Pater Jan kijkt terug op vele jaren werk op de missieposten l Zondagsscholen uit Renesse en Noordwelle samen uit kamperen TENNISCLUB KERKWERVE OFFICIÉÉL VAN START 4 Veertig jarig priesterfeest Hengelsportvereniging "De Krabbe" hield internationaal hengelconcours Pater Jan van Amelsvoort. (Foto: Zierikzees<*he Nieuwsbode) ZIEK1KZEE, 21-5. Zondag 3 juni a.s. zal bet 40 jaar geleden zijn dat pater Jan van Amelsvoort (66) tot priester gewijd werd door monseigneur - later kardi naal - De Jonge. Met een plechtige eucharistieviering iu de H. Willibrorduskerk zal aan dit feit aandacht worden hesteed. Voor 25 jaar..., NIEUWERKERK. Alhier werd onder de inwoners een enquête ge houden in verband met het voorstel van Geel. Staten tot samenvoeging van onze gemeente met Ouwerkerk en Oosterland. Het plan van samen voeging kon slechts acht voorstan ders vinden. ZONNEMAIRE. De opbrengst van cle collecte voor het Moniunent 10 December 1944" te Renesse heeft in deze gemeente een bedrag opge bracht van 128,90. Er werd een suppltie bijdrage gevraagd van 80,48,90 zal bestemd worden voor de Stichting 1940-1945. ZIERIKZEE. Bij een verbouwing in het oude pand „De Muecht van Mechelen" in de P'oststraat kwam lussen hel puin een stuk zandsteen voor de dag dat dik onder de kalk zal. De steen werd schoongemaakt en een aardige versiering in de vorm van een reliëf van druiven trossen en bladering werd ontdekt. Vermoedelijk hebben wij hier te doen met een fragment van een oude gevelversiering. BRUINISSE. Slager G. d. G. kwam Zaterdagmorgen lot de on aangename ontdekking dut de in zijn rookkast aanwezige vleeswaren verdwenen waren. Een ingesteld on derzoek wees uit dat waarschijnlijk één of meer honden daarvan de da ders waren. ZONNEMAIRE. In de bewaar school zal volgende week Vrijdag gelegenheid worden gegeven voor de ijk en herijk van maten en gewich ten. RENESSE. Op Maandag 9 Juni (2e Pinksterdag) organiseert de S.V. Renesse seriewedstrijden. De helft van de opbrengst hiervan zal ten goede komen aan gedupeerde S.D.K.B.-verenigingen. ZIERIKZEE. Volgens een onlangs gehouden telling stonden bij de on der het Districtsarbeidsbureau in Zeeland, ressorterende Gewestelijke Arbeidsbureaus in het Ragon Zie rikzee totaal 295 mannelijke werk zoekenden ingeschreven, waarvan 231 geheel werkloos en 64 werkzaam op D.U.W.-objecten. Er ivaren 337 aanvragen van werkgevers. Er ston den 70 vrouwelijke werkzoekenden ingeschreven. Er waren 28 aanvra gen van werkgevers. ZIERIKZEE. Blijkens mededeling van de woningbouwvereniging „Be ter Wonen" te Zierikzee zal archi tect A. Komter te Amsterdam op 3 Juni trachten aan te besteden de bouw van 131 woningen met schu ren en acht garages in het zgn. „Plan Buyze" gelegen tussen Slab- berswerf en Zcvengetijstraat. Hier door zullen de bouwplannen uit het theoretische stadium komen en kan het begin van de bouw binnen niet al te lange tyd tegemoet worden ge- ADVERTENTIE. Te koop: Dub belwandige houten noodwoning plm. 20 w- groot, verdeeld in kamer, slaapkamer en keukentje. Prijs f500. „Ik hoef al die drukte niet", zegt pater Jan, maar hij is wel bereid iets te vertellen over zijn veertigjarig priesterschap, waarvan hij tiental" len jaren in Afrika heeft doorge bracht en nog maar slechts een jaar iri Zierikzee. Hij zegt zo gemakkelijk: „Ik heb altijd geweten dat ik mijn roepirg wilde volgen". Als zoon van de