Folkloristische demonstratie vereniging „Glijen en Rijen" Ook van Schouwen-Duiveland protesten tegen kernenergie l[ SN Griekenland tiende lid E.E.G. G.S. van Zeeland praten met minister over kerncentrale DE ZIERIKZEESCHE COURANT TUINMAN Onder auspiciën van Z.O.C. Demonstratie op 2 juni Kaaierhoge overgordijnen vanaf 49,75 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdii^ 29 mei 1979 135slc jaargang Nr. 22512 WAARIN OPGENOMEN <1797 - 1889) ATHENE. 28-5. Maandagavond om zeven uur heeft de Griekse premier Karamanlis in het tentoonstellings gebouw Zappion in het centrum van Athene het toetredingsverdrag tot de Europese Gemeenschappen onderte kend. Griekenland is hiermee het tiende lid geworden. Wij naaien ze voor u in eigen atelier met de modernste machines. INTERIEURVERZORGING REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per iaat 95,15. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". rc 4 Redakteur: M. J. Bij de Vaate emmers 55 ceni - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochiman. Janne- Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4.60 IN DIT NUMMER: l\.ClllipeCVJ)lüUtSBil VOOV geilUllCllKCiptCIl wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% BT W ZIERIKZEE, 29-3. Onder auspiciën van de Zierik zeesche Ondernemers Centrale wordl zaterdagmiddag 2 juni een grote demonstratie gegeven door de vereni ging „Glijen en Rijen" met paarden, koetsjes eu i'olk- loristische rijtuigen. Door op.deze wijze op het Havenplein te verschijnen, ive-d getracht de aan dacht te vestigen op de aktie tegen het gebruik van kernenergie. Het pro gramma werd voortgezet met een diskussie-avond c het zal zaterdag aanstaande een hoogtepunt vinden ia een grootse anti-kernenergiedemon- stra tie. (Foto. Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 29-5. „Beter nu aktief dan later radio- aklief" was de titel van de film die vrijdagavond werd vertoond tijdens de openbare diskussiebijeenkoinst in bet „Huis van Nassau". Dc organisatie van deze diskussie- avond was in handen van Willem van Anraad en Wim v. d. Post,'die' sinds enkele weken op Schouwen" üuivcland aktief bezig zyn om dc be volking te wyzen op dc gevaren van kernenergie. Zij doen dit onder au spiciën van het Energie Komitc Zee land (E.K.Z.). De bijeenkomst vrijdagavond vormde een soort aanloopje voor co internationale demonstratie tegen het gebruik van kernenergie, die het ko mende weekend op 2 en 3 juni in vele Westeuropese landen zullen worden gehouden. Dc Schouwen- Duivelandsc promotors van deze ak tie hopen zaterdag aanstaande ooi. met een groot aantal deelnemers uit deze regio met een bus vanaf het lï'.- venplein in Zierikzee te vertrekken. „Doel-bewusl stoppen" Deze demonstratie zal gericht ziin op het in aanbouw zijnde kernent'- giepark (met zes centrales) in hel Belgische Doel bij Antwerpen. Deze manifestatie draagt dan ook do naam „Doe! - bewust stoppen". Wil lem van Anraad en Wim v. d. Pest hebben inmiddels een aantal perso nen bereid gevonden op diverse plaatsen in de regio kaarten voor deelname aan deze demonstratie te verkopen. Tijdens de diskussiebijeenkoinst vrijdagavond jl. waren ruim dertig belangstellenden aanwezig. Bij dc vertoning van bovengenoemde film kregen ze te horen hoe het een groep hoeren was vergaan bij hun siryd tegen dc vestiging van een kcrnccn" tralr in het Duitse Why! in dc Elzas. Aandacht werd besteed aan de ge varen, die aan de vestiging verbon den zijn en aan de wijze, waarop de overheid de weerstand van de bevol - king tracht te breken. Het bleek een langdurige strijd, waarin de bevol king, door zeer solidair te zijn, ten slotte overwint. Tijdens de pauze werd een kei - lekte gehouden ten bate van de n.c.1 Pinksteren te houden demonstraties. Ei werd vrijdagavond een bcdiag van f 200,— bij elkaar gebracht. Diskussic Gedurende de hierna volgende uis- kussie werd zeer ruime aandacht besteed aan de recente ontwikkelin gen rond het bekend worden van J.et kontrakt van de PZEM