Bert en Joke Kuiper openen hun sfeervolle „Sirjansbar" LEESKRING PLATTELANDSVROUWENBOND HOORT LEZING OVER MAARTEN 'T HART Landbouwhogeschool in beroep tegen beschikking van minister Van der Stee 4 Druk bezocht „Open huis" STREEKNIEUWS ONZE PUZZELRUBRIEK 3 1 SIRJANSLAND 17-5. Na ruim een haf jaar leeggestaan te hebben werd afgelopen donderdag te Sirjansland de „Sirjansbar" wederom in gebruik genomen. Hiertoe hadden de nieuwe eigenaars Joke en Bert kuiper een „Openhuis" georganiseerd, dat zich mocht'verheugen in een geweldige belangstelling. BRUINISSE Bruse bejaarden bezochten Panorama-Mesdag De bejaarclensoos o.l.v. mevr. P. IJzelenberg-OIree maakte op woens dag j.l. de eerste busreis van dit sei zoen. Het doel van deze reis was een bezoek aan diverse bezienswaardig heden met als hoofdmoot het zo be kende Panorama-Mesdag in Den Haag. Via Zierikzee, over de Brouwers- dam ging de reis naar de Haring- vlietsluizen waar werd gestopt bij de Delta-Expo. In het restaurant werd de koffie genuttigd daarbij door de 85-jarige heer C. Stoutjesdijk uit het bejaardencentrum „In 't Opper", ge trakteerd op gebak. Mevrouw IJze- lenberg liet ook één van haar gees tige gedichten horen. Restaurant „Drievlict" Na de koffie werd de reis voortge zet naar Restaurant „Drievliet" bij Rijswijk. In en om het restaurant was het aangenaam vertoeven en het diner welke werd opgediend, lieten allen zich goed smaken. Ongeveer half drie werd weer gestart en gin- men naar het hoofddoel, panorama Mesdag, in Den Haag. Voldaan werden de plaatsen weer ingenomen en reed men naar „de Kleine Betuwe" te Haastrecht waar nog een glaasje werd gebruikt. Ver volgens ging het op huis aan om voor de laatste maal de reis te onderbre ken voor nog een laatste rustpauze met een konsumptie in het A.C.- restaurant aan de Grevelingendam. Mevrouw IJZelenberg sprak ten slotte haar dank uil aan allen, in "t bijzonder de chauffeur voor de me dewerking waardoor deze reis zeer goed is verlopen. Voor 55 jaar ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag is bij Stompe ton no. 11 op de N eelt je Jans-RoggejAual de Engelsche Bar ge Lord Kitchener" aan den grond geloopen doch met hoog water weer i'lot gekomen en opgevaren naar Bruivisse om oesterschelpen te la den. ADVERTENTIE. Voor lit-ertVi is de smaak dit jaar vooral Lage schoenen in bruin en zwart. Fran- che en amer modellen prijzen va- rieerend tusscheïi f 9,75 en 15.50. Overbekend is het dat wij voor da mes steeds een ruime nieuwe col lectie gereed houden. ZIERIKZEE. In de O.L. school A aan de Z.Z. van het kerkhof is in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken. In een der lokalen werd een kost opengebroken en dan ruit is een klein bedrag aan spaargelden Weggenomen. De politic doet ijverig nasporingen. DUIVENDI.IKE. Na het storten van honderden kubieke meter zand voor de in aanleg zijnde vergrooting van het havenplateau is er door op- persing van de weeken ondergrond stagnatie in de werkzaamheden ge komen. F.LKERZEE. Een vroolijke brui- loftstopt van Serooskerkc toestaande uit een vijftigtal rijtuigen trok Woensdag over den Weg tusschen Elkerzce en Scharendijke. Ter hoog te der begraafplaats schoot het Ie moen van een der rijtuigen los. wunrdoor dit in de sloot kantelde. Een der inzittenden verwondde zich daarbij bloedig de hand door glas scherven. Direkt na de opening, was het aan de met vele bloemstukken opge sierde bar al een drukte van belang en