re- dakteur en eigenaar van het regio nale blad „Kerkklokken", thans „Brabants Centrum", bezocht Jan van Amelsvoort de mulo in Boxtel. Zijn aandacht werd gevestigd op de ..Witte Paters", een internationaal priesterschap, gesticht door kardinaal Lafigeri, destijds aartsbisschop in Tunis. zijn vaderland. „Dat vaderland valt helemaal weg, hel is allemaal inter nationaal". Over het terugroepen naar Holland voor twee jaar zegt h\j zelfs: „Daar kon ik niet zo goed te gen". De pater was dan ook blij met de opdracht in 1969 in Rwanda in de hoofdstad Kigali een aguil (ont- vangstcentrum) te stichten voor mis sionarissen van alle gezindten. Hij wijst met nadruk op het grote oecu menisch gebeuren van deze aguil, evenals van de vliegreizen, de orga nisatie van de Raptim via Brussei voor vertrek en komst van missiona rissen en later ook van verwanten en overige belangstellenden. Ook aan de rondleidingen in de missie be waart hij de beste herinneringen. „De laatste negen jaar heb ik aan die organisatie heel veel werk ge had. Vorig jaar kwam ik terug naar Nederland en werd ik in Zierikzee geplaatst". „Mensen zijn hetzelfde" Van Afrika naar Zierikzee, dat moet een ontzettend verschil zijn? „Ach, waarom, een mens moet je als mens beschouwen. Alle mensen zijn overal hetzelfde. Het ligt er maar Aan hoe je ze benadert", zegt pater Jan. Maar dat groot oecumenisch ge beuren vond hij in Nederland tocli< niet? Pater Jan aarzelt even en zeg' dan voorzichtig: „Oecumene is een heel mooi iets, maar als we bij de erfenis komen, krijgen de mensen altijd ruzie". Doorgaand op dit The ma blijkt hij een hele duidelijke me ning te hebben over de noodzakelijke veranderingen ih de theologie. „Er zijn nu veel minder menseu, die een roeping volgen. Ze durven geen offers meer te brengen". Hij zegt dit toe te schrijven aan de gro tere welvaart en intelligentie, waar door de strenge vormen zwaardei lijken dan vroeger. Is Pater Jan dan voorstander van het losmaken van die strenge vor men? „Dat losmaken zal vanzeil gaan gebeuren. Qm te voorkomen dat parochies moeten sluiten, zuilen de leken zelf moeten beginnen". De vraag of die algehele verandering er snel moet komen, beantwoordt hij met: „Binnen de tien jaar". Heel speciaal Terugkijkend op zijn veertigjarig priesterschap omschrijft hij de roe ping als iets heel speciaals, hetgeen hij nooit zozeer als offer heeft ge voeld. Er vallen velen af op de weg naar het priesterschap om reden van de zware studie en om reden van de liefde, want„Als er eon pijltje wordt afgeschoten, is net moeilijk in het celibaat te blijven", zegt pater Jan. Aan het eind van het gesprek iaaï hij nog weten: „Van de leuke din gen van het werk op de missiepost heb ik nog niet veel gezegd, 'maar dan zou ik nog wel dagen kunnen praten". Naar Noord-Afrika STREEKNIEUWS Na hel doorlopen van het klein seminarie studeerde Jan van Amels voort twee jaar filosofie en weid vervolgens voor een proefjaar naar „Maison Sa'crée" bij Algiers gezon den. Hij zette na dat jaar zijn th'cj logie studie voort in Thiwah bij Tu nis, samen met studenten van de Witte Paters uit Frankrijk, België, Canada, Engeland en Italië. Voor de priesterwijding in 1939 studeerde hij nog twee jaar in 's-Heerenberg. Na de inwijding werd pater Jan evenals de meeste gewijden naar naar Afrika gezonden. Hy werd be noemd in het bisdom Kivoe in Zaïre, het vroegere