BALK EN SPLINTER „Georganiseerden betalen voor ongeorganiseerden" Kindermoord in Afrika onder „Vader van kinderen" Ophaalronde voor braderie en rommelmarkt 7 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dlnsdaj: 15 mei 197» ffr. 22505 Voedingsbonden FNV: NOORD WIJKEKHOUT, 14-5. Er moet iets gedaan worden aan de on rechtvaardige situatie, dat werkne mers die geen lid z\jn van een vak bond wel volledig meepriïileren van de resultaten van het vakbonds werk. Het is a-sociaal dat de georgani seerden moeten opdraaien voor de kosten van die aktiviteiten, terwijl ze ook in het belang van ongeorgani seerden, ondernemingen en bedrijfs- takken zijn. Dit zei voorzitter Cet-s Schelling van de Voedingsbonden FNV maandag op het congres van deze bonden i'n Noordwijkerhout. Fusiu Op het congres van de voedings bonden werd ook besloten dat vol gend jaar mei de uiteindelijke fusie van deze bonden - nu nog een fede ratie van de Voedingsbond NVV en de Voedingsbond NKV - tot één Voc - dingsbond FNV zal plaats vinden. Deze bond behoort met dit fusiebe- sluit tot de koplopers wat betreft eenwording binnen de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV). Over de eenheid binnen de FNV zei Schelling, dat de federatie op één lijn moet zitten wat betreft doel stelling en strijdmehtode bij de cao-onderhandelingen, wil zij daad werkelijke tegenkrachten kunnen ontketenen. Daarom zou het volgens hem een goede zaak zijn. om alle cao's op hetzelfde tijdstip te laten aflopen, zodat de FNV dan over de hole linie in een keer de aanval zou „Flit sen" uit het buitenland ROME. Twee miljoen Italiaanse werknemers zullen dinsdag een 24- uursstaking' houden met het doel hun arbeidscontracten verlengd le krijgen. Ten gevolge van deze sta king zal het luchtverkeer verlamd zijn. Verder doen de pomphouders mee en zijn de scholen gesloten als mede alle overheidsgebouwen. LONDEN. De vroegere politiechef in Oeganda, Kassim Obura heeft zich aan het bevrijdingsleger over gegeven en Idi Amin beschuldigd van moord op de Anglicaanse aartsbisschop van Oeganda en twee ministers, zo heeft radio Kampala, opgevangen in Londen, bekendge maakt. kunnen inzetten. Er is dan een rui mere keuze aan zwakke plekken in het werkgeversfront, aldus Schelling. Hij vindt ook dat de FNV meer oog moet hebben voor de positie van werklozen. MADRID. Bij een massale vecht partij tussen een honderdtal gevan genen van de Carabanchel-gevange- nis in Madrid zijn één dode en der tien gewonden gevallen. De Spaan se politie moest gebruik maken van traangas en rubberen kogels om de vechtenden uit elkaar te halen. WASHINGTON. Een groep gema tigde Amerikanen die als waarne mers aanwezig zijn geweest bij de verkiezingen die vorige maand in Rhodesie zijn gehouden, hebben de gang van zaken als betrekkelijk vrij gekenschetst Ook was er sprake van ,een opmerkelijke stap in de richting van een meerderheidsbe wind onder zwarte leiding." MANILLA. Het met ontwikke- lingsvraagsukken belaste lid van de Europese Commissie, Claude Cheis- son, heeft vrijdag in Manilla het door de ontwikkelingslanden geuite verwijt dat de EG een protectionis tisch beleid voert, van de hand ge wezen. Een dergelijke politiek bete kent zelfmoord voor de Europese Gemeenschap, zo zei Cheysson. DJEDDA, (Saoedi-Arabië). Een dagblad in Saoedi-Arabië heeft woensdag bericht dat de „Organisa tie voor de ontwikkeling van Egypte" van de staten aan de Perzische Golf haar klanten heeft laten weten dat zij haar projekten in Egypte heeft bevroren. LONDEN. De