tot laat in de avond was liet ge- zelilg ingericht café tot op de laat ste plaats bezet. Waren er veel Sirjanlanders, die kennis kwamen maken, ook vele Oosterlanders en Bruinissenaren kwamen het echtpaar een succesvol le tijd te Sirjansland toewensen. Vanuit kaasstad Joke en Bert Kuiper zijn afkom stig uit Alkmaar; ze verruilden een druk beklant restaurant iln de kaas stad voor het veel rustiger Zeeuwse land. Desgevraagd deelt Bert mee, dat hij in de Sirjansbar hoopt de ei-^ 'gen bevolking te ontvangen, liefst ook de wat oudere mensen. Hij wil er beslist geen disco of jeugdsocië-- teit va nmaken en de muziek is'.Öaai' ook duidelijk bij aangepast. Flitsen uit liet buitenland JERUZALEM. De belangrijkste oppositiepartij;in het Israëlische, par lement wil stemming over een door haar ingediende motie Van- wantrou wen tegen de regering. Het gaat om hel financiëlebele.id van hetkabi net, dat volgens de voorzitter van de financiële commissie van het par lement, Gad Jacobi, een volslagen mislukking is. TORONTO. De kerncentrale op- Lake Huron in Canada is voor 40 uur buiten werking omdat 11 ton vis de inlaat van de waterkoeling ver stopte. Een woordvoerder van de centrale zei dat de reactor weer' is opgestart nalat alle vis verwijderd was. AIX EN PROVENCE. Een recht bank in de franse stad Aix en Pro vence heeft woensdag voor de twee de maal een Spaans uitleveringsver zoek voor twee Baskische nationalis ten afgewezen.De twee Basken zou den vier Spaanse politiemannen om het leven hebben gebracht. Blik in het interieur van de „Sir jansbar". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Mogeljjk wordt zelfs in de toe komst de zaak nog uitgebreid met liet naast de bar gelegen huis, zodat het café voor meerdere funkties bruikbaar wordt. WASHINGTON. De Russische pre sident Leonid Brezjnjev wil dadelijk na de ondertekening van het Salt-2 verdrag met Amerika onderhandelen over een derde Salt-verdrag. Presi dent Carter van de V.S. heeft dit op een bijeenkomst in Het Witte Huis meegedeeld. Hij zei dat de Russen op het gebied van ontwapeningsbe- pirking een betrouwbare partner zijn gebleken. HAMBURG. De Westduitse -,yerse- ging yah "Oliemaatschappijen beeft t-.en rapport gepubliceerd .waarimh.et verbruik van ruwe olie in 'de.Borids- republiek' dit jaar wordt, geraamd op - i33,1miljoen ton, 3,3, miljpen ton meer- dari in 1978 toen .4,7 procent •meer olie -wérd verbruikt-dan in,'-hét' voorgaande-jaar. De- toeneming van het verbruik in het lopende jaar schrijft de vereniging toe aah de strenge winter. WARSCHAU. In Polen, vooral in bet oosten en noordoosten, zijn door "smeltende sneeuw rivieren bui-ten 'do oevers getreden. Bijna een' mil joen hectaren, kultuurgrond staan blank. 15.000 boerderijen staan in' het- Water, aldus persberichten. De scha de wordt op 300 miljoen gulden ge'-- schat. - WASHINGTON. Het Amerikaanse ruimtelaboratorium „Skylab" zal niet 'voor 26 juni nöar dé aarde terugke ren, zo hebben de waarnemings- dienst van de Amerikaanse Juchtver- dedigings (NORAD) en het'Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart meege-: deeld. Door allerlei factoren kunnen, er echter nog veranderingen optre den. WENEN. De Tsjechoslo waakse be weging voor de mensenrechten „Charta 77" heeft 'zich in een open brief aan de Oostduitse schrijver. Stefan Heym solidair verklaard met- diens „moedige houding". Volgens de Oostduitse autoritéïten zou Heym zich niet hebben gehouden aan