Belgisch Kongo. Zyn taak was les te geven in het Frans als professor van een klcin-scmina- rie. Daar bleef hij slechts twee jaar. „Gelukkig, want het eten was er verdomd slecht", merkt hij op. Ge durende zijn periode als kapelaanlje in Boekavoe (Kloostermanstad) leer de hij zich de inheemse taal Mashi aan. Met het hem inmiddels eigen geworden Kishwahili kon hij het volk niet bereiken, met Mashi ver liepen die kontakten uitstekend. In 1950 keerde pater Jan terug naar Nederland en verzorgde twee jaar de propaganda voor de WttU Paters, die ook vaak worden aange duid als wereldheren. Nieuwe missiepost De bisschop van Kivoe haalde pa ter Jan echter terug en stelde hom voor op 15 km van de grote post oeii kleine missiepost te stichten. De ko ningin in het betreffende gebied stond haar stenen woning af vooi het stichten van deze missiepost. Pa ter Jan vertrok met een bed, wat koffie en brood en werd naar deze nieuwe taak vergezeld door een ou dere pater. Deze laatste vatte net plan op een boom. staande voor het juist in orde gebrachte huis om te hakken. Dc boom viel op het huis en zo kon het gebeuren dat de nieu we missiepost reeds dc tweede dag opnieuw opgebouwd moest worden. Een maand later bleek de post ste vig genoeg een krachtige aardbeving te doorstaan, terwijl de grote mis siepost in Kivoe met de grond geujk werd gemaakt. Pater Jan vertelt vol enthousias me en is verrast over de vraag of er nooit sprake was van verlangen naar OUWERKERK Exkursie naar kreken- en inlagengebied De Culturele Vereniging in Ouwerkerk organiseert in samen werking met de Natuur- en Vogel wacht op zaterdag 26 mei een ex kursie door het kreken- en inlagen- gebied rond Ouwerkerk. Deze' ex kursie staat onder de deskundige leiding van 4e heer R. van Loo van Staatsbosbeheer. Hij zal enkele unieke plekjes in dit prachtige na tuurgebied tonen. Duur van de wan deling is 2 a 2'/j uur. Er wordt ver trokken vanaf het parkeerterrein bij restaurant „De Vierbannen". Na af loop wordt koffie gedronken in bo vengenoemd resaurant. In verband met de tocht door de injagen wordl |geadviseerd een paar laarzen mee te nemen. Kinderen beneden 12 jaar mogen uitsluitend mee onder bege leiding van een volwassene. Voor tijd: zie agenda. NIEUWERKERK Zeeuwse landdag Donderdag 17 mei bezochten vier envijftig leden van de afdeling Nieu- werkerk van de A.N.B.O. de Zeeuw se Landdag, die belegd werd door het rayon Zeeland en Werd gehouden in de VeilinghaHen te Kapelle. In het totaal werd deze dag door ruim dui zend mensen bezocht. In de ochtehd- uren spraken onder andere de bur gemeester van Kapelle, gedeputeer de de heer A. L. van Geesbergen en bondsvoorzitter de heer De Waal'. De verschillende redevoeringenwerden door de aanwezigen aandachtig ge volgd. Het middagprogramma be stond uit een' optreden van het be jaardenkoor uit Vlissingen, terwijl met de fcaöl het Zeeuwse volkslied en het bondslied der bejaarden tiii volle borst werd gezongen. Om streeks vier uur 's middags sloot voorzitter De Graaf deze landdag. Dé afdeling Nfèuwerkerk Had aan de£e dag nog een reisje vastgekoppeld en met de bus werd koers gezet naar Hoogérheide waar in restaurant „De papagaai" van een prima diner werd genoten. Via Bergen op Zoom en Willemstad werd de terugreis aan vaard. Dank wérd gebracht aan de chauffeur en aan de leden en het be stuur voor deze genoeglijke dag. Om streeks half négen Waren de deelne mers weer op het dorp terug. ppbrengst kollekte De maandelijkse kollekte voor de „Rékkense Inrichtingen" te Rekken heeft voor het eerste halfjaar 1979 het mooie ,bedrag opgeleverd van f 502,99. Alle milde gevers en geef sters feil kollektantjës' worden hier vóór hartelijk dank gezegd. BERN. Verreweg de meeste Zwit sers hebben bij een referendum te verstaan gegeven geen b.t.w.