Waarschijnlijk begin volgend jaar busdienst Poortambacht Renua% Halvarine vi WC 145 Aanslag op Kohl OUDSTE PAND VAN DREISCHOR TOT WOONHUIS GERESTAUREERD DE ZIERIKZEESCHE COURANT Openbare vergadering Verkeerskommissie kuipje 500 gram Timmermanswerkplaats werd huiskamer BOEKHOUDING "NOORD-ZEELAND" ZIERI SCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 mei 1979 135ste jaargang Nr. 22506 WAARIN OPGENOMEN 11797 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda" Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24.95. per jaar 95.15 Losse "ummers 55 ceni - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exc'usief 4 °/o BTW in dit nummer: Seizoenweekmarkt in Bruinisse ZIERIKZEE, 15-5. De vaste kommissie van advies en hijstand voor verkeerszaken beleefde dinsdagavond de eerste openbare vergadering. Voorzitter van deze kommissie, de heer Th. H. de Meester, deelde tijdens deze vergadering mede. dat er goede verwachtingen zijn dat een lijndienst van de ZWN begin volgend jaar de wijk I'oortambaeht zali aandoen. Deze zaak kwam aan de orde tij dens de bespreking met twee leden van de Belangengroep I'oortambaeht over verschillende verkeerssituaties in deze wijk. Zo werd er door de woordvoerders van de Belangengroep de heren M. P. de Broekert en A. Vprheü, geïnformeerd naar plannen voor een veilige fietsroute naar het y.WN-station. De voorzitter deelde mede, dat er een plan bertuat een l'.elsroute aan te leggen via de P. D. de Vosstraal. d'Aillystraat, Rode Dorp, Water- poortstraat naar de Nobelpoort. Dit plan staat als ui-gentie-objekt ver meld op de middellange termijn planning. In dit verband wees de heer De Meester ook op de bespre kingen met de direkteur van de ver- voersmij. ZWN binnen afzienbare tijd Poortambacht te ontsluiten door een lijnd enst. Hij zei dat er nog enige perikelen zijn, maar dat verwacht mag worden, dat deze bus beg.n volgend jaar via Nieuwe Kooiweg, Laan van St. Hilaire, Ha- r'ngvlietstraat en Grevelingenstraat zal rijden. Gevaarteken Ken veilige fietsroute was overi gens niet de enige wens, die de Be langengroep op het lijstje had. Er werd ook gevraagd om een alge meen gevaarteken bij de kruising Ilaringvlietstraat'Laan van St. Hi laire. Een wens, d e na en ge dis- kussie gehoor vond bij de kommissie met die toevoeging dat d t bord dan reeds voor de kruis ng met de Zuid- wcllebrug geplaatst zou moeien worden mei het onderbord: ,.2 x". Verder werd besloten te adviseren du zogenaamde zwart-wit blokken bij de kruising met de Haringvliet- straat te verwijderen. Het advies van de Belangengroep de wegmarkering op de Schelde- straat voor de kruising met de Ha- ringvlietstraat ook aan te brengen op de kruising Grevelingenstraat/ Seheldestraat kon door de' verkeers kommissie worden overgenomen. Veel minder voelde de kommissie voor het smaller maken van de Ha- ringvlietstraat en de Seheldestraat met het doel de snelheid der auto- mobilis.tn te beteugelen bijvoor beeld door aanleg van een 3 m breed fietspad. Opperwachtmeester J. van Mourick wees in dit verband op het gebrek aan ruimte voor vrachtvervoer, winkelwagen enz. op de rijbaan, dat hierdoor zou ont staan. Snelheidsmaniak De bewoners van de U-vormige Vlakestraat en van een gedeelte van de Haringvlietstraat blijken te kam pen te hebben met één bepaalde snelheidsmaniak. De persoon in kwestie rijdt met zo'n verbazing wekkende snelheid' met zijn auto, dat er groot gevaar ontstaat voor al daar spelende kinderen, aldus de mededeling van de heren van de Be langengroep. Dit ontlokte bij de voorzitter de opmerking: „Ik begrijp niet dat een buurt dit neemt van één man''. Na enige diskussie waar bij voorstellen als instellen van één- richt1 ngsverkeer en aanleggen ver keersdrempel werden verworpen, kwam men tot de slotsom dat de op lossing gezocht moet worden in de mentaliteit van de weggebruiker. „De persoon in kwestie is alleen met een pi-oces-verbaal tot de orde te roepen", liet kommandant J. Hoek man aanvullend nog weten. Op de vraag van de Belangengroep of een voetpad aangelegd zou kun nen worden tussen de Volkerakslraat en de Kabbelaarsbank, liet de direk teur gemeentewerken de heer j. Louwerse weten, dat dit voetpad in- (Vervolg pag. 3) Energie- besj wiring ZIERIKZEE. 