de voorschriften voor deviezen. „Char ta 77" noemt dit een belachelijke be schuldiging. BONN-HANNOVEK. De regering van Bondskanselier Helmut Schmidt is akkoord gegaan met uitstel van de bouw van een opwerkingsfabriek voor splijtstof maar blijft eraan vast houden dat kernenergiecentrales noodzakelijk zijn voor de Westduitse industrie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Een grote meerder heid in de Kamer voelt er niets voor de onderhoudsplicht van ouders te laten voortduren tot 21 jaar terwijl de meerderjarigheidsgrens tot acht tien jaar verlaagd wordt. Dat bleek uit de eerste realclies vanuit de Ka mer op de wetsontwerpen tot ver laging van de meerderjarigheids- grens in burgerlijk recht en straf recht. AMSTERDAM. De 51-jarige Ame rikaan Roy Montrell, gitarist in de groep van Fats Domino, is dood aan getroffen in zijn kamer in het Am sterdamse Soneslahotel. Volgens de politie overleed de gitarist vrijwel zeker aan een te grote hoeveelheid heroine. Op de kamer werd een half- gevulde injectiespuit gevonden. Fats Domino maakt momenteel een toer- nee door Nederland. DEN HAAG. Met ingang van augustus kunnen leerlingen van het Middelbaar Middenstandsonderwijs Onderwijs (MMO).één of twee keu zevakken voor hun eindexamen ne men naast de vijf verplichte vakken. Het aantal eindexamenvakken wordt daarmee uitgebreid van vijf tot ten minste zes. De eerste examens-nieu- we-stijl kunnen in 1982 worden afge nomen. DEN HAAG. Nederlandse wegver voerders, die de Franse beladings voorschriften overtreden, lopen het risico voor enige tijd te worden uit gesloten van het vervoer op Fran krijk. Bij controles in Noord-Fran krijk zijn bij Nederlandse vervoer ders de afgelopen maanden overbe- lc.dingen van 20 tot 30 procent ge- konstateerd: aldus donderdag het mi nisterie van verkeer en waterstaat. ARNHEM. Ook de elektriciteitsbe drijven in ons land zouden evenals de individuele stroomverbruikers, zuiniger moeten omgaan met energie. Dat kan onder andere door invoering van stadsverwarming en het gebruik van kolen. Dat zei woensdagmiddag prof. F. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken tijdens een symposium in Arn hem. ROTTERDAM. De wereldzeehan del is in de afgelopen tien jaar met ongeveer 50 procent gestegen. Ruwe olie, kwantitatief nog steeds het be langrijkste artikel van de zeehandel, steeg in dezelfde periode met meer aan 65 procent, zo deelt het Instituut voor Maritieme Economie in Bremen mee. DEN HAAG. Er moet een landelijk ontwikkelingsorganisatie voor vol wassenen (LOVE) komen voor meer samenhang en samenwerking bij de uitwerking van het beleid van de overheid. De LOVE moet zich in het bijzonder richten op de ontwikkeling en vernieuwing van de volwassenén- cducatie en coördinatie van het lan delijk aanbod. DEN HAAG. De onaantastbaarheid van het menselijk lichaam zal in een apart artikel in de grondwet worden vastgelegd. De regering gaat over stag voor een motie ondertekend door een ongewoon brede Kamer meerderheid. Op twee na alle frak- ties, alleen het GPV en de PPR doen niet mee, steunen een motie waarin een apart grondwetsartikel wordt ge7 vraagd. OOSTERHOUT. De Nedei'landse mi litairen in Libanon hebben positief gereageerd op de zending van 888 oranjepaketten, die was georgani seerd door het Welzij nscomité Ne derlands Vredesdetachement te Li banon. Voor de pakketten, die op koninginnedag werden uitgereikt had het bedrijfsleven in korte tijd onge veer 18.000 nuttige artikelen bijeen gebracht, aldus het comité. DEN HAAG. De Technische Hoge school Twente (THT) zal in samen- werking mei het Rijksinstituut voor dr Drinkwatervoorziening (RID) de lechnische-bestuurkundige aspecten van de toekomstige drinkwatervoor ziening gaan onderzoeken. Het pro- jekt zal drie tot vier jaar duren. Mi nister Ginjaar van volksgezondheid heeft aan de THT daarvoor een bij drage beschikbaar gesteld. ZIERIKZEE. 