-belas- ting te willen. Ongeveer 70 procent was tegen invoering daarvan. Een evengrote meerderheid van de Zwit sers was wel voor een nieuwe wet op de kernenergie, die een strengere controle op kerncentrales voor schrijft. KERKNIEUWS, Jeugddienst Herv. Kerk Haamstede Zondagmorgen werd in de - Her vormde kerk te Haamstede een jeugddienst gehouden, samen met de Gereformeerde kerk. Muzikale me dewerking hieraan werd verleend door het Kon. muziekgezelschap „Witte van Haemstede" en aan het orgel Willie Bil. Verdere medewer king aan deze extra diénst wérd ver leend door een 60-tal zondagsschool kinderen uit Renesse en de zondags school „De Zaaier" te Haamstede. Voorganger was ds. J'. Plante uit Oosterland. Voor deze dienst bestond bijzonder grote belangstelling gezien het feit dat de kerk tot de laatste plaats was bezet. VOETBAL Zomcravoiidvoctbalkompetitic Rayon Zierikzee Zeelandia-ZZ '72 1-3; Velocitas- Stella Boys 0-5. WIK II-GPC II 4"1 Hoewel de 4-1 eindstand dit niet zou doen vermoeden heeft het de reserves van WIK zaterdagmiddag te Noordgouwe nog heel wat moeite ge- Rost om het Vlissingse GPC II beide puntjes afhandig te maken. WIK was in het veld veel sterker, maai de doelrijpe kansen welke men wist te scheppen wérden niet benut. GPC slaagde er zelfs in voorsprong te nemen (0-1) waarna Ad Quist er met een kopbal voor zorgde dat de le helft met gelijke stand (1-1) kon worden afgesloten. Na de rust een overwegend aan vallend WIK, dat tot twaalf minuten voor tijd moest wachten om voor sprong te kunnen nemen. Toen Jaap Matthijsse eenmaal de ban had ge broken (2-1) hadden de groen-wit ten plotseling hun produktiviteil weer hervonden. RENESSE, 22-5. Dc zondagschool „Mirjam" uit Renesse heeft een zeer geklaagd kamp-weckend gehouden voor de kinderen vanaf negen jaar. Ook de kinderen van dc zondag school van Noordwelle waren in liet gezelschap opgenomen. Vrijdagavond vertrok men met 40 kinderen, nagezwaaid door zeer veel ouders, per fiets naar het kamphuis op de camping „In dc Bóogerd" tc Haamstede. Nadat ieder was geïn stalleerd leerden de kinderen een leuke volksdans. Vervolgens werd het gezelschap in groepen gedropt in een straal van zo'n km of drie van het terrein. Zo rond kwart voor elf lag het spul op bed, maar het duurde tot ver na ryiddernacht voor het wat stiller werd op de slaapzalen. Niettemin was de jeugd "s och tends reeds vroeg weer present. Met een na het ontbijt werden enkele leuke spelletjes gedaan cn na de kofife stond er een spelenkompetitie op het programma. Bereidwillige moeders zorgden dat er 's middags een pannekoek-maaltijd voor de kin doren klaar stond Om twee uur vertrok men voor een Onder de naam WIK KpRKWERVJi, 18-5. Sinds vrijdagavond heeft Kerk- werve - officieel - een tennisvereniging. De naam wordt WIK. hoewel het door de nieuw voorgeschreven statuten voor verenigingen niet mogelijk zal zijn één sportvereniging WIK in Kerkwerve te laten l'unktio- neren. De aparte besturen (ook