en dc op werkingsfabriek „Cogema" in Cape La Haque in Noord-Frankrijk. Fa cetten. die hierbij aan dc orde kwa men. waren: a) Het terugkomen van alle afval na 1985, ook het uiterst giftige plu tonium. b. Het f.eit, dat de Nederlandse re gering voor een evenredig deel aan sprakelijk zal zijn bij eventuele on gevallen in de opwerkingsfabriek. c. Het gegeven dat het eventueel eenzijdig verbreken van het kontrakt geen oplossing biedt. Er werd op gewezen dat dc zeer giftige stoffen voor tienduizenden jaren moeten w orden opgeslagen met alle gevaren van dien voor dc hui dige bevolking en de nabestaanden. Verder werd gekonstateerd dat Nederland al zeer grote hoeveelhe den kernafval bezit, waarvoor nog geen oplossing is gevonden. Dit ge geven en het feit dat het PZEM-kon- trakt buiten medeweten van dc vas te kamerkommissie kon worden op gesteld, maken van de brede maat schappelijke diskussie, die door de regering is toegezegd, bij voorbaat reeds een lachertje, aldus enkele le den van het E.K.Z. Tenslotte werd medegedeeld, dat de kernenergie voor maar slechts enkele procenten kan voorzien in de totale energie- konsumptie en dat de prijs derhalve wel zeer hoog is. Stencils Voorafgaande aan deze diskussie- avond vestigden Willem van Anraad en Wim v. d. Post reeds de aandacht op hun inspanningen met de ver spreiding van ruim duizend stencils. In deze circulaire wordt verwezen naar de rampzalige gebeurtenissen in Harrisburg en op het feit dat deze di rekte gevolgen hadden kunnen hebben voor 52.000 mensen. Verder wijst men erop dat Zeeland soms ge noemd wordt bij mogelijke vestigin gen van meerdere kerncentrales, ter wijl er geen afdoende oplossingen zijn voor veel problemen in de atoomindustrie (proces beheersing, radio-aktief afval, bewaking). Met een hoeveelheid indrukwek kende cijfers wordt in bet stencil geargumenteerd dat het beter is te gen kernenergie te zijn en voor out" wikkeling van alternatieven. Terugkomend op de demonstratie, die zaterdag 2 juni in het Belgische Doel zal plaatsvinden, kan vermeld worden dat in dc ochtenduren een grote manifestatie zal worden gehou den, met theater- en muziekgroepen, speciale kinderprogramma's, een in formatiemarkt en een aantal spre kers. Omstreeks half drie wordt ge demonstreerd langs de kernenergie- objekten in Doel, terwijl het geheel zal worden afgerond met een slot manifestatie. De vertrektijd tan dc bits vanaf bet Haven plein zaterdagmorgen ?a! nog nader worden aangekondigd. Belangstellenden kunnen zich wen den tot: Willem van Anraad. Kt- genboogstraat. Zierikzee. lel. (01110) 1)31. „Glijen en Rijen" is dc grootste vereniging van het aangespannen paard in Nederland, opgericht tydens de strenge winter van 1963 aanvan kelijk alleen door bezitters van ar" ren. In die strenge winter zijn ijs wedstrijden gehouden, waarbij meet dan 50 arren op hel ijs waren. Men besloot toen een klub op te richten met bovengenoemde naam. Bij de bezitters van arren waren ook velen, die over een rijtuig beschikten en al spoedig ging men over tot 'nel rijden van ritten met bespanningen. Want helaas is er veel mooi ma teriaal verloren gegaan, onder meer door de mechanisatie in de land bouw, dc traktor nam het werk van het paard over en in vele gevallen verdween met het paard ook de wa gen van de boerdery. Ook privé equipages, vroeger aanwezig bij de „hogere stand" verdwenen. Stalhouderijen bestaan praktisch niet meer, kortom, paard en wagen verdwenen uit het openbare leven. Maar, zoals zo dikwijls gebeurt, er, zijn altijd mensen die zoiets erg jammer vinden en die hun best gaan doen om nog iets van dat „oude" ie Door Alblasserwaurd behouden. Dat is ook hel dool vun Glijen en Rijen. Niet om museum stukken te verzamelen, neen, men wil paard en wagen in stand houden en er daadwerkelijk mee rijden. De laatste jaren is deze tak van mensport weer erg in trek gekomen en zo zijn er nu weer een twintigtal van zulke verenigingen in Nederland zeer aktief bezig. Seleklie naar Zierikzee