17-5. In ck* leeskringen vim de Bond van Plattelandsvrou wen was „Een vlucht regenwulpen" van Maarten 't Hart gelezen. Het gezamenlijk lezen van dit hoek was aanleiding om een middag.te orga niseren. waarin de schrijver en z'n werk dichter bij de lezer zou komen te staan. Hiervoor was de heer \V. C. v. I'ansscn, leraar Nederlands aan de Rijksscholengemeenschap te Zierik zee. uitgenodigd. De gedegen voor bereiding van de heer Van Paassen garandeerde een middag van goed gehalte. Het was niet een behande ling sec van het gelezen boek. maar via schrijvers als Vestdijk, Bordc- wijk en Roniijn-Vcrschoor en nog vele anderen kwam het werk van 't Hart aan de orde. Maarten 't Hart. geboren in 1944, is een verwoed lezer Er werd ge zegd: „hij leest geen boeken, maar bibliotheken". Zo heeft hij het hele oeuvre van Simon Vestdijk gelezen, wat in zijn boeken merkbaar is. 't Hart studeerde biologie en is thans wetenschappelijk medewer ker aan de universiteit in Leiden. De beschrijving en observatie van dieren komen in veel van z'n boeken knap naar voren, zo heeft hij Óen nauwgezette studie van het gedrag j san fatten gemaakt en hierover een boeiend bock geschréven. Hij pro moveerde op een* proefschrift over „Gedrag van stekelbaarsjes voor de 'paring". Agressieve stijl Hij heeft veel titels van boeken op z'n naam staan, whnrin" hij "een agessieve stijl gebruikt, als hét be paalde personen of situaties be treft. Zo zet hij zich behoorlijk scherp af tegen het geréforinëérde milieu, waarin hij Opgegroeid is. Muziek betekent veel in z'n léven, vooral Mozart springt naar vdr'en. Het werk van Hart beslaat uit wetenschappelijk werk, romans en verhalen. Citaten werden aange haald uit: Stenen voor een ransuil. Ik had een wapenbroeder en Laat ste zomernacht. Vrij uitvoerig be handeld werd de door allen gelezen roman: „Een vlucht regenwulpen", waarin het isolement en de dwang neurotische trekken op beklemmen de wijze belicht werden. Maarten 't Hart, een schrijver van nu en het lezen waard! Hoewel het een warme, stralende middag was, was dc bovenzaal van de Zeeuwse Herberghe byna vol, waaronder ook belangstellenden uit Goes cn Kapclle. Dit moet voor de initiatiefnemers cn de heer Van Paassen een voldoening geweest zijn. Aan het slot van de middag gaf mevrouw De Koeyer. na dankwoor den te hebben gesproken, de mede deling door, dat er overleg geweest was tussen Plattelands vrouwen en de werkgroep van de Z.V.U. Dit ge sprek had als resultaat dat er in hel komende seizoen meer samen werking tussen de beide organisa ties zal zijn bij het programmeren van lezingen. DEN IIAAG. Wat is de status van een bestuursreglement van een Hoge school? Dat was de principiële vraag die donderdag aan de orde kwam tij dens de behandeling voor de Raad van State van het beroep, ingesteld door het college van bestuur namens de Hogescho'olraad in Wageningen tegen een beschikking van minister Van der Stee van landbouw en vissery waar- by geen goedkeuring is gegeven aan een aantal