personeel met een pistool onder schot. De twee anderen spron gen over de met kogelvrij glas be veiligde balie en deden een greep in de geldladen. Daarop verdwenen de mannen in een auto, die kort na de overval gevonden werd in Amstel veen. met de betrokken sociale partners gaan praten. D,e Rijksvoorlichtings dienst heeft dit maandagmiddag meegedeeld. Het beraad was een voortzetting van de gesprekken van afgelopen vrijdag binnen het kabi net over deze zaak. ROTTERDAM, 28-5. „Als de heer Boersma zelf niet opstapt zullen we hem moeten wegjagen" en „Boers ma hoort in dit gezelschap niet thuis" waren enkele uit vele boze uitroepen die maandag in de jaarvergadering van Ogem Holding NV werden ge maakt naar aanleiding van het be stuursvoorstel drs. J. Boersma te benoemen als lid van de raad van bestuur. De woede van de aanwezigen richtte zich met name op uitlatingen van de heer Boersma in een inter view waarin hij het belang van de aandeelhouders-voor dc onderneming onderschatte. „Hoewel bestuur en kommissarissen uit naam van dc heer Boersma zijn uitlatingen heb ben betreurd geloven wij dat Boers ma wel degelijk achter zijn opmer kingen stond", aldus de heer J. H- Bruggeman namens de Vereniging Effektenbescherming. Handhaving Hoewel veel aandeelhouders de mening waren toegedaan dat de heer Boersma diende te verdwijnen („wat weet die man van bouw, hij heeft andere kwaliteiten") handhaafde hel bestuur de voorgenomen benoeming die tegen de uitdrukkelijke wil van de meerderheid van de vergadering dus lid van de raad van bestuur wordt. ZIERIKZEE Koncert in de Lutherse Kerk De Werkgroep Muziek van het Ko ninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen kondigt voor vrijdag 1 juni, in samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool, «en -koncert aan in de Lutherse kerk. In het kader van een serie Pink- sterkoncerten koncerteren de flui tist Ferenc Hutiji'a en de klavecinist Jos Verpoorten. De Nederlands-Hongaarse fluitist Ferenc Hutijra geniet grote bekend heid door zijn virtuoze spel, dat reeds op enkele grammofoonplaten werd geregistreerd. De klavecinist Jos Ver poorten studeerde eerst orgel (solis tendiploma), daarna klavecimbel (bij o.a. Ton Koopman). In de serie koncerten brengen Hu tijra en Verpoorten muziek ten ge hore van J. S. Bach en diens geniale zonen, alsmede werk van G. F. Han del. Voor tijd: zie Agenda. Wagens schampen elkaar Zondag tè 17.50 uur vond op de Boerenweg een botsing tussen twee auto's plaats. J. de R. uit Zierikzee reed vanuit de richting Zierikzee over de Boerenweg. Van de andere zijde kwam een wagen bestuurd door R. G. uit Bazel (Zwitserland). Beide voertuigen weken te weinig naar de zijkanten uit, zodat de wagens elkaar schampten. iedere maandagmiddag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Elke woensdag tot en met 19 september Bruinisse Seizoenweekmarkt Korte Ring en Kerkplein, 8.00-13.00 uur. Tot 30 mei (werkdagen) Middelburg Tot 30 mei (werkdagen). Zeeuws mu seum 14.00-17.00 uur. Dinsdag 29 mei Uenesse Dorpshuis, fietstochtje Plattelands vrouwen afd. Noordjvelle, 14.00 uur. Bruinisse 't Durps'uus, PvdA afd. Bruinisse, spreker mr. J. P. Boersma, gedepu teerde, 20.15 uur. Woensdag 30 mei Kerkwervc Kantine (oude sportveld), ledenver gadering W.I.K. afdeling volleybal, 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof", bejaarden reisje, 07 00 uur. Bruinisse Scholenkomplex Molenstraat, 19.30 uur, uitreiking EHBO-diploma's. Donderdag 31 mei Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Dorpshuis, alg. vergadering Coöp. Rabobank Schouwen, 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur klaver- jaswedstrijden. Scharendijke „De Putmeet", 20.00 uur, spreker mr. A. Geurtsen (VVD). Vrijdag 1 juni Middenschouwen Gemeentehuis Scharendijke; raads vergadering 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis: Raadsvergadering ge meente Duiveland; 20.00 uur. Zaterdag 2 juni Zierikzee Havenplein. Vertrék bus voor anti- aloommanifestatie te Doel. ZIERIKZEE, 28-5. Gedeputeerde staten van Zeeland gaan onderzoeken op wdlke wijze, de mogelijkheden voor liet kamperen van gehandikaptcn in het Streekplan Schouwen-Duiveland kunnen worden gerealiseerd. De staten van Zeeland hebben verzocht daarvan vóór 1 januari 1980 verslag te doen. Uit een nota van de Provinciale Planologische Dienst blijkt name lijk, dal de mogelijkheden voor dit