Glijen en Rijen komt naar Zierik zee met een selektie van paarden en wagens. Zo zullen o.a. meerijden: eer. postkoets, getrokken door vier Friese paarden, enkele tilbury's, eon Utrechtse tentwagen, een landauer, een boerenwagen, kortom, een leuke variatie van rijtuigen en paarden die zeker veel belangstelling verdienen. De demonstratie (met een toelich ting voor het publiek) begint 's mid dags om twee uur. Gestart zal woi - den bij rusthuis Borrendamme mei een rondrit door Poortambachl en vervolgens via West- en Poststraac naar het Havenplein en Havenpark Z.Z. Vervolgens wordt via het Kraan plein de rit aan dc N.Z. vervolgt en voor de muziektent de parade af ge' nomen, waar per luidspreker de de monstratie zal worden toegelicht, tervvyl de „Fierensruiters" uit Schud- debcurs als ritbegeleiders zullen fun geren. Na nog een rondje Havenpark en Havenplein begeeft de stoet zich via Oude Haven Z.Z. - Nieuwe Haven - Hoofdpoortstraat - L. v. St. Hilaire weer naar de plaats van aanspannen in Poortambacht. De Zierikzeesche Ondernemerscen trale hoopt met dit grootse folkloris tischs gebeuren het winkelend en wandelend publiek in Zierikzee een plezier te doen. MIDDELBURG, 29-5. Gedeputeer de staten van Zeeland zullen don Ucrdag 31 mei met minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygië ne een-gesprek hebben over de pro blematiek rond de kernenergie en de relatie tussen de kerncentrales hi Ilarrisburg (VS), Doel (België) en Borsselc. Het' gesprek wordt van Zeeuwse zijde gevoerd door de gedeputeerde W. Don en de heer P. G. van den Bösse. Ze zullen worden vergezeld door de directeur en de adjunkt-di- rekteur van de PZEM, eigenares van de kerncentrale in Borssele en en kele provinciale ambtenaren. Regeringsnota Het gesprek was aanvankelijk op 15 mei gepland, maar, omdat de re geringsnota over Harrisburg pas op 14 mei aan de Tweede Kamer kon worden gezonden, werd tot uitstel besloten, zodat de provinciale dele gatie de tijd kreeg om dit rapport te bestuderen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's i f Stort geen reukwateren op de, i zetel dcr bestuurders, zij bene- f velen de hersenen. i t Pythagoras f Verwachting tot woensdagavond: Vrij warm Vee] bewolking met ;tf en loc regen of onweer; minimumtemperaturen ongeveer 15 graden, middagtempe- raturen van 20 tot 25 graden; ma tige zuidenwind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 lot 10. Min.-temperaturen omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 mei. Zon op 5.28, onder 21.47 Maan op 9.40, onder 0.28 31 mei. Zon op 5.27. onder 21.48 Maan op 10.40, onder 1.04 Eerste kwartier: 3 juni (0.38) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 mei 7.03 19.19 0.25 12.36 31 mei 7.37 19.53 1.06 13.23 Doodtij: 5 juni Temperatuur zeewater te Vlissingcn: maandag 12,9° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag zal het vrij warm zijn met veel bewolking en af en loc regen of onweer. Van Italië via midden-Europa tol aan de Oostzee strekt zich een hoge- drukgebicd uit met droog zonnig en warm weer. Daarentegen is het bo ven de Britse eilanden koel en buiig, veroorzaakt door een depressie ten westen van Ierland. En in het over gangsgebied van warme en koele lucht bevindt zich boven Frankrijk, België, onze omgeving en de Noord zee een brede zóne met bewolking, waarin gebieden met regen en on weer voorkomen. Voorbeeld van één der fraaie koet sen, die zaterdag in Zierikzee te aan schouwen zijn. Vele keren zijn mooie ritten ge maakt. Zo trekt de vereniging elk jaar op Hemelvaartsdag door de Al- blasserwaard en ieder jaar weer is er voor zo'n rit veel deelname ert vooral ook belangstelling van het pu bliek.' Glijen en Rijen heeft heel wat ma nifestaties op haai' naam staan. Zo werd reeds driemaal in Den Haag op Koninginnedag een rit georganiseerd waarbij vele tienduizenden toe schouwers een indruk kregen van. hetgeen er nog aan paarden cn vvar- gens over is. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1