van de afdeling volleybal) zijn daarom overeengekomen, dat er drie aparte verenigingen onder de naam WIK zullen zijn, waarbij elke vereniging in haar huishoudelijk reglement een 'artikel opneemt betreffende de sa menwerking tussen de drie „WIK- verenigingen". Omdat er geen tegenkandidaten waren," is het (tennis-) bestuur als voorgesteld geïnstalleerd. Wim Berrevoets stelde de over winning volkomen veilig. (3-1) waar na Gerrit Kooman voor 4-1 zorgde. In de slotfase veroorloofde doel man Rinus Pastiaanse zich nog de wëeldé'om een strafschop onbenut te laten. HENGELSPORT Kompetitiewedstrijd h,s.v. „Oosterschelde" Voo,r de aanstaande zaterdag 26 mei, staat voor de leden van de h.s.v. „Oosterschelde" de volgende kompe titiewedstrijd op het programma. Het vertrek naar de visplaats is 9.00 uur vanaf de Balie. Voorts kunnen de wedstrijd vissers a.s. donderdag deel nemen aan het internationale zee- hengelconcours van de h.s.v. „Zee ster" te Halsteren. Deze wedstrijd lelt tevens mee voor het Delta kam pioenschap. Vertrek naar deze wed strijd 11.30 uur vanaf de Balie. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Aan de wedstrijd vlucht van 19 mei werd deelgenomen door 129 duiven. De duivèn zijn gelost vanuit St. De- zier (Frankrijk), om 7.20 uur. De af stand was ongeveer 342 km. Aan komst le duif 12.19 uur, laatste 12.49 uur. Uitslagen: A. Schults 1, 5. 6, 20, 15, 17, 19, 23, 25 en 27; Ph. J. Steke- 24 ,26 en 31J. J. M. Steketee 2, 3. 7. tee 4, 12, 32:'J. v. Popering L.zn. 3, 9, 10, 11, 14, 16. 18, 21. 22, 28, 29 en 30; L. C. Hage 13 en 33. Ledenvergadering Voorzitter Leendert Overhand kon daarop de eerste ledenvergadering openen. Hij maakte van die gelegen heid gebruik voor een oproep tol hulpvaardige leden, die zich mede willen inzetten in de technische, de bar-, de baan- en de redaktiekom- missies. Wanneer de Stichting Tennis Schouwen-Duivcland gaat funktio- ncren, kan de vereniging aanspraak maken op een professionele trainer. Het voorstel van de kontributie- prijzen (110, 70 en 35 gulden) werd aangenomen. Over de hanen Bij de rondvraag ^werdep nogal wat inlichtingen gevraagd over de banen op zich, die er in augustus zullen komen. i Waarom kunststof- banen, vroeg men zich af. Na afwe ging van de voor- en nadelen tussen kunststof en gravel, was het - toen nog voorlopige - bestuur tot de kon- klusie gekomen, dat kunststof een aantal pluspunten oplevert, onder andere met betrekking tot onder houd en veelvuldiger gebruik (let tend o£> de weersomstandigheden). Een oefenmuur komt er voorlopig niet, maar er is in ieder geval ruimte voor gereserveerd. In augustus komt er een baanre- glement en zullen de leden worden voorzien van een eigen sleutel tot de banen, die de gehele week toeganke lijk zijn. Grondwerkzaamheden Tenslotte werd meegedeeld, dat de gemeente inmiddels heeft voor gesteld, dat de vereniging de grond werkzaamheden niet zelf uitvoert. - Als reden hiervoor werd aange voerd, dat dit financieel i-elatief weinig bespaart en ook risiko's met zich meebrengt. Om de administratie zo soepel mogelijk te laten verlopen, wordt de leden (en eventuele belangstellen den) verzocht hun formulieren zo spoedig mogelijk in te leveren. HENGELSPORT Door de hengelsportvcrcniging „De Krabbe" te Burgh-Haamstcdc werd zaterdagmiddag aan de zeedijk by dc PlOmpetoren een geslaagd interna tionaal hengelconcours