nieuwe Britse rege ring heeft een maatregel genomen die wel eens een eind zou kunnen maken aan het personeelsgebrek bij de Britse strijdkrachten: de soldij wordt verhoogd met 32 procent - en niet met 24,2 zoals onder de rege- ring-Callaghan was overeengeko men, FEZ, MAROKKO. Koning Hassan van Marokko is op de tiende confe rentie van Islamitische ministers van buitenlandse zaken in Marokko be noemd tot voorzitter van een specia le commissie van de organisatie van de Islamitische conferentie ter coör- d:natie van een Islamitische cam pagne voor de bevrijding van Jeru zalem. In jaar van het kind LONDEN. 14-5. In het Centraal- Afrikaanse keizerrijk z(jn volgens de mensenrechtenorganisatie Amnesty Internationaal honderden schoolkin deren opgesloten en voor een deel wreed mishandeld. Dit, omdat zij geen uniformen wil den dragen en regeringsauto's met stenen hebben bekogeld. Er zouden volgens de organisatie wel tot 100 jongeren in gevangenissen zijn om gebracht. Daar is tegen geprotesteerd bij keizer Bokassa, die zich „vader en beschermer van kinderen" noemt. Enige kinderen van tussen de achi en zestien jaren zouden zijn geste nigd, met de bajonet zijn doodgesto ken of met stokken doodgeslagen. Volgens een getuige die de organisa tie aanhaalt hebben regeringsfunc tionarissen alleen al in de nacht van 18 op 19 april 62 kinderlijken begra ven. Kort daarvoor hadden scholie ren en studenten de auto van de keizer met stenen bekogeld. PARIJS. Frankrijk wil dat er „subtieler" landbouwbeleid in de EG wordt gevoerd om zodoende de meningsverschillen tussen de negen EG-landen over de Europese begro ting en de landbouwprijzen uit de weg le ruimen. Enkele Franse top ambtenaren van hel Franse minis terie van landbouw verklaarden vrijdag dat een bevriezing van de landbouwprijzen niet de ideale me thode is, ze willen een beter ge bruik van het gemeenschappelijk landbouwfonds. MANILLA. China vindt dat een aantal rijke landen een realistische benadering voorstaat van de econo mische vraagstukken in de wereld. De grote mogendheden - waarmee China naast de Westerse industrie landen ook de Sowjet-Unie aanduidt - volharden echter in hun protectoi- nisme en brengen «daardoor grote schade toe aan de armen in deze wereld. Dit was de boodschap van de delegatileider van de Volksrepu bliek China, Liu Xiwen, aan de vijfde wereldhandelsconferentie van de VN in Manilla. LIMA. De politie van Peru en Ecu ador heeft in het grensgebied, in sa menwerking met Interpol, 145 kilo cocaïne buitgemaakt, waarvan do waarde meer dan 42 miljoen gulden bedraagt. Naar in de Peruaanse hoofdstad Lima werd vernomen, werden bij de operatie acht mannen aangehouden twee afkomstig uit Ecuador, vijf Columbianen en een Peruaan. De zuivere cocaine was in cementzakken Ecuador binnengeko men en daar opgeslagen in een boer derij. CORDOBA. In de omgeving van Costa Azul, 40 km ten z.o. van Cor doba in Argentinië, heeft men bij grafwerk het geraamte van een di nosaurus gevonden. Het dier moet 30,m lang en 2,70 m hoog zijn ge weest en tien miljoen jaar geleden hebben geleefd. SAN SALVADOR. Duizenden per sonen hebben in San Salvador de begrafenis bijgewoond van de ze ventien leden van het revolutionaire volksfront, die dinsdag voor de be zette kathedraal van de stad werden neergeschoten. BANGKOK. De stem van het de- mokratisch Cambodja heeft maandag bericht, dat sinds het Vietnamese offensief tegen Cambodja in decem ber 1978 begon, 40.000 Viet na mezen zijn gedood of gewond. Dit cijfer is genoemd tijdens een