artikelen van het door de Hogcsohoolraad vastgestelde bestuursreglement. Die artikelen gaan onder meer over de bevoegdheden van het bestuur van de Landbouwhogeschool bij contractresearch (het aangaan van overeenkomsten met derden) en over de bevoegdheden van het be stuur ten aanzien van de huisves ting van studenten van de Land bouwhogeschool. Respekt Namens de minister werd aange voerd dat deze respekt heeft voor hel standpunt vap het college van bestuur van de Landbouwhogeschool maar dat de status van 't bestuurs reglement niet het punt van geschil was. Hij stélde dat de minister geen goedkeuring heeft gegeven aan de betreffende artikelen omdat deze in strijd zouden zijn met de wet (wel universitaire bestuursvorming). Tijdens de behandeling van het beroep werd ook de vraag gesteld waarom het zo lang heeft geduurd voordat deze zaak door het ministe rie van landbouw en vissery in be handeling is genomen. Het college van bestuur van de Landbouwhoge school ging in 1976 in beroep tegen de beschikking van de minister. DEN HAAG. In de bijstand voor werkloze jongeren tot 21 jaar zal vanaf 1 augustus verschil naar leef tijd worden gemaakt. De minister raad heeft zich vrijdag akkoord ver klaard met een voorstel daartoe van minister Gardeniers van c.r.m. Tot nu toe krijgen werkloze jongeren, die niet thuis wonen, meestal dezelfde uitkering als volwassenen, en die is hoger dan de minimum-uitkeringen van de werkloosheidswetten, die op de minimum-jeugdlonen en dus op leeftijd zijn afgestemd. Volgens de woordvoerder van de minister was dit te wijten aan on derbezetting op het ministerie. De staatsraad, die de vraag stelde vond dat hierdoor de rechtsbescherming in het gedrang was gekomen. De Raad van State zal binnenkort uitspraak doen in deze zaak. ARNHEM. Het Kollektief Lande lijk Actie in de Psychiatrie (KLAP) zal niet deelnemen aan het congres over biologische psychiatrie dat vrij dag en zaterdag wordt gehouden aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam. Het KLAP heeft grote be zwaren tegen deze vorm van psy chiatrie. Het noemt in dit verband de gevaren die kleven aan onder an dere elektroshocks, chemische ca stratie en medicamenteuze thera pieën. MARKTBERICHTEN Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 17-5. Aanvoer 291 stuks. Prijzen per stuk: Luxe paarden f 2000-3725; voljarige f 1550-2375; 2'/2-jarige (trekpaard) f 1850-2250; 2'/2-jarige, luxe (merries) f 1700- 2500; 21/2-jarige, luxe (hengsten) f 1850-2425; l'/a-jarige, luxe (mer- rie)s f 1300-1775; lVï-jarige, luxe (hengsten) f 1250-1650; lVs-jarige (trekpaard) f 1500-1800; veulens, luxe (merries) f 925-1450; veulens, luxe (hengsten) f 675-975; hitten f 700-1225; Shelandse pony's (ruins) f 250-400; Shetlandse pony's (mer ries) f 325-700. Prijzen per kg: Jonge slachtpaar- den f 5,10-6,10 en oude slachtpaar- den f 4,80-5,95. De handel was rustig. Veel puzzelaars hebben kennelijk genoten van het eerste fraaie, zo merweer van dit jaar en hebbenrzich dan ook kennelijk gekoesterd in de zon, want de afgelopen week kwa men niet veel inzendingen bij de re- daktie binnen. Uit het „magere" stapeltje werden zoals gewoonlijk weer twee winnaars getrokken. Voor de liefhebbers volgt hieronder weer een nieuwe opgave. Eerste prijs: Mevr. W. C. de Feiter-van Es Zeeasterweg 4 RENESSE Tweede prijs: Mevr. A. van Gorp Krabstraat 10 ZIERIKZEE De oplossing van de vorige puzzel is als volgt: HORIZONTAAL: 1. pijnbank: 