gehóuden. Onder ideale weersomstandigheden, wélke een verblyf aan de zeedijk al tot een waar genoegen maakte, werd er door ruim 250-pcrsonen, waaron der ook een aantal dames, aan liet hengelconcours deelgenomen. Hoewel de vangst eerder matig was te noemen, was de stemming onder de deelnemers(sters) opper best. Door De Krabbe was er zorg ge dragen voor een uitstekende organi satie waardoor het geheel een vlot verloop had. Hoewel de dames in aantal verre in de minderheid waren bij dc man nen ging de eerste prijs toch naar mevrouw Luijks van „De Zeester" uit Halsteren die met 1070 pnt. haar naaste konkurrent de heer C. Kolc van dc Leeglopers 100 pnt. voor bleef. Jcpgdwinnaar Winnaar bij de jeugd werd A. D. van Lccnen van De Krabbe met 550 pnt. De meeste vis, 7 stuks, werd ge vangen door J. Matthijssen van de Eendrachtvissers uit Scherpenisse. Dc korpsprijs ging naar De Zeester. Halsteren, met 3755 pnt.; 2. H.V.K.K.. Kapclle-Biczelinge met 3380 pnt.: 3. Oosterschelde, Zierikzee met 2235 pnt. en 5e Eendrachtvissers, Scher penisse m2t 2095 pnt. Na afloop vond in café-restau rant „De Westhoek" te Burgh door de vice'voorzittcr van De Krabbe, dc heer A. v. d. Bos, de prysuitrci- king plaats. Dank bracht de heer v. d. Bos aan allen welke hadden me degewerkt om dit jaarlyksc interna tionale hengelconcours weer zo voor treffelijk te doen slagen. Dc uitslag van de individuele deel nemers: 1. mevr. Luijks, De Zeester. 1070 pnt.; 2. C. Kole, Leeglopers, 970 pnt.; 3. S. van Hoof, HVKK, 960 pnt.: 4. W. Meier. HVKK. 920 pnt.; 5. R. Lupianer, De Zeester. 900 pnt.; 6. C. Steijl. De Zeenaald. 840 pnt.; 7. D. Matthijsse. Puitaal. 835 pnt.; 8. R. Hermans. De Vogel, 810 pnt.; 9. M. van Overveld, De Zeester, 775 pnt.; 10. P. Lazeroms. Nieuwieven. 750 pnt.; 11. F. van Achtmaal. Puitaal, 680 pnt.; 12. W. van Dijke, Oostcr- scheldevissers, 620 pnt.: 13. mevr. v. d. Ree. Oosterscheldevissers, 605 pnt.; 14. A. Loon. Hcense Molens. 600 pnt.: 15. mevr. A. Bax. De Zeester. 560 pnt.; 16. A. D. van Lenen. Dc Krabbe. 550 pnt.; 17. C. Luijks. de Glijmes vissers. 550 pnt.: 18. B. van Loon. de Glijmes visers. 545 pnt.; 19. M. op het Hof. HVKK. 540 pnt.; 20. K. Bolle. Oosterschelde. 520 pnt.: 21. W. M. Ooien, 't Zijpe, 520 pnt.; 2^. H. Mens. Eendrachtvissers. 520 pnt.; 23. D. J. Sics. Oosterschelde, 495 pnt.: 24. R. v. d. Velde, De Krabbe. 490 pn.: 25. H. Degens. HVKK. 480 pnt. vossenjacht op het thema van dc lo gende van Westenschouwen. Na de broodmaaltijd beleefden kinderen cn leiding dolle pret met een verkleed partij. Om half elf werd de avond afgesloten met een groot kampvuur, waarbij liedjes werden gezongen cn een verhaal werd verteld. Zondagachtend woonde het gezel schap een jeugddienst bij in de Her vormde kerk van Haamstede. Daar na werd „levend stralego" gespeeld in dc domeinen. Na een laatste glaasje limonade werd het geslaagde kamp-weekend afgesloten doof mevrouw L. dc Fci- tcr-Van Ocvcren. Zy dankte allen die aan het welslagen van het kamp hadden meegeholpen: dc moeders die pannckockcn bakten, die'het'kamp huis schoonmaakten cn de gevers in natufa. Na een hoeraatje voor dc leiding werd de terugtocht aanvaard. Om kwart voor vijf was men bij liet dorpshuis van Renesse, waar de kin deren door dc ouders reeds werden opgewacht. De deelnemers tijdens het zonnige concours. (Foto. Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4