bijeenkomst van de regering van het demokratx- sche Cambodja. WEST-BERLIJN. Een veertigtal Westberlijners die zich niet meer thuisvoelen in de konsumptiemaat- schappij, wil zich gaan vestigen op hst Griekse eiland Ithaca, het oude rijk van de Homerische held Odys seus. MANAGUA. In Nicaragua zijn in het afgelopen weekeinde als gevolg van politiek geweld 13 doden geval len, onder wie drie kinderen die bij een speuraktie vatn de nationale gar de naar wapens in de woning van een vooraanstaande zakenman wer den doodgeschoten. KANTON. China heeft het han delsakkoord met de Verenigde Sta ten geparafeerd. De Chinese minister van buitenlandse hadel, Li Tsjiang, zette namens zijn land zijn paraaf ondsr de overeenkomst. Dit gebeurde in zijn iegen ministerie in aanwezig heid van de bij de onderhandelingen betrokken funktionarissen uit beide landen. MANILLA. Door niet mee te wil len doen aan de internationale sui kerovereenkomst en de export van suiker te subsidiëren voert de Euro- konkurrentie ten koste van de ont wikkelingslanden. Deze beschuldi ging uitte maandag de minister van buitenlandse handel van Cuba, Mar - celo Fernandez, op de Unctad-kon- ferentie in Manilla. RENESSE, 12-5. Vrijdagavond werd te Renesse een grote ophaal- ronde gehouden door het gehele dorp voor de op 26 mei te houden brade rie annex rommelmarkt. Het evene ment wordt georganiseerd ten bate van de reparatie en restauratie van het orgel van de hervormde kerk van Renesse. Om half acht vrijdagavond ver trokken drie wagens vanaf hei dorpshuis te Renesse om de huizen langs te gaan. Muzikaal werd de ah- tic gesteund door het fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse dat door middel van een muzikale rond gang, de Renessenaren attendeerde op de komst van de ophaalwagens De aktie kreeg van de bevolking veel respons en er konden dan ook maar. liefst vijf volle ladingen bij de opslagplaats worden afgeleverd. Grote opbrengst De opbrengst bestond uit allerlei veelal zeer goed verkoopbaar, mate riaal. Weinig meubels dit keer, maar veel klein goed. Zo kreeg men onder meer drie 'speelklare t.v.'s, enkele wasmachines Vrijdag 18 mei, 18.59 uur, Nederland 1: De tovenaar van Oz. Met Judy Garland als Dorothy. Wal biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 16 MEI NED. 1: Na een avontuur van Bolke de beer komen voor de aller laatste keer de Lappenkat de pro fessor, de specht, de muizen en Ma deleine tot leven, want de serie is afgelopen. Charlie Chaplin maakt vanmiddag als kok de uitdrukking tioaalf ambachten en dertien onge lukken dubbel en dwars waar. Ver volgens het kindermagazine De gro te klok, waarin Koos en Joris va kanti evoorb er eidingen treffen. De middaguitzending wordt besloten met Alfred een Deense jeugdfilm. De zesjarige Ib raakt niet meer uitgepraat over zijn vriend Alfred. Ib's moeder verkeert in de veron derstelling dat het een leeftijdgenoot Ib betreft. Tot haar verbazing blijkt Alfred een oude man te zijn, die kan goochelen en houtsnijden. Het BOEKAREST. In Roemenië zijn de prijzen voor eèn reeks voedings- produkten met ongeveer een derde verhoogd. Twee maanden geleden waren de prijzen van o.a. wasma chines, verwai'mingsapparaten, kin derkleding en glaswaren met een zelfde percentage omihooggegaan. Deze verhogingen maken deel uit va<n een kampagne vande regering om de overheidsubsidies te vermin deren. JERUZALEM. Een trouwbelofte die een christen aan een Joodse vrouw geeft, is niet bindend, aldus heeft het hooggerechtshof in Jeruza lem beslist. TEHERAN. Ayandegan, een