15-5. Tijdens de eerste openbare vergude- rincj van de kommissie van advies en bijstand voor ver te eerszaken dinsdagavond, kil'am vanaf de publieke tri bune bel verzoek de gordijnen van de raadszaal te openen en het licht van de kroonluchter ie doven. Dit in verband met de zo vaak bepleitte energie besparing. Het verzoek werd ingewilligd, zodat de vergade ring geruime tijd in schemer licht werd voortgezet. Op de vraag van de betrokkene of de gordijnen niet verder open konden, werd',f niet meer inge gaan. Ook dit'' kan gebeuren in een openbare kommissiever- gadering DUSSELDORF, 16-5. Onbekenden hebben woensdag in Dusseldorf een bijeenkomst over de Europese ver kiezingen willen verstoren door een „aanslag" op de voorzitter van de 'Duitse Christen-Democratische partij en oppositieleider, Helmut Kohl. Voor Kohl zou spreken werd in een bloembak een kleine springla ding gevonden en onschadelijk ge maakt. De springlading, die op een afstand van 15 meter van de spreek- stoel was verborgen, zou echter niet meer dan een „knal met een steek vlam" tot gevolg hebben gehad. Vol gens deskundigen ging het om een eenvoudig mechanisme wat waar schijnlijk wel zou hebben gefunktio- neerd. DREISCHOR, 15-5. De lieer H. Doeleman heeft aangednrft, waar voor een aantal mensen is teruggeschrokken: de restauratie van het waarschijnlijk oudste huis van Dreischor aan de Ring 5, de oorspronke lijke timmermanswerkplaats van generaties Padmos. Het pand Ring 5 in Dreischor. De begane grond van het rechtergedeelte daarvan is* van timmermanswerkplaats tot woonkamer geworden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Nu had de heer Doeleman twee be langrijke drijfveren. Ten eerste wenste hij weer te gaan wonen in het „stamdorp zijner voorvaderen" cn ten tweede is hij een sterk voor stander van het behoud van monu menten. Bijna twee jaar geleden zijn de heer en mevrouw Doeleman opmerk zaam gemaakt op het le koop staan van het Monumentenpand. De grote timmermanswerkplaats (ongebruikt) verkeerde in een deplorable toe stand, rommelig, verwaarloosd, vol spinrag. Tot grote vreugde van de heer Doeleman (Hzn) keek zijn echt genote daar doorheen. Ze stond des tijds op de plaats waar nu een prachtige schouw is, liet de sfeer op zich inwerken en zei: „Hier wil ik wonen!" Enerverend En dat gebeurde, maar pas na een enerverende periode van twee jaar, van onderhandelen met Monumen tenzorg en andere subsidieverstrek- kende instanties van slopen en weer opbouwen, van tegenslagen (de zol dering van de werkplaats stortte bij voorbeeld ineen, weer extra werk), en van vlijtige zelfwerkzaamheid, hetgeen de dorpsbewoners met be wondering d.Tgelijks konslaleerden. Laatste verfstreek Maandagavond nog ging de laat ste streek verf op het passende hek je aan de voorzijde van het huis, ge reed om de volgende dag een aantal speciaal genode gasten te verwelko men. Die zonnige dinsdagmiddag van de officiële inwijding stond de dubbele deur aan de Ring 5 wagenwijd open om alle gasten, voornamelijk de ..werkers" aan het huis. een drankje aan te bieden „als dank voor de gro- le inzet, vakbekwaamheid en plezie rige samenwerking". „Vakmanschap is Meesterschap" waren dan ook de woorden waar mee de heer Doeleman zijn toe spraakje eindigde, dat hij hield na afloop van de bezichtiging van de in een woonhuis gerestaureerde tim mermanswerkplaats. Historie Over de historie: „Het pand zal om streeks 1520-1530 zijn gebouwd, maar het heeft er nimmer uitgezien zo als nu. Er is in de loop der jaren verbouwd, veranderd, aangebouwd en uitgebreid". Veel gelegenheid tot historisch onderzoek had de hoor Doeleman nog niet gehad, maar hij was er via de transportakten toch in geslaagd de bewoners tol 1650 te rug te vinden. In het nabije verle den - zoals bekend - woonde en werkte de familie Padmos er 171 jaar lang, tot het pand in 1976 werd ver kocht. Voordien was het soms door zes gezinnen tegelijk bewoond ge weest, een goed rendement voor de eignaar. Heel grappig is. dal de heer Doe leman bü zijn onderzoekingen stuit te op een voormoeder van hem. Ze- grina Alegoed. wier grootvader Jo- hannis Alegoed als een van zijn voorvaderen het pand heeft bewoond. De heer Doeleman vond dat overi gens niet zo opzienbarend, omdat hij dacht dat van vele inwoners van Dreischor voorvaders in