kamperen in deze regio onvoldoende zijn. Alleen in de gemeente Bruinissc (camping Onze Hoeve, Centrumge bied van het Rckrcatiegebied ei Plandcel „Dc Kreek") zijn voorzie ningen aanwezig. In Westerschouwen bestaan plan nen in die richting en wel door de Stichting Renesse, dat een kampeer terrein voor mede-gebruik van ge handicapten wil inrichten. De overi ge gemeenten hebben geen enkele voorziening op dit gebied. Zierikzee deelde mee nooit met problemen hieromtrent te zijn ge- konfronteerd. Indien er behoefte aan dergelijke voorzieningen mocht be staan. zal overwogen worden dou ches, toiletten e.d. aan te passen. De nota wijst in algemeenheid op de noodzaak om aandacht te schen ken aan dergelijke kampeervoorzic- ningen. In de notitie wordt met „kamperen" behalve het gebruik van caravan of tent ook het verblijf in zomerhuizen verstaan. Onlioknicllicifl Volgens de nota lijkt het geringe aantal kampeervoorzieningen voor gehandicapten :op Schouwcn-Duive- land met name in de Westhoek on der meer een gevolg te zijn van de geringe bekendheid van de betref fende personen en instanties met de problematiek van de gehandicapten en hun recreatieve behoeften en verlangens. Daarnaast speelt volgens de Pla nologische Dienst vooral b(j bestaan de campings de financiële kant van aanpassing voor (mede)-gebruik door gehandikaptcn een belangrijke rol. Kosten Een zeer globale schatting van dc kosten van het realiseren van be langrijke voorzieningen komt op on geveer 20 a 30.000 gulden (1 douche, 1 toilet - de oppervlaktes van beide ruimtes dient ongeveer 2a 3 keer zo groot le zijn als de normale opper vlakte, plus een verhard f>ad van het kampeergedeelte naar deze voorzieningen). Ter verbetering van de aangepas te kampeervoorzieningen worden aktiviteiten voorgesteld, waarna wordt gewezen op de bestaande sub sidiemogelijkheden in de toegemoet- koming van de kosten, die voort vloeien uit hel aanbrengen van der- gelijkq kampeervoorzieningen. Onderdeel De genoemde voorzieningen, zo benadrukt de nota, hebben slechts betrekking op een onderdeel van de kampeermogelijkheden voor gehan dicapten. Men behoeft hierbij slechts te denken aan de dagbeste ding van de verblijfsrekreant. Zo wel in als buiten de terreinen zijn daartoe voorzieningen nodig (toe gangswegen naar strand, duinen en sportvisplaatsen). Maatschappelijk Ook kan men het rekrealiegebeu- ren niet los zien van het gehele maatschappelijk gebeuren. Voor een goed funktioneren van de gehandi capte in de maatschappij dient zijn problematiek in een groter kader »c worden bezien. Do Zeeuwse Stichting voor Reva lidatie doet een belangrijk onder zoek in dit verband. Hierbij wordt een inventarisatie gemaakt van alle belangrijke, voor het publiek toegankelijke objekten en gebouwen in de provincie, waarhij deze worden gekeurd op hun toe gankelijkheid voor gehandikaptcn en hoe deze met geringe kosten kun nen worden aangepast. Grote bazar t.b.v. Chr. Ger. Kerkge bouw vanaf 8.00 uur. Concert „Luctor et Emergo", mu ziektent, 19.30 uur. Herv. kerk; „Als een dief. in de nacht" (film); 20.00 uur; vrije toe gang. Kerkwerve Ring vanaf 10.00 uur grote bazar/ rommelmarkt t.b.v. restauratie Her vormde Kerk. Nieuwerkerk Muziektent, concert i.v.m. tienjarig bestaan „Verenigingsraad". Rode Kruisgebouw, zevende wandel tocht Rode Kruis, 14.00 uur. Zondag 3 juni (Ie Pinksterdag) Zierikzee Bar Mirabelle, 22.00 uur, allround dans- en showorkest „The Drifting Five". Maandag 4 juni Scharendijke Sportterrein ZSC, 14.30 uur, Vetera nen korfbal en voetbal. Van 5 tot 30 juni Zierikzee Galerie Nobel expositie etsen Ario Wols en zelfgemaakte poppen (dins dag tot en met zaterdag) 10.00-18 00 uur. Zaterdag 9 juni Renesse Muziekkorps „Jong Jubal", concert 19.30 uur. Sportveld „De Saele", 14.30 uur, op treden muziekvereniging „Wilhel mus". Woensdag 13 juni Zierikzee Zeeuwse Herberghe, gezamenlijke avond Rooie vrouwen, 20.00 uur. Donderdag 14 juni Zierikzee ZWN-station, reisje CPB, 8.00 uur. Woensdag 28 juni-eind augustus Renesse Iedere donderdagavond rondleidin gen rond „Slot Moermond", aanvang 19.00 uur. Donderdag 9 augustus Renesse Parkeerterrein aan de Laone, ring steken, 14.30 uur. Vrijdag 17 augustus Renesse Lampionoptocht vanaf dorpshuis. 21.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half tes Redaktie (01110) 4660. (01110) 5396 v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2