van de drie grote Iraanse bladen, zal niet meer verschijnen. Het laatste num mer van deze links georiënteerde krant kwam zaterdag uit met drie blanke pagina's. Van de zijde van het blad is meegedeeld dat de kiosken vi aar het laatste nummer werd ver kocht, vernield zijn nadat de offi ciële Iraanse radio verklaard had dat Ayandegan onder toezicht van de Zionisten staat. avondprogramma vangt aan met Van gewest tot gewest en Politieke Partijen met een uitzending van de PvdA. Na Stichting Socutera volgt een rechtstreekse reportage van de finale om de Europa Cup II vanuit Bazel die gespeeld gaat worden tus sen FC Barcelona en Fortuna-Düs- seldorf. Na dit spektakel staan er nog twee rubrieken op het program ma Den Haag vandaag en Panora- miek. NED. 2: In de vijfde en laatste af levering van de IKON-serie Een van mijn beste vrienden krijgen we niet te horen wat Nederlanders over Chinezen, Turken, Surinamers ,en andere vreemdelingen te zeggen hebben, maar wat deze minderhe den over ons de Nederlanders weten te vertéllen. Na Kenmerk en Socu tera neemt de VOO de uitzending over. Om te beginnen Countdown met een speciale rond de groep Fo reigner. Starsky en Hutch arreste ren en aanrander die tot hun ver wondering verklaard doodsbenauwd te zijn geweest omdat hij dacht dat ze hem wilden vermoorden. Na dat de man door een handige jurist is vrijgesproken, - laat Starsky - zich ■schorsen en gaat op onderzoek uit. Al snel wordt hij benaderd door een moordenaarsbende, die hem wel als lid willen aannemen maar niet voordat hij de advokaat koud heeft gemaakt. Voorts de culturele ru briek Aan de grenzen, met onder meer aandacht voor jazzpianist Flo- ris Niko Bunink. De bemanning van Operatie Petticoat is aangeland op een tropisch eilandje. Samen met de inlanders vieren ze feest en er vloeit heel wat zogeheten Shimbakka. Een van de gevolgen daarvan is een pijnlijke affaire tussen Dobritch en de dochter van het opperhoofd. Agenda besluit de uitzending. WOENSDAG 16 MEI NED. 1: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuios; 15.00 Teleac; 15.30 Bolke de beer; 15.40 Lappenkat; 15.55 Charlie Chaplin: 16.10 De grote klok; 16.55 Alfred; 18.00 Nieuws; 18.30 Sesamstraat18.45 Staatslote rij; 18.50 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot ge west; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Socutera; 20.06 Voetbalfinale en koelkasten. Verder zeer veel, veelal in uitstekende staat, verkeren de kleding, erg veel boeken, maar ook een ouderwetse houten kinder stoel en enkele ouderwetse houten ledikanten. Een uitstekende oogst en als het weer een beetje mee wil wer ken zal de braderie-rommelmarkt dan ook zeker een geslaagd evene ment kunnen worden. De drie auto's aan de start van de grote ophaalronde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Jannie is ineens half in paniek. „Maar dokter, daar heb ik helemaal niet op gerekend. Ik heb niets bij me!" De man denkt na. „Bent u met de auto. Niet? O, op de fiets. Kan uw man die fiets niet halen en gelijk nachtgoed, toiletartikelen en wat u verder denkt nodig te hebben bren gen? O, hebt u geen telefoon. Ik be grijp best, dat het u overvalt en u liever eerst even naar huis gaat. Maar dat fietsen staat me niet aan. Ik zou zeggen: neemt u een taxi om op te halen, wat u denkt nodig te hebben voor een verblijf van enkele dagen en laat uw man dan meerij den! Kan hij de fiets mee terugne men." „Is het dan zo ernstig, dokter? Wat is hel eigenlijk?" „Of het ernstig is, kan ik na zo'n kort