het pand zullen hebben gewoond. Portretten Opmerkelijk is wel, dat aan de wand in de oorspronkelijke werk plaats portretten hangen van Zegri- na en haar broer Cornelis, een van die details die in zo'n monumenten- pand zo aantrekkelijk zijn. Juist ook op die misschien niet zo in het oog vallende, maar toch zorgvuldige klei nigheden is gelet bij de algehele res tauratie. Pleidooi Ondanks die drijfveer van een his torisch verleden, bleef de familie Doeleman bij haar planmakerij toch nuchter, want de financiële zijde eist dat. „De partikulier, die wil res taureren", benadrukte de heer Doe leman, „zal pas kunnen beslissen als hij alle financiële risico's op een rijtje kan zetten". Dat is tot op he den niet mogelijk. Daarom pleitte hij in de eerste plaats voor verbetering van de voor lichting over alle mogelijke subsidie regelingen. Juist aan de partikulier. ..Misschien zou het iets zijn voor dr konsumentenbond of voor de overheid, maar dan niet vanuit Den Advertentie Een goed verzorgde tegen redelijk tarief Administratiekantoor 01113-1619 - 01677-354 BURGH. De perenbomen rond de Ring in Burgh staan in volle bloei en leveren dit fraaie plaatje op. Vol gens ingewijden is het late voorjaar oorzaak van het feit, dat peren- en appelbomen gelijktijdig in bloei staan en dat de bloesem pas na de bladvorming is ontloken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Als men krachtig, aanhoudend wil, slaagt men altijd. Napoleon Haag, maar dichterbij - provin ciaal of regionaal'suggereerde hij. Voorts - wegens de beperkte geld middelen waarover de minister be schikt - is de heer Doeleman van mening dat een prioriteitenlijst zou moeten worden opgesteld. Op die manier kan de aspirant koper bepalen hoe hij in de rij staat, dan kan vast staan wanneer en hoe veel subsidie wordt gegeven. Subsidies Bij de heer Doeleman verliep de procedure niet ongunstig, want via Monumentenzorg, gemeente en pro vincie werd de helft van de 250.000 gulden restauratiekosten gesubsi dieerd. Maar goed - een zekerder regeling dienaangaande zou een drempel weg nemen voor de doorsnee-partikulier om tot een initiatief te komen. Daar door zou de restauratie voor een groot aantal monumenten niet te laat behoeven te komen. Het geen „voor vechter" Doeleman ten zeerste zou plezieren Receptie Aanwezig bij deze receptie, die werd gehouden precies een jaar na dat het huis in de steigers ging, wa ren onder andere ing. J. H. M. Beek, direkteur gemeentewerken Brou wershaven en de „tipgever"" tot de aankoop de heer P. van de Veen uit Oostkapelle. Verder waren onder an dere uitgenodigd de medewerkers aan de verbouwing, te weten: archi- tcktenburo J. Fierloos uit Goes, met selbedrijf Dick van de Velde, de uit voerder van de timmerwerken J. van de Velde en J. Slager elektra- sanitair, allen uit Dreischor. schil dersbedrijf fa. Hagesteyn-Verbooom uit Noordgouwe, smederij fa. Hanse uit Sirjansland en verwarmings-in- stallatiebedrijf Van de Velde BV uit Yerseke. Verwachting tot vrijdagavond: Wisselvallig Wisselend bewolkt met eJniUele buien: minimumtemperaturen ongeveer 8 graden, middagtemperaturen onge veer 16 graden; krachtige zuidwes tenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temporatuur: omstreeks 7 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. HOOG- EN EAAGWATER 18 mei. Zon op 5.43, onder 21.31 Maan op 2.17, onder 12.13 Laatste kwartier: 19 mei (02.28) ZON- EN MAANSTANDEN Hoogwater Laagwater 18 mei 8.36 20.57 1.56 14.34 Doodtij: 22 mei. Temperatuur zeewater te VHssingen: 12.3° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 17-5. Vrijdag wordt een Wisselende bewolking verwacht met enkele buien. De middagtemperatu ren zullen ongeveer 15'graden be dragen. De koelere lucht wordt aan gevoerd rond een depressie die zich van dc Atlantische Oceaan naar Ier land heeft verplaatst. De warme lucht, die zich enkele dagen boven west- en midden-Euro pa ophield, werd in oostelijke rich ting verdreven. De begrenzing ervan liep donderdagmorgen over Dene marken en Midden-Duitsland naar de Alpen. Een gebied van hoge luchtdruk dat zich van midden-Rusland via de Bal kan naar de oostelijke Middellandse Zee uitstrekt, blijft in die streken voor droog en zonnig weer zorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1