6. chassis; 12. pels; 14. arts; 15. p.a.; 17. Em.; 18. nar; 20. au; 21. T.H.; 22. Uden; 24. zomer; 26. kiwi; 28. Lek; 29. rog; 30. bar; 32. nel; 33. Ir.; 34. bijna; 35. egel; 37. e.d.; 38. kapel; 39. leeuw; 41. roek; 42. naar; 43. gezet; 47. steek; 50. af; 52. roze; 53. loet; 54. dl; 55. arm; 57. neg; 58. Ier; 59. wei; 60. nest; 62. leven; 64. peen; 65. T.T.; 66. e.a.; 68. lot; 69. ba; 70. N.N.; 71. trap; 73. berm; 75. ereprijs; 76. vijftien. VERTICAAL: 1. populierhaantje, 2. N.P.; 3. been; 4. alm; 5. N.S.; 7. ha; 8. ara; 9. stuk; 10. s.s.; 11. schil derslinnen; 13. lam; 16. ader; 18. nogal; 19. rebel; 21. twee; 23. e.k.; 24. zone; 25. rage: 27. in; 29. rijp; 31. ree; 34. baker; 36. lunet; 38. keg; 40. wak; 44. zon; 45. ezel; 46. tegel; 47. sliet; 48. toen; 49. eer; 51. fret; 54. Deen; 56. ms.; 59. we; 61. terp; 63. vos; 64. part; 67. aar; 69. bef; 71. te; 72. pij; 73. bij; 74. mi. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. zoogdier; 4. figuurraadsel; 8. roofvogel; 11. ver trouwelijk; 13. trechtervormig net dat in een fuik staat uitgespannen; 15. behorende tot de Kerk van Ro me (afk.); 17. smalle weg; 18. Euro peaan; 19. uitdrukking van bevesti ging; 20. insekt; 22. mannelijk dier; 24. plaats op de Veluwe; 25. slag hout bij het cricketspel: 26. omtrek van een vlak; 28. splitsingsprodukt van een molecule; 30. etensbak voor varkens; 32. lastdier; 33. eensklaps; 35. stad in Duitsland; 37. voorzetsel; 38. doortochtgeld; 40. hoogste punt; 42. file; 43. van weinig verstand ge tuigend; 44. Nederlandse omroep vereniging (afk.); 45. eerstkomende (afk.); 47. sprookjesfiguur; 49. li chaamsdeel; 51. muzieknoot; 52. stad in Italië; 54. adellijke titel; 57. vo gel; 59. kleur; 61. grootvader (kin dertaal); 62. vlug; 63. onderdeel van een tennispartij; 64. Nederlandse ri vier; 66. deel van een tabakspijp; 68. scheepsvloer; 70. de onbekende (afk. Latijn); 71. dubbele schijf in hel damspel; 72. waterkoud; 74. voorzet sel; 75. uiteinde van een ra; 77. „bouw"-afdeling van hel leger; 79. zuivelprodukt; 80. vat met hengsel, 81. ingedikt sap van zoethout. VERTIKAAL: 1. zetel van over tuiging; 2. muzieknoot; 3. raadge ving; 4. toespraak; 5. voegwoord; 6. bolgewas; 7. vogel; 8. afgelegen; 9. hoewel, ofschoon; 10. kist van open latwerk; 12. attribuut van zwarte Piet; 14. loods; 16. boek dat de open- buringen van Mohammed behelst; 19. jachtvliegtuig; 21. mannelijk schaap; 23. nachtroofvogel; 24. boomloot; 25. mannelijk dier; 27. vochtig; 29. familielid; 31. snel, vlug; 32. inhoudsmaat; 33. landbouwwerk tuig; 34. krachtig, fel (b.v. van wind); 36. nijdige, gemelijke kerel; 39. lofdicht; 41. gehoororgaan; 46. veldgewas; 47. hoofddeksel; 48. om slag voor papieren; 50. verachtelijk, laag; 51, dun uitgesneden reep vlees öf vis; 53. insekt; 55. kledingstuk; 56. vaartuig; 58. slaapplaats; 60. be zieldheid, vuur; 62. geleedpotig dier; 63. kegelvormig onderdeel van een uurwerk; 65. drietenige struisvogel in Australië; 67. aardsoort; 69. in snijding, kerf; 71. halsdoek; 73. ge wricht; 75. chemisch symbool; 76. 1000 meter (afk.); 77. persoonlijk voornaamwoord; 78. bijwoord. 1 2 5 6 9 10 11 12 13 14 15 17 11 19 20 21 22 23 24 25 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 31 39 40 41 42 43 44 45 46 47 41 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 5» 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 78 79 9

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4