onderzoek natuurlijk niet vast stellen. Daarom juist wil ik u met een in observatie hebben, begrijpt u? Ik wil geen risico's nemen." Jann e is hierdoor helemaal niet gerustgesteld, maar heeft wel zoveel gezond verstand om te begrijpen, dat de specialist niet zo maar besluit haar meteen op te nemen. Dus laat ze een taxi komen en rijdt naar huis, waar Jan Boode opnieuw schrikt, als Jannie zegt, dat ze meteen te ruggaat. omdat ze opgenomen moet worden. „Wat is het? Wat heb je dan?" vraagt hij, terwijl het bloed uit zijn gezicht wegtrekt. „Dat zegt-ie niet. Dokter Varssen had het over een vleesboom, maar ik weet 't nu niet meer. Daarvoor nemen ze je niet meteen op." Jan heeft in afwachting van haar thuikomst thee gezet, maar Jannie heeft er geen trek in. Ze kijkt nog wat rond in de grote salon alsof ze Europa Cup II; 22.12 Journaal; 22.30 Den Haag vandaag22.45 Panora miek; 23.30 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.10 Teleac, 18.55 Nieuws; 18.59 Een run mijn besla vrienden; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 Countdown; 21.05 Starsky en Hutch; 21.55 Aan de grenzen; 22.30 Operation Petticoat; 22.55 Agenda 23.05 Nieuws. DONDERDAG 17 MEI NED. 1: Allereerst bij ons in Egmond aan Zee. In d' Oude Clipper ontvangt Pierre van Ostade de vol gende gasten Conny Vandenbos, Anneke GrÖnloh, Octopus, Ronnie Tober, Helen Shepherd, Joost Prin sen en enkele andere Nederlandse vedetten. Vervolgens de filmquiz Voor een briefkaart op de eerste rang, waarin fragmenten zijn te zien uit de films Twee vrouwen, Jusla Gigolo, mei onder anderen David Bowie en Kim Novak. Daarna de laatste aflevering van Wat heet be ter, waarin met een aantal weten schappers wordt gepraat over de mogelijkheden om kanker te bestrij den met alternatieve geneeswijzen. In 't Zand 33 toont pastor Wil van Dorresteijn hoe hij zich in het Si. Antoniusziekenhuis zo nuttig moge lijk probeert te maken. De rest van de avond is voor de NOS, deze zend tijd benut voor Den Haag vandaag en Panoramiek. NED. 2: De eerste zes minuten van de uitzending zijn gevuld met kleutersciencefiction oftewel De as- tronautjes. Daarna volgt Avro's Toppop waarin de favoriete platen van een aantal middelbare scholie ren ten gehore worden gebracht. Voorts het Superschot gevolgd door de Nederlandse speelfilm van René de Nie De vijf van de vierdaagse met onder meer Johnny Kraaykamp, Jan Blaaser, Leen Jongewaard en Onno Molenkamp in de hoofdrollen. Een vijftal gedetineerden uit Leeu warden krijgt een kans op amnestie; ze mogen meedoen aan de vierdaag se, onbewaakt en ze moeten zich onberispelijk gedragen. Zo gezegd, zo gedaan. De eerste komplikatie doet zich voor wanneer een van hei. na afloop van de eerste dag naar Amsterdam lift waar zich een affai re ontwikkelt, die spoedig het hele vijftal in beslag neemt. Daarnaast worden ze belaagd door een journa liste die hun identiteit lijkt te ken nen. Op het laatste moment doen de vermoeienissen van de vierdaagse zich gelden. De kans op amnestie lijkt kleiner en kleiner te worden. Tot besluit van de uitzending volgen nog Televizier magazine en sportpa- norama. DONDERDAG 17 MEI NED. 1: 10.30 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 14.00 Schoolte levisie; 18.00 Nieuivs voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Bij ons in Egmond aan Zee; 19.45 Voor een briefkaart op de eerste rang; 20.30 Wat heet beter; 21.17 't Zand 33; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag van- duag; 22.10 Panoramiek; 23.05 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 De astronautjes; 19.05 AVRO's Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Televoetbalka - non; 20.40 De vijf van de vierdaag se; 22.15 Televizier magazine; 23.00 Sportpanorama; 23.30 Nieuws. Advertentie HANDSCHOENEN H^oenen ËM modekleuren /C y DAM 9 UNr.KEEK lederwaren) ZIERIKZEE er een voorgevoel van heeft: hier kom ik niet meer terug. Loodzwaar voelen haar voelen, als ze het huis verlaat, gesteund door haar man, die de koffer met het nachtgoed draagt. En de toiletartikelen. Pas tegen etenstijd is Jan weer terug. Op de fiets van Jannie. Liset zit in de kamer en vraagt naar haar moeder. En verneemt ze van haar vader, dat moeder meteen is opge nomen. Nu schrikt ook Liset: „Is het dan zo erg met mam?" Op zijn beurt probeert hij zijn jongste dochter gerust te stellen: „Misschien loopt het zo'n vaar niet. De specialist wil misschien geen ri- siko's lopen." Hij haalt zijn porte monnee uit de zak en diept er wat geld uit. „Hier haal maar wat patat en een paar worstjes. Tanja eet bij haar aanstaande man. Het is te laat om nu nog eten te gaan ko ken Jannie ligt intussen op de afdeling gynacologie. En denkt: Eefje schrikt als ze me ziet. Ze heeft er geen idee van in welke afdeling haar dochter werkzaam is en wat voor dienst ze heeft. O ja, ze heeft tot nieuwjaar nachtdienst. Best mogelijk, dat ze vannacht langs komt. 's Avonds gaan vader en dochter naar het ziekenhuis. Er is bezoek van kwart voor zeven tot half acht. In de haast heeft hij een bosje bloe men voor haar gekocht. Jannie is er kennelijk blij mee. Geeft Jan aan wijzingen voor het huis en het eten en vraagt of Liset vooral de plan ten goed wil verzorgen. Want dat is de hobby van Jannie Boode. Eefje zien ze niet. Die zal wel in het zus terhuis zijn. Of bij die dokter Vars sen. Als Liset die avond naar bed is, loopt Jan Boode wat verwezen door Door G. FORTIUS het nu stille huis. Drinkt van de zwart geworden koffie en eet er een boterham bij. Veel trek heeft hij niet en de koffie smaakt hem even min, zodat hij het restant in de gootsteenafvoer giet. Terug in de kamer zit hij nadenkend in zijn stoel bij het raam. De avondkrant, d e hij meegenomen heeft uit de brieven bus, ligt nog ongelezen voor hem op het tafeltje. Maar hij heeft geen zin om die in te kijken. Omdat hij er helemaal niet gerust op is voor wat Jannie betreft. Die pijn stond hem al dadelijk niet aan. Waarom voor de drommel heeft ze niet eerder ge zegd, dat ze telkens pijn had in haar buik? Waarom is ze niet eerder n;.ai- de dokter gegaan? We betalen er toch zeker voor? Nogal niet wat. hel bedrag, dat er maandelijks als ziekenfondspremie van je salaris wordt ingehouden. Zo vaak hebben ze in hun huwelijk, overigens ge lukkig, de dokter niet nodig gehad. Doorgaans voor de kinderen, vooral in hun eerste levensjaren, omdat ze allemaal de gebruikelijke kinder ziektes moesten doorstaan. Het zil hem niet lekker, dat die specialist haar meteen wilde laten opnemen. Dit vooral geeft hem te denken, want dat doet zo'n man niet, als het niet werkelijk ernstig is. Maar boo erg is de kwaal, die Jannie heeft'' Waarom wordt er niet precies ge zegd, wat haar mankeert? Hij kan het in huis niet uithou den, dus gaat hij naar buiten, waar het begint te sneeuwen, maar trot seert die op zijn fiets, want hij rijdt naar de dichstbijzijnde telefooncel en belt zijn schoonzus op in Sneek. Vertelt haar, dat Jannie onver wacht is opgenomen in het zieken huis. wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7